Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.327.2021.1.AP
z 30 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 kwietnia 2021 r. (data wpływu 2 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z dokonaniem Transakcji powstanie dochód (przychód), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2021 r., wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z dokonaniem Transakcji powstanie dochód (przychód), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X Spółka z o.o. (dalej: „Spółka Dzielona" lub „Wnioskodawca”), należy do międzynarodowej grupy o zasięgu globalnym X. Corporation Group (dalej „Grupa X.”).

X Polska prowadzi działalność w Polsce w obecnej formie prawnej od 1991 r. Centrala X. Polska mieści się w Warszawie, poza którą działa również kilka biur lokalnych (K., W., P. i K.). Spółka prowadzi również działalność w tzw. centrach danych (ang. data centers) zlokalizowanych w różnych częściach Polski. Spółka Dzielona jest krajowym liderem w obszarze sprzedaży, dystrybucji i obsługi najbardziej zaawansowanych technologii. W trakcie długiej historii prowadzenia działalności X. Polska uzyskała status wiodącego dostawcy najnowocześniejszych rozwiązań IT na rynku polskim. Działalność Spółki Dzielonej obejmuje świadczenie usług związanych z oprogramowaniem, przetwarzanie danych, specjalistyczną sprzedaż hurtową, inne czynności związane z usługami IT oraz leasing sprzętu komputerowego.

X Polska jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Polsce podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. X. Polska jest również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce.

Wyłącznym udziałowcem spółki X. Polska jest Y. Central (dalej „Y. CEE”), prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowana w Niderlandach. Y. CEE jest holenderskim rezydentem podatkowym.

Spółką dominującą dla całej Grupy X. jest Z. Corporation („Z. Corp”), spółka akcyjna zarejestrowana w USA i będąca rezydentem podatkowym tego kraju, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.

Działalność Grupy X.

Grupa X. to doskonale rozpoznawalna międzynarodowa grupa technologiczna i konsultingowa z główną siedzibą w USA. Od ponad 100 lat X. zajmuje pozycję lidera usług wsparcia innowacyjnych rozwiązań w biznesie oraz w obszarze tworzenia, rozwijania i produkcji najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych. Grupa X. tworzy wartość dla klientów poprzez dostarczanie zintegrowanych rozwiązań i produktów wykorzystujących dane, technologie informatyczne, szeroką wiedzę ekspercką na temat działalności poszczególnych sektorów i procesów biznesowych, dzięki zaufaniu i bezpieczeństwu, a także rozległemu ekosystemowi partnerów i szeroko zakrojonej współpracy. Oferowana przez Grupę hybrydowa platforma chmurowa, technologie AI oraz usługi stanowią źródło wsparcia w procesie transformacji cyfrowej klientów umożliwiając im tworzenie nowej jakości usług świadczonych na rzecz klientów i relacji z pracownikami. Rozwiązania te bazują na najlepszym w sektorze portfelu usług w obszarze doradztwa i wdrażania technologii informatycznych, ofercie usług chmurowych, cyfrowych i kognitywnych, a także systemach i oprogramowaniu dla przedsiębiorstw wzbogaconych wiedzą i doświadczeniem jednej z najlepszych firm badawczych na świecie.

W ramach podstawowej działalności Grupy X. można wyróżnić 5 głównych segmentów biznesowych:

  • Cloud & Cognitive Software - platformy i rozwiązania w obszarze oprogramowania, dzięki którym X. dostarcza klientom zintegrowane i bezpieczne rozwiązania chmurowe, w obszarze danych i sztucznej inteligencji (AI). Segment Cloud & Cognitive Software obejmuje trzy główne obszary biznesowe, tj. Cognitive Applications, Cloud & Data Platforms oraz Transaction Processing Platforms.
  • Global Business Services („GBS”) - doradztwo, usługi w obszarze procesów biznesowych oraz usługi zarządzania aplikacjami na rzecz klientów. Wymienione usługi profesjonalne tworzą i dostarczają wartość i innowacje dla klientów dzięki rozwiązaniom bazującym na wiedzy i doświadczeniu w zakresie sektora, technologii oraz strategii i procesów w ramach prowadzonej działalności. GBS jest partnerem transformacji cyfrowej dla klientów X. dzięki połączeniu wiedzy na temat sektora, doświadczenia w obszarze funkcji oraz wykorzystania aplikacji z potencjałem projektowania rozwiązań dla biznesu oraz technologiami kognitywnymi (cognitive technologies) i chmurowymi. Kompleksowa oferta usług GBS dociera do klientów za pośrednictwem globalnie zintegrowanej sieci dostaw oraz dzięki integracji technologii, rozwiązań i usług w spółkach X. (w tym poprzez X. Research and Global Technology Services). GBS wspiera klientów na drodze do transformacji działalności umożliwiającej przekształcenie firmy w przedsiębiorstwo kognitywne („Cognitive Enterprise”) pomagając im w budowaniu strategii i doświadczenia w obszarze platform biznesowych, modernizacji procesów w sposób zapewniający inteligentną realizację zadań przy wykorzystaniu rozwiązań AI i innych technologii wykładniczych oraz tworzeniu otwartej hybrydowej infrastruktury chmurowej.
  • Global Technology Services („GTS”) - kompleksowe usługi dotyczące infrastruktury i platform IT. W ramach segmentu o nazwie „Usługi w obszarze infrastruktury i chmurowe” X. oferuje usługi dotyczące projektów, zarządzania, outsourcingu i chmurowe z uwzględnieniem środowiska infrastruktury IT klientów w celu ułatwienia transformacji cyfrowej i zapewnienia lepszej jakości, elastyczności i wartości ekonomicznej przedsięwzięcia. Portfel usług obejmuje X. Cloud oraz kompleksowy zbiór hybrydowych usług i rozwiązań chmurowych, w tym wspierających odporność, funkcjonalności sieciowe i bezpieczeństwo, które gwarantują klientom pomoc w procesie budowania i obsługi nowoczesnego środowiska IT bazującego na oprogramowaniu. Oferta ta odzwierciedla długoletnie doświadczenie w obszarze zarządzania usługami i nowych technologii wypracowane przez spółki X. i partnerów ekosystemu. Podstawą portfela są platformy takie jak X. Services Platform with Watson, które zwiększają możliwości ludzkiego umysłu przy wykorzystaniu technologii kognitywnych i wychodzą naprzeciw wymogom kompleksowych hybrydowych środowisk chmurowych. Oferta usług X. wykorzystuje X. Cloud, technologię cognitive computing oraz zarządzanie multi-chmurowe, by zapewnić klientom kompleksowe rozwiązania charakteryzujące się innowacyjnością i wysoką wydajnością oraz ułatwić realizację celów biznesowych.
    W ramach segmentu “Technology Support Services” (“TSS”) X. oferuje kompleksowe usługi wsparcia umożliwiające utrzymanie i poprawę dostępności infrastruktury IT klientów. Oferta w tym zakresie obejmuje utrzymanie produktów X. oraz innych platform technologicznych, a także wsparcie w obszarze oprogramowania i rozwiązań typu open-source i cross-vendor, przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii oraz potencjału X. Services Platform with Watson.
  • Systems - innowacyjne platformy infrastrukturalne (urządzenia, serwery, systemy przechowywania, oprogramowanie systemów operacyjnych) zapewniające możliwość sprostania nowym wyzwaniom wynikającym z wykonywania zadań w hybrydowym środowisku multi-chmurowym i w obszarze AI. X. Systems opracowuje również zaawansowane technologie półprzewodnikowe i technologie systemów we współpracy z X. Research, zasadniczo do wykorzystania w systemach Grupy X.
  • Global Financing - obejmuje dwa podstawowe segmenty, tj. finansowanie (finansowanie dla klienta, finansowanie komercyjne), Finansowanie dla klientów - finansowanie pełnego cyklu życia operacji informatycznych klientów zewnętrznych w formie pożyczek, leasingu i planów płatności oferowanych na różne okresy. Finansowanie komercyjne - krótkoterminowe (tj. nieprzekraczające roku) finansowanie dla zewnętrznych partnerów handlowych. W ramach tego segmentu działalności udostępniane są niestandardowe plany płatności i rozwiązania do zarządzania cyklem życia, mające wspierać rozwój biznesowy. Finansowanie to obejmuje głównie krótkoterminowe finansowanie zapasów i należności oraz finansowanie ze strony producentów, udostępniane dostawcom, dystrybutorom i remarketerom produktów oferowanych przez X.

Działalność w wymienionych segmentach, poza obszarem finansowania, wchodzi również w zakres działalności gospodarczej wykonywanej obecnie przez spółkę X. Polska.

Planowana reorganizacja.

Zgodnie z opublikowanym komunikatem z dnia (…), Grupa X. przechodzi aktualnie proces mający na celu wyodrębnienie globalnej działalności w zakresie usług dotyczących infrastruktury zarządzanej („Działalność MIS”) z X. Corp do nowej spółki akcyjnej działającej tymczasowo pod firmą X. O. H. US Inc „X. O. G.”.

Działalność związana z funkcjonowaniem jednostki biznesowej w zakresie Usług Infrastruktury Zarządzanej (Managed Infrastructure Services - MIS) należącej do segmentu Globalnych Usług Technologicznych (Global Technology Services - GTS), obejmujące Usługi w zakresie Bezpieczeństwa, Regulacji oraz Zarządzania Ryzykiem oraz ofertę Usług Zarządzania Tożsamością jednostki Usług Bezpieczeństwa z segmentu Oprogramowania Kognitywnego i w Chmurze, jednak z wyłączeniem oferty w zakresie Platformy Chmury Publicznej prowadzonej w ramach Usług Infrastrukturalnych. Działalność MIS obejmuje zarządzanie, prowadzenie oraz modernizowanie infrastruktury IT dla klientów, takiej jak sprzęt hardware (serwery, centra danych, itd.), oprogramowanie (CRM, ERP itd.) oraz sieć (bezpieczeństwo, łącze internetowe itd.).

W wyniku wyodrębnienia powstaną dwie wiodące grupy sektora działające zgodnie z precyzyjnie sformułowaną strategią i elastycznym podejściem niezbędnym z punktu widzenia generowania wartości dla klientów i właścicieli. X. Corp, która będzie w dalszym ciągu prowadzić działalność w pozostałym zakresie, skoncentruje swoje wysiłki na własnej otwartej hybrydowej platformie chmurowej oraz rozwiązaniach w obszarze sztucznej inteligencji (AI), natomiast będzie się koncentrować na zadaniach gospodarczych związanych z Działalnością MIS.

X O. G. stanie się w krótkim czasie światowym liderem w obszarze świadczenia usług w obszarze kompetencji Działalności MIS. Spółka będzie posiadać relacje biznesowe z ponad 4.600 klientami, którzy intensywnie wykorzystują nowoczesne technologie i podlegają ścisłym wymogom regulacyjnym w ponad 100 krajach (w tym z ponad 75% przedsiębiorstwami ujętymi na liście „Fortune 100”), szacuje się iż jej globalne zamówienia osiągną wartość ok. 60 mld USD, co oznacza działalność prowadzoną w skali ponad dwukrotnie większej w następnej w kolejności spółki konkurencyjnej. W ramach modelu zakładającego skoncentrowanie działań na doskonaleniu jakości usług i usługach infrastruktury nowej generacji, spółka X. O. G. będzie lepiej przygotowana do sprawnej realizacji zadań w obszarze projektowania, uruchamiania i modernizowania infrastruktury największych globalnych uczestników rynku.

Głównym przedmiotem działalności X. O. G. będzie zarządzanie i modernizowanie infrastruktury klientów, tj. działalność na rynku, którego wartość wycenia się na 500 mld USD. Dzięki wykorzystaniu swojej unikalnej wiedzy i doświadczenia, Spółka może oferować usługi hostingu i sieciowe, zarządzanie usługami, modernizację infrastruktury oraz usługi w zakresie migracji i zarządzania środowiskiem multi-chmurowym - kluczowe usługi o istotnym znaczeniu z punktu widzenia działalności klientów. Sprawnie działający model biznesowy umożliwi spółce X. O. G. tworzenie wartości poprzez wspieranie klientów w optymalizacji osiąganych wyników na bazie rozwiązań AI i automatyzacji procesów. Dzięki wsparciu X. O. G. przedsiębiorstwa będą mogły zwiększyć sprawność działania i efektywność swojej infrastruktury i centrów danych. X. O. G. będzie w stanie lepiej modernizować infrastrukturę swoich wyjątkowych klientów ze wszystkich sektorów dzięki relacjom budowanym i utrwalanym od wielu lat.

Ze względu na to, że reorganizacja będzie przedsięwzięciem o zasięgu ogólnoświatowym, dotyczyć będzie również spółek Grupy X. działających w krajach, w których jest ona obecna, w tym podmiotów operacyjnych w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i krajach w regionie Azji i Pacyfiku.

Zdaniem Grupy X., potencjalne korzyści z tego rodzaju reorganizacji są następujące:

  • Bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i zwiększenie sprawności operacyjnej - wyodrębnienie umożliwi obu działom biznesowym i zespołom zarządzającym bardziej efektywne skoncentrowanie się na realizacji własnych priorytetów i strategii operacyjnych. Dział biznesowy należący do X. Inc. skoncentruje się na funkcjonalnościach otwartej hybrydowej platformy chmurowej i AI, a Działalność MIS należąca globalnie do X. O. G. uzyska większą sprawność w zakresie projektowania, użytkowania i modernizacji infrastruktury największych globalnych podmiotów na rynku. Dzięki temu każda ze spółek będzie miała możliwość dalszego doskonalenia jakości obsługi klienta i dostosowywania się do zmieniających się potrzeb rynku w krótszym czasie.
  • Solidna baza finansowa jako narzędzie wspierania wzrostu - wyodrębnienie umożliwi obu grupom wypracowanie pozycji lidera w danym sektorze, przy jednoczesnej spodziewanej poprawie inwestycyjnych ratingów kredytowych i doskonałych wskaźnikach finansowych gwarantujących możliwość niezależnego rozwoju i realizowania inwestycji niezbędnych z punktu widzenia odpowiedniego reagowania na dynamikę zmian rynkowych i zapewnienia potencjału do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.
  • Tworzenie wartości - oczekuje się, iż wyodrębnienie umożliwi podwyższenie łącznej ceny akcji X. Inc. i X. O. G. do poziomu powyżej poziomu, jaki osiągnęłyby akcje X. Inc., gdyby spółka ta w dalszym ciągu posiadała udział w obu obszarach działalności, tak by (i) umożliwić obu spółkom wykorzystanie potencjału akcji własnych w celu podejmowania działań i realizacji celów strategicznych, w tym oceny opłacalności i realizacji transakcji nabycia oraz (ii) zwiększyć atrakcyjność programów kapitałowych w perspektywie długoterminowej w sposób dużo bardziej efektywny i racjonalny przy zapewnieniu znacznie mniejszego rozproszenia udziałów z punktu widzenia obecnych udziałowców.
  • Korelacja świadczeń motywacyjnych dla zarządu z osiąganymi wynikami - wyodrębnienie umożliwi spółce X. O. G. zaprojektowanie systemu premii motywacyjnych dla zarządu i pracowników w taki sposób, by w większym stopniu odzwierciedlał on interesy udziałowców, a dodatkowo gwarantował zwiększenie możliwości X. O. G. w obszarze skutecznego pozyskania i utrzymania personelu.
  • Poszerzenie bazy inwestorów - wyodrębnienie umożliwi każdej ze spółek jasne sformułowanie oferty inwestycyjnej oraz polityki w zakresie alokacji kapitału dostosowanej do konkretnych wymogów, co z kolei ułatwi pozyskanie inwestorów długoterminowych z ofertą odzwierciedlającą w największym możliwym stopniu potrzeby biznesowe spółek.

Działalność MIS w Polsce.

Działalność MIS w Polsce koncentrują się w spółce X. Polska i dwóch podmiotach zależnych tej spółki zajmujących się obsługą tej konkretnej linii biznesowej.

W strukturze X. Polska Działalność MIS podlega pod dział GTS. W przeszłości w ramach GTS działały dwa podstawowe segmenty, tj. Działalność MIS (wiodąca rola w GTS) oraz segment Technology Support Services („Usługi Wsparcia Technologii”, „TSS”). Linie biznesowe MIS i TSS świadczą usługi zgodnie z powyższym opisem w sekcji dotyczącej działalności Grupy X. W 2021 r. linia biznesowa TSS została wyodrębniona z GTS i włączona do innej linii biznesowej X. Polska, stąd na dzień niniejszego wniosku Działalność MIS to jedyny rodzaj działalności prowadzonej przez GTS w ramach X. Polska.

Reorganizacja globalna będzie obejmować szereg transakcji polegających na wyodrębnieniu Działalności MIS ze spółek Grupy X. na całym świecie, w tym ze spółki X. Polska, która dokona przeniesienia Działalności MIS do odrębnego podmiotu prawnego działającego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („X. O. P.” lub „Spółka Przejmująca”). Przeniesienie Działalności MIS w Polsce odbędzie się w formie podziału, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych (dalej „KSH”) poprzez wydzielenie Działalności MIS ze spółki X. Polska do spółki X. O. P. (tzw. podział przez wydzielenie, dalej „Transakcja”).

W chwili realizacji Transakcji X. Polska będzie jedynym udziałowcem różnych spółek polskich. Ze względu na to, że niektóre z tych podmiotów zależnych koncentrują swoją aktywność głównie na Działalności MIS, udziały, jakie X. Polska posiada w tych podmiotach zostaną również przeniesione do X. O. P. w ramach procesu wydzielenia Działalności MIS.

Skutkiem reorganizacji w Polsce będzie wyodrębnienie segmentu Działalności MIS ze spółki X. Polska i jego przeniesienie do spółki X. O. P., która następnie bezpośrednio (tj. w odniesieniu do segmentu Działalności MIS należącego do spółki X. O. P.), jak i pośrednio (tj. w odniesieniu do udziałów w podmiotach zależnych) będzie właścicielem całości Działalności MIS Grupy X. w Polsce.

Oferta X. O. P. będzie obejmować pełen zakres usług w obszarze Działalności MIS, w tym następujące usługi:

  • usługi tradycyjne, takie jak hosting, sieci i telekomunikacja, usługi dla użytkownika końcowego, zarządzanie usługami oraz bezpieczeństwo IT,
  • usługi transformacyjne, w tym modernizacja infrastruktury, zarządzanie chmurą publiczną i prywatną, zarządzanie danymi, bezpieczeństwo, Internet rzeczy (IoT), usługi infrastruktury zarządzanej i usługi w technologii Edge poddane optymalizacji w celu zapewnienia wsparcia dla aplikacji firmowych,
  • innowacje w obszarze danych oraz integracja AI, dzięki którym X. O. P. zajmie wiodącą pozycję w dziedzinie rozwoju Inteligentnej Infrastruktury dla swoich klientów.

Skutkiem powyższej reorganizacji nie będzie likwidacja spółki X. Polska. Spółka Dzielona będzie w dalszym ciągu prowadzić działalność jako lider rynku w Polsce koncentrując się na czynnościach poszczególnych linii usług pozostałych w firmie po sfinalizowaniu Transakcji. X. Polska będzie się skupiać m.in. na otwartej hybrydowej platformie chmurowej oraz rozwiązaniach w obszarze AI, w dalszym ciągu oferując swoim klientom szeroką ofertę sprzętu, oprogramowania i usług.

Każda ze spółek będzie wykonywać odmienne czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stąd Transakcja doprowadzi do utworzenia dwóch odrębnych wiodących spółek sektora w Polsce (tj. X. Polska i X. O. P.).

Podział nastąpi poprzez przeniesienie na Spółkę Przejmującą części majątku Spółki Dzielonej przeznaczonej wyłącznie (z uwzględnieniem zasad alokacji aktywów i pasywów wskazanych w planie podziału) do prowadzenia i wspierania Działalności MIS wraz z wszystkimi pracownikami Spółki Dzielonej, świadczącymi w przeważającym stopniu pracę w zakresie Działalności MIS w zamian za udziały, jakie Spółka Przejmująca wyda X. CEE, jako jedynemu wspólnikowi Spółki Dzielonej.

Na dzień wydzielenia, X. Polska i X. O. P. będą faktycznie działać jako odrębne podmioty na rynku, blisko ze sobą współpracujące na warunkach rynkowych. Może się zdarzyć, że X. Polska będzie sprzedawać sprzęt i oprogramowanie spółce X. O. P., z kolei X. O. P. będzie zarządzać kluczową infrastrukturą spółki X. Polska na warunkach uzgodnionych przez strony i zgodnie z zasadą rynkowości cen oraz innych warunków. Spółki te podpiszą formalne umowy o współpracy w celu umożliwienia koordynacji działań poszczególnych zespołów, tak by wszyscy klienci wspólni dla obu podmiotów mogli otrzymywać od obu usługodawców usługi tej samej jakości zgodnie ze standardami Grupy X.

Składniki podlegające przeniesieniu ze spółki X. Polska do spółki X. O. P.

Przedmiotem przeniesienia do spółki X. O. P. będzie zespół składników majątkowych, w tym zobowiązań oraz innych wartości (m.in. personelu) niezbędnych do niezależnego prowadzenia przez Spółkę Przejmującą Działalności MIS w sposób ciągły, w niezmienionym zakresie. Przeniesieniu do spółki X. O. P. będą podlegać następujące składniki majątkowe i inne wartości należące do spółki X. Polska:

  • pracownicy wykonujący zadania w ramach Działalności MIS, w tym członkowie kierownictwa tej Działalności,
  • pracownicy wspierający Działalność MIS, pełniący funkcje administracyjne (tj. dział IT, finansów, operacyjny, HR, prawny itp.) alokowani wyłącznie do Działalności MIS oraz niektórzy inni pracownicy X. Polska wykonujący obecnie czynności w obszarze Działalności MIS w co najmniej 50% czasu pracy,
  • pracownicy wskazani zostaną przeniesieni do spółki X. O. P. w drodze przeniesienia zakładu pracy na podstawie art. 231 kodeksu pracy. Plan zakłada, iż w trybie przeniesienia zakładu pracy bezpośrednio ze spółki X. Polska zostanie przeniesionych około 70 pracowników, jednak liczba ta może się zmienić w zależności od poziomu zatrudnienia w obszarze Działalności MIS na dany moment (z uwzględnieniem pracowników w działach pomocniczych) przed datą Transakcji, możliwe jest również, że na podstawie decyzji kierownictwa do spółki X. O. P. zostaną skierowani inni niż wskazani według przedstawionych kryteriów pracownicy działów wsparcia X. Polska, których funkcja jest istotna z perspektywy prowadzenia Działalności MIS w X. O. P..;
  • wraz z przeniesieniem pracowników, środki z ZFŚS alokowane na pracowników Działalności MIS,
  • aktywa rzeczowe o istotnym znaczeniu z punktu widzenia możliwości realizacji przez spółkę X. O. P. bieżących czynności Działalności MIS; dotyczy to między innymi aktywów i urządzeń znajdujących się w lokalizacjach centrów danych, gdzie przechowywana jest infrastruktura techniczna oraz niezbędne urządzenia IT Działalności MIS takie jak serwery, szafy serwerowe, agregaty dla serwerowni, generatory energii oraz inny sprzęt,
  • aktywa trwałe wykorzystywane w co najmniej 50% dla potrzeb Działalności MIS zostaną przeniesione do spółki X. O. P., natomiast pozostałe aktywa trwałe pozostaną w spółce X. Polska,
  • powierzchnia biurowa zajmowana przez pracowników wykonujących zadania w ramach Działalności MIS, w szczególności w Warszawie oraz lokalizacje centrów danych wraz z umeblowaniem, wyposażeniem i urządzeniami (w tym urządzeniami biurowymi), powierzchnia biurowa użytkowana na podstawie odpowiednich umów najmu, które zostaną zawarte z usługodawcami zewnętrznymi bezpośrednio przez X. O. P. i/lub stosownych umów podnajmu, jakie X. O. P. podpisze ze spółką X. Polska (okres przejściowy),
  • inwestycje w obce środki trwałe w lokalizacjach objętych planowanym przeniesieniem do spółki X. O. P. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami (dotyczącymi zarówno pomieszczeń biurowych, jak i centrów danych),
  • inne składniki majątkowe istotne z punktu widzenia Działalności MIS, (np. użytkowane na podstawie umów najmu, leasingu, które również zostaną przeniesione do Działalności MIS), systemy kontroli dostępu, laptopy, drukarki, rzutniki itp.,
  • aktywa przeznaczone do wykorzystania w konkretnych projektach oraz aktywa wykorzystywane przez pracowników, np. komputery osobiste, telefony komórkowe, oraz inne urządzenia komputerowe,
  • dostęp do systemu IT, systemu finansowo-księgowego, bazy danych HR oraz innych systemów o podobnym charakterze,
  • dostęp do praw własności intelektualnej, takich jak patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i nazwy domen związane z Działalnością MIS - zostaną one wskazane i udostępnione spółce X. O. P. od daty Transakcji na podstawie odrębnych umów w sprawie świadczenia usług zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie do innych podmiotów w Grupie,
  • dostęp do oprogramowania i licencji niezbędnych z punktu widzenia prowadzenia Działalności MIS (obecnie udostępnianych spółce X. Polska przez podmioty Grupy X.) zostanie zapewniony spółce X. O. P. od daty Transakcji,
  • zezwolenia oraz inne podobne uprawnienia dotyczące Działalności MIS - uprawnienia, które nie mogą zostać przeniesione zgodnie z prawem w ramach podziału zostaną odnowione przez spółkę X. O. P., tak by możliwe było prowadzenie Działalności MIS w sposób nieprzerwany po dacie Transakcji (między innymi zezwolenie operatora telekomunikacyjnego, ochrona danych, certyfikaty ISO i ISAE 3402),
  • środki pieniężne w wysokości 15 mln złotych desygnowane do prowadzenia Działalności MIS,
  • dostęp do globalnego systemu finansowania, w ramach którego X. O. P. będzie otrzymywać środki niezbędne do prowadzenia działalności przy zapewnieniu wystarczającej płynności finansowej, na podstawie odrębnych umów dotyczących usług zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie do pozostałych podmiotów w Grupie; system będzie również dostępny w przyszłości w każdym przypadku, w którym konieczne będzie zwiększenie poziomu gotówki w spółce,
  • wierzytelności, w szczególności wierzytelności handlowe wobec podmiotów trzecich, dotyczące Działalności MIS, które będą mogły zostać przeniesione w dacie Transakcji,
  • zobowiązania związane z Działalnością MIS, w szczególności wobec podmiotów trzecich, z wyjątkiem tych, które nie podlegają przeniesieniu w świetle prawa, bądź zobowiązań wspólnych dla kilku działów, które nie będą mogły zostać podzielone, w tym zobowiązań pracowniczych (wynagrodzenia za pracę należne pracownikom za okres poprzedzający dzień wydzielenia, w tym wszystkie ich odpowiednie składniki, w szczególności składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zostaną zapłacone przez Spółkę Dzieloną);
  • rozliczenia międzyokresowe, płatności odroczone, rezerwy związane z Działalnością MIS, o ile wystąpią w dacie Transakcji,
  • umowy związane z Działalnością MIS, które podlegają przeniesieniu w świetle prawa w zakresie, w jakim do skutecznego przeniesienia na Spółkę Przejmującą praw lub obowiązków z danej umowy oraz jej kontynuacji po dniu wydzielenia konieczna jest zgoda lub uprzednie zawiadomienie danego klienta, prawa lub obowiązki wynikające z takiej umowy (stosownie do przypadku) będą przeniesione na Spółkę Przejmującą pod warunkiem uzyskania takiej zgody klienta lub dokonania takiego uprzedniego zawiadomienia do dnia wydzielenia włącznie.
    W przypadku nieuzyskania takiej zgody lub niedokonania takiego uprzedniego zawiadomienia do dnia wydzielenia włącznie w stosunku do danej umowy z klientem, ta umowa nie wejdzie ostatecznie w zakres części majątku Spółki Dzielonej podlegającej wydzieleniu do Spółki Przejmującej w drodze podziału, a Spółka Dzielona, w zakresie dozwolonym przez prawo, będzie kontynuować wykonywanie takiej umowy (na koszt Spółki Przejmującej), pobierając związane z nią pożytki i korzyści na rachunek Spółki Przejmującej z jednoczesnym ponoszeniem przez Spółkę Przejmującą kosztów i obciążeń związanych z zaciąganymi przez Spółkę Dzieloną zobowiązaniami związanymi z taką umową. Ponadto Spółka Dzielona podejmie wszelkie inne czynności, jakie mogą być w uzasadnionym zakresie wymagane przez Spółkę Przejmującą w celu zapewnienia Spółce Przejmującej, tak dalece jak to uzasadnione i możliwe, stanu, w jakim Spółka Przejmująca znajdowałaby się w sytuacji, gdyby doszło do cesji wszelkich praw i obowiązków z takiej umowy na Spółkę Przejmującą. W przypadku, gdy prawa i obowiązki wynikające z takiej umowy będą mogły zostać skutecznie przeniesione, Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca dołożą najwyższej staranności w celu niezwłocznego zrealizowania ich skutecznego przeniesienia. Przed dniem wydzielenia Spółka Dzielona może podjąć działania celem rozdzielenia rozliczeń dokonywanych z klientami w związku z Działalnością MIS i Wyłączoną Działalnością, które obecnie przeprowadzane są na podstawie Faktury Łącznej. W konsekwencji przed dniem wydzielenia może dojść do zawarcia z danym obecnym klientem Spółki Dzielonej dwóch oddzielnych umów na świadczenie usług (poprzez zawarcie, w porozumieniu z danym klientem, zupełnie nowych umów i rozwiązanie dotychczasowej umowy albo zmianę obecnej umowy i zawarcie dodatkowej umowy), gdzie jedna z nich będzie dotyczyć wyłącznie usług świadczonych w ramach Działalności MIS, a druga z nich wyłącznie usług świadczonych w ramach Wyłączonej Działalności („Rozdział Usług”). W takim przypadku w zakres części majątku Spółki Dzielonej podlegającej wydzieleniu do Spółki Przejmującej w drodze podziału wchodzić będą jedynie prawa i obowiązki z umów dotyczących usług świadczonych wyłącznie w ramach Działalności MIS. Należności Spółki Dzielonej związane wyłącznie ze świadczeniem usług w ramach Działalności MIS i wynikające z Faktury Łącznej wystawionej przed Rozdziałem Usług, zostaną przypisane Spółce Przejmującej zgodnie z zasadami opisanymi w planie podziału,
  • lista klientów oraz lista dostawców Działalności MIS,
  • dokumentacja dotycząca działalności gospodarczej, dokumentacja handlowa i dokumentacja księgowa Działalności MIS, w tym ewidencja księgowa, dokumenty handlowe, zestawienia, dokumentacja personalna (HR), materiały handlowe i marketingowe,
  • kopie procedur wewnętrznych/regulaminów organizacyjnych/regulaminów pracy, wypłaty premii itp.,
  • udziały w podmiotach zależnych X. Polska, które prowadzą działalność wyłącznie w obszarze czynności Działalności MIS; podmioty te stanowią odrębne podmioty prawne posiadające wszelkie aktywa, urządzenia, powierzchnię biurową, inne aktywa rzeczowe oraz dostęp do odpowiednich licencji/oprogramowania/know-how itd. niezbędne do prowadzenia/wspierania czynności Działalności MIS.



Od pierwszego dnia po dacie Transakcji zarówno X. Polska, jak i X. O. P. będą miały dostęp do funkcji wsparcia oraz funkcji administracyjnych umożliwiających nieprzerwane prowadzenie działalności w sposób samodzielny. Zgodnie z modelem biznesowym Grupy X. funkcje wsparcia i/lub administracyjne będą mogły być realizowane wewnętrznie przez pracowników każdej ze spółek odrębnie, nabywane przez spółki działające jako odrębne podmioty od usługodawców niezależnych lub zakupywane od innych podmiotów z Grupy X.

Wszystkie aktywa i zobowiązania wymienione wyżej stanowią istotne elementy niezbędne z punktu widzenia bieżącego wykonywania czynności gospodarczych przez Działalność MIS oraz umożliwiają kontynuowanie Działalności MIS w sposób ciągły i w dotychczasowym zakresie.

Następujące aktywa nie zostaną objęte przeniesieniem do spółki X. O. P.:

  • prawa i obowiązki, ani jakiekolwiek aktywa lub zobowiązania związane z umowami, w stosunku do których nie uzyskano zgody klienta lub dostawcy;
  • rachunki bankowe należące obecnie do spółki X. Polska (do dnia podziału X. O. P. otworzy rachunek bankowy dla potrzeb własnych),
  • aktywa i zobowiązania oraz inne składniki dotyczące operacji wchodzących w zakres segmentów działalności spółki X. Polska (poza Działalnością MIS) lub aktywa czy zobowiązania wykorzystywane w przeważającej części dla potrzeb segmentów działalności pozostających w spółce X. Polska (Wyłączona Działalność).

Transakcja nie będzie miała wpływu na możliwość kontynuowania działalności gospodarczej przez spółkę X. Polska w ramach działów pozostających w spółce, które tworzą przedsiębiorstwo spółki X. Polska. Aktywa i zobowiązania oraz inne składniki pozostające w Spółce umożliwią niezależne funkcjonowanie w ramach działów Cloud & Cognitive Software, Global Business Services, Storage, Security and Technology Services Support, Systems („Wyłączona Działalność”) . Po dacie Transakcji X. Polska utrzyma działalność w ramach powyższych segmentów przy wykorzystaniu pozostałych aktywów i zobowiązań, które łącznie składają się na przedsiębiorstwo X. Polska, w tym w szczególności następujących:

  • ponad 700 pracowników pozostałych po podziale, desygnowanych do wykonywania zadań w segmentach biznesowych innych niż Działalność MIS,
  • pozostali pracownicy realizujący funkcje administracyjne w ponad 50% na rzecz spółki X. Polska (między innymi pracownicy działów finansów, HR, planowania, operacyjnego, prawnego itp.),
  • środki z ZFŚS dotyczące pracowników alokowanych do segmentów biznesowych innych niż Działalność MIS,
  • majątek trwały i urządzenia pozostające w Spółce Dzielonej, w tym meble, urządzenia klimatyzacyjne, komputery, serwery, szafy serwerowe, agregaty do serwerowni, generatory energii, samochody służbowe (na podstawie umów leasingu), systemy kontroli dostępu, urządzenia biurowe, telefony, zestawy słuchawkowe, drukarki, rzutniki, telewizory itp.,
  • aktywa przeznaczone do realizacji konkretnych projektów oraz aktywa wykorzystywane przez pracowników, np. komputery osobiste, telefony komórkowe, oraz inne urządzenia komputerowe,
  • dostęp do systemu IT, systemu finansowo-księgowego, bazy danych HR oraz innych systemów o podobnym charakterze,
  • dostęp do praw własności intelektualnej, takich jak patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i nazwy domen niezwiązane z Działalnością MIS,
  • księgi rachunkowe, dokumentacja, rachunki bankowe związane z zarządzaniem działami,
  • rachunki bankowe dotyczące działalności spółki X. Polska, wraz z środkami pieniężnymi znajdującymi się na nich (z wyłączeniem kwoty desygnowanej do obsługi Działalności MIS),
  • listy klientów, umowy z klientami i dostawcami wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z tych umów,
  • wierzytelności i zobowiązania związane z działalnością spółki X. Polska niewymienione wyżej jako objęte zakresem przeniesienia do spółki X. O. P.,
  • rozliczenia międzyokresowe, płatności odroczone, rezerwy związane z działalnością pozostającą w spółce X. Polska,
  • powierzchnia biurowa użytkowana na podstawie stosownej umowy najmu w kilku biurach w Polsce, w tym np. biuro w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie,
  • inwestycje w obce środki trwałe związane z lokalizacjami będącymi przypisanymi do Wyłączonej Działalności, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów najmu lub innych związanych z przedmiotowymi lokalizacjami,
  • wszelkie zezwolenia, koncesje, licencje oraz inne zgody administracyjne niezwiązane z Działalnością MIS,
  • procedury wewnętrzne, regulaminy organizacyjne, regulaminy pracy, zasady wypłaty premii, regulaminy dotyczące obiegu dokumentów itp.,
  • dokumentacja dotycząca działalności gospodarczej, dokumentacja handlowa i księgowa dotycząca spółki X. Polska, w tym ewidencja księgowa, faktury, zestawienia, dokumentacja personalna (HR), materiały handlowe i marketingowe; kopie dokumentów związanych z Działalnością MIS również pozostaną w spółce X. Polska,
  • udziały w podmiotach zależnych X. Polska, które nie realizują Działalności MIS.

Wszelkie prawa i obowiązki oraz wierzytelności i zobowiązania związane z segmentami działalności, które pozostają w X. Polska (dotyczące np. umów sprzedaży, zamówień na dostawy, różnych usług nabywanych przez spółkę X. Polska itp.) pozostaną również w spółce dzielonej.

Przed Transakcją, dział Bezpieczeństwa Operacyjnego (Security), znajdujący się obecnie w innym podmiocie prawnym prowadzącym Działalność MIS (tj. znajdujący się obecnie w spółce zależnej X. Polska, której udziały mają zostać przeniesione do X. O. P. w ramach Transakcji), jako niezwiązany z Działalnością MIS, zostanie przeniesiony do X. Polska. Dział ten tworzą specjaliści X. opracowujący inteligentne rozwiązania w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa działalności przeznaczone dla podmiotów wykazujących duże zapotrzebowanie na infrastrukturę gwarantującą cyber-bezpieczeństwo.

Wyodrębnienie organizacyjne.

Ze względu na charakter zadań Działalności MIS wykonywanych przez spółkę X. Polska, istnieją dokumenty wewnętrzne wskazujące na wyodrębnienie organizacyjne Działalności MIS w ramach Spółki Dzielonej, takie jak:

  • struktura organizacyjna przygotowana przez Grupę X., z której wynika, że Działalność MIS stanowi odrębną linię usług X. Polska, zarządzaną przez dedykowanego do tej roli dyrektora,
  • tabela prezentująca podział kompetencji kierownictwa, zgodnie z którą Działalność MIS jest zorganizowana jako odrębny dział biznesowy z osobnym liderem i kadrą kierowniczą, która to struktura zarządcza zostanie w całości przeniesiona do spółki X. O. P.,
  • materiały marketingowe odmienne dla poszczególnych linii biznesowych, w tym broszury, oferty dla potencjalnych klientów, oferty pracy, itp.,
  • wskazanie linii biznesowej (Działalność MIS) w korespondencji elektronicznej pracowników Działalności MIS, którzy zostaną przeniesieni do spółki X. O. P..

W X. Polska obowiązuje hierarchiczna struktura podległości służbowej wśród wszystkich pracowników, w tym pracowników przynależnych do Działalności MIS. W związku z powyższym, pracownicy wykonujący czynności w ramach Działalności MIS podlegają służbowo swoim bezpośrednim przełożonym i nie są zależni od pracowników innych działów Spółki. Członkowie kadry kierowniczej Działalności MIS podlegają służbowo dyrektorom nadzorującym czynności Działalności MIS na cały obszar Europy Środkowo-Wschodniej.

X Polska korzysta z systemu prezentującego stopnie podległości służbowej w odniesieniu do każdego pracownika spółki (tzw. Blue Pages) w ramach określonej linii biznesowej.

Po dacie Transakcji zasady podległości służbowej pracowników przynależnych do Działalności MIS będą realizowane w ramach Działalności MIS na niezmienionych zasadach, tj. bez jakichkolwiek dodatkowych obowiązków sprawozdawczych wobec pracowników spółki X. Polska.

W rezultacie przeniesienia pracowników Działalności MIS w następstwie podziału, dojdzie do przeniesienia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 kodeksu pracy ze spółki X. Polska do spółki X. O. P.

Członkowie kierownictwa Działalności MIS w Polsce przyjmą funkcje w zarządzie spółki X. O. P., zapewniając w ten sposób ciągłość planów Działalności MIS oraz nadzór nad realizacją jej strategii na szczeblu lokalnym.

Działalność MIS jest obecnie prowadzona w różnych lokalizacjach, przy czym część powierzchni biurowej użytkują wspólnie pracownicy Działalności MIS i pracownicy innych segmentów spółki X. Polska lub jej spółek zależnych. Sytuacja ta zostanie utrzymana po dacie Transakcji, mimo iż powierzchnia biurowa dla spółki X. O. P. zostanie oddzielona, a dostęp do niej zostanie ograniczony wyłącznie do pracowników spółki X. O. P.. Poza działalnością prowadzoną w biurach czynności prowadzone w ramach Działalności MIS wykonywane są w centrach danych zlokalizowanych m.in. w Bi., T., B., Ł., czy G. Centra danych będą w dalszym ciągu obsługiwane przez pracowników, którzy zostaną przeniesieni do spółki X. O. P. na skutek podziału. Wszystkie lokalizacje, w których prowadzona jest Działalność MIS są użytkowane na podstawie umów najmu powierzchni od podmiotów trzecich.

W głównym centrum biurowym w Warszawie pracownicy Działalności MIS wykonują zadania korzystając z powierzchni biurowej użytkowanej wspólnie z pracownikami spółki X. Polska. Na skutek podziału pracownicy spółki X. O. P. zostaną oddzieleni od pracowników pozostających w spółce X. Polska - żadna z tych grup nie będzie mieć dostępu do części powierzchni biurowej zajmowanej przez drugi zespół. Dostęp do powierzchni biurowej spółki X. O. P. powinien zostać zapewniony jedynie upoważnionym pracownikom Działalności MIS. Celem długoterminowym jest doprowadzenie do sytuacji, w której pracownicy spółki X. O. P. i pracownicy X. Polska będą zajmować odrębne piętra lub odrębne budynki biurowe.

Wyodrębnienie finansowe.

Możliwe jest zidentyfikowanie i alokowanie do spółki X. O. P. odrębnych strumieni przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z Działalnością MIS.

System finansowy, w szczególności księgi menedżerskie, spółki X. Polska umożliwia raportowanie danych finansowych w podziale na poszczególne jednostki, w tym Działalność MIS. Systemy rachunkowe, z których korzysta X. Polska, w szczególności system zarządczy, umożliwiają wyodrębnienie ogólnych danych finansowych dla Działalności MIS i odrębnie dla pozostałych działów spółki X. Polska.

Ponadto główne zobowiązania oraz należności handlowe będą podlegać wyodrębnieniu i alokacji do Działalności MIS. Ta sama zasada dotyczy rozliczeń międzyokresowych i płatności odroczonych.

Umowy związane z Działalnością MIS zostaną przeniesione do spółki X. O. P., natomiast umowy niezwiązane z Działalnością MIS pozostaną w spółce X. Polska. W przypadku umów dotyczących wyłącznie Działalności MIS, wszystkie tego rodzaju umowy zostaną przeniesione do spółki X. O. P. z chwilą wydzielenia. W zakresie, w jakim do skutecznego przeniesienia na Spółkę Przejmującą praw lub obowiązków z danej umowy oraz jej kontynuacji po dniu wydzielenia konieczna jest zgoda lub uprzednie zawiadomienie danego klienta, prawa lub obowiązki wynikające z takiej umowy (stosownie do przypadku) będą przeniesione na Spółkę Przejmującą pod warunkiem uzyskania takiej zgody klienta lub dokonania takiego uprzedniego zawiadomienia do dnia wydzielenia włącznie.

W przypadku nieuzyskania takiej zgody lub niedokonania takiego uprzedniego zawiadomienia do dnia wydzielenia włącznie w stosunku do danej umowy z klientem, ta umowa nie wejdzie ostatecznie w zakres części majątku Spółki Dzielonej podlegającej wydzieleniu do Spółki Przejmującej w drodze podziału, a Spółka Dzielona, w zakresie dozwolonym przez prawo, będzie kontynuować wykonywanie takiej umowy (na koszt Spółki Przejmującej), pobierając związane z nią pożytki i korzyści na rachunek Spółki Przejmującej z jednoczesnym ponoszeniem przez Spółkę Przejmującą kosztów i obciążeń związanych z zaciąganymi przez Spółkę Dzieloną zobowiązaniami związanymi z taką umową. Ponadto Spółka Dzielona podejmie wszelkie inne czynności, jakie mogą być w uzasadnionym zakresie wymagane przez Spółkę Przejmującą w celu zapewnienia Spółce Przejmującej, tak dalece jak to uzasadnione i możliwe, stanu, w jakim Spółka Przejmująca znajdowałaby się w sytuacji, gdyby doszło do cesji wszelkich praw i obowiązków z takiej umowy na Spółkę Przejmującą. W przypadku, gdy prawa i obowiązki wynikające z takiej umowy będą mogły zostać skutecznie przeniesione, Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca dołożą najwyższej staranności w celu niezwłocznego zrealizowania ich skutecznego przeniesienia. Umowy przychodowe, wierzytelności oraz środki pieniężne desygnowane do obsługi Działalności MIS powinny od pierwszego dnia po podziale pozwolić na finansowanie działalności spółki X. O. P. oraz umożliwić jej nieprzerwaną realizację zadań w ramach Działalności MIS.

Ponadto, w odniesieniu do Działalności MIS, w X. Polska obowiązuje odrębna strategia, budżety finansowe, biznes plany i cele sformułowane niezależnie dla poszczególnych segmentów działalności spółki X. Polska.

Działalność MIS korzysta aktualnie z systemu rachunkowości, rachunku bankowego i zespołów wsparcia Spółki Dzielonej. Po dacie Transakcji wsparcia będą udzielać pracownicy administracyjni, którzy zostaną przeniesieni do spółki X. O. P. (tj. pracownicy, których zakres obowiązków na dzień Transakcji będzie obejmować zadania Działalności MIS). Wsparcie będzie również zapewnione na podstawie odrębnych porozumień zawartych z X. Polska lub innymi niepowiązanymi usługodawcami w celu zagwarantowania możliwości prowadzenia Działalności MIS w sposób nieprzerwany.

Wyodrębnienie funkcjonalne.

Działalność MIS jest traktowana jako odrębna specjalistyczna linia usług informatycznych oferująca wsparcie w zarządzaniu infrastrukturą techniczną.. Specyfika zadań Działalności MIS jest odmienna od specyfiki czynności wykonywanych w innych działach spółki X. Polska.

Aktywa alokowane wyłącznie do Działalności MIS są zarządzane przez zespół kierowniczy zawiadujący całokształtem Działalności MIS. Działalność MIS opracowuje również swój własny budżet, wyznaczane są jej cele finansowe.

Działalność MIS ma również uprawnienia do nabywania towarów i usług na potrzeby własne związane z prowadzoną działalnością w ramach ustalonych budżetów kosztowych.

Ponadto w wyniku podziału zadania i kompetencje pracowników przypisanych do Działalności MIS nie zostaną odtworzone w X. Polska. Wszystkie zadania i kompetencje związane z Działalnością MIS zostaną przeniesione wraz z tym działem do Spółki X. O. P..

W trakcie reorganizacji funkcje administracyjne (takie jak HR, finanse, dział planowania, dział operacyjny i obsługa prawna), które wspierają Działalność MIS zostaną przeniesione wraz z tym działem do spółki X. O. P.. Możliwe jest również, że X. O. P. podpisze określone umowy z podmiotami niezależnymi na realizację np. funkcji księgowych i finansowych, obsługi prawnej lub wsparcia kadrowo-płacowego itp.

Ze względu na to, że po dacie Transakcji X. O. P. będzie samodzielnie działającą spółką, nie będzie konieczności zawierania przez nią żadnych dodatkowych istotnych umów lub uzyskiwania dodatkowych zezwoleń w odniesieniu do Działalności MIS w celu zapewnienia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej od pierwszego dnia po dacie Transakcji.

Dokumentacja biznesowa i handlowa oraz ewidencja księgowa związana z Działalnością MIS zostaną przeniesione do X. O. P. w dacie podziału (przy czym ich kopie pozostaną w X. Polska).

Umowy dotyczące Działalności MIS, które zostały podpisane i są realizowane, zostaną również przeniesione w rezultacie podziału. Przychody i należności z tego rodzaju umów oraz umowy z dostawcami towarów lub usług dotyczących Działalności MIS umożliwią nieprzerwaną kontynuację Działalności MIS w spółce X. O. P.. Aktywa przeniesione do spółki X. O. P., w tym wykwalifikowany personel, urządzenia techniczne, lista sieci i kontraktów, bazy danych, mają zagwarantować uzyskanie przez spółkę w krótkim czasie pozycji lidera rynku.

Działalność gospodarcza spółki X. Polska i spółki X. O. P. jako dwóch niezależnych przedsiębiorstw

Od dnia Transakcji X. O. P. będzie prowadzić działalność jako niezależne przedsiębiorstwo dzięki posiadaniu szerokiego zbioru składników, w tym aktywów i zobowiązań przeniesionych w wyniku podziału, zespołu pracowników wykonujących zadania Działalności MIS, aktywów trwałych przypisanych do Działalności MIS, umów dotyczących Działalności MIS, dokumentacji wewnętrznej Działalności MIS, itp.

Ze względu na to, że Działalność MIS stanowi odrębną i samodzielną linię usług, która będzie się cechować odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym (zgodnie z opisem we wniosku), po dacie Transakcji X. O. P. będzie mogła działać jako samodzielne przedsiębiorstwo.

Jednocześnie zdolność spółki X. Polska do działania jako niezależne przedsiębiorstwo potwierdza również fakt, iż wydzielenie Działalności MIS pozostanie bez wpływu na działalność któregokolwiek z pozostałych segmentów biznesowych w istotnym zakresie. Mimo iż Działalność MIS zostanie wyodrębniona ze struktury Spółki, w dalszym ciągu w ramach Spółki będą funkcjonować różne linie usług wykonujące istotne operacje niezbędne z punktu widzenia umożliwienia spółce X. Polska właściwego funkcjonowania. Po dacie Transakcji Spółka zamierza nie tylko kontynuować wcześniej prowadzoną działalność gospodarczą, ale również wzmacniać swoją pozycję rynkową poprzez skoncentrowanie się na czynnościach wykonywanych przez pozostałe segmenty biznesowe, zwłaszcza w obszarze otwartej hybrydowej platformy chmurowej i rozwiązań AI.

Biorąc powyższe pod uwagę, po dacie Transakcji zarówno X. O. P., jak i X. Polska będą miały możliwość prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej w sposób nieprzerwany i samodzielny.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z dokonaniem Transakcji po stronie X. CEE powstanie dochód (przychód), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce?

X CEE pragnie zaznaczyć, że przedmiotem pytania nie jest ocena, czy planowana Transakcja przeprowadzona zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z dokonaniem Transakcji po stronie X. CEE nie powstanie dochód (przychód), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych udziałowca spółki dzielonej w zakresie podziału przez wydzielenie regulują przepisy ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy o CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z kolei zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

Podkreślenia wymaga fakt, iż art. 7b ustawy o CIT ma jedynie charakter pomocniczy, ponieważ stanowi on wskazówkę do określenia rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe. Tym samym, art. 7b ustawy o CIT nie jest samoistną podstawą opodatkowania, a powstanie ewentualnego przychodu w wyniku podziału spółki dla udziałowca reguluje art. 12 ust. 1 pkt 8b oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, przychodów wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiących wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Tym samym po stronie udziałowca spółki dzielonej nie powstanie przychód w wysokości wartości emisyjnej udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą, chyba że zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT przychodem jest ustalona na dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT wartość emisyjna udziałów (akcji) oznacza cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o CIT wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy, praw majątkowych lub usług określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia.

Wnioskując zatem z treści art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, w przypadku podziału przez wydzielenie przychód po stronie udziałowca spółki dzielonej powstanie, jeżeli:

  • majątek przejmowany na skutek podziału przez spółkę przejmującą nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lub
  • majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Konsekwentnie, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 12 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT w przypadku, gdy przy podziale przez wydzielenie zarówno majątek wydzielany do spółki nabywającej, jak również majątek pozostający w spółce dzielonej, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, to transakcja podziału przez wydzielenie nie skutkuje dla udziałowca spółki dzielonej powstaniem jakiegokolwiek przychodu podatkowego.

Podkreślenia wymaga treść art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, zgodnie z którym wyłączenia z przychodów na mocy art. 12 ust. 4 pkt 12, o którym mowa powyżej, nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W konsekwencji, podział spółki dzielonej poprzez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki przejmującej nie spowoduje u udziałowca spółki dzielonej powstania przychodu podatkowego, jeżeli podział przez wydzielenie spółki zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Na powyższe nie ma wpływu treść art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, zgodnie z którym jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Ustawodawca w treści tego przepisu wprowadził jedynie domniemanie, zgodnie z którym w braku uzasadnionych przyczyn ekonomicznych przy połączeniu, podziale spółek, wymianie udziałów lub wniesieniu wkładu niepieniężnego, czynność została dokonana w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Z treści przywołanych powyżej przepisów wynika, iż podział przez wydzielenie nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie udziałowca spółki podlegającej podziałowi, jeżeli:

  • majątek przejmowany na skutek podziału i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa;
  • podział ten realizowany jest z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Wnioskowanie to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników (np. Dyrektor Krajowej Informacji w interpretacji indywidualnej z dnia 18 maja 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.199.2018.1.JG).

Zdaniem X. CEE, aby móc określić skutki podatkowe Transakcji na gruncie ustawy o CIT konieczne jest w pierwszej kolejności zweryfikowanie, czy majątek pozostający w Spółce Dzielonej, jak i majątek wydzielany do Spółki Przejmującej będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Uwagi ogólne dotyczące definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie o CIT jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie powyższych regulacji oraz w oparciu o doktrynę prawa podatkowego i dotychczasową praktykę organów podatkowych, jak również orzecznictwo sądów administracyjnych, przesłankami uznania danego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa są:

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie oraz przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych;

  • wyodrębnienie organizacyjnie zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • wyodrębnienie finansowe zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • wykazanie, że zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z tym, że w ustawie o CIT nie zostało sprecyzowane w jaki sposób powinny być spełnione powyższe przesłanki, konieczne jest odniesienie się do każdej z nich osobno.

Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych wielokrotnie podkreślały, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz jest to pewien określony zespół tych składników. Tym samym, podstawowym wymogiem dla uznania zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 stycznia 2021 r. (sygn. 0111- KDIB1-2.4010.501.2020.1.DP) wskazał, że: „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”. Zbieżne stanowisko zostało również zaprezentowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lutego 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.501.2020.2.ŚS), w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lutego 2021 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.315.2020.7.JF), czy też w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 stycznia 2021 r. (sygn. 0111- KDIB2-1.4010.431.2020.3.AP).

Z podobnymi stanowiskami można spotkać się również w wyrokach sądów administracyjnych, przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 808/16, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Po 988/17, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15, wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Go 6/17, czy też w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2836/11.

W ocenie X. CEE, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, Działalność MIS na dzień Transakcji będzie stanowiła zespoły składników majątkowych wyodrębnionych funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo w ramach Spółki Dzielonej, które będą mogły stanowić niezależne, samodzielnie działające przedsiębiorstwa, zdolne do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu i tym samym na moment podziału będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT. W opinii X. CEE świadczą o tym następujące fakty i argumenty:

Wyodrębnienie funkcjonalne

W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego dla uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te muszą pozostawać między sobą we wzajemnych interakcjach w taki sposób, że należy je traktować jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, nie zaś zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest własność jednego podmiotu. Dodatkowo, zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca te składniki musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, poprzez które możliwe jest prowadzenie działań gospodarczych, którym służy ona w strukturze przedsiębiorstwa.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.439.2020.2.DP) wskazał, iż „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa”.

W tym kontekście wskazać należy, że zorganizowana Działalność MIS, jak i działalność pozostałych działów funkcjonujących w ramach X. Polska, jest prowadzona w oparciu o składniki materialne i niematerialne niezbędne do realizacji tego rodzaju działalności, co zostało szczegółowo opisane w opisie zdarzenia przyszłego. Po planowanej Transakcji całość zadań gospodarczych w zakresie Działalności MIS będzie prowadzona przez X. O. P. w oparciu o wspomniane składniki materialne i niematerialne, natomiast całość działań gospodarczych w zakresie działalności pozostałych działów - przez X. Polska, również w oparciu o opisane składniki materialne i niematerialne.

W ocenie X. CEE w obrębie składników majątkowych, które mają zostać wydzielone do X. O. P., a także w obrębie składników majątkowych, które pozostaną w X. Polska można wyróżnić silne powiązania o charakterze funkcjonalnym wyrażające się m.in. w możliwości samodzielnej realizacji przez poszczególne działy powierzonych im zadań gospodarczych w oparciu o substrat majątkowy i ludzki, zorganizowany oraz działający w sposób ciągły i kompletny.

Poszczególne działy pozostające w X. Polska zachowają przymiot funkcjonalnego zorganizowania pozwalający im na samodzielne realizowanie działań jako niezależnym przedsiębiorstwom również po podziale spółki. Model Transakcji zakłada, iż po podziale w X. Polska pozostaną personel oraz składniki majątku związane z następującymi działami: Cloud & Cognitive Software, Global Business Services, Cloud, Storage, Security and Technology Services Support oraz Systems, zaś do X. O. P. przejdą m.in. pracownicy, funkcje tzw. back-office, składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z Działalnością MIS, zgodnie z tym, co wskazano w opisie zdarzenia przyszłego.

Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia Działalności MIS ze struktury X. Polska jest również fakt, iż kontynuowanie Działalności MIS przez X. O. P. nie będzie wymagało od tej ostatniej dodatkowych nakładów finansowych czy też przeprowadzenia restrukturyzacji organizacyjnej przejętych składników. To samo dotyczy działów biznesowych, które pozostaną w X. Polska po wydzieleniu (tj. działy te nie będą wymagały działań restrukturyzacyjnych ani jednorazowych nakładów finansowych dla podtrzymania ich bieżącej działalności).

Wszystkie wskazane powyżej przesłanki świadczą zatem o wyodrębnieniu funkcjonalnym w ramach X. Polska zarówno Działalności MIS, jak i pozostałych w X. Polska działów.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o CIT nie określa, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. W doktrynie podkreśla się, że „wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2016).

Zgodnie natomiast z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lutego 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.500.2020.2.NL) stwierdził, że „wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne”. Analogicznie organ podatkowy wypowiedział się w m.in. następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 stycznia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.439.2020.2.DP);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.84.2020.2.ŚS);
  • interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 stycznia 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.483.2019.1.RK);

Mając na uwadze powyższe kryteria wyodrębnienia organizacyjnego, w ocenie X. CEE, Działalność MIS oraz pozostałe działy będą spełniały wymogi do uznania ich za wyodrębnione organizacyjnie w ramach X. Polska. W szczególności świadczą o tym struktura organizacyjna przyjęta w polskiej części Grupy X., potwierdzająca status Działalności MIS jako odrębnej linii biznesowej X. Polska, z osobnym dyrektorem i kierownictwem wykonawczym, dedykowanym wyłącznie do Działalności MIS na poziomie X. Polska.

Potwierdza to również wykaz dyrektorów poszczególnych działów przygotowany przez X. Polska, w której Działalność MIS przedstawiono jako odrębną linię biznesową z odrębnym dyrektorem oraz zespołem kierowników, którzy zostaną przeniesieni do spółki przejmującej w ramach Transakcji.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że co do zasady w ramach Spółki Dzielonej obowiązuje hierarchiczna struktura podległości służbowej oraz zasady zwierzchnictwa pomiędzy pracownikami, w tym zasady te obowiązują również w ramach Działalności MIS. W rezultacie pracownicy Działalności MIS są odpowiedzialni przed swoimi bezpośrednimi przełożonymi i nie są służbowo zależni od pracowników pozostałych działów Spółki Dzielonej. Kadra kierownicza odpowiedzialna za Działalność MIS w X. Polska odpowiada przed kierownictwem Grupy X. Ocean odpowiedzialnym za prowadzenie Działalności MIS na szczeblu całej Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, niektórzy obecni członkowie kierownictwa Działalności MIS w Polsce dołączą do zarządu Spółki Przejmującej, zapewniając w ten sposób ciągłość planów Działalności MIS i nadzór nad realizacją jej strategii lokalnie.

Ponadto, w X. Polska funkcjonuje wewnętrzny system (tzw. „Blue pages”) pozwalający m.in. na sprawdzenie przed kim odpowiada i do kogo raportuje każdy z pracowników w Spółce Dzielonej. Blue pages potwierdza status Działalności MIS jako odrębnej linii biznesowej w strukturze X. Polska, jako iż zawiera on schemat zasad podległości służbowej w ramach jednostki. Po przeprowadzeniu Transakcji, pracownicy zajmujący się Działalnością MIS, przenoszeni do X. O. P., nie będą podlegali odpowiedzialności/podległości służbowej względem osób zatrudnionych w X. Polska; zamiast nich odpowiedzialność / podległość służbowa powstanie względem pracowników X. O. P. lub spółek względem innych spółek z Grupy X. Ocean, a prowadzących Działalność MIS.

O wyodrębnieniu organizacyjnym świadczą również materiały używane na co dzień w działalności X. Polska, jak choćby materiały marketingowe wskazujące konkretne linie biznesowe w X. Polska, czy wskazanie właściwej linii w stopkach mailowych pracowników zajmujących się Działalnością MIS w X. Polska.

Ponadto, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Działalność MIS prowadzona jest przez pracowników X. Polska oraz jej spółki zależne. Działalność MIS w X. Polska jest prowadzona w głównej mierze w biurze w Warszawie, ponadto pracownicy odpowiedzialni za Działalność MIS obsługują tzw. data centers w różnych miastach w Polsce. Na skutek Transakcji pracownicy, razem z wydzieloną przestrzenią biurową oraz przestrzenią przeznaczoną na data centers, jak również właściwym wyposażeniem, zostaną przeniesieni do X. O. P., dzięki czemu Działalność MIS będzie kontynuowana w sposób nieprzerwany. Przeniesienie pracowników będzie stanowić przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu Pracy. Na skutek Transakcji, pracownicy odpowiedzialni za Działalność MIS zostaną oddzieleni od pracowników pozostających w X. Polska. Obie grupy będą przebywać w innych przestrzeniach biurowych z dostępem zastrzeżonym jedynie dla personelu pracującego w ramach określonej spółki. Docelowo, planowane jest ulokowanie pracowników X. Polska i X. O. P. na różnych piętrach lub nawet w różnych budynkach.

W świetle przedstawionej powyżej argumentacji oraz biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego zaprezentowany na wstępie niniejszego wniosku, zdaniem X. CEE Działalność MIS oraz pozostałe działy będą stanowiły dwa odrębne zespoły składników majątkowych wyodrębnionych organizacyjnie w ramach X. Polska, tym samym spełniać będą kryterium wyodrębnienia organizacyjnego niezbędne dla istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe

W ustawie o CIT nie zdefiniowano pojęcia „wyodrębnienia finansowego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie”. W literaturze prawa podatkowego podkreślone zostało, iż „w zakresie wyodrębnienia finansowego warunkiem jest, aby do zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogły zostać przypisane związane z nim koszty, przychody, należności i zobowiązania” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2016).

Zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, uznaje się, że niniejsza przesłanka oznacza sytuację w której sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego podmiotu pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-2. 4010.483.2019.1.RK), który stwierdził, iż „wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Takie stanowisko odnajdziemy również w m.in. indywidualnej interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 kwietnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.49.2018.2.NL), interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 19 grudnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.432.2019.4.JF) oraz w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2014 r., (sygn. ILPP2/443-1044/12-4/EN).

Nie należy jednak utożsamiać pojęcia „wyodrębnienie finansowe” z pełną samodzielnością finansową, która ze względów oczywistych nie może być osiągnięta - jako, że jednostki organizacyjne nie mają odrębnej od osoby prawnej podmiotowości prawnej w stosunkach z osobami trzecimi. W doktrynie przyjmuje się, iż wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, w szczególności wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2- 1.4010.367.2017.1.JF) wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stwierdzono, iż: „o wyodrębnieniu finansowym można zatem już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać zatem z pełną samodzielnością finansową”. Nie ma zatem konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa w celu spełnienia tej przesłanki, zaś wystarczającym jest jeżeli system księgowy przedsiębiorstwa pozawala przypisać poszczególne zdarzenia gospodarcze do zorganizowanych części przedsiębiorstwa, których zdarzenia te dotyczą.

W konsekwencji, aprobując stanowisko wyrażone w doktrynie, należy przyjąć, iż „powiązanie wyników danego podmiotu ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa może być dokonywane na podstawie samej rachunkowości zarządczej” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2016).

W świetle powyższego, w opinii X. CEE, Działalność MIS oraz pozostałe działy pozostające w X. Polska będą wyodrębnione finansowo w ramach przedsiębiorstwa X. Polska. Świadczą o tym następujące fakty i okoliczności. Po pierwsze, system finansowy używany przez X. Polska ma możliwość identyfikowania i alokacji głównych kategorii przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań odpowiednio przypisanych do Działalności MIS oraz pozostałych działów (w zakresie w jakim są one funkcjonalnie związane z Działalnością MIS oraz pozostałych działów). Rachunkowość zarządcza prowadzona przez Spółkę Dzieloną pozwala także na monitorowanie rezultatów finansowych osiąganych przez Działalność MIS. Dodatkowo, Spółka Dzielona ma możliwość sporządzenia uproszczonych raportów finansowych dla Działalności MIS.

W ramach Spółki Dzielonej opracowywane są także odrębne strategie, budżety i plany finansowe dla działalności poszczególnych działów. W związku z tym także, Działalność MIS posiada własną strategię, budżet oraz sporządza oddzielne plany finansowe.

W związku z powyższym - w ocenie X. CEE - zarówno w odniesieniu do Działalności MIS, jak również do pozostałych działów, przesłanka wyodrębnienia finansowego zespołu składników w ramach istniejącego przedsiębiorstwa - będzie spełniona.

Możliwość funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo

Ostatnim warunkiem uznania konkretnego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest możliwość stanowienia przez ten zespół odrębnego, niezależnego przedsiębiorstwa, które samodzielnie realizuje zadania gospodarcze.

W opinii X. CEE, zespoły składników majątkowych, które tworzą Działalność MIS oraz pozostałe działy będą miały możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.

Jako kryterium potwierdzające zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Taką argumentację można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 września 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.290.2019.2.JKS) stwierdził, że: „Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy). Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.

Wyżej przedstawione stanowisko potwierdzają również stanowiska zaprezentowane m.in. w: interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 17 sierpnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.481.2018.1.JP), w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej w dniu 20 lutego 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-2. 4010.419.2017.3.AK), czy też interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wydanej w dniu 16 maja 2016 r. (sygn. ILPB3/4510-1-42/16-4/EK).

W ocenie X. CEE, Działalność MIS oraz pozostałe działy będą stanowić wyodrębnione części przedsiębiorstwa X. Polska, które samodzielnie będą mogły realizować określone zadania gospodarcze wykorzystując przypisany zespół składników majątkowych niezależnie od innych zdarzeń. Innymi słowy, Działalność MIS i pozostałe działy stanowią organizacyjnie i finansowo wyodrębnione zespoły składników majątkowych, stworzone i przygotowane do prowadzenia określonej działalności gospodarczej jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne samodzielnie realizować zadania i cele gospodarcze. Świadczy o tym fakt, iż po dniu Transakcji zarówno Działalność MIS jak i działy pozostające w X. Polska będą mogły prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą w niezmienionym zakresie, lecz w odrębnych podmiotach prawnych.

W konsekwencji, zarówno Działalność MIS jak i pozostałe działy będą samodzielnie realizowały swoje zadania gospodarcze w praktyce.

Powyższe, zdaniem X. CEE, oznacza, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Działalności MIS, jak i do pozostałych działów mogą jednocześnie stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Podsumowanie

Mając na uwadze całą przytoczoną powyżej argumentację, X. CEE pragnie podkreślić, iż jej zdaniem:

  1. Działy pozostające w ramach X. Polska stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ:
    • jest do nich przypisany zespół składników materialnych/niematerialnych/osobowych, obejmujący również zobowiązania;
    • są one wyodrębnione organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie X. Polska;
    • są one wyodrębnione finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie X. Polska;
    • zespół składników przypisany do pozostałych działów będzie przeznaczony do prowadzenia oraz realizacji określonych zadań gospodarczych odrębnych od Działalności MIS tj. w zakresie przypisanym do pozostałych działów;
    • mają zdolność do bycia samodzielnym przedsiębiorstwem.
  2. Działalność MIS stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ:
    • jest do niej przypisany zespół składników materialnych/niematerialnych/osobowych, obejmujący również zobowiązania;
    • jest wyodrębniona organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie X. Polska;
    • jest wyodrębniona finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie X. Polska;
    • zespół składników przypisany do Działalności MIS będzie przeznaczony do kontynuacji realizacji określonych zadań gospodarczych w ramach Spółki Przejmującej tj. w zakresie Działalności MIS;
    • ma zdolność do bycia samodzielnym przedsiębiorstwem.


Po dokonaniu Transakcji, Spółka Dzielona oraz Spółka Przejmująca będą miały możliwość kontynuowania działalności pozostałych działów (w przypadku Spółki Dzielonej) oraz Działalności MIS (w przypadku Spółki Przejmującej), a działalność obu spółek będzie prowadzona oddzielnie.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, X. CEE stoi na stanowisku, że z uwagi na wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne działów, które mają pozostać w Spółce Dzielonej oraz Działalności MIS, która ma zostać wydzielona do Spółki Przejmującej, stanowią one odrębne zorganizowane części przedsiębiorstwa wg stanu na dzień dokonania Transakcji w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Tym samym, Transakcja nie doprowadzi do powstania przychodu podatkowego dla X. CEE na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT.

W związku z powyższym, zastrzeżenie zawarte w przepisie art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT (tj. zastrzeżenie stosowania art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT) nie będzie miało zastosowania, a sam przepis art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT znajdzie bezpośrednie zastosowanie w zaprezentowanym stanie faktycznym. W konsekwencji wartość emisyjna udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą na rzecz X. CEE nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, zdaniem X. CEE, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z dokonaniem Transakcji, na podstawie przywołanych powyżej przepisów ustawy o CIT w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie X. CEE nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie przepisów ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego połączenia spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawiony przez Zainteresowanych w zdarzeniu przyszłym podział, został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zauważyć przy tym należy, że uregulowane w art. 14b-14h Ordynacji podatkowej postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego czy kontrolnego, w ramach których prowadzone jest postępowanie dowodowe. Regulacje ww. ustawy nie przewidują prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj