Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.319.2021.2.ISK
z 10 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 maja 2021 r. (data wpływu 17 maja 2021 r.) uzupełnionym pismem z 24 czerwca 2021 r. (data wpływu 25 czerwca 2021 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z 15 czerwca 2021 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.319.2021.1.ISK (doręczone Stronie 21 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki 1 - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 maja 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z 24 czerwca 2021 r. (data wpływu 25 czerwca 2021 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 15 czerwca 2021 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.319.2021.1.ISK (doręczone 21 czerwca 2021 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki 1.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Na podstawie umowy zamiany … z 8 października 2002 r. Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów między innymi jako działka ewidencyjna nr 1 o obszarze 0,3009 ha (trzy tysiące dziewięć metrów kwadratowych), położonej w miejscowości E., dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy … prowadzi księgę wieczystą numer ….


Wnioskodawca postanowieniem Sądu, … z 1 lipca 1998 r. nabył prawo użytkowania wieczystego działki 2, która to działka została podzielona decyzją … z 18 maja 2020 roku i w wyniku podziału powstała między innymi działka 1. Nabycie działki 2 było w celu prowadzenia działalności gospodarczej.


Nabycie działki 2, z której powstała działka 1 nastąpiło na podstawie postanowienia Sądu … z 1 lipca 1998 r., z którego wynika, że kwota zapłacona do Sądu w wysokości … zł była kwotą brutto.


Przy nabyciu działki 2, z której powstała działka 1 według wiedzy Wnioskodawcy na dzień dzisiejszy przysługiwało prawo amortyzacji użytkowania wieczystego działki i Spółka to prawo wykorzystała.


Działka 2 oraz powstała po podziale działka 1 była i jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, świadczenia usług w zakresie naprawy samochodów, które to czynności są opodatkowane podatkiem VAT, natomiast działka 1 będąca przedmiotem sprzedaży, nie będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do momentu sprzedaży w prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.


Przedmiotowa działka 1 znajduje się na terenie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania terenu i na dzień dzisiejszy jak i na moment zbycia działka 1 stanowi i będzie stanowiła, teren niezabudowany i nie będzie stanowiła terenu budowlanego.


D. wszelkie prace na przedmiotowej działce 1 będzie wykonywać po uprzednim nabyciu ww. działki, zgodnie z warunkową umową przedwstępną.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności związanej z usługami deweloperskimi ani innymi tego rodzaju usługami o zbliżonym charakterze.


W związku z zawartą z D., przedwstępną umową sprzedaży pod warunkiem … z dnia 7 lutego 2020 r. ww. nieruchomości z warunkami:

  1. uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, z której będzie wynikać możliwość zabudowania nieruchomości o powierzchni od 0,3000 ha (trzy tysiące metrów kwadratowych) do 0,3200 ha (trzy tysiące dwieście metrów kwadratowych), która zostanie wydzielona z nieruchomości oznaczonej dotychczas jako działka ewidencyjna nr 2 o obszarze 0,8586 ha, położonej przy ulicy …, opisanej w § 1 niniejszego aktu notarialnego, objętej księgą wieczystą numer …, obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Kupującego, w tym obiektem handlowym o powierzchni użytkowej 526,30 m2, w tym sala sprzedaży o pow. 400 m2 wraz z miejscami parkingowymi w ilości minimum 20 miejsc postojowych;
  2. uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację zjazdu na przedmiotową nieruchomość według koncepcji Kupującego na zasadzie prawo i lewoskrętu dla pojazdów o masie powyżej 25 t., bez konieczności przebudowy układu drogowego wraz z niezbędnymi dokumentami umożliwiającymi obsługę komunikacji, a także uzyskania zapewnienia zarządcy drogi o niewprowadzeniu ograniczeń tonażowych utrudniających obsługę komunikacyjną nieruchomości;
  3. uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew obejmującego zgodę na dokonanie przez Spółkę odpowiednich nasadzeń zamiennych;
  4. uzyskaniu przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej oraz wykonalnej decyzji na wycinkę drzew kolidujących z zakresem przebudowy pasa drogowego, określonym przez zarządcę drogi obejmującej zgodę na dokonanie przez Kupującego odpowiednich nasadzeń zamiennych;
  5. niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego koniecznością rekultywacji;
  6. potwierdzenia badaniami geotechnicznymi możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych;
  7. wydania przez właściwy organ prawomocnej i ostatecznej decyzji o podziale działki nr 2;
  8. uzyskania przez Kupującego warunków technicznych przyłączy - kanalizacji sanitarnej, wodnej, deszczowej oraz przyłącza energetycznego zgodnie z koncepcją Kupującego, pozwalających na realizację planowanej inwestycji w okresie 6 miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży;
  9. uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji infrastruktury technicznej z planowanym obiektem handlowym;
  10. uzyskania przez Sprzedającego własnym kosztem i staraniem najpóźniej do dnia zawarcia przyrzecznej umowy sprzedaży indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez właściwego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), o konieczności naliczenia bądź zwolnienia z zaliczenia podatku VAT;
  11. przekształcenia przez Sprzedającego działki nr 2 prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (przekształcenia w prawo własności), lub wykup prawa użytkowania wieczystego działki nr 2 na własność;
  12. uzyskanie promesy na sprzedaż alkoholu pow. 4/5% w planowanym obiekcie.


W ww. umowie Wnioskodawca udzielił D. pełnomocnictwa z prawem do udzielenia dalszych pełnomocnictw do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem na terenie nieruchomości warunków technicznych dotyczących przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej, w szczególności do złożenia wniosków o wydanie przedmiotowych warunków oraz ich odbioru, uzyskaniem decyzji na lokalizację zjazdu publicznego, w szczególności do złożenia wniosków w celu jej uzyskania oraz odbioru. Sprzedający oświadcza, że przez cały okres obowiązywania umowy przedwstępnej niniejsze pełnomocnictwo jest nieodwołalne i nie wygasa wskutek śmierci mocodawcy.


Sprzedający wyraził zgodę na dysponowanie przez Kupującego nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2) w związku art. 3 ust. 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane, w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii itp. oraz udostępnił Kupującemu nieruchomość będącą przedmiotem niniejszej umowy celem przeprowadzenia badań gruntu.


Wnioskodawca podpisał również umowę dzierżawy, w której:


Oddaje Dzierżawcy D. na okres 3 miesięcy w dzierżawę działkę gruntu o nr 1 w …, o powierzchni 3009 m2, zwaną dalej „Przedmiotem dzierżawy”, a Dzierżawca zaś w zamian zobowiązuje się płacić Wydzierżawiającemu określony umową czynsz dzierżawny. Dzierżawca oświadcza, że zapoznał się z danymi technicznymi oraz stanem technicznym Przedmiotu dzierżawy.

Strony zgodnie ustalają wysokość czynszu dzierżawnego na kwotę 50,00 zł miesięcznie (słownie: pięćdziesiąt złotych 00/100) powiększoną o ewentualny podatek od towarów i usług VAT wg aktualnej stawki.


Wnioskodawca oświadczył, że na dzień dzisiejszy nieruchomość:

  • objęta księga wieczystą numer … jest zaliczona do składników majątku związanego z prowadzeniem przez spółkę działalności gospodarczej, stanowiących aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości i ustawy - Ordynacja podatkowa;
  • nieruchomość objęta księga wieczystą numer … była w okresie 5 lat i jest aktualnie wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie stanowi zorganizowanej części; sprzedający prowadzi aktualnie działalności gospodarczą, a przedmiot umowy nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części;
  • sprzedaż nieruchomości objętej księgą wieczystą numer … nie następuje w związku lub w wykonaniu działalności gospodarczej sprzedającego oraz sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (w szczególności z tytułu tej sprzedaży nie została wystawiona ani nie zostanie wystawiona faktura VAT).


Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.


Działka numer 1, którą Wnioskodawca zamierza sprzedać była wykorzystywana na cele działalności gospodarczej. Działka 1 mająca być przedmiotem sprzedaży była dzierżawiona firmie D. na okres 3 miesięcy w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń na warunki techniczne od gestorów sieci. (termin od 26 września 2019 r. do 26 grudnia 2019 r. gdzie wynagrodzenie miesięczne wynosiło 50 pln).


Wnioskodawca nie posiada nieruchomości, które na dzień dzisiejszy byłyby w przyszłości przedmiotem sprzedaży.


Wnioskodawca nie zamierza sprzedawać na dzień dzisiejszy nieruchomości, których jest właścicielem, wyjątek stanowi transakcja działki 1 która jest przedmiotem wniosku.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane pismem z 24 czerwca 2021 r.):


Czy transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki 1 znajdującej się w miejscowości E., dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą o numerze … przez Wnioskodawcę na rzecz D. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki 1 znajdującej się w miejscowości E., dla której Sąd Rejonowy w .. prowadzi księgę wieczystą o numerze … przez Wnioskodawcę na rzecz D. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy – przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunt (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) jak i budynek, budowla, spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Działalność gospodarcza – zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.


W związku z powyższym zaznacza się, że podmiot dokonujący czynności, polegających na wykorzystaniu nieruchomości dla celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.


Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.


Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką będącą czynnym podatnikiem VAT, której działalność polega na naprawie pojazdów.


Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów między innymi jato działka ewidencyjna nr 1 o obszarze 0,3009 ha, położonej w miejscowości E.


Powstała po podziale działka 1 była i jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, świadczenia usług w zakresie naprawy samochodów, które to czynności są opodatkowane podatkiem VAT. Przedmiotowa działka 1 znajduje się na terenie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania terenu i na dzień dzisiejszy jak i na moment zbycia działka 1 stanowi i będzie stanowiła, teren niezabudowany i nie będzie stanowiła terenu budowlanego.


Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 firmie D. Działka nr 1 jest zaliczona do składników majątku związanego z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej, stanowiących aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Ponadto nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą podlegania opodatkowaniu transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki 1.


Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa uznać należy, że wskazana w opisie sprawy czynność sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki nr 1 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów.


Powyższe wynika z faktu, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zakupił prawo użytkowania wieczystego działki 2, z której została wydzielona działka 1. Wnioskodawca wykorzystywał prawo użytkowania wieczystego działki 1 w prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.


Zatem Wnioskodawca dokonując sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki nr 1 w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wskazanej w art. 15 ust. 2 ustawy działa jako podatnik, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Ponadto działka nr 1 nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, przez co jej sprzedaż nie będzie korzystać z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy.


Tym samym w przedmiotowych okolicznościach sprawy, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki nr 27/1, która stanowi dostawę towarów, dokonywana jest przez podatnika w ramach działalności gospodarczej, zatem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy.


W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Zaznaczenia wymaga, że Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj