Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.392.2021.1.RD
z 1 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2021 r. (data wpływu 21 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT 0% dla otrzymywanych zaliczek związanych z eksportem towarów, w odniesieniu do którego dostawy realizowane będą w terminie przekraczającym okres, o którym mowa w art. 41 ust. 9a ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT 0% dla otrzymywanych zaliczek związanych z eksportem towarów, w odniesieniu do którego dostawy realizowane będą w terminie przekraczającym okres, o którym mowa w art. 41 ust. 9a ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (Spółka) od 2001 roku prowadzi działalność w branży producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa niemetanowego, w tym górnictwa skał twardych (głównie górnictwo podziemne rud miedzi, cynku i ołowiu, niklu, złota) oraz wydobycia soli, gipsu, anhydrytu itp. Poza działalnością produkcyjną Spółka świadczy usługi przemysłowe (maszynowe, spawalnicze i ślusarskie), oraz serwisowe. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Sp. z o.o. projektuje i produkuje kołowe maszyny górnicze. Oferta produktowa Spółki zawiera głównie ładowarki kopalniane, kopalniane wozy dostawcze, górnicze wozy pomocnicze (do przewozu ludzi, materiałów wybuchowych, paliw środków smarnych, serwisowo-remontowe, inspekcyjne, do zmechanizowanego ładowania otworów strzałowych, specjalistyczne maszyny do wymiany kół pod ziemią itp.) oraz podwozia do maszyn górniczych. Głównymi odbiorcami Spółki w obszarze maszyn kopalnianych są kopalnie rud metali z Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Sp. z o.o. realizuje również dostawy do kopalń krajowych. Spółka posiada własny dział konstrukcyjno-technologiczny zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań technicznych. Realizowane są zarówno nowe projekty specjalistycznych maszyn jak również prace związane z dostosowaniem posiadanej dokumentacji do specyficznych, indywidualnych wymagań klientów.

Proces produkcji nowej maszyny jest procesem długotrwałym, co wynika co najmniej z kilku przyczyn:

  • zindywidualizowanego procesu dostosowania maszyny do wymagań poszczególnych kopalń, w tym modyfikacji dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej, a także indywidualizacji procesów logistycznych oraz produkcyjnych,
  • złożoności maszyn - konstrukcja maszyny to zintegrowany system mechanicznych, hydraulicznych i elektrycznych funkcjonalności realizowanych przez podzespoły montowane w układzie napędowym i układach roboczych,
  • wysokich wymagań jakościowych, w tym dotyczących niezawodności wynikającej z charakteru pracy maszyn w trudnych wymagających warunkach, najczęściej pod ziemią,
  • uzależnienie od dostawców komponentów i materiałów oraz podwykonawców - Spółka uzależniona jest od terminów realizacji zamówień, które dla głównych komponentów wynoszą od kilku tygodni do wielu miesięcy. Poza tym część prac w ramach współpracy zleca podwykonawcom, których możliwości produkcyjne i elastyczność terminowa zazwyczaj ograniczona jest posiadanym potencjałem produkcyjnym. Przed zleceniem prac Spółka musi opracować dokumentację techniczną będącą podstawą wykonania zlecenia,
  • wykonanie prób i testów jakościowych ewentualnie dopuszczeniowych (zgodnie z tzw. Dyrektywą Maszynową) dokonywanych przez zewnętrzne firmy atestujące lub instytucje nadzorujące rynek górniczy. W konsekwencji można stwierdzić, że proces produkcji maszyn kopalnianych charakteryzuje wysoka materiałochłonność, kapitałochłonność i czasochłonność. Czas wykonania maszyny, od momentu opracowania projektu, poprzez kompletacje dostaw, montaż podzespołów, lakierowanie oraz wykonanie prób i testów w wariancie optymistycznym wynosi od kilku miesięcy do roku czasu, w którym to okresie zaangażowany jest zespół pracowników Działu Konstrukcji, pracowników bezpośrednio i pośrednio produkcyjnych oraz logistyki. W samym procesie fizycznego wytworzenia maszyny wymagany jest nakład od 3 do 5 tys. roboczogodzin.

W związku z prowadzoną działalnością Spółka zawiera umowy z podmiotami (w tym zagranicznymi), które zlecają Spółce wyprodukowanie maszyn. Z uwagi na kosztochłonność projektów w celu utrzymania niezbędnej płynności finansowej oraz zabezpieczenie odzyskania należności na trudnych rynkach, umowy Spółki są konstruowane w taki sposób, aby klient przed wysyłką maszyny lub części zamiennych, na poszczególnych etapach produkcji maszyny zabezpieczał finansowo znaczącą wartości kontraktu. Harmonogram zaliczek oraz ostateczny termin dostawy maszyn na rzecz klienta, uwzględniający wielomiesięczny cykl produkcyjny maszyn kopalnianych Spółka uzgadnia indywidualnie z każdym odbiorcą. Co do zasady w rozliczeniach z nabywcami maszyn Spółka zmierza do harmonogramu bazującego na znaczącej zaliczce (15-30 % wynagrodzenia) płatnej po podpisaniu umowy oraz do kolejnej znaczącej płatności przed wysyłką towaru (dla pojedynczych maszyn) lub rozpisania harmonogramu dostaw (dla wielu maszyn) tak, by płatności za kolejne uzupełniały łączne wynagrodzenie, minimalizując tym samym ryzyko braku zapłaty przyszłych należności.

Już w złożonej przez Spółkę ofercie, stanowiącej integralną część umowy pomiędzy Spółką a klientami, Spółka wskazuje, w jakim terminie nastąpi dostawa (np. kilku miesięcy) licząc od dnia wejścia w życie umowy dot. produkcji i dostawy maszyn. W momencie podpisywania umowy z kontrahentem i wystawienia faktury zaliczkowej Spółka jest w pełni świadoma, iż maszyny realizowane w ramach kontraktu będą przedmiotem eksportu, stąd Spółka wystawia faktury zaliczkowe bez VAT, właściwe dla eksportu towarów.

Dnia 25 lutego Sp. z o.o. zawarła z kontrahentem B z siedzibą w ... kontrakt nr (…) na wykonanie i dostawę 19 szt. samojezdnych maszyn górniczych typu (…) oraz ładowarki kopalnianej (…). Na podstawie zawartej umowy, w marcu 2021 roku Spółka otrzymała część zapłaty w łącznej kwocie (…) EUR, co zostało wykazane w JPK_V7M za okres 03/2021. Ze względu na specyfikę zamówienia, dla każdej zamówionej maszyny została wystawiona faktura zaliczkowa w kwocie odpowiadającej około 33 % wartości każdej zamówionej maszyny. Zgodnie z zawartym kontraktem Spółka zobowiązana jest do realizacji dostaw w terminie od 170 do 320 dni od dnia wpływu zaliczki. Aktualnie Spółka prowadzi produkcję elementów konstrukcji maszyn i przygotowuje podzespoły do finalnego montażu maszyn. Niestety już na tym etapie wiadomo, że dostawcy niektórych głównych podzespołów zawiodą i nie dotrzymają oczekiwanych terminów dostaw. Dostawca mostów napędowych i skrzyń biegów ze zintegrowanymi zmiennikami momentów (…) nie wykonał potwierdzonych wcześniej dostaw na czerwiec, a co znacznie bardziej kłopotliwe, dostawca silników spalinowych (niemiecki C) od marca nie potwierdził Wnioskodawcy oficjalnie żadnych terminów dostaw, a jedynie w rozmowach zapowiada rozpoczęcie dostaw w październiku. Analogicznie niejasna jest sytuacja terminów dostaw (Wnioskodawca nie otrzymał pisemnych potwierdzeń) szwedzkich systemów ładowania otworów strzałowych, które stanowią główny osprzęt roboczy produkowanej przez Spółkę maszyny. Wszyscy dostawcy uzasadniają przesunięcie dostaw w harmonogramach i niedotrzymywanie zobowiązań kłopotami z poddostawcami, a przede wszystkim pandemią. Opisana sytuacja niezależnie od zaburzeń na rynku krajowym tzn. gwałtownego wzrostu cen materiałów i komponentów, uniemożliwia Spółce wykonanie umowy i prowadzi do konieczności renegocjacji kontraktu (terminów wysyłki maszyn), jak tylko uda się ostatecznie porozumieć z głównymi dostawcami. Podsumowując ustalone w zawartym kontrakcie warunki i termin realizacji dostawy ze względu na szeroki zakres i złożoność zleconych prac wykraczają poza horyzont czasowy sześciu miesięcy. Dodatkowo termin ten może się wydłużyć ze względu na nadal odczuwalne skutki pandemii poprzez zakłócenia łańcucha dostaw i w konsekwencji wydłużenie terminów realizacji dostaw części i podzespołów. Ponadto podkreślić trzeba, że w kontrakcie odpowiedzialność stron umowy jest ograniczona między innymi o skutki zdarzeń bezpośrednio lub pośrednio wywołane pandemią, co powinno ułatwić jego elastyczną modyfikację.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym, gdy Spółka ustaliła z klientem, że maszyny zostaną dostarczone do ... czyli poza terytorium Unii Europejskiej, Spółka jest uprawniona do opodatkowania otrzymanych przez nią zaliczek wg stawki VAT 0%, wiedząc, że wywóz urządzeń z terytorium kraju nie nastąpi w ciągu 6 miesięcy liczonych od końca miesiąca otrzymania tej zaliczki, gdyż jest to niemożliwe ze względu na specyfikę realizowanej dostawy?
  2. Czy w sytuacji wydłużenia terminu wywozu maszyn, przekraczającym sześć miesięcy od daty otrzymania zaliczki, Spółka zachowa prawo do zastosowania stawki 0% od otrzymanych zaliczek pomimo późniejszego terminu wywozu?
  3. Czy Spółka będzie musiała skorygować zastosowaną stawkę 0 %?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1) Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o VAT, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Jednocześnie na podstawie art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzyma tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przy czym, zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o VAT, przepis ust. 9a stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w ust. 9a, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Odbiorcą opisanego kontraktu jest podmiot zagraniczny - podmiot mający siedzibę i prowadzący działalność w .... Miejscem dostawy wyprodukowanych przez Sp. z o.o. maszyn jest teren .... Nie ma wątpliwości, że opisana dostawa maszyn spełnia definicję eksportu towarów, przez który rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez

  1. dostawcę lub na jego rzecz lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz

Realizacja kontraktu i wywóz maszyn nastapi w terminie późniejszym, co związane jest z długotrwałym procesem produkcyjnym, specyfiką realizacji, dostosowaniem do indywidualnych potrzeb, skomplikowania i złożoności dostarczanych maszyn. Dlatego Spółka stoi na stanowisku, że ze względu na specyfikę realizowanej dostawy w ramach eksportu do ... mimo że dostawy będą realizowane po upływie 170 dni od daty otrzymania zaliczki Spółka ma prawo zastosować stawkę 0 %.

Ad 2) W sytuacji wydłużenia terminu wywozu Spółka ma prawo zastosować stawkę 0 % zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o VAT ze względu na specyfikę realizacji dostawy. Realizowana dostawa - będąca przedmiotem omawianego kontraktu - obejmuje długotrwały proces przygotowania dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej uwzględniający indywidualne oczekiwania zamawiającego, kompletację dostaw, konstrukcje maszyny, wykonanie niezbędnych prób i testów przez wyspecjalizowaną jednostkę atestacyjną potwierdzoną certyfikatem badania.

Ad 3) Spółka nie będzie musiała korygować stawki 0%. Późniejszy niż 6-miesięczny (liczony od końca miesiąca otrzymania zaliczki), termin wywozu towarów nie pozbawi Spółki prawa do zastosowania stawki 0% w przypadku zaliczki. Spółka nie będzie musiała korygować stawki 0%. Jest to uzasadnione specyfiką realizowanej dostawy. Wykonanie opisanego zlecenia - wyprodukowanie 19 szt. samojezdnych maszyn górniczych typu (…) oraz ładowarki kopalnianej (…) - jest wysoce wyspecjalizowanym zamówieniem o dużej materiałochłonności i kapitałochłonności produkcji. Długotrwały proces realizacji zlecenia obejmuje między innymi wykonanie (modernizację) projektu maszyny, kompletację dostaw, czasochłonne przygotowanie poszczególnych jej elementów składowych oraz wykonanie testów jakościowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 685 ze zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Stosownie do art. 2 pkt 8 ustawy – przez eksport towarów rozumie się - dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

Ilekroć w przepisach jest mowa o terytorium kraju, rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a (art. 2 pkt 1 ustawy). Natomiast ilekroć jest mowa o terytorium państwa trzeciego – w myśl art. 2 pkt 5 ustawy – rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.

Na podstawie art. 41 ust. 11 ustawy, przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6, z którego wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepisy ust. 7 i 9 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 41 ust. 6 ustawy, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Przy czym stosownie do art. 41 ust. 6a ustawy dokumentem, o którym mowa w ust. 6, jest w szczególności:

  1. dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu;
  2. dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;
  3. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy). Przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu (art. 41 ust. 8 ustawy).

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (art. 41 ust. 9 ustawy).

Jednocześnie na podstawie art. 41 ust. 9a ustawy jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.

Przy czym zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy przepis ust. 9a stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w ust. 9a, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Tak więc, w przypadku otrzymania zaliczki z tytułu transakcji stanowiącej eksport towarów w rozumieniu ustawy, stawka podatku w wysokości 0% znajduje zastosowanie wówczas, gdy wywóz towaru nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę i w tym terminie podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. W przypadku zaś, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż wskazany w art. 41 ust. 9a ustawy, podatnik może zastosować stawkę 0% w odniesieniu do otrzymanej zaliczki jedynie w sytuacji, gdy wywóz w terminie późniejszym uzasadniony jest specyfiką realizacji tego rodzaju dostawy potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność w branży producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa niemetanowego, w tym górnictwa skał twardych (głównie górnictwo podziemne rud miedzi, cynku i ołowiu, niklu, złota) oraz wydobycia soli, gipsu, anhydrytu itp. Poza działalnością produkcyjną Spółka świadczy usługi przemysłowe (maszynowe, spawalnicze i ślusarskie), oraz serwisowe. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Spółka projektuje i produkuje kołowe maszyny górnicze. Oferta produktowa Spółki zawiera głównie ładowarki kopalniane, kopalniane wozy dostawcze, górnicze wozy pomocnicze (do przewozu ludzi, materiałów wybuchowych, paliw środków smarnych, serwisowo-remontowe, inspekcyjne, do zmechanizowanego ładowania otworów strzałowych, specjalistyczne maszyny do wymiany kół pod ziemią itp.) oraz podwozia do maszyn górniczych. Głównymi odbiorcami Spółki w obszarze maszyn kopalnianych są kopalnie rud metali z Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Spółka realizuje również dostawy do kopalń krajowych. Spółka posiada własny dział konstrukcyjno - technologiczny zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań technicznych. Realizowane są zarówno nowe projekty specjalistycznych maszyn jak również prace związane z dostosowaniem posiadanej dokumentacji do specyficznych, indywidualnych wymagań klientów. Proces produkcji nowej maszyny jest procesem długotrwałym, co wynika co najmniej z kilku przyczyn: zindywidualizowanego procesu dostosowania maszyny do wymagań poszczególnych kopalń, w tym modyfikacji dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej, a także indywidualizacji procesów logistycznych oraz produkcyjnych, złożoności maszyn - konstrukcja maszyny to zintegrowany system mechanicznych, hydraulicznych i elektrycznych funkcjonalności realizowanych przez podzespoły montowane w układzie napędowym i układach roboczych, wysokich wymagań jakościowych, w tym dotyczących niezawodności wynikającej z charakteru pracy maszyn w trudnych wymagających warunkach, najczęściej pod ziemią, uzależnienie od dostawców komponentów i materiałów oraz podwykonawców - Spółka uzależniona jest od terminów realizacji zamówień, które dla głównych komponentów wynoszą od kilku tygodni do wielu miesięcy. Poza tym część prac w ramach współpracy zleca podwykonawcom, których możliwości produkcyjne i elastyczność terminowa zazwyczaj ograniczona jest posiadanym potencjałem produkcyjnym. Przed zleceniem prac Spółka musi opracować dokumentację techniczną będącą podstawą wykonania zlecenia, wykonanie prób i testów jakościowych ewentualnie dopuszczeniowych (zgodnie z tzw. Dyrektywą Maszynową) dokonywanych przez zewnętrzne firmy atestujące lub instytucje nadzorujące rynek górniczy. W konsekwencji można stwierdzić, że proces produkcji maszyn kopalnianych charakteryzuje wysoka materiałochłonność, kapitałochłonność i czasochłonność. Czas wykonania maszyny, od momentu opracowania projektu, poprzez kompletacje dostaw, montaż podzespołów, lakierowanie oraz wykonanie prób i testów w wariancie optymistycznym wynosi od kilku miesięcy do roku czasu, w którym to okresie zaangażowany jest zespół pracowników Działu Konstrukcji, pracowników bezpośrednio i pośrednio produkcyjnych oraz logistyki. W samym procesie fizycznego wytworzenia maszyny wymagany jest nakład od 3 do 5 tys. roboczogodzin.

W związku z prowadzoną działalnością Spółka zawiera umowy z podmiotami (w tym zagranicznymi), które zlecają Spółce wyprodukowanie maszyn. Z uwagi na kosztochłonność projektów w celu utrzymania niezbędnej płynności finansowej oraz zabezpieczenie odzyskania należności na trudnych rynkach, umowy Spółki są konstruowane w taki sposób, aby klient przed wysyłką maszyny lub części zamiennych, na poszczególnych etapach produkcji maszyny zabezpieczał finansowo znaczącą wartości kontraktu. Harmonogram zaliczek oraz ostateczny termin dostawy maszyn na rzecz klienta, uwzględniający wielomiesięczny cykl produkcyjny maszyn kopalnianych Spółka uzgadnia indywidualnie z każdym odbiorcą. Co do zasady w rozliczeniach z nabywcami maszyn Spółka zmierza do harmonogramu bazującego na znaczącej zaliczce (15-30 % wynagrodzenia) płatnej po podpisaniu umowy oraz do kolejnej znaczącej płatności przed wysyłką towaru (dla pojedynczych maszyn) lub rozpisania harmonogramu dostaw (dla wielu maszyn) tak, by płatności za kolejne uzupełniały łączne wynagrodzenie, minimalizując tym samym ryzyko braku zapłaty przyszłych należności. Już w złożonej przez Spółkę ofercie, stanowiącej integralną część umowy pomiędzy Spółką a klientami, Spółka wskazuje, w jakim terminie nastąpi dostawa (np. kilku miesięcy) licząc od dnia wejścia w życie umowy dot. produkcji i dostawy maszyn. W momencie podpisywania umowy z kontrahentem i wystawienia faktury zaliczkowej Spółka jest w pełni świadoma, iż maszyny realizowane w ramach kontraktu będą przedmiotem eksportu, stąd Spółka wystawia faktury zaliczkowe bez VAT, właściwe dla eksportu towarów. Dnia 25 lutego Spółka zawarła z kontrahentem z siedzibą w ... kontrakt nr (…) na wykonanie i dostawę 19 szt. samojezdnych maszyn górniczych typu (…) oraz ładowarki kopalnianej (…) .

Na podstawie zawartej umowy, w marcu 2021 roku Spółka otrzymała część zapłaty w łącznej kwocie (…) EUR, co zostało wykazane w JPK_V7M za okres 03/2021. Ze względu na specyfikę zamówienia, dla każdej zamówionej maszyny została wystawiona faktura zaliczkowa w kwocie odpowiadającej około 33 % wartości każdej zamówionej maszyny. Zgodnie z zawartym kontraktem Spółka zobowiązana jest do realizacji dostaw w terminie od 170 do 320 dni od dnia wpływu zaliczki. Aktualnie Spółka prowadzi produkcję elementów konstrukcji maszyn i przygotowuje podzespoły do finalnego montażu maszyn. Niestety już na tym etapie wiadomo, że dostawcy niektórych głównych podzespołów zawiodą i nie dotrzymają oczekiwanych terminów dostaw. Dostawca mostów napędowych i skrzyń biegów ze zintegrowanymi zmiennikami momentów nie wykonał potwierdzonych wcześniej dostaw na czerwiec, a co znacznie bardziej kłopotliwe, dostawca silników spalinowych (niemiecki C ) od marca nie potwierdził oficjalnie żadnych terminów dostaw, a jedynie w rozmowach zapowiada rozpoczęcie dostaw w październiku. Analogicznie niejasna jest sytuacja terminów dostaw (Wnioskodawca nie otrzymał pisemnych potwierdzeń) szwedzkich systemów ładowania otworów strzałowych, które stanowią główny osprzęt roboczy produkowanej przez Spółkę maszyny. Wszyscy dostawcy uzasadniają przesunięcie dostaw w harmonogramach i niedotrzymywanie zobowiązań kłopotami z poddostawcami, a przede wszystkim pandemią.

Opisana sytuacja niezależnie od zaburzeń na rynku krajowym tzn. gwałtownego wzrostu cen materiałów i komponentów, uniemożliwia Spółce wykonanie umowy i prowadzi do konieczności renegocjacji kontraktu (terminów wysyłki maszyn), jak tylko uda się ostatecznie porozumieć z głównymi dostawcami. Podsumowując ustalone w zawartym kontrakcie warunki i termin realizacji dostawy ze względu na szeroki zakres i złożoność zleconych prac wykraczają poza horyzont czasowy sześciu miesięcy. Dodatkowo termin ten może się wydłużyć ze względu na nadal odczuwalne skutki pandemii poprzez zakłócenia łańcucha dostaw i w konsekwencji wydłużenie terminów realizacji dostaw części i podzespołów. Ponadto podkreślić trzeba, że w kontrakcie odpowiedzialność stron umowy jest ograniczona między innymi o skutki zdarzeń bezpośrednio lub pośrednio wywołane pandemią, co powinno ułatwić jego elastyczną modyfikację.

W tak przedstawionych okolicznościach sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwości dotyczące prawa do zastosowania stawki podatku VAT 0% do zaliczek otrzymanych tytułem dostaw stanowiących eksport towarów (wysyłka do ... do podmiotu z siedzibą w ...), w sytuacji gdy wywóz towarów nastąpi po upływie sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymał zaliczkę na dostawę.

Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości, uznać należy, że w analizowanym przypadku, w odniesieniu do płatności (zaliczki) otrzymanej tytułem dostaw stanowiących eksport towarów (wysyłka urządzeń z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej – do ...), w sytuacji gdy wywóz towarów nastąpi po upływie sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Wnioskodawca otrzymał zaliczkę na dostawę znajdzie zastosowanie stawka podatku w wysokości 0% na podstawie art. 41 ust. 9a w zw. z art. 41 ust. 9b ustawy, bowiem jak wskazał Wnioskodawca wywóz zamówionych urządzeń (19 samojezdnych maszyn górniczych typu (…) oraz ładowarki kopalnianej (…) uzasadniony jest specyfiką realizowanej dostawy. Proces produkcji maszyn jest procesem długotrwałym i wynika m.in. z zindywidualizowanego procesu dostosowania maszyny do wymagań poszczególnych kopalń, w tym modyfikacji dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej, a także indywidualizacji procesów logistycznych oraz produkcyjnych, złożoności maszyn - konstrukcja maszyny to zintegrowany system mechanicznych, hydraulicznych i elektrycznych funkcjonalności realizowanych przez podzespoły montowane w układzie napędowym i układach roboczych, wysokich wymagań jakościowych, w tym dotyczących niezawodności wynikającej z charakteru pracy maszyn w trudnych wymagających warunkach, najczęściej pod ziemią, uzależnienie od dostawców komponentów i materiałów oraz podwykonawców.

Spółka uzależniona jest od terminów realizacji zamówień, które dla głównych komponentów wynoszą od kilku tygodni do wielu miesięcy. Poza tym część prac w ramach współpracy zleca podwykonawcom, których możliwości produkcyjne i elastyczność terminowa zazwyczaj ograniczona jest posiadanym potencjałem produkcyjnym. Aktualnie Spółka prowadzi produkcję elementów konstrukcji maszyn i przygotowuje podzespoły do finalnego montażu maszyn. Niestety już na tym etapie wiadomo, że dostawcy niektórych głównych podzespołów zawiodą i nie dotrzymają oczekiwanych terminów dostaw. Dostawca mostów napędowych i skrzyń biegów ze zintegrowanymi zmiennikami momentów () nie wykonał potwierdzonych wcześniej dostaw na czerwiec, a co znacznie bardziej kłopotliwe, dostawca silników spalinowych (niemiecki C ) od marca nie potwierdził Wnioskodawcy oficjalnie żadnych terminów dostaw, a jedynie w rozmowach zapowiada rozpoczęcie dostaw w październiku. Analogicznie niejasna jest sytuacja terminów dostaw szwedzkich systemów ładowania otworów strzałowych, które stanowią główny osprzęt roboczy produkowanej przez Spółkę maszyny. Wszyscy dostawcy uzasadniają przesunięcie dostaw w harmonogramach i niedotrzymywanie zobowiązań kłopotami z poddostawcami, a przede wszystkim pandemią. Przed zleceniem prac Spółka musi opracować dokumentację techniczną będącą podstawą wykonania zlecenia, wykonanie prób i testów jakościowych ewentualnie dopuszczeniowych (zgodnie z tzw. Dyrektywą Maszynową) dokonywanych przez zewnętrzne firmy atestujące lub instytucje nadzorujące rynek górniczy.

Proces produkcji maszyn kopalnianych charakteryzuje wysoka materiałochłonność, kapitałochłonność i czasochłonność. Ze względu na kosztochłonność projektów umowy Spółki są konstruowane w ten sposób, aby klient przed wysyłką maszyny na poszczególnych etapach produkcji zabezpieczał znaczącą wartość kontraktu. Harmonogram zaliczek oraz ostateczny termin dostawy maszyn na rzecz klienta Spółka uzgadnia indywidualnie z każdym odbiorcą. W złożonej ofercie stanowiącej cześć integralnej części umowy pomiędzy Spółką a klientami Spółka wskazuje w jakim terminie nastąpi dostawa. Zgodnie z zawartym kontraktem Spółka zobowiązana jest do realizacji dostaw w terminie od 170 do 320 dni od dnia wpływu zaliczki.

Zatem mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa należy uznać, że skoro wywóz zamówionych urządzeń/maszyn (19 samojezdnych maszyn górniczych typu (…) oraz ładowarki kopalnianej (…), na poczet których Wnioskodawca otrzymał zaliczki, nastąpił w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 9a ustawy, ale uzasadnione jest to specyfiką realizacji dostaw urządzeń/maszyn potwierdzoną warunkami dostawy wynikającymi z zawieranej umowy, w której określono termin wywozu towarów ww. urządzeń, to w opisanym przypadku znajduje zastosowanie norma zawarta w art. 41 ust. 9b ustawy.

W konsekwencji, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 41 ust. 6 w zw. z art. 41 ust. 6a ustawy, Wnioskodawca ma prawo do zastosowania stawki 0% w odniesieniu do otrzymanej zaliczki dotyczącej eksportu towarów, pomimo że wywóz towaru nastąpił w terminie późniejszym niż 6 miesiące od końca miesiąca otrzymania tej części płatności, na podstawie art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 9a i 9b ustawy.

Wnioskodawca pomimo wydłużenia terminu wywozu maszyn przekraczających sześć miesięcy od daty otrzymania zaliczki ze względu na specyfikę realizacji dostawy zachowa prawo do zastosowania stawki 0% do otrzymanych zaliczek w związku z eksportem towarów. Jednocześnie stosując stawkę 0% po spełnieniu warunków o których mowa w art. 41 ust. 6 w zw. z art. 41 ust. 6a ustawy w zw. z art. z art. 41 ust. 9a i 9b ustawy nie będzie zobowiązany do korygowania zastosowanej stawki 0% VAT dla eksportu towarów (maszyn/urządzeń) o których mowa we wniosku.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych nr 1, 2 i 3 należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj