Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.518.2021.1.KS
z 24 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2021 r. (data wpływu 9 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem ze spółki cywilnej – jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem ze spółki cywilnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, który prowadził działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej, zwanej dalej „Spółką”. Do dochodów osiąganych z tytułu udziału w Spółce Wnioskodawca wybrał opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym (art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), dalej: „u.p.d.o.f.”).

Aktem Notarialnym z dnia … … … r. Wnioskodawca złożył oświadczenie o wystąpieniu ze Spółki z dniem … … … r.

W związku z wystąpieniem wspólnika ze Spółki został sporządzony wykaz składników majątkowych w wartości zbywczej niezbędny w celu ustalenia udziału Wnioskodawcy. Udział przypadający na występującego wspólnika określono na kwotę … PLN (słownie: … złotych). Wspólnicy pozostający w Spółce zobowiązali się do wypłaty na Jego rzecz całości udziału tytułem kwoty za wystąpienie ze Spółki.

Całość udziału Wnioskodawcy, a zatem kwota należna Wnioskodawcy z tytułu wystąpienia ze Spółki została podzielona na transze i jest sukcesywnie Mu wypłacona w miesięcznych ratach. Daty i kwoty poszczególnych transz określone zostały w umowie notarialnej, jednak zgodnie z zapisami tej umowy mogą ulegać zmianie w zależności od kondycji finansowej Spółki.

Strony ustaliły dodatkowo, że rozliczenie określone w pełni wyczerpie wszelkie roszczenia stron wynikające z udziału Wnioskodawcy w Spółce.

Wnioskodawca wniósł do Spółki wkład pieniężny w kwocie … PLN (słownie: … złotych). Kwota ta stanowi element udziału z tytułu wystąpienia ze Spółki przypadającego na występującego wspólnika (o którym mowa powyżej) i jest również wypłacana Wnioskodawcy w miesięcznych transzach.

Wszystkie środki otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wystąpieniem ze Spółki będą pochodziły ze środków tej Spółki zaliczanych do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy środki pieniężne wypłacone występującemu wspólnikowi spółki cywilnej w wysokości jego udziału pomniejszone o wartość zwróconego wkładu oraz pomniejszone o kwotę stanowiącą nadwyżkę uzyskanych w czasie działalności wspólnika w spółce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty na rzecz wspólnika dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych według zasad określonych w art. 30c u.p.d.o.f. – czyli według podatku liniowego?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wobec rozłożenia wynagrodzenia z tytułu wystąpienia ze Spółki na transze powinien On rozpoznać przychody z tytułu wystąpienia oddzielnie dla każdej transzy, a przychody te powstaną w odniesieniu do każdej transzy dopiero w momencie otrzymania danej transzy, zgodnie z metodą kasową?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów osób fizycznych jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 u.p.d.o.f., za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy uznać m.in. środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z tej spółki.

Według Wnioskodawcy, powołany art. 14 ust. 2 pkt 16 u.p.d.o.f. jednoznacznie przesądza sposób opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną. Skoro Wnioskodawca w dniu wystąpienia ze spółki płacił podatek według stawki liniowej 19%, na podstawie art. 30c u.p.d.o.f., to przychód z tytułu wystąpienia ze Spółki również powinien być opodatkowany 19% stawką linową.

Przychód ten winien być – zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 u.p.d.o.f., pomniejszony o wartość zwróconego wkładu oraz pomniejszony o kwotę stanowiącą nadwyżkę uzyskanych w czasie działalności wspólnika w spółce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty na rzecz wspólnika dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko takie zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych:

  • z dnia 4 października 2019 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.346.2019.2.DJD: „Zgodnie z powyższymi przepisami środki pieniężne otrzymane przez występującego wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej, w części ponad uzyskaną przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżką przychodów nad kosztami ich uzyskania, stanowią dla niego przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu zgodnie z wybraną przez niego formą opodatkowania dochodów uzyskanych z tego źródła przychodów”;
  • z dnia 27 października 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.318.2017.1: „Zgodnie z powyższymi przepisami, środki pieniężne otrzymane przez występującego wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej, w części ponad uzyskaną przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżką przychodów nad kosztami ich uzyskania, stanowią dla niego przychód z działalności gospodarczej opodatkowany według właściwych dla niego zasad”;
  • z dnia 20 czerwca 2017 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.13.2017.3.AC: „środki pieniężne uzyskane z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej, stanowią przychód z działalności gospodarczej”.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, wobec rozłożenia na transze wynagrodzenia z tytułu wystąpienia ze Spółki powinien On rozpoznać oddzielnie przychody dla każdej transzy, a przychody te powstaną dopiero w momencie otrzymana danej transzy zgodnie z metodą kasową.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c u.p.d.o.f., za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1e, 1 h-1 j i 1 n-1p u.p.d.o.f., dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawania faktury albo uregulowania należności.

Od tej ogólnej zasady zostały przewidziane wyjątki w art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f., który dotyczy rozliczana usług w okresach rozliczeniowych, w art. 14 ust. 1h u.p.d.o.f., dotyczący dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, jak również w art. 14 ust. 1i u.p.d.o.f.

Na mocy ostatniego wspomnianego art. 14 ust. 1i u.p.d.o.f., w przypadku otrzymana przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się postanowień art. 14 ust. 1c, 1e i 1h u.p.d.o.f., za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

A zatem środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę, stanowiące wynagrodzenie z tytułu wystąpienia ze Spółki, otrzymywane w transzach, będą stanowić przychód podatkowy z dniem faktycznego otrzymania zapłaty każdej z transz.

Tym samym określając moment uzyskania przychodu przez występującego ze spółki cywilnej wspólnika należy rozpoznawać przychód na zasadzie kasowej.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych:

  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 października 2019 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.346.2019.2.DJD: „W sytuacji wypłaty w transzach wynagrodzenia z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki, środki pieniężne otrzymane przez występującego wspólnika, będą stanowić przychód podatkowy z dniem faktycznego otrzymania tych środków”;
  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 grudnia 2017 r., nr 0115-KDT3.4011.352.2017.1.PSZ: „(...) w danej sprawie zastosowanie będzie znajdowała właśnie regulacja przewidziana w art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ogólna reguła dotycząca momentu powstania przychodu nie będzie miała zastosowania, bowiem w związku z otrzymaniem przez występującego wspólnika środków pieniężnych w związku z jego wystąpieniem ze spółki osobowej nie zachodzi żadna przesłanka wskazana w zasadzie ogólnej w art. 14 ust. 1c ustawy, tzn. nie ma miejsca wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego czy wykonanie usługi ani częściowe wykonanie usługi”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 grudnia 2014 r., nr IPPB1/415-1167/14-4/EC: „Wykładnia powyższego przepisu wskazuje, że ewentualny przychód z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną (m.in. spółki komandytowej) powstaje w momencie otrzymania środków z tego tytułu i to wyłącznie w kwocie stanowiącej nadwyżkę przychodów nad kosztami nad ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2012 r., nr IPPB1/415-976/12-2/AM: „Wypłacone Wnioskodawcy środki finansowe z tytułu wystąpienia ze Spółki osobowej, której był wspólnikiem, stanowią przychód z działalności gospodarczej w momencie wypłaty tych środków (poszczególnej raty), przy czym do przychodów tych nie zalicza się – stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy – tej części otrzymanych środków pieniężnych, które stanowią równowartość uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustalonymi w myśl w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj