Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.192.2021.2.PB
z 13 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym (data wpływu 13 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

-Spółka Akcyjna;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

-Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Sprzedający” lub „Spółka”) jest czynnym podatnikiem VAT, posiadającym siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce. Sprzedający jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w (…), składającej się z jednej działki ewidencyjnej o powierzchni 3.028 m2 (dalej: „Nieruchomość”), wraz z posadowionym na niej budynkiem biurowym o sześciu kondygnacjach naziemnych i trzech kondygnacjach podziemnych o całkowitej powierzchni 13.626,80 m2 (dalej: „Budynek”). Sprzedający prowadzi działalność w zakresie komercyjnego wynajmu Nieruchomości. Poza Nieruchomością, Sprzedający nie posiada (nie jest właścicielem/użytkownikiem wieczystym) żadnych innych nieruchomości.

Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Nabywca” lub „Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem VAT, posiadającym siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nabywca prowadzi działalność w zakresie (…).

Nieruchomość.

Nieruchomość została nabyta przez Sprzedającego na podstawie umowy sprzedaży zawartej w 2011 r. Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości.

Posadowiony na Nieruchomości Budynek od 2008 r. jest w całości używany przez Nabywcę na podstawie umowy najmu (dalej: „Umowa Najmu Budynku”). Sprzedający wszedł z mocy prawa we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z Umowy Najmu Budynku jako wynajmujący w momencie nabycia Nieruchomości.

W Budynku znajdują się głównie wykorzystywane przez Nabywcę pomieszczenia biurowe oraz pomieszczenia służące (…). Dodatkowo, na kondygnacjach podziemnych znajduje się parking oraz pomieszczenia techniczne i pomocnicze.

Na terenie Nieruchomości znajdują się również chodniki, drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe. Wszystkie te naniesienia zostały wybudowane w okresie dłuższym niż dwa lata od daty planowanej transakcji.

Dodatkowo na Nieruchomości, na podstawie odrębnej umowy najmu 12,5 m2 gruntu zawartej przez Sprzedającego z innym niż nabywca podmiotem (dalej: „Umowa Najmu (…)”), podmiot ten posadowił na nim automat (…) na utwardzonym wcześniej przez Sprzedającego gruncie. Właścicielem automatu (który nie jest trwale związany z gruntem) będzie najemca tego fragmentu gruntu.

Z zastrzeżeniem Umowy Najmu (…), żaden inny podmiot poza Nabywcą nie używa, nie znajduje się w posiadaniu oraz nie wykorzystuje Nieruchomości lub jej części w jakikolwiek inny sposób, w oparciu o jakikolwiek tytuł prawny lub bez tytułu prawnego.

Zarządzanie Nieruchomością jest wykonywane przez podmioty świadczące tego rodzaju usługi. Sprzedający zapewnia obsługę Nieruchomości korzystając z infrastruktury i zasobów kadrowych zewnętrznych dostawców usług.

Umowa dzierżawy parkingu.

W związku z niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych na Nieruchomości, Sprzedający zawarł z Miastem dwie umowy dzierżawy terenu położonego w pasie drogowym drogi krajowej w pobliżu Nieruchomości o powierzchni odpowiednio 138 m2 pod zatokę postojową i 940 m2 pod parking komercyjny (dalej: „Umowy Dzierżawy”).

Aneksem do Umowy Najmu Budynku 15 maja 2020 r. doszło do przekazania Nabywcy przez Sprzedającego dodatkowych 55 miejsc parkingowych na powierzchni objętej Umowami Dzierżawy.

Sprzedający na dzierżawionym gruncie w ciągu dwóch lat przed planowaną transakcją wzniósł i oddał do użytku odrębne budowle w postaci zatoki parkingowej, placu parkingowego z ogrodzeniem i bramą ze szlabanem. Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wzniesienia budowli.

Planowana transakcja.

Sprzedający oraz Nabywca zawrą umowę sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa Sprzedaży”), na podstawie której Sprzedający przeniesie na rzecz Nabywcy tytuł własności do Nieruchomości w zamian za zapłatę przez Nabywcę ceny sprzedaży. Z chwilą zawarcia Umowy Sprzedaży Nabywca na mocy art. 678 Kodeksu cywilnego wstąpi w miejsce Sprzedającego we wszelkie prawa i obowiązki wynajmującego wynikające z umów najmu zawartych w stosunku do Nieruchomości (w tym Umowy Najmu Budynku i Umowy Najmu (…)). W praktyce oznacza to, że w momencie zawarcia Umowy Sprzedaży dojdzie do wygaśnięcia Umowy Najmu Budynku na skutek konfuzji praw wynikających z umowy najmu po stronie Nabywcy w związku z nabyciem prawa własności Nieruchomości.

Ponadto, w ramach ceny sprzedaży, Sprzedający przeniesie na Nabywcę następujące prawa i obowiązki ściśle związane ze zbywaną Nieruchomością:

  • prawa autorskie do projektów budowlanych dotyczących Nieruchomości wraz z własnością nośników, na których zostały zapisane dzieła objęte tymi prawami autorskimi;
  • prawa do dokumentacji technicznej związanej z Budynkiem;
  • prawa i obowiązki z Umowy Najmu (…);
  • prawa z gwarancji należytego wykonania przez wykonawców prac związanych z pracami budowlanymi/remontowymi prowadzonymi w Budynku, o ile te gwarancje obowiązują na dzień zawarcia Umowy Sprzedaży;
  • prawa i obowiązki z umów z dostawcami mediów, umów dotyczących konserwacji urządzeń i wywozu śmieci, w sytuacji, gdyby rozwiązanie takich umów okazało się niemożliwe przed zawarciem Umowy Sprzedaży lub wiązałoby się z nadmiernymi niedogodnościami (np. utrudnieniami w prowadzeniu działalności przez Nabywcę na Nieruchomości lub grożącymi karami umownymi);
  • decyzje administracyjne związane z Nieruchomością wydane na rzecz Sprzedającego (lub poprzednich właścicieli Nieruchomości), o ile ich przeniesienie jest elementem zbycia Nieruchomości w zakresie uzgodnionym przez strony.

Dodatkowo, w ramach transakcji, za wynagrodzeniem wliczonym w cenę sprzedaży Nieruchomości, Sprzedający udzieli zgody Nabywcy na wykonywanie praw osobistych i zależnych do utworów zależnych stworzonych na podstawie umów o prace projektowe, w zakresie, w jakim przysługują one Sprzedającemu.

Dodatkowo, w ramach transakcji, Sprzedający zobowiązuje się przenieść na Nabywcę wszelkie prawa i obowiązki z Umów Dzierżawy, pod warunkiem uzyskania zgody Miasta na cesję tych umów.

Co do zasady, planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie obejmowała jakichkolwiek innych składników majątku Spółki poza opisanym powyżej prawem własności Nieruchomości z prawami i obowiązkami ściśle związanymi z Nieruchomością.

Transakcja nie obejmie przeniesienia praw i obowiązków z umowy finansowania (kredytu bankowego), której stroną jest Sprzedający. W dniu zawarcia Umowy Sprzedaży Nieruchomości lub w dacie zbliżonej, kredyt bankowy posiadany przez Sprzedającego, zostanie spłacony przez Sprzedającego od razu z otrzymanej ceny za Nieruchomość w ten sposób, że cena sprzedaży w części odpowiadającej zadłużeniu Sprzedającego w banku zostanie przelana na konto banku finansującego na podstawie instrukcji „Pay off letter” wystawionej przez ten bank.

Jednocześnie, jak wskazano powyżej, zarządzanie Nieruchomością i aktywami Sprzedającego jest wykonywane przez zewnętrzne podmioty świadczące tego rodzaju usługi. Po nabyciu Nieruchomości Nabywca będzie zarządzał Nieruchomością we własnym zakresie lub przy współpracy podmiotu trzeciego (innego niż podmiot obecnie zarządzający Nieruchomością), na podstawie odrębnie zawartej umowy.

Tym samym, przedmiotem Umowy Sprzedaży nie będzie przeniesienie na Nabywcę takich elementów przedsiębiorstwa jak m.in.:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo Sprzedającego,
  • środki pieniężne, w tym znajdujące się na rachunkach bankowych Sprzedającego oraz umowy rachunków bankowych,
  • księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  • zobowiązania Sprzedającego, w tym zobowiązania finansowe Sprzedającego związane z finansowaniem Nieruchomości (za wyjątkiem zobowiązań wskazanych wprost powyżej),
  • wierzytelności, w szczególności wierzytelności wynikające z udzielonej przez Sprzedającego pożyczki,
  • prawa z papierów wartościowych,
  • koncesje, licencje i zezwolenia, zezwolenia za wyjątkiem wskazanych powyżej,
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne (inne niż wymienione powyżej),
  • tajemnice przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (aczkolwiek przed przeniesieniem własności Nieruchomości Spółka udostępni Nabywcy wszelką niezbędną dokumentację oraz informacje dotyczące Nieruchomości w ramach procesu badania Nieruchomości przez Nabywcy),
  • prawa i obowiązki z umowy o zarządzanie Nieruchomością oraz umowy o zarządzanie aktywami Sprzedającego,
  • baza kontaktów.

Sprzedający nie zatrudnia żadnych pracowników. Strony transakcji nie przewidują przejęcia przez Nabywcę jakichkolwiek pracowników Sprzedającego, w tym w szczególności pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie Nieruchomością. Tym samym w ramach transakcji sprzedaży Nieruchomości nie dojdzie również do przeniesienia na Nabywcę zakładu pracy zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

Po nabyciu przez Nabywcę, Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Nabywcę do celów innych niż była wykorzystywana przez Sprzedającego, tj. do prowadzenia własnej działalności gospodarczej obejmującej w szczególności (...). Działalność Nabywcy w tym zakresie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Strony do planowanej transakcji przystąpią jako zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Dodatkowo strony złożą, przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości, zgodne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy, że rezygnują ze zwolnienia z VAT i wybierają opodatkowanie dostawy podatkiem od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust. 10 oraz 11 ustawy o VAT.

W ciągu 2 lat przed planowaną transakcją dostawy Nieruchomości na podstawie Umowy Sprzedaży nie poniósł oraz nie poniesie żadnych wydatków, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako istotne ulepszenie Nieruchomości stosownie do wniosków wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 listopada 2017 r. (sygn. C-308/16) w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w szczególności nie wzniósł/nie wzniesie na Nieruchomości żadnych budynków, budowli lub ich części, a także nie ponosił/nie poniesie wydatków na ulepszenie jakichkolwiek budynków, budowli lub ich części zlokalizowanych na Nieruchomości, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej tych obiektów budowlanych (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zawarcie Umowy Sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, zawarcie Umowy Sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast w świetle art. 2 pkt 4 ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają inne czynności cywilnoprawne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    -- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    - umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z powyższym, jeżeli sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie zwolniona z VAT (jak wskazano powyżej), to nie będzie podlegać ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W opinii Wnioskodawcy – z uwagi na stanowisko w zakresie pytań 1-3 – skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu VAT oraz nie będzie zwolniona z tego podatku, konsekwentnie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja z 13 września 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-3.4012.502.2021.2.JJ.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    - umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Sprzedający) oraz Zainteresowany będący stroną postępowania (Nabywca) zawrą umowę sprzedaży Nieruchomości, na podstawie której Sprzedający przeniesie na rzecz Nabywcy tytuł własności do Nieruchomości w zamian za zapłatę przez Nabywcę ceny sprzedaży. Ponadto, w ramach ceny sprzedaży, Sprzedający przeniesie na Nabywcę wskazane we wniosku prawa i obowiązki ściśle związane ze zbywaną Nieruchomością. Sprzedający jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w W., składającej się z jednej działki ewidencyjnej o powierzchni 3.028 m2, wraz z posadowionym na niej budynkiem biurowym o sześciu kondygnacjach naziemnych i trzech kondygnacjach podziemnych o całkowitej powierzchni 13.626,80 m2. Strony złożą, przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości, zgodne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy, że rezygnują ze zwolnienia z VAT i wybierają opodatkowanie dostawy podatkiem od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust. 10 oraz 11 ustawy o VAT.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-3.4012.502.2021.2.JJ, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ wskazał, że „(…) W konsekwencji w analizowanej sprawie przepis art. 6 pkt 1 ustawy nie będzie miał zastosowania, w związku z czym planowana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. (…)

W związku z tym, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków i naniesień posadowionych na Nieruchomości upłynie okres ponad 2 lat i nie były one przedmiotem ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to dostawa tych nieruchomości spełnia przesłanki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, dostawa przedmiotowej działki, na której posadowione są opisane obiekty również będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT – tak jak dostawa budynków/naniesień, które są na niej posadowione.

Zauważyć należy, że w sytuacji, gdy Sprzedający i Nabywca spełnią warunki, o których mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, będą mogli na podstawie tych przepisów zrezygnować z ww. zwolnienia i wybrać opcję opodatkowania dostawy ww. Nieruchomości. Zatem, wskazać należy, że jeżeli Zainteresowani w odniesieniu do transakcji dopełnią wszystkich warunków sformułowanych w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT, zbycie Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu, według właściwej stawki podatku VAT.

W związku z powyższym dla dostawy ww. budynków i budowli zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Skoro dostawa budynków i budowli będzie korzystała ze zwolnienia uregulowanego przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT brak jest podstaw do analizy zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.”

A zatem, skoro sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż – jak wskazano we wniosku – nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Nabywcy – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj