Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.859.2018.2.JK
z 7 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2018 r. (data wpływu 14 listopada 2018r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 grudnia 2018r. (data wpływu 7 stycznia 2019r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi polegającej na montażu i dostawie rolet tekstylnych wewnętrznych oraz żaluzji wewnętrznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi polegającej na montażu i dostawie rolet tekstylnych wewnętrznych oraz żaluzji wewnętrznych.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 31 grudnia 2018r. (data wpływu 7 stycznia 2019r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest producentem i ma zamiar montować produkowane przez siebie systemy przeciwsłoneczne (usługa montażu wraz z towarem):

  1. rolety tekstylne (z materiałów sztucznych lub naturalnych) wewnętrzne – służą do zaciemniania otworów okiennych - montowane mogą być na do ściany lub sufitu albo do stolarki okiennej; system może składać się też z tzw. kasety z pokrywami bocznymi i ewentualnie z dodatkowych prowadnic (np. profile lub linki); taki system przeciwsłoneczny może być montowany do nadproża okiennego, stolarki okiennej lub ściany za pomocą kołków, wkrętów lub nitów; z kolei linki mogą być łączone np. na kołki z podłogą lub parapetem;
  2. żaluzje wewnętrzne - służą do zaciemniania otworów okiennych – montowane mogą być do ściany lub sufitu albo do stolarki okiennej; system może składać się też z tzw. kasety z pokrywami bocznymi i ewentualnie z dodatkowych prowadnic (np. profile lub linki); taki system przeciwsłoneczny może być montowany do nadproża okiennego, stolarki okiennej lub ściany za pomocą kołków, wkrętów lub nitów; z kolei linki mogą być łączone np. na kołki z podłogą lub parapetem. W każdym przypadku ww. systemy są przygotowywane pod indywidualne zlecenie (wymiary) zamawiającego.

Ww. systemy przeciwsłoneczne będą zamontowane wewnątrz budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub w lokalu mieszkalnym, które to można zaliczyć do objętych społecznym programem mieszkaniowym. Powierzchnia takiego lokalu mieszkalnego lub budynku, w których montowane będą ww. systemy przeciwsłoneczne, może przekraczać powierzchnię użytkową 150 metrów kwadratowych dla lokali lub 300 metrów kwadratowych dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ww. usługa może być wykonywana przed zamieszkaniem w ww. lokalu lub budynku, albo gdy lokal lub budynek będzie już zamieszkały.

Zamontowanie tych systemów powoduje ograniczenie dopływu do wnętrza lokalu lub budynku światła i ciepła (i odwrotnie), co ogranicza np. konieczność stosowania klimatyzatorów czy ogrzewania tego lokalu mieszkalnego lub lokali w budynku mieszkalnym jednorodzinnym i w konsekwencji ograniczenie zużycia energii. Usługa będzie wykonywana na terytorium kraju.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż w ocenie pełnomocnika Wnioskodawcy, każdy przypadek montowania w obiekcie budowlanym (budynek mieszkalny) systemu przeciwsłonecznego mieści się w „dostawie, budowie, remoncie, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowie”, gdyż będzie dochodziło do zmian funkcjonalnych lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego zwłaszcza w kontekście ograniczenia konieczności chłodzenia lub wentylowania czy ogrzewania. W przypadku wymiany starego systemu na nowy, w ocenie pełnomocnika Wnioskodawcy, będziemy mieli do czynienia z remontem.

Istotą tej transakcji jest to, że ma być wykonana usługa, w ramach której Wnioskodawca ma obowiązek dostarczyć omawianego systemu przeciwsłonecznego zgodnie z żądaniem (zamówieniem) klienta, materiały potrzebne do zamontowania tego systemu oraz wykonać czynności montażu tego systemu. Wnioskodawca jest zdania, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przedmiotowym opisie zdarzenia przyszłego chodzi o usługę budowlaną polegającą na montażu systemu wraz z dostarczeniem tego systemu, a nie o dostawę towarów wraz z montażem.

Przedmiot Umowy, do którego odnosi się wniosek, dotyczy jednorodnej umowy, a nie dwóch umów (sprzedaży towaru i odrębnie usługi montażu).

W opisanym zdarzeniu przyszłym Klient oczekuje od Wnioskodawcy wykonania montażu systemu wraz z jego dostarczeniem i materiałami do montażu, przy czym system ten jest wykonywany na podstawie indywidualnego zlecenia Klienta (wskazującego m.in. rodzaj systemu, jego rozmiary, rodzaj lub kolor poszycia czy sterowania, itd.).

Wnioskodawca będzie w ramach zawieranych umów wykonywał następujące czynności:

  1. zawarcie umowy wraz z ewentualnym doradztwem (w tym m.in. wyprodukowanie systemu zgodnie ze zindywidualizowanym żądaniem Klienta),
  2. przywiezienie systemu na miejsce montażu,
  3. wykonanie montażu, w tym przygotowanie miejsca montażu i systemu do montażu, wykonanie montażu (w oparciu o własne narzędzia, np. rusztowanie i materiały). Wnioskodawca planuje, że zakończenie robót montażowych zostanie potwierdzone przez Klienta protokołem odbioru.

Wnioskodawca, zawierając umowę z Klientem, nie będzie w niej rozbijał wynagrodzenia na części, tj. za usługę montażu wraz z dostarczeniem systemu przeciwsłonecznego przygotowanego według określonych przez Klienta wskazań, będzie mu należne wynagrodzenie określone w umowie i potwierdzone w fakturze. Natomiast w samym formularzu zamówienia ze względów organizacyjnych może zostać wyodrębniona kwota za system, za sterowanie do systemu (np. silnik) lub inną automatykę (np. czujniki pogodowe) oraz montaż, nie będzie natomiast wyodrębniona cena za transport czy materiały niezbędne do montażu lub np. wynajem do montażu podnośnika.

Jeżeli przyjąć, że elementem konstrukcyjnym są ściany konstrukcyjne, w tym ściany zewnętrzne i stolarka okienna w tych ścianach, nadproża, stropy, dach, stropodach, wieńce (dalej elementy konstrukcyjne) to system będzie montowany do elementów konstrukcyjnych i będzie całkowicie do nich przymocowany. System nie może być przymocowany jedynie, np. do ocieplenia elewacji, z uwagi na wagę, rozmiary czy funkcje systemu.

Na pytanie Organu nr 8: „Czy sposób zamocowania poszczególnych elementów umożliwia późniejszy ich demontaż bez uszkodzenia konstrukcji budynku/lokalu tzn. czy elementy mogą być przeniesione bez zniszczenia tego budynku lub lokalu (jeżeli nastąpią ewentualne zniszczenia proszę wskazać jakie)? Wnioskodawca odpowiedział: „Według oceny pełnomocnika Wnioskodawcy, każdy element budynku, np. stolarka okienna, faktycznie może być zdemontowany i tak też jest z przedmiotowymi systemami. O ile demontaż systemów, w przypadku montażu nadtynkowego czy do stolarki okiennej będzie możliwy, to trudności może sprawiać usunięcie elementów kotwiących do ściany lub sufitu, w przypadku montażu podtynkowego - prowadnice, które chowane są częściowo pod elementami okładzin ściennych). Podobnie sytuacja wygląda z systemami, które mają sterowanie elektryczne, demontaż może wymagać dalej idącej ingerencji w ściany, np. konieczne będzie odcięcie i zaizolowanie przewodów elektrycznych, a następnie uzupełnienie tynku. Dodatkowo w każdym przypadku po usunięciu systemu konieczne będzie przeprowadzenie prac naprawczych.”

Z kolei na pytanie nr 9: „Czy demontaż poszczególnych systemów przeciwsłonecznych spowoduje naruszenie elementów konstrukcyjnych budynku/lokalu, których głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń? W odniesieniu do powyższego tut. Organ wskazuje, że do głównych elementów konstrukcyjnych budynku należą: fundament, ściany konstrukcyjne, nadproża, stropy, dach, stropodach, wieńce. Wnioskodawca udzielił odpowiedzi: „Tak jak opisano w punkcie 8”.

Dokumentacja będzie odbywać się poprzez:

  1. umowę pisemną i ewentualną korespondencję e-mail;
  2. potwierdzenie zapłaty;
  3. sporządzenie protokołu powykonawczego;
  4. przyjęcie oświadczenia Klienta o powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego.

Systemy przeciwsłoneczne wykonane są z przygotowywanych indywidualnie do wymiarów podanych przez Klienta elementów z aluminium, stali, tworzyw sztucznych, a także w przypadku rolet tekstylnych - z elementów tekstylnych (naturalnych lub sztucznych). Dodatkowo częścią składową może być silnik elektryczny, sterowanie bezprzewodowe, czy automatyka pogodowa (np. czujnik wiatru).

Według Wnioskodawcy systemy przeciwsłoneczne montowane na lub przy przeszkleniach przyczyniają się do ograniczenia nagrzewania się pomieszczeń mieszkalnych lub ich wychładzania, a w konsekwencji powoduje to ograniczenie zużycia prądu (w celu chłodzenia czy wentylacji) i energii cieplnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca na usługę montażu ww. systemów przeciwsłonecznych w ww. lokalu mieszkalnym lub budynku mieszkalnym jednorodzinnym wraz z ich dostawą powinien zastosować 8% stawkę podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, montując ww. systemy przeciwsłoneczne wraz z ich dostawą w ww. lokalu mieszkalnym lub w budynku mieszkalnym jednorodzinnym ma prawo zastosować 8% stawkę podatku od towarów i usług. Jeżeli natomiast powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego przekraczałaby 150 metrów kwadratowych albo budynku mieszkalnego jednorodzinnego - 300 metrów kwadratowych, to limity określone w art. 41 ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.

Nie ma znaczenia dla zastosowania stawki podatku to, czy montaż ww. systemów przeciwsłonecznych odbywa się przed tym, gdy lokal bądź budynek jest już zamieszkiwany, czy też że będzie on już zamieszkany dopiero po wykonaniu przedmiotowej usługi.

Powyższe potwierdzają liczne orzeczenia sądów administracyjnych, w tym m.in.:

  1. wyrok NSA z dnia 20 lutego 2018r., sygn. akt I FSK 846/16 (Mając na uwadze zarówno treść samej uchwały, jak i argumentację przedstawioną w jej pisemnym uzasadnieniu, należy przy tym przyznać rację Sądowi pierwszej instancji co do tego, że przedmiotowa uchwała – wbrew stanowisku Ministra Finansów - nie uzależnia dopuszczalności zaliczenia takiego, jak opisany przez Skarżącego, rodzaju czynności do usług modernizacyjnych, o których mowa w art. 41 ust. 12 VATU, od nieodwracalności montażu, a jedynie wskazuje na trwały charakter połączenia komponentów zabudowy z elementami konstrukcyjnymi lokalu mieszkalnego, tworzących trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową. Z uchwały tej nie wynika natomiast – jak twierdzi organ w wydanej interpretacji indywidualnej oraz w skardze kasacyjnej – że o trwałym charakterze połączenia zabudowy meblowej z elementami konstrukcyjnymi lokalu mieszkalnego można mówić wyłącznie wtedy, gdy zabudowa meblowa jest zamontowana w sposób ingerujący w substancję budynku, uniemożliwiający demontaż takiej zabudowy bez uszkodzenia jej komponentów lub elementów konstrukcyjnych lokalu. Takie stanowisko Ministra Finansów - w świetle treści omawianej uchwały i biorąc pod uwagę stan faktyczny, w ramach którego ta konkretna uchwała została podjęta - należy uznać za zbyt daleko idące i bezzasadnie zawężające zakres usług, które mogłyby być objęte preferencyjną stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 VATU.);
  2. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Po 852/17 (Teza: W przypadku montażu markiz, refleksoli i osłon przeciwsłonecznych, „termomodernizacja” oznacza takie ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energie dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków, albo takie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii w zasilających te budynki źródłach ciepła, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków. Montowane markizy, refleksole i osłony przeciwsłonecznych spełnią funkcje termomodernizacyjne oraz modernizacyjne, przyczyniając się do zmiany parametrów użytkowych obiektu budowlanego lub jego części, nie jest to wyposażenie. Są one trwale połączone z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego i podnoszą standard takiego obiektu. Dlatego też należy uznać, że czynności, polegające na dostawie usług markizy, refleksole i osłony przeciwsłonecznych i ich dopasowaniu w obiekcie budowlanym, mieszczą się w pojęciu modernizacji obiektów budowlanych lub ich części. W przypadku zaś gdy modernizacja dotyczy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym to wymienione wyżej czynności mogą być objęte hipotezą normy wyprowadzonej z art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.);
  3. wyrok NSA z dnia 28 września 2016r. sygn. akt I FSK 227/15 (Teza: W świetle art. 41 ust. 2 i 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) czynności montażu markiz wykonywane w budynkach zaliczonych do programu społecznego budownictwa mieszkaniowego stanowią usługę modernizacji i są opodatkowane obniżoną stawką podatku (8%);
  4. wyrok WSA Gdańsk z dnia 12 lipca 2016r. sygn. akt I SA/Gd 624/16 (W celu dokonania oceny kwalifikacji wykonywanych usług serwisowych drzwi lub okien należy przyjąć, że stanowią one jedną kompleksową usługę, opodatkowaną jedną stawką podatkową VAT. Błędne jest w tej sytuacji dzielenie usługi serwisowej dotyczącej zamontowanych drzwi lub okien w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym na roboty konserwacyjne oraz mieszczące się w pojęciu remontu, które opodatkowane są stawką preferencyjną 8% oraz inne usługi serwisu drzwi i okien, które nie mieszczą się w pojęciu remontu, a które są opodatkowane stawką podstawową 23%).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z poźn. zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a ustawy – towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary – na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy – przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (…).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy – stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy – dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Natomiast, jak stanowi art. 146aa ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Na mocy art. 41 ust. 12 ustawy – stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym – zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy – rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Przepis art. 41 ust. 12b ustawy stanowi, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy – w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Według art. 2 pkt 12 ustawy – przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, ustawa o podatku od towarów i usług, poprzez podanie klasyfikacji, odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. Zatem, dla celów VAT stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316, z późn. zm.).

Zgodnie z tym rozporządzeniem, w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne. Dział ten obejmuje grupy budynków: 111 – mieszkalnych jednorodzinnych, 112 – o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 – zbiorowego zamieszkania.

Należy zauważyć, że rodzaje usług wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, których wykonanie w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym daje podstawę do stosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług, nie zostały zdefiniowane w tej ustawie. Ustawodawca nie odesłał również w tej materii do stosowania definicji zawartych w innych ustawach, w szczególności w Prawie budowlanym. Dlatego należy przyjąć, że czynności wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy, w tym pojęcie remontu i budowy, zostały wprowadzone do tej ustawy w rozumieniu przyjętym w języku powszechnym.

Według Słownika języka polskiego (Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2005, str. 70, kol. 2), przez budowę należy rozumieć m.in. wznoszenie budowli, budowanie (…). Natomiast „budować” to znaczy wznosić budowle, pomieszczenia, ich części lub zespoły.

„Przebudowa” – zgodnie z ww. Słownikiem języka polskiego (str. 770, kol. 1) – to zmiana istniejącego stanu czegoś na inny; ulepszenie, poprawienie czegoś.

W znaczeniu słownikowym („Współczesny słownik języka polskiego”, red. Bogusław Dunaj, wyd. Langenscheidt Polska Sp. z o.o.), „remont” oznacza zespół czynności, w których wyniku przywraca się sprawność, wartość użytkową jakiegoś obiektu, urządzenia, natomiast „montaż” to składanie, łączenie, ustawianie z poszczególnych części maszyn, urządzeń, budowli, zakładanie instalacji. Z kolei „instalować” oznacza zakładać, montować jakieś urządzenia techniczne. W związku z przytoczoną definicją stwierdzić należy, że pojęcie „montaż” odnosi się do takiego sposobu działania, w efekcie którego z niezależnie od siebie istniejących części powstaje wytwór będący zupełnie nową całością.

Pojęcie „modernizacja” – według cytowanego Słownika języka polskiego (str. 474, kol. 2) oznacza unowocześnienie i usprawnienie czegoś.

W świetle art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2018 r., poz. 966), za przedsięwzięcia termomodernizacyjne uznaje się przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:

  1. ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
  2. ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
  3. wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
  4. całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Analiza powyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że warunkiem zastosowania obniżonej stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, spełnienie jest dwóch przesłanek. Po pierwsze, zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów mieszkalnych. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą wymienione czynności muszą zostać zaklasyfikowane do obiektów mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie jednej z przedstawionych przesłanek powoduje, że podatnik nie będzie mógł zastosować 8% stawki podatku.

Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych przekraczających powierzchnię użytkową 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2, preferencyjną stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej te obiekty do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest producentem i ma zamiar montować produkowane przez siebie systemy przeciwsłoneczne (usługa montażu wraz z towarem):

  1. rolety tekstylne (z materiałów sztucznych lub naturalnych) wewnętrzne – służą do zaciemniania otworów okiennych - montowane mogę być na do ściany lub sufitu albo do stolarki okiennej; system może składać się też z tzw. kasety z pokrywami bocznymi i ewentualnie z dodatkowych prowadnic (np. profile lub linki); taki system przeciwsłoneczny może być montowany do nadproża okiennego, stolarki okiennej lub ściany za pomocą kołków, wkrętów lub nitów; z kolei linki mogę być łączone np. na kołki z podłoga lub parapetem;
  2. żaluzje wewnętrzne - służę do zaciemniania otworów okiennych – montowane mogę być do ściany lub sufitu albo do stolarki okiennej; system może składać się też z tzw. kasety z pokrywami bocznymi i ewentualnie z dodatkowych prowadnic (np. profile lub linki); taki system przeciwsłoneczny może być montowany do nadproża okiennego, stolarki okiennej lub ściany za pomocą kołków, wkrętów lub nitów; z kolei linki mogę być łączone np. na kołki z podłogę lub parapetem. W każdym przypadku ww. systemy są przygotowywane pod indywidualne zlecenie (wymiary) zamawiającego.

Ww. systemy przeciwsłoneczne będę zamontowane wewnątrz budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub w lokalu mieszkalnym, które to można zaliczyć do objętych społecznym programem mieszkaniowym. Zamontowanie tych systemów powoduje ograniczenie dopływu do wnętrza lokalu lub budynku światła i ciepła (i odwrotnie) co ogranicza np. konieczność stosowania klimatyzatorów czy ogrzewania tego lokalu mieszkalnego lub lokali w budynku mieszkalnym jednorodzinnym i w konsekwencji ograniczenie zużycia energii. System będzie montowany do elementów konstrukcyjnych i będzie całkowicie do nich przymocowany. System nie może być przymocowany jedynie, np. do ocieplenia elewacji, z uwagi na wagę, rozmiary czy funkcje systemu. Każdy element budynku, np. stolarka okienna, faktycznie może być zdemontowany i tak też jest z przedmiotowymi systemami. O ile demontaż systemów, w przypadku montażu nadtynkowego czy do stolarki okiennej będzie możliwy, to trudności może sprawiać usunięcie elementów kotwiących do ściany lub sufitu, w przypadku montażu podtynkowego - prowadnice, które chowane są częściowo pod elementami okładzin ściennych). Podobnie sytuacja wygląda z systemami, które mają sterowanie elektryczne, demontaż może wymagać dalej idącej ingerencji w ściany, np. konieczne będzie odcięcie i zaizolowanie przewodów elektrycznych, a następnie uzupełnienie tynku. Dodatkowo w każdym przypadku po usunięciu systemu konieczne będzie przeprowadzenie prac naprawczych. Systemy przeciwsłoneczne wykonane są z przygotowywanych indywidualnie do wymiarów podanych przez Klienta elementów z aluminium, stali, tworzyw sztucznych, a także w przypadku rolet tekstylnych - z elementów tekstylnych (naturalnych lub sztucznych). Dodatkowo częścią składową może być silnik elektryczny, sterowanie bezprzewodowe, czy automatyka pogodowa (np. czujnik wiatru). Systemy przeciwsłoneczne montowane na lub przy przeszkleniach przyczyniają się do ograniczenia nagrzewania się pomieszczeń mieszkalnych lub ich wychładzania, a w konsekwencji powoduje to ograniczenie zużycia prądu (w celu chłodzenia czy wentylacji) i energii cieplnej.

Wnioskodawca powziął wątpliwości, co do możliwości zastosowania obniżonej 8% stawki podatku VAT w zakresie usługi polegającej na montażu i dostawie rolet tekstylnych wewnętrznych oraz żaluzji wewnętrznych.

Należy zauważyć, że przy ustaleniu właściwej stawki podatku decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę, oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy (dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym).

W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym – świadczeniem dwóch lub więcej czynności, tak ściśle ze sobą powiązanych, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku VAT. Zdarzenie to należy traktować jako jednolite świadczenie, w którym kilka elementów należy uznać za konstytutywne do świadczenia głównego. Zatem należy ustalić charakter świadczonej czynności, a tym samym zidentyfikować dominujące składniki danego świadczenia.

Strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest przedmiotem sprzedaży. Przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma określenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dostarcza towar, czy świadczy usługę, czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, oraz czy budynek mieszkalny zaliczony jest do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Świadczenie kompleksowe (złożone), to zgodnie z orzecznictwem TSUE szereg działań podejmowanych przez podatnika na rzecz konsumenta, które z gospodarczego punktu widzenia tworzy jedną całość i z podatkowego punktu widzenia nie powinno być w sposób sztuczny dzielone.

Natomiast o tym, czy będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów, czy świadczeniem usług, powinien przesądzić element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący (zob. np. wyroki TSUE: z dnia 2 maja 1996 r. w sprawie C-231/94, Faaborg – Gelting Linien; z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd p-ko Commissioners of Custom and Excise; z dnia 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04, Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV v Staatssecretaris van Financien, z glosą P. Selera, opubl. Lex/el. 2010). Jeżeli elementem dominującym w ramach danej transakcji będzie wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, natomiast pozostałe czynności będą miały charakter pomocniczy lub uboczny, wówczas transakcja powinna być traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Natomiast w przypadku, gdy istotą transakcji będą inne czynności, to mimo że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług.

Wobec powyższego, jeżeli przedmiotem sprzedaży ma być konkretna usługa, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na tę usługę i opodatkować ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę, a nie elementy (koszty).

Z okoliczności sprawy wynika, że świadczenie realizowane przez Wnioskodawcę stanowi kompleksową usługę montażu rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych, wykonywaną w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że istotnym i podstawowym kryterium przy ustalaniu możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku z art. 41 ust. 12 ustawy jest powstała w wyniku montażu cecha konstrukcyjna, taka jak trwałość połączenia z budynkiem elementów, które zostają zamontowane na skutek wykonania usługi, a zwłaszcza sposób ingerencji zastosowanego montażu w konstrukcję budynku (albowiem tylko montaż, który w sposób „istotny” wykorzystuje elementy konstrukcyjne budynku pozwoli na zastosowanie 8% stawki podatku). Ponadto z preferencyjnej stawki podatku, mającej zastosowanie do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, mogą korzystać jedynie te czynności, które odnoszą się do obiektu budowlanego, a nie do jego wyposażenia.

W analizowanej sprawie Wnioskodawca wskazuje, że rolety tekstylne wewnętrzne i żaluzje wewnętrzne (służą do zaciemniania otworów okiennych) montowane będą do ściany lub sufitu albo do stolarki okiennej, co oznacza, że wykonane przez Wnioskodawcę usługi montażu (nawet jeżeli wymagają one ingerencji w dany obiekt budowlany) nie prowadzą do trwałego połączenia montowanych elementów z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego. Aby można mówić o takim trwałym połączeniu, uprawniającym do zastosowania preferencyjnej stawki podatku na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, wskutek dokonanego montażu rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych powinny tworzyć wraz z konstrukcją budynku jedną całość funkcjonalno-użytkową. Rolety tekstylne wewnętrzne i żaluzje wewnętrzne montowane do ściany lub sufitu albo do stolarki okiennej nie stanowią takiej całości z budynkiem/lokalem (a więc nie są one elementem konstrukcyjnym budynku/lokalu, jego substancją) lecz są, jedynie elementem wyposażenia budynku/lokalu, do którego są montowane, zapewniającym w szczególności ograniczenie dopływu do wnętrza lokalu lub budynku światła i ciepła. Czynności związane z montażem rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych są w istocie zaopatrywaniem obiektu budownictwa mieszkaniowego w elementy wyposażenia i nie powodują one naruszenia elementów konstrukcyjnych danego budynku/lokalu (za takie naruszenie nie można bowiem uznać odcięcia i zaizolowania przewodów elektrycznych i uzupełnienia tynku).

Trzeba też zauważyć, że zamontowane rolety tekstylne wewnętrzne i żaluzje wewnętrzne, które montowane będą do ściany lub sufitu albo do stolarki okiennej nie stają się integralną częścią budynku/lokalu, gdyż jako wyposażenie budynku/lokalu mogą być w każdym czasie zdemontowane lub wymienione. Ponadto trwałe połączenie montowanych rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych z konstrukcją budynku/lokalu powinno oznaczać, że demontaż tych systemów przeciwsłonecznych jest faktycznie niemożliwy bez znaczącego zniszczenia montowanej części i budynku/lokalu. Natomiast wskutek demontażu systemów przeciwsłonecznych nie może być mowy o znaczącym zniszczeniu budynku/lokalu, do którego dany system przeciwsłoneczny zostanie zamontowany – ich odłączenie od budynku/lokalu nie narusza bowiem substancji tegoż budynku. Demontaż rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych wymaga jedynie przywrócenia stanu sprzed montażu w związku z zaistniałymi ubytkami tynku.

Nie można również pominąć w analizowanym zagadnieniu faktu, że w wyniku montażu rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych nie następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych danego budynku/lokalu, co stanowiłoby o jego remoncie, modernizacji lub termomodernizacji, do których odnosi się art. 41 ust. 12 ustawy. Nawet jeżeli zamontowany system przeciwsłoneczny wpływa na stopień oświetlenia danego budynku/lokalu (a więc zwiększa jego użyteczność i funkcjonalność), to nie można z tego wyciągać wniosku, że dochodzi do zmiany parametrów tego budynku/lokalu.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę charakter usług związanych z montażem rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych niewskazujących na trwałe połączenie montowanych elementów z konstrukcją obiektu budowlanego, a także fakt, że wskutek montażu systemów przeciwsłonecznych nie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych budynku/lokalu, nie ma podstaw do zastosowania stawki podatku w wysokości 8% w oparciu o art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zatem, świadczone przez Wnioskodawcę usługi montażu i dostawie rolet tekstylnych wewnętrznych i żaluzji wewnętrznych będą podlegać opodatkowaniu stawką podstawową, w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy oceniono jako nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę orzeczeń sądów administracyjnych należy stwierdzić, że – nie kwestionując orzecznictwa jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego – wyroki sądów administracyjnych wiążący charakter mają w konkretnej sprawie i ściśle określonym stanie faktycznym. Tylko do tych konkretnych elementów odnosi się moc wiążąca orzeczenia sądu administracyjnego. W konsekwencji odniesienie jakiegokolwiek orzeczenia sądowego – czy też uzasadnienia wyroku do innej sytuacji, nie nadaje powołanej sytuacji mocy wiążącej orzeczenia. Nie można zatem w szeregu orzeczeń sądowych, ich rozstrzygnięć odnosić do własnej sprawy, bowiem dotyczą one konkretnych powstałych już zdarzeń.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj