Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.540.2021.1.RR
z 11 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 kwietnia 2021 r. (data wpływu 27 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia:

  • momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży na rzecz Kontrahenta udziału w prawach do ekranizacji Utworów – jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Kontrahenta z tytułu nabycia udziału w prawach do Filmów – jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Kontrahenta tytułem rozliczenia jego udziału w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży na rzecz Kontrahenta udziału w prawach do ekranizacji Utworów, prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Kontrahenta z tytułu nabycia udziału w prawach do Filmów, prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Kontrahenta tytułem rozliczenia jego udziału w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe:


(…) Sp. z o.o. [dalej: Spółka lub Wnioskodawca] prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie związanym z produkcją i dystrybucją filmów, nagrań video i programów telewizyjnych.

Co do zasady, działalność ta generuje po stronie Wnioskodawcy sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług [dalej: VAT] według właściwych stawek (głównie podstawowej), ewentualnie sprzedaż, dla której miejscem opodatkowania jest terytorium innego kraju. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych [dalej: CIT].


Nabycie praw od jednego ze wspólników


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabyła od jednego ze swoich wspólników [dalej: Wspólnik] (będącego także członkiem jej zarządu) prawa do ekranizacji (filmowej) dwóch utworów literackich/książek [dalej: Utwory], które z kolei Wspólnik nabył od ich autorki. Prawa do ekranizacji stanowią wyłączne prawa zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich do Utworów, a w oparciu o nie Wnioskodawca postanowił/zamierza wyprodukować dwa filmy [dalej: Film/Filmy].

Wspólnik udzielił też Wnioskodawcy zgody (wraz z prawem do dalszego przeniesienia tego prawa) do znaku słownego, który miałby stanowić tytuł Filmów powstałych na podstawie Utworów. Ponadto, Wspólnik potwierdził, iż zobowiązania autorki Utworów do świadczenia usług konsultingowych i doradczych dotyczących produkcji Filmów będą w określonym zakresie realizowane na rzecz Spółki.

Z powyższych tytułów Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia na rzecz Wspólnika wynagrodzenia stanowiącego określony procent zysków netto osiągniętych z dystrybucji/sprzedaży Filmów na wszystkich polach eksploatacji (analogiczna formuła rozliczenia, oparta o udział w zysku, została przyjęta w rozliczeniu pomiędzy Wspólnikiem a autorką Utworów).

W związku z dysponowaniem prawami do ekranizacji Utworów, w celu wyprodukowania na ich podstawie Filmów oraz ich dystrybucji Spółka zawarła umowy z dwoma podmiotami.


  1. Umowa z dystrybutorem (licencyjna)


Jednym z ww. podmiotów, z którym Wnioskodawca zawarł umowę [dalej: Umowa 1], jest zagraniczna spółka z siedzibą w (…) [dalej: Dystrybutor lub Licencjobiorca], nieposiadająca obecnie siedziby czy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Licencjobiorca prowadzi działalność w zakresie obejmującym m.in. prowadzenie platformy [dalej: Platforma] oferującej swoim użytkownikom (w zamian za zryczałtowaną, miesięczną opłatę abonamentową) dostęp do różnego rodzaju filmów, seriali i innych programów produkowanych na całym świecie. Użytkownicy mogą oglądać programy przy użyciu urządzenia połączonego z Internetem.

Materiały dostępne na Platformie prowadzonej przez Licencjobiorcę stanowią zarówno produkcje własne Dystrybutora, jak i produkcje, które Dystrybutor udostępnia na Platformie w oparciu o nabyte od uprawnionych podmiotów licencje.


Istota i zakres Umowy 1


Na podstawie Umowy 1 Wnioskodawca udzielił Licencjobiorcy licencji/zezwolenia na kopiowanie, reprodukcję, przesyłanie, wystawianie, rozpowszechnianie czy sublicencjonowanie Filmów i powiązanych z nimi materiałów, a także korzystanie z praw pokrewnych do Filmów [dalej: Licencje], Umowa 1 stanowić będzie podstawę dla udostępnienia Filmów na Platformie (po ich wyprodukowaniu).

Stąd, mimo iż Umowa 1 została już zawarta (i obowiązuje), bieg okresu Licencji na dany Film rozpocznie się dopiero w dacie udostępnienia Filmu na Platformie Dystrybutora (tzw. Start Datę).

Przy tym od Start Datę, przez okres pierwszych 10 lat Licencje będą miały charakter licencji wyłącznych, natomiast po upływie tego okresu (10 lat) przekształcą się w licencje niewyłączne, tj. Spółka będzie uprawniona zezwalać innym podmiotom na wystawianie, dystrybucję czy inne wykorzystywanie Filmów (przy czym też na zasadach/z ograniczeniami określonymi w Umowie 1).

W Umowie 1 zostały szczegółowo określone m.in. prawa i obowiązki stron, specyfikacje dotyczące Filmów, tj. wymagania, jakie powinny spełniać poszczególne Filmy (te jeszcze nie powstały, a ich produkcja rozpocznie się po zawarciu Umowy 1), zasady rozliczeń finansowych między stronami, czy okoliczności uprawniające strony do wypowiedzenia Umowy 1.

W Umowie 1 wskazano m.in., iż Licencjobiorca będzie mieć prawo do przedstawienia w toku produkcji Filmów swojej opinii w sprawach dotyczących kluczowych decyzji artystycznych. Przy czym w sytuacji, gdy pomiędzy Spółką a Dystrybutorem dojdzie do różnicy zdań w ww. zakresie, a w wyniku konsultacji pomiędzy stronami nie dojdzie do porozumienia, to stanowisko Licencjobiorcy będzie rozstrzygające.

Ponadto, Dystrybutor będzie zatwierdzał efekty zamknięcia prac nad Filmami, czy miał prawo kontrolowania zgłoszeń Filmów do konkursów filmowych.

Spółka będzie z kolei zobowiązana m.in. do dostarczenia Licencjobiorcy wszystkich materiałów niezbędnych do udostępnienia Filmów na Platformie; materiałów marketingowych i promocyjnych dotyczących Filmów czy dokumentów dotyczących praw związanych z możliwością produkcji Filmów (np. umowy z autorką Utworów, umowy z reżyserem itd.).

Wynagrodzenie należne Spółce od Dystrybutora


Zgodnie z Umową 1 w zamian za udzielenie Licencji Spółce należy się od Dystrybutora wynagrodzenie w postaci opłat [dalej: Opłaty licencyjne],

W Umowie 1 została określona łączna wysokość wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu Opłat licencyjnych dotyczących danego Filmu. Jednocześnie wskazano tam, iż wynagrodzenie to będzie wypłacane Spółce etapami, w zależności od (najpierw) postępu prac nad Filmami (tj. ich produkcją) oraz (następnie) faktu i okresu udostępniania Filmów na Platformie, w sposób i w terminach ustalonych w harmonogramie stanowiącym załącznik do Umowy 1.


Harmonogram rozliczeń został ustalony według następującego schematu: określony procent kwoty łącznego wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu Opłat licencyjnych będzie wymagalny i płatny (pod warunkami wypełnienia przez Spółkę wszystkich obowiązków na niej ciążących na podstawie Umowy 1, zgodnie z wymogami określonymi w Umowie 1) do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi określone zdarzenie wskazane w harmonogramie. Zdarzenia te to:

  • zawarcie Umowy 1;
  • rozpoczęcie zdjęć do danego Filmu;
  • koniec zdjęć do danego Filmu;
  • zatwierdzenie przez Licencjobiorcę efektów zamknięcia prac nad danym Filmem;
  • dostarczenie przez Spółkę i zatwierdzenie przez Licencjobiorcę wszystkich materiałów źródłowych (tj. wszystkich materiałów dotyczących danego Filmu, do których dostarczenia na rzecz Licencjobiorcy Wnioskodawca się zobowiązał);
  • moment udostępnienia danego Filmu na Platformie Licencjobiorcy (tzw. Start Datę);
  • upływ określonej (różnej w zależności od Filmu) liczby miesięcy od daty udostępnienia danego Filmu na Platformie (przy czym nie wcześniej ani nie później niż w określonej kalendarzowo dacie, przypadającej wszakże przed upływem roku od Start Datę).


  1. Umowa ze współproducentem (tzw. koproducencka)

Drugim z podmiotów [dalej: Kontrahent lub Współproducent], z którym Wnioskodawca zawarł umowę [dalej: Umowa 2], jest polska spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie związanym m.in. z produkcją, postprodukcją i dystrybucją filmów, nagrań ideo i programów telewizyjnych, działalność reklamową, a także działalność związaną z wystawianiem przedstawień artystycznych.

Kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.


Istota i zakres Umowy 2


Umowa 2 określa przede wszystkim zasady współpracy między Spółką a Kontrahentem przy produkcji Filmów, związane z tym prawa i obowiązki stron oraz wzajemne rozliczenia.

Współpraca między stronami Umowy 2 została oparta na zasadniczym (podstawowym) ustaleniu, iż wszelkie prawa związane z Filmami będą przysługiwać stronom w proporcji 40/60, tj. przy czym początkowo Kontrahentowi - jako wytwórcy Filmów - w 100%, który następnie 60% udziału w tych prawach przeniesie na Spółkę, a 40% udziału w tych prawach pozostanie przy Kontrahencie. W konsekwencji, także wszelkie rozliczenia finansowe związane z Filmami będą dokonywane między stronami w takiej proporcji (40/60). Zastosowanie tej zasady w konkretnych przypadkach zostało przedstawione w dalszej części opisu.


W ramach podziału obowiązków/zadań pomiędzy stronami na podstawie Umowy 2 do obowiązków/zadań Kontrahenta należy:

  • zawarcie umów z autorem scenariusza do Filmów i nabycie na wyłączność autorskich praw majątkowych do wykorzystania ww. scenariuszy w ramach Filmów oraz eksploatacji Filmów zrealizowanych na podstawie odpowiedniego scenariusza bez ograniczeń czasowych i terytorialnych;
  • organizacja produkcji Filmów zgodnie z wymaganiami opisanymi szczegółowo w Umowie 1 oraz zgodnie ze scenariuszem Filmów, harmonogramem i budżetem;
  • zawarcie umów ze wszystkim aktorami i członkami ekipy zaangażowanymi w realizację Filmów;
  • zrealizowanie Filmów zgodnie z najlepszą wiedzą fachową i starannością, z uwzględnieniem wymogów artystycznych, organizacyjnych, technicznych i finansowych określonych w budżecie produkcji Filmów oraz zgodnie z wymaganiami Dystrybutora;
  • bieżące informowanie Spółki o przebiegu produkcji Filmów, w tym o wszelkich utrudnieniach oraz okolicznościach mogących spowodować opóźnienie w realizacji Filmów czy ich nieukończenie;
  • umożliwienie Spółce prawa wglądu do dokumentów potwierdzających wydatkowanie kwot na realizację Filmów;
  • umożliwianie Wnioskodawcy obecności na planie filmowym oraz udziału w kolaudacji Filmów.


Z kolei do obowiązków/zadań Wnioskodawcy w ramach Umowy 2 należy m.in.:

  • uzyskanie praw do ekranizacji Utworów niezbędnych do zrealizowania Filmów;
  • zawarcie umów związanych z eksploatacją Filmów (w tym przede wszystkim zawarcie Umowy 1 z Dystrybutorem);
  • zapewnienie finansowania niezbędnego do produkcji Filmów;
  • dostarczenie metryk Filmów do właściwych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi czy wymaganych dokumentów i materiałów do Filmoteki Narodowej;
  • prowadzenie wyodrębnionego rachunku bankowego na potrzeby rozliczeń związanych z umową zawartą z Licencjobiorcą, przy jednoczesnym udzieleniu pełnomocnictwa;
  • Współproducentowi umożliwiającego dostęp w zakresie wglądu do wszelkich rachunków bankowych związanych z rozliczeniami z Dystrybutorem.


Rozliczenia związane z nabyciem przez Spółkę praw do Filmów


Zapewnienie finansowania niezbędnego do produkcji Filmów zmaterializuje się w praktyce poprzez Umowę 1 zawartą przez Wnioskodawcę z Dystrybutorem, w ramach której - jak była wyżej o tym mowa - część wynagrodzenia uzyskanego z tytułu Opłat licencyjnych zostanie (lub już została) przekazana przez Dystrybutora jeszcze przed wyprodukowaniem i udostępnieniem mu Filmów.

Wynagrodzeniem otrzymywanym od Licencjobiorcy Spółka w odpowiedniej części będzie opłacała tytułem zaliczki na rzecz Kontrahenta na poczet nabycia przez nią ustalonego (60%) udziału w prawach do Filmów (prawa te powstaną dopiero w momencie zrealizowania Filmów i będą wynikiem działań podjętych przez Kontrahenta, a więc to jemu będą one początkowo przysługiwały).

Co do zasady, z chwilą zakończenia produkcji danego Filmu (ale nie później niż do określonej w Umowie 2 daty), Spółka nabędzie od Kontrahenta 60% wszelkich praw autorskich i praw pokrewnych do danego Filmu od Współproducenta. Z tego tytułu będzie zobowiązana do uiszczenia określonego w Umowie 2 wynagrodzenia, na poczet którego to wpłaca/będzie wpłacać ww. zaliczki w trakcie trwania Umowy 2 i produkcji Filmów.

Ponadto, Kontrahent udzielił/udzieli zgody na zarządzanie przez Wnioskodawcę udziałem w prawach do Filmów przysługujących Kontrahentowi (tj. 40%, które pozostaną przy Kontrahencie), w tym udzielił/udzieli upoważnienia do eksploatacji Filmów, m.in. do zawierania niezbędnych umów w tym zakresie z podmiotami trzecimi (w tym z Dystrybutorem).

Rozliczenia związane z przeniesieniem praw do ekranizacji Utworów i wykorzystaniem znaków słownych jako tytułu Filmów.


Z uwagi na wymogi prawne (tj. skupienie w ramach Filmów wszelkich cząstkowych praw autorskich, jakie się na te Filmy składają, w tym prawa do ekranizacji Utworów, bez których dystrybucja Filmów nie byłaby możliwa) Kontrahent i Spółka ustaliły w ramach Umowy 2, że prawa do ekranizacji Utworów zostaną przeniesione przez Spółkę na rzecz Kontrahenta w momencie poprzedzającym przeniesienie przezeń 60% praw do Filmów na rzecz Wnioskodawcy (o czym była mowa wyżej).

Z tego tytułu (tj. przeniesienia praw do ekranizacji na Kontrahenta), Wnioskodawcy będzie przysługiwało od niego określone w Umowie 2 wynagrodzenie. Wartość tego wynagrodzenia zostanie udokumentowana za pomocą faktury/faktur wystawianych przez Spółkę na rzecz Współproducenta. Założeniem jest rozliczenie tego wynagrodzenia w drodze potrącenia z częścią wynagrodzenia należnego Kontrahentowi z tytułu sprzedaży na rzecz Spółki 60% praw do Filmów (pozostała część zostanie rozliczona gotówkowo).

Ponadto, Spółka udzieli Kontrahentowi, z chwilą zakończenia produkcji Filmów, zgody na wykorzystanie znaków słownych jako tytułu Filmów, w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania Umowy 2 (którą to zgodą Spółka dysponuje, vide uwagi powyżej). Z tego tytułu Spółce będzie przysługiwało określone wynagrodzenie od Kontrahenta. Wynagrodzenie to zostanie udokumentowane za pomocą faktury i analogicznie rozliczone, tj. w drodze potrącenia z wynagrodzeniem należnym Kontrahentowi z tytułu sprzedaży na rzecz Spółki 60% praw do Filmów.


Zakres praw przysługujących stronom wraz zakończeniem produkcji danego Filmu oraz wzajemne rozliczenia stron z tym związane.


Po zakończeniu produkcji danego Filmu każdej ze stron, zgodnie z wcześniejszymi uwagami, będzie przysługiwał określony procent praw do danego Filmu. Ponadto, Wnioskodawcy będzie przysługiwało uprawnienie do zarządzania prawami do Filmów w części (procencie) należącej do Kontrahenta. Takie ukształtowanie postanowień Umowy 2 było niezbędne m.in. ze względu na okoliczność, iż stroną Umowy 1 (dotyczącej Licencji na Filmy) jest tylko Spółka (zgodnie z warunkami postawionymi w tym zakresie przez Dystrybutora). W konsekwencji, w świetle postanowień tej umowy całość wynagrodzenia (Opłat licencyjnych) należna jest od Dystrybutora Spółce. Stąd faktury na Opłaty licencyjne (zarówno zaliczkowe, wystawione przed udostępnieniem Filmów, jak i za prawo do użytkowania Filmów po ich przekazaniu do Dystrybutora) są/będą wystawiane - w pełnym zakresie/na całą ich wartość - przez Spółkę. Następnie będzie ona obciążana przez Współproducenta fakturami opiewającymi na wartość odpowiadającą 40% przychodów (netto) z tytułu eksploatacji Filmów (zgodnie z posiadanym przez Kontrahenta udziałem w prawach do Filmów).

Poprzez przychody netto strony uznają zafakturowane (z uwzględnieniem faktur korygujących) i należne Spółce przychody netto (bez VAT) uzyskane ze wszystkich pól eksploatacji Filmów w kraju i za granicą, pomniejszone o wszelkie kwoty przychodów, które nie zostały faktycznie otrzymane (w tym pobrany podatek u źródła) i rozliczone lub zwrócone Spółce.

Spółka będzie miała obowiązek sporządzania oraz przekazywania Kontrahentowi raportów o przychodach z tytułu eksploatacji Filmów i wysokości jego wynagrodzenia (z tytułu udziału w tych przychodach). Dane zawarte w raportach będą stanowiły podstawę do wystawienia faktur przez Kontrahenta na rzecz Spółki.

Dla porządku należy też wskazać, że Kontrahentowi będzie przysługiwało prawo do przeprowadzenia audytu danych dotyczących m in. rozliczenia wszelkich kosztów związanych z dystrybucją Filmów oraz wszelkich przychodów z eksploatacji Filmu określonych Umową 2.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczone w złożonym wniosku nr 4-6):


  1. Kiedy po stronie Spółki powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży na rzecz Kontrahenta udziału w prawach do ekranizacji Utworów?
  2. Czy Spółce, przy założeniu spełnienia warunków formalnych, będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta z tytułu nabycia udziału w prawach do Filmów?
  3. Czy Spółce, przy założeniu spełnienia warunków formalnych, będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta tytułem rozliczenia jego udziału w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad 1. Obowiązek podatkowy w VAT po stronie Spółki z tytułu sprzedaży na rzecz Kontrahenta udziału w prawach do ekranizacji Utworów powstanie z chwilą przeniesienia tych praw na rzecz Kontrahenta (po wyprodukowaniu każdego z Filmów).

Ad 2. Spółce, przy założeniu spełnienia warunków formalnych, będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta z tytułu nabycia udziałów w prawach do Filmów.

Ad 3. Spółce, przy założeniu spełnienia warunków formalnych, będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta tytułem rozliczenia jego udziału w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Ad Pytania nr 1


Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w niniejszych okolicznościach.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Na gruncie regulacji VAT podatnik wykonujący czynności podlegające zakresowi tego opodatkowania zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Zasady dotyczące określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT zostały uregulowane przede wszystkim w art. 19a ustawy VAT. Zasada ogólna w tym zakresie wynika z art. 19a ust. 1 ustawy VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi/dokonania dostawy towarów.

Zastosowanie powyższych przepisów do okoliczności będących przedmiotem niniejszego wniosku.

Na wstępie należy wskazać, iż pojęcie „świadczenia usług” jako czynności podlegającej VAT jest pojęciem szerokim. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT za czynność taką uznaje się także m in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych (bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej).

Stąd też, zbycie przez Spółkę praw do ekranizacji Utworów należy uznać niewątpliwie za świadczenie usług podlegające przedmiotowo opodatkowaniu VAT (jako zbycie praw majątkowych stanowiących wartości niematerialne i prawne). Na marginesie, nie powinno też budzić wątpliwości, iż ww. czynność podlegać będzie VAT od strony podmiotowej, jako dokonywana przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT, a więc działającą tu w charakterze podatnika VAT, o którym w ust. 1 wspomnianego artykułu.

Natomiast w celu ustalenia, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu tej czynności, należy zastosować zasadę ogólną określoną w art. 19a ust. 1 ustawy VAT; mianowicie należy określić moment wykonania usługi w postaci przeniesienia udziałów w prawach do ekranizacji Utworów (żadna zasada szczególna regulująca moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, określona w dalszych ustępach art. 19a ustawy VAT, nie ma bowiem w niniejszych okolicznościach zastosowania/do przedmiotowych usług).

Jak zostało wskazane w uzasadnieniu do pytania nr 3, ustawa VAT nie definiuje tego momentu, ani nie precyzuje, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. W orzecznictwie sądów administracyjnych i organów podatkowych przyjmuje się, iż określenie momentu wykonania usługi powinno następować na podstawie obiektywnych przesłanek, z uwzględnieniem specyfiki i charakteru danej usługi. O charakterze i dacie wykonania usługi decydują, co do zasady, strony umowy chyba, że moment ten jest określony przez obowiązujące przepisy prawa.

Istotą umowy sprzedaży praw jest przeniesienie na kupującego własności prawa (art. 535 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) [dalej: KC] w zw. z art. 555 KC).

Podstawę prawną czynności prawnej polegającej na zbyciu praw (udziału w prawach) do ekranizacji Utworu stanowi art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy PA. Zgodnie z ww. przepisem, nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby.

Uwzględniając charakter i specyfikę transakcji, jaką stanowi zbycie praw, należy uznać, iż o jej wykonaniu można mówić z chwilą, w której nastąpi skutek w postaci przejścia tych praw (jako autorskich prawa majątkowych) na nabywcę. Dopiero w tym momencie będzie można zasadnie twierdzić, iż została spełniona istota świadczenia i powstał stan, w którym zbywca nie jest już właścicielem praw, natomiast ich właścicielem jest/stał się nabywca, który tym samym uzyskał z tą chwilą możliwość dysponowania nimi (jak właściciel), w tym korzystania z nich i czerpania korzyści ekonomicznych (finansowych).

Powszechnie przyjmuje się, iż określenie chwili, z którą nastąpi przejście autorskich praw majątkowych na nabywcę zależy od ustaleń stron umowy.

W niniejszych okolicznościach, zgodnie z postanowieniami Umowy 2, 40% udział w ww. prawach zostanie przeniesionych przez Spółkę na rzecz Kontrahenta w momencie/równolegle z przeniesieniem przezeń 60% praw do Filmów na rzecz Wnioskodawcy. Do czasu poprzedzającego ww. moment prawa do ekranizacji Utworów będą w całości przysługiwać Spółce.

Stąd też należy uznać, iż moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu omawianej transakcji wyznaczy moment przeniesienia na Współproducenta udziałów w prawach do ekranizacji Utworów, tj. moment, w którym w wykonaniu odnośnych postanowień Umowy 2 złożone zostanie przez Spółkę oświadczenie o przeniesieniu na Kontrahenta udziału

w ww. prawach oraz odpowiadające mu oświadczenie Kontrahenta o ich nabyciu (który to moment nastąpi po wyprodukowaniu danego Filmu i zbiegnie się z równoległym przeniesieniem z kolei przez Kontrahenta na Spółkę udziału w praw do tego Filmu).

W niniejszych okolicznościach brak jest jednocześnie jakichkolwiek obiektywnych przesłanek, aby za moment wykonania usługi w postaci zbycia udziałów w prawach do ekranizacji Utworów uznać inny moment, np. zawarcia Umowy 2 czy rozpoczęcia produkcji Filmów.

W tym miejscu jedynie dla porządku Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż z prawnego punktu widzenia posiadanie praw do ekranizacji danego utworu nie stanowi warunku dla rozpoczęcia czy przeprowadzenia produkcji filmu, który ma powstać na jego podstawie. Dysponowanie tymi prawami (do ekranizacji) wymagane jest dopiero w sytuacji/na moment, gdy producent zamierza upublicznić/dystrybuować wyprodukowany film (zob. art. 2 ust. 1 i 2 ustawy PA). Stąd, nieposiadanie przez Kontrahenta praw do ekranizacji Utworów w momencie zawarcia Umowy 2 nie stało/nie stoi na przeszkodzie produkcji Filmów.


Podsumowanie


Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż obowiązek podatkowy w VAT po jego stronie z tytułu sprzedaży na rzecz Kontrahenta udziału w prawach do ekranizacji Utworów powstanie z chwilą przeniesienia tych praw na rzecz Kontrahenta po wyprodukowaniu każdego z Filmów, z chwilą złożenia przez strony Umowy 2 stosownych oświadczeń w tym zakresie.

Ad pytania nr 2


Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w niniejszych okolicznościach.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego [dalej: prawo do odliczenia].

Natomiast w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) tego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi m in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Dodatkowo, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT, podatnik ma również prawo do odliczenia, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z kolei w art. 88 ustawy VAT wskazano przypadki, w których prawo do odliczenia jest ex lege wyłączone.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zastosowanie powyższych przepisów do okoliczności będących przedmiotem niniejszego wniosku.

Z przytoczonych wyżej przepisów (art. 86 i art. 88 ustawy VAT) wynika, iż prawo do odliczenia przysługuje, gdy są spełnione, po pierwsze - tzw. pozytywne przesłanki odliczenia, tj. (i) odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz (ii) towary lub usługi, z tytułu nabycia których podatek został naliczony, będą wykorzystywane przez tego podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych oraz, po drugie - nie zachodzą żadne przesłanki wyłączające prawo do odliczenia wskazane w art. 88 ustawy VAT (tzw. negatywne przesłanki odliczenia).

Odnośnie przesłanki związku między dokonywanymi zakupami a wykonywanymi przez nabywcę czynnościami opodatkowanymi należy wskazać, iż przepisy ustawy VAT nie precyzują, jakiego rodzaju związek musi to być, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. W praktyce przyjmuje się, iż związek ten może być zarówno bezpośredni (np. wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika odsprzedany), jak i pośredni (np. tzw. koszty ogólne zarządu).

W kwestii tej wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe przyjmując, że: „O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy, bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczyniają się do generowania przez dany podmiot obrotu." (Tak np. DKIS w interpretacjach indywidualnych z 20 marca 2020 r., sygn. IBPP3/4512-437/16-7 czy z 5 listopada 2019 ., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.488.2019.2.KBR/IZ).

Przekładając powyższe na sytuację Spółki, należy stwierdzić, że w analizowanych okolicznościach spełnione będą wszystkie wskazane wyżej przesłanki warunkujące skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta, dokumentujących sprzedaż na jej rzecz udziału w prawach do Filmów.

Po pierwsze należy zauważyć, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT, jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym na potrzeby tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno także ulegać wątpliwości, iż w niniejszych okolicznościach przesłanka związku między wydatkami na nabycie udziałów w prawach do Filmu a wykonywanymi przez Spółkę czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT będzie spełniona. Co więcej, związek ten będzie mieć charakter bezpośredni (o czym poniżej).

W szczególności, o istnieniu tego związku przesądzać będzie okoliczność, iż zgodnie z postanowieniami Umowy 1 (już podpisanej i realizowanej), Spółka będzie świadczyć na rzecz Dystrybutora usługi Licencji obejmujące m in. umożliwienie kopiowania, reprodukcji, przesyłania, wystawiania, rozpowszechniania czy sublicencjonowania Filmów i powiązanych z nimi materiałów, a także korzystania z praw pokrewnych do Filmów. Przedmiotowa usługa świadczona będzie za wynagrodzeniem w postaci Opłat licencyjnych, których płatność została już uruchomiona przez Dystrybutora, co notabene wygenerowało po stronie Spółki obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy VAT.

Usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Dystrybutora na podstawie Umowy 1 niewątpliwie będą zatem stanowiły czynności podlegające opodatkowaniu VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Co prawda, ze względu na okoliczność, iż będą one świadczone na rzecz zagranicznego podmiotu nieposiadającego siedziby czy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, miejscem opodatkowania tych usług nie będzie terytorium Polski (w świetle postanowień art. 28b ustawy VAT), ale terytorium (…). Niemniej w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT, czynności takie także kreują po stronie podmiotu je wykonującego prawo do odliczenia od wydatków z nimi związanych.

W opinii Wnioskodawcy, wydatki ponoszone przez niego na nabycie udziałów w prawach do Filmów niewątpliwie stanowią i będą stanowić zakupy związane z usługami licencyjnymi, które będą w oparciu o nie świadczone przez Spółkę, w pierwszej kolejności na rzecz Dystrybutora. Bez nabycia ww. udziałów w prawach, Spółka nie byłaby uprawniona do udzielenia Licencji na Filmy. Bez dokonanych zakupów Spółka nie mogłaby w ogóle świadczyć omawianych usług na rzecz Dystrybutora, a w konsekwencji wykonywać czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Analogiczne uwagi powinny znaleźć zastosowanie także do usług, które w dalszej kolejności będą świadczone przez Spółkę na podstawie umów dotyczących eksploatacji Filmów, które w przyszłości (po upływie okresu wyłączności Licencji) będą zawierane przez Spółkę z innymi podmiotami. Mianowicie, bez nabycia udziałów w prawach do Filmów, Wnioskodawca nie byłby uprawniony do wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z eksploatacją Filmów, a w konsekwencji realizowania tych czynności, opodatkowanych VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe nie powinno ulegać wątpliwości, iż w niniejszych okolicznościach między dokonywanymi przez Wnioskodawcę zakupami (w postaci nabycia udziałów w prawach do Filmów) a wykonywanymi przez Spółkę czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT (tj. w szczególności świadczeniem usług Licencji), występować będzie związek umożliwiający odliczenie VAT naliczonego z tego tytułu.

W konsekwencji, spełniona zostanie zasadnicza przesłanka warunkująca możliwość odliczenia VAT naliczonego, określona w art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

W tym miejscu należy podkreślić, iż pojęcie „świadczenia usług" jako czynności podlegającej opodatkowaniu VAT jest pojęciem szerokim. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT za czynność świadczenia usług podlegającą opodatkowaniu VAT uznaje się także przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych (bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej).

Jak wynika z ugruntowanego orzecznictwa sądowego, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej [dalej: TSUE], opodatkowaniu VAT jako świadczenie usług podlegają czynności, co do których łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. czynność dokonywana jest przez podatnika VAT działającego w takim charakterze, w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;
  2. istnieje odbiorca usługi odnoszący z niej choćby potencjalną korzyść, inny niż podmiot wykonujący usługę;
  3. czynność dokonana jest w oparciu o więź prawną łączącą świadczącego usługę z jej odbiorcą;
  4. czynność dokonana jest na skutek zgodnej woli usługodawcy i usługobiorcy;
  5. czynność dokonana jest, co do zasady, za odpłatnością, przy tym pomiędzy wynagrodzeniem a świadczoną usługą zachodzi bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy oraz występuje ekwiwalentność

(zob. np. wyroki TSUE: z 3 marca 1994 r. C-16/93 w sprawie R. J. Tolsma; z 29 lutego 1996 r. C- 215/94 w sprawie Jurgen Mohr czy z 18 grudnia 1997 r. C-384/95 w sprawie Landboden- Agrardienste GmbH & Co.KG).


W niniejszych okolicznościach, zbycie udziałów w prawach do Filmów zostanie dokonane:

  1. przez czynnego podatnika VAT działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
  2. na rzecz Wnioskodawcy będącym (innym niż wykonawca) beneficjentem niniejszej transakcji;
  3. i
  4. na podstawie łączącej strony umowy (Umowy 2);
  5. za odpłatnością (w postaci m in. zaliczek na poczet nabycia przez nią ustalonego udziału w prawach do Filmów przekazywanych przez Spółkę w trakcie produkcji Filmów).


Biorąc pod uwagę powyższe, zbycie przez Współproducenta udziałów w prawach do Filmów należy uznać za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT (jako zbycie udziałów w autorskich prawach majątkowych stanowiących wartości niematerialne i prawne).

W konsekwencji, w odniesieniu do faktur dokumentujących zbycie udziałów w Filmach przez Kontrahenta, nie wystąpią przesłanki negatywne uniemożliwiające skorzystanie z prawa do odliczenia, o których mowa w art. 88 ust. 3a ustawy VAT (w szczególności ta, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT, wskazująca, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku).


Stanowiska organów podatkowych w podobnych sprawach


Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż zaprezentowane wyżej stanowisko jest potwierdzane przez organy podatkowe w wydawanych przez nie interpretacjach indywidualnych.

Tytułem przykładu należy wskazać interpretację indywidualną Ministra Finansów z 7 lutego 2012 r. (sygn. PT8/033/11/119/SBA/12/PT-115), w której organ potwierdził prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia udziałów w autorskich prawach majątkowych do filmów przez podmiot, który wniósł wkład finansowy w produkcję filmów.


Podsumowanie


Podsumowując powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przy założeniu spełnienia warunków formalnych, będzie my przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta z tytułu nabycia udziałów w prawach do Filmów.


Ad pytania nr 3


Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w niniejszych okolicznościach

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.

Natomiast w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) tego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z kolei w art. 88 ustawy VAT wskazano przypadki, w których prawo do odliczenia jest ex lege wyłączone.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa
w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zastosowanie powyższych przepisów do okoliczności będących przedmiotem niniejszego wniosku.

Zgodnie z ogólnymi uwagami przedstawionymi w uzasadnieniu do pytania nr 5, prawo do odliczenia przysługuje, gdy są spełnione, po pierwsze - tzw. pozytywne przesłanki odliczenia, tj. (i) odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz (ii) towary lub usługi, z tytułu nabycia których podatek został naliczony, będą wykorzystywane przez tego podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych oraz, po drugie - nie zachodzą żadne przesłanki wyłączające prawo do odliczenia wskazane w art. 88 ustawy VAT (tzw. negatywne przesłanki odliczenia).

Odnośnie przesłanki związku między dokonywanymi zakupami a wykonywanymi przez nabywcę czynnościami opodatkowanymi należy wskazać, iż przepisy ustawy VAT nie precyzują, jakiego rodzaju związek musi to być, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. W praktyce przyjmuje się, iż związek ten może być zarówno bezpośredni (np. wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika odsprzedany), jak i pośredni (np. tzw. koszty ogólne zarządu).

Przekładając powyższe na sytuację Spółki należy stwierdzić, że w analizowanych okolicznościach spełnione będą wszystkie wskazane wyżej przesłanki warunkujące skorzystanie przez Spółkę z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta, dokumentujących rozliczenia jego udziału w przychodach z eksploatacji Filmów.

Po pierwsze należy zauważyć, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT, jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym na potrzeby tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno także ulegać wątpliwości, iż w niniejszych okolicznościach przesłanka związku między wydatkami związanymi z rozliczeniem udziału w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów a wykonywanymi przez Spółkę czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT będzie spełniona. Co więcej, związek ten będzie mieć charakter bezpośredni (w tej części sprzedaży obejmującej wartość odpowiadającą wartości udziałów w prawach do Filmów należących do Współproducenta, o czym poniżej).

Jak już zostało wskazane w uzasadnieniu do pytania nr 4, zgodnie z postanowieniami Umowy 1, Spółka będzie świadczyć na rzecz Dystrybutora usługi Licencji stanowiące czynności podlegające opodatkowaniu VAT, kreujące (w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT) po jego stronie, jako podmiotu je wykonującego, prawo do odliczenia od wydatków z nimi związanych (vide szerzej uwagi w uzasadnieniu do pytania nr 4).

Jak z kolei zostało szczegółowo wskazane w uzasadnieniu do pytania nr 2, Spółka będzie jedyną stroną Umowy 1 z Dystrybutorem udzielającą Licencji na Filmy, a w konsekwencji będzie jej przysługiwało prawo do pełnego (całego) wynagrodzenia z tytułu Opłat licencyjnych, także tego przypadającego proporcjonalnie na wartość praw do Filmów pozostających przy Współproducencie. Niniejsze oznacza m.in., iż to Wnioskodawca będzie wykazywał do celów VAT całą wartość sprzedaży (usług) realizowanej na rzecz Licencjobiorcy.

Powyższe jest/będzie jednak uprawnione ze względu na okoliczności/podstawy wynikające z Umowy 2, tj. udzielenie przez Kontrahenta zgody na zarządzanie przez Wnioskodawcę udziałem w prawach do Filmów przysługujących Kontrahentowi (tj. 40%, które pozostaną przy Kontrahencie), w tym udzielnie upoważnienia do eksploatacji Filmów, m.in. do zawierania niezbędnych umów w tym zakresie z podmiotami trzecimi (w tym z Dystrybutorem).

Bez udzielenia przez Kontrahenta ww. zgód/upoważnień dotyczących udziału w prawach do Filmu należących do Współproducenta, Spółka nie mogłaby dysponować pełnymi prawami do Filmów, a w konsekwencji realizować transakcji podlegających VAT w ww. zakresie. Stąd udzielenie tychże zgód/upoważnień przez Kontrahenta należy uznać za samoistną usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT, świadczoną za wynagrodzeniem (jw.) na rzecz Wnioskodawcy (szerzej vide dalsze uwagi).

Analogiczne uwagi powinny znaleźć zastosowanie także do usług, które w dalszej kolejności będą świadczone przez Spółkę na podstawie umów dotyczących eksploatacji Filmów, które w przyszłości (po upływie okresu wyłączności Licencji) będą zawierane przez Spółkę z innymi podmiotami. Mianowicie bez uzyskania od Kontrahenta zgody na zarządzanie udziałami w prawach do Filmów należącymi do Współproducenta oraz upoważnienia do eksploatacji Filmów, Wnioskodawca nie byłby uprawniony do wykonywania czynności związanych z eksploatacją Filmów w takim samym zakresie, a w konsekwencji realizowania tych czynności, opodatkowanych VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie powinno ulegać wątpliwości, iż w niniejszych okolicznościach, między dokonywanymi przez Wnioskodawcę zakupami (tytułem rozliczenia udziału w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów) a wykonywanymi przez Spółkę czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT (tj. w szczególności świadczeniem usług Licencji), występować będzie związek umożliwiający odliczenie VAT naliczonego z tego tytułu.

W konsekwencji, spełniona zostanie zasadnicza przesłanka warunkująca możliwość prawa do odliczenia VAT naliczonego, określona w art. 86 ust. 1 ustawy VAT.


Ponadto, jak już zostało wskazane w uzasadnieniu do pytania nr 4, pojęcie „świadczenia usług” jako czynności podlegającej opodatkowaniu VAT jest pojęciem szerokim. Z ugruntowanego orzecznictwa sądowego, w tym TSUE wynika, iż opodatkowaniu VAT jako świadczenie usług podlegają czynności, co do których łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. czynność dokonywana jest przez podatnika VAT działającego w takim charakterze, w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;
  2. istnieje odbiorca usługi odnoszący z niej choćby potencjalną korzyść, inny niż podmiot wykonujący usługę;
  3. czynność dokonana jest w oparciu o więź prawną łączącą świadczącego usługę z jej odbiorcą;
  4. czynność dokonana jest na skutek zgodnej woli usługodawcy i usługobiorcy;
  5. czynność dokonana jest, co do zasady, za odpłatnością, przy tym pomiędzy wynagrodzeniem a świadczoną usługą zachodzi bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy oraz występuje ekwiwalentność.


W ocenie Wnioskodawcy, świadczenia Kontrahenta w postaci udzielenia zgody na zarządzanie przez Wnioskodawcę udziałem w prawach do Filmów przysługujących Kontrahentowi, w tym udzielenie upoważnienia do eksploatacji Filmów, m.in. do zawierania niezbędnych umów w tym zakresie z podmiotami trzecimi, wypełniają wszystkie warunki pozwalające uznać je za świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy.


Mianowicie świadczenia te:

  1. zostały/zostaną zrealizowane przez czynnego podatnika VAT działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
  2. na rzecz Wnioskodawcy będącym (innym niż wykonawca) beneficjentem niniejszej transakcji;
  3. i
  4. na podstawie łączącej strony umowy (Umowy 2);
  5. za odpłatnością w postaci przeniesienia przez Spółkę na rzecz Kontrahenta części przychodów z tytułu eksploatacji Filmów (przypadających na wartości udziału w prawach do Filmów należących do Współproducenta, a którymi zarządza Wnioskodawca).


Biorąc pod uwagę powyższe, ww. świadczenia Współproducenta należy uznać za czynności podlegające VAT, a zarazem opodatkowane według właściwej stawki podatku, tj. nieobjęte zwolnieniem z VAT (z uwagi na brak jakiegokolwiek przepisu szczególnego, który mógłby stanowić podstawę dla uznania ich za wolne od podatku).

W konsekwencji, w odniesieniu do faktur dokumentujących rozliczenia udziałów w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów, nie wystąpią przesłanki negatywne uniemożliwiające skorzystanie z prawa do odliczenia, o których mowa w art. 88 ust. 3a ustawy VAT (w szczególności ta, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT, wskazująca, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku).


Podsumowanie


Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przy założeniu spełnienia warunków formalnych, będzie mu przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od Kontrahenta tytułem rozliczenia jego udziału w przychodach osiągniętych w związku z eksploatacją Filmów.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości jego stanowiska w zakresie przedstawionych pytań.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Niniejszą interpretację wydano w zakresie pytań oznaczonych w złożonym wniosku nr 4-6 dotyczących podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług (w zakresie pytań oznaczonych w złożonym wniosku nr 2 i 3) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie oznaczone w złożonym wniosku nr 1) - zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj