Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-3.4010.286.2018.2.MC
z 15 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 21 grudnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 stycznia 2019 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 23 stycznia 2019 r. nr 0114-KDIP2-3.4010.286.2018.1.MC, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania jednorazowego wynagrodzenia otrzymanego za ustanowienie służebności przesyłu ‒ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania jednorazowego wynagrodzenia otrzymanego za ustanowienie służebności przesyłu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wspólnota Mieszkaniowa jest właścicielem nieruchomości dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą. W skład Wspólnoty wchodzi działka gruntu 274 m 2 i położony na niej budynek mieszkalny wielomieszkaniowy, posiadający 11 lokali mieszkalnych oraz 4 lokale użytkowe. Przez nieruchomość (część wspólną: korytarz piwniczny) przebiega czynna sieć ciepłownicza, z której nie korzysta Wspólnota. Sieć ciepłownicza należy do firmy dalej zwanej Spółką. Istniejąca sieć ciepłownicza wymaga modernizacji i rozbudowy oraz z uwagi na konieczność zapewnienia ciągłości dostawy ciepła do odbiorców oraz dbałości o jej stan techniczny wymaga stałego monitorowania. Na potrzeby uregulowania stanu prawnego sieci i urządzeń przesyłowych istniejących oraz tych, które zostaną posadowione na nieruchomości, Wspólnota ustanowiła na rzecz Spółki i jej następców prawnych aktem notarialnym ‒ Repertorium z dnia … ‒ na nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą, odpłatną i na czas nieoznaczony służebność przesyłu, polegającą na:

  1. prawie Spółki do wstępu na Nieruchomość oraz do znajdujących się na niej pomieszczeń, w celu dokonywania w tym pasie eksploatacyjnym:
    ‒ przeglądu, konserwacji, naprawy, modernizacji, rozbudowy, budowy, przebudowy bądź wymiany urządzeń sieci ciepłowniczej, stanowiącej własność Spółki,
  2. prawie Spółki do posiadania na części Nieruchomości (w pasie eksploatacyjnym sieci ciepłowniczej) urządzeń sieci ciepłowniczej oraz do korzystania z Nieruchomości i czerpania z niej pożytków w zakresie wynikającym z prawa własności urządzeń sieci ciepłowniczej,
  3. obowiązku Spółki do przywrócenia terenu do stanu pierwotnego po każdorazowych czynnościach i pracach na Nieruchomości,
  4. (...) Pas eksploatacyjny wzdłuż istniejących urządzeń sieci ciepłowniczej ma szerokość 0,5 m i prowadzony jest symetrycznie względem osi rzutu poziomego trasy przebiegu tych urządzeń (i .).

Za ustanowienie służebności przesyłu Wspólnota Mieszkaniowa otrzymała w dniu … jednorazowe wynagrodzenie umowne w wysokości … zł. Członkowie Wspólnoty na mocy Uchwały zamierzają przeznaczyć całość pozyskanych środków finansowych za ustanowienie służebności przesyłu na fundusz remontowy Wspólnoty, w szczególności na remont elewacji oraz remont balkonów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniową dochód w wysokości … z tytułu jednorazowego wynagrodzenia umownego za ustanowienie na rzecz Spółki i jej następców prawnych odpłatnej i na czas nieoznaczony służebności przesyłu obciążającej nieruchomość, który zostanie przeznaczony w całości na wydatki związane z utrzymaniem części wspólnych budynku, będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, dochód powstały z tytułu ustanowienia na nieruchomości wspólnej odpłatnej i na czas nieoznaczony służebności przesyłu na rzecz firmy, polegającej na prawie Spółki do pasa eksploatacyjnego sieci ciepłowniczej w celu dokonywania w tym pasie eksploatacyjnym: przeglądu, konserwacji, naprawy, modernizacji, rozbudowy, budowy, przebudowy bądź wymiany urządzeń sieci ciepłowniczej, stanowiącej własność Spółki, jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z pismem Ministra Finansów z 5 marca 2008 r. pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców. Zasobami tymi objęta jest również tzw. nieruchomość wspólna, którą zgodnie z ustawą o własności lokali, stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty zaliczkowe oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, obok opłat zaliczkowych (dotyczących lokali mieszkalnych), zaliczyć należy również inne przychody dotyczące zasobów mieszkaniowych. Mimo ustanowienia na rzecz dostawcy energii cieplnej służebności przesyłu uzbrojony teren w sieć ciepłowniczą w dalszym ciągu należy do Wspólnoty Mieszkaniowej.

Sieć cieplna przebiegająca przez ten teren zapewnia dostarczanie ciepła do lokali znajdujących się w sąsiednim budynku przy ul. …. Przychód w postaci wynagrodzenia z tytułu służebności stanowi zatem przychód podatkowy z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który Wspólnota zamierza przeznaczyć w całości na wydatki związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Wspólnoty. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ‒ w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.


Dochód ten korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, gdyż spełnia dwa kumulatywne warunki:

  1. będzie uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  2. zostanie przeznaczony na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono
od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj