Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.191.2021.3.PD
z 27 sierpnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 maja 2021 r. (data wpływu 20 maja 2021 r.) uzupełnionego pismem z 30 lipca 2021 r. (data wpływu 3 sierpnia 2021 r.) na wezwanie nr 0114-KDIP2-1.4010.191.2021.2.PD, 0114-KDIP4-3.4012.344.2021.3.EK z 20 lipca 2021 r. (data nadania 20 lipca 2021 r., data odbioru 26 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej i opłaty rocznej za pakiet usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej i opłaty rocznej za pakiet usług.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


A Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) z siedzibą w (…) współpracuje z B Sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: Spółka), której przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej jest „Działalność organizacji profesjonalnych” nr PKD 94.12.Z. Spółka w ramach swojej działalności prowadzi także: badania rynku i opinii publicznej, działalność wydawniczą, działalność związaną z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników, działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, wynajem i dzierżawę pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, handel hurtowy, handel detaliczny itd. Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej prowadzi m.in. sprzedaż detaliczną pozostałych nowych wyrobów prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, roboty budowlane specjalistyczne, handel hurtowy, handel detaliczny, wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych.


Wnioskodawca przynależy do grupy przedsiębiorców, których spotkania prowadzi i organizuje Spółka. Przynależność do wyżej wymienionej grupy nie jest obowiązkowa. Dzięki członkostwu w grupie, przedsiębiorcy nawiązują relacje z innymi właścicielami firm, dzięki czemu mogą przekazywać sobie wzajemnie kontakty do swoich najlepszych klientów czy partnerów biznesowych, przedsiębiorcy także aktywnie współpracują ze sobą w biznesie, przekazując sobie wzajemnie zlecenia, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. W związku z powyższym Spółka raz w roku wystawia Wnioskodawcy fakturę VAT zawierającą opłatę wstępną oraz opłatę roczną za pakiet usług związanych z organizacją wyżej wymienionych spotkań oraz szkoleniami i doradztwem, które mają ułatwić Wnioskodawcy spotkania w grupie.


Spółka w ramach przedmiotowych opłat wskazuje następujące rodzaje świadczonych usług:

  1. Opłata wstępna obejmuje, mentoring, dostęp do platformy e-learningowej, dostęp do aplikacji mobilnej w ramach regularnych spotkań (raz w tygodniu), spotkań jeden na jeden z przedsiębiorcami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz bazą kontaktów,
  2. Opłata roczna za pakiet usług obejmuje: szkolenia dotyczące funkcjonowania B, autoprezentacji, warsztaty pozwalające zdobyć wiedzę na temat przygotowania i wygłaszania skutecznych prezentacji, pozyskiwania i przekazywania atrakcyjnych rekomendacji, rozbudowywania kontaktów, by pomagały budować i rozwijać biznes, pozyskiwania bliskich partnerów biznesowych, którzy regularnie będą przekazywać rekomendacje, warsztaty pokazujące w jaki sposób przygotować się do spotkania oraz jak je przeprowadzić by generowały rekomendacje i zlecenia, pokazujące w jaki sposób wykorzystać sieć kontaktów do osiągnięcia postawionych firmie celów.


Dzięki podjęciu wyżej wymienionych szkoleń i czynności oraz skorzystaniu z wyżej wymienionych usług jakie świadczy Spółka, Wnioskodawca skutecznie rozbudowuje swoje kontakty biznesowe, zawiera nowe umowy o świadczenie usług, zwiększa własną sprzedaż, oraz zatrudnia nowych pracowników, wpływając tym samym na rozwój firmy. Zatem Wnioskodawca w zamian za wyżej wymienione opłaty uzyskuje od Spółki określone świadczenia m.in. usługi o charakterze marketingowym i szkoleniowym.


Wnioskodawca pismem z 30 lipca 2021 r. uzupełnił opis stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wskazując, że:


Dzięki skorzystaniu z wyżej wymienionych usług Spółki, Wnioskodawca skutecznie rozbudowuje swoje kontakty biznesowe, zawiera nowe umowy, zwiększa sprzedaż własnych usług lub towarów.


Spółka B Sp. z o.o. nie jest organizacją zrzeszającą przedsiębiorców i pracodawców działającą na podstawie odrębnych ustaw. Jej działalność ma charakter gospodarczy i opiera się przede wszystkim na wskazanym w KRS przedmiocie przeważającej działalności tj. działalności organizacji profesjonalnych. Opłata wstępna oraz opłata roczna za pakiet usług nie stanowią składki na rzecz organizacji zrzeszającej przedsiębiorców i pracodawców działającej na podstawie odrębnych ustaw do których przynależność Wnioskodawcy jest/nie jest obowiązkowa. Opłata wstępna oraz opłata roczna za pakiet usług nie przekraczają w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.


Ponadto w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sformułował pytanie Nr 1 mającego być przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz sprecyzował własne stanowisko w zakresie ww. pytania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (pytanie Nr 1 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):


  1. Czy Wnioskodawca może zaliczyć opłatę wstępną oraz opłatę roczną za pakiet usług do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm.)?
  2. Czy Wnioskodawca może odliczyć w całości naliczony podatek VAT za opłatę wstępną oraz opłatę roczną za pakiet usług tj. czy stanowi to podstawę do obniżenia podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106)? Czy raczej opłatę wstępną i opłatę roczną Wnioskodawca powinien potraktować jako opłatę członkowską, niepodlegającą podatkowi od towarów i usług zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r, poz. 106)?


Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania oznaczonego Nr 2 odnośnie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy, może on zaliczyć opłatę wstępną oraz opłatę roczną za pakiet usług do kosztów uzyskania przychodów na podstawie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm ).


W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia ze świadczeniem usług przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy w zamian za wynagrodzenie. W ocenie Wnioskodawcy wydatki na opłatę wstępną oraz opłatę roczną za pakiet usług spełniają warunek uznania ich za koszty w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ ich poniesienie jest uzasadnione z punktu widzenia osiągnięcia przychodów, a także zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dzięki skorzystaniu z wyżej wymienionych usług Spółki, Wnioskodawca skutecznie rozbudowuje swoje kontakty biznesowe, zawiera nowe umowy, zwiększa sprzedaż własnych usług lub towarów. Wystawiona faktura VAT przez Spółkę nie jest fakturą, która dokumentowałaby czynności niepodlegające opodatkowaniu. Z rodzaju świadczonych usług można wywnioskować, że Spółka świadczy na rzecz Wnioskodawcy m. in. usługi doradcze, marketingowe i szkoleniowe. Pomimo tego, że przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest „Działalność organizacji profesjonalnych” oznaczona numerem PKD 94.12.Z, Spółka prowadzi działalność w innym zakresie świadcząc szeroki wachlarz usług doradczych, marketingowych i szkoleniowych. Spółka nie jest organizacją zrzeszającą przedsiębiorców, do których przynależność nie jest obowiązkowa. Nie można zatem uznać przedmiotowych opłat, które są wyszczególnione na fakturze jako składki członkowskiej co pociągałoby za sobą skutek w postaci braku możliwości zaliczenia ponoszonych na rzecz Spółki opłat do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczenia w całości podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej i opłaty rocznej jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.


Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.


Podkreślić w tym miejscu należy, że to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem, o sposobie klasyfikacji kosztów decyduje sam podatnik i to on ponosi odpowiedzialność za zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Uznając dany wydatek za koszt uzyskania przychodów podatnik musi jednoznacznie wykazać, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.


W myśl art. 9 ust. 1 updop, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodów pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) – jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.


Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w art. 16 ust. 1 ustawy - wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalnością działania dla osiągnięcia tego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów będą zatem wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli są one racjonalnie uzasadnione, a każdy wydatek powinien być oceniany przede wszystkim z tego punktu widzenia. Wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione koszty pozwalają na normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a w sensie podatkowym zabezpieczają źródło przychodów.


Co do zasady, składki na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.


W myśl bowiem art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. a) oraz lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:

  • składek organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, z tym że górną granicę składki określi minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Spółdzielczej,
  • składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca przynależy do grupy przedsiębiorców, na rzecz których Spółka – B Sp. z o. o. świadczy usługi o charakterze marketingowym i szkoleniowym. Spółka za świadczenie ww. usług raz w roku wystawia fakturę VAT zawierającą opłatę wstępną obejmującą m.in. mentoring, dostęp do platformy e-learningowej, dostęp do aplikacji mobilnej oraz opłatę roczną za pakiet usług, która obejmuje m.in. szkolenia z zakresu autoprezentacji czy budowania kontaktów biznesowych. Członkostwo Wnioskodawcy we wspomnianej grupie przedsiębiorców daje mu możliwość nawiązania współpracy z innymi przedsiębiorcami, czy też wymiany kontaktów do klientów lub partnerów biznesowych, co w istocie przekłada się na rozwój firmy poprzez skuteczne budowanie kontaktów biznesowych, zawieranie nowych umów współpracy, zwiększoną sprzedaż oraz zatrudnianie nowych pracowników. Wnioskodawca wskazuje, że B Sp. z o.o. nie jest organizacją zrzeszającą przedsiębiorców i pracodawców działającą na podstawie odrębnych ustaw. Jej działalność ma charakter gospodarczy i opiera się przede wszystkim na wskazanym w KRS przedmiocie przeważającej działalności tj. działalności organizacji profesjonalnych. Opłata wstępna oraz opłata roczna za pakiet usług nie stanowią składki na rzecz organizacji zrzeszającej przedsiębiorców i pracodawców działającej na podstawie odrębnych ustaw do których przynależność Wnioskodawcy jest/nie jest obowiązkowa. Opłata wstępna oraz opłata roczna za pakiet usług nie przekraczają w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.


Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w stosunku do poniesionych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki opłat nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika bowiem, iż świadczenie Wnioskodawcy (opłata wstępna i opłata roczna za pakiet usług) pozostaje w bezpośrednim i konkretnym związku ze świadczeniem wzajemnym ze strony usługodawcy – Spółki B Sp. z o.o. W przedmiocie sprawy mamy zatem do czynienia z odpłatnością za usługę, a nie składką członkowską. Za uiszczoną opłatę, Wnioskodawca otrzymał/otrzymuje wymierne korzyści w postaci konkretnego zakresu świadczonych na Jego rzecz usług.


W tym stanie rzeczy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że opłata wstępna oraz opłata roczna ponoszona przez Wnioskodawcę na pakiet usług świadczonych przez Spółkę – B Sp. z o. o. na Jego rzecz może stanowić u Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w danym roku podatkowym.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj