Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.325.2021.4.AK
z 2 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 marca 2021 r. (data wpływu 19 marca 2021 r.) uzupełnionym pismem z 1 czerwca 2021 r. (data wpływu 8 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • skutków podatkowych nieodpłatnego wycofania nieruchomości ze spółki jawnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe,
  • skutków podatkowych wniesienia ww. nieruchomości aportem do nowo powstałej spółki jawnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe,
  • możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez nowo powstałą spółkę jawą (pytanie oznaczone we wniosku nr 5) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od spadków i darowizn.

Pismem z 1 czerwca 2021 r. (data wpływu 8 czerwca 2021 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą jest wspólnik spółki osobowej, która prowadzi działalność pod nazwą ….(zwana dalej „Spółką”). Wnioskodawca podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce.

Spółka jest natomiast zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Umowa spółki została zawarta w dniu …. 2001 r., zaś z dniem 2002 r. Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie wspólnikami Spółki są cztery osoby fizyczne.

Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. Zgodnie z informacjami zawartymi w rejestrze KRS, Spółka zajmuje się również m.in. wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi.

Spółka w swojej działalności gospodarczej wykorzystuje m.in. nieruchomość położoną w… przy ul. …., która jest podzielona na siedem lokali użytkowych (niemieszkalnych). Aktualnie sześć lokali jest wynajętych (co stanowi ponad 95% całkowitej powierzchni całego budynku). Ostatni lokal wykorzystuje sama Spółka i prowadzi w nim działalność Stacji Kontroli Pojazdów.

Przedmiotowa nieruchomość została wybudowana na przełomie 2018 r. i 2019 r. W dniu ….2018 r. zakończono budowę parteru i rozpoczęto jego użytkowanie. W dniu ……… 2019 r. została zakończona budowa 1 piętra, która została niezwłocznie przekazana do użytkowania.

Spółka zawarła z różnymi najemcami umowy najmu lokali, których wynajem rozpoczął się:

  • Lokal 1 – w dniu 2018 r.;
  • Lokal 2 – w dniu 2018 r.;
  • Lokal 3 – w dniu 2018 r.;
  • Lokal 4 – w dniu 2019 r.;
  • Lokal 5 – w dniu 2019 r.;
  • Lokal 6 – w dniu 2019 r.

Lokal 7 jest użytkowany przez Spółkę w celu prowadzenia działalności Stacji Kontroli Pojazdów od 2019 r.

Należy zatem zaznaczyć, że rozpoczęcie używania całej nieruchomości nastąpiło w dniu 2019 r., to jest w dniu, w którym zakończyła się budowa. Po wprowadzeniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych nie zostały poniesione wydatki na ulepszenie nieruchomości w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej. Dostosowane zostały jedynie do potrzeb najemcy poprzez zmianę powierzchni biurowej na powierzchnię ekspozycyjną i wyburzenie ścianek działowych. Nie jest jednak wykluczone, że najemcy samodzielnie ulepszyli lokal, o czym jednak Wnioskodawca oraz inni wspólnicy Spółki nie mają obecnie wiedzy.

Wspólnicy Spółki jawnej zdecydowali, że przedmiotowa nieruchomość powinna zostać wycofana z majątku Spółki i planują podjąć kroki mające na celu uregulowanie sytuacji prawnej tej nieruchomości. Nieruchomość, stanowiąca w całości własność Spółki, zostanie wycofana z majątku Spółki w ten sposób, że w pierwszej kolejności jej własność zostanie przeniesiona na wszystkich wspólników.

Po przyznaniu nieruchomości na własność wspólników, wniosą Oni tę nieruchomość do innej spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Nowo utworzona spółka osobowa będzie prowadziła działalność gospodarczą polegającą m.in. na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi.

Należy zaznaczyć, że wycofanie powyższej nieruchomości nie nastąpi tytułem wypłaty zysku w tej spółce. Przeniesienie jej do majątku wspólników nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku spółki jawnej na rzecz wspólników) po uprzednim wyrażeniu zgody na tę czynność przez wspólników spółki jawnej w formie uchwały. W wyniku tej czynności prawnej wkłady wspólników Spółki w tej spółce nie ulegną obniżeniu.

Podkreślić trzeba, że przeniesienie własności nieruchomości do majątku wspólników będzie ściśle związane z wielkością posiadanych przez nich udziałów w zysku. Oznacza to, że wspólnicy, w tym Wnioskodawca, będą współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych odpowiadających ich udziałowi w zysku Spółki.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że Spółka jawna nabyła nieruchomość (grunt) na mocy umowy sprzedaży, sporządzonej w formie aktu notarialnego w dniu 2016 r. W skład przedmiotowej nieruchomości wchodzi zarówno grunt, jak i budynek, przy czym nabycie gruntu nastąpiło w dniu … 2016 r., zaś budynek został przez Spółkę jawną wybudowany i oddany do użytku w dwóch etapach. W dniu … 2018 r. zakończono budowę parteru i decyzją nadzoru budowlanego rozpoczęto użytkowanie. Zakończenie budowy I piętra i przekazanie do użytkowania nastąpiło w dniu …2019 r. A zatem, Spółka jest pierwszym właścicielem nieruchomości, którą sama wybudowała.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazano, że zgodnie z posiadaną przez Wnioskodawcę wiedzą, żaden ze wspólników Spółki nie zamierza po nieodpłatnym wycofaniu nieruchomości z majątku spółki jawnej występować ze spółki, a także wspólnicy nie planują jej likwidacji. Wnioskodawca nie jest jednak w stanie jednoznacznie przesądzić, czy do takiego wystąpienia lub likwidacji nie dojdzie w przyszłości, niemniej na pewno nie będzie to związane z obecnie planowanym wycofaniem nieruchomości z majątku spółki.

Wycofanie powyższej nieruchomości nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników). Umowa ta zostanie oparta na przepisach Kodeksu spółek handlowych, a podstawą przeniesienia nieruchomości na rzecz wspólników będzie uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Umowa ta będzie czynnością mającą na celu wykonanie uprawnienia wspólników spółki jawnej wynikającego z uchwały podjętej przez Spółkę. W wyniku tej czynności prawnej wkład Wnioskodawcy w tej Spółce nie ulegnie obniżeniu. Wycofanie to nie będzie wypłatą zysku wspólnikom. Z zawartej umowy będzie jedynie wynikać, że wspólnicy, w tym Wnioskodawca, stają się współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych odpowiadających ich udziałowi w zysku spółki.

Informacja, że wycofanie nieruchomości ze Spółki jawnej i nieodpłatne przeniesienie własności tej nieruchomości z jej majątku na rzecz wspólników oznacza, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Spółki jawnej, wynikających z tej umowy, a także czynność ta nie będzie stanowić formy uregulowania przez spółkę jawną jakichkolwiek zobowiązań wobec Wnioskodawcy poza tym, które wynikać będzie z podjętej uchwały wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Nowy podmiot (nowa spółka osobowa) będzie spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. będzie spółką jawną, której udziałowcami będą wyłącznie osoby fizyczne.

Skład osobowy nowej spółki osobowej będzie tożsamy z składem osobowym spółki jawnej, w której obecnie udziałowcem jest Wnioskodawca.

Sformułowanie „przeniesienie własności nieruchomości do majątku wspólników” oznacza, że wspólnicy planują wycofanie nieruchomości ze Spółki jawnej oraz jej nieodpłatne przekazanie do ich majątków prywatnych wspólników.

Nieruchomość jest obecnie w znaczącej części wynajmowana, a zatem możliwe, że przed wniesieniem do nowo powstałej spółki będzie przez pewien czas udostępniana przez Wnioskodawcę na rzecz osób trzecich na zasadach kontynuacji dotychczas zawartych umów. Niemniej Wnioskodawca ma nadzieję, że proces ten (wycofania nieruchomości do majątku prywatnego wspólników i wniesienia jej do nowej Spółki jawnej) da się przeprowadzić jednego dnia i będzie przebiegał w ten sposób, że Wspólnicy nie będą musieli samodzielnie, bez udziału którejkolwiek ze spółek jawnych wynajmować przedmiotowych nieruchomości. Niemniej istnieje ryzyko, że przez pewien czas to wspólnicy, w ramach najmu prywatnego będą udostępniać nieruchomość osobom trzecim.

W takim wypadku:

  • nieruchomość będzie udostępniania podmiotom trzecim na podstawie umowy najmu,
  • udostępnienie będzie miało charakter odpłatny.

Wnioskodawca nie podjął decyzji w tym zakresie, gdyż ma nadzieję uniknąć osiągania takich przychodów. Niemniej zasadne wydaje się opodatkowanie takich przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nieruchomość, która zostanie wycofana z majątku spółki jawnej będzie udostępniana przez nowo powstałą spółkę osobową na rzecz obecnej Spółki jawnej na podstawie umowy najmu, a udostępnienie będzie miało charakter odpłatny.

Opisane we wniosku działania zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Wspólnicy planują bowiem reorganizację prowadzonej działalności przez Spółkę jawną, której główną działalnością jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek, a spółka zajmuje się także naprawą i konserwacją pojazdów samochodowych. Wynajem nieruchomości jest jedynie dodatkowym przedsięwzięciem Spółki, która w ocenie Wnioskodawcy i pozostałych wspólników nie powinna docelowo dalej zajmować się tego typu działalnością. Wobec powyższego wspólnicy postanowili przeorganizować działalność dotychczasowej Spółki i powołać do tego celu inną spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy nieodpłatne wycofanie opisanej w opisie zdarzenia przyszłego nieruchomości (udziału w nieruchomości) z majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zysku Spółki, spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy, a tym samym czy po Jego stronie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy następcze wniesienie aportem do nowo powstałej spółki osobowej wycofanej nieruchomości (udziału w nieruchomości), będzie rodziło u Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
  3. Czy nieodpłatne wycofanie opisanej w opisie zdarzenia przyszłego nieruchomości (udziału w nieruchomości) z majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zysku, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn?
  4. Czy następcze wniesienie aportem do nowo powstałej spółki osobowej wycofanej nieruchomości (udziału w nieruchomości), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług?
  5. Czy w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników dotychczasowej spółki jawnej nieruchomości (udziału w nieruchomości) do nowej spółki jawnej, nowy podmiot (nowa spółka osobowa) będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej w spółce jawnej, z której przedmiot wkładu został wycofany, a tym samym Wnioskodawca będzie mógł uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych tak dokonane odpisy proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tej spółki?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na pytanie nr 1, nr 2 i nr 5 wniosku, natomiast w zakresie podatku od spadków i darowizn (pytanie nr 3 wniosku) i podatku od towarów i usług (pytanie nr 4 wniosku) zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

Wycofanie opisanej w opisie zdarzenia przyszłego nieruchomości (udziału w nieruchomości) z majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zysku Spółki, nie spowoduje powstania przychodu po Jego stronie, a tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z działalności gospodarczej są również m.in. przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Z kolei art. 14 ust. 2 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów wynika, że za przychody z działalności gospodarczej uznaje się przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy, że za odpłatne zbycie uważa się przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Natomiast w przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników, będzie po prostu zbyciem składnika majątku spółki. Wynika to z tego, że o ile dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości należącej do spółki osobowej na rzecz wspólnika, to zbycie to nie będzie miało dla spółki charakteru odpłatnego – spółka nie otrzyma w zamian za zbycie nieruchomości żadnych korzyści majątkowych, a tym samym wspólnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania dochodu z tego tytułu.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym na rzecz wspólników, stosownie do posiadanych przez nich udziałów w zysku, przekazana zostanie nieruchomość znajdująca się obecnie w ewidencji środków trwałych Spółki. Nieruchomość zostanie przekazana do majątku wszystkich wspólników Spółki, którzy staną się jej współwłaścicielami. Wycofanie nie będzie dokonywane odpłatnie i nie będzie dokonywane w ramach wypłaty zysku.

Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że czynność wycofania nieruchomości ze spółki jawnej i nieodpłatne przekazanie ich na potrzeby prywatne wspólników nie będzie rodziło dla wspólników spółki jawnej, a tym samym także dla Wnioskodawcy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • w dniu 19 grudnia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.540.2018.3.KS „Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że planowane wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej i przekazanie jej do majątków osobistych wspólników, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, nie nosi w istocie cech odpłatnego zbycia, zatem wycofanie to nie spowoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czynność ta nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem środka trwałego, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, po stronie Zainteresowanych jako wspólników spółki jawnej, nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zaś czynność wycofania nieruchomości ze spółki jawnej będzie neutralna dla wspólników, jeżeli wspólnicy przeniosą własność nieruchomości do swoich majątków osobistych odpowiednio do ich udziałów w Spółce (tj. po 1/2 udziału w nieruchomości)”;
  • w dniu 29 czerwca 2018 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.169.2018.4.MM: „W wykonaniu powyższej uchwały między Spółką a wspólnikami zostanie zawarta umowa nieodpłatnego przekazania środka trwałego na potrzeby własne wspólników Spółki w formie aktu notarialnego. Po zawarciu umowy wspólnicy staną się współwłaścicielami nieruchomości w częściach odpowiadających udziałowi w zysku Spółki - tj. po połowie. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że czynność wycofania zabudowanej nieruchomości z działalności gospodarczej i nieodpłatnego przekazania jej na potrzeby prywatne (osobiste) wspólników, nie będzie rodziła dla Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, jako wspólnika Spółki jawnej, skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne wycofanie opisanej w opisie zdarzenia przyszłego nieruchomości (udziału w nieruchomości) z majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zysku Spółki, nie spowoduje powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy, a tym samym po Jego stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad 2

Następcze wniesienie aportem do nowo powstałej spółki osobowej wycofanej nieruchomości (udziału w nieruchomości), nie będzie rodziło u Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomościach,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych, rzeczy.

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pól roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy stanowi, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym powstanie, jeśli nastąpi odpłatne zbycie wycofanej z majątku spółki jawnej nieruchomości przed upływem czasu w nich określonego (pięć lub sześć lat). Wniesienie do nowej spółki osobowej wkładu niepieniężnego (aportu) powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa na spółkę.

Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy równy wartości wkładu określony w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw i obowiązków wspólnika. Niemniej jednak w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej (prawdopodobnie spółki jawnej) jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje uprawnienie do udziału w zyskach i stratach spółki a także prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. Udział ten, pomimo że posiada wartość materialną, nie stanowi ceny nabycia. Otrzymując udział, wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym jakim jest spółka osobowa. Aby mówić o sytuacji odpłatnego zbycia w zamian za wkład niepieniężny (aport), osoba go wnosząca powinna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja wystąpiłaby np. gdyby wspomniane nieruchomości zostały sprzedane a nie wniesione jako wkład do spółki osobowej. W związku z tym, wniesienie nieruchomości, wycofanej wcześniej z majątku spółki osobowej do majątków wspólników, tytułem aportu do innej spółki osobowej nie rodzi po stronie wnoszących wspólników obowiązku podatkowego, gdyż jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Zdaniem Wnioskodawcy, potwierdza to regulacja art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • w dniu 10 kwietnia 2019 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.131.2019.1.MT, w której organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że: „W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na brak odpłatnego (sensu stricte) charakteru czynności polegającej na wniesieniu wkładu w postaci nieruchomości (udziału w nieruchomości) do nowej spółki osobowej, czynność ta nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie podlegającego opodatkowaniu przychodu, nawet jeżeli zostanie dokonana przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dojdzie do przeniesienia nieruchomości na własność (lub współwłasność) Wnioskodawcy, w sposób opisany w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) wniosku.”,
  • w dniu 4 lutego 2019 r., 0115-KDIT3.4011.568.2018.2.JŁ: „Oznacza to, że dla Zainteresowanych, jako wnoszących aport, czynność ta nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy tym bez znaczenia dla możliwości zastosowania ww. zwolnienia pozostaje przedmiot aportu. Zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają bowiem aporty wnoszone do spółek osobowych, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, zespołu składników majątkowych itp.).”

Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawcy następcze wniesienie aportem do nowo powstałej spółki osobowej wycofanej nieruchomości (udziału w nieruchomości), nie będzie rodziło u Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ad 5

W związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę i pozostałych wspólników dotychczasowej spółki jawnej nieruchomości (udziału w nieruchomości) do nowej spółki jawnej, nowy podmiot (nowa spółka osobowa) będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej w spółce jawnej, z której przedmiot wkładu został wycofany, a tym samym Wnioskodawca będzie mógł uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych tak dokonane odpisy proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tej spółki. W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do art. 22f ust. 1 ustawy PIT, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych jest zróżnicowany m.in. z uwagi na sposób ich nabycia i uregulowany został w art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o PIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne – jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany.

Zgodnie z powyższą regulacją, sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez spółkę niebędącą osobą prawną w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) uzależniony jest od wcześniejszego statusu przedmiotu wkładu. Jeżeli są nim składniki amortyzowane uprzednio przez wnoszącego wkład – należy przyjąć ich historyczną wartość początkową.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że jeżeli nowo powstała spółka osobowa otrzyma w formie aportu środek trwały (składnik majątkowy, o którym mowa we wniosku), który był już przedmiotem amortyzacji, to oznacza, że przy określaniu ich wartości początkowej znajdzie zastosowanie art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o PIT.

Co do odpisów amortyzacyjnych należy wskazać, że zgodnie z art. 22h ust. 3 ustawy o PIT, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Na mocy art. 22h ust. 3d ww. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w przypadku określonym w art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a. Z powyższego wynika obowiązek kontynuacji zasad amortyzacji m.in. w razie nabycia przez spółkę niebędącą osobą prawną wkładu niepieniężnego (aportu) – jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany. Ta kontynuacja dotyczy uwzględnienia dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuację metody amortyzacji.

Należy zatem stwierdzić, że z chwilą wniesienia aportem do nowo powstałej spółki jawnej wskazanej we wniosku nieruchomości, będzie ona stanowić własność tej spółki. Przy czym, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkową ww. składników majątkowych, będących przedmiotem aportu, będzie stanowić wartość początkowa tych składników majątkowych, która była podstawą odpisów amortyzacyjnych dokonywanych w spółce jawnej, z której ww. składniki majątkowe zostaną wycofane.

Ponadto nowo powstała spółka jawna będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od określonej w powyższy sposób wartości początkowej ww. składników majątkowych, z uwzględnienia dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuację metody amortyzacji.

Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 6 lutego 2020 r., 0113-KDIPT2-1.4011.634.2019.3.KS: „Wobec powyższego należy stwierdzić, że jeżeli nowo powstała spółka osobowa, w której Zainteresowani będą wspólnikami, otrzyma w formie aportu środki trwałe (składniki majątkowe, o których mowa we wniosku), które były już przedmiotem amortyzacji, to oznacza, że przy określaniu ich wartości początkowej znajdzie zastosowanie art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.” Jednocześnie, z uwagi na fakt, że spółka jawna będzie spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem będzie transparentna podatkowo (nie będzie podatnikiem podatku dochodowego), zadaniem Wnioskodawcy to on ostatecznie będzie mógł uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych tak dokonane odpisy proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tej spółki.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem przez Niego i pozostałych wspólników dotychczasowej spółki jawnej nieruchomości (udziału w nieruchomości) do nowej spółki jawnej, nowy podmiot (nowa spółka osobowa) będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej w spółce jawnej, z której przedmiot wkładu został wycofany, a tym samym Wnioskodawca będzie mógł uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych tak dokonane odpisy proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku tej spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Krajowej informacji skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj