Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.131.2021.4.AS
z 19 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 kwietnia 2021 r. (data wpływu 30 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 13 sierpnia 2021 r. (data nadania i data wpływu 13 sierpnia 2021 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP2-4.1.4012.296.2021.2.APR i Nr 0114-KDIP2-2.4010.131.202.3.AS z 3 sierpnia 2021 r. (data nadania 3 sierpnia 2021 r., data odbioru 11 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • braku powstania przychodu z licencji z tytułu płatności zaliczkowych dokonywanych przed wyprodukowaniem Filmu – jest prawidłowe,
  • momentu powstania przychodu z licencji na Film – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


30 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z licencji na Filmu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


X Sp. z o.o. sp.k. [dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”] prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie związanym z produkcją i dystrybucją filmów, nagrań video i programów telewizyjnych.


Co do zasady, działalność ta generuje po stronie Wnioskodawcy sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług [dalej: „VAT”] według właściwych stawek (głównie podstawowej), ewentualnie sprzedaż, dla której miejscem opodatkowania jest terytorium innego kraju. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych [dalej: „CIT”].


  1. Umowa z dystrybutorem (licencyjna)


Uwagi ogólne


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej związanej z produkcją i dystrybucją filmów, Wnioskodawca nawiązał współpracę z jedną z zagranicznych spółek (dalej: „Dystrybutor” lub „Licencjobiorca”) z siedzibą w X., nieposiadającą obecnie siedziby czy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.


Licencjobiorca prowadzi działalność w zakresie obejmującym m.in. prowadzenie platformy [dalej: Platforma] oferującej swoim użytkownikom (w zamian za zryczałtowaną, miesięczną opłatę abonamentową) dostęp do różnego rodzaju filmów, seriali i innych programów produkowanych na całym świecie. Użytkownicy mogą oglądać programy przy użyciu urządzenia połączonego z Internetem.

Materiały dostępne na Platformie prowadzonej przez Licencjobiorcę stanowią zarówno produkcje własne Dystrybutora, jak i produkcje, które Dystrybutor udostępnia na Platformie w oparciu o nabyte od uprawnionych podmiotów licencje.


Istota i zakres Umowy


W ramach nawiązanej współpracy, Wnioskodawca zawarł z Dystrybutorem umowę (dalej: „Umowa”) w zakresie udzielenia na rzecz Licencjobiorcy licencji na dwa filmy wyprodukowane przez Spółkę.


Przedmiotem niniejszego wniosku są zasady i warunki udzielenia licencji na pierwszy z filmów (dalej: Film), który jest/będzie produkowany w oparciu o postanowienia Umowy (tj. niżej zostały przedstawione postanowienia Umowy dotyczące Filmu).

Na podstawie Umowy Wnioskodawca udzielił Licencjobiorcy licencji/zezwolenia na kopiowanie, reprodukcję, przesyłanie, wystawianie, rozpowszechnianie czy sublicencjonowanie Filmu i powiązanych z nimi materiałów, a także korzystanie z praw pokrewnych do Filmu (dalej: „Licencja”),

Umowa stanowić będzie podstawę dla udostępnienia Filmu na Platformie (po jego wyprodukowaniu).


Stąd, mimo iż Umowa została już zawarta (i obowiązuje), bieg okresu Licencji na Film rozpocznie się dopiero w dacie udostępnienia Filmu na Platformie Dystrybutora (tzw. Start Date).


Przy tym od Start Date, przez okres pierwszych 10 lat Licencja będzie miały charakter licencji wyłącznej, natomiast po upływie tego okresu (10 lat) przekształci się w licencję niewyłączną, tj. Spółka będzie uprawniona zezwalać innym podmiotom na wystawianie, dystrybucję czy inne wykorzystywanie Filmu (przy czym też na zasadach/z ograniczeniami określonymi w Umowie).

W Umowie zostały szczegółowo określone m.in. prawa i obowiązki stron, specyfikacje dotyczące Filmu, tj. wymagania, jakie powinny spełniać Film (który jeszcze nie powstał, a jego produkcja rozpoczęła się po zawarciu Umowy), zasady rozliczeń finansowych między stronami, czy okoliczności uprawniające strony do wypowiedzenia Umowy.


W Umowie wskazano m.in., iż Licencjobiorca będzie mieć prawo do przedstawienia w toku produkcji Filmu swojej opinii w sprawach dotyczących kluczowych decyzji artystycznych. Przy czym w sytuacji, gdy pomiędzy Spółką a Dystrybutorem dojdzie do różnicy zdań w ww. zakresie, a w wyniku konsultacji pomiędzy stronami nie dojdzie do porozumienia, to stanowisko Licencjobiorcy będzie rozstrzygające.


Ponadto, Dystrybutor będzie zatwierdzał efekty zamknięcia prac nad Filmem, czy miał prawo kontrolowania zgłoszeń Filmu do konkursów filmowych.


Spółka będzie z kolei zobowiązana m.in. do dostarczenia Licencjobiorcy wszystkich materiałów niezbędnych do udostępnienia Filmu na Platformie, materiałów marketingowych i promocyjnych dotyczących Filmu, czy dokumentów dotyczących praw związanych z możliwością produkcji Filmu (np. umowy z reżyserem itp.).


Wynagrodzenie należne Spółce od Dystrybutora


Zgodnie z Umową w zamian za udzielenie Licencji Spółce należy się od Dystrybutora wynagrodzenie w postaci opłat (dalej: „Opłaty licencyjne”). W Umowie została określona łączna wysokość wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu Opłat licencyjnych dotyczących Filmu. Jednocześnie wskazano tam, iż wynagrodzenie to będzie wypłacane Spółce etapami, w zależności od (najpierw) postępu prac nad Filmem (tj. jego produkcji) oraz (następnie) faktu i okresu udostępniania Filmu na Platformie, w sposób i w terminach ustalonych w harmonogramie stanowiącym załącznik do Umowy.


Harmonogram rozliczeń został ustalony według następującego schematu: określony procent kwoty łącznego wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu Opłat licencyjnych będzie wymagalny i płatny (pod warunkami wypełnienia przez Spółkę wszystkich obowiązków na niej ciążących na podstawie Umowy, zgodnie z wymogami określonymi w Umowie) do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi określone zdarzenie wskazane w harmonogramie. Zdarzenia te to:

  • zawarcie Umowy;
  • rozpoczęcie zdjęć do Filmu;
  • określona kalendarzowo data;
  • koniec zdjęć do Filmu;
  • zatwierdzenie przez Licencjobiorcę efektów wstępnego montażu Filmu;
  • dostarczenie przez Spółkę na rzecz Licencjobiorcy wszystkich materiałów źródłowych (tj. wszystkich materiałów dotyczących Filmu, do których dostarczenia na rzecz Licencjobiorcy Wnioskodawca się zobowiązał);
  • upływ określonej liczby miesięcy od daty udostępnienia Filmu na Platformie (czyli od tzw. Start Date) (przy czym nie później niż po upływie określonej liczby miesięcy od daty dostarczenia Filmu do Licencjobiorcy).


  1. Uwagi końcowe − dotyczące produkcji Filmu

Film jest/będzie produkowany przez Spółkę we własnym zakresie, tj. Wnioskodawca jest/będzie jedynym producentem Filmu, a wszelkie umowy dotyczące produkcji Filmu (np. umowy z kierownikiem produkcji, reżyserem, scenarzystą, aktorami, podmiotami dysponującymi prawami w zakresie udzielenia zgody na wykorzystania historii/życiorysu bohatera przedstawionego w Filmie itp.) zostały/zostaną zawarte w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy.


W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, że zgodnie z opisem zawartym we Wniosku Umowa określa zdarzenia/sytuacje (z angielskiego tzw. milestones), których wystąpienie uruchamia bieg terminu płatności − do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu zaistnienia zdarzenia − danej części (procentu) Opłat licencyjnych. Przy tym, w przypadku płatności z tzw. pierwszej grupy, tj. przypadających w okresie do momentu udostępnienia Filmu/rozpoczęcia biegu okresu Licencji (takich jak np. samo zawarcie Umowy, czy przystąpienie do zdjęć), zgodnie z informacjami zawartymi we Wniosku, nie można jeszcze mówić o związku takiej płatności z wykonywanym świadczeniem (które to wykonanie zacznie mieć miejsce od momentu udostępnienia Filmu). Dlatego też w odniesieniu do tej grupy płatności odpowiedź na tą część pytania, czy w Umowie określono terminy płatności lub rozliczeń w związku z wykonywanym świadczeniem, jest (powinna być) negatywna.


Natomiast w świetle charakteru i postanowień Umowy można uznać/twierdzić, iż w Umowie określono terminy płatności lub rozliczeń w związku z wykonywanym świadczeniem (tu: świadczeniem usług licencji) w odniesieniu do płatności z drugiej grupy płatności przewidzianych w Umowie, tj. płatności przypadających w okresie od momentu udostępnienia Filmu/rozpoczęcia biegu okresu Licencji. Przy tym, tak jak postanowienia Umowy rozumie Wnioskodawca, terminy te nie dotyczą okresów rozliczeniowych (takich jak miesiąc, kwartał etc.), lecz − zgodnie w wcześniejszymi uwagami − odnoszą się do wspomnianych milestones. Przy tym dla porządku należy wskazać, iż w przypadku niektórych zdarzeń określona została dodatkowo data dzienna, wskazująca moment, w którym najpóźniej − zgodnie z przewidywaniami stron Umowy − dane zdarzenie powinno mieć miejsce.


Ponadto Spółka wskazała, że Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Licencjobiorcą w języku angielskim, określając zasady płatności Opłaty licencyjnej (jak też w innych miejscach), nie posługuje się wprost sformułowaniami odpowiadającymi polskiemu terminowi „zaliczka” (takim jak np. advanced payment). Niemniej jednoznacznie przewiduje w swej treści dokonywanie płatności z tytułu Opłaty licencyjnej przed okresem udzielenia licencji (tj. zanim powstanie przedmiot tej licencji w postaci Filmu i będzie możliwe przystąpienie do jej wykonywania, tj. świadczenie). W szczególności Strony przewidziały, iż płatności na rzecz Spółki będą wymagalne i płatne do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi określone zdarzenie wskazane w harmonogramie, tj.:

  • zawarcie Umowy;
  • rozpoczęcie zdjęć do Filmu;
  • określona kalendarzowo data;
  • koniec zdjęć do Filmu;
  • zatwierdzenie przez Licencjobiorcę efektów wstępnego montażu Filmu;


które to należności powstaną przed dostarczeniem przez Spółkę na rzecz Licencjobiorcy wszystkich materiałów źródłowych i rozpoczęcia biegu trwania licencji.


Z tego względu, w ocenie Wnioskodawcy (tak jak rozumie on postanowienia Umowy), powyższe płatności mają charakter zaliczkowy, co zostało szczegółowo wykazane w uzasadnieniu do stanowiska zaprezentowanego we Wniosku.


Umowa wprost przewiduje sytuacje, w których Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanego od Licencjobiorcy wynagrodzenia. Dotyczy to przypadków istotnego naruszenia obowiązków nałożonych na Wnioskodawcę na podstawie Umowy, w szczególności sytuacji, gdy Wnioskodawca nie dostarczy Licencjobiorcy w wymaganym terminie Filmu, który będzie spełniał wszystkie wymogi określone w Umowie (co wynika też z całokształtu postanowień Umowy).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Kiedy po stronie Spółki powstaną przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych należnych jej od Licencjobiorcy?
  2. Za które okresy rozliczeniowe Spółka będzie obowiązana wykazać do celów VAT wynagrodzenie należne jej od Dystrybutora na podstawie Umowy w formie zaliczek/płatności częściowych, zarówno tych płatnych w toku produkcji Filmu (tj. jeszcze przed udostępnieniem Filmu Dystrybutorowi, czyli Start Date), jak i płatnych w/po tej dacie?


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie Nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku od towarów i usług (pytanie Nr 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych otrzymanych od Licencjobiorcy do momentu dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych (a więc do momentu, w którym Film nie zostanie wyprodukowany), powstaną z chwilą dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych − do tego momentu stanowić będą zaliczki na poczet udzielenia licencji na Film.


Natomiast przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych należnych od Licencjobiorcy po upływie określonego w Umowie okresu od daty udostępnienia Filmu na Platformie Licencjobiorcy, powstaną z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania płatności (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej) przez Spółkę z tego tytułu.


Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w niniejszych okolicznościach


Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy CIT, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


W myśl art. 12 ust. 3a ustawy CIT, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.


Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.


Zastosowanie powyższych przepisów do okoliczności będących przedmiotem niniejszego wniosku


W niniejszych okolicznościach nie ulega wątpliwości, iż zasadniczym źródłem przychodów należnych Spółce, osiąganych przez Wnioskodawcę na podstawie Umowy będzie udzielenie na rzecz Dystrybutora Licencji na Film, a w konsekwencji świadczenie/wykonywanie przez Spółkę na jego rzecz usług Licencji.


W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231 ze zm.; dalej: „ustawa PA”) przez umowę licencji/licencję rozumie się umowę o korzystanie z utworu w zakresie eksploatacji wyraźnie w niej wskazanym.


Celem licencji jest upoważnienie do korzystania z utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu tego użytku − bez przeniesienia praw autorskich (tak: J. Sekita, Opodatkowanie licencji użytkownika końcowego, el./LEX). Tzw. pola eksploatacji to m.in. utrwalanie i zwielokrotnianie oraz rozpowszechnianie utworu (publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, zob. art. 50 ustawy PA).


Należy również wskazać, iż usługa licencji ma charakter usługi ciągłej. W przepisach podatkowych brak jest definicji usług ciągłych, jej charakterystyka została wypracowana w orzecznictwie sądowym, interpretacjach organów podatkowych i doktrynie podatkowej.


W tym zakresie najczęściej wskazuje się, iż istotą świadczenia ciągłego jest pewna stałość i trwałe spełnianie świadczenia w czasie, co powoduje niemożność wyróżnienia powtarzających się odrębnych czynności stanowiących samodzielne świadczenia i w konsekwencji określenia dnia dokonania danej czynności, jako dnia spełnienia świadczenia.


Za usługi ciągłe uznaje się usługi wykonywane periodycznie, w których jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia jej świadczenia, a moment zakończenia (definitywnego wykonania) nie zawsze jest z góry określony (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej; dalej: „DIS”) w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2014 r., sygn. ILPP5/443-34/14-4/KG).

W kontekście ustalenia momentu powstania przychodów z tytułu świadczeń usługowych, istotnym elementem jest określenie momentów, od których należy mówić o rozpoczęciu wykonywania usług oraz o ich wykonania (vide art. 12 ust. 3a oraz ust. 4 pkt 1 ustawy CIT).


Ustawa CIT nie definiuje tych momentów, ani nie precyzuje, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla ich określenia.


Niemniej jednak przyjmuje się, że określenie ww. momentów powinno następować na podstawie obiektywnych przesłanek, z uwzględnieniem specyfiki i charakteru danej usługi. O charakterze i dacie wykonania usługi decydują, co do zasady, strony umowy chyba, że moment ten jest określony przez obowiązujące przepisy prawa.


W niniejszych okolicznościach zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że momentem, od którego Spółka będzie świadczyć/wykonywać na rzecz Dystrybutora usługi Licencji, będzie moment dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych (tj. wszystkich materiałów dotyczących Filmu, do których dostarczenia na rzecz Licencjobiorcy Wnioskodawca się zobowiązał). Dopiero w tym momencie Wnioskodawca przekaże bowiem Dystrybutorowi kompletne dzieło (Film), nadające się do gospodarczego wykorzystania przez Licencjobiorcę (tj. udostępnienia na Platformie i czerpania z tego tytułu zysków). W konsekwencji, dopiero w tym momencie możliwe jest uznanie, iż mogło dość do rozpoczęcia wykonywania usługi (wcześniej przedmiot Umowy nie istniał). Wnioskodawca uznaje przy tym, iż irrelewantne dla ustalenia momentu rozpoczęcia świadczenia usług z jego strony jest moment, w którym Dystrybutor zdecyduje się na udostępnienie Filmu na rzecz użytkowników Platformy i czy w ogóle to zrobi. Z perspektywy Wnioskodawcy istotne jest bowiem, iż z chwilą dostarczenia Filmu Dystrybutor akceptuje ich treść, a w konsekwencji wynagrodzenie wypłacone do tego momentu staje się co do zasady ostatecznie należne Spółce.


W konsekwencji płatności otrzymywane przez Spółkę przed ww. datą należy uznać za płatności o charakterze zaliczkowym, tj. wpłaty pobrane na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy CIT), niekreujące (w momencie ich otrzymania) przychodów podatkowych po stronie Wnioskodawcy.

Co do zasady, przez zaliczkę rozumie się środki pieniężne, które nabywca wpłaca na poczet zakupu przyszłej usługi/produktu/towaru. Zaliczki dotyczą więc sytuacji, gdy wykonanie usługi jest odroczone w czasie.


Z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia w niniejszych okolicznościach. Wykonywanie usługi Licencji będzie realizowane w okresach późniejszych niż otrzymanie części płatności od Licencjobiorcy, płatności te będą dokonywane na poczet świadczonych przez Spółkę usług w przyszłości.


Za uznaniem płatności poprzedzających dostarczenie Licencjobiorcy wszystkich materiałów źródłowych, za płatności zaliczkowe przemawia także fakt, że nie można udzielić licencji na coś co jeszcze nie istnieje, nie zostało wytworzone/wyprodukowane. Do czasu dostarczenia Licencjobiorcy gotowego Filmu, brak jest w ogóle przedmiotu usługi, przedmiotu, co do którego Licencja mogłaby być udzielona.


Warto również podkreślić, że powszechnie przyjmuje się, że płatności zaliczkowe nie mają charakteru ostatecznego, bezzwrotnego, trwałego przysporzenia dla podmiotu je otrzymującego. Istnieje natomiast możliwość, że otrzymane przysporzenie będzie musiało zostać przez beneficjenta w przyszłości zwrócone.


Z całokształtu postanowień umownych wynika, że jeżeli Wnioskodawca nie dostarczy Licencjobiorcy w wymaganym terminie Filmu, który będzie spełniał wszystkie wymogi określone w Umowie, otrzymane uprzednio płatności będą podlegały zwrotowi.


W konsekwencji mimo, że ww. płatności (otrzymane przysporzenia) będą płatnościami należnymi Wnioskodawcy w świetle art. 12 ust. 3 ustawy CIT, to jednocześnie nie będą one w momencie ich otrzymania przez Spółkę kreować przychodu podatkowego w oparciu o brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy CIT.


Zasadnym jest więc uznanie, iż płatności poprzedzające moment dostarczenia przez Spółkę wymaganych materiałów źródłowych, będą miały charakter płatności zaliczkowych.


Natomiast wraz z dostarczeniem przez Wnioskodawcę materiałów źródłowych, będzie można mówić już o stanie świadczenia przez Spółkę usług Licencji (tak jak już to zostało wskazane powyżej).


W tym też momencie, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymywane płatności stracą charakter płatności zaliczkowych i będą podlegały rozliczeniu do celów CIT jako przychody podatkowe w oparciu o art. 12 ust. 3a ustawy CIT.


Analogicznie kolejne płatności uzyskane przez Spółkę od Dystrybutora, tj. należności, których prawo do uzyskania będzie warunkowane dodatkowymi zdarzeniami, tj. upływem określonej liczby miesięcy od daty udostępnienia Filmu na Platformie, będą stanowiły należności z tytułu wykonywania usług Licencji podlegające rozpoznaniu do celów CIT na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy CIT, tj. w momencie wystawienia przez Spółkę faktury lub uregulowania należności przez Dystrybutora (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej). Staną się one bowiem przychodami należnymi Spółce (a więc takimi, w odniesieniu do których Wnioskodawca będzie dysponował prawem do żądania ich zapłaty czy dochodzenia ich zapłaty przed sądem) w dacie spełnienia warunków dodatkowych uprawniających do ich uzyskania.


Powyższy pogląd Spółka opiera m in. na orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: NSA), w którym jednoznacznie wskazuje się, iż przychody należne to „przychody, które są wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, przy czym nie ma znaczenia, czy podatnik już faktycznie uzyskał świadczenie wynikające z takiej wierzytelności, czy też jeszcze nie. W ujęciu cywilistycznym wymagalność roszczenia należy łączyć z nadejściem ostatniego dnia pozwalającego dłużnikowi spełnić świadczenie, zgodnie z treścią zobowiązania (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 lutego 2006 r. sygn. akt I CSK 17/05, LEX nr 192241). Roszczenie staje się bowiem wymagalne z chwilą nadejścia terminu, w jakim świadczenie ma być spełnione (art. 455 k.c.), przy czym moment ten nie musi pokrywać się ani z datą zawarcia umowy będącej źródłem roszczenia, ani też z datą spełnienia świadczenia przez drugą stronę. Przed nadejściem terminu wymagalności wierzytelności trudno natomiast mówić, by podatnikowi należał się przychód, by miał on roszczenie, skoro nie ma on możliwości realizacji prawa do niego” (por. NSA w wyroku z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1336/16, NSA w wyroku z dnia 2 grudnia 2016 r., sygn. akt II FSK 2784/16).


Z tego względu rozpoznanie przychodów z tytułu płatności, jakie Spółka uzyska po przekazaniu Filmu, należy wiązać ze zdarzeniami określonymi w art. 12 ust. 3a ustawy CIT, tj. wystawieniem faktury (w terminie przewidzianym Umową) lub uzyskaniem płatności − w zależności od tego które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.


Stanowisko organów podatkowych


Wnioskodawca podkreślił, że w zajmowane przez niego stanowisko (w zakresie zaliczkowego, niekreującego przychodu podatkowego charakteru wpłat na poczet usługi, która będzie nie jest jeszcze realizowana) jest potwierdzane przez organy podatkowe w wydawanych przez nie interpretacjach indywidualnych.


Tytułem przykładu można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej [dalej: DKIS] z 29 marca 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.117.2018.1.PC), w której organ potwierdził, iż w momencie wpływu środków finansowych wpłaconych przez kontrahentów z tytułu zadatków i zaliczek na zorganizowanie imprez okolicznościowych oraz pobyt w hotelu, nie powstanie po stronie wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu CIT.


Analogicznie wypowiedział się DKIS w interpretacji indywidualnej z 29 września 2017 r. (sygn. 0111- KDIB2-1.4010.129.2017.1.ZK), który uznał, iż środki pieniężne, które spółka otrzymała po podpisaniu umowy, ale jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia usług, na poczet przyszłych usług produkcyjnych wskazanych w umowie, stanowią płatności zaliczkowe niekreujące jeszcze przychodu podlegającego opodatkowaniu.


Podsumowanie


Podsumowując powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisko, że przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych otrzymanych od Licencjobiorcy do momentu dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych (a więc do momentu, w którym Film nie zostanie wyprodukowany), powstaną z chwilą dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych, a do tego momentu stanowić będą zaliczki na poczet udzielenia licencji na Film.


Natomiast przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych należnych od Licencjobiorcy po upływie określonej liczby miesięcy od daty udostępnienia Filmu na Platformie, powstaną z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania płatności (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej) przez Spółkę z tego tytułu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • braku powstania przychodu z licencji z tytułu płatności zaliczkowych dokonywanych przed wyprodukowaniem Filmu – jest prawidłowe,
  • momentu powstania przychodu z licencji na Film – jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm., dalej: „updop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

  • otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (pkt 1),
  • wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie (pkt 2).


Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Jednakże, co do zasady, za przychód podatkowy należy uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika o trwałym charakterze. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej. Powyższe oznacza, że co do zasady przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego faktycznego uzyskania, a więc na zasadzie kasowej. Wyjątek od tej reguły stanowią przychody związane z działalnością gospodarczą, które dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rozpoznawane są na zasadzie memoriałowej, tj. są przychodem podatkowym w dacie, w której stały się należne, niezależnie od tego, czy podatnik faktycznie je otrzymał.


W myśl art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a updop, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


W świetle ww. przepisu o powstaniu przychodu podatkowego decyduje zaistnienie najwcześniejszego momentu w nim wyznaczonego, a więc dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Jeżeli jednak podatnik przed tym dniem wystawił fakturę lub otrzymał należność to przychód powstaje w tym dniu.


Powyżej powołany przepis art. 12 ust. 3a updop, wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia ww. zdarzeń, a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decydują te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia.

Na podstawie art. 12 ust. 3e updop, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.


Od powyższej zasady ogólnej przewidziano wyjątki. Jak stanowi art. 12 ust. 3c updop, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.


Tym samym, przychód jest rozpoznawany zgodnie z zasadą opisaną w art. 12 ust. 3c updop pod warunkiem, że:

  • strony ustaliły, że świadczenie rozliczane jest w okresach rozliczeniowych;
  • okres rozliczeniowy zostanie wskazany w umowie lub na fakturze;
  • przedmiotem świadczenia rozliczanego w tych okresach jest usługa.


Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3e updop, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.


Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie związanym z produkcją i dystrybucją filmów, nagrań video i programów telewizyjnych.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej związanej z produkcją i dystrybucją filmów, Wnioskodawca nawiązał współpracę Dystrybutorem, nieposiadającym obecnie siedziby czy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.


W ramach nawiązanej współpracy, Wnioskodawca zawarł z Dystrybutorem Umowa w zakresie udzielenia na rzecz Licencjobiorcy licencji na dwa filmy wyprodukowane przez Spółkę.


Na podstawie Umowy Wnioskodawca udzielił Licencjobiorcy licencji/zezwolenia na kopiowanie, reprodukcję, przesyłanie, wystawianie, rozpowszechnianie czy sublicencjonowanie Filmu i powiązanych z nimi materiałów, a także korzystanie z praw pokrewnych do Filmu. Umowa stanowić będzie podstawę dla udostępnienia Filmu na Platformie (po jego wyprodukowaniu).

Stąd, mimo iż Umowa została już zawarta (i obowiązuje), bieg okresu Licencji na Film rozpocznie się dopiero w dacie udostępnienia Filmu na Platformie Dystrybutora (tzw. Start Date).


Spółka będzie zobowiązana m.in. do dostarczenia Licencjobiorcy wszystkich materiałów niezbędnych do udostępnienia Filmu na Platformie, materiałów marketingowych i promocyjnych dotyczących Filmu czy dokumentów dotyczących praw związanych z możliwością produkcji Filmu (np. umowy z reżyserem itp.).


Zgodnie z Umową w zamian za udzielenie Licencji Spółce należy się od Dystrybutora wynagrodzenie w postaci Opłat licencyjnych.


W Umowie została określona łączna wysokość wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu Opłat licencyjnych dotyczących Filmu. Jednocześnie wskazano tam, iż wynagrodzenie to będzie wypłacane Spółce etapami, w zależności od (najpierw) postępu prac nad Filmem (tj. jego produkcji) oraz (następnie) faktu i okresu udostępniania Filmu na Platformie, w sposób i w terminach ustalonych w harmonogramie stanowiącym załącznik do Umowy.


Harmonogram rozliczeń został ustalony według następującego schematu: określony procent kwoty łącznego wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu Opłat licencyjnych będzie wymagalny i płatny (pod warunkami wypełnienia przez Spółkę wszystkich obowiązków na niej ciążących na podstawie Umowy, zgodnie z wymogami określonymi w Umowie) do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi określone zdarzenie wskazane w harmonogramie. Zdarzenia te to:

  • zawarcie Umowy;
  • rozpoczęcie zdjęć do Filmu;
  • określona kalendarzowo data;
  • koniec zdjęć do Filmu;
  • zatwierdzenie przez Licencjobiorcę efektów wstępnego montażu Filmu;
  • dostarczenie przez Spółkę na rzecz Licencjobiorcy wszystkich materiałów źródłowych (tj. wszystkich materiałów dotyczących Filmu, do których dostarczenia na rzecz Licencjobiorcy Wnioskodawca się zobowiązał);
  • upływ określonej liczby miesięcy od daty udostępnienia Filmu na Platformie (czyli od tzw. Start Date) (przy czym nie później niż po upływie określonej liczby miesięcy od daty dostarczenia Filmu do Licencjobiorcy).


Umowa określa zdarzenia/sytuacje (z angielskiego tzw. milestones), których wystąpienie uruchamia bieg terminu płatności – do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu zaistnienia zdarzenia – danej części (procentu) Opłat licencyjnych. Przy tym w przypadku płatności z tzw. pierwszej grupy, tj. przypadających w okresie do momentu udostępnienia Filmu/rozpoczęcia biegu okresu Licencji (takich jak np. samo zawarcie Umowy czy przystąpienie do zdjęć), zgodnie z informacjami zawartymi we Wniosku, nie można jeszcze mówić o związku takiej płatności z wykonywanym świadczeniem (które to wykonanie zacznie mieć miejsce od momentu udostępnienia Filmu).


W Umowie określono terminy płatności lub rozliczeń w związku z wykonywanym świadczeniem (tu: świadczeniem usług licencji) w odniesieniu do płatności z drugiej grupy płatności przewidzianych w Umowie, tj. płatności przypadających w okresie od momentu udostępnienia Filmu/rozpoczęcia biegu okresu Licencji. Przy tym, tak jak postanowienia Umowy rozumie Wnioskodawca, terminy te nie dotyczą okresów rozliczeniowych (takich jak miesiąc, kwartał etc.), lecz – zgodnie w wcześniejszymi uwagami – odnoszą się do wspomnianych milestones. Przy tym dla porządku należy wskazać, iż w przypadku niektórych zdarzeń określona została dodatkowo data dzienna, wskazująca moment, w którym najpóźniej – zgodnie z przewidywaniami stron Umowy – dane zdarzenie powinno mieć miejsce.


Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Licencjobiorcą w języku angielskim, określając zasady płatności Opłaty licencyjnej (jak też w innych miejscach), nie posługuje się wprost sformułowaniami odpowiadającymi polskiemu terminowi „zaliczka” (takim jak np. advanced payment). Niemniej jednoznacznie przewiduje w swej treści dokonywanie płatności z tytułu Opłaty licencyjnej przed okresem udzielenia licencji (tj. zanim powstanie przedmiot tej licencji w postaci Filmu i będzie możliwe przystąpienie do jej wykonywania, tj. świadczenie). W szczególności Strony przewidziały, iż płatności na rzecz Spółki będą wymagalne i płatne do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi określone zdarzenie wskazane w harmonogramie, tj.:

  • zawarcie Umowy;
  • rozpoczęcie zdjęć do Filmu;
  • określona kalendarzowo data;
  • koniec zdjęć do Filmu;
  • zatwierdzenie przez Licencjobiorcę efektów wstępnego montażu Filmu;

które to należności powstaną przed dostarczeniem przez Spółkę na rzecz Licencjobiorcy wszystkich materiałów źródłowych i rozpoczęcia biegu trwania licencji.


Z tego względu, w ocenie Wnioskodawcy (tak jak rozumie on postanowienia Umowy), powyższe płatności mają charakter zaliczkowy, co zostało szczegółowo wykazane w uzasadnieniu do stanowiska zaprezentowanego we Wniosku.


Umowa wprost przewiduje sytuacje, w których Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanego od Licencjobiorcy wynagrodzenia. Dotyczy to przypadków istotnego naruszenia obowiązków nałożonych na Wnioskodawcę na podstawie Umowy, w szczególności sytuacji, gdy Wnioskodawca nie dostarczy Licencjobiorcy w wymaganym terminie Filmu, który będzie spełniał wszystkie wymogi określone w Umowie (co wynika też z całokształtu postanowień Umowy).


Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest określenie momentu powstania przychodu z tytułu płatności otrzymanych za udzielenie licencji na udostępnienie Filmu na Platformie.


Zdaniem Wnioskodawcy przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych otrzymanych od Licencjobiorcy do momentu dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych (a więc do momentu, w którym Film nie zostanie wyprodukowany), powstaną z chwilą dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych − do tego momentu stanowić będą zaliczki na poczet udzielenia licencji na Film.


Natomiast przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych należnych od Licencjobiorcy po upływie określonego w Umowie okresu od daty udostępnienia Filmu na Platformie Licencjobiorcy, powstaną z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania płatności (w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej) przez Spółkę z tego tytułu.


Należy w tym miejscu odwołać się do art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, zgodnie z którym nie stanowią przychodów podatkowych wszelkie pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Regulacja zawarta w tym przepisie stanowi odstępstwo od ogólnych reguł ustalania przychodów z działalności gospodarczej, a warunkiem jego zastosowania jest uznanie, że otrzymane kwoty mają charakter zaliczek (zadatków) na poczet towarów i usług, które zostaną dostarczone (wykonane) w następnych okresach sprawozdawczych.

Użyte w wyżej powołanym przepisie sformułowanie ,,pobrane wpłaty lub zarachowane należności” odnosi się do pobranych przedpłat i zaliczek na poczet towarów i usług, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych.


Według „Popularnego słownika języka polskiego” (pod red. prof. Bogusława Dunaja, Wydawnictwo Wilga) – „przedpłata” oznacza określoną sumę pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru lub usługi, wypłaconą z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie. Z kolei „zaliczka” to część pieniędzy wpłaconych lub wypłaconych na poczet czegoś.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze wcześniejsze otrzymanie należności (przed ostatecznym wykonaniem usługi) oznacza zaliczkę lub przedpłatę, która nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

O kwalifikacji otrzymanej zapłaty jako przychodu lub jako przedpłaty (zaliczki) decyduje charakter tej zapłaty. Przysporzenie uważane za przychód podatkowy musi mieć charakter definitywny, podczas gdy przedpłata, zaliczka nie mają takiego charakteru ze względu na każdorazową możliwość ich zwrotu przed terminem wykonania usług, na poczet których zostały wpłacone. Fakt, że dana wpłata stanowi zaliczkę (przedpłatę) na poczet konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, musi wynikać z postanowień zawartej umowy i powinien znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji.

Dodatkowo należy zauważyć, że ww. zaliczki (przedpłaty) nie mogą być anonimowe. Ich dokumentowanie i ewidencja powinna być prowadzona w sposób przejrzysty, pozwalający na przyporządkowanie pobranych wpłat do danej usługi bądź do danego towaru i konkretnego nabywcy. Z faktury lub umowy powinno jednoznacznie wynikać, które pobrane wpłaty lub zarachowane należności są zaliczkami (przedpłatami). Nie wszystkie bowiem wpłaty będą zaliczkami i przedpłatami niestanowiącymi przychodów podatkowych. Do przychodów nie zalicza się tylko tych zaliczek i przedpłat, które można przyporządkować do dostawy konkretnego towaru, czy też konkretnej usługi, która zostanie wykonana w określonym terminie realizacji. Użyte w art. 12 ust. 4 pkt 1 updop sformułowanie „zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych”, wskazuje, że chodzi o takie dostawy towarów lub usług, co do których w momencie pobrania wpłaty nie ma wątpliwości, że zostaną faktycznie wykonane.

Określając moment powstania przychodu z licencji na udostępnienie Filmu na Platformie, należy zatem ustalić, czy kwota wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu Opłat licencyjnych dotyczących Filmu − do czasu, w którym Film nie zostanie wyprodukowany, a umowa licencyjna nie będzie obowiązywać − stanowi zaliczkę.

Co do zasady przez zaliczkę rozumie się środki pieniężne, które nabywca wpłaca na poczet zakupu przyszłej usługi/produktu/towaru. Zaliczki dotyczą więc sytuacji, gdy wykonanie usługi jest odroczone w czasie.


Zawarta przez Spółkę umowa w zakresie udzielenia licencji na film wyprodukowany przez Spółkę przewiduje dokonywanie płatności z tytułu Opłaty licencyjnej przed okresem udzielenia licencji (tj. zanim powstanie przedmiot licencji w postaci Filmu i będzie możliwe przystąpienie do jej wykonywania, tj. świadczenia usługi). Wpłaty dokonywane są zgodnie z ustalonym harmonogramem wpłat i dotyczą należności na poczet konkretnej usługi wynikającej z realizacji umowy licencyjnej za udostępnienie Filmu na Platformie. Ponadto umowa wprost przewiduje sytuacje, w których Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanego od Licencjobiorcy wynagrodzenia (w przypadku istotnego naruszenia obowiązków nałożonych na Wnioskodawcę na podstawie Umowy). Przysporzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę do momentu wyprodukowania Filmu i dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych ma więc charakter niedefinitywny.

Z uwagi na powyższe okoliczności, otrzymane przez Spółkę do czasu wyprodukowania Filmu należności należy potraktować jako płatności o charakterze zaliczkowym, zgodnie z art. 12 ust. 4 updop.


W analizowanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której licencja jest udzielana z momentem udostępnienia Filmu na Platformie Dystrybutora (tzw. Start Date), a należność licencyjna w zamian za udzielenie Licencji płatna jest według określonego harmonogramu.


Momentem, od którego Spółka będzie świadczyć/wykonywać na rzecz Dystrybutora usługi Licencji, będzie moment dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych (tj. wszystkich materiałów dotyczących Filmu, do których dostarczenia na rzecz Licencjobiorcy Wnioskodawca się zobowiązał). Dopiero w tym momencie Wnioskodawca przekaże bowiem Dystrybutorowi kompletne dzieło (Film), nadające się do gospodarczego wykorzystania przez Licencjobiorcę (tj. udostępnienia na Platformie i czerpania z tego tytułu zysków).


Tym samym, stosownie do art. 12 ust. 3a updop przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych otrzymanych od Licencjobiorcy do momentu dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych (do momentu, w którym Film nie zostanie wyprodukowany), powstaną z chwilą dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych, tj. kompletnego Filmu jako dzień wykonania usługi.

Należności otrzymane przez Spółkę do czasu wyprodukowania Filmu należy przy tym potraktować jako płatności o charakterze zaliczkowym, zgodnie z art. 12 ust. 4 updop.


Natomiast przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych należnych od Licencjobiorcy po upływie określonej liczby miesięcy od daty udostępnienia Filmu na Platformie, powstaną z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania płatności przez Spółkę z tego tytułu − w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej, zgodnie z art. 12 ust. 3a updop.

Podsumowując, z uwagi na fakt, że umowa licencyjna na udostępnienie Filmu na Platformie będzie realizowana w okresach późniejszych, niż otrzymanie części płatności od Licencjobiorcy, to płatności dokonane przed ukończeniem i przekazaniem Filmu do eksploatacji będą miały charakter zaliczkowy.

Stosownie do art. 12 ust. 3a updop przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych otrzymanych od Licencjobiorcy do momentu dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych (do momentu, w którym Film nie zostanie wyprodukowany), powstaną z chwilą dostarczenia przez Spółkę wszystkich materiałów źródłowych, tj. kompletnego Filmu jako dzień wykonania usługi.

Natomiast przychody podatkowe z tytułu Opłat licencyjnych należnych od Licencjobiorcy po upływie określonej liczby miesięcy od daty udostępnienia Filmu na Platformie, powstaną z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania płatności przez Spółkę z tego tytułu − w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej, zgodnie z art. 12 ust. 3a updop.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • braku powstania przychodu z licencji z tytułu płatności zaliczkowych dokonywanych przed wyprodukowaniem Filmu – należało uznać za prawidłowe,
  • momentu powstania przychodu z licencji na Film – należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 i 2 Ordynacji podatkowej:


Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj