Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-2.4012.555.2021.1.AZ
z 31 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 22 czerwca 2021 r. (data wpływu 20 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

20 lipca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 24 sierpnia 2011 r. wraz z Siostrą nabyła Pani w udziałach po 1 własność niezabudowanej działki o obszarze 0,3344 ha.

W grudniu 2011 roku wystąpiły Panie z wnioskiem o pozwolenie na budowę budynku gastronomicznego na opisanej wyżej działce.

W maju 2012 roku uzyskała Pani pozwolenie na budowę w całości na siebie (Siostra wyłączyła się z projektu budowy i wyraziła zgodę na korzystanie przeze mnie z całej nieruchomości).

W czerwcu 2012 rozpoczęła Pani wykonywanie działalności gospodarczej - „Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne” - PKD 56.10.A. Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT.

W kwietniu 2014 r. zakończyła Pani budowę budynku gastronomicznego i uzyskała pozwolenie na jego użytkowanie.

Koszty inwestycji w postaci budynku gastronomicznego i infrastruktury towarzyszącej ponosiła Pani samodzielnie.

Nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 14 ustawy o VAT.

W nowo wybudowanym budynku rozpoczęła Pani działalność w zakresie usług gastronomicznych.

Obecnie planuje Pani nabycie od Siostry jej udziału 1 we własności przedmiotowej nieruchomości - z jednoczesnym rozliczeniem z Siostrą swoich nakładów, powstałych w związku z budową budynku (100% kosztów budowy poniosła Pani samodzielnie).

Następnie, będąc właścicielką całej zabudowanej nieruchomości, zamierza Pani sprzedać ją na rzecz osoby trzeciej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym:

  • budynek wybudowała Pani samodzielnie, własnym kosztem,
  • minęły od wybudowania więcej niż dwa lata,
  • budynek był użytkowany wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej dłużej niż dwa lata,
  • nie były dokonywane ulepszenia,
  • udział we własności nieruchomości z rozliczeniem nakładów (na budowę budynku) nabędzie Pani od Siostry w bieżącym roku (Siostra w rozliczeniu otrzyma należność, odpowiadającą wartości rynkowej gruntu)

będzie Pani spełniała przesłankę z ar.t 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w zakresie „pierwszego zasiedlenia” mimo, że sprzedaż nieruchomości osobie trzeciej nastąpi np. około roku po nabyciu od Siostry Jej udziału we własności nieruchomości (w okresie krótszym niż dwa lata od tego nabycia)?

Stanowisko Wnioskodawcy:

W opisanym stanie faktycznym sprzedaż nieruchomości może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na warunkach przepisu ar.t 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż budynek wybudowała Pani własnym kosztem i staraniem (co zostanie potwierdzone nabyciem od Siostry udziału we własności nieruchomości z jednoczesnym rozliczeniem Pani nakładów na budowę - fakt nie kwestionowany przez Siostrę), użytkowała go Pani na potrzeby własnej działalności gospodarczej, nie dokonywała Pani na obiekcie ulepszeń, użytkowała Pani budynek od 2014 r. (a więc dłużej niż 2 lata).

Tak więc - jeśli sprzedałaby Pani nieruchomość osobie trzeciej np. po roku (przed upływem dwóch lat) od nabycia udziału Siostry we własności nieruchomości, to będzie Pani mogła skorzystać z prawa do zwolnienia od podatku VAT z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem przywołane przepisy ustawy o VAT w zakresie przesłanki „pierwsze zasiedlenie” odnoszą tę przesłankę wyłącznie do budynków, budowli lub ich części.

Przepis ustawy o VAT z art. 43 ust. 1 pkt 10 nie odnosi się do własności nieruchomości, w zakresie przedmiotowym tego przepisu jest jedynie budynek (budynki, budowle i ich części).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary – na mocy art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Wyjaśnić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższego przepisu, „pierwsze zasiedlenie” budynku, budowli (po ich wybudowaniu) należy rozumieć szeroko, jako pierwsze zajęcie budynku (budowli), używanie, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z opisu sprawy wynika, że 24 sierpnia 2011 r. wraz z Siostrą nabyła Pani w udziałach własność niezabudowanej działki o obszarze 0,3344 ha. W czerwcu 2012 rozpoczęła Pani wykonywanie działalności gospodarczej - „Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne” - PKD 56.10.A. Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT. W kwietniu 2014 r. zakończyła Pani budowę budynku gastronomicznego i uzyskała pozwolenie na jego użytkowanie. W nowo wybudowanym budynku rozpoczęła Pani działalność w zakresie usług gastronomicznych.

Obecnie planuje Pani nabycie od Siostry jej udziału we własności przedmiotowej nieruchomości - z jednoczesnym rozliczeniem z Siostrą swoich nakładów, powstałych w związku z budową budynku (100% kosztów budowy poniosła Pani samodzielnie). Następnie, będąc właścicielką całej zabudowanej nieruchomości, zamierza Pani sprzedać ją na rzecz osoby trzeciej.

Pani wątpliwości dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 przy sprzedaży ww. działki zabudowanej budynkiem gastronomicznym.

W odniesieniu do Pani wątpliwości należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy sprzedaż budynku gastronomicznego posadowionego na działce będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, gdyż jak wskazuje art. 29a ust. 8 ustawy, dostawa gruntu zabudowanego budynkiem lub budowlą jest opodatkowana według tych samych zasad co budynki, budowle znajdujące się na danym gruncie. W tym celu należy ustalić, kiedy w odniesieniu do sprzedawanego budynku znajdującego się na działce doszło do pierwszego zasiedlenia.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności faktycznych oraz treści powołanych przepisów prawa, prowadzi do stwierdzenia, że do pierwszego zasiedlenia budynku gastronomicznego doszło na skutek przyjęcia go do użytkowania. Jak Pani podała w opisie sprawy, w kwietniu 2014 r. zakończyła Pani budowę budynku gastronomicznego i uzyskała pozwolenie na jego użytkowanie. W nowo wybudowanym budynku rozpoczęła Pani działalność w zakresie usług gastronomicznych. Zatem znajdujący się na działce budynek gastronomiczny został już zasiedlony, a jego zajęcie (używanie) trwało dłużej niż 2 lata.

Wobec powyższego należy wskazać, że w odniesieniu do transakcji dostawy budynku gastronomicznego znajdującego się na działce, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ transakcja dostawy nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz od daty pierwszego zasiedlenia budynku do dnia planowanej dostawy upłynie okres przekraczający dwa lata. Ponadto nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 14 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, również dostawa gruntu działki, na której posadowiony jest budynek gastronomiczny będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.

Podsumowując, sprzedaż opisanej nieruchomości, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Zatem Pani stanowisko, w myśl którego sprzedaż nieruchomości może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na warunkach przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj