Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-118/11-2/AF
z 21 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-118/11-2/AF
Data
2011.06.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
majątek
Niemcy
oddział
podatek od czynności cywilnoprawnych
postępowanie upadłościowe
umowa sprzedaży
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Nabycie na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa rzeczy wchodzących w skład majątku Oddziału.



Wniosek ORD-IN 261 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.03.2011 r. (data wpływu 31.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa rzeczy wchodzących w skład majątku Oddziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.03.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa rzeczy wchodzących w skład majątku Oddziału.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) nabyła na podstawie umowy sprzedaży zawartej z syndykiem (niem. „Insolvenzverwalter”) spółki W. z siedzibą w Niemczech (dalej „Upadły”) zorganizowaną część przedsiębiorstwa Upadłego w postaci majątku jego polskiego oddziału – W. Sp. z o.o. Oddział w Polsce w upadłości (dalej „Oddział”). W skład aktywów Oddziału wchodziły m.in. rzeczy położone na terytorium Polski. Postępowanie upadłościowe w stosunku do Upadłego zostało wszczęte i toczy się w oparciu o przepisy niemieckie jako Insolvenzverfahren na podstawie ustawy Insolvenzordnung z 5.10.1994 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nabycie przez Wnioskodawcę na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa rzeczy wchodzących w skład majątku Oddziału podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy

Nabycie przez Wnioskodawcę na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa rzeczy wchodzących w skład majątku Oddziału nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy o pcc. Art. 2 ust. 3 nie definiuje pojęcia „postępowanie upadłościowe”. Niewątpliwie postępowaniem upadłościowym w rozumieniu tego przepisu jest postępowanie upadłościowe uregulowane przepisami ustawy z 28.2.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. Postępowaniem upadłościowym w rozumieniu tej ustawy jest w szczególności zagraniczne postępowanie upadłościowe, a ustawa reguluje zasady i skutki jego uznania na terytorium Polski. Przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego w tym przedmiocie nie stosuje się do zagranicznych postępowań upadłościowych objętych zakresem zastosowania rozporządzenia Rady (WE) Nr 1346/2000 z 29.5.2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego (dalej „Rozporządzenie”). Zgodnie z art. 2 lit. a) Rozporządzenia „postępowania upadłościowe” oznaczają postępowania zbiorowe określone w art. 1 ust. 1, czyli postępowania przewidujące niewypłacalność dłużnika, które obejmują całkowite lub częściowe zajęcie majątku dłużnika oraz powołanie zarządcy. W Załączniku A stanowiącym wykaz postępowań upadłościowych w rozumieniu Rozporządzenia wymienione jest w szczególności niemieckie Insolvenzverfahren. Stanowi więc ono postępowanie upadłościowe w rozumieniu Rozporządzenia i na mocy art. 16 Rozporządzenia podlega automatycznemu uznaniu w Polsce. W ocenie Wnioskodawcy zarówno ze względu na charakter tego postępowania jak i na jego określenie mianem „postępowania upadłościowego” przez przepisy Rozporządzenia, które znajduje bezpośrednie zastosowanie na terytorium Polski, podatkowe skutki umowy sprzedaży rzeczy w tym postępowaniu w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych powinny odpowiadać skutkom umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu prowadzonym na podstawie polskiego Prawa upadłościowego i naprawczego. Odmienne potraktowanie nabycia rzeczy w ramach tych postępowań sprzeczne byłoby również z zasadą niedyskryminacji podmiotów i swobodą przedsiębiorczości wynikającą z art. 49 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Nabycie rzeczy upadłego będącego polskim podmiotem wiązałoby się bowiem z istotnie niższym obciążeniem podatkowym w Polsce niż takie samo nabycie od przedsiębiorcy z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dodatkowo należy wskazać, iż ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) nie zawiera w swej treści art. 2 ust. 3 lecz art. 2 pkt 3.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj