Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.606.2021.1.MJ
z 10 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 6 lipca 2021 r. (data wpływu: 7 lipca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 8 lipca 2021 r. (data wpływu: 8 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia działki - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


7 lipca marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w ww. zakresie. Wniosek został uzupełnionym pismem z 8 lipca 2021 r. (data wpływu: 8 lipca 2021 r.).


W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim od 6 czerwca 2009 roku. Od tego czasu w związku małżeńskim Wnioskodawcy urodziło się troje dzieci. Od początku małżeństwa małżonkowie mieszkają w domu rodzinnym Wnioskodawcy wraz z jego rodzicami.

Wnioskodawca bowiem pozostał, jako jedyny z dzieci (przy obowiązku spłaty pozostałego rodzeństwa) na gospodarstwie rolnym przejmując jednocześnie dożywotnią opiekę nad starymi i schorowanymi rodzicami.

Rodzice Wnioskodawcy utrzymują się z emerytury rolniczej, która wystarcza im na zakup podstawowych lekarstw i zapewnienie niezbędnych potrzeb życiowych.

Oboje z rodziców chorują na cukrzycę typu II, która jest bardzo niebezpieczna w powiązaniu z pozostałymi schorzeniami występującymi u osób w podeszłym wieku.

Dodatkowo mama Wnioskodawcy choruje na ciśnienie śródczaszkowe, jest po przebytej boreliozie, zapaleniu opon mózgowych, jak również po porażeniu mięśnia twarzowego. Towarzyszą jej również narastające problemy z kręgosłupem, a w konsekwencji problemy z poruszaniem się.

Wspólne mieszkanie jest jednak trudne dla obu Rodzin. Z jednej strony seniorzy schorowani i osłabieni psychicznie potrzebują stabilności i codziennego wyciszenia, a młodsi członkowie rodziny warunków do bezkolizyjnego wychowywania dzieci i swobodnego życia z możliwością m.in. przyjmowania gości, czy organizowania uroczystości rodzinnych bez obawy zakłócania spokoju rodzicom Wnioskodawcy.

Dodatkowo należy wskazać, iż pierwsze lata wspólnego mieszkania z teściami były wyjątkowo trudne dla małżonki Wnioskodawcy, gdy w tym czasie doszło u Niej do kilku poronień, a wszystkie donoszone ciąże były zagrożone, co wymagało szczególnych warunków bytowych. Niestety wspólne mieszkanie nie mogło tego w pełni zapewnić.

W tym czasie małżonka Wnioskodawcy musiała również przerwać rozpoczęte studia magisterskie ze względu na zaistniałą sytuację rodzinną.

W takich okolicznościach Wnioskodawca wraz z żoną zaplanowali dołożyć wszelkich starań, aby iść na tzw. swoje, a więc wybudować się w pobliżu domu rodziców, aby mieć jednocześnie możliwość kontynuowania opieki nad nimi.

6 listopada 2013 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli na mocy umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego, w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej niezabudowaną nieruchomość stanowiącą działkę gruntu nr 1 (grunty orne w klasie V), położoną w A., gmina A., powiększając w ten sposób swoje gospodarstwo rolne.

Wnioskodawca podał, iż ze względu na potrzeby finansowe związane z rozwojem własnej działalności rolniczej rozpoczęcie budowy własnego domu zostało odłożone w czasie.

Wnioskodawca, ani jego małżonka nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej - są bowiem rolnikami. W związku z powyższym przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była przez Wnioskodawcę, ani jego małżonkę wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej.

Od początku trwania małżeństwa Wnioskodawcy cały dochód uzyskiwany z prowadzenia gospodarstwa rolnego przeznaczano na jego rozwój i powiększenie, aby móc prowadzić je w dogodnych warunkach i spełniać podstawowe potrzeby życiowe oraz rodzinne Wnioskodawcy.

W związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i jego rozwoju, Wnioskodawca zaciągnął liczne kredyty bankowe, które nadal spłaca. W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca planuje również niezbędną budowę magazynu w celu przechowywania słomy, co jest konieczne w prowadzeniu produkcji zwierzęcej, jaką jest trzoda chlewna.

Dopiero w 2019 r., gdy dzieci stały się już na tyle duże i coraz bardziej samodzielne, a tym samym potrzebujące większej przestrzeni do nauki oraz rozwijania własnych zainteresowań, a więc lepszych warunków mieszkaniowych Wnioskodawca wraz z małżonką zdecydowali się podjąć pierwsze kroki formalno-prawne w celu budowy własnego domu (poprowadzenia samodzielnego gospodarstwa rodzinnego). Starsza córka posiada instrument klawiszowy, dzięki któremu rozwija swoje pasje, a dotychczas mieści się on w sypialni rodziców, gdyż wszystkie dzieci posiadają tylko jeden wspólny pokój na poddaszu. Młodsza córka uczęszcza na lekcje baletu i gimnastyki (konieczne systematyczne ćwiczenia w domu), więc dosyć trudno jest pogodzić rozwój pasji dzieci, a tym samym zapewnić spokój i odpoczynek pozostałym domownikom. Dodatkowo, małżonkowie planują powiększyć swoją rodzinę w najbliższym czasie.

Aby przyspieszyć realizację swoich planów, a w szczególności, aby zapewnić sobie wystarczające finanse na budowę własnego domu Wnioskodawca uzyskał na przedmiotową nieruchomość stanowiącą działkę nr 1, decyzję o warunkach zabudowy (Decyzja Wójta Gminy A. z dnia 28 listopada 2019 roku - znak: 1) oraz podzielił przedmiotową nieruchomość na mniejsze działki (Decyzja Wójta Gminy A. z dnia 5 listopada 2020 roku - znak: 2).

Wnioskodawca nie ulepszał przedmiotowej nieruchomości, nie grodził jej, nie zmieniał jej ukształtowania gruntu.

Wnioskodawca nie zamieszczał żadnych ogłoszeń w prasie, Internecie, bądź innych środków masowego przekazu - jedynie poinformował o zamiarze sprzedaży sąsiadów oraz znajomych.

Celem takiego działania było wybudowanie własnego domu oraz zostawienie pozostałych działek na przyszłe potrzeby dla dzieci, ewentualnie w razie potrzeby spieniężenie na bieżące finansowanie potrzeb rodzinnych.

W 2020 r. (między innymi z powodów pandemicznych - stały pobyt dzieci w domu) Wnioskodawca wraz z żoną postanowili sprzedaż jedną z tych działek i za uzyskane fundusze rozpocząć przygotowania do budowy własnego domu - akt notarialny z 28 grudnia 2020 r.

Sprzedaż ta dotyczyła działki gruntu nr 2 o pow. 0,1334 ha niezabudowanej i nieuzbrojonej, stanowiącej grunty orne w klasie V, położonej na terenach powstałych z podziału działki gruntu nr 1 przeznaczonych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej - budowy na wydzielonej działce gruntu, jednego jednorodzinnego, wolnostojącego budynku mieszkalnego, z poddaszem użytkowym, z możliwością podpiwniczenia, z garażem wbudowanym lub dobudowanym, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tracił moc obowiązującą.

Budowa i posiadanie własnego domu przez Wnioskodawcę, w niedalekiej odległości od domu rodziców pozwoli Wnioskodawcy w dalszym ciągu pomagać rodzicom w zaspokojeniu ich potrzeb oraz zagwarantuje spokój, co także będzie miało pozytywny wpływ na ich obecny stan zdrowia.

Wnioskodawca jest zobowiązany, bowiem do zapewnienia rodzicom stałej pomocy przy podstawowych czynnościach życiowych, takich jak przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dowożenie na rehabilitację, wizyty u lekarzy specjalistów.

Jednocześnie odrębne mieszkanie zwiększy możliwości edukacyjne dzieci poprzez rozwijanie ich pasji, jakimi są śpiew, taniec, nauka gry na instrumentach oraz akrobatyka.


Wnioskodawca wraz z żoną planują zatem, jeżeli zaistnieje taka konieczność, (np. w sytuacji, gdy znacznie zwiększą się ceny w tym ceny materiałów budowlanych oraz wszelkich usług – co już dzisiaj ma miejsce) wykorzystać posiadany majątek w postaci ziemi na;


  • sukcesywne finansowanie budowy i wyposażenia własnego już domu,
  • pomoc materialną dla starych rodziców,
  • finansowanie edukacji dzieci oraz zapewnienie im startu w dorosłe życie,
  • konieczne spłaty zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych (zadłużenie to wynosi obecnie wraz z odsetkami: 495 255,80 zł.) - zaświadczenie Banku z dnia 17 czerwca 2021 roku.


Wnioskodawca i jego żona traktują bowiem posiadaną ziemię jako kapitał zgromadzony na przyszłość, który docelowo będzie mógł zaspokoić najważniejsze bytowe potrzeby całej rodziny i przyszłych pokoleń.

Ponieważ stosownie do treści postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była przez Wnioskodawcę ani jego małżonkę wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej Wnioskodawca pozostaje zatem poza zakresem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie, bowiem z przepisami art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Wnioskodawca nie prowadzi działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają dokonywać sukcesywnego zbycia działek powstałych z przedmiotowej nieruchomości w ramach wyzbywania się własnego majątku.

Po ewentualnym dokonaniu zbycia nie zwiększy się wielkość majątku posiadanego przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Zmieniona zostanie jedynie forma jego posiadania, po to aby zrealizować cel budowy własnego domu mieszkalnego oraz spłatę zaciągniętych kredytów bankowych.

Dodatkowo Wnioskodawca podkreślił, że w przeszłości nie dokonywał zbycia żadnych innych nieruchomości.


W związku z powyższym opisem Wnioskodawca sformułował następujące pytanie:


Czy zbycie nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 1 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) położoną w A., będzie stanowić przychód, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, ewentualne zbycie niezabudowanych nieruchomości stanowiących działkę gruntu nr 1 (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) położoną w A., gmina A., nie stanowi przychodu, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem nabycie przedmiotowej działki nr 1 nastąpiło 6 listopada 2013 roku, a sukcesywna sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny będzie miała miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z postanowieniami art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a- c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z tego tytułu w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób nabycia tej nieruchomości.

Przedmiotowa działka gruntu nr 1 została nabyta przez Wnioskodawcę i jego małżonkę 6 listopada 2013 roku, zatem Wnioskodawca posiada przedmiotową nieruchomość blisko 8 lat.

Dalej Wnioskodawca wskazał, że odpłatne zbycie dokonane po upływie pięcioletniego terminu określonego w powołanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowa nieruchomość jest częścią gospodarstwa rolnego, jednakże z uwagi na zamiar wybudowania własnego domu i polepszenia warunków bytowych rodziny Wnioskodawca traktuje ją jako kapitał zgromadzony na przyszłość, który docelowo będzie mógł zaspokoić najważniejsze bytowe potrzeby całej rodziny i przyszłych pokoleń.

Wnioskodawca nie zamierza przy dokonywaniu sprzedaży osiągać zysku.

Wnioskodawcy trudno przewidzieć, kiedy (i czy w ogóle) sprzedaż przedmiotowej nieruchomości poprzez sukcesywna sprzedaż wydzielonych działek będzie konieczna.

Bierze jednak pod uwagę taką okoliczność w sytuacji, gdy rozpoczyna budowę domu, ma do spłaty zaciągnięte zobowiązania kredytowe oraz spoczywa na nim obowiązek świadczenia opieki i pomocy materialnej na rzecz schorowanych rodziców.

Wnioskodawca podkreślił, iż przedmiotowe planowane zbycie traktuje jako wyzbywanie się własnego majątku, a de facto po ewentualnym dokonaniu zbycia nie zwiększy się wielkość majątku posiadanego przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Zmieniona zostanie jedynie forma jego posiadania, po to aby zrealizować wskazane powyżej konieczne, bieżące lub przyszłe potrzeby.

Przedmiotowe zbycie będzie dokonywane przez Wnioskodawcę oraz jego małżonkę poza działalnością gospodarczą.


Zgodnie z postanowieniami art. 5a pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pojęciem działalności gospodarczej (pozarolniczej działalności gospodarczej) rozumieć należy działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Wnioskodawca nie ma na celu działalności zarobkowej. Wnioskodawca nie podejmuje i nie ma w planie podejmować żadnych profesjonalnych czynności mających na celu uatrakcyjnienie sprzedaży, ponadto nie będzie działać tak jak profesjonalny pośrednik obrotu nieruchomościami - Wnioskodawca nie będzie prowadzić żadnej kampanii reklamowej, mającej na celu zachęcanie do zakupu, nie będzie zamieszczał ogłoszeń w prasie oraz w Internecie.

Odpłatne zbycie działek gruntu nr 1 położonych ma na celu wyłącznie (w miarę konieczności) spieniężenie posiadanego majątku, które następnie zostanie wykorzystane dla zaspokojenia opisywanych powyżej potrzeb bytowych Wnioskodawcy oraz jego rodziny.

Ponadto zbycie to nie będzie dokonywane w sposób zorganizowany i ciągły. Jak już wcześniej wskazano Wnioskodawca nie będzie wykonywać czynności zbycia w sposób profesjonalny. Jego celem jest wyłącznie zgromadzenie środków finansowych na przyszłe życie, w szczególności w aspekcie budowy domu, w którym ma zamieszkać z żoną i dziećmi, na spłaty zaciągniętych zobowiązań kredytowych oraz na udzielanie pomocy rodzicom z powodu pogarszającego się ich stanu zdrowia, a także na zabezpieczenie przyszłości obecnych i przyszłych dzieci.

Ponadto Wnioskodawca na poparcie swojego stanowiska podał przykładowe orzeczenia sądów administracyjnych, tj. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 października 2019 roku (sygn. akt I SA/Lu 303/19) - „(...) jeżeli powodem sprzedaży nieruchomości jest zaspokojenie potrzeb własnych, nie chęć osiągnięcia zysku, wówczas sprzedaż taka nie mieści się w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej.", wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 sierpnia 2019 roku (sygn. akt I SA/Bd 318/19) oraz stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zaprezentowane w wyroku z dnia 24 kwietnia 2019 roku (sygn. akt I SA/Gd 28/19) - „ (...) z pojęciem działalności gospodarczej nie powinny być identyfikowane transakcje odpłatnego zbycia nieruchomości w związku z zaniechaniem realizacji celu, dla którego została ona uprzednio nabyta."

W analizowanej sprawie nieruchomość nabyta przez Wnioskodawcę i jego żonę w 2013 r. została nabyta w celu rolniczym, następnie aby zaspokoić opisywane powyżej potrzeby własne Wnioskodawcy i jego najbliższej rodziny zostanie, (jeżeli zaistnieje taka konieczność) zbyta w przyszłości (poprzez sukcesywną sprzedaż wydzielonych działek w miarę potrzeb finansowych rodziny) nieznanym w chwili obecnej nabywcom.

Ponadto Wnioskodawca wskazał na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 kwietnia 2019 roku (sygn. akt I SA/Gd 170/19) - „(...) można mówić o gospodarowaniu osobistym majątkiem, jeżeli zamiarem podatnika jest jedynie spieniężenie części lub całości swojego majątku. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży majątku nie są wówczas reinwestowane, czyli przeznaczane na zakup kolejnych rzeczy tego samego rodzaju i przygotowanie ich do sprzedaży, a następnie sprzedaż, ale są wykorzystywane na inne cele, jak zwłaszcza bieżące potrzeby podatnika. Podkreślić przy tym należy konieczność badania rzeczywistego wykorzystania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży, a nie jedynie sam zamiar podatnika, co do sposobu ich wykorzystania."

W analizowanej sprawie zamiar zbycia opisywanej nieruchomości ma na celu spieniężenie części majątku Wnioskodawcy oraz jego małżonki, w celu zaspokojenia opisywanych powyżej potrzeb życiowych, a nie na zakup kolejnych rzeczy w celu odsprzedaży.

W związku z tym, że upłynął okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, odpłatne zbycie nieruchomości położonych na działce nr 1 w A. nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)˗c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.


Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:


  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:


  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.


Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Odnosząc się do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości (działek), o których mowa we wniosku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza zbyć działki powstałe w wyniku podziału działki gruntu rolnego nr 1, którą nabył do majątku wspólnego w roku 2013 na powiększenie swojego gospodarstwa rolnego.

Wnioskodawca, ani jego małżonka nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej - są rolnikami. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była przez Wnioskodawcę, ani jego małżonkę wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej.

W 2019 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zdecydowali się podjąć pierwsze kroki formalno-prawne w celu budowy własnego domu w celu poprawy swoich warunków mieszkaniowych.

Aby przyspieszyć realizację swoich planów, a w szczególności, aby zapewnić sobie wystarczające finanse na budowę własnego domu Wnioskodawca uzyskał na przedmiotową nieruchomość stanowiącą działkę nr 1, decyzję o warunkach zabudowy oraz podzielił przedmiotową nieruchomość na mniejsze działki.

Wnioskodawca nie ulepszał przedmiotowej nieruchomości, nie grodził jej, nie zmieniał jej ukształtowania gruntu.

Wnioskodawca nie zamieszczał żadnych ogłoszeń w prasie, Internecie, bądź innych środków masowego przekazu - jedynie poinformował o zamiarze sprzedaży sąsiadów oraz znajomych.

Celem takiego działania było wybudowanie własnego domu oraz zostawienie pozostałych działek na przyszłe potrzeby dla dzieci, ewentualnie w razie potrzeby spieniężenie na bieżące finansowanie potrzeb rodzinnych.

W 2020 r. (między innymi z powodów pandemicznych - stały pobyt dzieci w domu) Wnioskodawca wraz z żoną postanowili sprzedaż jedną z tych działek i za uzyskane fundusze rozpocząć przygotowania do budowy własnego domu.

Sprzedaż ta dotyczyła działki gruntu nr 2o pow. 0,1334 ha niezabudowanej i nieuzbrojonej, stanowiącej grunty orne w klasie V, położonej na terenach powstałych z podziału działki gruntu nr 1 przeznaczonych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Budowa i posiadanie własnego domu przez Wnioskodawcę, w niedalekiej odległości od domu rodziców pozwoli Wnioskodawcy w dalszym ciągu pomagać rodzicom w zaspokojeniu ich potrzeb oraz zagwarantuje spokój, co także będzie miało pozytywny wpływ na ich obecny stan zdrowia.


Wnioskodawca wraz z żoną planują, jeżeli zaistnieje taka konieczność, (np. w sytuacji, gdy znacznie zwiększą się ceny, w tym ceny materiałów budowlanych oraz wszelkich usług – co już dzisiaj ma miejsce) wykorzystać posiadany majątek w postaci ziemi na;


  • sukcesywne finansowanie budowy i wyposażenia własnego już domu,
  • pomoc materialną dla starych rodziców,
  • finansowanie edukacji dzieci oraz zapewnienie im startu w dorosłe życie,
  • konieczne spłaty zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych (zadłużenie to wynosi obecnie wraz z odsetkami: 495.255,80 zł.).


Wnioskodawca i jego żona traktują bowiem posiadaną ziemię jako kapitał zgromadzony na przyszłość, który docelowo będzie mógł zaspokoić najważniejsze bytowe potrzeby całej rodziny i przyszłych pokoleń.

Dodatkowo Wnioskodawca podkreślił, że w przeszłości nie dokonywał zbycia żadnych innych nieruchomości.

Z przedstawionych powyżej okoliczności sprawy nie wynika, aby aktywność Wnioskodawcy wykraczała poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Wnioskodawca nie podjął ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, (takich jak np. nabycie z zamiarem odsprzedaży, zamieszczanie ogłoszeń). Działkę nabyto w celu powiększenia gospodarstwa rolnego (Wnioskodawca jest rolnikiem).

Wnioskodawca nie ulepszał przedmiotowej nieruchomości, nie grodził jej, nie zmieniał ukształtowania gruntu.

W konsekwencji, skutki podatkowe odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca przedmiotową działkę nr 1 nabył w 2013 r. do majątku wspólnego z małżonką.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że planowane zbycie przez Wnioskodawcę jako współwłaściciela działek powstałych z podziału działki nr 1, nabytej przez Wnioskodawcę wraz z żoną w 2013 r. do majątku wspólnego, nie będzie stanowić przychodu ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, i tym samym na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, gdyż w wyniku sprzedaży przedmiotowych działek, jak to wykazano powyżej, u Wnioskodawcy nie powstanie w ogóle przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Końcowo dodać należy, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy jako osoby występującej z wnioskiem. Nie wywiera natomiast skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania rozstrzygnięcia.


Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków sądów, wskazać należy, że rozstrzygnięcie w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj