Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDWPT.4011.205.2021.3.SK
z 15 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2021 r. (data wpływu 26 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2021 r. (data wpływu 16 sierpnia 2021 r.) oraz z dnia 31 sierpnia 2021 r. (data wpływu 6 września 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek uzupełniony pismem złożonym w dniu 16 sierpnia 2021 r. oraz w dniu 6 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

W roku 2017 Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość w drodze spadku. Nieruchomość sprzedała 25 kwietnia 2019 r. Sprzedaż nieruchomości rozliczyła w PIT-39 składanym za rok 2019 do końca kwietnia 2020 r. Zadeklarowała przeznaczenie przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Dnia 14 stycznia 2020 r. Wnioskodawczyni zakupiła mieszkanie w ramach realizacji celu mieszkaniowego. W mieszkaniu zamieszkuje do dnia dzisiejszego. Wnioskodawczyni zamieszkuje w dwóch miejscach równocześnie: w mieście A, gdzie opiekuje się matką i teraz po zakupie mieszkania mieście B. Zakup mieszkania w mieście B jest spowodowany sprawami osobistymi. W tygodniu jest Ona zazwyczaj mieście A., a w weekendy w mieście B., ale zdarza się, że cały tydzień spędza w mieście B pracując tam.

Wnioskodawczyni spełniła zatem cel mieszkaniowy zadeklarowany w PIT-39, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 131.

Drugim tematem jest zapytanie o formę potwierdzenia wydatków na własne cele mieszkaniowe. Zakupione mieszkanie nie pokrywa w całości przychodu ze sprzedaży pierwszej nieruchomości w 2019 r. Pozostałe środki ze sprzedaży zostały wydatkowane m.in. na usługę pośrednictwa sprzedaży działki. Na usługę pośrednictwa Wnioskodawczyni zawarła umowę i otrzymała potwierdzenie zapłaty prowizji w dwóch częściach. Pierwsza część to Dowód Wpłaty na 2 500 zł, drugą część zapłaciła przelewem kolejne 2 500 zł. Wnioskodawczyni nie posiada faktury za pośrednictwo, tylko umowę i dowodowy wpłat.

Pismem złożonym w dniu 16 sierpnia 2021 r. Wnioskodawczyni doprecyzowała opis sprawy udzielając odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Wskazanie daty oraz sposobu nabycia nieruchomości (odziedziczonej przez Panią w 2017 r.) przez spadkodawcę. Wnioskodawczyni wskazała, że data nabycia nieruchomości to 1949 r. Sposób nabycia - darowizna dziadków spadkodawcy.
  2. Co dokładnie wchodziło w skład masy spadkowej po zmarłym? Należy to szczegółowo opisać. W przypadku, gdy w jej skład wchodziło prawo do nieruchomości należy dokładnie wskazać rodzaj nieruchomości tj. zabudowana/niezabudowana, nieruchomość rolna/budowalna, oznaczenie geodezyjne, powierzchnię działki/działek, współwłaścicieli oraz ich udziały w działce/działkach.
    W skład masy spadkowej po zmarłym wchodziły:
    • działka nr .... - tereny mieszkaniowo - usługowo - zabudowy jednorodzinnej z dopuszczeniem usług,
    • działka nr .... - tereny mieszkaniowe zabudowane budynkiem mieszkalnym,
    • działka nr .... - tereny mieszkaniowo - usługowo - zabudowy jednorodzinnej z dopuszczeniem usług,
    • działka nr .... - tereny mieszkaniowo - usługowo - zabudowy jednorodzinnej z dopuszczeniem usług,
    • działka nr .... - grunty orne, pastwiska trwałe,
    • podpiwniczony piętrowy budynek mieszkalny o numerze …,
    • budynek garażu o numerze …,
    • budynek gospodarczy o numerze …,
    • budynek gospodarczy o numerze …,
    • działka nr.... - tereny mieszkaniowo - usługowo - zabudowy jednorodzinnej z dopuszczeniem usług,
    • działka nr ... - tereny mieszkaniowo - usługowo - zabudowy jednorodzinnej z dopuszczeniem usług,
    • działka nr ....- tereny mieszkaniowo - usługowo - zabudowy jednorodzinnej z dopuszczeniem usług,
    • działka nr .... - grunty orne,
    • działka nr .... - grunty orne,
    • działka nr .... - grunty orne zabudowane domkiem holenderskim,
    • samochód … z 1994 r.,
    • samochód … z 2001 r.,
    • samochód … z 2006 r.,
    • ciągnik rolniczy … z 1968 r.
    Wnioskodawczyni zwróciła uwagę, że w Jej ocenie te informacje nie są niezbędne w celu wydania interpretacji indywidualnej i w żaden sposób nie wpływają na sprawę.
  1. Czy była Pani jedyną spadkobierczynią po zmarłym? Jeżeli nie, to należy wskazać w jakiej wielkości udziały w spadku przysługiwały Pani oraz pozostałym spadkobiercom w wyniku nabycia spadku.
  2. Czy był przeprowadzony dział spadku/zniesienie współwłasności? Jeżeli tak, należy podać przedmiot działu spadku/zniesienia współwłasności, datę jego przeprowadzenia oraz wyjaśnienie, na czym dokładnie polegał. Czy wartość Pani udziału w wyniku przeprowadzenia działku spadku/zniesienia współwłasności zwiększyła się w porównaniu do wartości udziału nabytego pierwotnie w drodze spadku i czy towarzyszyły temu spłaty i dopłaty?

Ad.3) i Ad.4)

Zgodnie z aktem notarialnym stwierdzającym nabycie spadku do grona spadkobierców należy 7 osób. Udział Wnioskodawczyni w spadku wynosił 3/24 dla części spadku oraz 1/16 dla innej części spadku. W wyniku działu spadku na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawczyni nabyła:

  • niezabudowaną działkę numer ... o pow. …, objętą księgą wieczystą …(której dotyczy niniejsza sprawa),
  • niezabudowaną działkę ... o pow. …, objętą księgą wieczystą …,
  • udział 1/4 w niezabudowanej nieruchomości objętej księgą wieczystą …,
  • samochód osobowy … rok 2006.

    Spadkobiercy uznali, że wartość otrzymanego przez nich majątku odpowiada udziałowi w spadku i nie wystąpiły jakiekolwiek spłaty i dopłaty.
  1. Jaki udział posiadała Pani w przedmiotowej nieruchomości w momencie sprzedaży?W momencie sprzedaży Wnioskodawczyni była jedynym właścicielem sprzedanej działki.
  2. Czy dokonane przez Panią w 2019 r. odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w spadku nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.)?Dokonane w 2019 r. odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w spadku nie nastąpiło w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej oraz nieruchomość nie była majątkiem działalności gospodarczej. Jednocześnie sytuacja jest jednostkowa i nie mieści się w definicji działalności gospodarczej.
  3. Jaki tytuł prawny do nieruchomości (mieszkania) nabytej w dniu 14 stycznia 2020 r. przysługuje Pani (np. lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (inny – jaki?)?Był to lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość.
  4. Czy jest Pani jedynym właścicielem lokalu mieszkalnego nabytego w dniu 14 stycznia 2020 r.?Wnioskodawczyni jest jedynym właścicielem lokalu mieszkalnego.
  5. Czy w. lokal mieszkalny został zakupiony w ramach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej czy stanowi Pani odrębną własność?Lokal mieszkalny stanowi odrębną własność Wnioskodawczyni.
  6. Czy zamierza Pani w przyszłości wynajmować całe mieszkanie zakupione w 2020 r. , bądź część tego mieszkania, po uprzednim zamieszkaniu w nim?
    Zauważyć należy, że w pytaniu nr 1 i nr 2 oraz własnym stanowisku do tych pytań odniosła się Pani do możliwości udostępnienia w ramach umowy użyczenia lub wynajmu jednego z pokoi (pyt. 1) oraz wynajmu całego mieszkania (pyt. 2), natomiast w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie ma żadnej informacji w zakresie zamiaru wynajmu przedmiotowego mieszkania.
    Wnioskodawczyni rozważa obie opcje, w zależności od sytuacji życiowej, od zmiany pracy czy sytuacji osobistej. Natomiast w każdym przypadku ewentualny wynajem, czy użyczenie będzie poprzedzone zamieszkaniem Wnioskodawczyni w tym mieszkaniu. Stan faktyczny nie uwzględnia wynajmowania, ponieważ dotyczy sytuacji obecnej, zatem sytuacji w której w mieszkaniu Wnioskodawczyni mieszka i wykorzystuje je w całości dla własnych celów mieszkaniowych. Na chwilę obecną Wnioskodawczyni nie może jednoznacznie stwierdzić, jaką część mieszkania przeznaczy na użyczenie czy wynajem.
  7. Czy w momencie zakupu ww. lokalu mieszkalnego zamierzała Pani realizować w nim własne cele mieszkaniowe czy go wynajmować?
    W momencie nabycia ww. lokalu mieszkalnego cel był jeden - własne cele mieszkaniowe. Mieszkanie faktycznie zostało przez Wnioskodawczynię umeblowane i dostosowane wyłącznie do Jej potrzeb. Natomiast w związku z niepewną obecną sytuacją na rynku pracy, obecnie bierze Ona pod uwagę różne okoliczności.
  8. Czy prowadzi Pani działalność gospodarczą? Jeżeli tak, to należy wskazać w jakim zakresie i od kiedy ją prowadzi oraz czy przedmiot działalności obejmuje obrót nieruchomościami?
    Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.

Ponadto, pismem złożonym w dniu 6 września 2021 r. Wnioskodawczyni doprecyzowała opis sprawy wskazując, że dział spadku nastąpił w dniu 28 lipca 2017 r. Wnioskodawczyni dodała, że jako załącznik do poprzednich wyjaśnień został dołączony akt notarialny z dokładnie sprecyzowanym przedmiotem spadku, udziałami w spadku oraz działem spadku. Wskazane w wyjaśnieniu części ułamkowe były przepisane z tego aktu notarialnego. Jednocześnie Wnioskodawczyni zaznacza, że dzielony był cały spadek.

Wartość rynkowa nabytych przez Nią składników majątkowych w wyniku działu spadku mieściła się w udziale jaki przysługiwał Jej w składnikach majątkowych przed dokonaniem działu spadku. Wartość ta nie przekroczyła wartości rynkowej Jej udziału. Wskutek działu spadku nie uzyskała Ona przysporzenia majątkowego nabycia składników majątkowych o wartości rynkowej większej niż wartość udziału we współwłasności składników majątkowych przed działem spadku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy użyczenie lub wynajęcie jednego z dwóch pokoi mieszkania zakupionego w ramach zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, po uprzednim półrocznym wykorzystywaniu go dla własnych celów mieszkaniowych, nie wykluczy stosowania zwolnienia zakupu tego mieszkania jako wydatku na własne cele mieszkaniowe? (pyt. 1 ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
  2. Czy wynajem całego mieszkania w opisanej sytuacji, po półtora roku zamieszkania w nim - nie spowoduje utraty zastosowanego zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131?
  3. Czy dowody poniesienia wydatków w postaci potwierdzenia dokonania przelewu i dowodu wpłaty gotówkowej potwierdzonej przez pracownika Agencji nieruchomości wraz z umową - mogą skutecznie potwierdzić wydatkowanie środków w związku z ustaleniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad.1.

Zamieszkując w mieszkaniu zakupionym w ramach zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT – Wnioskodawczyni ma możliwość udostępnienia w ramach umowy użyczenia jednego z pokoi lub wynajęcia jednego z pokoi dla uzyskiwania czynszu minimum po okresie 6 miesięcy od zamieszkania. Cel został spełniony w dacie nabycia i zamieszkania tam początkiem roku 2020. Jeżeli cel został spełniony początkiem roku 2020 - na dzień dzisiejszy dowolne wykorzystanie mieszkania nie powinno zmienić statusu zwolnienia z podatku z art. 21 ust. 1 pkt 131.

Wnioskodawczyni, uzupełniając własne stanowisko do pytania nr 1 wskazała, że co więcej, samo wynajęcie czy użyczenie lokalu lub jego części nie wyklucza ogólnego celu nabycia, gdyż Wnioskodawczyni nie wyklucza, że mieszkanie będzie ponownie użytkować na własne cele w przyszłości.

Ad. 2.

Wynajem całego mieszkania w opisanej sytuacji, po półtora roku zamieszkania w nim - nie spowoduje utraty zastosowanego zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131. Cel został spełniony w dacie nabycia i zamieszkania tam początkiem roku 2020. Jeżeli cel został spełniony początkiem roku 2020 - na dzień dzisiejszy dowolne wykorzystanie mieszkania nie powinno zmienić statusu zastosowanego zwolnienia z podatku z art. 21 ust. 1 pkt 131.

Wnioskodawczyni, uzupełniając własne stanowisko do pytania nr 2 wskazała, że jak przedstawiła powyżej, cel w postaci zakupu w ramach zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych został zrealizowany, a po ustaniu najmu czy użyczenia istnieje możliwość, że ponownie będzie Ona wykorzystywała mieszkanie w całości na własne potrzeby mieszkaniowe.

Ad. 3.

Dowody poniesienia wydatków w postaci: potwierdzenia dokonania przelewu i dowodu wpłaty gotówkowej potwierdzonej przez pracownika Agencji nieruchomości wraz z umową - mogą skutecznie potwierdzić wydatkowanie środków w związku z ustaleniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Ustawa nie wskazuje na warunek potwierdzenia wydatków fakturą w związku z czym poniesienie wydatków potwierdzone w systemie bankowym oraz podpisem i pieczęcią pracownika Agencji nieruchomości - wystarczają na wykazanie wydatków tych, jako pomniejszających przychód ze sprzedaży nieruchomości.

Wnioskodawczyni, uzupełniając własne stanowisko do pytania nr 3 wskazała, że istotnym elementem jest spełnienie wzajemnych świadczeń, z punktu widzenia kodeksu cywilnego, zatem po stronie Wnioskodawczyni - dokonanie zapłaty, po stronie Agencji - wykonanie konkretnej usługi. Dodatkowo usługa ta powinna mieć bezpośredni związek z nabywaną nieruchomością, tym samym przejmując status wydatku przeznaczonego na własne potrzeby mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą sformułowaną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości,
jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma zatem ustalenie momentu oraz sposobu ich nabycia.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Na podstawie art. 10 ust. 7 ww. ustawy, nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tych nieruchomości przez spadkodawcę.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że w 2017 r. Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość w drodze spadku. Nieruchomość sprzedała w dniu 25 kwietnia 2019 r. Datą nabycia nieruchomości przez spadkodawcę był rok 1949, zaś sposobem nabycia - darowizna dziadków spadkodawcy. W skład masy spadkowej po zmarłym wchodziła m.in.: działka 3282/29 - tereny mieszkaniowo - usługowo - zabudowy jednorodzinnej z dopuszczeniem usług. Zgodnie z aktem notarialnym stwierdzającym nabycie spadku do grona spadkobierców należy 7 osób. Udział Wnioskodawczyni w spadku wynosił 3/24 dla części spadku oraz 1/16 dla innej części spadku. W wyniku działu spadku na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawczyni nabyła m.in. niezabudowaną działkę numer 3282/29 o powierzchni 987 m2 (której dotyczy niniejsza sprawa).

Spadkobiercy uznali, że wartość otrzymanego przez nich majątku odpowiada udziałowi w spadku i nie wystąpiły jakiekolwiek spłaty i dopłaty. W momencie sprzedaży Wnioskodawczyni była jedynym właścicielem sprzedanej działki. Dokonane w 2019 r. odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w spadku nie nastąpiło w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej oraz nieruchomość nie była majątkiem działalności gospodarczej. Jednocześnie sytuacja jest jednostkowa i nie mieści się w definicji działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Dział spadku nastąpił w dniu 28 lipca 2017 r. Dzielony był cały spadek. Wartość rynkowa nabytych przez Wnioskodawczynię składników majątkowych w wyniku działu spadku mieściła się w udziale jaki przysługiwał Jej w składnikach majątkowych przed dokonaniem działu spadku. Wartość ta nie przekroczyła wartości rynkowej Jej udziału. Wskutek działu spadku nie uzyskała Ona przysporzenia majątkowego nabycia składników majątkowych o wartości rynkowej większej niż wartość udziału we współwłasności składników majątkowych przed działem spadku.

Skoro zatem spadkodawca nabył nieruchomości w 1949 r., należy uznać, że termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunkujący powstanie źródła przychodu z tytułu odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię w 2019 r. nieruchomości, , tj. niezabudowanej działki nr 3282/29, w części dotyczącej udziału nabytego w spadku, niewątpliwie minął, gdyż przy obliczaniu pięcioletniego okresu należy uwzględnić moment nabycia nieruchomości przez spadkodawcę (1949 r.).

W celu ustalenia, czy w przedmiotowej sprawie w wyniku działu spadku Wnioskodawczyni nabyła udział w nieruchomości i odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię tego udziału podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy odnieść się do regulacji zawartych w art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, z późn. zm.).

W myśl art. 922 ustawy Kodeks cywilny, spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób.

Zgodnie z art. 924 powołanej ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 cyt. ustawy). Stosownie do art. 1025 § 1 ustawy Kodeks cywilny, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Stosownie do art. 1035 cyt. ustawy, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Art. 1037 § 1 i § 2 ww. ustawy, stanowi natomiast, że dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

W rezultacie w wyniku działu spadku dochodzi więc jedynie do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.

Jeżeli zatem wartość nieruchomości lub prawa (udziałów w nieruchomości lub prawie) nabytych w wyniku działu spadku jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku – nie następuje nabycie, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem, jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości lub prawie nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności.

Co do zasady dział spadku jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy – w wyniku tego działu – podatnik otrzymuje składniki majątkowe, których wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Podobne wnioski wynikają z ukształtowanej już linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, który twierdzi, że nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku dokonanego działu spadku, jeśli:

  1. podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty, lub
  2. wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie we współwłasności.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa – w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku działu spadku, należy przyjąć więc datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku działu mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz dział spadku został dokonany bez spłat i dopłat.

Z treści wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że wartość otrzymanego przez spadkobierców majątku odpowiada udziałowi w spadku i nie wystąpiły jakiekolwiek spłaty i dopłaty. Wartość rynkowa nabytych przez Wnioskodawczynię składników majątkowych w wyniku działu spadku mieściła się w udziale jaki przysługiwał Jej w składnikach majątkowych przed dokonaniem działu spadku. Wartość ta nie przekroczyła wartości rynkowej Jej udziału. Wskutek działu spadku nie uzyskała Ona przysporzenia majątkowego nabycia składników majątkowych o wartości rynkowej większej niż wartość udziału we współwłasności składników majątkowych przed działem spadku.

Zatem, stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni nie nabyła nic więcej, niż nabyła pierwotnie, Jej majątek nie uległ zwiększeniu.

Wobec powyższego, uznać należy, że dział spadku nie stanowił dla Wnioskodawczyni nowego nabycia, w rozumieniu przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, w związku z odpłatnym zbyciem w 2019 r. przedmiotowej nieruchomości, tj. niezabudowanej działki nr 3282/29, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, w myśl art. 10 ust. 5 i ust. 7 tej ustawy, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę, tj. 1949 r.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że sprzedaż przez Wnioskodawczynię w 2019 r., przedmiotowej nieruchomości, tj. niezabudowanej działki nr 3282/29, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w zw. z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jej sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę, tj. 1949 r. W związku z powyższym, Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży przedmiotowej działki.

Konsekwencją uznania, że w niniejszej sprawie nie powstanie przychód z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości jest brak możliwości objęcia tej sprzedaży którymkolwiek ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można bowiem zwolnić z opodatkowania czegoś co nie stanowi przedmiotu opodatkowania. W tej sytuacji zastosowanie zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy jest bezprzedmiotowe, a tym samym stanowisko Wnioskodawczyni w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo tutejszy Organ podkreśla, że jednym z celów interpretacji indywidualnych jest zinterpretowanie przepisów budzących wątpliwość wśród podatników, w określonych stanach faktycznych czy zdarzeniach przyszłych. Przepis art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) nakłada na Organ podatkowy obowiązek udzielania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, w tym nie analizuje załączonych dokumentów. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ww. ustawy jest sam przepis prawa. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny i zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj