Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDWL.4011.81.2021.2.TW
z 8 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2021 r. (data wpływu 6 lipca 2021 r.), uzupełnionym w dniu 13 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty spółce LPP, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, zysku ze spółki komandytowej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty spółce LPP, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, zysku ze spółki komandytowej.

W związku z tym, że złożony wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, pismem z dnia 23 lipca 2021 r., nr 0112-KDWL.4011.81.2021.1.TW, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano 23 lipca 2021 r., skutecznie doręczono 6 sierpnia 2021 r., natomiast 13 sierpnia 2021 r. do tut. organu wpłynęło pismo stanowiące odpowiedzi na ww. wezwanie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej jako: „Spółka”), która z dniem 1 maja 2021 r. uzyska status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej jako: „ustawy o CIT”), zgodnie z treścią art. 1 ust. 3 pkt 1).

W przyszłości do Spółki przystąpi nowy wspólnikkomplementariusz tj. osobowa spółka LLP (Limited Liability Partnership) z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: „Spółka LLP”). Spółka LLP nabędzie ogół praw i obowiązków w Spółce oraz będzie uprawniona do pobierania zysku z tytułu udziału w zysku Spółki. Wnioskodawca jest w Spółce LLP wspólnikiem o ograniczonej odpowiedzialności tzw. limited partner.

Spółka LLP będzie posiadała w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że Spółka LLP jest brytyjską spółką osobową, która jest transparentna podatkowo zgodnie z przepisami brytyjskimi tj. dochód (przychód) wygenerowany w toku działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę podlega opodatkowaniu nie z poziomu samej spółki a jej wspólników. Wobec powyższego komplementariusz, tj. spółka LLP zgodnie z przepisami prawa brytyjskiego nie jest traktowana jako samodzielny podatnik podatku dochodowego, tzn. jest „transparentna” podatkowo (analogicznie jak polskie spółki osobowe), a więc jej przychody i koszty są alokowane w proporcjach między jej wspólników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca jako wspólnik Spółki LLP wobec dochodów (przychodów) z tytułu dokonywanych na rzecz Spółki LLP wypłat zysku z tytułu udziału w zysku Spółki będzie uprawniony do opodatkowania tych dochodów (przychodów) w sposób, o którym mowa w art. 30a ust. 6 w zw. art. 30a ust. 1 pkt 4) ustawy o PIT tj. do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego, obliczonego od dochodu (przychodu) otrzymanego z tytułu udziału Spółki LLP w zysku Spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Spółki LLP w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, niezależnie od tego, że udział w zysku zostanie wypłacony Spółce LLP?

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do opodatkowania tych dochodów (przychodów) w sposób, o którym mowa w art. 30a ust. 6 w zw. art. 30a ust. 1 pkt 4) ustawy o PIT tj. do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego, obliczonego od dochodu (przychodu) otrzymanego z tytułu udziału Spółki LLP w zysku Spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Spółki LLP w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, niezależnie od tego, że udział w zysku zostanie wypłacony Spółce LLP.

Uzasadnienie:

Spółka LLP jest brytyjską spółką osobową, która jest transparentna podatkowo tj. dochód (przychód) wygenerowany w toku działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę podlega opodatkowaniu nie z poziomu samej spółki a jej wspólników.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jednocześnie stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału).

Zgodnie z definicjami zawartymi w treści przepisów art. 5a pkt 29), 31), 32) ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce,
  • udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e m.in. spółce komandytowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • objęciu udziału (akcji) - oznacza to również uzyskanie przez wspólnika spółki, o której mowa w pkt 28 lit. c-e ogółu praw i obowiązków wspólnika w tej spółce.

Zgodnie z treścią przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19 i art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, ustawodawca określa, że jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne. Natomiast w art. 17 ust. 1 ustawy o PIT, wymienione zostały enumeratywnie ww. przychody z kapitałów pieniężnych. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4) tej ustawy przychodem z kapitałów pieniężnych są m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce.

Z powyższego wynika zatem, że wypłata udziału w zysku spółki komandytowej stanowi dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stąd do jej wspólników nie ma już zastosowania art. 5b ust. 2 ustawy o PIT (tj. udział w zysku sp.k. jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej), a wyłącznie przywołany przepis art. 17 ust. 1 pkt 4) ww. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 30a ust. 1 pkt 4) ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Jak wynika natomiast z treści przepisu art. 30a ust. 6a ustawy o PIT zryczałtowany podatek obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4) od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c. pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Kwota pomniejszenia, o którym mowa powyżej nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 pkt 4, zgodnie z treścią art. 30a ust. 6b ustawy o PIT.

Jednocześnie rozstrzygnięcia wymaga kwestia powstania po stronie Spółki ewentualnego obowiązku potrącenia tzw. podatku u źródła. Z art. 10 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (dalej: „UPO”) dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Przy czym określenie „dywidendy” użyte w tym artykule oznacza dochód z udziałów (akcji) lub innych praw do udziału w zyskach z wyjątkiem wierzytelności, jak również dochód z innych praw w spółce, który według prawa Umawiającego się Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z udziałów (akcji) i obejmuje również każdy dochód, który według prawa Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę jest traktowany jak dywidenda lub dystrybucja dokonywana przez spółkę (art. 10 ust. 3 UPO).

Zarówno na gruncie ustawy o PIT, jak i UPO, transparentna podatkowo spółka osobowa nie jest podmiotem obowiązku podatkowego z tytułu uzyskiwanych przychodów z dywidend w rozumieniu UPO. Nie oznacza to jednak, że przychody te nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem, gdyż w sensie podatkowym odbiorcami należności i podatnikami podatku u źródła są wspólnicy spółki osobowej. W konsekwencji Spółka wypłacająca dywidendę nie będzie zobowiązana do pobierania podatku u źródła od tej części udziału w zysku wypłacanych na rzecz LLP, bowiem wypłata udziału w zysku w części, w jakiej przypadnie na Wnioskodawcę, nie będzie miała charakteru transgranicznego, gdyż Polska będzie zarówno państwem siedziby Spółki wypłacającej udział w zysku, jak i państwem miejsca zamieszkania Wnioskodawcy otrzymującego tą należność. Tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku u źródła od tej części należności wypłacanych na rzecz Spółki LLP (co nie oznacza, że wypłata ta będzie nieopodatkowania, o czym poniżej).

Jednocześnie w nawiązaniu do powyższej treści, należy wskazać, że zasady obliczenia podatku komplementariusza spółki komandytowej zostały w ustawie o PIT określone analogicznie jak w przypadku komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej. Zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej pomniejsza się zatem o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Powyższa zasada pozwala w praktyce pomniejszyć podatek komplementariusza o odpowiednią część podatku zapłaconego przez spółkę komandytową.

W ocenie Wnioskodawcy, niezależnie od tego, że przychód z tytułu udziału w zysku Spółki powstanie po stronie Wnioskodawcy wskutek wypłaty udziału w zysku na rzecz transparentnej podatkowo Spółki LLP, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia zryczałtowanego podatku od przychodów z tytułu udziału w zysku Spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej Spółki i podatku należnego od dochodu tej Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

W związku z powyższym, Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dochodów (przychodów) z tytułu wypłaty udziału w zysku Spółki na rzecz transparentnej podatkowo Spółki LLP, w sposób, o którym mowa w art. 30a ust. 6 w zw. art. 30a ust. 1 pkt 4) ustawy o PIT tj. do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego, obliczonego od dochodu (przychodu) otrzymanego z tytułu udziału Spółki LLP w zysku Spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Spółki LLP w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, niezależnie od tego, że udział w zysku zostanie wypłacony Spółce LLP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a ust. 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Stosownie do art. 5a ust. 28 lit. c cytowanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, w myśl art. 5a pkt 31 omawianej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych – oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123), (dalej: Ustawa Zmieniająca), spółki komandytowe uzyskały lub uzyskają status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w terminie – 1 stycznia 2021 r. lub 1 maja 2021 r. (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwszy ustawy zmieniającej).

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.), przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółki komandytowe stały się odrębnymi, samodzielnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Innymi słowy spółka komandytowa przestała być spółką transparentną podatkowo. W konsekwencji, działalność prowadzona przez spółkę komandytową nie może być traktowana jak działalność prowadzona przez wspólnika. Zaś wspólnicy tych spółek (w tym komplementariusze) będący osobami fizycznymi, uzyskują z tytułu uczestnictwa w tych spółkach przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
  4. wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Z uregulowań zawartych w art. 24 ust. 5 cytowanej ustawy wynika, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 omawianej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 30a ust. 6a powołanej ustawy, zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Kwota pomniejszenia, o którym mowa w ust. 6a, nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 pkt 4 (art. 30a ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 30a ust. 6c ww. ustawy, przepisy ust. 6a i 6b stosuje się również w przypadku, gdy przychód z tytułu udziału w zysku spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, za dany rok podatkowy zostanie uzyskany przez komplementariusza w innym roku niż rok następujący po danym roku podatkowym, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 cytowanej ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4–5a, 13–16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1–11 oraz 11b– 12, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

W myśl art. 41 ust. 4e omawianej ustawy, spółki, o których mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, obowiązane są jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 6a-6e.

Z informacji przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej jako: „Spółka”), która z dniem 1 maja 2021 r. uzyska status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przyszłości do Spółki przystąpi nowy wspólnikkomplementariusz tj. osobowa spółka LLP (Limited Liability Partnership) z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: „Spółka LLP”). Spółka LLP nabędzie ogół praw i obowiązków w Spółce oraz będzie uprawniona do pobierania zysku z tytułu udziału w zysku Spółki. Wnioskodawca jest w Spółce LLP wspólnikiem o ograniczonej odpowiedzialności tzw. limited partner. Spółka LLP będzie posiadała w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy. Spółka LLP jest brytyjską spółką osobową, która jest transparentna podatkowo zgodnie z przepisami brytyjskimi tj. dochód (przychód) wygenerowany w toku działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę podlega opodatkowaniu nie z poziomu samej spółki a jej wspólników. Wobec powyższego komplementariusz, tj. spółka LLP zgodnie z przepisami prawa brytyjskiego nie jest traktowana jako samodzielny podatnik podatku dochodowego, tzn. jest „transparentna” podatkowo (analogicznie jak polskie spółki osobowe), a więc jej przychody i koszty są alokowane w proporcjach między jej wspólników.

W oparciu o tak przedstawiony opis sprawy należy przyjąć, że zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii, Spółka LLP traktowana jest na potrzeby lokalnego podatku dochodowego jako podmiot transparentny podatkowo. Tym samym Spółka LLP nie jest uznawana za rezydenta podatkowego w rozumieniu Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840). Oznacza to, że przychody i koszty związane z działalnością Spółki LLP przypisywane są do jej poszczególnych wspólników proporcjonalnie do posiadanego przez każdego z nich udziałów w zyskach (stratach) generowanych przez Spółkę LLP i to wspólnicy, a nie Spółka LLP podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z uwagi na transparentność podatkową spółek osobowych ostatecznymi odbiorcami należności są wspólnicy spółek osobowych. Podatnikiem powinien być zatem wspólnik spółki osobowej.

Wyjaśnienia wymaga fakt, że konsekwencją nadania spółce komandytowej podmiotowości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania dochodu wypracowanego przez tę spółkę – podobnie, jak ma to miejsce w odniesieniu do pozostałych spółek – podatników podatku dochodowego od osób prawnych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej. Wspólnicy spółki komandytowej, tj. m.in. jej komplementariusze zostaną opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z uczestnictwa w zysku takiej spółki.

Wobec tego, od uzyskiwanych przychodów przez wspólnika będącego komplementariuszem z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, w pierwszej kolejności płatnik winien obliczyć 19% zryczałtowany podatek, który następnie pomniejszy o kwotę stanowiącą iloczyn procentowego udziału komplementariusza w zysku spółki i podatku od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty. Przy czym jak wskazano powyżej kwota pomniejszenia, nie może przekroczyć kwoty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z literalnej wykładni przepisu art. 30a ust. 6a ww. ustawy, wynika, że wolą ustawodawcy było zastosowanie mechanizmu odliczenia od zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej, podatku należnego zapłaconego przez spółkę komandytową za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Skoro w art. 30a ust. 6a cytowanej ustawy, mowa jest o podatku należnym obliczonym według art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to oznacza to, że chodzi wyłącznie o możliwość odliczenia od zryczałtowanego podatku od osób fizycznych równowartości odpowiedniej części należności podatku dochodowego od osób prawnych wynikającej z zeznania rocznego CIT-8.

W konsekwencji w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 omawianej ustawy, od uzyskanych przez Wnioskodawcę – jako wspólnika transparentnej podatkowo Spółki LLP – przychodów z tytułu wypłaconego zysku spółki komandytowej należny będzie zryczałtowany podatek dochodowy, do którego poboru w wysokości 19% będzie zobowiązana spółka komandytowa bez możliwości dokonania jego pomniejszenia, zanim zostaną ustalone należności podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy wynikające z zeznania rocznego CIT-8.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, ze komplementariuszem spółki komandytowej będzie Spółka LLP, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem.

Należy wskazać, że dochody spółki niebędącej osobą prawną (w rozpatrywanej sprawie: osobowej spółki LLP) nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki niebędącej osobą prawną. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną jest uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do treści art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zgodnie z tą zasadą dochody (przychody) z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału w zysku spółki.

Powyższy przepis wyraża zasadę transparentności podatkowej spółek osobowych – zgodnie z którą dochód osiągnięty przez spółkę osobową jest opodatkowany dopiero na poziomie jej wspólników, a nie na poziomie samej spółki. Zatem, zobowiązanie podatkowe powstaje osobno u każdego wspólnika, proporcjonalnie do posiadanych przez niego udziałów w zysku tej spółki osobowej.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Spółka LLP (w której Wnioskodawca jest wspólnikiem) będzie pełniła funkcję komplementariusza w spółce komandytowej. Z uwagi na to, że spółka komandytowa będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, dochody uzyskane przez spółkę komandytową będą podlegały opodatkowaniu podatkiem 19%. Następnie, po opodatkowaniu na poziomie spółki komandytowej, zysk będzie wypłacany do wspólników, w tym do komplementariusza (Spółki LLP).

W momencie wypłaty zysku do komplementariusza, powstanie zobowiązanie podatkowe z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej, przy czym komplementariusz będzie uprawniony do obniżenia zobowiązania podatkowego zgodnie z zasadami opisanego powyżej mechanizmu. Ponieważ jednak Spółka LLP jest transparentna podatkowo, jej zobowiązanie podatkowe zostanie odpowiednio alokowane do wspólników stosownie do ich udziału w zysku Spółki LLP. Przy czym z uwagi na transparentność podatkową Spółki LLP, do polskich wspólników zostanie alokowany nie tylko obowiązek zapłaty podatku, ale także uprawnienie do obniżenia kwoty podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości odpowiadającej – stosownie do zasady wynikającej z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ich udziałowi w zysku Spółki LLP.

W konsekwencji powyższych wyjaśnień, Wnioskodawcy, będącemu wspólnikiem Spółki LLP, która to będzie pełnić funkcję komplementariusza spółki komandytowej, przysługiwać będzie prawo do pomniejszenia zryczałtowanego podatku od przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę poprzez Spółkę LLP z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej, o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Spółki LLP w zysku spółki komandytowej i podatku należnego od dochodu spółki komandytowej, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym zaznacza się, że prawo to odnosi się tylko do tej części kwoty obliczonej zgodnie z wyżej wskazanym algorytmem, odpowiadającej procentowemu udziałowi w zysku Wnioskodawcy w Spółce LLP.

Podsumowując: słusznie zatem Wnioskodawca uważa, że przysługuje mu – jako wspólnikowi Spółki LLP, prawo do opodatkowania przychodów z tytułu dokonywanych na rzecz Spółki LLP wypłat zysku z tytułu udziału w zysku Spółki w sposób, o którym mowa w art. 30a ust. 6 w zw. art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego, obliczonego od przychodu otrzymanego z tytułu udziału Spółki LLP w zysku Spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału Spółki LLP w zysku Spółki i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Jednakże Wnioskodawca – jako wspólnik Spółki LLP, nie może dokonać pomniejszenia o całą kwotę obliczoną zgodnie z wyżej wskazanych algorytmem, lecz tylko o część tej kwoty, ustaloną zgodnie z proporcją udziału w zysku Spółki LLP. Z tej zatem przyczyny stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj