Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.470.2021.2.KP
z 8 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 11 maja 2021 r. (data wpływu 17 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu podatkowego w związku z wypłatą przez spółkę komandytową zysków z lat ubiegłych po dniu kiedy spółka komandytowa stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych – jest prawidłowe,
  • powstania przychodu podatkowego w związku z wypłatą po dokonaniu przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o., zysków z lat ubiegłych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny – uzupełniony pismem z 17 sierpnia 2021 r. (data wpływu 20 sierpnia 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu podatkowego w związku z wypłatą przez spółkę komandytową zysków z lat ubiegłych po dniu kiedy spółka komandytowa stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,
  • powstania przychodu podatkowego w związku z wypłatą po dokonaniu przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o., zysków z lat ubiegłych.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    C

  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    A

  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    B

przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: Spółka) prowadzi działalność w sektorze produkcji wyrobów chemicznych, w tym m.in. (…). Spółka posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Spółka została zarejestrowana w 2012 r. Wspólnikami Spółki są: (i) A, (ii) B, (iii) C, będący komandytariuszami (dalej łącznie: Komandytariusze) oraz (iv) Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będący komplementariuszem.

Działalność Spółki jest działalnością dochodową, a zyski osiągane przez Spółkę są przez nią akumulowane i nie były dokonywane wypłaty wszystkich zysków Spółki na rzecz Komandytariuszy (dalej: zysk z lat ubiegłych).

Niewypłacone zyski z lat ubiegłych wykazane są w księgach spółki na kapitale zapasowym.

21 grudnia 2020 r. wspólnicy podjęli uchwałę o wypłacie zysku wypracowanego w poprzednich latach zgromadzonego na kapitale zapasowym Spółki (dalej: Uchwała). Zgodnie z Uchwałą wspólnicy zdecydowali się wypłacić zgromadzone na kapitale zapasowym środki w proporcji zgodnej z postanowieniami umowy spółki. Wypłata środków ma nastąpić w terminie do 31 grudnia 2030 r. Wypłata zysku z lat ubiegłych rozpocznie się po 1 stycznia 2021 r.

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT). Podatnikami są Komandytariusze Spółki, którzy rozliczają przychody oraz koszty proporcjonalnie do posiadanego przez siebie udziału w Spółce.

Jednakże w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r. podatnikami CIT staną się spółki komandytowe. W wyniku nowelizacji, dochód wypracowany przez spółki komandytowe będzie podwójnie opodatkowany, tj. na poziomie samej spółki, a następnie na poziomie jej wspólników.

W związku z wprowadzonymi zmianami w zakresie opodatkowania spółek komandytowych, wspólnicy Spółki rozważają możliwość przekształcenia formy prowadzonej działalności ze spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z Nowelizacją, Komandytariusze Spółki powzięli wątpliwości w zakresie opodatkowania zysków z lat wcześniejszych wypłaconych po objęciu spółek komandytowych reżimem CIT oraz wpływu ewentualnego przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na opodatkowanie wypłaconego na podstawie Uchwały zysku z lat ubiegłych.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielono odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy spółka komandytowa (dalej: Spółka), której Zainteresowani są wspólnikami stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r., czy od 1 maja 2021 r.?

    Spółka została podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r.

  2. Czy kapitał zapasowy Spółki zostanie ujęty w planie przekształcenia jako element Spółki przekształcanej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

  3. Jeśli środki z kapitału zapasowego Spółki zostaną wniesione do spółki z o.o., to jaki kapitał spółki z o.o. zasilą na moment przekształcenia (lub wejdą do innej pozycji bilansowej)?

  4. W jaki sposób ukształtowana zostanie struktura kapitałowa spółki z o.o., jakie kapitały zostaną utworzone i w jaki sposób zostaną pokryte?

  5. Z jakiego kapitału (lub innej pozycji bilansowej) spółka z o.o. wypłaci środki zainteresowanym?

  6. Czy wypłata tych środków będzie się wiązała z obniżeniem kapitału zapasowego/rezerwowego spółki z o.o.?

  7. Jaki charakter prawny będzie mieć czynność, w wyniku której zostanie rozwiązany lub obniżony kapitał zapasowy/rezerwowy spółki z o.o. i nastąpi wypłata pieniężna na rzecz Zainteresowanych (np. wypłata dywidendy, wypłata wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, zmniejszenia wartości nominalnej udziałów lub odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki lub inny charakter)?

Poniżej Wnioskodawca udziela łącznej odpowiedzi na punkty B-G Wezwania.

Wnioskodawca wskazuje, że dokonywanie wypłat zysków osiągniętych przez Spółkę po jej przekształceniu w spółkę z o.o. nie będzie świadczeniem należnym Wspólnikom z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem na ich rzecz w związku z wcześniejszą działalnością Spółki, której wynik został już wcześniej opodatkowany podatkiem dochodowym. Sugerowane przez Organ wypłaty w formie dywidendy, wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, zmniejszenia wartości nominalnej udziałów lub odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki są właściwe dla spółek kapitałowych i w niniejszej sprawie nie znajdą zastosowania.

Wypłata środków na rzecz Wspólników zostanie dokonana na podstawie złożonego przez nich żądania podziału oraz wypłaty zysku, zgromadzonego przez Spółkę przed jej przekształceniem. Jednakże, w związku z działalnością inwestycyjną podejmowaną przez spółkę z o.o., aby nie utrudnić funkcjonowania tej spółki, wypłata wypracowanego zysku będzie następować w ratach na przestrzeni kilku lat już ze spółki z o.o.

Żądanie zgłoszone przez Wspólników zrealizuje już więc spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia. Wypłata zysku stanowić będzie realizację żądania (roszczenia) Wspólników względem Spółki, którzy w następstwie przekształcenia staną się wspólnikami spółki z o.o.

Wypłata dokonana już przez spółkę kapitałową stanowić będzie realizację zobowiązania majątkowego obciążającego Spółkę. Na skutek zgłoszenia takiego oświadczenia wspólników. Spółka stanie się ich dłużnikiem co do wypłaty zysku, a to spowoduje, że dojdzie do przeksięgowania żądanej kwoty z kapitału rezerwowego do zobowiązań. Wypłata zysku stanowi więc wierzytelność Wspólników, którą mają względem Spółki.

Wypracowany zysk w spółce komandytowej – po złożeniu przez Wspólników żądania wypłaty – „wejdzie” do majątku spółki z o.o. pod tytułem zobowiązania. Niewypłacony, a należny zysk nie zostanie więc przekonwertowany na udziały w kapitale zakładowym, które obejmie Wspólnik w spółce przekształconej. W rezultacie, wykonanie tego zobowiązania przez spółkę z o.o. nie będzie świadczeniem należnym Wspólnikom z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnionym wierzycielowi spółki przekształcanej, którego należność została już opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  1. W jaki sposób czynność prawna, na podstawie, której nastąpi wypłata pieniężna ze spółki z o.o. wpłynie na zakres uprawnień Zainteresowanych, jako wspólników spółki z o.o., w szczególności czy będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów w spółce z o.o., albo czy wpłynie na poziom prawa do udziału w zyskach spółki z o.o.?

    Wypłata zysku wypracowanego przez Spółkę w żaden sposób nie wpłynie na zakres uprawnień Zainteresowanych jako wspólników w spółce z o.o. Wypłata zysku Spółki jest następstwem odnoszonych sukcesów biznesowych w czasie, gdy wspólnicy działali wspólnie w ramach spółki komandytowej, dlatego też wypłata tego zysku nie wpłynie na zakres uprawnień wspólników działających w ramach spółki z o.o.

  2. Czy źródłem uprawnienia Zainteresowanych do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę będzie posiadanie przez nich statusu udziałowca spółki z o.o.?

    Źródłem uprawnienia Zainteresowanych do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę będzie umowa spółki komandytowej i fakt bycia wspólnikiem tej Spółki. Powyższe wynika wprost z treści wniosku, w którym zostało wskazane, że: „21 grudnia 2020 r. wspólnicy podjęli uchwałę o wypłacie zysku wypracowanego w poprzednich latach zgromadzonego na kapitale zapasowym Spółki. Zgodnie z Uchwałą wspólnicy zdecydowali się wypłacić zgromadzone na kapitale zapasowym środki w proporcji zgodnej z postanowieniami umowy spółki”.

  3. Czy umowa spółki z o.o. będzie przewidywała udziały uprzywilejowane: jeśli tak, na czym polega uprzywilejowanie (jakie szczególne uprawnienia obejmuje) i których udziałów dotyczy; kto będzie właścicielem tych uprzywilejowanych udziałów?

    Zagadnienie to pozostaje poza zakresem merytorycznym wniosku. Jednakże, Wnioskodawca wskazuje, że umowa spółki z o.o. nie będzie przewidywała udziałów uprzywilejowanych.

  4. Czy uprawnienie zainteresowanych do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę będzie wynikało z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku Spółki (w ramach, której wypracowano środki przeniesione następnie do spółki z o.o., których wypłatę mają oni otrzymać); jeśli tak należy wyjaśnić podstawę prawną takiego uprawnienia?

    Podstawą wypłacenia zysku wypracowanego przez Spółkę będzie fakt posiadania udziałów w tej Spółce. Uprawnienie do udziału w zyskach spółki komandytowej wynika wprost z przepisów Kodeksu spółek handlowych, tj. art. 123 KSH, który znalazł swoje odzwierciedlenie w umowie Spółki. Podstawą wypłaty środków na rzecz wspólników będzie więc Umowa Spółki, określająca prawo do udziału w zyskach oraz podjęta jeszcze przed przekształceniem uchwała o podziale wypracowanego zysku Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku wypłaty Komandytariuszom zysku z lat ubiegłych na podstawie Uchwały, po dniu kiedy Spółka stanie się podatnikiem podatku CIT, wypłata będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
  2. Czy wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę, dokonana już po przekształceniu tejże Spółki w spółkę z o.o., będzie podlegać po stronie Komandytariuszy opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli wypłata ta będzie stanowić wyłącznie realizację zobowiązania wynikającego z uchwały wspólników Spółki w sprawie podziału zysku osiągniętego przez tę spółkę, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Komandytariuszy?

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1.

Wypłata zysków wygenerowanych przez Spółkę przed datą, z którą Spółka stanie się podatnikiem CIT, a wypłaconych po tej dacie będzie dla Komandytariuszy neutralna podatkowo, tzn., że nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie ich wypłaty.

1.

Zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 2123 dalej: Ustawa nowelizująca): Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującymi przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Z powyższych przepisów przejściowych wynika, że zysk wypracowany jeszcze przed objęciem podatkiem CIT spółek komandytowych, a wypłacony już po tym zdarzeniu, będzie podlegał rozliczeniu zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 stycznia 2021 r.

Zgodnie z obowiązującymi do 31 grudnia 2020 r. regulacjami ustawy o PIT oraz ustawy o CIT (w zależności od charakteru wspólnika spółki komandytowej) wypłacane świadczenia na rzecz wspólników spółki komandytowej nie podlegały dodatkowemu opodatkowaniu z tytułu wypłaty, gdyż zysk ten podlegał de facto opodatkowaniu w każdym roku podatkowym trwania spółki, niezależnie od tego czy był faktycznie wypłacony wspólnikowi, czy nie. Tym samym, techniczna wypłata zysku przez spółkę komandytową na rzecz wspólników była czynnością neutralną podatkowo, niezależnie od tego, kiedy taka wypłata faktycznie nastąpiła.

Zyski wypracowane przez Spółkę były zatem opodatkowane na poziomie wspólników spółki i rozliczone w ich zeznaniach podatkowych.

2.

Zgodnie z regulacjami ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 9 ustawy o PIT).

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną, należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W przypadku wspólników będących osobami fizycznymi, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Tym samym, wielkość przychodu przypadającego na wspólnika-podatnika, określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę stosuje się do określenia kosztów uzyskania przychodów, zysków i strat takiego podatnika. W konsekwencji każdy ze wspólników oblicza odrębnie podatek.

Zyski z udziału w spółce osobowej są klasyfikowane do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Wspólnicy wykazują więc przychód z udziału w zyskach spółki komandytowej bez względu na to czy doszło do wypłaty zysków czy też nie.

Jednocześnie, na postawie art. 44 ust. 1 pkt 1 oraz art. 45 ustawy o PIT, wspólnik spółki komandytowej, ma obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego złożyć zeznanie podatkowe, w którym wykaże dochody z tytułu udziału w tej spółce.

Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki komandytowej), opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę. Co do zasady, przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie generowała wypłata zysku, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka dokona tej wypłaty.

Tym samym, dochód z udziału w spółce komandytowej powinien być systematycznie rozliczany na potrzeby podatku dochodowego w ciągu roku. Bez znaczenia pozostaje, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową jest wspólnikom wypłacany, czy też pozostaje on w spółce komandytowej.

W konsekwencji, wypłaty z zysku spółki komandytowej dokonywane zgodnie z Kodeksem spółek handlowych będą neutralne podatkowo i nie będą podlegały opodatkowaniu w momencie ich wypłaty. Wypłaty te nie będą podlegały ponownemu opodatkowaniu, gdyż podlegały one opodatkowaniu po stronie Komandytariuszy na etapie ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym za dany rok podatkowy.

W konsekwencji w ocenie Komandytariuszy, na podstawie przepisów przejściowych Ustawy nowelizującej, będą oni mogli rozliczyć zysk z lat poprzednich na podstawie obowiązujących do 31 grudnia 2020 r. przepisów, co oznacza, że sama wypłata zysku będzie neutralna podatkowo.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2.

Wypłata zysku wypracowanego przez spółkę komandytową (przekształcaną) przez spółkę przekształconą (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) jako następcę prawnego spółki komandytowej nie będzie stanowić dla Komandytariuszy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

1.

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2020 r., poz. 1526, ze zm., dalej k.s.h.) spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. W sprawach nieuregulowanych do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 103 k.s.h.).

W myśl art. 51 § 1 k.s.h., każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Zasada równego udziału wspólników w zyskach i uczestniczenia w stratach może być jednak zmieniona w drodze umowy spółki. Wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 k.s.h.). Rozwiązaniem dopuszczalnym jest jednak, aby w wyniku decyzji wspólników spółki komandytowej zysk wypracowany przez tę spółkę nie został wypłacony wspólnikom i pozostał w spółce. W takim przypadku wartość zysku wypracowanego w danym roku a niewypłacona wspólnikom będzie prezentowana w pozycji kapitał zapasowy i będzie mogła zostać w przyszłości wypłacona wspólnikowi, o ile wspólnicy spółki komandytowej tak postanowią.

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może zostać przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia) Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółką przekształcaną (art. 552 k.s.h). Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształconej. Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 k.s.h).

Natomiast, problematykę sukcesji praw oraz obowiązków następców podatkowych oraz podmiotów przekształconych reguluje Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna powstała w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej;
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej – wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Tym samym, w następstwie przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na postawie regulacji k.s.h., spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

2.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym wspólnicy Spółki rozważają przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W następstwie takiego przekształcenia zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami, Komandytariusze staną się wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wypracowany na przestrzeni lat zysk na podstawie Uchwały zostanie wypłacony, jednakże wypłata wspomnianego zysku po przekształceniu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem zysk ten podlegał rozliczeniu podatkowemu na bieżąco (zasady rozliczenia podatkowego zostały szczegółowo opisane w pkt 1).

Wypłacenie zysku przez spółkę przekształconą nie będzie stanowiło świadczenia należnego wynikającego z udziału w spółce kapitałowej, ale będzie spełnieniem świadczenia wynikającego z bycia wspólnikiem w spółce komandytowej, której wynik był na bieżąco podatkowo rozliczany przez Wspólników. Zmiana formy działalności nie zmieni natury prawnej samego zysku, którego wypłata będzie miała jedynie charakter „odebrania” dochodu, który był już rozliczany na potrzeby podatku dochodowego na bieżąco. Na podstawie art. 553 § 1 k.s.h spółce przekształconej przysługiwać będzie ogół praw i obowiązków spółki, w tym zobowiązanie do wypłaty środków pieniężnych tytułem wypracowanych przez spółkę zysków, którego źródłem będzie uchwała wspólników spółki. W wyniku przekształcenia nie dojdzie do zmiany charakteru prawnego wspomnianego zobowiązania, w szczególności nie będzie mogło ono podlegać kwalifikacji jako zobowiązanie do wypłaty zysków osoby prawnej.

3.

Również organy podatkowe w interpretacjach indywidulanych potwierdzają, że wypłata przez spółkę przekształconą zysku wypracowanego przez spółkę przekształcaną jest neutralna podatkowo. Jedynie tytułem przykładu Spółka wskazuje na:

  • interpretację indywidualną z 2 listopada 2018 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.492.2018.1.DS, w której zostało wprost wskazane, że: wypłata zysków wypracowanych przez spółkę komandytową, dokonana już po przekształceniu spółki w spółkę przekształcaną (spółkę kapitałową) nie będzie podlegać po stronie Zainteresowanych (tu: Wspólników) opodatkowaniu podatkiem dochodowym zarówno: (i) jeżeli wyplata ta będzie stanowić wyłącznie realizację zobowiązania wynikającego z uchwał wspólników spółki komandytowej ws. podziału zysku osiągniętego przez tę spółkę, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych (ii) jeżeli wypłata ta będzie pochodzić wyłącznie z kapitału rezerwowego spółki przekształconej utworzonego na dzień przekształcenia wyłącznie z zysku, osiągniętego przez Spółkę Komandytową, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych, w stosunku do którego do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia nie zapadnie uchwała o podziale zysku:
  • interpretację indywidualną z 23 listopada 2020 r. o sygn. 0115-KDIT1.4011.634.2020.2.KK, w której zostało wprost wskazane: Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że wypłata przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) zysków wypracowanych przez spółkę komandytową i opodatkowanych uprzednio po stronie Wnioskodawcy, w sytuacji kiedy żądanie ich wypłaty w trybie art. 52 k.s.h. zostało zgłoszone przed dokonaniem przekształcenia spółki komandytowej w spółkę kapitałową, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • interpretację indywidualną z 9 października 2018 r. o sygn. 0114-KDIP3-2.4011.486.2018.1.LS, w której wskazano, że: Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz cytowane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wypłata na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą – będącą następcą prawnym spółki przekształcanej) zysków wypracowanych przez spółkę komandytową (spółkę przekształcaną), które podlegały bieżącemu opodatkowaniu w toku działalności tej spółki, nie będzie stanowiła dla Niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z zasadami opodatkowania wspólnika spółki komandytowej wynikającymi z powołanych wyżej przepisów Wnioskodawca, jako wspólnik tej spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W konsekwencji jest zobowiązany do wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego winien złożyć zeznanie roczne i wpłacić ewentualną różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, a sumą uiszczonych za dany rok zaliczek (niezależnie od okoliczności, czy wypracowany zysk przypadający na Niego, stosownie do posiadanego udziału w zysku, został mu faktycznie wypłacony). Tym samym, należny podatek dochodowy z tytułu dochodów osiąganych przez Wnioskodawcę, z prowadzonej w formie spółki komandytowej działalności gospodarczej Wnioskodawca winien rozliczyć (po uwzględnieniu wpłaconych miesięcznych zaliczek) do dnia 30 kwietnia roku następnego.

Z brzmienia przepisów (które zostały w sposób szczegółowy przeanalizowane dla potrzeb pkt 1), a także z przywołanych przykładowych interpretacji indywidualnych wynika, że zysk wypracowany przez Spółkę, która następnie zostanie przekształcona w spółkę z o.o., a który to zysk zostaje wypłacony już po przekształceniu jest neutralny podatkowo dla Komandytariuszy, którym zostaje on wypłacony. W szczególności zysk ten nie może być wówczas traktowany jako wypłata z tytułu udziału w zysku osób prawnych.

Tym samym, gdyby Spółka zdecydowała się przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to w przypadku wypłacenia zysku Spółki z lat ubiegłych już po przekształceniu, czynność ta nie rodziłaby nowych obowiązków podatkowych po stronie Komandytariuszy bowiem rozliczali oni na bieżąco podatek dochodowy z tego tytułu.

Odpowiedź w zakresie pytania nr 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych w zakresie powstania przychodu podatkowego w związku z wypłatą przez spółkę komandytową zysków z lat ubiegłych po dniu kiedy spółka komandytowa stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w powyższym zakresie oceny stanowiska Zainteresowanych.

Odpowiedź w zakresie pytania nr 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych w zakresie powstania przychodu podatkowego w związku z wypłatą po dokonaniu przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o., zysków z lat ubiegłych jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w powyższym zakresie oceny stanowiska Zainteresowanych.

Jednocześnie należy dodać, że treść art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) ma następujące brzmienie – ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28. Powyższe nie ma jednak wpływu na treść rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.

W odniesieniu do powołanych przez Zainteresowanych interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj