Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.397.2021.4.MH
z 20 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 2 czerwca 2021 r. (data wpływu 8 czerwca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 13 sierpnia 2021 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuzyskania statusu podatnika podatku VAT, a w konsekwencji niepodlegania opodatkowaniu sprzedaży działek …… będących we współwłasności małżeńskiej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

8 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych
  • podatku od towarów i usług w zakresie nieuzyskania statusu podatnika podatku VAT, a w konsekwencji niepodlegania opodatkowaniu sprzedaży działek ……., będących we współwłasności małżeńskiej.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 13 sierpnia 2021 r. (data wpływu) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania:

przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku):

Wnioskodawcy są właścicielami w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej nieruchomości gruntowych położonych w ……, gminie ……, powiecie ……, województwie ……, składających się z następujących działek stanowiących nieruchomości rolne (dalej łącznie jako „Nieruchomość”):

...- pow. 3139 m2,

….. - pow. 3461 m2,

…..- pow. 4282 m2,

….. - pow. 4110 m2,

…… - pow. 4112 m2,

…….- pow. 1600 m2,

……- pow. 4879 m2,

…… - pow. 3567 m2,

……- pow. 4568 m2,

……. - pow. 7380 m2,

…… - pow. 4835 m2,

……. - pow.3772 m2,

……- pow. 4039 m2,

……- pow. 6484 m2,

…….- pow. 4416 m2,

……. - pow. 3649 m2,

…….- pow. 3230 m2,

…….- pow. 3965 m2,

……. - pow. 4210 m2,

…… - pow. 3683 m2,

…….. pow. 4459 m2,

……..- pow. 4627 m2,

………- pow. 4560 m2,

……… - pow. 4809 m2,

……….- pow. 4291 m2,

…….- pow. 4105 m2,

……. - pow. 5083 m2,

…….. - pow. 4453 m2,

……..- pow. 3733 m2,

…… - pow. 3911 m2,

……..- pow. 4915 m2,

………- pow. 3187 m2,

……. - pow. 3684 m2,

……..- pow. 3701 m2,

…….. pow. 3703 m2,

……… - pow. 3572 m2,

……… - pow. 3025 m2,

…….. - pow. 3139 m2,

……..- pow. 3562 m2,

……… - pow. 3015 m2,

…….. - pow. 3477 m2,

……… - pow. 4158 m2,

…….. - pow. 5195 m2.

Wnioskodawcy nabyli własność Nieruchomości na mocy umowy sprzedaży z dnia 4 czerwca 2012 r. objętej aktem notarialnym rep. A ……. sporządzonym przez notariusza ………. Wnioskodawcy nie prowadzą działalności gospodarczej w ramach obrotu nieruchomościami oraz nie nabyli własności Nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Nieruchomości zostały nabyte w celu powiększenia prowadzonego przez Wnioskodawców gospodarstwa rolnego, aby utworzyć sąsiednie gospodarstwo rolne dla córki Wnioskodawców, która miała niebawem wrócić do kraju. Córka Wnioskodawców przebywała w tym czasie poza granicami Polski. Sytuacja polityczna w kraju nie zachęciła jednak córki Wnioskodawców do powrotu.

Wnioskodawcy utrzymują się jedynie z niskich emerytur oraz nie stać ich było na utrzymywanie tak odległego od miejsca zamieszkania (30 km) oraz tak dużego gospodarstwa rolnego. Dodatkowo Wnioskodawcy znajdują się w podeszłym wieku (Wnioskodawca - 70 lat, Wnioskodawczyni - 66 lat) i nie mają już sił na prowadzenie rozległej działalności rolnej.

Do Wnioskodawców zgłosiły się osoby zainteresowane nabyciem własności Nieruchomości. W kontaktach między Wnioskodawcami a osobami zainteresowanymi nabyciem własności Nieruchomości pośredniczył ……….. oraz spółka ……. z siedzibą w …….... wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy ……..pod numerem ………...

Potencjalni kupujący nie byli zainteresowani nabyciem własności Nieruchomości w ramach współwłasności, w związku z czym spółka ………. zaproponowała podział Nieruchomości na mniejsze działki oraz jednocześnie wydzielenie działek drogowych. Wnioskodawcy przystali na propozycję spółki, która bez pobierania od Wnioskodawców jakiegokolwiek wynagrodzenia z tego tytułu, przeprowadziła podział Nieruchomości na mniejsze działki odpowiadające potrzebom kupujących. Wnioskodawcy nie podjęli żadnych czynności ani nie ponieśli żadnych kosztów w celu dokonania podziału Nieruchomości. Wszystkie czynności w tym zakresie zostały wykonane przez sp. z o.o. lub przez osoby wyznaczone przez spółkę.

Działki zostały sprzedane na rzecz kupujących jako działki rolne, tj. w dniu złożenia niniejszego wniosku działki objęte są umowami przedwstępnymi sprzedaży lub umowami warunkowymi sprzedaży (w zależności od sytuacji danego kupującego).

Wnioskodawcy ani spółka …….. nie uzyskali dla nieruchomości decyzji o warunkach zabudowy oraz nie wykonali przed transakcją czynności mających na celu przygotowanie przedmiotowych gruntów do sprzedaży, tj. np. doprowadzenie wody, prądu itd.

Wnioskodawcy zgodzili się na dokonanie podziału Nieruchomości z uwagi na fakt, iż kupujący nie byli zainteresowani nabyciem Nieruchomości w ramach współwłasności, ponieważ nie pozostają ze sobą w bliskich relacjach, w związku z czym zamierzali nabyć oddzielne nieruchomości. Sam podział Nieruchomości nie miał wpływu na wyższą cenę Nieruchomości, a miał jedynie umożliwić Wnioskodawcom zbycie prywatnego majątku niesłużącego do wykonywania działalności gospodarczej w celu uzyskania środków umożliwiających realizację własnych prywatnych potrzeb.

Wnioskodawcy nie prowadzili czynności w zakresie sprzedaży Nieruchomości w sposób ciągły lub zorganizowany, ale jedynie jednorazowo dokonali sprzedaży składnika ich majątku prywatnego. Wnioskodawcy nie podejmowali żadnych działań w zakresie promowania oferty sprzedaży nieruchomości (nie ogłaszali ofert w prasie, w Internecie itd.). W niniejszej sprawie kupujący będący klientami sp. z o.o. zgłosili się do Wnioskodawców za pośrednictwem ww. spółki w celu nabycia Nieruchomości. Sprzedaż następuje wyłącznie w ramach potrzeb osobistych Wnioskodawców, a nie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto, Wnioskodawcy nie posiadają innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży. W ciągu ostatnich lat Wnioskodawcy sprzedali jedynie części nieruchomości rolnej wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, do którego należy Nieruchomość, na rzecz ……oraz …….. na podstawie aktu notarialnego rep. A …….. sporządzonego przez notariusza …….. oraz w dniu ……… na rzecz ……….. na podstawie aktu notarialnego rep. A ………. sporządzonego przez notariusza ………. Sprzedaże te nie były związane z działalnością gospodarczą. Wnioskodawcy zamierzali sprzedać większą część Nieruchomości, ponieważ nie byli w stanie utrzymać tak dużego gospodarstwa rolnego, ale nie znaleźli osób zainteresowanych nabyciem większej części Nieruchomości.

Pozostałe działki z obrębu ………, gm. ……..o numerach ………….nie zostaną przez Wnioskodawców sprzedane, a będą stanowiły gospodarstwo rolne prowadzone przez Wnioskodawców.

W ramach dodatkowych ustaleń ze spółką. Wnioskodawcy doszli do porozumienia, iż sprzedadzą na rzecz spółki dodatkową część działki, która zostanie wydzielona wraz ze sprzedażą.

Dodatkowo Wnioskodawcy są właścicielami działek nabytych w latach 90-tych o numerach ……….. w gminie ………, które służą obecnie do prowadzenia działalności w zakresie agroturystyki oraz działek o numerach ……… które są obecnie wydzierżawione na rzecz sp. z o.o. na cele instalacji panelów fotowoltaicznych.

Wnioskodawcy nie są i nigdy nie byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Działki będące przedmiotem sprzedaży nie są i nigdy nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Od momentu nabycia do momentu planowanego zbycia, działki nie były oraz nie są udostępniane osobom trzecim na podstawie umowy najmu/dzierżawy/użyczenia.

Od momentu nabycia do momentu planowanej sprzedaży, przedmiotowy grunt był przez Wnioskodawców użytkowany poprzez prowadzenie działalności rolnej.

W uzupełnieniu wniosku na pytania Organu zawarte w wezwaniu:

  1. Czy nabycie działki/działek będących przedmiotem pytania nastąpiło w drodze transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i czy transakcja ta była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?
  2. Czy z tytułu nabycia działki/działek przysługiwało Panu lub Pana małżonce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
  3. Należy wskazać numery ewidencyjne działki/działek, będących przedmiotem sprzedaży?
  4. Czy Pan lub Pana małżonka jest rolnikiem ryczałtowym, korzystającym ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy ?
  5. W jaki sposób do dnia sprzedaży będzie/będą wykorzystywane przez Państwo działka/działki powstałe w wyniku podziału ww. działki/działek w związku ze sprzedażą?
  6. Czy z działki/działek oraz z działek powstałych w wyniku podziału działki/działek dokonywali Państwo dostawy produktów rolnych w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług?
  7. Jeśli tak, to czy dostawa tych produktów była opodatkowana czy zwolniona od podatku VAT?
  8. Czy działka/działki powstałe w wyniku podziału działki/działek do dnia sprzedaży będą wykorzystywane przez Pana lub Pana małżonkę w działalności gospodarczej?
  9. Czy na dzień sprzedaży działka/działki powstałe w wyniku podziału działki/działek (będące przedmiotem sprzedaży) będą objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to jakie będzie przeznaczenie ww. działki/działek według tego planu?
  10. Czy do dnia sprzedaży działka/działki będące przedmiotem sprzedaży jest/będzie udostępniana osobom trzecim, w tym na rzecz przyszłego Nabywcy np. na podstawie umów najmu, dzierżawy?
  11. Jeśli odpowiedź na pytanie nr 10 jest twierdząca, to należy wskazać, czy udostępnianie to ma/będzie miało charakter odpłatny, czy nieodpłatny?
  12. Czy działki będące przedmiotem sprzedaży, w dacie sprzedaży, są/będą działkami zabudowanymi, czy niezabudowanymi?
  13. W związku z informacją wskazaną w opisie sprawy: „(…) Działki zostały sprzedane na rzecz kupujących jako działki rolne, tj. w dniu złożenia niniejszego wniosku działki objęte są umowami przedwstępnymi sprzedaży lub umowami warunkowymi sprzedaży (w zależności od sytuacji danego kupującego). (…)”, należy wskazać:
    1. jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umów zawartych z przyszłymi nabywcami, ciążą na Kupujących a jakie na Sprzedających?
    2. czy w przedwstępnych lub warunkowych umowach sprzedaży zostały ustalone warunki, które muszą być spełnione w celu zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, przenoszących własność działek na nabywców? Jeśli tak, to jakie?
  14. Czy przed sprzedażą działki/działek udzieliliście Pan lub Pana małżonka nabywcom działek pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Waszym imieniu w sprawach dotyczących działek?
    1. jeżeli tak, to do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń udzieliliście Pan lub Pana małżonka pełnomocnictw nabywcom do występowania w Waszym imieniu?
    2. jakich czynności dokonają nabywcy do momentu sprzedaży przez Państwa działek w związku z udzielonymi pełnomocnictwami?
    Odpowiedzi na pytanie nr 13 i nr 14 należy udzielić odrębnie dla poszczególnych umów przedwstępnych lub umów warunkowych sprzedaży.”

Zainteresowani wskazali:

  1. „Nabycie działek nastąpiło na podstawie transakcji niepodlegającej opodatkowaniu VAT. Transakcja nie została udokumentowana faktura z wykazaną kwotą podatku VAT.
  2. Nie.
  3. Natomiast działki nabyte przez Wnioskodawców w 2012 r. z obrębu ewidencyjnego …………, ……., które następnie zostały przeznaczone do sprzedaży w 2021 roku to:
    • ………- pow. 4,66 ha,
    • ………- pow. 2,60 ha,
    • ………. - pow. 6,74 ha,
    • ……… - pow. 0,8742 ha,
    • ………- pow. 2,65 ha,
    • ……..- pow. 0,25 ha
  4. Tak.
  5. Działki były wykorzystywane do działalności rolniczej. Jednak z uwagi na ograniczone możliwości Wnioskodawców w związku z ich podeszłym wiekiem działalność ta stopniowo wygasała. Wnioskodawcy dokonywali dostawy produktów do 2019 r.
  6. Tak, Wnioskodawcy dokonywali dostawy produktów w postaci mieszanki traw z motylkowymi do 2019 r.
  7. Tak, dostawa była zwolniona z podatku VAT.
  8. Działki nie będą wykorzystywane w działalności gospodarczej.
  9. Działki na dzień sprzedaży nie będą objęte planem zagospodarowania przestrzennego.
  10. Do dnia sprzedaży działki nie będą udostępnione Nabywcom lub innym podmiotom trzecim.
  11. Nie dotyczy.
  12. Następujące działki stanowią działki zabudowane:
    • nr …….- zabudowa zagrodowa: budynek mieszkalny, stodoła, obora i budynek warsztatowy,
    • nr …….- drewniany domek letniskowy o pow. użytkowej 35 m2.
    Pozostałe nieruchomości nie są i nie będą zabudowane.
    1. Na podstawie umów przedwstępnych Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowy sprzedaży, mocą których Sprzedający sprzedadzą im przedmiotowe nieruchomości. Jednocześnie strony zobowiązały się, że zawarcie warunkowych umów sprzedaży nastąpi w dacie określonej w każdej z umów przedwstępnych. Zgodnie z treścią umów przedwstępnych w razie wykonania powyższych umów przedwstępnych, to jest w razie zawarcia umów warunkowych a następnie umów przeniesienia własności działek, zapłata ceny za nabycie prawa własności działek, nastąpi poprzez złożenie kwot na poczet ceny do depozytu notarialnego w kancelarii notarialnej, które zostaną zwolnione z tego depozytu i wypłacone przelewem na rachunek bankowy sprzedawców w terminie wskazanym w umowie przeniesienia prawa własności działek. Kupujący oświadczyli, że powyższe kwoty, zostaną wpłacone na depozytowy rachunek bankowy kancelarii notarialnej, przed zawarciem warunkowych umów sprzedaży, najpóźniej do dnia wskazanego w umowach. Strony oświadczyły, że w razie niewpłacenia do depozytu notarialnego kancelarii notarialnej kwoty kwot określonych w umowach przedwstępnych, przedwstępne umowy sprzedaży wygasną (warunek rozwiązujący). Sprzedający oświadczyli, że zobowiązują się powstrzymać od działań, które w jakikolwiek sposób mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu prawnego bądź faktycznego działek, w szczególności przez nieobciążanie ich w jakikolwiek sposób, oraz że nie będą zawierać umów z osobami trzecimi, które uniemożliwiałyby lub utrudniałyby pełne wykonanie umów objętych niniejszym aktem, w szczególności umów przedwstępnych sprzedaży prawa własności tych działek. Sprzedający zobowiązali się, w razie zawarcia umów przenoszących własność działek, do ustanowienia w akcie notarialnym (aktach notarialnych) obejmującym umowy przenoszące własność działek, odpowiednich nieodpłatnych i bezterminowych służebności gruntowych polegających na prawie przejścia i przechodu przez określone działki w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej. Koszty zawarcia umów ponosić będą Kupujący. Wydanie przedmiotowych działek ich nabywcom nastąpi w dniu zawarcia umów przeniesienia własności.
      W wykonaniu umów przedwstępnych zostały zawarte warunkowe umowy sprzedaży, na mocy których Sprzedający przenoszą na Kupujących własność działek, pod warunkiem, że Krajowy Ośrodek działający na rzecz Skarbu Państwa nie wykona prawa pierwokupu przysługującego jemu z mocy art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 11.04.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. W umowach wskazano, że Kupujący nie posiadają żadnych nieruchomości rolnych (ewentualnie opis obszaru posiadanych nieruchomości rolnych mniejszy niż 300 ha) oraz nie spełniają warunków określonych w art. 5 i art. 6 niżej powołanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz Kupujący nie zamierzają zmieniać rolnego charakteru działek. Strony zobowiązały się zawrzeć umowy przenoszące własność działek w wykonaniu warunkowych umów sprzedaży (umów zobowiązujących), w terminie miesiąca po upływie terminu do złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu albo złożenia oświadczenia o jego niewykonaniu przez właściwy Krajowego Ośrodka, nie później jednak niż do dnia wskazanego w danej umowie warunkowej. Kupujący oświadczyli, że w razie zawarcia umów przeniesienia własności działek cena za nabycie prawa własności działek zostanie zapłacona po zawarciu umów przeniesienia własności na wskazany przez Sprzedawców rachunek bankowy z depozytu notarialnego tutejszej kancelarii notarialnej, a wydanie działek Kupującym nastąpi w dniu zawarcia umów przeniesienia ich własności.
    2. Tak, na mocy umów warunkowych Sprzedający przenoszą na Kupujących własność działek, pod warunkiem, że Krajowy Ośrodek działający na rzecz Skarbu Państwa nie wykona prawa pierwokupu przysługującego jemu z mocy art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 11.04.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
  13. Wnioskodawcy prostują w tym zakresie informacje wskazane we wniosku, wskazując, że przedstawiciele spółki udzielali jedynie pomocy Wnioskodawcom w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do podziału nieruchomości, natomiast wszystkie dokumenty w toku postępowania Wnioskodawcy składali we własnym imieniu. Wnioskodawcy nie udzielili żadnych pełnomocnictw.




W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu sprzedaży Nieruchomości Wnioskodawcy uzyskają status podatnika podatku VAT, a w konsekwencji tego, czy sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Zainteresowanych, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, to nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W zakresie pojęcia „majątku prywatnego” zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawcy, w celu dokonania sprzedaży Nieruchomości będącej we współwłasności małżeńskiej, podejmowali aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, co skutkowałoby koniecznością uznania ich za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania ustawy o VAT, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Wskazać należy, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna, sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Dodatkowo zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 3 lipca 2020 r., I FSK 1888/17 – „Nie można się zgodzić z Sądem pierwszej instancji, że okolicznością wskazującą na działanie wnioskodawcy w charakterze podatnika podatku od towarów i usług jest podział nieruchomości na kilkadziesiąt działek o zróżnicowanym przeznaczeniu. Z przykładowego wyliczenia poczynionego przez TSUE w powołanym wyroku wynika bowiem, że podział nieruchomości w celu uzyskania lepszej ceny nie jest decydujący i nie jest czynnością, która sama z siebie wykraczałyby poza zarząd majątkiem prywatnym. Niezależnie zatem liczby wydzielonych działek sam fakt podziału nieruchomości nie stanowi okoliczności powodującej, że osoba działa w charakterze podatnika VAT.”

Ponadto NSA w ww. wyroku wskazał, iż „Samo umieszczenie ogłoszenia na wyspecjalizowanym portalu internetowym nie jest przejawem wykonywania działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Tym bardziej za element prowadzenia działalności gospodarczej nie może być uznana chęć skorzystania z pomocy profesjonalnego podmiotu zajmującego się sprzedażą nieruchomości.”

W niniejszej sprawie transakcja dotycząca sprzedaży Nieruchomości, która jest przedmiotem niniejszego wniosku nie stanowi transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT, z uwagi na to, że Nieruchomość stanowi majątek osobisty Wnioskodawców, a Wnioskodawcy nie podjęli osobiście żadnych czynności zmierzających do przygotowania Nieruchomości do sprzedaży - jak wykazano powyżej w odpowiedzi na pytanie 1.

W związku z powyższym nie można uznać, iż sprzedaż Nieruchomości nastąpiła w ramach działalności gospodarczej, co oznacza, że Wnioskodawcy nie uzyskają w tym zakresie statusu podatnika podatku VAT, a w konsekwencji sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, z późn. zm.).

Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 ustawy Kodeks cywilny). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy w tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 Kodeksu cywilnego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami – według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dostawa towaru, w tym przypadku gruntu, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie czynność ta powinna zostać dokonana przez podmiot, który w jej ramach działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów należy zatem zauważyć, że status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Zatem osoby fizyczne dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego (takiego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarów i usług.

Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Mając powyższe okoliczności na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia miedzy czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Co istotne – jak wskazał TSUE – dla uznania, że czynność sprzedaży działek następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym nie ma znaczenia fakt, że podmiot dokonujący dostawy jest „rolnikiem ryczałtowym”. Według TSUE sprzedaż działek przekształconych z rolnych na budowlane nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli następuje w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Trybunał orzekł, że: „osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu prawa UE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawcy są właścicielami w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej nieruchomości gruntowych, składających się z następujących działek stanowiących nieruchomości rolne: ……. Wnioskodawcy nie są i nigdy nie byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT. Działki będące przedmiotem sprzedaży nie są i nigdy nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Wnioskodawcy nabyli własność Nieruchomości na mocy umowy sprzedaży. Nabycie działek nastąpiło na podstawie transakcji niepodlegającej opodatkowaniu VAT. Transakcja nie została udokumentowana faktura z wykazaną kwotą podatku VAT. Z tytułu nabycia działek Wnioskodawcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawcy nie prowadzą działalności gospodarczej w ramach obrotu nieruchomościami oraz nie nabyli własności Nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Do Wnioskodawców zgłosiły się osoby zainteresowane nabyciem własności Nieruchomości. Potencjalni kupujący nie byli zainteresowani nabyciem własności Nieruchomości w ramach współwłasności, w związku z czym spółka zaproponowała podział Nieruchomości na mniejsze działki oraz jednocześnie wydzielenie działek drogowych. Wnioskodawcy ani spółka nie uzyskali dla nieruchomości decyzji o warunkach zabudowy oraz nie wykonali przed transakcją czynności mających na celu przygotowanie przedmiotowych gruntów do sprzedaży, tj. np. doprowadzenie wody, prądu itd. Działki zostały sprzedane na rzecz kupujących jako działki rolne, tj. w dniu złożenia niniejszego wniosku działki objęte są umowami przedwstępnymi sprzedaży lub umowami warunkowymi sprzedaży (w zależności od sytuacji danego kupującego). Od momentu nabycia do momentu planowanego zbycia, działki nie były oraz nie są udostępniane osobom trzecim na podstawie umowy najmu/dzierżawy/użyczenia. Od momentu nabycia do momentu planowanej sprzedaży, przedmiotowy grunt był przez Wnioskodawców użytkowany poprzez prowadzenie działalności rolnej. Wnioskodawcy dokonywali dostawy produktów w postaci mieszanki traw z motylkowymi do 2019 r. Dostawa była zwolniona z podatku VAT. Do dnia sprzedaży działki nie będą udostępnione Nabywcom lub innym podmiotom trzecim. Na podstawie umów przedwstępnych Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowy sprzedaży, mocą których Sprzedający sprzedadzą im przedmiotowe nieruchomości. W wykonaniu umów przedwstępnych zostały zawarte warunkowe umowy sprzedaży, na mocy których Sprzedający przenoszą na Kupujących własność działek, pod warunkiem, że Krajowy Ośrodek działający na rzecz Skarbu Państwa nie wykona prawa pierwokupu. Wnioskodawcy nie udzielili żadnych pełnomocnictw.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Zainteresowanych dotyczą kwestii podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek oznaczonych numerami: …….

Jak wynika z dokonanej analizy przepisów, aby dana czynności została opodatkowana podatkiem od towarów i usług musi być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu oraz zostać wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT.

Dostawa towarów – w przedmiotowym wniosku działki niezabudowane – spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy.

W świetle powyższego, należy ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy Zainteresowani będą działali w charakterze podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

W przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Bowiem, co do zasady, osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, nie są podatnikami podatku VAT.

Jak wynika z opisu sprawy, Zainteresowani nie podjęli ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Nie wystąpił bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż przedmiotowych działek wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Zainteresowani nie podjęli takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Działania podejmowane przez Zainteresowanych należą zatem do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Zainteresowani sprzedając, będące we współwłasności małżeńskiej, działki nr: ………, korzystają z przysługującego im prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle zaprezentowanych przepisów prawa podatkowego, sprzedaż będących we współwłasności małżeńskiej, działek nr ……… należy zakwalifikować jako dostawę towaru. Jednakże, w przedmiotowej sprawie, Zainteresowani nie działają w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Sprzedaż ww. działek w analizowanej sprawie, należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że w związku ze sprzedażą będących we współwłasności małżeńskiej, działek nr ………. Wnioskodawcy nie uzyskują statusu podatnika podatku VAT, a w konsekwencji, sprzedaż ww. działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, stanowisko Zainteresowanych, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanych. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Przedmiotową interpretacją rozpatrzono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący nieuzyskania statusu podatnika podatku VAT, a w konsekwencji niepodlegania opodatkowaniu sprzedaży działek nr ………., będących we współwłasności małżeńskiej. Natomiast wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Odnosząc się do powołanych przez Zainteresowanych w przedmiotowym wniosku wyroków sądów, tutejszy organ wyjaśnia, że powołane wyroki są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają. Zatem wskazane we wniosku wyroki sądów nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj