Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.283.2021.1.AG
z 8 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2021 r. (data wpływu 12 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidendy o kwotę podatku należnego od dochodu spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidendy o kwotę podatku należnego od dochodu spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką komandytową, którego komplementariuszem jest osoba fizyczna X. Wnioskodawca uzyska status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r. (na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej z 28 listopada 2020 r.).

W styczniu 2021 r. Wnioskodawca na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży działki (działka jest własnością Wnioskodawcy) przyjął zadatek, którego część – także w styczniu 2021 r. – wypłacił będącemu osobie fizycznej X tytułem zaliczki na poczet zysku Wnioskodawcy. Otrzymanie tego zadatku nie spowodowało powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym ani u Wnioskodawcy (gdyż do 30 kwietnia 2021 r. nie jest podatnikiem podatku dochodowego), ani u osoby fizycznej X (ze względu na brzmienie art. 14 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.f.).

Działkę będącą przedmiotem wskazanej umowy przedwstępnej Wnioskodawca sprzeda po 30 kwietnia 2021 r. (ale przed 31 grudnia 2021 r.), a więc po uzyskaniu statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W konsekwencji, na podstawie art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychód z tytułu sprzedaży tej działki będzie dla Wnioskodawcy w całości przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Od dochodu, który wygeneruje ten przychód, Wnioskodawca zapłaci podatek dochodowy obliczony według stawki 9% (na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.).

Po zakończeniu 2021 r. Wnioskodawca wypłaci osobie fizycznej X część lub całość przypadającego na niego zysku Wnioskodawcy za rok podatkowy trwający od 1 maja do 31 grudnia 2021 r. Kwota ta stanowić będzie dla osoby fizycznej X przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., od którego Wnioskodawca jako płatnik będzie, co do zasady, obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% (na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych Wnioskodawca będzie mógł na podstawie art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f. odliczyć – do wysokości kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. – cały przypadający na osobę fizyczną X podatek należny od dochodu Wnioskodawcy osiągniętego w roku podatkowym trwającym od 1 maja do 31 grudnia 2021 r., w tym podatek przypadający na dochód, który wygenerował przychód odpowiadający zadatkowi otrzymanemu przez Wnioskodawcę w styczniu 2021 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy do końca 2020 r. spółki komandytowe nie były podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Z dniem 1 stycznia 2021 r. się to zmieniło (zob. art. 1 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.), z zastrzeżeniem że na podstawie przepisów przejściowych spółki komandytowe mogą postanowić, że u.p.d.o.f. oraz u.p.d.o.p. w nowym brzmieniu stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. (zob. art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej z 28 listopada 2020 r.).

Jednocześnie po uzyskaniu przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych opodatkowanymi zryczałtowanym podatkiem dochodowym obliczanym według stawki 19% przychodami wspólników tych spółek są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. W przypadku wspólników spółek komandytowych będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. Do pobierania tego podatku obowiązana jest jako płatnik spółka komandytowa (zob. art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.).

Z art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f. wynika przy tym, że zryczałtowany podatek (obliczony zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. lub od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 u.p.d.o.p., za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany (z zastrzeżeniem, że kwota tego pomniejszenia nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. – zob. art. 30a ust. 6b u.p.d.o.f.).

Wnioskodawca skorzystał z możliwości przewidzianej w art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej z 28 listopada 2020 r., a w konsekwencji do 30 kwietnia 2021 r. do Wnioskodawcy oraz przychodów i kosztów związanych uczestnictwem we Wnioskodawcy mają zastosowanie przepisy u.p.d.o.f. oraz u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 r. W związku z tym Wnioskodawca nie był obowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconej w styczniu 2021 r. osobie fizycznej X zaliczki na poczet zysku Wnioskodawcy.

Obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych ciążyć natomiast będzie na Wnioskodawcy w związku z dokonaniem po zakończeniu 2021 r. wypłaty osobie fizycznej X części lub całości przypadającego na niego zysku Wnioskodawcy za rok podatkowy trwający od 1 maja do 31 grudnia 2021 r. Kwota ta stanowić bowiem będzie dla komplementariusza X przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., od którego Wnioskodawca jako płatnik będzie, co do zasady, obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% (na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.). Jednakże w takim przypadku Wnioskodawca uprawniony będzie pomniejszyć, na podstawie art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f., kwotę zryczałtowanego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału osoby fizycznej X w zysku Wnioskodawcy i podatku należnego od dochodu Wnioskodawcy, obliczonego zgodnie z art. 19 u.p.d.o.p., za rok podatkowy trwający od 1 maja do 31 grudnia 2021 r. (z uwzględnieniem art. 30a ust. 6b u.p.d.o.f.).

Ani z przepisów u.p.d.o.f. i u.p.d.o.p., ani z przepisów ustawy nowelizującej z 28 listopada 2020 r. nie wynika przy tym, aby na stosowanie art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f. jakkolwiek wpływ miał fakt, iż dochód Wnioskodawcy częściowo wygeneruje przychód odpowiadający zadatkowi otrzymanemu przez Wnioskodawcę w styczniu 2021 r., którego część została wypłacona w styczniu 2021 r. osobie fizycznej X jako zaliczka na poczet zysku, od której Wnioskodawca – z braku takiego obowiązku – nie pobrał zryczałtowanego podatku dochodowego. Dlatego też, zdaniem Wnioskodawcy, pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, będzie on mógł na podstawie art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f. odliczyć – do wysokości kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt u.p.d.o.f. – cały przypadający na osobę fizyczną X podatek należny od dochodu Wnioskodawcy osiągniętego w roku podatkowym trwającym od 1 maja do 31 grudnia 2021 r., w tym podatek przypadający na dochód, który wygeneruje przychód odpowiadający zadatkowi otrzymanemu przez Wnioskodawcę w styczniu 2021 r. Może to oznaczać, że Wnioskodawca nie będzie w ogóle obowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej osobie fizycznej X części przypadającego na niego zysku Wnioskodawcy za rok podatkowy trwający od 1 maja do 31 grudnia 2021 r., gdyż kwota tego podatku po dokonaniu odliczenia na podstawie art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f. wyniesie 0 zł.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.): spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych: użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 102 Kodeksu spółek handlowych: spółką komandytową jest spółka osobowa, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, natomiast za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz) ponosi odpowiedzialność bez ograniczeń i co najmniej jeden wspólnik (komandytariusz) ponosi ograniczoną odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 5a pkt 26 tej ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Stosownie natomiast do art. 5a pkt 28 lit. c ww.: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, w myśl art. 5a pkt 31 cytowanej ustawy podatkowej: ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych – oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e.

W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2021 r. przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: ustawa zmieniająca) – spółki komandytowe uzyskały lub uzyskają status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w terminie 1 stycznia 2021 r. lub 1 maja 2021 r. (art. 12 ust. 1 i ust. 2 ustawy zmieniającej).

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.): przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółki komandytowe stały się odrębnymi, samodzielnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Innymi słowy spółka komandytowa przestała być spółką transparentną podatkowo. W konsekwencji, działalność prowadzona przez spółkę komandytową nie może być traktowana jak działalność prowadzona przez wspólnika. Zaś wspólnicy tych spółek (w tym komplementariusze) będący osobami fizycznymi uzyskują z tytułu uczestnictwa w tych spółkach przychody z kapitałów pieniężnych.

W tym miejscu należy wskazać, że Wnioskodawcą w tej sprawie jest spółka komandytowa (dalej również: Spółka), która uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych 1 maja 2021 r. Wspólnikiem – komplementariuszem Spółki jest osoba fizyczna X. Tym samym, od tego dnia w zakresie uzyskanych przez osobę fizyczną X przychodów oraz poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w Spółce znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy: za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (…).

Dywidenda to część zysku netto spółki (w tym również spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych), która przypada wspólnikowi zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników.

Z uregulowań zawartych w art. 24 ust. 5 ww. ustawy wynika, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Z powyższej regulacji wynika zatem, że dywidenda, aby podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym, musi zostać wypłacona wspólnikowi.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 30a ust. 6a tej ustawy: zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Kwota pomniejszenia, o którym mowa w ust. 6a, nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 pkt 4 (art. 30a ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 30a ust. 6c ww. ustawy: przepisy ust. 6a i 6b stosuje się również w przypadku, gdy przychód z tytułu udziału w zysku spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, za dany rok podatkowy zostanie uzyskany przez komplementariusza w innym roku niż rok następujący po danym roku podatkowym, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty.

Z literalnej wykładni przepisu art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolą ustawodawcy było zastosowanie mechanizmu odliczenia od zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej podatku należnego zapłaconego przez spółkę komandytową (w wysokości odpowiadającej procentowemu udziałowi komplementariusz w zysku tej spółki) za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Skoro w art. 30a ust. 6a jest mowa o podatku należnym obliczonym według art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to oznacza to, że chodzi wyłącznie o możliwość odliczenia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych równowartości odpowiedniej części należności podatku dochodowego od osób prawnych wynikającej z zeznania rocznego CIT-8 składanego przez spółkę komandytową.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-12, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

W myśl art. 41 ust. 4e tej ustawy: spółki, o których mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, obowiązane są jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 6a-6e.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w styczniu 2021 r. Wnioskodawca (tj. w czasie, gdy Wnioskodawca był spółką transparentna podatkowo) na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży działki (działka jest własnością Wnioskodawcy) przyjął zadatek, którego część – także w styczniu 2021 r. – wypłacił osobie fizycznej X tytułem zaliczki na poczet zysku Wnioskodawcy. Otrzymanie tego zadatku nie spowodowało powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym ani u Wnioskodawcy, ani u osoby fizycznej X (ze względu na brzmienie art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Działkę będącą przedmiotem wskazanej umowy przedwstępnej Wnioskodawca sprzeda po 30 kwietnia 2021 r. (ale przed 31 grudnia 2021 r.), a więc po uzyskaniu statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Po zakończeniu 2021 r. Wnioskodawca wypłaci osobie fizycznej X część lub całość przypadającego na niego zysku Wnioskodawcy za rok podatkowy trwający od 1 maja do 31 grudnia 2021 r.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia, czy – pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych Wnioskodawca – będzie mógł na podstawie art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczyć do wysokości kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 4 tej ustawy – cały przypadający na osobę fizyczną X podatek należny od dochodu Wnioskodawcy osiągniętego w roku podatkowym trwającym od 1 maja do 31 grudnia 2021 r., w tym podatek przypadający na dochód, który wygenerował przychód odpowiadający zadatkowi otrzymanemu przez Wnioskodawcę w styczniu 2021 r.

Konsekwencją nadania spółce komandytowej podmiotowości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania dochodu wypracowanego przez tę spółkę, podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do pozostałych spółek – podatników podatku dochodowego od osób prawnych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej. Wspólnicy spółki komandytowej, tj. m.in. jej komplementariusze zostaną opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z uczestnictwa w zysku takiej spółki.

Wobec tego, od uzyskiwanych przez wspólnika będącego komplementariuszem przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w pierwszej kolejności płatnik winien obliczyć 19% zryczałtowany podatek. Następnie pomniejszy ten podatek o kwotę stanowiącą iloczyn procentowego udziału komplementariusza w zysku spółki komandytowej i podatku od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty. Przy czym, kwota pomniejszenia nie może przekroczyć kwoty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

To oznacza, że skoro Spółka w roku podatkowym od 1 maja do 31 grudnia 2021 r. wypracuje zysk, a zgromadzenie wspólników podejmie decyzję o podziale tego zysku i wypłacie dywidendy (w całości lub w części) na rzecz osoby fizycznej X (będącej komplementariuszem Spółki), to od kwoty tej dywidendy Wnioskodawca obliczy 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Następnie Spółka obliczy iloczyn procentowego udziału osoby fizycznej X w zyskach Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy od 1 maja do 31 grudnia 2021 r.

W sytuacji, gdy kwota dywidendy jest większa niż wartość odliczenia, różnica podlega wpłacie na rachunek właściwego urzędu skarbowego. W przeciwnym razie zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych wyniesie 0.

Bez wpływu na powyższą sytuację pozostaje kwestia, że odliczeniu będzie podlegał podatek dochodowy od osób prawnych należny od Spółki, na którego wysokość będzie miał wpływ otrzymany przez Wnioskodawcę w styczniu 2021 r. zadatek, który wygeneruje przychód ze sprzedaży działki, która nastąpi po 1 maja 2021 r., ale przed upływem 31 grudnia 2021 r., a z którego to środków Wnioskodawca wypłacił osobie fizycznej X zaliczkę na poczet zysku Wnioskodawcy za okres, gdy Wnioskodawca nie był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując – pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych – Wnioskodawca będzie mógł, na podstawie art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczyć do wysokości kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy cały przypadający na osobę fizyczną X podatek należny od dochodu Wnioskodawcy osiągniętego w roku podatkowym trwającym od 1 maja do 31 grudnia 2021 r., w tym podatek przypadający na dochód, który wygenerował przychód odpowiadający zadatkowi otrzymanemu przez Wnioskodawcę w styczniu 2021 r.

Ponadto należy dodać, że Wnioskodawca w pytaniu powołał art. 30b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zamiast art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Organ uznał to jednak za oczywistą omyłkę niemającą wpływu na rozstrzygnięcie sprawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj