Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.460.2021.2.MT
z 20 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 maja 2021 r. (data wpływu 24 maja 2021 r.) uzupełnione pismem z 9 sierpnia 2021 r. (data wpływu 11 sierpnia 2021 r.), w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z 16 lipca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.460.2021.1.MT, Nr 0114-KDIP3-1.4011.468.2021.1.EC (data nadania 19 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • ustalenia źródła powstania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe,
  • ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości mieszkalnej otrzymanej w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej.


Z uwagi na braki formalne, pismem z 16 lipca 2021 r. (data nadania 19 lipca 2021 r.) Nr 0114-KDIP3-2.4011.460.2021.1.MT, Nr 0114-KDIP3-1.4011.468.2021.1.EC tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych.


Pismem z 9 sierpnia 2021 r. (data wpływu 11 sierpnia 2021 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 2019 r. Wnioskodawca wystąpił ze spółki jawnej. Spółka była właścicielem lokalu mieszkalnego, który był amortyzowany przez krótki okres czasu. W ostatnim roku uczestnictwa w spółce Wnioskodawca był opodatkowany na zasadach podatku liniowego. Na dzień wystąpienia, tj. 31 października 2019 r. aktem notarialnym Wnioskodawca otrzymał ze spółki nieruchomość - lokal mieszkalny - w ramach wzajemnych rozliczeń. Lokal ten od daty nabycia do teraz użytkowany jest na cele mieszkaniowe, na wynajem. Wynajem opodatkowany w 2019 r. i 2020 r. oraz 2021 r. na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego. Wnioskodawca prowadzi ponadto pozarolniczą działalność gospodarczą - sprzedaż nieruchomości.


Działalność opodatkowana jest na zasadach podatku liniowego. W pozarolniczej działalności lokal mieszkalny nie jest środkiem trwałym.


W 2021 r. Wnioskodawca podpisał umowę przedwstępną na sprzedaż lokalu mieszkalnego. Wątpliwość budzi tytuł do opodatkowania sprzedaży lokalu. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 24 ust. 3d ustawy PIT sprzedaż lokalu otrzymanego przy wystąpieniu ze spółki jawnej powinna być opodatkowana z tytułu działalności gospodarczej. Jednak art. 14 ust. 2c wskazuje, że w przypadku lokali mieszkalnych wyłączony jest tytuł przychodu z działalności gospodarczej i pozostawałby obowiązek opodatkowania dochodów, jak dla sprzedaży prywatnych nieruchomości.


Wynikałoby z tego, że Wnioskodawca ma złożyć PIT-39 i uwzględnić w nim przychód oraz koszty uzyskania przychodu.


Pismem z 9 sierpnia 2021 r. (data wpływu 11 sierpnia 2021 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z 16 lipca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.460.2021.1.MT, Nr 0114-KDIP3-1.4011.468.2021.1.EC Wnioskodawca doprecyzował przedstawiony we wniosku stan faktyczny poprzez wskazanie, że:

  1. Lokal mieszkalny otrzymany w związku z wystąpieniem ze spółki był wynajmowany w ramach najmu prywatnego, nie był wynajmowany w ramach działalności gospodarczej.
  2. Przedmiotowy lokal nie zostaje sprzedawany w ramach prowadzonej działalności.
  3. Sprzedaż nastąpiła 06 lipca 2021 r.
  4. Środki ze sprzedaży Wnioskodawca planuje przeznaczyć na prywatne cele mieszkaniowe w ramach i na zasadach ulgi - wymienionej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  5. Lokal został zakupiony za gotówkę na podstawie aktu notarialnego (nie był wnoszony aportem).


Ponadto w przedmiotowym uzupełnieniu Wnioskodawca ostatecznie sformułował pytania i przedstawił własne stanowisko w sprawie.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).


  1. Czy w opisanym stanie faktycznym dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego może być zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, co zadeklarowane będzie na PIT-39?
  2. Czy kosztem sprzedaży w opisanej sytuacji będzie wartość nabycia lokalu mieszkalnego przez spółkę jawną, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonywane przez spółkę jawną?
  3. Czy koszty mają być ustalone na podstawie art. 24 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  4. Jeżeli sprzedaż ma być opodatkowana - jak nieruchomości osobiste i ma być złożony PIT-39, to czy może mieć zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - i Wnioskodawca ma prawo wydatkować środki ze sprzedaży na cele własne mieszkaniowe, co zwolniłoby dochód ze sprzedaży z opodatkowania podatkiem dochodowym?
  5. Jeżeli Wnioskodawca ma opodatkować sprzedaż lokalu tytułem prowadzonej działalności gospodarczej, to czy ma wpisać przychód i koszty uzyskania przychodu do prowadzonej ewidencji księgowej - podatkowej księgi przychodów i rozchodów - jeżeli prowadzi działalność w innym zakresie niż sprzedaż nieruchomości, czy wykazać w ewidencji zryczałtowanego podatku dochodowego prowadzonej dla potrzeb najmu osobistego, opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 1


W opisanym stanie faktycznym dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego może być zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, co zadeklarowane będzie na PIT-39.


W związku z brzmieniem art. 14 ust. 2c - sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie przychodem z działalności gospodarczej, tym samym dochody ze sprzedaży będą opodatkowane na zasadach przewidzianych dla sprzedaży nieruchomości prywatnych, deklarowany w PIT-39 składany za rok podatkowy, w którym następuje sprzedaż i z możliwością zadeklarowania wydatkowania środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe - co daje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.


Ad. 2


Kosztem sprzedaży w opisanej sytuacji będzie wartość nabycia lokalu mieszkalnego przez spółkę jawną, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonywane przez spółkę jawną.


W związku z art. 24 ust. 3d i w związku z brakiem wartości nabycia od spółki - wartość w akcie to wartość rynkowa na dzień przeniesienia własności - koszty uzyskania będą wyliczane na podstawie faktycznej kwoty zakupu przez spółkę i pomniejszone o odpisy amortyzacyjne stosowane przez spółkę. Wnioskodawca nie dokonywał żadnych odpisów amortyzacyjnych w okresie użytkowania, a więc w okresie wynajmu opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Ad. 3


W przypadku potrzeby ustalania dochodu ze sprzedaży podlegającego opodatkowaniu w związku ze sprzedażą, należy przyjąć sposób ustalenia kosztów zgodny z art. 24 ust. 3d.


Ad. 4


Sprzedaż przedmiotowego lokalu podlega opodatkowaniu, jak sprzedaż nieruchomości osobistej i ma dla takiej sprzedaży zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co oznacza, że w PIT-39 składanym za rok, w którym Wnioskodawca sprzedał lokal – Wnioskodawca może zadeklarować wydatkowanie przychodu na cele własne mieszkaniowe, a tym samym skorzystać ze zwolnienia od podatku po spełnieniu wymogów tego przepisu.


Ad. 5


Przychód i dochód ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mają być opodatkowane, jak nieruchomości prywatne i nie umieszcza się ich w ewidencjach prowadzonych dla działalności gospodarczej, ani w ewidencji związanej z opodatkowaniem przychodów z najmu osobistego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

  • ustalenia źródła powstania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe,
  • ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej – jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – odrębnymi źródłami przychodu są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (pkt 8).


Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy: przepisy ust. 1 pkt 8 tej ustawy mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.


W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Stosownie do art. 14 ust. 2c ww. ustawy: do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.


Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.


Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ww. ustawy: do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki – jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Powyższe przepisy, tj. art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulujące kwestie związane z zakończeniem uczestnictwa podatnika w spółce niebędącej osobą prawną, zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2011 r. Ich celem było rozwianie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących skutków podatkowych zakończenia uczestnictwa podatnika w spółce niebędącej osobą prawną (w tym także w wyniku likwidacji takiej spółki). Ustawodawca postanowił zatem, że w przypadku likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, gdy wspólnik otrzyma z ww. tytułu niepieniężne składniki majątku, odroczony zostanie moment opodatkowania do chwili, gdy podatnik odpłatnie zbędzie te składniki majątku, a zatem z tytułu tego zbycia uzyska dodatkowe, nieopodatkowane wcześniej środki.

Przy czym, zgodnie z art. 24 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę; przepisy art. 22 ust. 8a stosuje się odpowiednio.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2019 r. Wnioskodawca wystąpił ze spółki jawnej. Spółka była właścicielem lokalu mieszkalnego, który był amortyzowany przez krótki okres czasu. Lokal został zakupiony za gotówkę na podstawie aktu notarialnego (nie był wnoszony aportem).W ostatnim roku uczestnictwa w spółce Wnioskodawca był opodatkowany na zasadach podatku liniowego. Na dzień wystąpienia, tj. 31 października 2019 r. aktem notarialnym Wnioskodawca otrzymał ze spółki nieruchomość - lokal mieszkalny - w ramach wzajemnych rozliczeń. Lokal ten od daty nabycia do teraz użytkowany jest na cele mieszkaniowe, na wynajem. Lokal mieszkalny otrzymany w związku z wystąpieniem ze spółki był wynajmowany w ramach najmu prywatnego, nie był wynajmowany w ramach działalności gospodarczej. Wynajem opodatkowany był w 2019 r. i 2020 r. oraz 2021 r. na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego. Wnioskodawca prowadzi ponadto pozarolniczą działalność gospodarczą - sprzedaż nieruchomości., która jest opodatkowana na zasadach podatku liniowego. W pozarolniczej działalności lokal mieszkalny nie jest środkiem trwałym. W dniu 6 lipca 2021 r. Wnioskodawca sprzedał przedmiotowy lokal mieszkalny. Sprzedaż ta nie nastąpiła w ramach prowadzonej działalności. Środki ze sprzedaży Wnioskodawca planuje przeznaczyć na prywatne cele mieszkaniowe w ramach i na zasadach ulgi - wymienionej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości o charakterze mieszkalnym Organ stwierdza, co następuje.


Z treści powołanych regulacji jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub budynku mieszkalnego. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajdzie przepis art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa sposób opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c).

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że w omawianej sprawie z tytułu odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego, nie powstanie przychód z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyjątek (dotyczący lokali, budynków mieszkalnych) zawarty we wskazanym wyżej art. 14 ust. 2c ww. ustawy. Skutki podatkowe tej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomościach decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment ich nabycia.


Powyższe oznacza, że na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych datę nabycia lokalu mieszkalnego w przypadku Wnioskodawcy stanowi data przekazania go Wnioskodawcy w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej, tj. 31 października 2019 r.

Dokonując oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego należy wskazać, że przychód uzyskany w dniu 6 lipca 2021 r. przez Wnioskodawcę ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego 31 października 2019 r. w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej, stanowi źródło przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ do jego zbycia doszło przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym został nabyty.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.


Stosownie natomiast do art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Natomiast, zgodnie z art. 30e ust. 7 ww. ustawy, w przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.


W myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Natomiast zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e tej ustawy.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości). Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.

Kosztów odpłatnego zbycia nie należy utożsamiać z kosztami uzyskania przychodu. Ustalenie kosztów uzyskania przychodu odbywa się zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.

W tym miejscu wskazać należy, że nabycie przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej jest nabyciem nieodpłatnym (wspólnik w takim przypadku otrzymuje wartość wkładu jaki wniósł do spółki). W konsekwencji przy zbyciu takiej nieruchomości znajdzie zastosowanie art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadku i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).


Stosownie do art. 22 ust. 6e ww. ustawy, wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości są wydatki poniesione na nabycie w sytuacji gdy nabycie miało charakter odpłatny. Natomiast w przypadku nabycia w sposób nieodpłatny zastosowanie znajdzie cytowany wcześniej art. 22 ust. 6d ustawy. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest bardzo szerokie, a ustawodawca nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych nabywającego dane składniki majątkowe. Niemniej jednak, z wydatkiem musi się wiązać poniesienie określonego, trwałego ciężaru finansowego (majątkowego). Natomiast, w przypadku otrzymania majątku po wystąpieniu ze spółki jawnej, o poniesieniu jakiegokolwiek wydatku nie może być mowy. W związku z nabyciem tego majątku podatnik nie ponosi bowiem żadnego ciężaru finansowego, czy też uszczuplenia w jego majątku. W konsekwencji, w sytuacji przedstawionej we wniosku, tj. sprzedaży przez Wnioskodawcę otrzymanego w wyniku wystąpienia ze spółki jawnej lokalu mieszkalnego, nie wystąpi koszt uzyskania przychodów, albowiem Wnioskodawca nie poniósł żadnych wydatków na nabycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Z poniesieniem wydatku nie wartość nabycia lokalu mieszkalnego przez spółkę jawną, pomniejszona przez odpisy amortyzacyjne dokonywane przez spółkę jawną.


Zatem, zgodnie z literalnym brzmieniem ww. art. 22 ust. 6d ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu ww. sprzedaży należy uznać jedynie udokumentowane ewentualne nakłady poczynione przez Wnioskodawcę, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania (tj. od momentu otrzymania przez Wnioskodawcę przedmiotowego lokalu mieszkalnego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej).

Tym samym, tut. Organ nie może zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy stwierdzającym, że kosztem sprzedaży w opisanej sytuacji będzie wartość nabycia lokalu mieszkalnego przez spółkę jawną, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonywane przez spółkę jawną oraz, że w przypadku potrzeby ustalania dochodu ze sprzedaży podlegającego opodatkowaniu w związku ze sprzedażą, należy przyjąć sposób ustalenia kosztów zgodny z art. 24 ust. 3d.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.


Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia.


Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:


dochód zwolniony = D × W/P


gdzie:

D ‒ dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,

W ‒ wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

P ‒ przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.


Podkreślić należy, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.


Tym samym, aby dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości był w całości zwolniony z podatku dochodowego, cały przychód ze zbytej nieruchomości musi być wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ww. ustawy.

W art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca określił, że za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
    – położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;
  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)
    - w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Stosownie do art. 21 ust. 28 ww. ustawy, za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

– przeznaczonych na cele rekreacyjne.


W myśl art. 21 ust. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Należy również wskazać, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30 ww. ustawy). W przepisie tym ustanowiono zatem zakaz dwukrotnego odliczania i korzystania z ulg w odniesieniu do tych samych wydatków.

Ww. zwolnienia są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, co oznacza, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. W związku z tym, tylko wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia – w terminie i na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131, a szczegółowo opisane w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z przywołanego wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym jest fakt wydatkowania (począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie) przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w art. 21 ust. 25 ww. ustawy „własne cele mieszkaniowe” podatnika. Katalog wydatków stanowiących „własne cele mieszkaniowe” podatnika wymieniony w art. 21 ust. 25 ustawy ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne.

Wnioskodawca w złożonym wniosku wskazał, że środki ze sprzedaży lokalu mieszkalnego planuje przeznaczyć na prywatne cele mieszkaniowe w ramach i na zasadach ulgi wymienionej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w dniu 6 lipca 2021 r. ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego 31 października 2019 r. w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej, stanowi źródło przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego na jeden z celów mieszkaniowych wymienionych w art. 21 ust. 25 ww. ustawy, Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z tym na Wnioskodawcy ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-39), w którym wykaże kwotę dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1 i 4 jest prawidłowe.


Jednakże z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie sprzedaż wskazanego we wniosku lokalu mieszkalnego, stanowi źródło przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do ustalenia dochodu ze sprzedaży przedmiotowego lokalu wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania art. 24 ust. 3d , a art. 30e oraz 19 ust. 1 w związku z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Tym samym Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia lokalu mieszkalnego otrzymanego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej nie może zaliczyć wartości nabycia lokalu mieszkalnego przez spółkę jawną, pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne dokonywane przez spółkę jawną.


Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 2 i 3 jest nieprawidłowe.


W związku z tym, że sprzedaż wskazanego we wniosku lokalu mieszkalnego, stanowi źródło przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie udziela się odpowiedzi na pytanie Nr 5.


Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ wydający interpretacje indywidualne nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania podatkowego organ podatkowy uzna, że stan faktyczny/zdarzenie przyszłe opisane we wniosku różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj