Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.217.4.ASZ
z 9 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 21 maja 2021 r. (data wpływu do Organu – 21 maja 2021 r.), uzupełnionym 16 oraz 27 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności naniesień posadowionych na tym gruncie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności naniesień posadowionych na tym gruncie.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 27 lipca 2021 r. znak: 0114-KDIP4-3.4012.350.2021.2.KM, 0111-KDIB2-3.4014.217.2021.3.ASZ wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 16 oraz 27 sierpnia 2021 r.



We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

U. Sp. z o.o. (Sprzedający);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

G. Sp. z o.o. (Kupujący)



przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wstęp oraz charakterystyka stron planowanej Transakcji (zdefiniowanej poniżej).

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Sprzedający) ma zamiar sprzedać Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania (dalej: Kupujący) nieruchomość położoną wskazaną w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego (dalej: „Transakcja”). W tym celu Sprzedający i Kupujący zawrą umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Sprzedający oraz Kupujący (dalej łącznie: „Zainteresowani” lub „Strony”) nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ani ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865 ze zm.)

Podstawowym przedmiotem działalności Sprzedającego, zgodnie z brzmieniem statutu tej spółki, jest w szczególności:

  • produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
  • produkcja złączy i śrub,
  • produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
  • sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.



Działalność Sprzedającego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest od tego podatku zwolniona, Sprzedający jest i będzie na moment dokonania dostawy zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny.

Sprzedający posiada Nieruchomość nabytą w wyniku niżej opisanych zdarzeń i czynności prawnych.

1. Aktem notarialnym z dnia 17 lipca 1997 r. „D” nabyła od Fabryki X prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, wraz z nabyciem prawa własności budynków i innych urządzeń wzniesionych na gruncie, na który składają się działki:

  • numer A o pow. 0,0362 ha,
  • numer B o pow. 0,1527 ha,
  • numer C o pow. 2,5686 ha o łącznej powierzchni 2,7575 ha.



Ponadto „D” posiadało prawo użytkowania wieczystego działki nr D o pow. 108 m2.

2. W dniu 22 maja 1997 r. aktem notarialnym utworzona została spółka pod nazwą X, która we wniosku występuje jako Sprzedająca.

3. W dniu 7 grudnia 1999 r. decyzją wydaną przez Burmistrza Miasta zatwierdzono podział działek nr B i C o łącznej powierzchni 2,7213 ha na działki E, F, G, H, I i J, w tym powierzchnia działki G wynosiła 5.718 m2, a powierzchnia działki F wynosiła 583 m2 czyli łącznie 0,6301 ha.

4. W dniu 28 sierpnia 2000 r. Uchwałą Zarządu „D „wyrażono zgodę na wniesienie aportem do X udziału wynoszącego 1/4 część w prawie użytkowania wieczystego działek nr A, I, J, E, F, G, H, D o łącznej powierzchni 2,7683 ha.

5. W dniu 29 sierpnia 2000 r aktem notarialnym zawarto pomiędzy „D” (poprzednik prawny (…)) i X umowę przeniesienia udziału wynoszącego 1/4 części:

  • w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności zabudowań działek gruntu nr A, I, J, E, F, G i H wraz z takim samym udziałem we współwłasności budynków i budowli znajdujących się na tych działkach, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, oraz
  • w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu nr D (o powierzchni 108 m2).

W wyniku ww. działań Spółka „D” stała się współużytkownikiem wieczystym w udziale stanowiącym 3/4 części, zaś X w udziale stanowiącym 1/4 nieruchomości stanowiącej działki nr A, I, J, E, F, G, H, z obrębu (…), o obszarze 2 ha i 7.575 m2 i w tych samych udziałach współwłaścicielami znajdujących się na gruncie budynków i budowli oraz w takim samym udziale współwłaścicielami niezabudowanej działki nr D o obszarze 108 m2.

6. W dniu 13 grudnia 2001 r. aktem notarialnym zawarto pomiędzy „D” i X umowę zniesienia prawa współużytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działki nr A, I, J, E, F, G, i H i współwłasność pobudowanych na gruncie budynków, w ten sposób, że prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących działki A, E, F i H o łącznym obszarze 2 ha i 1.274 m2 wraz z własnością pobudowanych na nich budynków przysługują Spółce „D” zaś prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących działki J i G o obszarze 6.301 m2 wraz z własnością pobudowanych na nich budynków przysługują X. Zniesione zostało również prawo współużytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę nr D w ten sposób, że prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości przysługiwało „D”.

7.W dniu 18 maja 2007 r. aktem notarialnym dokonano zmiany nazwy spółki X na obecną tj. (…).

Opis Przedmiotu Transakcji.

Przedmiotem Transakcji będą:

  1. prawo wieczystego użytkowania gruntu obejmującego działki gruntu nr J i nr G (objęte KW (…); dalej zwane łącznie: „Nieruchomością”);
  2. budynki posadowione na Nieruchomości, tj. Budynek socjalno-usługowy „Obiekt 1 AU”, hala produkcyjna „Obiekt 1 CU„;
  3. budowle posadowione na Nieruchomości – obiekty inżynieryjne wodne i lądowe (np. sieci podziemne, kable, drogi dojazdowe, chodniki, oświetlenie terenu);
  4. inne obiekty i urządzenie budowlane, np. ogrodzenia znajdujące się na Nieruchomości;
  5. inne elementy wyposażenia wnętrz budynków i budowli posadowionych na Nieruchomości, trwale wbudowane (np. instalacje, windy, switche, itd.) (dalej łącznie: „Przedmiot Transakcji”).

Opisane we wniosku budowle i inne obiekty oraz urządzenia budowlane są posadowione na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym i stanowią nieruchomość w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w powiązaniu z prawem budowlanym i nie stanowią ruchomości. Wszelkie pozostałe ruchomości znajdujące się na Nieruchomościach, zostaną usunięte z Nieruchomości, w tym mogą być przeznaczone do sprzedaży (odrębnej od sprzedaży Przedmiotu Transakcji i na rzecz innego podmiotu niż Kupujący), pozostawione na rzecz Sprzedającego bądź ulegną likwidacji.



Zainteresowani poniżej, szczegółowo przedstawiają naniesienia znajdujące się na Nieruchomości z podziałem na poszczególne działki gruntu wchodzące w skład Nieruchomości, które będą Przedmiotem Transakcji:

  1. Działka nr G o pow. gruntu 0,5718 ha, oznaczona jako Ba – tereny przemysłowe, zabudowana:
    1. budynkiem socjalno-usługowym – Obiekt 1 AU,
    2. budynkiem przemysłowym – hala produkcyjna Obiekt 1 CU,
    3. kablem energetycznym NN, SN 15 KV stanowiącym własność Sprzedającego (ponadto na działce znajdują się także kable SN 15 KV należące do przedsiębiorstwa energetycznego
      i stanowiące odrębny przedmiot własności, a które nie są Przedmiotem transakcji),
    4. siecią kablową NN,
    5. kanałem sieci cieplnej i instalacją CO własną (ponadto na działce znajduje się także sieć należąca do przedsiębiorstwa energetyki cieplnej i stanowiąca odrębny przedmiot własności, a która nie jest Przedmiotem transakcji),
    6. instalacją kanalizacyjno-deszczową,
    7. siecią teletechniczną własną (ponadto na działce znajduje się także sieć należącą do przedsiębiorstwa przesyłowego i stanowiąca odrębny przedmiot własności, a która nie jest Przedmiotem transakcji),
    8. drogami, chodnikami,
    9. ogrodzeniem terenu,
    10. oświetleniem terenu,
    11. inne elementy wyposażenia wnętrz budynków i budowli posadowionych na działce, trwale wbudowane (np. instalacje, windy, switche, itd.),
    12. ponadto na działce znajduje się także sieć gazowa należąca do przedsiębiorstwa dostarczającego paliwo gazowe i stanowiąca odrębny przedmiot własności, a która nie jest Przedmiotem transakcji).
  2. Działka nr J o pow. gruntu 0,0583 ha, oznaczona jako BA tereny przemysłowe, zabudowana należącą do Sprzedającego instalacją kanalizacyjno-deszczową.
    Ponadto na działce tej znajdują się stanowiące przedmiot odrębnej własności i nie należące do Sprzedającego następujące naniesienia:
    1. kable SN 15 KV należące do przedsiębiorstwa energetycznego,
    2. sieć cieplna CO należąca do przedsiębiorstwa energetyki cieplnej,
    3. sieć teletechniczna należąca do przedsiębiorstwa przesyłowego,
    4. sieć gazowa należąca do przedsiębiorstwa dostarczającego paliwo gazowe, które nie stanowią Przedmiotu transakcji).



Ponadto na działce tej znajdują się stanowiące przedmiot odrębnej własności i nie należące do Sprzedającego następujące naniesienia:

  1. kable SN 15 KV należące do przedsiębiorstwa energetycznego,
  2. sieć cieplna CO należąca do przedsiębiorstwa energetyki cieplnej,
  3. sieć teletechniczna należąca do przedsiębiorstwa przesyłowego,
  4. sieć gazowa należąca do przedsiębiorstwa dostarczającego paliwo gazowe, które nie stanowią Przedmiotu transakcji).



Sprzedający nie jest przedsiębiorstwem przesyłowym, a opisane we wniosku jako własność Sprzedającego sieci energetyczne, wodno-kanalizacyjne, cieplne i teletechniczne są sieciami wewnętrznymi i stanowią jego własność. W związku z tym, stanowią one Przedmiot Transakcji i ich własność zostanie przeniesiona na Kupującego w wyniku Transakcji. Przez Nieruchomość przebiegają również kable energetyczne, sieci cieplne, instalacja CO, sieć teletechniczna, sieć gazowa (wskazane w punktach 1 c), e), g), l) oraz 2 a), b), c), d)), które nie stanowią własności Sprzedającego, tylko odrębną od Nieruchomości własność przedsiębiorstw przesyłowych i energetycznych. Sieci te, kable i instalacje nie będą stanowiły Przedmiotu transakcji. Opisane we wniosku budowle i inne obiekty budowlane oraz urządzenia budowlane są posadowione na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym, stanowią nieruchomość w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w powiązaniu z prawem budowlanym i nie stanowią ruchomości. Wszystkie wskazane powyżej naniesienia były przedmiotem pierwszego zasiedlenia w wyniku wykorzystywania ich na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Wszystkie wskazane powyżej naniesienia po ich ostatnim pierwszym zasiedleniu nie były przedmiotem ulepszenia przekraczającego 30% ich wartości początkowej, lub w ogóle nie były przedmiotem ulepszenia.

Nieruchomość (ani poszczególne budynki lub budowle) nie była wykorzystywana wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.



Opis Inwestycji planowanej przez Kupującego.

Zamiarem Kupującego jest zakup Nieruchomości głównie dla celów zrealizowania inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego z zapleczem parkingowym. Kupujący zamierza rozebrać istniejące budynki oraz przebudować istniejącą infrastrukturę drogową i techniczną. Planowana działalność będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zaś Kupujący jest i będzie na moment dokonania dostawy zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym.

Okoliczności towarzyszące planowanej Transakcji.

W ramach przedmiotowej Transakcji planowane jest również przekazanie przez Sprzedającego na rzecz Kupującego posiadanej dokumentacji techniczno-budowlanej dotyczącej aktywów będących przedmiotem sprzedaży (np. uzyskanych decyzji jak np. pozwolenia budowlane, książek obiektów budowlanych, dokumentacji technicznej budynków i budowli). Ich przekazanie jest niezbędne z punktu widzenia prawa budowlanego w celu umożliwienia Kupującemu wypełnienia ustawowego obowiązku dotyczącego przechowywania dokumentacji budowlanej. Jednocześnie zaznaczyć należy, że w związku z planowaną Transakcją nie zostaną przeniesione na Kupującego przez Sprzedającego inne składniki przedsiębiorstwa (…), w tym takie, które są ekonomicznie i funkcjonalnie związane ze sprzedawaną Nieruchomością.



Na Kupującego nie przejdą w szczególności:

  1. firma (…) ani nazwa przedsiębiorstwa, ani znak towarowy (…),
  2. środki pieniężne (…) (w kasie i na rachunkach bankowych),
  3. know-how (…),
  4. księgi rachunkowe (…),
  5. długi obciążające (…),
  6. należności i zobowiązania handlowe oraz zobowiązania publicznoprawne (…),
  7. wartości niematerialne i prawne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa.

Strony mają zamiar podzielić koszty i ryzyka związane z Nieruchomością mając na uwadze moment przekazania Nieruchomości. Ponadto strony nie mogą wykluczyć przeniesienia praw i obowiązków z innych umów z dostawcami usług niezbędnych dla utrzymania zbywanych składników majątkowych w stanie niepogorszonym, w szczególności:

  • umów na dostawę mediów do Nieruchomości (np. ciepła, energii, wody, odprowadzania ścieków, usług telekomunikacyjnych, itp.),
  • umów dotyczących świadczenia usług porządkowych, konserwacyjnych i technicznych,
  • umowy o świadczenie usług ochrony obiektu.



Kupujący nie zamierza kontynuować wskazanych umów, a podjąć działania w celu zawarcia umów z dostawcami we własnym zakresie, z podmiotami wybranym według własnego uznania. Może się również okazać, że w stosunku do niektórych z tych umów zamiast wskazanej powyżej konstrukcji (w której Sprzedający rozwiązuje określoną umowę), Kupujący wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Kupującego i jeśli będzie miała miejsce, to będzie to sytuacja wyjątkowa. Nie można wykluczyć, że w okresie przejściowym:

  • do czasu zawarcia umów przez Kupującego we własnym zakresie (…) może refakturować nabywane usługi lub towary na rzecz Kupującego, w celu zapewniania możliwości korzystania z Nieruchomości w sposób niezakłócony,
  • może dojść do uzgodnień między Kupującym i (…), np. w zakresie wykorzystania lub najmu niewielkich części nieruchomości (np. archiwum, pomieszczenia magazynowe, itp.).



Sprzedający i Kupujący są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni i będą zarejestrowani na moment Transakcji. Sprzedający i Kupujący nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, że Sprzedający posiada status podatnika podatku od towarów i usług oraz prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, a Kupujący jest również podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu ww. podatkiem, Transakcja zostanie udokumentowana stosowną fakturą VAT. Umowa sprzedaży będzie określała odrębnie cenę za grunty, budynki oraz budowle. Sprzedający oraz Kupujący przed dniem nabycia Nieruchomości w ramach Transakcji złożą w odniesieniu do całości Nieruchomości (wszystkich budynków i budowli), do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego, zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Planowana Transakcja będzie mieć miejsce w 2021 lub 2022 r., jest to zależne od spełnienia się warunków przewidzianych w przedwstępnej umowie sprzedaży dotyczących uzyskania pozwoleń przez Kupującego na nowe zagospodarowanie terenu nieruchomości oraz od czasu potrzebnego na likwidację lub przeniesienie działalności Sprzedającego w inną lokalizację. Przedmiotem sprzedaży wraz z Nieruchomością będą także ruchomości trwale połączone lub wbudowane w obiekty budowlane. Przedmiotem sprzedaży nie mają być objęte w szczególności maszyny i urządzenia, w tym wyposażenie technologiczne procesu produkcyjnego, środki transportu, sprzęt IT i telefoniczny, sprzęt AGD, sejfy, meble biurowe, itp. Elementy te mogą być usunięte z Nieruchomości przez Sprzedającego przed sprzedażą lub już po dokonaniu dostawy Nieruchomości, w okresie wynikającym z umowy z Kupującym. Sprzedający i Kupujący w umowie wyłączą rękojmię Sprzedawcy z tytułu wad fizycznych Nieruchomości. W związku z dokonaniem planowanej Transakcji Sprzedający planuje rozpoczęcie procesu likwidacji przed Transakcją lub będzie kontynuował dotychczasową działalność gospodarczą w oparciu o inne nie zbywane składniki swojego majątku w innej np. wynajętej lokalizacji.

Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Natomiast stosowanie do art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%.

W opinii Zainteresowanych:

  • dostawa przedmiotu sprzedaży nie będzie korzystać ani ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ani art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług,
  • w stosunku do dostawy Nieruchomości w pozostałym zakresie Strony zrezygnują ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług wybierając opodatkowanie dostawy podatkiem od towarów i usług, przez co – w ocenie Zainteresowanych – Transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, że będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowani przytoczyli treść dwóch interpretacji indywidualnych oraz wskazali, że w przedmiotowej sprawie wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny, który potwierdzał niejednokrotnie, iż okoliczność opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży nieruchomości wyłącza tę transakcję z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przykładem może być wyrok z dnia 15 lutego 2008 r. (sygn. II FSK 1737/06).

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja z 8 września 2021 r. znak: 0114-KDIP4-3.4012.350.2021.3.KM.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.



Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Kupujący (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zamierza nabyć od Sprzedającego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności naniesień posadowionych na tym gruncie (Nieruchomość).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



W interpretacji indywidualnej wydanej 8 września 2021 r., znak: 0114-KDIP4-3.4012.350.2021.3.KM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził m.in., że:

  • w analizowanej sprawie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania, w związku z tym planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy;
  • z uwagi na fakt, że planowana transakcja dostawy Nieruchomości zabudowanej budynkami i budowlami będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Zainteresowani – po spełnieniu warunków określonych w wyżej powołanych przepisach art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy – będą mogli skorzystać z opcji opodatkowania sprzedaży zabudowanej Nieruchomości.

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż – jak wynika z treści wniosku – nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.



Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.



Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.



Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj