Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-2.4012.462.2021.3.MGO
z 17 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 maja 2021 r. (data wpływu 18 czerwca 2021 r.) uzupełnionym pismem z 23 sierpnia 2021 r. (data wpływu 25 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania podatkiem VAT użyczenia szklarni – jest prawidłowe,
  • określenia podstawy opodatkowania użyczenia szklarni – jest prawidłowe,
  • sposobu udokumentowania świadczenia usług na rzecz biorącego w używanie szklarnię – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

18 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT użyczenia szklarni, określenia podstawy opodatkowania użyczenia szklarni oraz sposobu udokumentowania świadczenia usług na rzecz biorącego w używanie szklarnię. Wniosek został uzupełniony pismem z 23 sierpnia 2021 r. (data wpływu 25 sierpnia 2021 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 13 sierpnia 2021 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.462.2021.2.MGO, 0112-KDIL2-2.4011.559.2021.3.AA.

We wniosku, uzupełnionym pismem z 23 sierpnia 2021 r., przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje w 2021 roku rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, w zakresie uprawy pomidorów i ogórków w kompleksie szklarni. W celu prowadzenia wskazanej działalności gospodarczej (rolniczej) Wnioskodawca zamierza w 2021 roku nabyć nieruchomość, na której znajdują się szklarnie, w drodze zawarcia stosownej umowy sprzedaży (nabycia) przedmiotowej nieruchomości (dalej jako: „Nieruchomość”). Z tytułu nabycia Nieruchomości w całości, Wnioskodawcy przysługiwało będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podkreślić w tym miejscu należy, iż syn Wnioskodawcy również prowadził będzie działalność rolniczą – działy specjalnej produkcji rolnej.

Wnioskodawca niezwłocznie po nabyciu Nieruchomości zamierza zawrzeć ze swoim synem (dalej jako: „Biorący w używanie”) umowę użyczenia szklarni położonej na Nieruchomości, która będzie stanowiła własność Wnioskodawcy.

Zarówno Wnioskodawca, jak i Biorący w używanie, zamierzają pozostawać zarejestrowani jako podatnicy czynni VAT, w związku z prowadzonymi działalnościami gospodarczymi (rolniczymi), zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2020.106 t.j. z dnia 2019.12.09, dalej jako: „ustawa o VAT"). Wnioskodawca oraz Biorący w używanie ustalać będą dochody z działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw, zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2020.1426 t.j. z dnia 2020.07.27, dalej jako: „u.p.d.o.f.”).

Wnioskodawca i Biorący w używanie nie będą w czasie zawierania umowy sprzedaży Nieruchomości prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie dzierżawy/najmu nieruchomości. Biorący w używanie będzie wynajmował jedynie niewielką część powierzchni magazynowo-biurowej za kwotę kilkaset złotych netto miesięcznie. Faktury wystawiane będą przez Biorącego w używanie. Możliwe jest, że po zawarciu umowy sprzedaży Nieruchomości Wnioskodawca będzie wynajmował niewielką część powierzchni magazynowo-biurowej, natomiast Biorący w używanie będzie wynajmował powierzchnię, która nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

Przedmiot umowy użyczenia stanowić będzie szklarnia wielonawowa o konstrukcji stalowo-aluminiowej, szklona szkłem zwykłym, będąca własnością Wnioskodawcy (dalej: „Szklarnia”). Umowa użyczenia szklarni zostanie zawarta na czas nieokreślony. Na terenie Nieruchomości obok szklarni znajdować się będzie także kotłownia, z której Biorący w używanie, w związku z planowaną umową użyczenia szklarni, również będzie korzystał.

Zgodnie z planowaną umową użyczenia, koszty związane z korzystaniem ze Szklarni, tj. opłaty za zużycie mediów, w tym w szczególności energii elektrycznej, wody, energii cieplnej, ochrony szklarni, jak również koszty związane z korzystaniem przez Biorącego w używanie z kotłowni znajdującej się obok Szklarni, a wykorzystywanej na potrzeby działalności prowadzonej w szklarni, będzie ponosił Biorący w używanie. Wnioskodawca zobowiązany będzie do co miesięcznego lub w innych okresach, wg wyboru Stron (w tym raz w roku kalendarzowym) refakturowania na rzecz Biorącego w używanie opłat za zużyte media. Wnioskodawca będzie ponosił koszty stałe związane z podatkiem od Nieruchomości oraz ubezpieczeniem kompleksu szklarni.

Biorący w używanie korzystał będzie ze Szklarni do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej – uprawy pomidorów oraz ogórków.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że:

Na pytanie Organu „Czy umowa użyczenia zostanie zawarta na podstawie art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – proszę wskazać podstawę prawną zawartej umowy.”, Wnioskodawca odpowiedział, że „Tak, umowa użyczenia zostanie zawarta na podstawie art. 710 ustawy Kodeks cywilny.”

Na pytanie Organu „czy umowa użyczenia będzie miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny?”, Wnioskodawca odpowiedział, że „Umowa użyczenia będzie miała charakter nieodpłatny – Biorący w używanie nie będzie uiszczał oddającemu w używanie czynszu, jednakże jak zostało wskazane we wniosku, koszty związane z korzystaniem ze szklarni, tj. opłaty za zużycie mediów, w tym w szczególności energii elektrycznej, wody, energii cieplnej, ochrony szklarni, jak również koszty związane z korzystaniem przez Biorącego w używanie z kotłowni znajdującej się obok szklarni, a wykorzystywanej na potrzeby działalności prowadzonej w szklarni, będzie ponosił Biorący w używanie.”

Na pytanie Organu „Czy szklarnia będąca przedmiotem umowy użyczenia zawartej między Wnioskodawcą a Biorącym w używanie jest częścią Nieruchomości opisanej we wniosku, wchodzącą w skład kompleksu szklarni?”, Wnioskodawca odpowiedział, że „Tak – szklarnia, która będzie przedmiotem umowy użyczenia, jest częścią Nieruchomości opisanej we wniosku (będącej przedmiotem planowanej umowy sprzedaży).”

Na pytanie Organu „Zważywszy na wskazanie w opisie, że Biorący w używanie będzie wynajmował jedynie niewielką część powierzchni magazynowo-biurowej, (…) Wnioskodawca będzie wynajmował niewielką część powierzchni magazynowo-biurowej (…), należy wyjaśnić, o jaką powierzchnię magazynowo-biurową chodzi, czy jest ona również częścią Nieruchomości, czy jest ona częścią Szklarni, którą Biorący w używanie będzie wykorzystywał przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, kto będzie wynajmującym oraz wskazać, jaki związek z zawartą umową użyczenia ma wskazana umowa najmu.”, Wnioskodawca odpowiedział, że „Biorący w używanie, tj. zarazem sprzedający Nieruchomość na rzecz Wnioskodawcy przed zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości będzie wynajmował niewielką część powierzchni magazynowo-biurowej (kilkanaście m2) na rzecz osoby trzeciej, niezwiązanej z planowanymi transakcjami pomiędzy Wnioskodawcą, a Biorącym w używanie. Wynajmowana powierzchnia nie będzie częścią szklarni, która będzie przedmiotem umowy użyczenia. Ww. część powierzchni magazynowo-biurowej nie będzie wykorzystywana przez Biorącego w używanie do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Umowa najmu nie będzie miała związku z umową użyczenia. W momencie sprzedaży Nieruchomości przez Biorącego w używanie na rzecz Wnioskodawcy, ww. umowa najmu zostanie rozwiązana. Wnioskodawca po nabyciu Nieruchomości nie planuje zawierać żadnych umów najmu.”

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytania (oznaczone jak we wniosku):

  1. Czy zawarta przez Wnioskodawcę umowa użyczenia szklarni będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
  2. W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, co będzie stanowiło podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
  3. W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy Wnioskodawca powinien udokumentować świadczenie usług na rzecz Biorącego w używanie fakturą VAT, a jeśli nie, czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawiania na rzecz Biorącego w używanie innego dokumentu i jakiego rodzaju to ma być dokument?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nieodpłatne użyczenie na rzecz syna Wnioskodawcy składników majątku Wnioskodawcy w postaci Szklarni, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Użyczenie szklarni położonej na nieruchomości, która będzie własnością Wnioskodawcy, może podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, gdy spełnione są przesłanki z art. 8 ust. 2 pkt 1-2 ustawy o VAT zgodnie, z którymi: „Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również: 1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych; 2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika”.

Zgodnie z powyższym, wskazać należy, iż w przypadku, gdy nieodpłatne używanie towarów lub świadczenie usług dokonywane jest na cele inne niż związane z działalnością, traktuje się je jako odpłatne świadczenie usług. Dodatkowo, zgodnie z treścią wydanej przez organy skarbowe interpretacji: „opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych, z wyjątkiem przekazania towarów spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 02.06.2015 r., ILPP2/4512-1-235/15-2/JK, LEX nr 274353).

W opisanym stanie sprawy Wnioskodawca zamierza nieodpłatnie użyczyć Szklarnię położoną na Nieruchomości, która stanowić będzie składnik jego przedsiębiorstwa, przy nabyciu której Wnioskodawcy przysługiwało będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dla celów innych niż prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza, a to w celu umożliwienia prowadzenia na Nieruchomości działalności rolniczej swojemu synowi, zarejestrowanemu jako podatnik czynny VAT. Wobec powyższego, to syn Wnioskodawcy osiągnie korzyść z tytułu użyczenia, a zawarta umowa użyczenia nie będzie oddziaływać na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność rolniczą.

Jak zauważają organy skarbowe za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza:

  • „za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej (a więc w sytuacji, gdy podmiotem uzyskującym dominującą korzyść z tego tytułu jest nabywca - beneficjent świadczenia a nie podatnik) (...). Opodatkowaniu podlegają natomiast te usługi, których cel nie wiąże się z prowadzonym przedsiębiorstwem. Chodzi tu o świadczenie takich usług, które nie mają żadnego wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów obecnych lub potencjalnych. Dotyczyć to będzie więc takich czynności, które zostały wykonane w ramach działalności gospodarczej, lecz nie na jej potrzeby. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14.04.2016 r., ILPP1/4512-1-60/16-6/JSK, LEX nr 308144).

Mając na względzie powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na użyczeniu Szklarni położonej na Nieruchomości, która będzie stanowiła własność Wnioskodawcy należy uznać za odpłatne świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Ad. 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej umowy użyczenia, podstawę opodatkowania stanowić będzie koszt świadczonych usług poniesiony przez Wnioskodawcę, zgodnie z treścią art. 29a ust. 5 ustawy o VAT, tj. koszty stałe związane z uiszczaniem podatku podatku od nieruchomości oraz ubezpieczenia szklarni, w odpowiedniej części przypadającej na szklarnię.

Zgodnie z treścią art. 29a ust. 5 ustawy o VAT w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług, które na mocy art. 8 ust. 2 pkt 1-2 ustawy o VAT zostało zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia usługi poniesiony przez podatnika.

W świetle zaprezentowanego stanu faktycznego, Wnioskodawca, który zostanie właścicielem nieruchomości, na której położona jest szklarnia, stanowiąca przedmiot użyczenia, będzie refakturował na rzecz Biorącego w używanie koszty zużytych mediów. Wnioskodawca pokrywał będzie zaś koszty stałe związane z utrzymaniem użyczonej szklarni, tj. koszt podatku od nieruchomości (całość podatku od nieruchomości wynosi ok. 3.600,00 zł rocznie) oraz ubezpieczenie szklarni (koszt ubezpieczenia od całego kompleksu szklarni położonych na Nieruchomości wynosi ok. 5.500,00 zł rocznie). Organy skarbowe wskazują, że koszt świadczonych usług poniesionych przez podatnika stanowią m.in.

  • „Przykładowo w przypadku przedmiotowego nieodpłatnego przekazania (darowizny) znaku towarowego podstawą opodatkowania - zgodnie z art. 29a ust. 5 ustawy o VAT- będzie faktyczny koszt świadczenia tej usługi, który stanowić będzie kwota poniesionych wydatków w związku z wytworzeniem, rejestracją i ochroną znaku towarowego. W takim przypadku podstawę opodatkowania stanowić mogą wskazane przez podatnika koszty w postaci: kosztów rejestracji znaku towarowego oraz udzielenia pierwszego okresu ochronnego, a także kosztów związanych z wytworzeniem znaku" (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11.01.2017 r„ 1061 IPTPP3.4512.676.2016.1.ALN, LEX nr 331526);
  • „Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że zgodnie z art. 29a ust. 5 ustawy, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez Wnioskodawcę. Zatem, wszystkie poniesione przez Wnioskodawcę koszty utrzymania części budynku użyczonej, tj. koszty związane z podatkiem od nieruchomości, amortyzacją, media, konserwacje naprawy, jak również koszty remontu dachu, elewacji budynku, wydatki dekarskie, konserwacje i naprawy wyposażenia w budynku typu sanitariaty, umywalki, klimatyzacja, wymiana grzejników ciepła, świetlówek, suszarek do rąk będą stanowiły podstawę opodatkowania.

Wnioskodawca w celu udokumentowania i wykazania w prowadzonej ewidencji VAT ww. świadczenia usług, polegającego na użyczeniu części budynku żonie, winien wystawić fakturę, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19.09.2014 r., IPTPP4/443-398/14-8/UNR, LEX nr 242709 ).

Mając na względzie powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż podstawę opodatkowania świadczonych przez Wnioskodawcę usług, stanowić będzie koszt świadczonych usług poniesionych przez Wnioskodawcę, zgodnie z treścią art. 29a ust. 5 ustawy o VAT, tj. koszty stałe związane z uiszczaniem podatku od Nieruchomości oraz ubezpieczenia Szklarni, w odpowiednich częściach.

Ad. 3

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do udokumentowania świadczenia usług na rzecz Biorącego w używanie fakturą VAT, albowiem będzie to czynność nieodpłatna. Zdaniem Wnioskodawcy zawarta umowa użyczenia Nieruchomości stanowić będzie dostateczne potwierdzenie świadczenia usług związanych z użyczeniem szklarni. Zgodnie bowiem z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14.04.2021 r., sygn.: 0114-KDIP1-3.4012.152.2021.2.JG: „Podsumowując, nieodpłatna usługa użyczenia maszyn budowlanych bratu Wnioskodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, ponieważ świadczenie to nie będzie odbywało się w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Powyższego użyczenia nie należy dokumentować fakturą z uwagi na fakt, że jest to usługa nieodpłatna”.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, w analizowanym stanie faktycznym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany wystawiać na rzecz Biorącego w używanie faktury VAT, celem udokumentowania i wykazania w ewidencji VAT świadczenia usług związanych z użyczeniem Szklarni, ani też żadnych innych dokumentów, a potwierdzeniem świadczonych usług związanych z użyczeniem Szklarni będzie wyłącznie zawarta między Wnioskodawcą, a Biorącym w używanie, umowa użyczenia Nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 8 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony Wnioskodawca nie powinien opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia usług.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje w 2021 roku rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, w zakresie uprawy pomidorów i ogórków w kompleksie szklarni. W celu prowadzenia wskazanej działalności gospodarczej (rolniczej) Wnioskodawca zamierza w 2021 roku nabyć nieruchomość, na której znajdują się szklarnie, w drodze zawarcia stosownej umowy sprzedaży (nabycia) przedmiotowej nieruchomości. Z tytułu nabycia Nieruchomości w całości, Wnioskodawcy przysługiwało będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca niezwłocznie po nabyciu nieruchomości zamierza zawrzeć ze swoim synem umowę użyczenia szklarni położonej na nieruchomości, która będzie stanowiła własność Wnioskodawcy. Umowa użyczenia będzie miała charakter nieodpłatny – biorący w używanie nie będzie uiszczał oddającemu w używanie czynszu, jednakże, koszty związane z korzystaniem ze Szklarni, tj. opłaty za zużycie mediów, w tym w szczególności energii elektrycznej, wody, energii cieplnej, ochrony szklarni, jak również koszty związane z korzystaniem przez biorącego w używanie z kotłowni znajdującej się obok szklarni, a wykorzystywanej na potrzeby działalności prowadzonej w szklarni, będzie ponosił biorący w używanie. Wnioskodawca zobowiązany będzie do co miesięcznego lub w innych okresach, refakturowania na rzecz biorącego w używanie opłat za zużyte media.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą opodatkowania użyczenia szklarni na rzecz syna.

Treść powołanych wyżej przepisów wskazuje, że aby uznać dane świadczenie za opodatkowane podatkiem VAT musi ono być odpłatne, w myśl art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, bądź też nieodpłatne, ale spełniające warunki wynikające z art. 8 ust. 2 ustawy.

Przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy zawęża się wyłącznie do tych spośród usług nieodpłatnych, które spełniają dwa warunki w nim wymienione. Po pierwsze dotyczy tylko użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, a po drugie tylko tych sytuacji, w których podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu przedmiotowych towarów. Innymi słowy przepis powyższy znajduje zastosowanie jedynie do tych usług nieodpłatnych, wskazanych w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, które służą celom innym niż działalność gospodarcza podatnika, a podatnikowi przysługiwało w związku z nimi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli któryś z wymienionych warunków nie jest spełniony, nie może być mowy o potraktowaniu usługi świadczonej nieodpłatnie jako usługi odpłatnej.

Z treści wniosku nie wynika, że użyczenie szklarni będzie się odbywało w związku z działalnością gospodarczą. W przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z nieodpłatnym użyczeniem szklarni do celów innych niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy, tj. do celów działalności odrębnego podmiotu (syna prowadzącego swoją działalność gospodarczą). Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Opodatkowaniu podlegają zatem te usługi, których cel nie wiąże się z prowadzonym przedsiębiorstwem. Chodzi tu o świadczenie takich usług, które nie mają żadnego wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów obecnych lub potencjalnych. Dotyczyć to będzie więc takich czynności, które zostały wykonane w ramach działalności gospodarczej, lecz nie na jej potrzeby. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że to syn Wnioskodawcy osiąga wyłączną korzyść z tytułu użyczenia szklarni do celów jego działalności gospodarczej. W konsekwencji użyczenie szklarni nastąpi na potrzeby działalności gospodarczej syna, a nie na potrzeby działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Z tytułu nabycia nieruchomości w całości, Wnioskodawcy przysługiwało będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z uwagi na powyższe zostały wypełnione przesłanki określone w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy i opisana czynność nieodpłatnego użyczenia szklarni na rzecz syna, stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Dalsze wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą określania podstawy opodatkowania usługi użyczenia szklarni.

W myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Natomiast stosownie do art. 29a ust. 5 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Wnioskodawca wskazał, że będzie ponosił koszty stałe związane z podatkiem od nieruchomości oraz ubezpieczeniem kompleksu szklarni. Jednocześnie zgodnie z planowaną umową użyczenia, koszty związane z korzystaniem ze szklarni, tj. opłaty za zużycie mediów, w tym w szczególności energii elektrycznej, wody, energii cieplnej, ochrony szklarni, jak również koszty związane z korzystaniem przez biorącego w używanie z kotłowni znajdującej się obok szklarni, a wykorzystywanej na potrzeby działalności prowadzonej w szklarni, będzie ponosił biorący w używanie.

Należy zauważyć, że ustawodawca nie określił w sposób precyzyjny, jakiego rodzaju koszty mogą zostać uznane za poniesione przez podatnika w związku ze świadczeniem nieodpłatnie usług. Nie ulega jednak wątpliwości, że chodzi tu o koszty rzeczywiście poniesione w związku ze świadczoną usługą, tzn. takiego rodzaju koszty, bez poniesienia których wykonanie usługi byłoby niemożliwe. Przy czym należy przyjąć, że podstawa opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług powinna być jak najbliższa rzeczywistemu kosztowi jej wyświadczenia.

W świetle przywołanych przepisów i przedstawionych okoliczności sprawy należy stwierdzić, że podstawą opodatkowania przy nieodpłatnym świadczeniu usług podlegającym opodatkowaniu jest faktyczny koszt świadczenia tych usług poniesiony przez Wnioskodawcę na rzecz syna. Kosztem tym będzie więc wszystko, co Wnioskodawca poniósł, aby zapewnić biorącemu w używanie korzystanie z przedmiotu użyczenia. Wnioskodawca powinien odpowiednio przyporządkować wydatki związane z użyczeniem szklarni.

Mając na uwadze przywołany przepis oraz opis sprawy należy stwierdzić, że podstawą opodatkowania świadczenia usługi użyczenia Szklarni na rzecz syna będą wszystkie koszty poniesione przez Wnioskodawcę tj. koszty stałe związane z podatkiem od nieruchomości oraz ubezpieczeniem kompleksu szklarni.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Kolejne wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą sposobu udokumentowania świadczenia usług na rzecz biorącego w używanie.

Stosownie do przepisu art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Należy zaznaczyć, że nieodpłatna usługa użyczenia szklarni na rzecz syna Wnioskodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy.

W świetle art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT fakturowaniu podlega sprzedaż, którą zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT co do zasady stanowią świadczenia odpłatne. Natomiast fakt opodatkowania nieodpłatnych świadczeń nie oznacza automatycznie obowiązku dokumentowania ich fakturami.

Przepis art. 8 ust. 1 powołanej ustawy zrównuje nieodpłatne świadczenie usług z odpłatnym, jednak tylko dla celów opodatkowania. Opisana przez Wnioskodawcę czynność nieodpłatnego świadczenia usług, nie wypełnia jednak definicji sprzedaży, gdyż mimo że dochodzi do świadczenia to nie dochodzi do odpłatności ze strony świadczeniobiorcy. Nabywca nieodpłatnych świadczeń (towarów lub usług) nie ponosi ekonomicznego ciężaru nabycia tych towarów i usług. Nie można zatem w takiej sytuacji wystawić faktury, o której mowa w art. 106b ust. 1 cyt. ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytanie nr 3 jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy

z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …..za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj