Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-2.4012.473.2021.1.KW
z 6 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 czerwca 2021 r. (data wpływu 29 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy czynności wykonywane przez Oddział na rzecz Spółki lub na rzecz jej oddziału, wchodzącego w skład szwajcarskiej grupy VAT czy też innego oddziału niewchodzącego w skład grupy VAT podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ustalenia czy usługi nabywane od Spółki stanowią import usług oraz usługi świadczone na rzecz Spółki i jej oddziału wchodzącego w skład grupy VAT stanowią eksport usług z tytułu, których Oddział zobowiązany będzie do naliczania podatku VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

29 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy czynności wykonywane przez Oddział na rzecz Spółki lub na rzecz jej oddziału, wchodzącego w skład szwajcarskiej grupy VAT czy też innego oddziału niewchodzącego w skład grupy VAT podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ustalenia czy usługi nabywane od Spółki stanowią import usług oraz usługi świadczone na rzecz Spółki i jej oddziału wchodzącego w skład grupy VAT stanowią eksport usług z tytułu, których Oddział zobowiązany będzie do naliczania podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

  1. Status jednostki macierzystej, status Grupy X

Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Szwajcarii („Spółka”, „Jednostka macierzysta”) i główną operacyjną firmą ubezpieczeniową X … ….(… lub Grupa). Oprócz prowadzenia operacyjnej działalności ubezpieczeniowej, Spółka pełni również funkcję spółki holdingowej dla wszystkich spółek zależnych i innych spółek stowarzyszonych Grupy, z wyjątkiem działalności dotyczącej kredytów hipotecznych i działalności bankowej Grupy.

X … …. („Grupa”), jest wiodącym ubezpieczycielem świadczącym wszelkiego rodzaju usługi ubezpieczeniowe klientom z ponad 215 krajów, zatrudniającym ok. 55 000 pracowników. Klientami Grupy X są zarówno osoby fizyczne, małe przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowe grupy spółek. Stanowią one również docelowo grono odbiorców usług Jednostki macierzystej.

W kraju funkcjonowania Spółki, tj. w Szwajcarii obowiązują przepisy wprowadzające odpowiednik podatku od wartości dodanej (VAT). Od 1 stycznia 1995 roku zarówno Spółka, jak i jej wszystkie oddziały z siedzibą w Szwajcarii (podmioty tworzone na podstawie przepisów prawa szwajcarskiego, nieposiadające odrębnej osobowości prawnej od Spółki) oraz inne podmioty kapitałowo powiązane ze Spółką należą do grupy VAT utworzonej na podstawie przepisów prawa podatkowego Szwajcarii.

Na podstawie przedmiotowych przepisów podatnicy szwajcarskiego podatku VAT z siedzibą w Szwajcarii lub posiadające oddział w Szwajcarii (w szczególności osoby prawne, spółki osobowe i osoby fizyczne) mogą utworzyć jednego podatnika (tak zwana grupa VAT) w celu nałożenia szwajcarskiego podatku VAT na ten jeden, scentralizowany podmiot pełniący funkcję podmiotu akumulującego rozliczenia VAT wszystkich podatników, pod warunkiem że wszystkie podmioty znajdują się pod jednolitą kontrolą jednego podmiotu prawnego.

Osoby prawne mające siedzibę poza Szwajcarią nie mogą być częścią grupy VAT, chyba że posiadają oddział w Szwajcarii. Oddział w Polsce nie należy w związku z powyższym do stworzonej na terytorium Szwajcarii grupy VAT.

Członkowie szwajcarskiej grupy VAT są traktowani jak jeden podatnik z jednym numerem VAT. Wszystkie dostawy towarów i świadczenie usług członków grupy VAT, dokonywane na rzecz osób trzecich są traktowane jako dokonywane przez grupę VAT. Z drugiej strony wszystkie dostawy towarów i świadczenie usług pomiędzy jednostkami należącymi do grupy VAT nie stanowią dostawy towarów lub świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT i nie podlegają szwajcarskiemu VAT.

Grupa VAT powołuje przedstawiciela (reprezentanta) wobec Szwajcarskiej Federalnej Administracji Podatkowej, który składa w imieniu grupy jedną, skonsolidowaną deklarację VAT dla wszystkich swoich członków i rozlicza należny podatek VAT lub otrzymuje zwrot podatku VAT. Chociaż to członek przedstawiciel składa deklarację VAT, to wszyscy członkowie grupy są solidarnie zobowiązani do zapłaty zobowiązań całej grupy VAT w zakresie podatku VAT.

Spółka pełni rolę reprezentanta w grupie VAT, do której należy i składa w imieniu grupy deklaracje podatkowe.

Aktualnie Oddział Wnioskodawcy świadczy usługi zarówno na rzecz Spółki w Szwajcarii, jej oddziału położonego w Szwajcarii oraz odrębnej spółki będącej kapitałowo powiązaną z Jednostką macierzystą należących do grupy VAT, oddziałów zlokalizowanych poza Szwajcarią w krajach innych niż Polska, jak i na rzecz innych spółek z Grupy będących niezależnymi podatnikami w rozumieniu Ustawy o VAT mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej oraz poza nią („Inne Podmioty z Grupy”). Relewantne z punktu widzenia niniejszego wniosku pozostają usługi opisane w literze C niniejszego wniosku, świadczone na rzecz wskazanych tam podmiotów.

  1. Oddział w Polsce

Wnioskodawca prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem oddziału, stworzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej („Ustawa o zasadach uczestnictwa”) (dawniej Rozdziału 6 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej) („Oddział”). Oddział wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego. Oddział zatrudnia pracowników i wykorzystuje infrastrukturę (głównie informatyczną) do wykonywania czynności tzw. back-office.

Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa, oddział stanowi wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Zgodnie z art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa, przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą - działalność oddziału powinna stanowić więc lustrzane odbicie działalności wykonywanej przez przedsiębiorcę zagranicznego, przy czym możne ona ograniczać się jedynie do wykonywania ograniczonego wycinka rodzajów działalności wykonywanych przez samego przedsiębiorcę.

W tym zakresie więc, w przedmiotowej sprawie Oddział związany jest przedmiotem działalności swojej Jednostki macierzystej. Ujawnionym w rejestrze przedsiębiorców przedmiotem przeważającej działalności Oddziału jest „Pozostała działalności wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne” (PKD 66.29.Z). Dodatkowo, zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców, Oddział prowadzi pozostałą działalność w zakresie:

  1. Działalności wspomagającej usługi finansowe oraz ubezpieczenia (PKD 66),
  2. Działalności rachunkowo - księgowej oraz działalności w zakresie planowania oraz raportowania (PKD 69.90.Z);
  3. Doradztwa związanego z zarządzaniem (PKD 70.2);
  4. Działalności związanej z administracyjną obsługą biura oraz pozostałej działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej, włączając call center (PKD 82);
  5. Działalności związanej z oprogramowaniem (obejmując ich rozwój, testowanie oraz usługi wspomagające) i doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62);
  6. Działalności usługowej w zakresie informacji (PKD 63).

  1. Usługi świadczone przez Oddział - Centrum Usług Wspólnych

Zadaniem Oddziału jest świadczenie usług wsparcia na rzecz podmiotów z Grupy, jak również wykonywanie analogicznych czynności na rzecz Spółki (centrali w Szwajcarii Jednostki macierzystej) - w ramach działania przez Oddział jako tak zwane centrum usług wspólnych („Centrum Usług Wspólnych”).

Usługi te świadczone są również na rzecz podmiotów wchodzących w skład grupy VAT w Szwajcarii, w tym na rzecz Jednostki macierzystej, jej oddziału w Szwajcarii i odrębnej jednostki z grupy VAT, będącej kapitałowo powiązaną z Jednostką macierzystą. Ponadto usługi te świadczone mogą być (lub są) przez Oddział na rzecz innych oddziałów Jednostki macierzystej zlokalizowanych poza Szwajcarią oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy X, niezrzeszonych jednak w szwajcarskiej grupie VAT - podmioty te pozostają zasadniczo bez znaczenia dla przedmiotu niniejszego wniosku.

W zakresie istotnym dla przedmiotowego wniosku, usługi świadczone są przez Oddział na rzecz następujących podmiotów wchodzących w skład szwajcarskiej grupy VAT (poniższa lista prezentuje wszystkie podmioty, z którymi zawierane są transakcje transgraniczne / mające skutki transgraniczne istotne z punktu widzenia wniosku - przy czym Wnioskodawca wskazuje, że dokonuje dodatkowej wewnętrznej alokacji Usług na rzecz poszczególnych dywizji poniższych podmiotów niebędących jednak samodzielnymi podmiotami lecz jednostkami wewnętrznymi o niesamodzielnym statusie podatkowym):

Nazwa podmiotu; Numer identyfikacyjny; Kraj wydania nr ident.; Kraj siedziby:

A CHE… VAT Szwajcaria Szwajcaria

B CHE… VAT Szwajcaria Szwajcaria

C CHE… VAT Szwajcaria Szwajcaria

Zgodnie z prezentowanymi w publikacjach dot. zarządzania przedsiębiorstwami definicjami Centrum Usług Wspólnych (z ang. SSC - shared services center) stanowi wyodrębnioną (organizacyjnie, materialnie lub funkcjonalnie) jednostkę organizacyjną operującą w ramach przedsiębiorstwa lub grupy kapitałowej przedsiębiorstw, zajmującą się wyłącznie świadczeniem usług o charakterze wewnętrznym - na rzecz samego przedsiębiorstwa lub innych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy kapitałowej. W zakres usług świadczonych przez Centrum Usług Wspólnych wchodzą zwyczajowo usługi o charakterze pomocniczym dla podstawowej działalności przedsiębiorstwa - w szczególności usługi dot. księgowości i audytu, usługi HR i kadrowe, usługi dot. finansów i rozliczeń wewnętrznych, usługi dot. obsługi i wewnętrznego wsparcia informatycznego. Beneficjentami usług świadczonych przez Centrum Usług Wspólnych w żadnym wypadku nie są podmioty zewnętrzne w stosunku do przedsiębiorstwa bądź jego grupy kapitałowej.

W ramach Grupy X, podstawowym zadaniem Oddziału jest przejęcie skonsolidowanych procesów biznesowych o charakterze wewnętrznym (usługi o charakterze wewnętrznym wspólne dla całej Grupy X), w ramach ustanowionego w Polsce w ramach oddziału tzw. Centrum Usług Wspólnych. Oddział nie zajmuje się przy tym świadczeniem usług ubezpieczeniowych czy reasekuracyjnych i nie prowadzi w Polsce działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Działalność Oddziału ogranicza się wyłącznie do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów powiązanych, wchodzących w skład Grupy X, bez świadczenia usług na rzecz jakichkolwiek podmiotów zewnętrznych. Oddział prowadzi działalność w oparciu o własne aktywa majątkowe i niemajątkowe wydzielone z kapitałów Jednostki macierzystej, z wykorzystaniem szerokiej kadry pozwalającej na płynne wykonywanie działalności. W niezbędnym zakresie, Oddział nabywa określone usługi od innych podmiotów wchodzących w skład Grupy X. Ponadto, Oddział nabywa określone usługi i towary również od podmiotów trzecich - dostawców i usługodawców niezwiązanych w żaden sposób z Grupą X.

W skład ww. czynności wchodzących w ramy pełnienia przez Oddział funkcji Centrum Usług Wspólnych (również jako: „Usługi”) wchodzą:

  1. Czynności w zakresie wsparcia jednostek raportujących (ang. …..):
    1. Zapewnienie niezależnej i obiektywnej oceny sposobu zaprojektowania wdrożenia oraz skuteczności kluczowych kontroli zgodnie z metodologią kontroli wewnętrznych firmy (standardów określonych w regulacjach wewnętrznych Grupy X);
    2. Dostarczenie testów ICFR i CECS kierownictwu wyższego szczebla Grupy oraz audytowanym oddziałom / spółkom powiązanym / spółkom z Grupy;
    3. Współdziałanie bezpośrednio z lokalnymi koordynatorami działów Kontroli Wewnętrznych w odniesieniu do wszystkich aspektów dostarczania dowodów, testowania i rozwiązywania zapytań,
    4. Aktywny udział w rozwoju systemu kontroli wewnętrznej w strukturach firmy poprzez zapewnienie zgodności z metodologią kontroli wewnętrznej firmy.
  1. Czynności w zakresie wsparcia działów zarządzających zasobami ludzkimi takie jak (ang. …..):
    1. Planowanie i zarządzanie systemem wspierającym działalność zespołów zarządzających talentem (ang. Talent Management), w tym:
      1. Zarządzanie bazą danych pracowników i strukturą organizacyjną firmy według potrzeb lokalnych / globalnych strategii HR;
      2. Wsparcie lokalnych konsultantów zarządzających talentem;
      3. Wsparcie strategicznych przeglądów talentu, oceny i planowania poprzez szczegółowe raportowanie i analizy (ocena talentu, sukcesja, wyniki roczne, indywidualne profile);
      4. Stałe wsparcie w zakresie innowacji i digitalizacji procesów i narzędzi systemu HR-ego.
    2. Planowanie i zarządzanie systemem wspierającym działalność działu ds. rozwoju talentu (ang. Talent Development), w tym:
      1. Wsparcie lokalnych administratorów / zespołów administrujących systemem szkoleniowym MyLearning i MyDevelopment;
      2. Wsparcie z zakresu rozwoju i planowania talentu poprzez szeroko rozumiane zestawienia danych zgodnie z wymaganiami biur lokalnych, jak i poszczególnych rejonów geograficznych operujących dla X ….. Ltd. (zestawienie opinii szkoleniowych i ewaluacji, dane pracowników, egzaminy itp.);
      3. Stałe wsparcie w zakresie innowacji i digitalizacji procesów oraz narzędzi systemu HR-ego.
    3. Planowanie i zarządzanie systemem wspierającym działalność działu zarządzającego pozyskiwaniem talentu (ang. Talent Acquisition), w tym:
      1. Wsparcie w zakresie proaktywnego pozyskiwania talentu poprzez wewnętrzne jak i zewnętrzne narzędzia HR-we;
      2. Wsparcie w zakresie cyfrowej obecności firmy na wszystkich kanałach pozyskiwania talentu;
      3. Wsparcie w zakresie usprawniania procesów rekrutacyjnych poprzez wdrożenia usprawnień systemowych z zakresu pozyskiwania talentu (ang. Global Resource Management System, pot. „MyRecruitment”);
      4. Wsparcie strategicznego planowania i prognozy z zakresu procesów rekrutacyjnych poprzez kompleksowe raportowanie zgodnie z wymaganiami biur lokalnych, jak i poszczególnych rejonów geograficznych operujących dla X …. Ltd. (przegląd zapotrzebowania, przegląd ofert zaakceptowanych itd.);
      5. Wsparcie procesów rekrutacyjnych dla …. (umawianie kandydatów, sourcing, dodawanie ogłoszeń na platformę, zarządzanie kandydatami w systemie);
      6. Stałe wsparcie w zakresie innowacji i digitalizacji procesów i narzędzi systemu HR-ego.
  1. Czynności w zakresie wsparcia działu finansowego (działów) takie jak:
    1. Planowanie i zarządzanie efektywnością (ang. Planning and Performance Management), w tym:
      1. Roczne planowanie, w tym m.in.:
        1. Gromadzenie danych o przychodach, poniesionych wydatkach a także innych danych istotnych z punktu widzenia planowania i budżetowania;
        2. Konsolidacja i zatwierdzanie danych oraz przygotowywanie widoku planu;
      2. Analizy standardowe oraz analizy „ad hoc”;
      3. Ułatwianie i uczestniczenie w procesie planowania kosztów oraz budżetowania włącznie z wprowadzaniem danych dot. wydatków do narzędzi służących planowaniu;
      4. Przygotowanie i dystrybucja wzorów wykorzystywanych w procesie planowania i budżetowania,
      5. Udział w procesie rozdzielenia działalności głównej (ang. Core Business split);
    2. Zarządzanie efektywnością, w szczególności:
      1. Gromadzenie/zatwierdzanie danych o rzeczywistych wydatkach i przygotowywanie/aktualizowanie kwartalnych prognoz (na poziomie jednostki biznesowej, segmentu, Grupy), monitorowanie realizacji procesu;
      2. Przygotowywanie standardowych analiz i raportów zgodnie z ustalonymi standardami i ramami czasowymi;
      3. Zarządzanie wydatkami oraz raportowanie o wydatkach wsparte odpowiednimi analizami oraz spotkaniami z kierownictwem;
      4. Zatwierdzanie kosztów, alokacja kosztów odnoszących się do głównych źródeł kosztów/segmentów działalności oraz kontroling kosztów;
  2. Alokacja obciążeń do odpowiednich Centrów Powstawania Kosztów;
  3. Udział w procesie księgowania ponoszonych kosztów;
  4. Przygotowywanie raportów ad hoc oraz analiz na potrzeby działalności, zarządzania oraz grupy;
  5. Przygotowanie kalkulacji odroczonych kosztów akwizycji oraz aktualizacja parametrów i pomoc przy aktualizacji polityki dot. odroczonych kosztów akwizycji;
  6. Raportowanie dot. środków trwałych i środków trwałych w budowie;
  7. Kalkulacja kapitalizacji projektu po sprawdzeniu z Biurem Zarządzania Projektami kompletności projektu oraz przygotowanie wymaganej dokumentacji (dzienników);
  8. Wsparcie działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w transferach pracowników;
  9. Asystowanie przy zarządzaniu efektywnością rynku poprzez przygotowanie wstępnych standardowych oraz doraźnych raportów oraz realizacja standardowej i doraźnej analizy kosztów; i czynności związane z systemami informatycznymi, w szczególności:
    1. Wsparcie utrzymania struktur i interfejsów oprogramowania i baz danych (w tym również lokalnych) używanych do planowania i zarządzania efektywnością (łącznie z oprogramowaniem SAP);
    2. Wsparcie przy zapewnianiu kompletności danych w lokalnym systemie zarządzania informacją;
    3. Pomoc użytkownikom biznesowym w rozwoju wymaganych raportów lokalnego systemu zarządzania informacją;
    4. Generowanie standardowych raportów wymaganych przez użytkowników końcowych;
  1. Zapewnienie kompletności danych poprzez wykorzystanie różnych systemów do uzgodnienia systemów;
  1. Przygotowanie lokalnego systemu zarządzania informacjami w celu zapewnienia aktualności nowych zasad mapowania, alokacji, wzorów, środowiska starych symulacji, kopii bezpieczeństwa, baz danych …., połączenia z oprogramowaniem ….., nowych kont, nowych zasad łącznie z przygotowywaniem planów:
    1. Modelowanie danych dotyczących usług finansowych (ang. …..), w tym:
      1. Funkcje wsparcia, w szczególności:
        1. Usługi wsparcia standardowych użytkowników biznesowych w zakresie nowych modułów SAP (oprogramowania komputerowego – przyp. Wnioskodawcy);
        2. Wsparcie funkcji księgowych, controllingu oraz agenta;
        3. Udzielanie wsparcia biznesowego dla obecnych oraz przyszłych aplikacji finansowych w zakresie Zarządzania Rozwiązaniami Finansowymi (Financial Solutions Management);
        4. Udzielanie wsparcia biznesowego dla aplikacji SAP w zakresie funkcji raportowania i ulepszania;
        5. Udzielanie wsparcia biznesowego z wykorzystaniem platformy integracji finansowej oraz grupowego funkcjonalnego raportowania wydatków (ang. ……) w obszarze Gromadzenie i Zatwierdzania Danych;
        6. Udzielanie wsparcia biznesowego do wsparcia jednostek biznesowych oraz w zakresie utrzymania funkcji wspólnego zbioru danych referencyjnych (Master Data);
        7. Implementacja cyklów ulepszeń i zgłaszanie zmian na wszystkich polach kompetencji;
        8. Analiza wymagań biznesowych i wpływ na proces konsolidacji działając jako pierwszy punkt kontaktowy dla interesariuszy;
      2. Zarządzanie danymi, zabezpieczenia, w szczególności:
        1. Zarządzanie różnymi aplikacjami dla działu finansowego i innych pół działalności;
        2. Dostarczanie i trwałe ulepszanie aplikacji finansowych w zakresie Zarządzania Rozwiązaniami Finansowymi jak również przyszłych aplikacji finansowych;
        3. Zarządzanie aplikacjami związanymi z główną bazą danych referencyjnych Spółki (Company master database);
        4. Monitorowanie zabezpieczenia „unieważniania” kont użytkowników, sprawdzanie zgodności, okresowe uwierzytelnianie;
        5. Wsparcie codziennych operacji aplikacji finansowych w zakresie Zarządzania Rozwiązaniami Finansowymi;
        6. Wsparcie zamykania miesięcznych/kwartalnych/rocznych okresów sprawozdawczych dla celów aplikacji finansowych w zakresie Zarządzania Rozwiązaniami Finansowymi;
        7. Wsparcie procesu planowania dla aplikacji finansowych w zakresie Zarządzania Rozwiązaniami Finansowymi (ang. …..);
        8. Zarządzanie pomocniczymi księgami rachunkowymi;
      3. Przetwarzanie danych oraz zarządzanie bezpieczeństwem użytkowników, w szczególności:
        1. Udział w zarządzaniu użytkownikami i określenie praw dostępu;
        2. Udział w wydzielonych częściach projektów w zakresie zarządzania użytkownikami, dostępu i bezpieczeństwa w użytkowaniu oprogramowania SAP na platformach związanych i niezwiązanych z analityką biznesową (ang. …..);
        3. Punkt kontaktowy dla interesariuszy biznesowych i IT w odniesieniu do procesu zarządzania użytkownikami, opracowania oraz zarządzania bezpieczeństwem z punktu widzenia krajobrazu SAP Spółki;
        4. Zapewnienie utrzymania aplikacji finansowych …. jak również innych przyszłych aplikacji finansowych;
        5. Koordynowanie głównych aktywności aplikacji na …., współdzielonej platformie analityki biznesowej, działanie jako główny punkt kontaktowy dla użytkowników aplikacji FSM, managerów aplikacji, zespołu IT Grupy, oraz ich dostawców usług w zakresie …..;
        6. Współdziałanie z zespołem IT w celu zabezpieczenia rozwoju i przypisywania zadań użytkownikom;
        7. Wsparcie codziennych operacji aplikacji finansowych w zakresie FSM;
      4. Usługi Helpdesk i wsparcie użytkowników końcowych, w szczególności:
        1. Dostarczanie usług wsparcia i helpdesk;
        2. Realizacja procesu rozwiązywania problemów, w szczególności w odniesieniu do poszczególnych obszarów kompetencji;
        3. Utrzymywanie procesu zapytań oprogramowania ….. i wsparcie końcowego procesu raportowania;
        4. Świadczenie oraz wyszukiwanie usług wsparcia dla grup klientów i zarządzanie kontaktami zespołu IT Grupy;
        5. Działanie jako koordynator zmian dla platformy …. poprzez kompletowanie wymagań, wykonywanie analiz wpływów, zapewnianie wsparcia merytorycznego;
        6. Wsparcie menedżerów aplikacji …. poprzez koordynację kwestii związanych z różnymi aplikacjami z zespołem IT Grupy oraz ich usługodawcami w celu zapewnienia zgodności z platformą ….;
        7. Wsparcie przeniesienia nowych aplikacji do środowiska usług ….;
        8. Koordynowanie głównych aktywności na współdzielonych platformach analityki biznesowej ….;
      5. Projekty/zarządzanie zmianami, w szczególności:
        1. Uczestniczenie i prowadzenie modułów projektów/zespołów projektowych związanych z określonym obszarem;
        2. Zapewnienie wiedzy technicznej i biznesowej w procesie wprowadzania koncepcji zmian (ulepszeń);
        3. Udział w rozwoju globalnej sieci Power User, zaangażowanie w zarządzanie wiedzą, dokumentacja;
        4. Wsparcie i udział w zarządzaniu i rozwoju aplikacji, narzędzi i baz danych;
        5. Gromadzenie i opracowywanie wymagań biznesowych od grup interesariuszy i przekształcanie ich w modele rozwiązań oraz zarządzanie wdrożeniami zarówno poprzez bezpośrednią konfigurację jak też poprzez koordynowanie wdrożeń z dostawcami z zespołu IT Grupy lub zewnętrznymi konsultantami;
        6. Gromadzenie i zatwierdzenie wniosków o zmiany, testowanie wymagań biznesowych, weryfikacja i testowanie rozwiązań technicznych, projektowanie i nadzór nad wdrożeniami dla standardowych projektów biznesowych jak również wdrożeniami dla projektów realizowanych w określonych lokalizacjach;
      6. Czynności ogólne w szczególności:
        1. Udział w zarządzaniu wiedzą, dokumentacji i szkoleniach;
        2. Wsparcie w przeglądach ogółu aplikacji IT;
        3. Pomoc w kontrolach informatycznych w celu zapewnienia zgodności z regulacjami …. (…..);
        4. Monitorowanie bezpiecznego zarządzania …., wsparcie zarządzaniem platformą …. oraz własnością platformy biznesowej w egzekwowaniu ładu korporacyjnego zgodnego z regulacjami …. oraz innymi powiązanymi zasadami kontroli;
        5. Zapewnienie zgodności w zakresie m.in. zarządzania platformą, zarządzania dostępem, dokumentacją na podstawie wewnętrznych oraz zewnętrznych regulacji;
        6. Zapewnienie przestrzegania zasad ładu korporacyjnego (biznesowego) w zakresie projektowania tzw. ról (przypisanych do określonych funkcji w organizacji, ang. „role”) oraz klucza zabezpieczeń;
      1. Czynności związane z rachunkowością finansową i raportowanie, w tym:
        1. Czynności związane z zamykaniem oraz czynności niezwiązane z zamykaniem okresów sprawozdawczych, w szczególności:
          1. Prowadzenie i wydawanie harmonogramu zamknięć dla właściwych interesariuszy;
          2. Prowadzenie i przegląd procedur rachunkowych;
          3. Wdrażanie nowych procedur oraz aktualizowanie lokalnego planu kont;
          4. Dokonywanie wpisów (manualnych i automatycznych) w księdze głównej;
          5. Dystrybucja i przegląd korekt wewnątrzfirmowych oraz korekt błędów wynikających z poprzedniego okresu sprawozdawczego;
          6. Rozliczenie otwartych pozycji bankowych;
          7. Wsparcie zapewnienia zgodności z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej („MSSF”) oraz grupowymi zasadami rachunkowości;
        2. Czynności związane z zamknięciem okresów sprawozdawczych, w szczególności:
        3. Wykonywanie i przegląd czynności związanych z rachunkowością finansową i raportowaniem;
        4. Przeprowadzanie wewnątrzfirmowych uzgodnień, identyfikowanie głównych przyczyn odchyleń i wykonywanie/koordynacja procesu korekty;
        5. Przygotowywanie i dostarczanie kompletnych sprawozdań finansowych, w tym bilansu, rachunku zysków i strat, sprawozdania przepływów pieniężnych oraz zapewnianie informacji statystycznych zgodnie z Grupową Polityką Rachunkowości na poziomie jednostki biznesowej;
        6. Przeszacowanie walut obcych;
        7. Analiza i przygotowywanie raportów dot. walut obcych jak również innych analiz i raportów;
        8. Wykonywanie i przegląd uzgodnień w księdze głównej;
      1. Raportowanie grupowe, w tym:
        1. Czynności dot. grupowych danych referencyjnych, w szczególności:
          1. Wsparcie w prowadzeniu zintegrowanego systemu danych referencyjnych Spółki (Corporate Integrated Company Master Data, „CIM”);
          2. Analiza zgłoszeń w zakresie modyfikacji informacji w CIM i zatwierdzanie zmian ze zgłaszającym;
          3. Uczestniczenie i asystowanie w procesie aktualizacji systemu CIM;
        2. Raportowanie grupowe, w szczególności:
          1. Konfiguracja zarządzania procesem ujawniania danych (disciosure management, DM) na potrzeby analizy sprawozdań finansowych, informacji dodatkowych oraz bilansów;
          2. Przygotowywanie i sprawdzanie skoroszytu po każdej konsolidacji;
          3. Tworzenie dokumentacji zewnętrznej składającej się ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych oraz informacji dodatkowych takich jak ujawnienia informacji, kwartalne grupowe dane oraz przegląd dokumentów;
          4. Prowadzenie bazy danych w fazie „re open” i uczestniczenie w fazie „re open” w celu upewnienia się, że jednostka raportująca przedłożyła prawidłowe dane w terminie;
        3. Konsolidacja grupowa, w szczególności:
          1. Uczestniczenie w grupowym procesie konsolidacji zgodnie z wymaganiami grupy;
          2. Wspomaganie w przygotowaniu i dostarczeniu kompletnego zestawu sprawozdań finansowych w postaci bilansu, rachunku zysków i strat, sprawozdania przepływów pieniężnych oraz wspieranie statystyk zgodnie z wymaganiami grupy w zakresie różnych nadsyłanych danych takich jak …., czy …..;
        4. Sprawozdawczość, w szczególności:
          1. Przygotowywanie i wykonywanie księgowań korekt wymaganych ustawowo w księgach sporządzanych według lokalnych regulacji;
          2. Uczestniczenie w analizach i przegląd przedłożonych dokumentów na poziomie jednostki raportującej;
          3. Uczestniczenie w procesie raportowania do Narodowego Banku Szwajcarii (Swiss National Bank) oraz Financial Services Authority (brytyjski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego).

  1. Czynności w zakresie wsparcia informatycznego, takie jak:
    1. Usługi „produkcyjne” (ang. Production Services), w tym:
      1. stabilizacja i konserwacja aplikacji w tym restrukturyzacja i optymalizacja kodu źródłowego oraz inne czynności mające na celu poprawę wydajności i niezawodności aplikacji;
      2. tzw. czynności End-to-end, badanie wydajności oraz monitoring obsługiwanych aplikacji;
      3. weryfikacja, czy oprogramowanie i jego warstwy bazowe funkcjonuje i działa w ramach zdefiniowanego ruchu sieciowego (Level of Services; LOS);
      4. standardowe procesy biznesowe dostarczające dane niewrażliwe oraz wdrażanie zmian w konfiguracji oprogramowania
    2. Usługi związane z rozwojem oprogramowania (ang. Application Development Services).
      Usługa skoncentrowana jest na zdefiniowaniu, rozwoju, testowaniu i wdrażaniu nowych wersji oprogramowania lub nowego oprogramowania w środowisku roboczym.
      Jest ona świadczona jako dobrze zdefiniowana i rozwinięta usługa rozwoju oprogramowania, która obejmuje kompletną analizę i dostosowanie oprogramowania z punktu widzenia „cyklu życia produktu” (ang. …..), od analizy zdarzeń występujących w praktyce biznesowej do wdrożeń jakościowych Usługa ta obejmuje następujące elementy:
      1. Opracowanie nowego lub rozwój istniejącego oprogramowania z wykorzystaniem ustandaryzowanego procesu ….;
      2. Migracje danych oraz oprogramowania;
      3. Wysokiej jakości testowanie oprogramowania w celu zapewnienia spełnienia funkcjonalnych i technicznych wymagań, jak również testy obciążeniowe związane z uruchomieniem i wydajnością oprogramowania.
    3. Usługi rozszerzone (ang. ….), obejmujące:
      1. Wsparcie biznesowe i doradcze mające na celu zapewnienie zgodności usług informatycznych z potrzebami klientów;
      2. Doradztwo w zakresie wysokiej jakości architektury IT, w celu zapewnienia, że rozwiązania informatyczne są zaprojektowane w sposób efektywny;
      3. Dostosowanie rozwiązań informatycznych stworzonych na potrzeby klientów do infrastruktury informatycznej Grupy;
      4. Kontrola jakości oraz rozwój oprogramowania;
      5. Wsparcie klientów w możliwie jak najbardziej elastyczny sposób;
        Szkolenia wewnętrzne dotyczące rozwoju aplikacji oraz szkolenia dla klientów dot. używania aplikacji.

  1. IT Security Posture (holistyczne, wsparcie organizacji z perspektywy bezpieczeństwa informatycznego)
    1. Odpowiedzialność za poukładanie procesów bezpieczeństwa w ramach organizacji oraz wdrożenie długoterminowej strategii bezpieczeństwa w zakresie informatyki i usług IT,
    2. Reagowanie na incydenty bezpieczeństwa oraz ograniczanie ryzyka związanego z potencjalnymi incydentami,
    3. Ustalenia standardów lokalnych oraz wdrażanie grupowych standardów i kontroli ryzyka i bezpieczeństwa,
    4. Wsparcie Zarządu w obszarze bezpieczeństwa IT (w tym IT Govemance oraz IT Compliance),
    5. Zarządzanie procesem BCP (planowanie ciągłości działania) oraz DR (proces odzyskiwania i przywracania danych po wystąpieniu głównego incydentu infrastruktury IT, który uniemożliwił prowadzenie standardowych działań operacyjnych),
    - oraz inne usługi o podobnym charakterze do w/w Usług.
    Ponadto, w celu świadczenia powyższych Usług wymienione poniżej wewnętrzne zespoły Oddziału Wnioskodawcy świadczą wsparcie dla pozostałych zespołów bezpośrednio świadczących Usługi (działalność Oddziału dotyczy wyłącznie świadczenia Usług, w związku z czym wymienione niżej zespoły świadczą wsparcie wyłącznie w celu wyświadczenia tych Usług).
  1. Zespół Internal Finance (Finanse Wewnętrzne). W skład czynności wsparcia świadczonych przez ten zespół wchodzą:
    1. Planowanie i monitorowanie efektywności Centrum Usług Wspólnych, w tym m.in.:
      1. Przygotowywanie planu i monitorowanie jego realizacji w ciągu roku;
      2. Kwartalna analiza planu i przygotowanie forecastu w oparciu o rzeczywiste i planowane do poniesienia wydatki;
      3. Przygotowywanie standardowych analiz i raportów zgodnie z ustalonymi standardami i ramami czasowymi;
      4. Analizy cash flow;
      5. Identyfikowanie problemów finansowych oraz ich przyczyn, wsparcie w definiowaniu środków zaradczych ww. problemom oraz monitorowanie procesu ich usuwania;
    2. Czynności związane z zamykaniem okresów sprawozdawczych, w tym m.in.:
      1. Prowadzenie wewnątrzfirmowych ksiąg rachunkowych;
      2. Przygotowywanie, wystawianie i księgowanie faktur;
      3. Procesowanie i księgowanie faktur zakupowych;
      4. Prowadzenie księgi inwentarzowej;
      5. Przygotowywanie i aprobowanie płatność;
      6. Zapewnienie kompletność zapisów, poprzez ewidencję wszystkich transakcji mających miejsce w danym okresie sprawozdawczym i mających wpływ na wynik, w systemie księgowym SAP;
    3. Raportowanie grupowe, w tym:
      1. Tworzenie dokumentacji zewnętrznej składającej się ze jednostkowych sprawozdań finansowych Oddziału oraz informacji dodatkowych takich jak ujawnienia informacji, kwartalne grupowe dane oraz przegląd dokumentów;
      2. Przygotowywanie i wykonywanie księgowań korekt wymaganych ustawowo w księgach sporządzanych według lokalnych regulacji;
      3. Przygotowywanie sprawozdań finansowych wg polskich standardów rachunkowość;
      4. Sprawozdawczość GUS/NBP;
      5. Rozliczenia z urzędem skarbowym (CIT/VAT);
    4. Zarządzanie i rozliczenie usług wewnątrzgrupowych, w tym:
      1. Przygotowywanie i zarządzanie kontraktami zawartymi pomiędzy Oddziałem a spółkami z Grupy X,
      2. Kalkulacja ceny oraz wysokości przychodów w oparciu o usługi świadczone do Grupy.

  1. Transition team (Zespół ds. migracji procesów). W skład czynności wsparcia świadczonych przez ten zespół wchodzą:
    1. Czynności w zakresie wsparcia procesu migracji zadań do lub z oddziału w Krakowie takie jak:
      1. Usługi doradcze w zakresie wprowadzania i wdrażania nowych zadań do centrum lub migracji zadań pomiędzy komórkami organizacyjnymi;
      2. Usługi związane z:
        • wsparciem biznesowym mającym na celu zapewnienie zgodności usług wykonywanych w centrum z potrzebami klientów;
        • kontrola jakości w procesie migracji procesów między komórkami organizacyjnymi;
        • wsparcie klientów w możliwie jak najbardziej elastyczny sposób;
        • szkolenia wewnętrzne i edukacja pracowników w zakresie migracji procesów i jakości przetransferowanego procesu.
      3. Współdziałanie z kierownikami innych jednostek organizacyjnych w celu efektywnego przeprowadzenia i zakończenia procesu wdrażania nowych zadań w centrum;
      4. Monitorowanie i raportowanie statusów projektów;
      5. Dokumentacja migrowanych procesów oraz zapewnienie kompletności danych.
  1. …… (Zespół ds. usprawniania procesów). W skład czynności wsparcia świadczonych przez ten zespół wchodzą:
    1. Analiza procesów biznesowych w celu identyfikacji możliwych usprawnień;
    2. Zbieranie i monitorowanie danych służących ocenie efektywności procesów;
    3. Promocja kultury ciągłego doskonalenia wewnątrz organizacji;
    4. Zapewnienie treningów dotyczących narzędzi służących do rozwiązywania problemów;
    5. Prowadzenie oraz pomoc w prowadzeniu projektów usprawnieniowych opartych o metodologie ....;
    6. Standaryzacja, digitalizacja i automatyzacja procesów w celu zwiększenia ich efektywność i podniesienia jakości;
    7. Wsparcie w identyfikacji i eliminacji zmienności i złożoności procesów biznesowych;
    8. Zapewnienie wiedzy eksperckiej i biznesowej w procesie wprowadzania koncepcji zmian (ulepszeń).

  1. Human Resources team (Dział Kadr). W skład czynności wsparcia świadczonych przez ten zespół wchodzą:
    1. Administracja kadrowa i płacowa;
    2. Zarządzanie wynagrodzeniami i dodatkowymi benefitami;
    3. Zarządzanie talentami;
    4. Monitorowanie czasu pracy i obecności pracowników;
    5. Rekrutacja i wyszukiwanie talentów;
    6. Współpraca z agencjami rekrutacyjnymi;
    7. Wdrażanie nowych pracowników;
    8. Organizacja i realizacja szkoleń wewnętrznych;
    9. Zarządzanie procesem rozwiązywania umowy o pracę;
    10. Zarządzanie i organizacja czynności związanych ze zdrowiem, bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem pracowników;
    11. Zarządzanie wizerunkiem firmy jako pracodawcy;
    12. Wewnętrzna komunikacja dotycząca działań kadrowych;
    13. Koordynacja wsparcia podatkowego dla cudzoziemców i procesów ekspatriacyjnych;
    14. Koordynacja procesu legalizacji zatrudnienia obcokrajowców;
    15. Współpraca z innymi działami kadr w ramach grupy.
  1. IT Service (Dział ds. infrastruktury IT). W skład czynności wsparcia świadczonych przez ten zespół wchodzą:
    1. Zarządzanie katalogiem i jakością usług IT:
      1. Dokonuje regularnych przeglądów usług: podejmuje działania w zakresie zarządzania incydentami IT oraz zgłoszeniami bezpieczeństwa, problemami oraz uczestniczy w procesie zarządzania zmianą;
      2. Pozostaje odpowiedzialny za prowadzenie i zarządzenia lokalnymi zespołami wsparcia IT w zakresie zarządzania zgłoszeniami, instalacjami aplikacji biznesowych zarządzania sprzętem IT (laptopy, telefony), utrzymywaniem spisów sprzętu, aplikacji oraz licencji;
      3. Zarządza satysfakcją użytkowników końcowych, programami wpływającymi na poprawę jakości usług, zarządza eskalacją i skargami przekazywanymi przez użytkowników końcowych;
        iv. Zarządza lokalnymi dostawcami usług IT;
      4. Podejmuje raportowanie wyników operacyjnych; Przegląda plany serwisowe, koszty i wspólnie w porozumieniu ze swoimi wewnętrznymi klientami podejmuje nowe kroki i plany działania;
    2. Zarządzanie popytem (dział IT):
      1. Pozostaje odpowiedzialny za strategiczne i operacyjne planowanie i prognozowanie zapotrzebowania na sprzęt IT oraz zaspokajanie zapotrzebowania operacyjnego zgodnie z zatwierdzonymi planami rozwojowymi.
    3. Zarządzanie budżetem działu IT:
      1. Zajmuje się realizowaniem planów budżetowych poprzez właściwe planowanie, monitorowanie kosztów operacyjnych IT;
      2. Zarządza kosztami bezpośrednimi w obszarze IT;
      3. Na podstawie umów i zleceń serwisowych zatwierdza i weryfikuje faktury otrzymywane od dostawców i podwykonawców;
    4. Zarządzenie dostawą usług IT oraz procesami kontroli jakości:
      1. Sprawdza i weryfikuje kluczowe wskaźniki efektywności finansowe i niefinansowe stosowane jako mierniki w procesach pomiaru stopnia realizacji celów organizacji;
      2. Równocześnie wdraża plany poprawy jakości i kryteria pomiaru wprowadzonych zmian;
      3. Zatwierdza raporty dotyczące poziomu usług technicznych dla lokalnych umów serwisowych;
      4. Dostarcza lokalne projekty związane z infrastrukturą i koordynuje lokalne wdrażanie projektów i zmian globalnej infrastruktury;
      5. Weryfikuje czy wdrożone programy i projekty są zgodne ze standardami, procesami, kontrolami wewnętrznymi w Organizacji jak również czy są zgodne z wymaganiami audytu wewnętrznego i zewnętrznego;
    5. Zarządzanie ciągłością działania i odzyskiwaniem danych po awarii (Disaster Recovery Management):
      1. IT Service Executive podejmuje działania w zakresie przywracania systemów ulub infrastruktury sieciowej po awarii, zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami jednostki biznesowej. Obejmują one planowanie, testowanie, komunikację i przywracanie usług w przypadku poważnej awarii lub katastrofy;
    6. IT Security Posturę (holistyczne, wsparcie organizacji z perspektywy bezpieczeństwa informatycznego):
      1. Odpowiedzialność za poukładanie procesów bezpieczeństwa w ramach organizacji oraz wdrożenie długoterminowej strategii bezpieczeństwa w zakresie informatyki i usług IT;
      2. Reagowanie na incydenty bezpieczeństwa oraz ograniczanie ryzyka związanego z potencjalnymi incydentami;
      3. Ustalenia standardów lokalnych oraz wdrożenie grupowych standardów i kontroli ryzyka i bezpieczeństwa;
      4. Wsparcie Zarządu w obszarze bezpieczeństwa IT (w tym IT …. oraz IT ….);
      5. Zarządzanie procesem BCP (planowanie ciągłości działania) oraz DR (proces odzyskiwania i przywracania danych po wystąpieniu głównego incydentu infrastruktury IT, który uniemożliwił prowadzenie standardowych działań operacyjnych).

  1. ….. (kontrole wewnętrzne, ryzyko i zgodność). W skład czynności wsparcia świadczonych przez ten zespół wchodzą:
    1. Zapewnienie zgodności zasad kontroli wewnętrznej oraz kontroli według standardów określonych w regulacjach wewnętrznych Grupy X w tym ICIF (Zintegrowany system kontroli wewnętrznych) oraz wykonywanie powiązanych czynności kontrolnych i monitorujących, które mogą być podparte stosowną dokumentacją;
    2. Wprowadzanie polityk oraz kontroli wewnętrznych z zakresu ryzyka operacyjnego i zgodności;
    3. Zapewnienie jakości i zarządzanie ryzykiem operacyjnym w tym w zakresie:
      1. BHP
      2. Zapobieganiu korupcji i przestępstwom finansowym
      3. Ochrona danych osobowych (GDPR)
      4. Konflikt interesów
      5. Raportowanie nadużyć (Linia etyczna)
      6. Osób mających dostęp do informacji niejawnych spółki
    4. Zapewnienie przeszkolenia pracowników z zakresu kontroli wewnętrznych, zgodności oraz tematów ryzyka operacyjnego;
    5. Monitorowanie wdrożenia i zgodności kontroli wewnętrznych oraz polityk, regularne przeglądy dokumentacji wewnętrznej;
    6. Udział w wewnętrznym i zewnętrznym audycie i działanie jako koordynator w kwestiach zgodności.

  1. Office Administration and Procurement (Administracja biurowa i zaopatrzenie). W skład czynności wsparcia świadczonych przez ten zespół wchodzą:
    1. Zarządzanie kontaktem z dostawcami zewnętrznymi oraz zarządcą budynku
    2. Wprowadzanie polityk i regulacji z zakresu administracji biurowej oraz regularne przeglądy dokumentacji wewnętrznej
    3. Zapewnienie przeszkolenia nowych pracowników z zakresu administracji biurowej
    4. Zarządzanie powierzchnią biurową oraz parkingową
    5. Koordynacja przeglądów powierzchni biurowej pod kątem zgodności z przepisami BHP
    6. Organizacja imprez okolicznościowych
    7. Organizacja i/lub koordynacja kampanii marketingowych dotyczących promocji firmy
    8. Wsparcie dla innych działów operacyjnych
    9. Współpraca z grupowymi działami zakupów i dostaw
    10. Zamawianie towarów i usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania biura oraz zapewnienie, ze wykonawca otrzyma właściwe specyfikacje i dostarczy elementy zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem dostaw
    11. Utrzymywanie strategicznego przeglądu działań związanych z zarządzaniem zamówieniami projektowymi oraz zapewnienie, że umowy zakupowe i ustalenia są realizowane w ścisłej zgodności z wymogami prawnymi, wymaganiami projektu oraz politykami i procedurami biznesowymi
    12. Udział w wewnętrznym i zewnętrznym audycie dotyczącym zarządzania usługodawcami zewnętrznymi
    13. Zakładanie i zarządzanie kontami dostawców zew. jak i kontami pracowniczymi w wew. systemie finansowym.

Co istotne Oddział nie prowadzi przy tym w Polsce działalności gospodarczej właściwej dla Jednostki macierzystej - tj. nie świadczy jakichkolwiek usług ubezpieczeniowych, czy też reasekuracyjnych. W tym zakresie, cała działalność Oddziału w Polsce ogranicza się do świadczenia Usług (w zakresie relewantnym dla niniejszego wniosku podmiotów zrzeszonych w ramach szwajcarskiej Grupy VAT) - a nie na rzecz jakichkolwiek podmiotów trzecich.

  1. Zasady rozliczania Usług

Spółka (Oddział) posiada odpowiednią dokumentację potwierdzającą związek nabywanych towarów i usług oraz wynikającego z nich podatku naliczonego z wykonywanymi Usługami.

W zakresie Usług wykonywanych na rzecz Spółki pomiędzy Spółką a Oddziałem oraz pomiędzy Oddziałem i oddziałami Spółki w Szwajcarii i poza nią dokonywane są rozliczenia finansowe (alokacja przychodów), z uwagi na obowiązki wynikające z przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych. W konsekwencji, Oddział rozpoznaje dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce przychody uzyskane w związku tą działalnością (w przypadku powstania takiego obowiązku).

W państwie siedziby, tj. w Szwajcarii, Spółka w ramach działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane, które nie korzystają ze zwolnienia a także czynności zwolnione z VAT. W przypadku wykonywania Usług przez Oddział w Polsce na rzecz Spółki przedmiotowe Usługi świadczone przez Oddział są wykorzystywane przez Spółkę w państwie, w którym posiada siedzibę, tj. Szwajcarii na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych, które nie korzystają ze zwolnienia, a także czynności zwolnionych z VAT.

Spółka dokonuje samodzielnego niezależnego od rozliczeń Oddziału rozliczenia podatkowego na gruncie podatku VAT obowiązującego w Szwajcarii. Oddział nie ma wpływu na zasady dokonywania tych rozliczeń oraz kwalifikację poszczególnych usług na gruncie szwajcarskich regulacji dotyczących podatku VAT.

W przypadku wykonywania Usług przez Oddział w Polsce na rzecz innych oddziałów Spółki, przedmiotowe Usługi świadczone przez Oddział są wykorzystywane przez Spółkę w państwie, w którym posiada siedzibę, tj. Szwajcarii lub w państwie, w którym dany oddział Spółki jest położony na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych, które nie korzystają ze zwolnienia a także czynności zwolnionych z VAT. W przypadku jednego z pozostałych oddziałów Spółki (oddział słowacki) usługi świadczone przez Oddział w Polsce są przez ten oddział wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych, które nie korzystają ze zwolnienia.

W przypadku świadczenia przez Oddział Usług na rzecz innych oddziałów Spółki, ulokowanych zarówno w Szwajcarii jak i w innych krajach, w tym krajach Unii Europejskiej - pozostałe oddziały stanowią zarówno oddział wchodzący w skład szwajcarskiej grupy VAT, jak i oddziały niezrzeszone w jakiejkolwiek grupie VAT, ustanowionej w którymkolwiek kraju. Podmioty te nie są relewantne z perspektywy skutków transgranicznych transakcji objętych niniejszym wnioskiem.

Wnioskodawca posiada dokumenty potwierdzające świadczenie określonych Usług poza terytorium kraju w rozumieniu przepisów VAT. Czynności te (tj. usługi świadczone na rzecz Spółki oraz innych podmiotów z Grupy) są i będą dokonywane przez Spółkę za pośrednictwem Oddziału w Polsce i zgodnie z art. 28b Ustawy o VAT, miejsce świadczenia tychże usług znajduje się poza terytorium kraju (Wnioskodawca wskazuje, że fizycznie przedmiotowe czynności są wykonywane na terytorium Polski, podczas gdy miejsce ich świadczenia w rozumieniu przepisów VAT, w świetle obowiązujących przepisów, znajduje się poza terytorium kraju).

Wnioskodawca wskazuje, że ww. dokumenty będą wskazywały także na związek między nabyciem tych towarów i usług (o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT), a czynnościami wykonanymi na rzecz Spółki, czy Innych Podmiotów z Grupy, dla których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju. Jednocześnie, w przypadku, gdyby Usługi były wykonywane na terytorium kraju, podlegałyby opodatkowaniu VAT i nie korzystałyby ze zwolnienia.

  1. Nabycie towarów i usług przez Oddział

W związku z wykonywaniem przez Oddział Usług, Oddział dokonuje zakupów zarówno:

  1. towarów lub usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, co do których istnieje możliwość wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanego z wykonywaniem odpowiednio - czynności dających prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego jak i niedających takiego prawa, jak również
  2. towarów lub usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, co do których nie istnieje możliwość stwierdzenia w jakim stopniu te towary i usługi są wykorzystywane odpowiednio do czynności dających prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego jak też czynności niedających prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Do drugiej wskazanej wyżej kategorii należą między innymi: usługi najmu powierzchni biurowej zajmowanej na działalność Oddziału (tj. w zakresie, w jakim Oddział nie podnajmuje tej powierzchni) oraz usługi i towary powiązane z korzystaniem z nieruchomości (dostawa energii elektrycznej, wody etc., Usługi sprzątania ochrony etc. ), dostawy sprzętu i usług IT, dostawy materiałów biurowych oraz inne usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne, wykorzystywane do aktywności Oddziału.

Dodatkowo, w ramach prowadzonej przez siebie działalności Oddział Wnioskodawcy nabywa usługi od Spółki Matki należącej do wspomnianej grupy VAT. Na ten moment, w oparciu o interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej lnformacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.97.2019.2.WH) tego typu transakcje mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych co skutkuje uznaniem tych czynności za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku świadczenia przez Oddział usług na rzecz Spółki bądź jej oddziału wchodzących w skład szwajcarskiej grupy VAT - Oddział zobowiązany jest kwalifikować takie usługi jako czynności opodatkowane podatkiem VAT na zasadach, w których Oddział oraz Spółka i jej oddział wchodzące w skład szwajcarskiej grupy VAT stanowią osobnych podatników w rozumieniu przepisów ustawy o VAT?
  2. Czy w przypadku świadczenia przez Oddział usług na rzecz innych oddziałów Spółki, niewchodzących w skład szwajcarskiej grupy VAT (ani innej grupy VAT) - Oddział zobowiązany jest kwalifikować takie usługi jako czynności opodatkowane podatkiem VAT na zasadach, w których Oddział oraz oddziały Spółki niewchodzące w skład szwajcarskiej grupy VAT (ani innej grupy VAT) stanowią osobnych podatników w rozumieniu przepisów ustawy o VAT?
  3. Czy Oddział będzie zobowiązany do naliczania podatku VAT od usług nabywanych od Spółki należącej do grupy VAT, traktując takie transakcje jako import usług oraz będzie zobowiązany do naliczania podatku VAT od usług świadczonych na rzecz Spółki i jej oddziału należących do grupy VAT, klasyfikując takie transakcje jako eksport usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 1.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku świadczenia przez Oddział usług na rzecz Spółki bądź jej oddziału wchodzących w skład szwajcarskiej grupy VAT - Oddział nie jest zobowiązany kwalifikować takich usług jako czynności opodatkowanych podatkiem VAT na zasadach, w których Oddział oraz Spółka i jej oddział wchodzące w skład szwajcarskiej grupy VAT stanowią osobnych podatników w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Oddział, Spółka oraz jej odział wchodzące w skład szwajcarskiej grupy VAT nie są bowiem odrębnymi podatnikami.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Z 2017 r. Poz. 1221 ze zm.; „Ustawa o VAT”), zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie ze wspomnianym powyżej art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przedmiotowa regulacja ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia ustalenia statusu Oddziału na potrzeby dokonywanych przez niego czynności i świadczonych przez niego Usług.

Jak przyjmuje się w literaturze przedmiotu, definicja podatnika zawarta w art. 15 ustawy o VAT ma charakter raczej podmiotowy - odnosi się nie tyle do charakteru działalności, ile do podmiotów tę działalność prowadzących. Definicja obejmuje więc wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Oznacza to, iż aby zostać podatnikiem, podmiot musi spełnić dwa podstawowe warunki dotyczące swojego statusu:

  1. być osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz
  2. być producentem, handlowcem, usługodawcą, rolnikiem względnie osobą wykonującą wolny zawód.

Jeżeli te warunki są spełnione i dany podmiot wykonuje jakąkolwiek działalność, wówczas działalność ta może zostać uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a w związku z tym podmiot ją wykonujący, jeżeli działalność tę prowadzi samodzielnie, będzie uznany za podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT (całość za: T. Michalik, VAT. Komentarz Wyd. 16, Warszawa 2021).

Powyższe przesłanki skonfrontować należy ze statusem prawnym Oddziału - zarówno na gruncie prawnym jak i podatkowym. Jak już wspomniane w opisie stanu faktycznego w niniejszym wniosku, Oddział utworzony został w oparciu o przepisy ustawy o zasadach uczestnictwa (wcześniej – przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa, oddział stanowi wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział stanowi wewnętrzną jednostkę określonej struktury organizacyjno-prawnej lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa prowadzonego przez przedsiębiorcę indywidualnego (zob. A Szajkowski, w: S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek handlowych, t. II. 2002, s. 48) Oddział nie jest częścią przedsiębiorcy, ale częścią prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa (działalności gospodarczej).

Zgodnie z art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa, przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą - działalność oddziału powinna stanowić więc lustrzane odbicie działalności wykonywanej przez przedsiębiorcę zagranicznego, przy czym możne ona ograniczać się jedynie do wykonywania ograniczonego wycinka rodzajów działalności wykonywanych przez samego przedsiębiorcę.

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie posiada więc statusu samodzielnego przedsiębiorcy, mimo że w określonym obszarze w przepisach prawa może być traktowany tak samo jak przedsiębiorca - co wymaga jednak wyraźnej regulacji ustawowej w tym zakresie (podobnie W. J. Katner, Prawo działalności gospodarczej, s. 151). Działalność w ramach oddziału przedsiębiorcy zagranicznego ma charakter zależny. Prowadzi ona bezpośrednio do powstania praw i obowiązków po stronie przedsiębiorcy zagranicznego, (za: G. Kozieł (red ), CEIDG. Przedsiębiorcy zagraniczni w obrocie gospodarczym. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Komentarz).

Przechodząc na grunt podatku VAT, za ugruntowane uznać należy stanowisko, zgodnie z którym oddział wraz z zagranicznym przedsiębiorcą (jego jednostką macierzystą) jest jednym podatnikiem. W konsekwencji oznacza to, iż czynności wykonywane przez oddział w interesie zagranicznego przedsiębiorcy, na wykonanie których oddział otrzymuje stosowne środki finansowe, nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu VATU, przez oddział na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy. Innymi słowy, czynności dokonywane między centralą firmy a jej oddziałem nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT - mają one bowiem charakter wewnętrznych przesunięć w ramach jednego podmiotu (tak też: T. Michalik, VAT. Komentarz. Wyd. 16, Warszawa 2021).

Powyższe znajduje potwierdzenie w licznym orzecznictwie, zarówno unijnym, jak i krajowym. Przykładowo, w wyroku z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie C-210/04 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyraźnie przyjął, że stały zakład (funkcjonujący również jako oddział: przyp. Wnioskodawcy) i mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki, do której należy, na rzecz którego spółka świadczy usługi, nie może być uznany za podatnika ze względu na obciążenie go kosztami z tytułu świadczenia tych usług.

W uzasadnieniu powyższego wyroku czytamy wyraźnie, iż za możliwością zakwalifikowania oddziału jako odrębnego podatnika przemawia szereg argumentów natury funkcjonalnej i prawnej. Przede wszystkim, w ocenie TSUE, oddział sam nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z działalnością operacyjną (o ile ma ona miejsce). Ryzyko to ponosi jednostka macierzysta oddziału i z tego powodu podlega kontroli stabilności finansowej i wypłacalności w państwie członkowskim swego pochodzenia. Dodatkowo, jak zwrócił uwagę TSUE, oddział w żadnym przypadku nie zostaje wyposażony w wyodrębniony kapitał. Dlatego też ryzyko związane z działalnością gospodarczą spoczywa w całości na jego jednostce macierzystej, która w konsekwencji jest niezależna od swego oddziału stanowiąc z nim jednego podatnika podatku VAT.

Powyższe prowadzi do konkluzji, że oddział spółki jest pozbawiony niezależności oraz że w konsekwencji nie może istnieć żaden stosunek prawny pomiędzy tymi dwoma podmiotami. Należy je uznać za jednego i tego samego podatnika w rozumieniu dyrektywy o VAT, a wszelkie przepływy dokonywane między nimi mają charakter niestanowiących przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT przepływów wewnętrznych.

Za dodatkowo zasadne uznać należy wnioski TSUE w sytuacji, w której oddział de facto nie świadczy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jakichkolwiek usług opodatkowanych właściwych dla działalności jednostki macierzystej (tj. jak w przypadku Wnioskodawcy usług ubezpieczeniowych). Brak istnienia tego rodzaju świadczeń i nieprowadzenie przez oddział działalności operacyjnej w kraju tym bardziej uzasadnia brak posiadania przez niego statusu odrębnego podatnika VAT.

Powyższe potwierdza również najnowszy wyrok TSUE z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie C-812/19, w którym czytamy: „Co się tyczy świadczenia usług pomiędzy zakładem głównym spółki znajdującym się w danym państwie członkowskim, a jej oddziałem znajdującym się w innym państwie członkowskim, Trybunał orzekł, że takie świadczenie usług podlega opodatkowaniu tylko wtedy, gdy pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych. W braku stosunku prawnego między oddziałem a zakładem głównym, które łącznie stanowią jednego podatnika, wzajemne świadczenia wymieniane między tymi podmiotami stanowią nieopodatkowane przepływy wewnętrzne, w odróżnieniu od transakcji opodatkowanych dokonywanych z osobami trzecimi (wyrok z dnia 24 stycznia 2019 r., Morgan Stanley and Co International, C-165/17, EU:C:2019:58, pkt 37, 38 i przytoczone tam orzecznictwo). W celu ustalenia, czy tego rodzaju stosunek prawny istnieje, należy zbadać, czy oddział prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą. W tym względzie należy sprawdzić, czy oddział można uznać za niezależny, w szczególności w zakresie ponoszenia ryzyka gospodarczego wynikającego z jego działalności (zob. podobnie wyroki: z dnia 23 marca 2006 r., FCE Bank, C-210/04, EU:C:2006:196, pkt 35; a także z dnia 24 stycznia 2019 r., Morgan Stanley and Co International, C-165/17, EU:C:2019:58, pkt 35 i przytoczone tam orzecznictwo).”

TSUE, powołując się na swe własne orzeczenia w odrębnych sprawach w sposób jasny przyjął, że w przypadku, gdy wszystkie przepływy dokonywane między oddziałem a jego jednostką macierzystą mają charakter wewnętrzny, to nie może być mowy o działaniu oddziału i jednostki macierzystej jako dwóch osobnych podatników. Takie wydzielenie, zdaniem TSUE, miałoby charakter sztuczny i mogło prowadzić do zniekształcenia rozliczeń podatkowych następujących w istocie w ramach jednego podmiotu, funkcjonującego jednak w kraju Wspólnoty w formie oddziału nieświadczącego usług innych niż wewnętrzne. Powyższe znajduje potwierdzenie w licznych orzeczeniach polskich sądów administracyjnych, prezentujących w tym zakresie zasadniczo jednolitą linię orzeczniczą. Przykładowo, w wyroku WSA w Warszawie z dnia 26 października 2016 r., sygn. III SA/Wa 2213/15 czytamy: „Oddział zagranicznego przedsiębiorcy nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym mimo, iż na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. W konsekwencji przedsiębiorstwo zagraniczne (posiadające siedzibę na terenie Unii Europejskiej), dokonujące poprzez oddział rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce, posiada status podatnika podatku od wartości dodanej (posiadanego z racji samodzielnego prowadzenia poza Polską działalności gospodarczej) oraz podatnika podatku od towarów i usług (z racji prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP).”

Powyższe potwierdza również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. I FSK 301/13 gdzie NSA stwierdza „Oddział zagranicznego przedsiębiorcy nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. W związku z powyższym mimo iż na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału.”

Powyższe znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez tut. Organ. W interpretacji indywidualnej z dnia 04 marca 2020 r., znak 0114-KDIP1-2.4012.690.2019.2.RD (dotyczącej co prawda prawa oddziału do odliczenia podatku - wnioski w niej zawarte mają jednak znaczenie uniwersalne) czytamy wyraźnie, że „Mając na uwadze opis sprawy oraz przytoczone przepisy prawa w tym konkretnym przypadku należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w sytuacji gdy na terenie kraju Oddział, który nie będzie dokonywał na terenie kraju czynności opodatkowanych nie będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT Oddział będzie uprawniony do otrzymania zwrotu podatku VAT poniesionego w Polsce w związku z funkcjonowaniem Oddziału, w myśl art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy w zw. z rozporządzeniem w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom w zakresie w jakim wydatki te związane będą z działalnością opodatkowaną Spółki prowadzoną poza Polską.

W tym miejscu Organ chciałby wskazać na orzeczenie z dnia 27 czerwca 2019 r. sygn. I FSK 795/17, w którym Sąd odnosząc się do wyroków TSUE z 25 października 2012 r. w sprawach połączonych C-318/11 i C-319/11, Daimler AG i Widex A/S wskazał, że „w istocie pojęcie stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są transakcje gospodarcze obejmuje dwie kumulatywne przesłanki odnoszące się, po pierwsze, do istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, i po drugie, do realizowania transakcji z tego miejsca. W celu wyłączenia prawa do zwrotu konieczne jest ustalenie, że w stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej w państwie, w którym złożony został wniosek o zwrot, rzeczywiście realizowane są transakcje podlegające opodatkowaniu, a nie że w miejscu tym występuje jedynie zdolność do realizacji takich transakcji. W wypadku gdy bezsporne jest, że omawiane przedsiębiorstwa nie realizują transakcji, od których należny jest podatek w państwie członkowskim w którym złożono wnioski o zwrot, za pośrednictwem swych ośrodków testów technicznych lub centrów badawczych, należy przyznać prawo do zwrotu naliczonego podatku od wartości dodanej bez potrzeby dodatkowego badania, czy dane przedsiębiorstwo rzeczywiście ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów, o których wykładnię wystąpiono, ponieważ dwie przesłanki objęte kryterium stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej są kumulatywne”.

Sąd w wydanym orzeczeniu wskazał, jak należy rozumieć pojęcie, że zagraniczny przedsiębiorca działający przez swój oddział na terytorium kraju nie dokonywał na tym terytorium żadnych transakcji gospodarczych. Pojęcie to należy bowiem odnosić wyłącznie do tych transakcji, od których należny jest podatek, tj. „czynnych transakcji w danym państwie członkowskim”.

Sąd końcowo wskazał, że „w konsekwencji, gdy na terenie kraju nie są dokonywane transakcje podlegające opodatkowaniu - jak miało to miejsce w niniejszej sprawie - wówczas zastosowanie znajdzie art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, stanowiący odpowiednik art. 170 dyrektywy 112. Przepis ten stanowi, że w odniesieniu do podmiotów nieposiadających siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywano transakcji gospodarczych, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu na terytorium kraju, niedokonujących sprzedaży na terytorium kraju - mogą być zastosowane zwroty podatku na warunkach określonych w ust. 1a-1g oraz w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, 3 i 5. A dalej zatem - na mocy delegacji określonej w art. 89 ust. 5 powołanego przepisu - zastosowanie znajdzie również Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. 2014 r. Poz. 1860 ze zm.), w którym określone zostały m.in. warunki, terminy i tryb dokonywania zwrotu podatku oraz sposób naliczania i wypłaty odsetek od kwot podatku niezwróconych w terminie podmiotom, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 3 tej ustawy”.

Należy również zwrócić uwagę na rozstrzygnięcie tut Organu w sprawie znak 0112-KDIL4.4012.504.2019.2.JK, gdzie wyraźnie czytamy, iż „W świetle powołanych unormowań, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot - przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Zatem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych na rzecz jednostki macierzystej).”

Powyższe wnioski znajdują potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przykładowo, w wyroku w sprawie C-210/04 FCE Bank plc z dnia 23 marca 2006 r. TSUE podkreślił kluczowe znaczenie samodzielności gospodarczej dla celów określenia, czy dany podmiot posiada status podatnika w świetle unijnych przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od wartości dodanej, czy też nie. Sąd stwierdził, iż: „stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki, do której należy, na rzecz którego spółka świadczy usługi nie może być uznany za podatnika ze względu na obciążenie go kosztami z tytułu świadczenia tych usług”. TSUE uznał, że czynności pomiędzy spółką posiadającą siedzibę na terenie państwa Unii Europejskiej a jej oddziałem zlokalizowanym u państwie UE innym niż siedziba spółki, nie podlegają VAT z uwagi na ich „wewnętrzny” charakter spowodowany brakiem niezależności i odrębności podmiotowej oddziału od spółki.

Na gruncie zaś przytoczonych powyżej przepisów, regulujących przedmiotowe kwestie w prawie polskim, analogiczne podejście potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 15 lipca 2014 r. (sygn. I FSK 301/13) stwierdził, iż „(...) oddział zagranicznego przedsiębiorcy nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonało rejestracji odrębnego podatnika lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym mimo, iż na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału”. Takie same wnioski płyną również z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lutego 2014 r. (sygn. I FSK 353/13).

Tym samym, czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych. Natomiast w świetle art. 8 ustawy, czynności wykonywanych w ramach jednego podmiotu gospodarczego będącego osobą prawną, nie można uznać za świadczenie usług, gdyż nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.

Przedmiotowe argumenty przemawiają w całości za prawidłowością stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z którym Oddział, Spółka oraz jej inne odziały wchodzące w skład szwajcarskiej grupy VAT nie powinny być traktowane jako osobni podatnicy.

W ocenie przy tym Wnioskodawcy fakt przynależności Spółki i jej oddziałów mających siedzibę w Szwajcara do grupy VAT nie ma wpływu na sposób klasyfikacji transakcji dokonywanych pomiędzy Oddziałem i tymi podmiotami i są one transakcjami wewnątrzzakładowymi, pozostającymi poza sferą podatku VAT.

Podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny, prowadzący w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału i zarejestrowany w tutejszym urzędzie skarbowym jako podatnik VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 2.

W ocenie Wnioskodawcy, również w zakresie pytania oznaczonego numerem 2 i w przypadku świadczenia przez Oddział usług na rzecz innych oddziałów Spółki, niewchodzących w skład szwajcarskiej grupy VAT (ani innej grupy VAT) - Oddział nie jest zobowiązany kwalifikować takie usługi jako czynności opodatkowane podatkiem VAT na zasadach, w których Oddział oraz inne oddziały Spółki stanowiłyby osobnych podatników podatku.

Powołując się na wszystkie argumenty przedstawione w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy co do pytania oznaczonego numerem 1, ocenie Wnioskodawcy, podatnikiem o którym mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT jest Spółka (Jednostka macierzysta jako przedsiębiorca zagraniczny) prowadząca działalność gospodarczą w Polsce za pomocą oddziału, zgodnie z odpowiednimi przepisami Ustawy o zasadach uczestnictwa. W konsekwencji, Oddział w Polsce powinien być z punktu widzenia podatku VAT traktowany jako forma prowadzenia działalności przez Spółkę, a nie jako odrębny podatnik VAT.

Czynności wykonywane na rzecz innych oddziałów spółki w ramach tego samego podatnika nie mogą zostać uznane za dokonane na rzecz innej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Powyższe czynności będą stanowiły zatem tzw. czynności wewnątrzzakładowe, związane z ogólną działalnością Spółki i wykorzystywane przez nią do wykonywania działalności gospodarczej analogicznej do działalności zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy VAT, m.in. do świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju.

Przyjęcie odrębnego stanowiska w tej sprawie prowadziłoby do uznania, że Wnioskodawca świadczy de facto usługi samemu sobie, co w jasny sposób godziłoby w zasady opodatkowania podatkiem od wartości dodanej wyznaczone regulacjami wspólnotowymi.

W ocenie Wnioskodawcy, czynności realizowane przez Oddział są również w tym przypadku świadczone bezpośrednio na rzecz jednostki macierzystej Spółki i pozostają poza zakresem VAT, gdyż są to czynności odbywające się "wewnątrz" jednego podatnika, za którego zgodnie z polskimi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług może być uznana wyłącznie Spółka.

Odrębna kwalifikacja miałaby charakter sztuczny, niezgodny z zasadami rozliczenia podatku VAT wynikającymi z zasad wspólnotowych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 3.

W ocenie Wnioskodawcy, zważywszy na argumentację zawartą w odpowiedzi na pytanie 1 Oddział w Polsce oraz pozostałe oddziały Spółki wraz z ich innymi oddziałami nie mogą zostać uznane za osobnych podatników. W związku z powyższym, wszystkie czynności dokonywane między Oddziałem a Spółką oraz jej innymi oddziałami mają charakter czynności wewnętrznych, wewnątrzzakładowych przepływów środków - a co za tym idzie nie mogą zostać uznane za czynności opodatkowane, w tym za eksport lub import usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług podlegają m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei stosownie do art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wskazał Wnioskodawca w treści uzasadnienia swojego stanowiska dotyczącego pytania numer 1, oddział wraz z zagranicznym przedsiębiorcą (jego jednostką macierzystą) jest jednym podatnikiem. W konsekwencji oznacza to, iż czynności wykonywane przez oddział w interesie zagranicznego przedsiębiorcy, na wykonanie których oddział otrzymał stosowne środki finansowe od Jednostki macierzystej (a także otrzymuje środki w ramach wewnętrznych przepływów pieniężnych w ramach Grupy X w zw. ze świadczeniem Usług), nie stanowią świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, przez oddział na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy. Innymi słowy, czynności dokonywane między centralą firmy a jej oddziałem nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT - mają one bowiem charakter wewnętrznych przesunięć w ramach jednego podmiotu (tak też. T. Michalik, VAT. Komentarz, Wyd. 16, Warszawa 2021).

W związku z powyższym Usługi wykonywane przez Oddział na rzecz Spółki oraz oddziałów Spółki mających siedzibę w Szwajcarii (zarówno należących, jak i nienależących do jakiekolwiek grupy VAT) oraz pozostałych oddziałów z siedzibą poza terytorium kraju nie będą stanowiły świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż będą one wykonywane w ramach struktury organizacyjnej jednego podmiotu prawnego (jednego podatnika VAT).

Czynności wykonywane w ramach tego samego podatnika nie mogą zostać bowiem uznane za dokonane na rzecz innej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Powyższe czynności będą stanowiły zatem tzw. czynności wewnątrzzakładowe, związane z ogólną działalnością Spółki (Jednostki macierzystej) i wykorzystywane przez nią do wykonywania działalności gospodarczej analogicznej do działalności zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy VAT, m.in. do świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju. Nie ma znaczenia fakt, że Spółka oraz jej szwajcarskie oddziały przynależą do grupy VAT, bowiem z punktu widzenia ustawy o VAT wciąż pozostają one jednym podatnikiem - przedsiębiorcą zagranicznym i nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.

Opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Usługi świadczone przez Oddział klasyfikują się jako czynności tzw. „back-office”. Usługi te składają się na czynności w zakresie wsparcia działu (działów) finansowego oraz czynności w zakresie wsparcia informatycznego. Czynności te polegają między innymi na planowaniu i zarządzaniu efektywnością, modelowaniu danych dotyczących usług finansowych, przetwarzaniu danych oraz zarządzaniu bezpieczeństwem użytkowników, helpdesk i wsparciu użytkowników końcowych, projektowaniu/zarządzaniu zmianami, czynnościach związanych z regulacjami SOX (Sarbaes-Oxtey Act), czynnościach związanych z rachunkowością finansową i raportowaniem, czynnościach związanych z zamknięciem okresów sprawozdawczych, raportowaniu grupowym, stabilizacją i konserwacją aplikacji, czy rozwoju oprogramowania. Odbiorcą wszystkich usług jest Grupa X (podmioty wchodzące w jej skład). Usługi nie mają adresata zewnętrznego w postaci podmiotu niepowiązanego z Grupą X.

Powyższe czynności wykonywane przez Oddział w ramach Usług służą wsparciu w prawidłowym i sprawnym funkcjonowaniu Spółki i innych podmiotów z Grupy (w tym innych oddziałów) w ich działalności ubezpieczeniowej. Jednakże z uwagi na charakter czynności wykonywanych przez Oddział, nie można Usług tych w żaden sposób klasyfikować jako usług pokrewnych do czynności ubezpieczeniowych, ani tym bardziej jako usług ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku VAT. Zwolnienie z VAT dla usług ubezpieczeniowych uregulowane jest w art. 43 ust. 1 pkt 37 Ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwolnieniu podlegają usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji. Ponieważ powyższe zwolnienie wynika z implementacji Dyrektywy VAT, przy jego ocenie należy uwzględniać przepisy dyrektywy oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”).

Zgodnie z Dyrektywą VAT (art. 135 ust. 1 lit. a), zwolnieniu z VAT podlegają transakcje ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, wraz z usługami pokrewnymi świadczonymi przez brokerów ubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych. Aby usługi świadczone przez Oddział kwalifikować do usług pokrewnych zwolnionych z VAT konieczne byłoby stwierdzenie, że Oddział pełni charakter brokera lub agenta ubezpieczeniowego. W ocenie Wnioskodawcy sytuacja taka nie ma miejsca.

Za powyższą kwalifikacją przemawia przede wszystkim fakt, że Oddział, przy wykonywaniu czynności, nie wchodzi w żadne relacje z ubezpieczonymi. Stanowisko to znajduje odzwierciedlenie w wyroku TSUE w sprawie C-8/01 (Taksatorringen), gdzie stwierdzono, że działalność, która nie wchodzi w żadne relacje z ubezpieczonymi, a swoje usługi kieruje wyłącznie do ubezpieczycieli, nie może być uznana za działalność prowadzoną w charakterze agenta lub brokera ubezpieczeniowego i korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Podobne wnioski, w odniesieniu do analogicznego typu usług „back-office” wspierających działalność ubezpieczeniową, doszedł TSUE w sprawie C-472/03 (Arthur Andersen & Co Accountants c.s.), gdzie stwierdzono, że: „Usługi świadczone przez ACMC na rzecz UL muszą być w rezultacie rozumiane jako forma współpracy polegająca na wspieraniu UL za wynagrodzeniem w wykonywaniu należącej do niej działalności, bez wchodzenia w stosunki umowne z ubezpieczonymi. Działalność taka oznacza podział działalności UL, a nie świadczenie usług przez pośrednika ubezpieczeniowego (zob. podobnie wyrok z dnia 13 grudnia 2001 r. w sprawie C-235/00 CSC Financial Services, Rec. str. 1-10237, pkt 40). Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, na zadane pytanie należy odpowiedzieć, że art. 13 część B lit. a) szóstej dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że czynności „back-office”, polegające na wykonywaniu za wynagrodzeniem usług na rzecz zakładu ubezpieczeniowego, nie stanowią usług pokrewnych czynnościom ubezpieczeniowym dokonywanym przez brokera bądź pośrednika ubezpieczeniowego w rozumieniu tego przepisu.”

Dodatkowo, orzecznictwo TSUE potwierdza, że nawet jeśli wykonywane czynności stanowią istotny element usługi ubezpieczeniowej, ale mogą zostać wyodrębnione tak jak działania typy „back-office”, nie podlegają one zwolnieniu z VAT. Kwestia ta została potwierdzona w wyroku TSUE w sprawie C-40/15 (Aspiro), gdzie stwierdzono, że: „Podobnie jak usługi będące przedmiotem wyroku w sprawie Arthur Andersen (C-472/03, EU:C 2005 135), usługi likwidacji szkód świadczone przez usługodawcę takiego jak Aspiro muszą być rozumiane nie jako świadczenie usług przez pośrednika ubezpieczeniowego, lecz oznaczają rozczłonkowanie działalności wykonywanej przez zakłady ubezpieczeń.”

W świetle powyższego orzecznictwa TSUE należy stwierdzić, że czynności wykonywanych przez Oddział nie można traktować jako usług ubezpieczeniowych, ani usług stanowiących element usług ubezpieczeniowych. Przedmiotowe Usługi nie korzystają zatem ze zwolnienia od podatku VAT i w konsekwencji powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych określonych w Ustawie o VAT, jeżeli miejscem ich świadczenia byłoby terytorium kraju. W sytuacji, w której świadczone są one wyłącznie na rzecz podmiotów z Grupy X - nie stanowią one przy tym czynności podlegających zakresowi podatku VAT.

Fakt istnienia w państwie siedziby Spółki grupy VAT, do której Spółka wraz z oddziałami mającymi swoją siedzibę na terenie Szwajcarii należy, nie ma wpływu na sposób klasyfikacji transakcji dokonywanych pomiędzy Oddziałem i tymi podmiotami, bowiem są one transakcjami wewnątrzzakładowymi, pozostającymi poza sferą podatku VAT.

Mając na względzie powyższe, stanowisko Wnioskodawcy powinno zostać uznane w całości za prawidłowe.

Powyższe znajduje potwierdzenie w jednolitej linii orzeczniczej tut Organu - przykładowo, w interpretacji znak 0114-KDIP1-2.4012.339.2019.3.RD czytamy: „Jak już wskazywano oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług i we wszystkich sprawach związanych z rozliczaniem podatku VAT zobowiązany jest do posługiwania się NIP-em jednostki macierzystej. Podmiotem identyfikowanym na podstawie numeru identyfikacji podatkowej jest właśnie jednostka macierzysta. Zatem należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego rejestrując się na terenie Polski nie ma obowiązku występować do organu podatkowego o nadanie mu numeru NIP, gdyż dla celów rozliczania podatku od towarów i usług zobowiązany jest do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej jednostki macierzystej.”

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu art. 5 ust. 1 ustawy wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które – zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy – rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Terytorialny charakter podatku od towarów i usług oznacza zatem, że opodatkowaniu podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane na terytorium kraju. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia (dostawy) determinuje miejsce opodatkowania. Miejsce świadczenia wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z powyższego przepisu wynika, że aby doszło do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • świadczenie musi być odpłatne,
  • miejscem świadczenia musi być terytorium kraju,
  • świadczenie musi być wykonane na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  • świadczenie nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zatem usługą jest każde świadczenie wykonane przez podatnika w ramach działalności gospodarczej, które nie jest dostawą towarów, w tym m.in. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Na zachowanie to składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). W przypadku uznania danego świadczenia za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, winien istnieć bezpośredni konsument, beneficjent świadczenia, odnoszący wymierną korzyść.

Dana czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można stwierdzić, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Z przytoczonych przepisów wynika, że dla uznania, iż konkretna czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, kluczowe jest ustalenie, czy jest ona wykonywana przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, tj. podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą. Niemniej, przypisanie osobie realizującej daną czynność statusu podatnika nie jest wystarczające dla uznania, że podlega ona przepisom o VAT. Na gruncie tych regulacji niezbędne jest bowiem każdorazowe określenie, czy w ramach transakcji podmiot będący, co do zasady podatnikiem VAT, działa w takim charakterze, tj. czy transakcja ta ma miejsce w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z generalną zasadą dotyczącą miejsca świadczenia usług określoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W świetle regulacji przepisu art. 28b ust. 2 ustawy, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Pojęcie importu usług zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 9 ustawy jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:
    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa
      w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
    • w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Kwestie dotyczące funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r., poz. 994, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych”.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pojęcie „oddział” zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą (art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych).

W myśl art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

W świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Zatem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych na rzecz jednostki macierzystej).

Powyższe wnioski znajdują potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przykładowo, w wyroku w sprawie C-210/04 FCE Bank plc z dnia 23 marca 2006 r. TSUE podkreślił kluczowe znaczenie samodzielności gospodarczej dla celów określenia, czy dany podmiot posiada status podatnika w świetle unijnych przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od wartości dodanej, czy też nie. Sąd stwierdził, iż: „stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki, do której należy, na rzecz którego spółka świadczy usługi, nie może być uznany za podatnika ze względu na obciążenie go kosztami z tytułu świadczenia tych usług”. TSUE uznał, że czynności pomiędzy spółką posiadającą siedzibę na terenie państwa Unii Europejskiej a jej oddziałem zlokalizowanym w państwie UE innym niż siedziba spółki, nie podlegają VAT z uwagi na ich „wewnętrzny” charakter spowodowany brakiem niezależności i odrębności podmiotowej oddziału od spółki.

Na gruncie zaś przytoczonych powyżej przepisów, regulujących przedmiotowe kwestie w prawie polskim, analogiczne podejście potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 15 lipca 2014 r. (sygn. I FSK 301/13) stwierdził, iż „(...) oddział zagranicznego przedsiębiorcy nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonało rejestracji odrębnego podatnika lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym mimo, iż na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału”. Takie same wnioski płyną również z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lutego 2014 r. (sygn. I FSK 353/13).

Tym samym, czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym bądź innym oddziałem tego podmiotu mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych, co skutkuje uznaniem tych czynności za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle art. 8 ustawy, czynności wykonywanych w ramach jednego podmiotu gospodarczego będącego osobą prawną, nie można uznać za świadczenie usług, gdyż nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.

Tezy powyższego wyroku zostały doprecyzowane przez TSUE w wyroku w sprawie C-7/13 Skandia America Corp. wydanym w dniu 17 września 2014 r. Wyrok ten wskazał, że od zasady ogólnej przedstawionej w przytoczonym powyżej wyroku C-210/04, zgodnie z którą świadczenia między centralą podatnika i jego oddziałami pozostają poza zakresem VAT, istnieje wyjątek. Wyjątek ten dotyczy specyficznej sytuacji, gdy oddział jest członkiem tzw. grupy VAT. Wówczas rozliczenia pomiędzy centralą podatnika z państwa trzeciego i jego oddziałem powinny być objęte opodatkowaniem VAT.

Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Szwajcarii i główną operacyjną firmą ubezpieczeniową …. (Grupa). Wnioskodawca prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem oddziału, stworzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oddział wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego. Oddział zatrudnia pracowników i wykorzystuje infrastrukturę (głównie informatyczną) do wykonywania czynności tzw. back-office.

Od 1 stycznia 1995 roku zarówno Spółka, jak i jej wszystkie oddziały z siedzibą w Szwajcarii (podmioty tworzone na podstawie przepisów prawa szwajcarskiego, nieposiadające odrębnej osobowości prawnej od Spółki) oraz inne podmioty kapitałowo powiązane ze Spółką należą do grupy VAT utworzonej na podstawie przepisów prawa podatkowego Szwajcarii. Członkowie szwajcarskiej grupy VAT są traktowani jak jeden podatnik z jednym numerem VAT. Wszystkie dostawy towarów i świadczenie usług członków grupy VAT, dokonywane na rzecz osób trzecich są traktowane jako dokonywane przez grupę VAT. Z drugiej strony wszystkie dostawy towarów i świadczenie usług pomiędzy jednostkami należącymi do grupy VAT nie stanowią dostawy towarów lub świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT i nie podlegają szwajcarskiemu VAT.

Aktualnie Oddział Wnioskodawcy świadczy usługi zarówno na rzecz Spółki w Szwajcarii, jej oddziału położonego w Szwajcarii oraz odrębnej spółki będącej kapitałowo powiązaną z Jednostką macierzystą należących do grupy VAT, oddziałów zlokalizowanych poza Szwajcarią w krajach innych niż Polska, jak i na rzecz innych spółek z Grupy będących niezależnymi podatnikami w rozumieniu Ustawy o VAT mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej oraz poza nią. Zadaniem Oddziału jest świadczenie usług wsparcia na rzecz podmiotów z Grupy, jak również wykonywanie analogicznych czynności na rzecz Spółki (centrali w Szwajcarii Jednostki macierzystej) - w ramach działania przez Oddział jako tak zwane Centrum Usług Wspólnych.

W świetle powołanych przepisów wskazać należy, że oddział nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania Oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. Oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do przedsiębiorcy zagranicznego (jednostki macierzystej), lecz jest jej częścią, a tym samym czynności wykonywane pomiędzy przedsiębiorcą zagranicznym a Oddziałem bądź Oddziałem a innymi oddziałami jednostki macierzystej mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych. Powyższe skutkuje uznaniem tych czynności za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle art. 8 ustawy, czynności wykonywanych w ramach jednego podmiotu gospodarczego będącego osobą prawną, nie można uznać za świadczenie usług, gdyż nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.

Zatem czynności wykonywane przez Oddział w Polsce na rzecz Spółki lub na rzecz jej oddziału, wchodzącego w skład szwajcarskiej grupy VAT czy też innego oddziału zlokalizowanego poza Szwajcarią, jako czynności wykonywane w ramach jednego podmiotu, będą czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podsumowując należy uznać, że ww. czynności wykonywane przez Oddział na rzecz Spółki lub na rzecz jej oddziału, wchodzącego w skład szwajcarskiej grupy VAT czy też innego oddziału niewchodzącego w skład grupy VAT, nie będą stanowiły transakcji podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji wskazać należy, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany w odniesieniu do usług nabywanych od Spółki do rozpoznania importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy i naliczenia podatku VAT. Także w stosunku do usług świadczonych na rzecz Spółki oraz jej oddziału należących do grupy VAT Zainteresowany nie będzie obowiązany do opodatkowania tych czynności i naliczania podatku VAT .

Z uwagi na powyższą argumentację stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych nr 1, 2 i 3 wniosku, uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach opisu sprawy przedstawionego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisu sprawy.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj