Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-2.4012.137.2019.1.JS
z 21 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 2 stycznia 2019 r.), uzupełnionym pismami z dnia 4 stycznia 2019 r. (według daty wpływu) oraz z dnia 5 marca 2019 r. (data wpływu 6 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do Spółki za czynność dostawy towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy czynność przeniesienia na Wnioskodawcę prawa do rozporządzania Rzeczą jak właściciel dokonywana przez Faktycznego Wykonawcę podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku, gdy zamontowanie Rzeczy nie wymaga szczególnej wiedzy lub umiejętności, prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na Fakturach Zakupowych oraz nieuznania wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do Spółki za czynność dostawy towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami z dnia 4 stycznia 2019 r. oraz z dnia 5 marca 2019 r. poprzez przedłożenie dowodu uiszczenia dodatkowej opłaty, doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania nr 1 wniosku oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej odnośnie nowo zadanego pytania nr 1 wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Uniwersytet (dalej „U”, „Uczelnia” lub „Wnioskodawca”) jest jednostką sektora finansów publicznych – uczelnią publiczną.

Wnioskodawca został mianowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Udziałowca w międzynarodowej Spółce … (dalej „Spółka” lub „X”), która powstała w celu budowy nowego ośrodka akceleratorowego przeznaczonego do badań w dziedzinie fizyki przy użyciu antyprotonów i jonów. Jest to jedno z największych przedsięwzięć naukowych w skali światowej. W przygotowaniu tego projektu uczestniczą naukowcy z całego świata.

X jest nowobudowanym w … (Niemcy) obiektem służącym do przeprowadzania badań przy użyciu antyprotonów oraz jonów (dalej „Obiekt”).

Sercem Obiektu będzie leżący na maksymalnej głębokości 17 metrów, dwupierścieniowy synchrotron ciężkich jonów SIS100, z obwodem sięgającym 1,100 metrów. Dostarczy on wiązki jonów o niebywałych energiach i natężeniu, pozwalając tym samym na generowanie antyprotonów i egzotycznych atomów. Naukowcy przeprowadzą serie eksperymentów z udziałem tych cząstek, by zbadać i zrozumieć podstawową strukturę materii, jej egzotyczne formy oraz odpowiedzieć na pytanie jak rozwijał się wszechświat. Równocześnie będzie mogło funkcjonować kilka projektów, z dziedzin takich jak …. Właściwości generowanych przez akcelerator wiązek będą znakomite – wysoka intensywność pozwoli na badanie wtórnych wiązek niestabilnych jąder atomowych, a doskonała jakość umożliwi precyzyjne określenie ich mas. Wyższe energie wiązek otworzą drogę do uzyskiwania wysoko skompresowanej materii jądrowej, a błyski o mocy tysięcy miliardów watów będą w stanie utworzyć gorącą i gęstą plazmę, kluczową dla wielu projektów.

Wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia do Spółki wkładów niepieniężnych (dalej „Rzeczy”). Celem wywiązania się z obowiązku wniesienia Rzeczy tytułem wkładów niepieniężnych Uczelnia zawiera umowy z zewnętrznymi podmiotami, które faktycznie wykonują czynności niezbędne do stworzenia Rzeczy (dalej „Faktyczny Wykonawca”). Uczelnia samodzielnie nie zajmuje się wytworzeniem Rzeczy, gdyż są to z reguły skomplikowane urządzenia lub innego rodzaju elementy niezbędne do stworzenia Obiektu.

W praktyce zasady współpracy między X, Uczelnią i Faktycznym Wykonawcą mogą być różnie regulowane prawnie:

  • zawierana jest umowa trójstronna Uczelnia – X – Faktyczny Wykonawca, w której Uczelnia występuje jako udziałowiec, a przedmiot wkładu (Rzecz) wykonywany jest przez Faktycznego Wykonawcę. W takich sytuacjach oprócz umów trójstronnych jest zawierana umowa dwustronna doprecyzowująca relacje Uczelnia – Faktyczny Wykonawca

albo

  • zawierana jest tylko umowa dwustronna X – Uczelnia, wówczas Wnioskodawca pełni „dwojaką” rolę – jest zarówno wymieniany jako Udziałowiec, jak też wykonawca. W takich przypadkach Uczelnia korzysta z Faktycznych Wykonawców zlecając im wykonanie Rzeczy i zawierając z nimi umowę dwustronną w tym zakresie.

Faktycznymi Wykonawcami Rzeczy są podmioty działające na terytorium Polski (np. są to politechniki, uczelnie techniczne, itp). Zobowiązują się one do wykonania Rzeczy, ale również to transportu Rzeczy do Niemiec i wykonania czynności technicznych potrzebnych do wypełnienia obowiązku wniesienia wkładu rzeczowego przez Uczelnię. Zdarza się, że – z uwagi na rodzaj wykonywanego elementu Rzeczy – zamontowanie tego elementu w ocenie Faktycznego Wykonawcy nie wymaga szczególnej wiedzy lub umiejętności.

W związku z tym Faktyczni Wykonawcy uważają, że w zakres ich czynności nie wchodzi montaż specjalistyczny, a jedynie wykonanie Rzeczy, transport do Niemiec i „zwykłe” czynności techniczne („zwykły” montaż Rzeczy w Obiekcie).

Protokoły odbioru poszczególnych elementów wkładu niepieniężnego (Rzeczy) Spółka podpisuje po dokonaniu montażu Rzeczy na terenie Niemiec. Po dokonaniu montażu są również przeprowadzane odpowiednie testy zlecane przez Spółkę. Dopiero po przetestowaniu Rzeczy możliwe jest ustalenie, czy poszczególne elementy Rzeczy zostały wykonane i zamontowane we właściwy sposób.

Co do zasady, prawo do rozporządzania jak właściciel Rzeczami przechodzi na Uczelnię na terenie Niemiec. Wnioskodawca wyjaśnił, że zazwyczaj nie odbiera na terytorium Polski wyprodukowanych elementów Rzeczy od Faktycznego Wykonawcy. Z uwagi na specyfikę Rzeczy Faktyczny Wykonawca zajmuje się bowiem nie tylko wyprodukowaniem określonych elementów, które mają być przedmiotem aportu, ale również transportem ich do Niemiec. Innymi słowy Uczelnia nie ma faktycznego kontaktu z Rzeczą wykonaną przez Faktycznego Wykonawcę na terenie Polski.

Podpisanie ww. protokołów nie jest równoznaczne z wniesieniem przez Uczelnię Rzeczy jako aportu do Spółki. Czynność wniesienia aportu następuje po formalnych odbiorach Rzeczy oraz innych elementów składających się na Obiekt (np. wkładów niepieniężnych wykonywanych przez inne podmioty będące udziałowcami Spółki). Moment wniesienia przez Spółkę Rzeczy jako aportu do Spółki następuje zatem po zamontowaniu i odbiorze Rzeczy na terenie Niemiec (dalej „Dzień Aportu”).

Uczelnia jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce. Wnioskodawca został też zarejestrowany jako podatnik VAT na terenie Niemiec (dalej zwany „…”).

Spółka podlegać ma ogólnym przepisom w zakresie opłacania podatku od towarów i usług według przepisów prawa niemieckiego. Z uwagi na specyfikę Spółki istnieją obecnie wątpliwości, czy – i ewentualnie w jakim zakresie – Spółka powinna być uznawana za podatnika VAT czynnego na terenie Niemiec.

Wnioskodawca zaznaczył, że wartość wkładów, jakie Uczelnia ma wnieść do Spółki jest wysoka (ok. 23,74 mln EUR) w związku z tym Uczelni bardzo zależy na tym, aby w wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy dokładnie wyjaśnił skutki podatkowe opisanego wyżej stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, bo mają one istotne znaczenie dla Uczelni.

Ponieważ Faktyczni Wykonawcy uważają, że wykonywane przez nich czynności wykonania Rzeczy, transportu i montażu (ocenianego przez nich jako „zwykły” montaż) podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce chcą wystawić na Wnioskodawcę fakturę doliczając polski podatek VAT. W konsekwencji Uczelnia może otrzymać od Faktycznych Wykonawców faktury z polskim podatkiem VAT (dalej „Faktura Zakupowa”).

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że:

Ad. 1

Faktyczni Wykonawcy Rzeczy są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (VAT), z wyjątkiem Y (która nie jest zarejestrowanym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług).

Ad. 2

Faktyczni Wykonawcy Rzeczy są podmiotami posiadającymi siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski, z wyjątkiem Y (która posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Niemiec).

Ad. 3

Faktyczni Wykonawcy Rzeczy są zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE w Polsce, z wyjątkiem Y, która jest zarejestrowana jako podatnik VAT-UE w Niemczech.

Ad. 4

Dla przedmiotowych transakcji sprzedaży Rzeczy Faktyczni Wykonawcy podają NIP tzw. krajowy (z lub bez przedrostka PL), z wyjątkiem Y, która dla przedmiotowej transakcji sprzedaży Rzeczy poda NIP nadany do transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech.

Ad. 5

Wnioskodawca jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce oraz w Niemczech. 

Ad. 6

Dla przedmiotowych transakcji nabycia Rzeczy Wnioskodawca podaje NIP tzw. krajowy (nadany w Polsce bez przedrostka PL), z wyjątkiem transakcji nabycia Rzeczy od Y, w której Wnioskodawca poda NIP nadany do transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce (z przedrostkiem PL).

Ad. 7

Spółka X posiada siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech.

Ad. 8

Wnioskodawca (tak jak zostało wskazane w treści wniosku) jest zobowiązany do wniesienia do Spółki X wkładów niepieniężnych – zwanych „Rzeczami”. W skład „Rzeczy” objętych zakresem postawionych we wniosku pytań wchodzi zakres przedmiotów umów zawartych w projekcie X (bez montażu specjalistycznego, zgodnie z oświadczeniami złożonymi przez Faktycznych Wykonawców):

  1. Politechnika ...:

Elektryczny Sprzęt Badawczy do testów Modułów Dipolowych SIS100 i wybranych Modułów Kwadrupolowych SIS100.

  • System testujący prąd stały wysokiego napięcia,
  • System testujący ciągłość elektryczną,
  • System testujący rozładowanie kondensatora.

Magnesy nadprzewodzące (SC) poddawane są różnego rodzaju badaniom mającym na celu sprawdzenie ich zdolności do działania w akceleratorze nadprzewodzącym. Celem systemów testujących i związanych z nimi badań jest wykrycie elektrycznie wadliwych komponentów Modułu Dipolowego SIS100 i wybranych Modułów Kwadrupolowych SIS100.

Elektryczny system testujący składa się z:

  • Systemu testującego prąd stały wysokiego napięcia - 2 szt.
  • Systemu testującego ciągłość elektryczną - 2 szt.
  • Systemu testującego rozładowanie kondensatora - 2 szt.

które mogą zostać zainstalowane w jednym lub dwóch regałach mobilnych.

Sprzęt dla systemów testujących podzielony jest na 3 części:

  1. Prototypowe Systemy Testujące (PTS – Prototype Testing Systems):
    1. system testujący prąd stały wysokiego napięcia,
    2. system testujący ciągłość elektryczną,
    3. system testujący rozładowanie kondensatora.
  2. Pierwszy System Testujący (STS – First Series Testing System):
    1. system testujący prąd stały wysokiego napięcia,
    2. system testujący ciągłość elektryczną,
    3. system testujący rozładowanie kondensatora.
  3. Drugi System Testujący (STS – Second Series Testing System):
    1. system testujący prąd stały wysokiego napięcia,
    2. system testujący ciągłość elektryczną,
    3. system testujący rozładowanie kondensatora.




Po zakończeniu testów w miejscu docelowym PTS zostanie odesłany Wykonawcy po pomyślnym ukończeniu testu SAT w Pierwszym Systemie Testowania Seryjnego; komponenty PTS zostaną wykorzystane w Drugim Systemie Testowania Seryjnego.

Części zamienne:

  • Z każdego rodzaju kabli połączeniowych jeden zapasowy kabel na Pierwszy System Testowania Seryjnego i jeden na Drugi System Testowania Seryjnego.
  • Z każdego rodzaju przełączników wysokiego napięcia zastosowanych w podsystemach Prądu Stałego Wysokiego Napięcia jeden wyłącznik zapasowy na Pierwszy System Testowania Seryjnego oraz jeden na Drugi System Testowania Seryjnego.
  • Jeden zapasowy wyłącznik zasilania zastosowany w podsystemie Rozładowania Kondensatora.

  1. Akademia ...:

System odczytu układu ASIC dla STS (Silikonowego Systemu Trakera) w związku z detektorem CBM.

Na system odczytu układu ASIC dla STS (Silikonowego Systemu Trakera) w związku z detektorem CBM składa się:

  • Opracowanie, złożenie i testy STS-XYTER 2.1.,
  • Opracowanie testowych procedur i testowanie urządzeń dla chipów,
  • Produkcja chipa STS-XYTER,
  • Testy płytki chipa STS-XYTER.

W szczególności nabycie finałowego STS XYTER chip 2.1, jego przetestowanie oraz zaakceptowanie jakościowo, a następnie wyprodukowanie zgodnie z ustalonymi specyfikacjami. Przetestowane zostaną wszystkie płytki.

Przedmiotem umowy jest wykrywający aplikację, zintegrowany układ scalony do odczytu detektorów paskowych (ASIC), o nazwie STS-XYTER. Jest to układ opracowany przez Wykonawcę do wykrywania sygnału dla dwustronnych krzemowych czujników mikropaskowych w środowisku CBM. Samo wyzwalający układ ASIC zapewnia zarówno określenie czasu jak i informacje o energii dla każdego przychodzącego sygnału odbieranego w swoich kanałach.

  1. Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą i X, w której część komponentów wykonywana jest przez Z:

Projekt, wykonanie prototypu, produkcję, dostawę i testy ramy głównej Kalorymetru Elektromagnetycznego HADES.

  1. W ramach umowy dwustronnej ze spółką X:
  2. Projekt, wykonanie prototypu, produkcję, dostawę i testy ramy głównej Kalorymetru Elektromagnetycznego HADES wykrywacza HADES, w skład którego wchodzi:
    • Projekt Szkieletu Głównego HADES ECAL,
    • Produkcję Szkieletu Głównego,
    • Dostawę i montaż Szkieletu Głównego w siedzibie GSI.
  3. W ramach umowy dwustronnej z Z:

Przedmiotem umowy jest wykonanie dokumentacji projektowej, prototypu, wyprodukowanie komponentów, dostawa, montaż, instalacja i przeprowadzenie testów głównego szkieletu (ramy) Kalorymetru Elektromagnetycznego HADES ECAL, będącego częścią detektora HADES, stanowiących część doświadczenia (eksperymentu) HADES, związanych z realizacją budowy Europejskiego ....

Przedmiot umowy obejmuje w szczególności realizację czterech, następujących po sobie etapów:

2.1 ETAP I – PORZEDZAJĄCY KONSTRUKCJĘ (zakończony pisemną akceptacją dokumentacji projektowej).

Obejmuje wykonanie w języku angielskim dokumentacji projektowej szkieletu głównego (ramy) Kalorymetru Elektromagnetycznego HADES ECAL, z uwzględnieniem ograniczeń przestrzennych istniejącego detektora HADES, z którym szkielet zostanie zintegrowany oraz gabarytów docelowego miejsca przeznaczenia, tj. sali pomiarowej X, w oparciu o analizę dotychczasowej dokumentacji technicznej.

Wszelkie rysunki projektowanej Konstrukcji zostaną dostarczone w postaci plików kompatybilnych z systemem CATIA/SOLID WORKS, w którym wykonana jest pozostała dokumentacja dotycząca detektora HADES.

2.2 ETAP II – WYKONANIE PIERWSZYCH TRZECH (3) SEKTORÓW KONSTRUKCJI SZKIELETU GŁÓWNEGO (zakończony pisemną akceptacją wykonania części Konstrukcji).

Obejmuje wyprodukowanie pierwszych trzech (3) sektorów Konstrukcji szkieletu głównego (ramy) Kalorymetru Elektromagnetycznego HADES ECAL, zgodnie z zaakceptowaną w ETAPIE I dokumentacją projektową, a następnie wykonanie prototypu tej części Konstrukcji i częściowy montaż w hali Podmiotu wykonującego.

2.3 ETAP III – WYKONANIE POZOSTAŁYCH TRZECH (3) SEKTORÓW KONSTRUKCJI SZKIELETU GŁÓWNEGO ORAZ MONTAŻ CAŁOŚCI (zakończony pisemną akceptacją wykonania części Konstrukcji).

Obejmuje wyprodukowanie pozostałych trzech (3) sektorów Konstrukcji szkieletu głównego (ramy) Kalorymetru Elektromagnetycznego HADES ECAL, wykonanie ich prototypu zgodnie z zaakceptowaną w ETAPIE I dokumentacją projektową, oraz całościowy montaż Konstrukcji prototypu w hali Podmiotu wykonującego, a następnie uruchomienie, przetestowanie Konstrukcji (Fabryczne Testy Odbiorów – FAT) z uwzględnieniem wszelkich wytycznych przywoływanych w Zaproszeniu i jego załącznikach.

2.4 ETAP IV – DEMONTAŻ KONSTRUKCJI, JEJ TRANSPORT I INSTALACJA W DOCELOWYM MIEJSCU PRZEZNACZENIA (zakończony podpisaniem końcowego protokołu odbioru).

Obejmuje demontaż Konstrukcji, przygotowanie do transportu i przewiezienie zgodnie z międzynarodowymi warunkami DAP (INCOTERMS 2010) wszystkich komponentów do docelowego miejsca przeznaczenia, tj. Europejskiego ... w ... (Niemcy), w którym zlokalizowano detektor HADES (aktualny adres: siedziba ..., z zastrzeżeniem, iż miejsce to może ulec zmianie) oraz montaż i instalacja dostarczonych elementów Konstrukcji w docelowym miejscu przeznaczenia, a także uruchomienie i przetestowanie Konstrukcji (Test Odbiorczy na miejscu z pozytywnym wynikiem) – zakończone podpisaniem końcowego protokołu odbioru wraz z przeszkoleniem upoważnionego personelu naukowego Podmiotu zamawiającego i X w niezbędnym do pracy zakresie. Szkolenie będzie trwać 5h i obejmować będzie zakresem obsługę układu napędowego Konstrukcji, w szczególności obsługi silnika, przekładni układu hamulcowego.

  1. N:

Zaprojektowanie, prototypowanie, produkcja, dostawa, montaż i testowanie Systemu powolnego sterowania tarczą klastrową strumieni detektora PANDA.

Zakres przedmiotowy: Zaprojektowanie, prototypowanie, produkcja, dostawa, montaż i testowanie Systemu powolnego sterowania tarczą klastrową strumieni detektora PANDA oraz narzędzi niezbędnych do jego transportu, składowania i montażu składające się z dwóch głównych elementów:

  1. Systemu elektronicznego zainstalowany na dwóch regałach do obsługi, odpowiednio, źródła klastra strumieni (generatora) oraz absorbera wiązki klastra strumieni.
  2. Systemu oprogramowania zakupionego przez N bądź napisanego przez członków tego zespołu w celu zapewnienia poprawnego działania źródła klastra strumieni oraz absorbera wiązki klastra strumieni.

Na powyższe składa się:

  • Opracowanie procedur testowych dla systemu powolnego sterowania,
  • Wdrożenie procedur testowych dla systemu powolnego sterowania,
  • Testowanie działania systemu powolnego sterowania przy w pełni funkcjonującym generatorze klastra strumieni i absorberze wiązki klastra strumieni.

Nadto winny zostać zapewnione możliwości jakościowe systemu powolnego sterowania, które powinny być rozpatrywane w odniesieniu do czterech stanów w jakich może znajdować się generator klastra strumieni:

  • Zamknięcia,
  • Stanu czuwania,
  • Tuningu/kalibracji,
  • Uruchomienia.

System powolnego sterowania powinien zapewnić płynne przejście pomiędzy tymi stanami po wysłaniu poleceń przez nadzorujący System Sterujący Detektora (DCS). W warunkach stacjonarnych każdego z wymienionych stanów działanie każdego docelowego elementu będzie monitorowane/sterowane. W tym celu planuje się zastosowanie dwóch sterowników NI cRIO-9082 (lub nowego, bardziej zaawansowanego modelu, jeśli to możliwe przy zakupie sprzętu) o lepszym wyposażeniu. Działanie tych sterowników będzie zaprogramowane w taki sposób, aby zoptymalizować wzajemne funkcje ich systemów operacyjnych czasu rzeczywistego i FPGAs. Dołoży się wszelkich starań w celu zminimalizowania skutków usterek sprzętowych, występujących okazjonalnie w trakcie używania, przy wykorzystaniu działania oprogramowania na jakość klastra strumieni. Będzie się to wiązało z koniecznością zachowania ścisłej i sprawnej współpracy pomiędzy zespołami obsługującymi sprzęt tarczowy (...) i powolnego sterowania (N...) i ze specjalnymi eksperymentami nad wiązką w COSY.

System winien być wykonany w poszczególnych etapach:

  1. Zaprojektowanie prototypów sprzętu układów sterowania i kontroli generatora strugi i układu jej wychwytu z uwzględnieniem wymagań nałożonych przez interfejsy urządzeń wchodzących w ich skład.
  2. Zakupione CompactRIO i moduły C przetestowane za pomocą środków czysto elektronicznych.
  3. Zakup, montaż i testowanie sprzętu dla trzech projektów z zakresu oprogramowania w LabVIEW: dla komputera PC, systemów operacyjnych w czasie rzeczywistym CompactRIO i ich FPGA zakończone.
  4. Zakończony montaż urządzeń zakupionych w A8 w stojakach #1 i #2 w FZ-Juelich. Zainstalowano połączenia kablowe ze źródłem strugi wodorowej i układem wychwytu wiązki. Przeprowadzono testy funkcjonowania sprzętu próżniowego w ramach kontroli oprogramowania LabVIEW.
  5. Usunięcie usterek z programów z etapu kluczowego M8 po testach w FZ-Juelich. Programowanie sterowania i kontroli z poziomu nadrzędnego w EPICS zakończone.
  6. Testowanie działania układu sterowania i kontroli z w pełni zainstalowanym źródłem strugi minikropel wodoru i układu do jej wychwytu z poziomu nadrzędnego detektora PANDA. Usuwanie usterek z programów EPICS.
  7. Przygotowanie wyposażenia dla kontroli jakości funkcjonowania układu sterowania i kontroli.
  8. Kontrola jakości funkcjonowania układów sterowania i kontroli pełnego systemu źródło + układ wychwytu z wiązką akceleratora COSY. Możliwość synergii z detektorem świetlności.
  9. Powtórka testów wykonanych w etapie kluczowym M11 z układem rur próżniowych właściwym dla systemu PANDA/HESR pomiędzy generatorem strugi u góry i układem jej wychwytu u dołu instalacji.


  1. Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą i X , w której część komponentów wykonywana jest przez X z siedzibą w Niemczech, ale wyłącznie w zakresie dostawy niewielkiej ilości urządzeń, stanowiących 1/4 wartości całej umowy:
    Osłony do wygrzewania dla układu wygrzewania CRYRING w ESR dla Detektora SPARC.
  1. Przedmiotem umowy ze Spółką X jest:
    • Zaopatrzenie w osłony do wygrzewania dla systemu wygrzewania CRYRING.
    • Dostarczenie, montaż, testowanie i dokumentację komponentów sytemu wygrzewania CRYRING w X.
    • CRY-BS zawiera osłony do wygrzewania wraz z przychodzącą dokumentacją.
  2. Przedmiotem umowy ze Spółką Y jest:

dostawa kompletnych płaszczy grzewczych z zapięciem haczykowym oraz taśmy grzewcze zgodnie z ofertą nr No 18-18058 Szczegółowymi Specyfikacjami Technicznymi dla CRY-BS Przewodnikiem Technicznym dla sprzętu do systemu wygrzewania i rysunkami technicznymi dołączonymi do niniejszej Umowy. Zakres zamówienia obejmuje dostawę, wyładunek i wniesienie, usuwanie wad oraz naprawę urządzenia i jego elementów w okresie gwarancji.

Zakres przedmiotów umów przyszłych w projekcie X (bez montażu specjalistycznego): Umowy, które mają być zawierane w przyszłości mogą obejmować wytworzenie elementu konstrukcyjnego, komponentu lub aparatury potrzebnej dla funkcjonowania akceleratora lub urządzeń pomiarowych, urządzeń technicznych i in. oraz elementów i czynności z nimi związanych, bez konieczności dokonywania montażu specjalistycznego.

Przykładowo, zakres przedmiotu umowy może obejmować część lub wszystkie następujące elementy: czynności związane z wytworzeniem i wykonaniem projektu, modelu, dokumentacji i rysunków technicznych, doradztwo i nadzór ekspercki, elementy konstrukcyjne, komponenty lub aparaturę, dostawę, części zamienne, montaż prosty.

Obecnie przygotowywane do zawarcia umowy dotyczą:

  1. Akademia ...: Płyty czołowe dla STS (Silikonowego Systemu Trakera) w związku z detektorem CBM.

Płyty czołowe dla STS (Silikonowego Systemu Trakera) w związku z detektorem CBM. Projektowanie, przygotowanie prototypu, produkcja, dostawa i testowanie płyty czołowej dla Silikonowego Systemu Trakera w ramach wraz z narzędziami niezbędnymi do jego transportu, przechowywania i montażu.

Zakres przedmiotu umowy obejmuje:

  • projekt płyty czołowej (FEB),
  • opracowanie procedury testowej dla FEB,
  • produkcja 2000 szt. FEB,
  • podstawowy test funkcjonalny produkowanych FEB,
  • dostawa FEB.

  1. Akademia ...: Odczyt elektroniki dla STT i FT.

Projektowanie, przygotowanie prototypu, produkcja, testowanie i dostarczanie odczytanej elektroniki dla STT i FT i narzędzi niezbędnych do jego transportu, przechowywania i montażu.

Zakres przedmiotu umowy obejmuje:

  • produkcja ASIC PASTTREC,
  • testy produkcji i jakości frontowych płyt elektronicznych (FEB) dla STT i FT,
  • produkcja i test elektroniki cyfrowej i koncentratorów danych,
  • integracja i test elektroniki odczytowej z czujnikami,
  • dostawa elektroniki odczytowej dla STT i FT.

  1. Politechnika ...: Skrzynki zasilające (Feed Box-FB).

Zakres umowy dotyczy: skrzynek zasilających (zwane dalej „FB”), które zapewniają interfejs między nadprzewodzącymi magnesami w akceleratorze SIS100 i różnymi systemami, takimi jak dystrybucja helu i układ elektryczny. Planowane są trzy skrzynki (FB) skrócone o 1,3 i 5 w odpowiadających niszy dostarczających LHe, jak również zimne połączenia elektryczne do SIS100. Każdy FB dostarczy dwa srebrne pierścienie, z których każdy zawiera jedną prostą sekcję zwaną BPL i sekcję łukową. Projekt FB przewiduje możliwość rozgrzania jednego sekstantu połączonego z FB (na potrzeby konserwacji itp.), przy jednoczesnym utrzymaniu drugiego sekstansu połączonego z nim w stanie gotowości na zimno. Podobnie jak w przypadku wszystkich komponentów SIS100, strategia projektowa definiuje jeden typ FB, który może być używany we wszystkich trzech niszach. Można to osiągnąć dla FB 1 i 3, podczas gdy FB 5 różni się liczbą zimnych połączeń elektrycznych, które musi zapewnić, co musi być wzięte pod uwagę w projekcie.

Na elementy umowy składają się:

  • skrzynka zasilająca dla magnesów pierścieniowych wraz z przyszłym podłączeniem magnesu odniesienia – 3 szt.
  • oprzyrządowanie i wyposażenie do feedboksów – 1 szt.
  • kriogeniczne / prądowe doprowadzenie w linii bez szyn zbiorczych – 6 szt.
  • skrzynka wejściowa zintegrowana w linii zasilającej – 3 szt.

Przedmiot umowy obejmuje wszystkie działania, jeśli mają zastosowanie do ustalenia i wykonania projektu technicznego i produkcyjnego, budowy, planu zapewnienia jakości, w tym miejscowe testy odbiorcze (SAT), pakowania, w razie potrzeby, wysyłki na miejsce Spółki, montażu w ostatecznej lokalizacji na terenie Spółki, końcowe testy systemowe i integracyjne (próby eksploatacyjne bez belki), przygotowanie i dostarczenie dokumentacji, w odniesieniu do elementów wskazanych w kontrakcie.

W szczególności przedmiot umowy obejmuje wszystkie czynności związane z ustanowieniem i wykonaniem następujących elementów:

  • Model 3D w formacie STEP,
  • Rysunki produkcyjne 2D i listy części,
  • Trzy oznaczone FB (ponumerowane 1, 3 i 5), w tym szyny zbiorcze, kurki napięciowe, zawory (zimne i ciepłe), czujniki (T, p, przepływ masowy, poziom), niezbędne okablowanie i przewody, grzejniki, kołnierze, filtry, sub-cooler, szafka interfejsu elektrycznego,
  • Instalacja z lutowaniem szyn zbiorczych w siedzibie firmy,
  • Plan i procedura QIPP, w tym wskaźniki wycieków, testy ciśnieniowe i testy elektryczne,
  • Plan instalacji w niszach i STF łącznie z lutowaniem szyn zbiorczych i połączeniem CLB w siedzibie firmy,
  • 6 linii wejściowych,
  • Oszacowanie spadku ciśnienia i obciążenia cieplnego (w porównaniu do zdefiniowanych wymagań),
  • Analiza mechaniczna dla ciśnienia obliczeniowego 20 barów,
  • Pełna dokumentacja.

Ad. 9

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma podstaw prawnych do tego, żeby aport Rzeczy, o których mowa we wniosku, w przypadku gdyby był dokonany na terytorium kraju, korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Ad. 10

Wnioskodawca posiada/będzie posiadał dokumenty, z których wynika/wynikać będzie związek podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych Rzeczy z aportem tych Rzeczy do Spółki, o którym mowa we wniosku.

Ad. 11

Wnioskodawca zwrócił uwagę, że odpowiedź na zadane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pytanie nr 11 jest uzależniona od odpowiedzi na pytanie nr 2 zadane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym Wnioskodawca wykorzystuje/będzie wykorzystywać Rzeczy do czynności:

  1. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług – w przypadku, gdy zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wniesienie przez Uczelnię Rzeczy jako aportu do Spółki powinno być uznane za czynność dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu VAT w Polsce

lub

  1. wykonywanych poza terytorium kraju – w przypadku, gdy zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wniesienie przez Uczelnię Rzeczy jako aportu do Spółki nie powinno być uznane za czynność dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

(oznaczone jako pytanie nr 2 wniosku) Czy wniesienie przez Uczelnię Rzeczy jako aportu do Spółki powinno być uznane za czynność dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu VAT w Polsce?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Uczelnię Rzeczy jako aportu do Spółki nie powinno być uznane za czynność dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Czynność ta powinna być uznana za całkowicie neutralną dla rozliczeń VAT Wnioskodawcy dokonywanych w Polsce.

Co do zasady, wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 Ustawy VAT.

Zdaniem Uczelni wniesienie Rzeczy jako aportu do Spółki nie będzie jednak wywoływać skutków podatkowych na terenie Polski. Skutki podatkowe tej czynności powinny być oceniane przy uwzględnieniu przepisów odnoszących się do podatku od wartości dodanej, które obowiązują w Niemczech. W momencie dokonywania aportu Rzecz będzie już znajdować się na terenie Niemiec. Zastosowanie znajdzie zatem art. 22 ust. 1 pkt 3 Ustawy VAT, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Czynność wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki powinna być zatem uznana za całkowicie neutralną dla rozliczeń VAT Wnioskodawcy dokonywanych w Polsce.

W szczególności Uczelnia uważa, że opisana w niniejszym wniosku transakcja nie powinna być uznana za transakcję trójstronną, do której odnoszą się przepisy art. 135-138 Ustawy VAT. Zgodnie z zawartą w tych przepisach definicją przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
  2. przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do spełnienia przesłanki wskazanej w pkt a), gdyż Faktyczny Wykonawca dokonuje dostawy Rzeczy na rzecz Uczelni i de facto wydaje Rzecz Wnioskodawcy montując ją jako przedmiot aportu w Obiekcie. Nie oznacza to jednak, że z chwilą montażu prawo do rozporządzenia Rzeczą przechodzi na X. X nabywa prawo do rozporządzenia Rzeczą jak właściciel dopiero w Dniu Aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że mając na uwadze okoliczności sprawy, z których wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść do Spółki wkłady niepieniężne (Rzeczy), tut. Organ uznał, iż wniosek – w części dotyczącej pytania nr 2 w zakresie nieuznania wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do Spółki za czynność dostawy towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce – dotyczy wyłącznie zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a. (art. 2 pkt 1 ustawy).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy ‒ przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ustawy obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

W tym miejscu wskazać należy, że podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną wykonane w danym państwie, a ściślej te czynności, które zostaną uznane za wykonane w danym miejscu. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania. Określenie miejsca świadczenia jest szczególnie istotne w przypadku dostawy towarów, która odbywa się pomiędzy podmiotami z różnych państw. Miejsce świadczenia wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.

W myśl zasady, wyrażonej w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Miejscem dostawy towarów, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Miejscem dostawy towarów, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Stosownie do powyższego zauważyć należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów na terytorium kraju. Należy tym samym mieć na uwadze terytorialny charakter podatku VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności, których miejscem świadczenia było terytorium Polski. W przypadku, gdy wykonanie danej czynności opodatkowanej będzie miało miejsce poza terytorium kraju, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce. Wnioskodawca został też zarejestrowany jako podatnik VAT na terenie Niemiec. Uczelnia została mianowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Udziałowca w międzynarodowej Spółce X, która powstała w celu budowy nowego ośrodka akceleratorowego przeznaczonego do badań w dziedzinie fizyki przy użyciu antyprotonów i jonów. Uczelnia zobowiązana jest do wniesienia do Spółki wkładów niepieniężnych – Rzeczy. Spółka X posiada siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech.

Celem wywiązania się z obowiązku wniesienia Rzeczy tytułem wkładów niepieniężnych, Wnioskodawca zawiera umowy z zewnętrznymi podmiotami, które faktycznie wykonują czynności niezbędne do stworzenia Rzeczy, tj. Faktycznymi Wykonawcami. Faktyczni Wykonawcy Rzeczy zobowiązują się do wykonania Rzeczy, ale również to transportu Rzeczy do Niemiec i wykonania czynności technicznych potrzebnych do wypełnienia obowiązku wniesienia wkładu rzeczowego przez Uczelnię. Zainteresowany wskazał, że w skład Rzeczy, mających być przedmiotem aportu do Spółki X wchodzi zakres przedmiotów umów zawartych w projekcie X (bez montażu specjalistycznego, zgodnie z oświadczeniami złożonymi przez Faktycznych Wykonawców):

  1. Politechnika ...: Elektryczny Sprzęt Badawczy do testów Modułów Dipolowych SIS100 i wybranych Modułów Kwadrupolowych SIS100.
  2. Akademia ...: System odczytu układu ASIC dla STS (Silikonowego Systemu Trakera) w związku z detektorem CBM.
  3. Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą i X, w której część komponentów wykonywana jest przez Z: Projekt, wykonanie prototypu, produkcję, dostawę i testy ramy głównej Kalorymetru Elektromagnetycznego HADES.
  4. N: Zaprojektowanie, prototypowanie, produkcja, dostawa, montaż i testowanie Systemu powolnego sterowania tarczą klastrową strumieni detektora PANDA.
  5. mowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą i X, w której część komponentów wykonywana jest przez Y z siedzibą w Niemczech, ale wyłącznie w zakresie dostawy niewielkiej ilości urządzeń, stanowiących 1/4 wartości całej umowy. Przedmiotem umowy ze Spółką X jest:
    • Zaopatrzenie w osłony do wygrzewania dla systemu wygrzewania CRYRING.
    • Dostarczenie, montaż, testowanie i dokumentację komponentów sytemu wygrzewania CRYRING w X.
    • CRY-BS zawiera osłony do wygrzewania wraz z przychodzącą dokumentacją.
  6. Akademia ...: Płyty czołowe dla STS (Silikonowego Systemu Trakera) w związku z detektorem CBM.
  7. Akademia ...: Odczyt elektroniki dla STT i FT.
  8. Politechnika ...: Skrzynki zasilające (Feed Box-FB).

Faktyczni Wykonawcy Rzeczy są podmiotami posiadającymi siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski, z wyjątkiem Y (która posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Niemiec). Faktyczni Wykonawcy Rzeczy są zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE w Polsce, z wyjątkiem Y, która jest zarejestrowana jako podatnik VAT-UE w Niemczech. Prawo do rozporządzania jak właściciel Rzeczami przechodzi na Uczelnię na terenie Niemiec. Wnioskodawca zazwyczaj nie odbiera na terytorium Polski wyprodukowanych elementów Rzeczy od Faktycznego Wykonawcy. Z uwagi na specyfikę Rzeczy Faktyczny Wykonawca zajmuje się bowiem nie tylko wyprodukowaniem określonych elementów, które mają być przedmiotem aportu, ale również transportem ich do Niemiec. Zdarza się, że – z uwagi na rodzaj wykonywanego elementu Rzeczy – zamontowanie tego elementu w ocenie Faktycznego Wykonawcy nie wymaga szczególnej wiedzy lub umiejętności. W związku z tym Faktyczni Wykonawcy uważają, że w zakres ich czynności nie wchodzi montaż specjalistyczny, a jedynie wykonanie Rzeczy, transport do Niemiec i „zwykłe” czynności techniczne („zwykły” montaż Rzeczy w Obiekcie).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie dojdzie do wniesienia aportem Rzeczy (dostawy towarów), znajdujących się w momencie dostawy na terytorium Niemiec. Powyższa transakcja wniesienia aportem Rzeczy (dostawy towarów) przez Wnioskodawcę do Spółki z siedzibą w Niemczech, będzie stanowiła dostawę towarów niewysyłanych ani nietransportowanych. W świetle art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy miejscem opodatkowania ww. dostawy towarów nie będzie terytorium Polski, lecz miejsce w którym towary te znajdą się w momencie dostawy – tj. terytorium Niemiec.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2 wniosku uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Końcowo wskazać należy, że niniejszą interpretacją załatwiono wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego w zakresie nieuznania wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do Spółki za czynność dostawy towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Natomiast odnośnie wniosku w części dotyczącej ustalenia, czy czynność przeniesienia na Wnioskodawcę prawa do rozporządzania Rzeczą jak właściciel dokonywana przez Faktycznego Wykonawcę podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku, gdy zamontowanie Rzeczy nie wymaga szczególnej wiedzy lub umiejętności oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na Fakturach Zakupowych wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Należy wyjaśnić, iż skoro wniosek dotyczy wyłącznie jednego zdarzenia przyszłego, a Wnioskodawca dokonał wpłaty 80,00 zł tytułem opłaty od ww. wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie nieuznania wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do Spółki za czynność dostawy towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, to kwota 40,00 zł stanowi nadpłatę podlegającą zwrotowi zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj