Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-1.4012.156.2021.4.MB
z 10 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i § 2, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 11 marca 2021 r. (data wpływu 22 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 czerwca 2021 r. (data wpływu 2 lipca 2021 r.) oraz z dnia 20 lipca 2021 r. (data wpływu 20 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu przeniesienia do spółki przejmującej wydzielonego zespołu składników majątkowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu przeniesienia do spółki przejmującej wydzielonego zespołu składników majątkowych. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 28 czerwca 2021 r. oraz z dnia 20 lipca 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, skorygowanie liczby Zainteresowanych oraz opłatę.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania:
    X Sp. z o.o.;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana Y;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana Z

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub X) zajmuje się sprzedażą produktów przeniesienia napędu i transportu wewnętrznego, pneumatyki, hydrauliki oraz innych komponentów dla utrzymania ruchu.

Struktura właścicielska Spółki prezentuje się następująco:

  1. Pan Y posiada 50% udziałów;
  2. Pan Z posiada 50% udziałów (dalej łącznie: Wspólnicy).

Rozpatrywany wniosek wspólny jest składany łącznie przez Spółkę oraz Wspólników (dalej łącznie: Zainteresowani), w tym jako wspólników zamierzających zawiązać spółkę:

  1. Zainteresowany 1 – będący stroną niniejszego postępowania – Spółka (X Sp. z o.o.) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT;
  2. Zainteresowany 2 – niebędący stroną niniejszego postępowania – Pan Y jest osobą fizyczną zamieszkałą na terytorium Polski, polskim rezydentem podatkowym;
  3. Zainteresowany 3 – niebędący stroną niniejszego postępowania – Pan Z jest osobą fizyczną zamieszkałą na terytorium Polski, polskim rezydentem podatkowym;
  4. Zainteresowany 4 – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą utworzą Wspólnicy (dalej: Nowa Spółka z o.o.).

Spółka posiada w swoim majątku m.in. nieruchomość magazynowo-biurową (dalej: Nieruchomość).

Ze względów biznesowych, o których niżej, Zainteresowani zdecydowali o zastosowaniu rozwiązania umożliwiającego rozdzielenie działalności Spółki na dwa podmioty, z których jeden prowadziłby działalność operacyjną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, drugi zaś byłby właścicielem Nieruchomości i prowadził działalność z nią związaną. Spółka będąca właścicielem Nieruchomości działałaby w formie spółki jawnej (dalej: Nieruchomościowa Spółka Jawna).

W związku z powyższym planowane są następujące działania (dalej: Działania):

  1. podział Spółki przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), w skład której wchodziłaby Nieruchomość i przekazanie ZCP do utworzonej wcześniej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (czyli: Nowej Spółki z o.o.) – zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej: Działanie I).

    Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, podział przez wydzielenie polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną. Spółka dzielona nie traci w tym przypadku bytu prawnego i może funkcjonować dalej ze zmniejszonym majątkiem.

    W przedstawionej sytuacji X dokona podziału poprzez wydzielenie części majątku – ZCP zawierającej Nieruchomość – do Nowej Spółki z o.o. (wcześniej zawiązanej).

    W zamian za ZCP, Nowa Spółka z o.o. wyda Wspólnikom (jako udziałowcom X – spółki dzielonej) swoje udziały w podwyższonym kapitale zakładowym.

  2. przekształcenie Nowej Spółki z o.o. w Nieruchomościową Spółkę Jawną (dalej: Działanie II). Zainteresowani zakładają, iż w momencie przekształcenia w Nowej Spółce z o.o. nie będzie zysków niepodzielonych/zysków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy. Jeśli jednak takie się pojawią, to zostaną opodatkowane zgodnie z właściwymi przepisami.

W efekcie powyższych działań X stałby się spółką operacyjną, zaś podmiot, do którego w ramach podziału wniesiono by ZCP miałaby ostatecznie formę spółki jawnej i prowadziłaby działalność związaną z Nieruchomością. Oba podmioty będą samodzielnie kontynuować swoją działalność w zasadniczo niezmienionej formie w oparciu o przekazany majątek (aktywa oraz pasywa, w tym zobowiązania).

ZCP, który będzie wnoszony do Nowej Spółki z o.o. w ramach procesu podziału na moment wniesienia będzie stanowić samodzielny segment działalności Spółki obejmujący w szczególności:

  • Nieruchomość,
  • środki trwałe oraz wyposażenie mające związek z Nieruchomością i zapewniające możliwość prowadzenia niezależnej działalności z wykorzystaniem Nieruchomości i utrzymania jej w należytym stanie (np. regały magazynowe, kosiarka),
  • umowy z kontrahentami, w tym na tzw. media, ochronę mienia, serwis urządzeń, związane z Nieruchomością,
  • zobowiązania i należności wynikające z umów handlowych, związane z działalnością ZCP,
  • co najmniej jeden pracownik funkcjonalnie związany z działalnością dotyczącą ZCP (Nieruchomości).

ZCP na moment podziału przez wydzielenie będzie segmentem działalności Spółki, któremu można będzie przypisać przymiot wyodrębnienia. W szczególności będzie można uznać, iż ZCP będzie stanowić zespół składników wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo oraz funkcjonalne z działalności Spółki.

a) Wyodrębnienie organizacyjne

ZCP będzie wyodrębniony w schemacie organizacyjnym Spółki jako dział, zgodnie z postanowieniami regulaminu organizacyjnego. Na mocy odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy, w wyniku dokonania aportu dojdzie do wstąpienia Nowej Spółki z o.o. w obowiązki pracodawcy wobec co najmniej jednego pracownika zajmującego się sprawami ZCP. Nowa Spółka z o.o. przejmie również prawa i obowiązki Spółki wynikające z przypisanych do ZCP umów z kontrahentami, w tym prawa i obowiązki wynikające ze zobowiązań i należności wobec kontrahentów, a także inne zobowiązania związane z jej działalnością.

b) Wyodrębnienie finansowe

W momencie podziału przez wydzielenie ZCP będzie posiadać własne środki pieniężne, które będą zdeponowane na rachunku bankowym przypisanym do ZCP, odrębnym od innych rachunków Spółki. Jednocześnie, Spółka na moment podziału będzie w stanie wyodrębnić przychody i koszty oraz należności i zobowiązania przypisane do ZCP – co będzie wynikać z przyjętych zasad rachunkowości.

c) Wyodrębnienie funkcjonalne

Na Nową Spółkę z o.o. przeniesione zostaną także wszelkie prawa i obowiązki wynikające z aktualnych umów, których stroną jest Spółka, a które pozostają w związku z działalnością ZCP oraz przypisanym ZCP majątkiem.

ZCP dysponować będzie zatem wszystkimi aktywami wykorzystywanymi przez Spółkę w działalności (związanej z ZCP), niezbędnymi do tego, aby zapewnić możliwość samodzielnego prowadzenia działalności przy wykorzystaniu ZCP przez Nową Spółkę z o.o.

ZCP składający się z powyżej opisanego zespołu składników majątku będzie wyodrębniony ze struktur Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym tak, by mogła stanowić samodzielne przedsiębiorstwo prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą.

W Spółce pozostaną pozostałe składniki majątku związane z podstawową działalnością operacyjną Spółki, w tym m.in. zapasy, środki trwałe (maszyny, urządzenia, samochody), pracownicy, zobowiązania i należności, środki pieniężne, umowy z kontrahentami itp. Realizacja Działania I nie będzie zatem mieć wpływu na podstawową, bieżącą działalność Spółki – ta będzie kontynuowana.

Zainteresowani zaznaczają, że planowane działania, zakładające rozgraniczenie dwóch pionów działalności Spółki są uzasadnione ekonomicznie i biznesowo, mają bowiem na celu:

  1. dywersyfikację ryzyka prowadzenia działalności,
  2. ułatwienia ewentualnej sprzedaży Spółki w przyszłości – w branży, w której funkcjonuje Spółka największe znaczenie ma pozycja na rynku, baza klientów i kontakty z kontrahentami. Majątek (w tym m.in. nieruchomości) nie są aktywem, które interesowałoby potencjalnych nabywców. Można wskazać na wręcz odwrotną tendencję – potencjalni kupujący nie chcą angażować środków na zakup podmiotu ze znaczącym majątkiem (aktywami trwałymi) i może być on wręcz przeszkodą dla takiej transakcji. Potencjalni nabywcy to przede wszystkim duże podmioty (w większości zagraniczne) posiadające własne bazy logistyczne, wystarczające do obsługi części rynku, na którym obecnie działa Spółka.

Dodatkowo, przyjęty sposób działania zakładający najpierw podział przez wydzielenie, następnie zaś przekształcenie Nowej Spółki z o.o. w Nieruchomościową Spółkę Jawną wymuszony jest przez obowiązujące przepisy – zgodnie z art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych, Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Chcąc zatem podzielić działalność Spółki w pierwszej kolejności konieczne jest utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w celu zapewnienia ciągłości działania) i wniesienie do niej ZCP, następnie zaś możliwe będzie dopiero przekształcenie tej spółki tak, aby osiągnąć efekt końcowy – spółkę jawną, która będzie właścicielem Nieruchomości (ZCP) i która będzie prowadzić działalność przy jej wykorzystaniu.

W pismach z dnia 28 czerwca 2021 r. oraz z dnia 20 lipca 2021 r, Zainteresowani udzielili następujących informacji:

  1. W momencie wydzielenia będą funkcjonalne wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie zespoły składników majątku spółki związane z:
    1. wyodrębnianą częścią przedsiębiorstwa (część nieruchomościowa) oraz
    2. pozostałą częścią przedsiębiorstwa (część operacyjna).
    Wskazane wyodrębnienie funkcjonalne będzie przejawiało się w przypisaniu do części nieruchomościowej:
    • składników majątku, takich jak: nieruchomość, składniki wyposażenia związane z nieruchomością (wyposażenie magazynu np. regały, kosiarki),
    • umów związanych z tą działalnością (np. ochrona nieruchomości, dostarczanie mediów),
    • co najmniej jednego pracownika.
    Pozostała część majątku, zobowiązań i pracowników Spółki będzie przypisana do pozostałej części przedsiębiorstwa (operacyjnej), do której m.in. wchodzą:
    • składniki majątku, takie jak: sprzęt komputerowy oraz sprzęt biurowy, wartości niematerialne i prawne związane z działalnością Spółki,
    • umowy związane z tą działalnością (np. bieżące kontakty z dostawcami i kontrahentami, know-how),
    • pracownicy.
    Przypisane do wskazanych części przedsiębiorstwa zespoły składników majątkowych pozwalają na ich samodzielne funkcjonowanie, co przejawia się w tym, że wskazane zespoły składników majątkowych stanowią odrębną całość.
  2. Części przedsiębiorstwa – podlegająca wydzieleniu (nieruchomościowa) i pozostała część (operacyjna) – będą wyodrębnione finansowo w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. To wyodrębnienie finansowe będzie polegało m.in. na tym, że:
    • otwarty zostanie odrębny rachunek bankowy dla części przedsiębiorstwa podlegającej wydzieleniu (nieruchomościowej), tym samym spółka (a więc i część operacyjna) oraz część nieruchomościowa będą posiadały odrębne od siebie rachunki bankowe;
    • w momencie podziału przez wydzielenie, część nieruchomościowa będzie posiadać własne środki pieniężne, które będą zdeponowane na jej rachunku bankowym; pozostałe środki pieniężne związane z częścią operacyjną będą zdeponowane na odrębnych rachunkach bankowych;
    • wprowadzone zostaną nowe zasady rachunkowości do polityki rachunkowości, dzięki którym wprowadzona zostanie odpowiednia analityka pozwalająca na wyodrębnienie składników majątku (w tym środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań przypisanych do części nieruchomościowej, jak i części operacyjnej.
  3. Zarówno wydzielana część przedsiębiorstwa (nieruchomościowa), jak i pozostała w Spółce część (operacyjna) będą stanowiły zespoły składników materialnych i niematerialnych zdolnych do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielne podmioty gospodarcze.
    Należy tutaj również dodać, że samodzielne funkcjonowanie obu zespołu składników materialnych i niematerialnych jako odrębnych podmiotów jest celem podjętych przez Zainteresowanych działań.
  4. W oparciu o przedmiot przekazania na rzecz Nowej Spółki z o.o. będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności przez tę Nową Spółkę z o.o., natomiast pozostała w Spółce dzielonej część będzie umożliwiała samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej przez Spółkę dzieloną.
  5. Po podziale Spółki przez wydzielenie, możliwe będzie kontynuowanie działalności przez Nowo utworzoną spółkę.
  6. Nieruchomość będąca własnością Spółki pełni funkcję magazynowo-biurową. Przedmiotowa nieruchomość jest to nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem. Budynek ten stanowi magazyn wraz z przestrzenią biurową. Wskazana nieruchomość użytkowana jest przez Spółkę w celu magazynowania towarów (część magazynowa) oraz jako przestrzeń biurowa do zaplecza administracyjno-biurowego (część biurowa).
  7. Prowadzenie działalności nieruchomościowej przez Nową Spółkę z o.o. obejmować będzie zarządzanie nieruchomością, którą otrzyma w ramach podziału przez wydzielenie. Nie jest wykluczone, że w przyszłości Nowa Spółka z o.o. będzie zarządzała również innymi swoimi nieruchomościami. Na ten moment Spółka nie ma podpisanych umów dotyczących zarządzania nieruchomościami innych podmiotów, natomiast podpisanie takich umów w przyszłości nie jest przez Zainteresowanych wykluczane. Na moment wydzielenia zostanie zawarta umowa dzierżawy nieruchomości pomiędzy Spółką a Nową Spółką z o.o.
  8. Struktura organizacyjna Spółki wyrażona jest w Schemacie Organizacyjnym Spółki, w którym widoczny jest podział kompetencyjny zadań na poszczególne działy Spółki, tj.:
    • Dział Zakupów i Logistyki;
    • Dział Handlowy,
    • Dział Sprzedaży Hurtowej i Detalicznej,
    dodatkowo:
    • Magazyn,
    • Księgowość, Sekretariat.
    W związku z planowanymi działaniami, planowane jest dokonanie odpowiednich zmian w Schemacie Organizacyjnym Spółki, w celu wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
  9. Do działalności operacyjnej Spółki mają być przypisane w szczególności: wyposażenie biura (telefony, komputery, system informatyczny, inny sprzęt biurowy), samochody służbowe, wyposażenie magazynu nieprzypisane do działu, który będzie tworzony dla wyodrębnionego ZCP, jak również zapasy (towary handlowe), prawa do znaku towarowego oraz strony internetowej.
  10. W ramach podziału przez wydzielenie nastąpi przejście pracownika w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
  11. Nowa Spółka z o.o. (usługodawca) będzie wydzierżawiać X sp. z o.o. (usługobiorca) nieruchomość – przestrzeń magazynową i biurową (przedmiot usługi). Dzierżawa będzie miała charakter odpłatny z zastosowaniem cen rynkowych.
  12. Wartość majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.
  13. W opisywanym zdarzeniu przyszłym Nowa Spółka z o.o. nie będzie miała w ogóle udziałów w spółce dzielonej, co zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Udziałowcami Nowej Spółki z o.o. będą dotychczasowi udziałowcy Spółki z takim samym udziałem w zysku (i kapitale) jak w Spółce. Po wniesieniu ZCP udział w zysku (i kapitale) się nie zmieni.
  14. Podział przez wydzielenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Działania zakładające rozgraniczenie dwóch pionów działalności Spółki mają na celu:
      dywersyfikację ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej;
    • ułatwienie sprzedaży Spółki w przyszłości bez sprzedaży nieruchomości.
    Rozdzielenie majątku Spółki od jej bazy klientów, kontaktów z kontrahentami, czy nawet pozycji na rynku ma ogromne znaczenie, bowiem właśnie baza klientów, kontrakty z kontrahentami i pozycja na rynku są czynnikami przyciągającymi potencjalnych nabywców Spółki, na rynku, na którym działa Spółka. Majątek Spółki w postaci nieruchomości może być jedynie przeszkodą do sprzedaży Spółki, bowiem inwestorzy zazwyczaj nie chcą angażować środków na nabycie podmiotu ze znaczną ilością środków trwałych (trudniejszych do upłynnienia, a nie mających znaczenia z ich punktu widzenia). Potencjalni nabywcy Spółki są to bowiem duże podmioty zagraniczne z istniejącymi już bazami logistycznymi, które są wystarczające do prowadzenia działalności przez te podmioty nawet po zakupie Spółki. Nadto, podmiotów takich, w poszczególnych przypadkach, mogą dotyczyć ograniczenia w obrocie nieruchomościami na rzecz cudzoziemców.
  15. Obecnie Spółka korzysta z nieruchomości, która będzie przekazana do odrębnego działu, a następnie wydzielona ze Spółki w ramach podziału przez wydzielenie. Obecnie dział operacyjny korzysta z nieruchomości nieodpłatnie, co jednak nie oznacza, że Spółka nie ponosi żadnych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości.
    Po podziale przez wydzielenie Spółka będzie korzystać z nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy zawartej z Nową Spółką z o.o. Dzierżawa będzie miała charakter odpłatny, a czynsz będzie ustalany na warunkach rynkowych.
  16. Przedmiotem działalności Nowej Spółki z o.o. (związanej z nieruchomością) będzie zarządzanie nieruchomościami własnymi, zakwalifikowana do PKD 68.20.Z (Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi). W miarę rozwoju działalności nie są wykluczone zakupy kolejnych nieruchomości i/lub zawieranie umów zarządzania nieruchomościami cudzymi.
  17. Nowa Spółka z o.o. będzie uzyskiwała przychody z tytułu dzierżawy Nieruchomości.
  18. Obecnie Nieruchomość wykorzystywana jest przez Spółkę w ramach działalność operacyjnej w celach magazynowo-biurowych.
    Po podziale przez wydzielenie:
    • Nowa Spółka z o.o. będzie wydzierżawiała nieruchomość Spółce;
    • dotychczasowa Spółka będzie korzystała z Nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy i będzie ją wykorzystywała do działalności operacyjnej w celach magazynowo-biurowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym planowane Działanie I będzie transakcją podlegającą opodatkowaniu VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Uwagi ogólne – ZCP jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że co do zasady kwestia skutków podatkowych w zakresie Działania I powiązana jest ściśle z pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tego czy ZCP w przedstawionym zdarzeniu przyszłym można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy VAT, ustawy PIT i CIT oraz ustawy PCC.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy VAT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Stosownie do art. 4a pkt 4 ustawy CIT oraz art. 5a pkt 4 ustawy PIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ustawa o PCC nie zawiera definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jednak przyjmuje się, iż na gruncie tej ustawy ma ona tożsame znaczenie co na gruncie ustawy VAT i ustaw dochodowych.

Na podstawie wskazanych powyżej definicji wskazuje się przesłanki, których łączne wystąpienie jest uznawane za konieczne i wystarczające do uznania danych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Są one następujące:

  1. istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, obejmującego również zobowiązania;
  2. zespół składników jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie pod względem organizacyjnym;
  3. zespół składników jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie pod względem finansowym;
  4. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogłyby one stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze (tzw. wyodrębnienie funkcjonalne).

Zdaniem Spółki, ZCP opisane we wniosku spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria do uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy VAT, ustawy PIT, ustawy CIT oraz ustawy o PCC.

Ad. 1 Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, obejmującego również zobowiązania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić pewien zespół składników majątkowych, obejmujący zarówno składniki materialne, jak i niematerialne. Jak wskazuje się w literaturze, oznacza to, że aby uznać dany zespół składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi się on składać z co najmniej jednego składnika materialnego i co najmniej jednego składnika niematerialnego (S. Krempa, Sprzedaż przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części – podatki dochodowe. Warszawa 2007, s. 53).

Podobne stanowisko prezentują również organy podatkowe, m.in. w interpretacji z dnia 19 grudnia 2019 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0114-KDIP2-1.4010.432.2019.4.JF: „Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań)”.

Jak wskazano w stanie faktycznym, przedmiot transakcji obejmuje składniki majątkowe mające zarówno charakter materialny (między innymi Nieruchomość, wyposażenie), jak i niematerialny (między innymi prawa z umów z kontrahentami), oraz należności i zobowiązania, w związku z czym Zainteresowani stoją na stanowisku, iż spełnione będą powyższe warunki.

Ad. 2 Wyodrębnienie organizacyjne

Obowiązujące przepisy podatkowe nie wskazują co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Jednakże zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 marca 2013 r., sygn. ITPP2/443-1487/12/PS). Dodatkowo, jak wskazano w interpretacji z dnia 19 grudnia 2019 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0114-KDIP2-1.4010.432.2019.4.JF: „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym”.

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, ZCP będzie wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Spółki, będzie więc wyodrębniona w schemacie organizacyjnym Spółki. Do ZCP przypisany będzie także wyznaczony pracownik oraz określony majątek. Osoba zajmująca się sprawami ZCP będzie mieć możliwość podejmowania decyzji dotyczących funkcjonowania ZCP.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należy uznać, iż ZCP będzie spełniać wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie przepisów podatkowych.

Ad. 3 Wyodrębnienie finansowe

Zdaniem Spółki, ZCP stanowić będzie także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) wyodrębniony finansowo, o czym świadczyć będzie m.in. wyodrębnienie do osobnej ewidencji zdarzeń gospodarczych dotyczących ZCP. W rezultacie będzie istniała możliwość przyporządkowania przychodów/kosztów oraz należności/zobowiązań do działalności prowadzonej przez ZCP. Dodatkowo, ZCP będzie posiadać „własne” środki pieniężne na finansowanie bieżącej działalności oraz „własny” rachunek bankowy.

Należy przy tym podkreślić, iż przepisy podatkowe nie wskazują, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności, czy koniecznie jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych, czy sporządzanie bilansów. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (J. Marciniuk „Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2008” Komentarz; Wydawnictwo C.H. Beck; Warszawa 2008).

W związku z powyższym należy uznać, że również ten warunek jest spełniony.

Ad. 4 Wyodrębnienie funkcjonalne

W świetle powołanych definicji kompleks majątkowy stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa winien być ponadto wyodrębniony funkcjonalnie. Oznacza to, że musi tworzyć zespół składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Według stanowisk prezentowanych w literaturze chodzi o rzeczywistą, a nie tylko potencjalną zdolność do wykonywania działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. zdolność zespołu wyodrębnionych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych, który to zespół zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku, już od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, muszą zatem umożliwić podjęcie określonej działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Spółka podkreśla, iż ZCP będzie wyodrębnione również pod względem funkcjonalnym, gdyż posiadać będzie składniki majątkowe, które umożliwią jej prowadzenie samodzielnej działalności z wykorzystaniem Nieruchomości. Obok odrębnych składników majątkowych ZCP posiadać również będzie własny personel.

Podsumowując powyższe rozważania należy uznać, iż majątek ZCP, opisany powyżej, stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, będący odrębnym zakładem mogącym samodzielnie realizować zadania gospodarcze.

Z tego względu, zdaniem Zainteresowanych, ZCP, jako wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników majątkowych stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu wskazanych we wniosku przepisów podatkowych.

W ocenie Zainteresowanych, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym planowane Działanie I nie będzie transakcją podlegającą opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów ustawy VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest m.in. zorganizowana część przedsiębiorstwa, transakcja taka pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT.

Potwierdzają to liczne interpretacje podatkowe, w tym m.in. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB3-2.4012.303.2019.3.MN z 2 sierpnia 2020 r., zgodnie z którą: „W konsekwencji uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład działu NT za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, planowana czynność przeniesienia tego majątku w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowo utworzonej Spółki, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność Wnioskodawcy realizowaną z wykorzystywaniem działu NT, będzie wyłączona spod działania ustawy o VAT jako czynność niepodlegająca przepisom ustawy, zgodnie z cytowanym powyżej art. 6 pkt 1.

Jak wskazano powyżej, w ocenie Zainteresowanych, ZCP stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu m.in. ustawy VAT, zaś Nowa Spółka z o.o. będzie prowadzić działalność gospodarczą przy wykorzystaniu ZCP. Z tego względu, zdaniem Zainteresowanych, Działanie I (podział Spółki przez wydzielenie ZCP i wniesienie ZCP do Nowej Spółki z o.o.) nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy, wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Termin „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w ww. przepisie określenie „w szczególności” wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

W myśl art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami umożliwiające kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Z kolei myśl art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana cześć przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Zatem, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie przedsiębiorstwa oraz składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:

  • zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
  • faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita Modes (C-497/01) Trybunał podkreślił, że „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że stwierdzenie, iż nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526 ze zm.). Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, podział może być dokonany, przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 k.s.h.)

Przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie) i powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy – przeniesienie własności. W sytuacji gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem przeniesienia własności jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka zajmuje się sprzedażą produktów przeniesienia napędu i transportu wewnętrznego, pneumatyki, hydrauliki oraz innych komponentów dla utrzymania ruchu.

Struktura właścicielska Spółki prezentuje się następująco: Pan Y posiada 50% udziałów; Pan Z posiada 50% udziałów (dalej łącznie: Wspólnicy). Spółka posiada w swoim majątku m.in. nieruchomość magazynowo-biurową.

Zainteresowani zdecydowali o zastosowaniu rozwiązania umożliwiającego rozdzielenie działalności Spółki na dwa podmioty, z których jeden prowadziłby działalność operacyjną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, drugi zaś byłby właścicielem Nieruchomości i prowadził działalność z nią związaną. Spółka będąca właścicielem Nieruchomości działałaby w formie spółki jawnej.

W związku z powyższym planowane są następujące działania (dalej: Działania):

  1. podział Spółki przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), w skład której wchodziłaby Nieruchomość i przekazanie ZCP do utworzonej wcześniej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (czyli: Nowej Spółki z o.o.) – zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej: Działanie I).

W przedstawionej sytuacji X dokona podziału poprzez wydzielenie części majątku – ZCP zawierającej Nieruchomość – do Nowej Spółki z o.o. (wcześniej zawiązanej).

W zamian za ZCP, Nowa Spółka z o.o. wyda Wspólnikom (jako udziałowcom X – spółki dzielonej) swoje udziały w podwyższonym kapitale zakładowym.

W efekcie powyższych działań X stałby się spółką operacyjną, zaś podmiot do którego w ramach podziału wniesiono by ZCP miałaby ostatecznie formę spółki jawnej i prowadziłaby działalność związaną z Nieruchomością. Oba podmioty będą samodzielnie kontynuować swoją działalność w zasadniczo niezmienionej formie w oparciu o przekazany majątek (aktywa oraz pasywa, w tym zobowiązania).

ZCP, który będzie wnoszony do Nowej Spółki z o.o. w ramach procesu podziału na moment wniesienia będzie stanowić samodzielny segment działalności Spółki obejmujący w szczególności: Nieruchomość, środki trwałe oraz wyposażenie mające związek z Nieruchomością i zapewniające możliwość prowadzenia niezależnej działalności z wykorzystaniem Nieruchomości i utrzymania jej w należytym stanie (np. regały magazynowe, kosiarka), umowy z kontrahentami, w tym na tzw. media, ochronę mienia, serwis urządzeń, związane z Nieruchomością, zobowiązania i należności wynikające z umów handlowych, związane z działalnością ZCP, co najmniej jeden pracownik funkcjonalnie związany z działalnością dotyczącą ZCP (Nieruchomości).

ZCP na moment podziału przez wydzielenie będzie segmentem działalności Spółki, któremu można będzie przypisać przymiot wyodrębnienia. W szczególności będzie można uznać, iż ZCP będzie stanowić zespół składników wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo oraz funkcjonalne z działalności Spółki.

ZCP będzie wyodrębniony w schemacie organizacyjnym Spółki jako dział, zgodnie z postanowieniami regulaminu organizacyjnego. Na mocy odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy, w wyniku dokonania aportu dojdzie do wstąpienia Nowej Spółki z o.o. w obowiązki pracodawcy wobec co najmniej jednego pracownika zajmującego się sprawami ZCP. Nowa Spółka z o.o. przejmie również prawa i obowiązki Spółki wynikające z przypisanych do ZCP umów z kontrahentami, w tym prawa i obowiązki wynikające ze zobowiązań i należności wobec kontrahentów, a także inne zobowiązania związane z jej działalnością.

W momencie podziału przez wydzielenie ZCP będzie posiadać własne środki pieniężne, które będą zdeponowane na rachunku bankowym przypisanym do ZCP, odrębnym od innych rachunków Spółki. Jednocześnie, Spółka na moment podziału będzie w stanie wyodrębnić przychody i koszty oraz należności i zobowiązania przypisane do ZCP – co będzie wynikać z przyjętych zasad rachunkowości.

Na Nową Spółkę z o.o. przeniesione zostaną także wszelkie prawa i obowiązki wynikające z aktualnych umów, których stroną jest Spółka, a które pozostają w związku z działalnością ZCP oraz przypisanym ZCP majątkiem.

ZCP dysponować będzie zatem wszystkimi aktywami wykorzystywanymi przez Spółkę w działalności (związanej z ZCP), niezbędnymi do tego, aby zapewnić możliwość samodzielnego prowadzenia działalności przy wykorzystaniu ZCP przez Nową Spółkę z o.o.

ZCP składający się z powyżej opisanego zespołu składników majątku będzie wyodrębniony ze struktur Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym tak, by mogła stanowić samodzielne przedsiębiorstwo prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą.

W Spółce pozostaną pozostałe składniki majątku związane z podstawową działalnością operacyjną Spółki, w tym m.in. zapasy, środki trwałe (maszyny, urządzenia, samochody), pracownicy, zobowiązania i należności, środki pieniężne, umowy z kontrahentami itp. Realizacja Działania I nie będzie zatem mieć wpływu na podstawową, bieżącą działalność Spółki – ta będzie kontynuowana.

W momencie wydzielenia będą funkcjonalne wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie zespoły składników majątku spółki związane z:

  1. wyodrębnianą częścią przedsiębiorstwa (część nieruchomościowa) oraz
  2. pozostałą częścią przedsiębiorstwa (część operacyjna).

Wskazane wyodrębnienie funkcjonalne będzie przejawiało się w przypisaniu do części nieruchomościowej:

  1. składników majątku, takich jak: nieruchomość, składniki wyposażenia związane z nieruchomością (wyposażenie magazynu np. regały, kosiarki),
  2. umów związanych z tą działalnością (np. ochrona nieruchomości, dostarczanie mediów),
  3. co najmniej jednego pracownika.

Pozostała część majątku, zobowiązań i pracowników Spółki będzie przypisana do pozostałej części przedsiębiorstwa (operacyjnej), do której m.in. wchodzą:

  1. składniki majątku, takie jak: sprzęt komputerowy oraz sprzęt biurowy, wartości niematerialne i prawne związane z działalnością Spółki,
  2. umowy związane z tą działalnością (np. bieżące kontakty z dostawcami i kontrahentami, know-how),
  3. pracownicy.

Części przedsiębiorstwa – podlegająca wydzieleniu (nieruchomościowa) i pozostała część (operacyjna) – będą wyodrębnione finansowo w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. To wyodrębnienie finansowe będzie polegało m.in. na tym, że: otwarty zostanie odrębny rachunek bankowy dla części przedsiębiorstwa podlegającej wydzieleniu (nieruchomościowej), tym samym spółka (a więc i część operacyjna) oraz część nieruchomościowa będą posiadały odrębne od siebie rachunki bankowe.

W momencie podziału przez wydzielenie, część nieruchomościowa będzie posiadać własne środki pieniężne, które będą zdeponowane na jej rachunku bankowym; pozostałe środki pieniężne związane z częścią operacyjną będą zdeponowane na odrębnych rachunkach bankowych. Wprowadzone zostaną nowe zasady rachunkowości do polityki rachunkowości, dzięki którym wprowadzona zostanie odpowiednia analityka pozwalająca na wyodrębnienie składników majątku (w tym środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań przypisanych do części nieruchomościowej, jak i części operacyjnej.

Zarówno wydzielana część przedsiębiorstwa (nieruchomościowa), jak i pozostała w Spółce część (operacyjna) będą stanowiły zespoły składników materialnych i niematerialnych zdolnych do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielne podmioty gospodarcze.

Należy tutaj również dodać, że samodzielne funkcjonowanie obu zespołu składników materialnych i niematerialnych jako odrębnych podmiotów jest celem podjętych przez Zainteresowanych działań.

W oparciu o przedmiot przekazania na rzecz Nowej Spółki z o.o. będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności przez tę Nową Spółkę z o.o., natomiast pozostała w Spółce dzielonej część będzie umożliwiała samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej przez Spółkę dzieloną.

Po podziale Spółki przez wydzielenie, możliwe będzie kontynuowanie działalności przez Nowo utworzoną spółkę.

Nieruchomość będąca własnością Spółki pełni funkcję magazynowo-biurową. Przedmiotowa nieruchomość jest to nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem. Budynek ten stanowi magazyn wraz z przestrzenią biurową. Wskazana nieruchomość użytkowana jest przez Spółkę w celu magazynowania towarów (część magazynowa) oraz jako przestrzeń biurowa do zaplecza administracyjno-biurowego (część biurowa).

Prowadzenie działalności nieruchomościowej przez Nową Spółkę z o.o. obejmować będzie zarządzanie nieruchomością, którą otrzyma w ramach podziału przez wydzielenie. Nie jest wykluczone, że w przyszłości Nowa Spółka z o.o. będzie zarządzała również innymi swoimi nieruchomościami. Na ten moment Spółka nie ma podpisanych umów dotyczących zarządzania nieruchomościami innych podmiotów, natomiast podpisanie takich umów w przyszłości nie jest przez Zainteresowanych wykluczane. Na moment wydzielenia zostanie zawarta umowa dzierżawy nieruchomości pomiędzy Spółką a Nową Spółką z o.o.

Struktura organizacyjna Spółki wyrażona jest w Schemacie Organizacyjnym Spółki, w którym widoczny jest podział kompetencyjny zadań na poszczególne działy Spółki, tj.:

  • Dział Zakupów i Logistyki;
  • Dział Handlowy,
  • Dział Sprzedaży Hurtowej i Detalicznej,

dodatkowo:

  • Magazyn,
  • Księgowość, Sekretariat.

W związku z planowanymi działaniami, planowane jest dokonanie odpowiednich zmian w Schemacie Organizacyjnym Spółki, w celu wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Do działalności operacyjnej Spółki mają być przypisane w szczególności: wyposażenie biura (telefony, komputery, system informatyczny, inny sprzęt biurowy), samochody służbowe, wyposażenie magazynu nieprzypisane do działu, który będzie tworzony dla wyodrębnionego ZCP, jak również zapasy (towary handlowe), prawa do znaku towarowego oraz strony internetowej.

W ramach podziału przez wydzielenie nastąpi przejście pracownika.

Nowa Spółka z o.o. (usługodawca) będzie wydzierżawiać X sp. z o.o. (usługobiorca) nieruchomość – przestrzeń magazynową i biurową (przedmiot usługi). Dzierżawa będzie miała charakter odpłatny z zastosowaniem cen rynkowych.

Wartość majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.

Nowa Spółka z o.o. nie będzie miała w ogóle udziałów w spółce dzielonej. Udziałowcami Nowej Spółki z o.o. będą dotychczasowi udziałowcy Spółki z takim samym udziałem w zysku (i kapitale) jak w Spółce. Po wniesieniu ZCP udział w zysku (i kapitale) się nie zmieni.

Podział przez wydzielenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Działania zakładające rozgraniczenie dwóch pionów działalności Spółki mają na celu:

  • dywersyfikację ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej;
  • ułatwienie sprzedaży Spółki w przyszłości bez sprzedaży nieruchomości;

Rozdzielenie majątku Spółki od jej bazy klientów, kontaktów z kontrahentami, czy nawet pozycji na rynku ma ogromne znaczenie, bowiem właśnie baza klientów, kontrakty z kontrahentami i pozycja na rynku są czynnikami przyciągającymi potencjalnych nabywców Spółki, na rynku, na którym działa Spółka. Majątek Spółki w postaci nieruchomości może być jedynie przeszkodą do sprzedaży Spółki, bowiem inwestorzy zazwyczaj nie chcą angażować środków na nabycie podmiotu ze znaczną ilością środków trwałych (trudniejszych do upłynnienia, a nie mających znaczenia z ich punktu widzenia). Potencjalni nabywcy Spółki są to bowiem duże podmioty zagraniczne z istniejącymi już bazami logistycznymi, które są wystarczające do prowadzenia działalności przez te podmioty nawet po zakupie Spółki. Nadto, podmiotów takich, w poszczególnych przypadkach, mogą dotyczyć ograniczenia w obrocie nieruchomościami na rzecz cudzoziemców.

Obecnie Spółka korzysta z nieruchomości, która będzie przekazana do odrębnego działu, a następnie wydzielona ze Spółki w ramach podziału przez wydzielenie. Obecnie dział operacyjny korzysta z nieruchomości nieodpłatnie, co jednak nie oznacza, że Spółka nie ponosi żadnych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Po podziale przez wydzielenie Spółka będzie korzystać z nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy zawartej z Nową Spółką z o.o. Dzierżawa będzie miała charakter odpłatny, a czynsz będzie ustalany na warunkach rynkowych.

Przedmiotem działalności Nowej Spółki z o.o. (związanej z nieruchomością) będzie zarządzanie nieruchomościami własnymi, zakwalifikowana do PKD 68.20.Z (Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi). W miarę rozwoju działalności nie są wykluczone zakupy kolejnych nieruchomości i/lub zawieranie umów zarządzania nieruchomościami cudzymi.

Nowa Spółka z o.o. będzie uzyskiwała przychody z tytułu dzierżawy Nieruchomości.

Obecnie Nieruchomość wykorzystywana jest przez Spółkę w ramach działalność operacyjnej w celach magazynowo-biurowych.

Po podziale przez wydzielenie:

  • Nowa Spółka z o.o. będzie wydzierżawiała nieruchomość Spółce;
  • dotychczasowa Spółka będzie korzystała z Nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy i będzie ją wykorzystywała do działalności operacyjnej w celach magazynowo-biurowych.

Wątpliwości Wnioskodawców dotyczą wskazania, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym planowane Działanie I będzie transakcją podlegającą opodatkowaniu VAT.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że przedmiot planowanej transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanego art. 551 Kodeksu cywilnego, ponieważ zbyciu nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Spółki.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Biorąc pod uwagę opis sprawy z powołanymi regulacjami prawnymi, wskazać należy, że zespół składników majątkowych i niemajątkowych przenoszony do nowo utworzonej spółki nie będzie stanowił na moment wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Z treści wniosku wynika, że przedmiot transakcji nie będzie stanowić masy majątkowej wydzielonej finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego, która umożliwiłaby funkcjonowanie jako oddzielne przedsiębiorstwo.

Składniki majątkowe, które będą wniesione do Nowej Spółki z o.o. w ramach procesu podziału, na moment wniesienia nie będą stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Do Nowej spółki zostaną przeniesione:

  • Nieruchomość,
  • środki trwałe oraz wyposażenie mające związek z Nieruchomością (np. regały magazynowe, kosiarka),
  • umowy z kontrahentami, w tym na tzw. media, ochronę mienia, serwis urządzeń, związane z Nieruchomością,
  • zobowiązania i należności wynikające z umów handlowych, związane z działalnością ZCP,
  • co najmniej jeden pracownik funkcjonalnie związany z działalnością dotyczącą ZCP (Nieruchomości).

Mimo że – w ocenie Wnioskodawcy – obydwa ZCP będą finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębnione w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy to nie można zgodzić się z Zainteresowanymi, że stanowią one zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Z opisu sprawy wynika bowiem, że natychmiast po dokonaniu podziału przez wydzielenie Nowa Spółka rozpocznie własną działalność polegającą na wydzierżawianiu składnika majątkowego w postaci Nieruchomości dla Wnioskodawcy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, ma miejsce wówczas, gdy majątek przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część przechodzi na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy.

Wynika to również z treści przepisu art. 91 ust. 9 ustawy, który stanowi, że – w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Aksjomat racjonalności ustawodawcy oraz kategoryczność sformułowania tego przepisu nakazuje przyjąć, że z transakcją zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ustawy mamy do czynienia tylko wówczas, gdy nabywca kontynuuje działalność gospodarczą przy użyciu nabytego przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Zatem nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi kontynuować profil działalności prowadzony przez Zbywcę.

Tymczasem w opisanej sytuacji Nieruchomość, która ma być przedmiotem transakcji, będąca własnością Spółki pełni funkcję magazynowo-biurową. Przedmiotowa nieruchomość jest to nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem. Budynek ten stanowi magazyn wraz z przestrzenią biurową. Wskazana nieruchomość użytkowana jest przez Spółkę w celu magazynowania towarów (część magazynowa) oraz jako przestrzeń biurowa do zaplecza administracyjno-biurowego (część biurowa). Z kolei nabywca Nieruchomości będzie w niej prowadzić zupełnie inny profil działalności, bowiem planuje wykorzystywać tę Nieruchomość w celu wydzierżawiania jej na rzecz Spółki, która dotąd była jej właścicielem. Zatem Nowa spółka nie zamierza kontynuować działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę polegającej na sprzedaży produktów przeniesienia napędu i transportu wewnętrznego, pneumatyki, hydrauliki oraz innych komponentów dla utrzymania ruchu.

Skoro zatem w opisanej sytuacji zbycie części nieruchomościowej nie jest przeprowadzone w celu kontynuowania działalności przez nabywcę, to nie zostanie spełniony warunek dotyczący kontynuacji działalności zbywcy.

Istotnym w przedmiotowej sprawie jest bowiem to, że zaraz po przeniesieniu części nieruchomościowej Nowa Spółka wydzierżawi Wnioskodawcy składnik majątku – Nieruchomość. Oznacza to, że celem wniesienia części nieruchomościowej do Nowej Spółki nie jest prowadzenie działalności przez tą Spółkę o takim samym profilu jak Wnioskodawca.

Z analizy ww. przepisów i orzecznictwa wynika, że zbywany majątek musi posiadać zdolność do kontynuowania działalności prowadzonej przed zbyciem, a w tym przypadku powyższa sytuacja nie ma miejsca.

Analiza przedstawionego opisu sprawy oraz treść powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa. Zatem wymienione w opisie sprawy zespoły składników materialnych i niematerialnych, które były przedmiotem podziału przez wydzielenie, nie stanowią zorganizowanych części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Stwierdzić zatem należy, że w analizowanej sprawie nie zostaną spełnione wszystkie wskazane powyżej przesłanki do uznania składników materialnych i niematerialnych, mających być przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Zatem przeniesienie składników majątkowych na Nową spółkę nie będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Wobec tego, transakcja podziału Spółki przez wydzielenie części nieruchomościowej i wniesienie jej do Nowej Spółki z o.o. będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, planowane Działanie I będzie transakcją podlegającą opodatkowaniu VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawców należało uznać za nieprawidłowe.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowana ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Końcowo tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. Z kolei wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie załatwiony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj