Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.412.2021.2.AK
z 27 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 czerwca 2021r. (data wpływu 18 czerwca 2021r.), uzupełnionym pismem z 29 lipca 2021 r. (data wpływu 9 sierpnia 2021r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w trybie licytacji publicznej nieruchomości zabudowanej nr .. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

18 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w trybie licytacji publicznej nieruchomości zabudowanej nr …

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 29 lipca 2021 r. (data wpływu 9 sierpnia 2021 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz wskazanie adresu elektronicznego do doręczeń.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

(doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w … prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko Z.N. NIP .., zam. … , ….

Postępowania egzekucyjne zgodnie z wnioskiem wierzyciela zostały skierowane do nieruchomości dłużnika położonej w ., dla której Sąd Rejonowy w .. prowadzi księgę wieczystą o numerze KW …

Opis nieruchomości:

Nieruchomość składa się z działek gruntu .. obręb ….m, jednostka ewidencyjna …

Powierzchnia łączna nieruchomości: wg treści Księgi Wieczystej 3.152 m, wg rejestru gruntów 3.152 m2.

Oznaczenie księgi wieczystej/zbioru dokumentów: …

Budowle i inne urządzenia ze wskazaniem przeznaczenia gospodarczego oraz przynależności nieruchomości i zapasy objęte zajęciem:

Nieruchomość gruntowa o pow. 3.152 m2jest zabudowana budynkiem gospodarczym w zabudowie wolnostojącej o powierzchni zabudowy 742,98 m. Zabudowa zajmuje ok. 0,2407 ha powierzchni gruntu. Teren zabudowy jest ogrodzony i utwardzony kostką ….. Pozostała część gruntu jest porośnięta drzewami owocowymi - jabłoni.

Dojazd do nieruchomości stanowi droga gminna utwardzona. Grunt częściowo jest zabudowany. Zabudowa zajmuje ok. 0,2407 ha, pozostała część gruntu ok. 0,0745 ha jest w uprawie drzew owocowych. Plantacja obejmuje 6 rzędów po 29 szt. w rzędzie. Wiek plantacji 5 lat. Drzewa prowadzone są na rusztowaniu z nawodnieniem.

Budynek gospodarczy przeznaczony na przechowywanie specjalistycznych urządzeń i maszyn oraz środków do produkcji związanych z prowadzeniem własnego gospodarstwa sadowniczego (pozwolenie na budowę nr .. z dnia 02-03-2012 r. wydane przez Starostę).

Powierzchnia zabudowy : 742,98 m

Powierzchnia użytkowa : 822,93 m

Kubatura : 6 198,07 m

Opis konstrukcji:

Fundamenty:

Stopy fundamentowe z betonu C20/25, zbrojone stalą oraz podwalina pod ściany osłonowe wykonane z betonu C20/25 zbrojone stalą. Fundamenty zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową i cieplną: folia PE + styropian grub. 5 cm.

Słupy - główne stalowe - dwuteownik gorącowalcowany + kątownik kwadratowy zamknięty gorącowalcowany.

Dźwigary dachowe - pełnościenne, dwuteownik gorącowalcowany + stal

Płatwie dachowe - pełnościenne z dwuteownika

Rygle ścienne - z ceownika gorącowalcowanego oraz z profili zamkniętych kwadratowych walcowanych na gorąco.

Stężenia - dachowe ścienne typu „X” z prętów Fi 20, stal S235JR

Ściany - płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym gr. 10 cm

Ściany działowe - wewnętrzne projektowane z betonu komórkowego gr. 24 cm na zaprawie cementowo - wapiennej.

Schody - wykonane z konstrukcji stalowej

Posadzka - betonowa grub. 20 cm z betonu zbrojonego włóknem rozproszonym.

Warstwy posadzki - podsypka żwirowo-piaskowa,

  • chudy beton
  • 1 x izolbet
  • 1 x folia PE
  • styropian.

Pokrycie dachowe - blacha trapezowa fałdowa T60 grub. 0,70 mm na płatwiach dachowych + folia paroizolacyjna + styropian + papa termozgrzewalna podkładowa I nawierzchniowa.

Rury i rynny spustowe - PCV

Instalacje: - elektryczna światła i siły

Rok budowy; 2012.

Stopień zużycia technicznego: 10%

Teren utwardzony kostką betonową na powierzchni: 1664 m

Rok budowy: 2012

Stopień zużycia technicznego: 20%

Ogrodzenie z siatki przemysłowej na słupkach metalowych obetonowanych w gruncie z elementami żelbetowymi. Długość ogrodzenia 223,50 m.

Brama wjazdowa rozsuwana z napędem elektrycznym.

Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy zatwierdzonym Uchwałą nr .. z dnia 2003-08-29 dot.: GMINY … Z WYŁĄCZENIEM FRAGMENTÓW WSI: …..- przedmiotowa nieruchomość leży w obszarze oznaczonym symbolami: 9.20 RM - rolnictwo z zabudową zagrodową, 9.09.KDg - dojazd gospodarczy.

Budynki i budowle posadowione na nieruchomości wybudowane zostały zgodnie z ustaleniami biegłego w 2012 roku (pozwolenie na budowę wydane przez Starostę nr … z 2 marca 2012 r.). Budynki są użytkowane. Z treści opinii nie wynika, aby w ciągu ostatnich dwóch lat dłużnik dokonał ulepszeń na budynkach i budowlach o wartości przekraczającej 30%.

W celu ustalenia podstaw opodatkowania Komornik wystąpił do dłużnika z pytaniami:

  1. Czy toczy się bądź toczyło postępowanie podatkowe bądź kontrola podatkowa dotyczące opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości, której dotyczy postępowanie egzekucyjne? Jeżeli tak - przed jakim organem, kiedy zostało wszczęte i zakończone, a jeśli postępowanie zostało zakończone - jaka jest treść rozstrzygnięcia organu podatkowego?
  2. Czy sprawa ustalenia opodatkowania sprzedaży nieruchomości została rozstrzygnięte co do istoty w drodze decyzji bądź postanowienia organu podatkowego, a jeżeli tak – o wskazanie organu, daty rozstrzygnięcia i przedmiotu rozstrzygnięcia.
  3. Czy dłużnicy są podatnikami podatku VAT z siedzibą na terytorium Polski zarejestrowanymi zgodnie z treścią art. 96 Ustawy o VAT? Jeśli nie - czy (i kiedy) dłużnik zamierza się zarejestrować?
  4. Czy obiekty znajdujące się na terenie nieruchomości stanowią budynki i/lub budowle w rozumieniu Ustawy z 7 lipca 1994 Prawo Budowlane (Dz.U. z 2017 r. poz. 1332)?
  5. Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania, oraz wyszczególnienie budynków i/lub budowli wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316 ze zm.)?
  6. Kiedy nastąpiło pierwsze używanie/zasiedlenie budynków i/lub budowli znajdujących się na nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji (dokładna data)?
  7. Czy od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów ustawy o VAT upłynął okres dłuższy niż 2 lata?
  8. Czy budynki i/lub budowle były oddawane innym podmiotom do użytkowania? Jeżeli tak - należy wskazać w jakim okresie, na jakiej podstawie prawnej, i w jakiej formie (odpłatnej/nieodpłatnej)?
  9. Czy ponoszono wydatki na ulepszenie budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym? Jeżeli tak, należy wskazać:
    1. kto ponosił wydatki na ulepszenia,
    2. w jakim okresie były ponoszone te wydatki,
    3. czy wydatki na ulepszenie budynku/budowli były wyższe niż 30% wartości początkowej tego obiektu?
    4. Czy w stosunku do tych wydatków podmiotowi który je ponosił przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
    5. kiedy ulepszenia oddano do użytkowania?
    6. czy po zakończonym ulepszeniu budynki/budowle były oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a jeżeli tak - należy wskazać, kiedy nastąpiło to oddanie do użytkowania?
  10. Czy budynki/budowle znajdujące się na nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji były wykorzystywane przez dłużników wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT?

Na wyżej przedstawione pytania dłużnik nie udzielił odpowiedzi w zakreślonym terminie.

Obecnie na terenie nieruchomości wykonuje działalność dłużnik (budynek i zagospodarowanie przeznaczone do przechowywania maszyn, urządzeń i środków produkcji związanych z prowadzeniem gospodarstwa sadowniczego).

Jak ustalono dłużnik był i jest nadal czynnym podatnikiem podatku VAT.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał:

  1. W jaki sposób i do jakich celów dłużnik wykorzystywał, i do dnia ew. sprzedaży będzie wykorzystywał nieruchomość?

Jak wskazano we wniosku o interpretację: Budynek gospodarczy przeznaczony jest na przechowywanie specjalistycznych urządzeń i maszyn oraz środków do produkcji związanych z prowadzeniem własnego gospodarstwa sadowniczego. Urządzenie terenu (utwardzenie, ogrodzenie, sad jabłoniowy) wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem i stanowią, w zakresie budynku, wspomnianych budowli i instalacji, funkcjonalną całość podporządkowaną opisanej wyżej funkcji budynku. Nie zostały zgłoszone żadne umowy dzierżawy/najmu/użyczenia itp., stąd należy przyjąć że dłużnik wykorzystuje nieruchomość, osobiście, do przechowywania specjalistycznych urządzeń i maszyn oraz środków do produkcji związanych z prowadzeniem własnego gospodarstwa sadowniczego, i będzie to czynił nadal.

  1. Czy działka wykorzystywana była przez dłużnika w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o podatku od towarów i usług?

tak

  1. Czy nieruchomość wykorzystywana była w prowadzeniu przez dłużnika działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 15 Ustawy o podatku od towarów i usług?

tak

  1. Czy dłużnik był/jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 Ustawy o podatku od towarów i usług?

Dłużnik jest podatnikiem VAT, co Komornik ustalił z urzędu. Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr 30 w celu ustalenia, czy dłużnik jest podatnikiem VAT bezskutecznie. W efekcie w ramach udokumentowanych działań nie ustalono, czy dłużnik jest rolnikiem ryczałtowym.

  1. Czy z nieruchomości dokonywane były/są przez dłużnika zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych w rozumieniu art. 2 pkt 20 Ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, czy dostawa była opodatkowana czy zwolniona?

Zbiory i dostawy produktów rolnych były dokonywane (część nieruchomości obejmuje sad jabłoniowy). Nie ustalono, czy dostawy były opodatkowane lub zwolnione.

  1. Czy nieruchomość wykorzystywana była przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywana była nieruchomość, wykonywał dłużnik - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 16.

  1. Czy działka była udostępniana przez dłużnika osobom trzecim, np. na podstawie umów dzierżawy, najmu, użyczenia? Jeżeli tak, to należy wskazać kiedy nieruchomość lub jej cześć została oddana w najem/dzierżawę/użyczenie, oraz czy udostępnienie to miało charakter odpłatny czy nieodpłatny?

W wyniku działań opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 30 Komornik nie uzyskał odpowiedzi na tak zadane pytanie. Należy jednak wskazać, że w trakcie opisu i oszacowania nieruchomości nie zgłosił się żaden dzierżawca/najemca/użytkownik; z tego Komornik wywodzi, że działka nie jest udostępniona osobom trzecim.

  1. Czy nabycie przez dłużnika nieruchomości nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i czy transakcja ta została udokumentowana fakturą z wykazana kwotą podatku VAT?

Nabycie przez dłużnika nieruchomości nastąpiło w drodze obdarowania, nie zaś transakcji.

  1. Czy dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu nieruchomości?

Nabycie przez dłużnika nieruchomości nastąpiło w drodze obdarowania. Skoro tak i skoro umowa darowizny nie jest opodatkowana - brak było podatku VAT naliczonego przy nabyciu, w konsekwencji dłużnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku.

  1. Czy na nieruchomości oprócz budynku gospodarczego wymienionego w opisie sprawy znajdują się jeszcze inne obiekty (budynki/budowle/urządzenia budowlane)? Jeżeli tak, to należy wskazać jakie?

Tak - wszystkie budynki, budowle i urządzenia opisane zostały szczegółowo we wniosku o wydanie interpretacji. Sporządzając opis ww. Komornik posiłkował się opinią rzeczoznawcy. Stan budynków i budowli w porównaniu ze stanem opisanym we wniosku o interpretację nie uległ zmianie.

  1. Jeżeli na działce znajdują się urządzenia budowlane, to należy wskazać z jakim budynkiem/budowlą będą one powiązane?

Powiązane będą z budynkiem gospodarczym.

  1. Czy urządzenia budowlane stanowią urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 Ustawy prawo budowlane?

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr. 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 12.

  1. Czy budynek znajdujący się na nieruchomości jest budynkiem w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 2 Ustawy prawo budowlane?

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr. 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 13.

  1. Jeżeli na działce znajdują się budowle, to czy są one budowlami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 Ustawy prawo budowlane?

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr. 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 14.

  1. Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania oraz wyszczególnienie ww. budynków/budowli położonych na nieruchomości wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem RM z 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych?

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr. 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 15.

  1. Czy z tytułu wytworzenia/wybudowania ww. budynków/budowli dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, należy wskazać przyczyny.

W ocenie Komornika dłużnikowi - podatnikowi podatku VAT - przysługiwało prawo dokonania takiego odliczenia.

  1. Czy ww. budynki/budowle są trwale związane z gruntem?

Tak

  1. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, należy wskazać dokładną datę.

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr. 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 18. Bezspornie jednak dłużnik użytkuje budynki/budowle co najmniej od 2017 roku (w 2017 r. Komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, ponadto z treści opinii biegłego wynika rok budowy: 2012).

  1. Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części ww. budynku, to należy wskazać w jakiej części?

Nieruchomość użytkowana jest przez dłużnika w całości; w konkluzji: zasiedlona jest w udziale 1/1.

  1. Kiedy nastąpiło zajęcie do używania ww. budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr. 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 20. Bezspornie jednak dłużnik użytkuje budynki/budowle co najmniej od 2017 roku (w 2017 r. Komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, ponadto z treści opinii biegłego wynika rok budowy: 2012).

  1. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 18, należy wskazać, w wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków/budowli lub ich części?

W wyniku zakończenia budowy i rozpoczęcia wykonywania działalności rolniczej: czynności faktycznych dłużnika, których charakter wynikał z przeznaczenia obiektu oraz rodzaju prowadzonej działalności.

  1. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowych ww. budynków i budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata?

tak

  1. Czy ww. budynki/budowle były/są udostępniane przez dłużnika na podstawie umowy dzierżawy/najmu/użyczenia itp.? Jeżeli tak, to należy wskazać kiedy ww. budynki/budowle lub ich części zostały oddane w najem/dzierżawę/użyczenie oraz czy to użyczenie miało charakter odpłatny czy nieodpłatny (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)?

W wyniku działań opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 30 Komornik nie uzyskał odpowiedzi na tak zadane pytanie. Należy jednak wskazać, że w trakcie opisu i oszacowania nieruchomości nie zgłosił się żaden dzierżawca/najemca/użytkownik; z tego Komornik wywodzi, że budynki/budowle nie są udostępnione osobom trzecim.

  1. Czy ww. budynki/budowle były wykorzystywane przez dłużnika w działalności gospodarczej?

tak

  1. Czy ww. budynki/budowle były/są wykorzystywane przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były/są budynki/budowle, wykonywał dłużnik - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Komornik podjął działania opisane w odpowiedzi na pytanie nr 30. W wyniku opisanych działań nie uzyskał od dłużnika odpowiedzi na pytanie nr 25.

  1. Czy dłużnik ponosił nakłady na ulepszenie ww. budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Z treści uzyskanej w sprawie opinii biegłego nie wynika, aby odpowiedź na to zadane pytanie była pozytywna, w związku z czym Komornik wskazuje, że dłużnik nie ponosił takich nakładów.

  1. W jakim okresie dłużnik ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynków/budowli?

W związku z treścią odpowiedzi na pytanie 26 należy stwierdzić, że okres taki nie istnieje.

  1. Jeżeli dłużnik ponosił wydatki na ulepszenie, to czy wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. budynku/budowli?

nie

  1. Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 28 i 29 jest twierdząca, to należy wskazać:
    • kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania budynków/budowli po ulepszeniu? nie dotyczy
    • czy ulepszenia stanowiły "przebudowę" rozumianą jako dokonanie istotnych zmian dokonanych w celu zmiany wykorzystania ww. budynków/budowli w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia? nie dotyczy
    • czy po ulepszeniu miało miejsce pierwsze zasiedlenie budynków/budowli? nie dotyczy
    • jeżeli miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli po ulepszeniu, to należy wskazać kiedy to nastąpiło (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)? nie dotyczy
    • czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww budynków/budowli po ulepszeniu, a sprzedażą, upłynie okres dłuższy niż 2 lata? nie dotyczy
    • czy ulepszone ww. budynki/budowle były wykorzystywane przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT? nie dotyczy



  1. Jeżeli Wnioskodawca nie posiada informacji o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny, czy w przedmiotowej sprawie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 10, 10a Ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać:
    • czy brak informacji jest wynikiem podjętych przez wnioskodawcę działań? tak
    • czy działania te zostały udokumentowane? Tak, Komornik zwrócił się do dłużnika na piśmie, z pytaniami o treści wskazanej we wniosku o interpretację podatkową (od str. 3 wniosku). Dłużnik wezwanie do złożenia informacji umożliwiających ustalenie opodatkowania/braku opodatkowania sprzedaży nieruchomości odebrał w dniu 26 maja 2021 roku. Dokumenty potwierdzające wykonanie ww. czynności znajdują się w aktach sprawy egzekucyjnej …..
    • czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużnika? Tak.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy dostawa wyżej oznaczonych nieruchomości zabudowanej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy komornik sądowy dokonujący sprzedaży w trybie licytacji publicznej tej nieruchomości będzie zobowiązany obliczyć i „odprowadzić” podatek od towarów i usług, czy też podlega ona zwolnieniu z podatku?

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa wyżej oznaczonej zabudowanej nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jednakże będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ w przypadku przedmiotowej nieruchomości doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu sprzedaży upłynie okres 2 lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) - zwanej dalej „ustawą” - organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, 1492 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11 i 41) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), zgodnie z którym płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Tym samym komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - na mocy art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów budynki oraz budowle, spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - według art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej, należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który będzie działał w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy, wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik - właściciel danej nieruchomości - jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości.

Z opisu sprawy wynika, iż Komornik Sądowy prowadzi postępowanie egzekucyjne. Postępowania egzekucyjne zgodnie z wnioskiem wierzyciela zostały skierowane do nieruchomości dłużnika położonej w .. Nieruchomość składa się z działki gruntu … Nieruchomość gruntowa jest zabudowana budynkiem gospodarczym w zabudowie wolnostojącej. Teren zabudowy jest ogrodzony i utwardzony kostką ….. Pozostała część gruntu jest porośnięta drzewami owocowymi - jabłoni. Działka wykorzystywana była przez dłużnika w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Budynek gospodarczy przeznaczony na przechowywanie specjalistycznych urządzeń i maszyn oraz środków do produkcji związanych z prowadzeniem własnego gospodarstwa sadowniczego. Budynki i budowle posadowione na nieruchomości wybudowane zostały zgodnie z ustaleniami biegłego w 2012 roku (pozwolenie na budowę wydane przez Starostę nr .. z 2 marca 2012 r.). Budynki są użytkowane. Z treści opinii nie wynika, aby w ciągu ostatnich dwóch lat dłużnik dokonał ulepszeń na budynkach i budowlach o wartości przekraczającej 30%.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że przedmiotowa nieruchomość, tj. działka nr … była wykorzystywana przez dłużnika w prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak wynika z powołanych przepisów, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność wykonywana jest przez podmiot, który w jej ramach działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Zatem przy dostawie ww. nieruchomości spełnione będą przesłanki do uznania dłużnika za podatnika podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż będzie dotyczyła składników majątku wykorzystywanych przez dłużnika w działalności gospodarczej. W konsekwencji, dostawa przez Komornika budynków i budowli wraz z przynależnym gruntem wykorzystywanym do działalności gospodarczej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

W świetle art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Powyższe przepisy wskazują, jakie muszą zostać spełnione warunki aby sprzedaż budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem sprzedaży, nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a jest bezzasadne.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

W celu ustalenia czy w analizowanej sprawie, dla dostawy budynku/budowli wykorzystywanych do działalności gospodarczej, znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do tych budynku/budowli nastąpiło pierwsze zasiedlenie. Analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego na tle przywołanych regulacji prawnych wskazuje, że sprzedaż ww. budynku gospodarczego oraz budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż spełnione są warunki wymienione w tym przepisie. Przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, że sprzedaż w drodze postępowania egzekucyjnego ww. budynku i budowli nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Z opisu sprawy wynika, że budynek/budowle zostały wybudowane przed dłużnika w 2012 roku i były wykorzystywane przez dłużnika w działalności gospodarczej. Pierwsze zasiedlenie budynku i budowli nastąpiło w 2017r. Ponadto, dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku/budowli przekraczających 30% wartości początkowej ww. budynku/budowli. Tym samym stwierdzić należy, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynku/budowli, a ich sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Zatem, transakcja sprzedaży w trybie postępowania egzekucyjnego ww. budynku gospodarczego i budowli wykorzystywanych przez dłużnika w działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku/budowli i opodatkować łącznie z budynkiem/budowlą, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego znajdującego się na tej samej działce, co urządzenie techniczne. Brak podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów w zakresie stawki podatku VAT dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależą, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.

W związku z powyższym, skoro w przedmiotowej sprawie dla budynku i budowli wchodzących w skład przedmiotowej nieruchomości znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to również urządzenia budowalne, jako element przynależny do ww. budynku i budowli będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa gruntu, tj. działki nr …, na której znajduje się budynek gospodarczy i budowle wchodzące w skład nieruchomości, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Zatem Wnioskodawca - Komornik Sądowy - nie będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług od sprzedaży w trybie licytacji publicznej ww. zabudowanej działki nr …

Tym samym oceniając stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Okoliczność, iż dłużnik w ciągu ostatnich dwóch nie dokonał ulepszeń na budynkach i budowlach o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej, przyjęto jako element opisu sprawy i Organ nie dokonywał w tym zakresie oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj