Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-2.4012.138.2019.1.KW
z 21 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 2 stycznia 2019 r.), uzupełniony pismami z dnia 4 stycznia 2019 r. (według daty wpływu), z dnia 27 lutego 2019 r. (data wpływu 1 marca 2019 r.) oraz z dnia 11 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania wniesienia aportu do Spółki za dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT w Polsce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia prawa do rozporządzania Rzeczą jak właściciel w przypadku, gdy zamontowanie Rzeczy wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy, braku prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego na Fakturze Zakupowej oraz nieuznania wniesienia aportu do Spółki za dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT w Polsce.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami z dnia 4 stycznia 2019 r., z dnia 27 lutego 2019 r. oraz z dnia 11 marca 2019 r. poprzez przedłożenie dowodu uiszczenia dodatkowej opłaty, doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania nr 1 wniosku oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej odnośnie nowo zadanego pytania nr 1 wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Uniwersytet … (dalej „U…”, „Uczelnia” lub „Wnioskodawca”) jest jednostką sektora finansów publicznych – uczelnią publiczną.

Wnioskodawca został mianowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Udziałowca w międzynarodowej Spółce A – … GmbH (dalej „Spółka” lub „A”), która powstała w celu budowy …. Jest to jedno z … przedsięwzięć naukowych w skali światowej. W przygotowaniu tego projektu uczestniczą naukowcy z całego świata.

A (ang. …) jest nowobudowanym w … (Niemcy) obiektem służącym do przeprowadzania badań … (dalej „Obiekt”).

Sercem Obiektu będzie leżący ….. Dostarczy on …. Naukowcy przeprowadzą serie eksperymentów z udziałem tych cząstek, by zbadać i zrozumieć podstawową strukturę materii, jej egzotyczne formy oraz odpowiedzieć na pytanie jak rozwijał się wszechświat. Równocześnie będzie mogło funkcjonować kilka projektów, z dziedzin takich jak APPA (ang. Atomic, Plasma Physics and Applications), CBM (Compressed Baryonic Matter), NUSTAR (Nuclear Structure, Astrophysics and Reactions), czy PANDA (Antiproton Anihilation at …). Właściwości generowanych przez akcelerator wiązek będą ….

Uczelnia zobowiązana jest do wniesienia do Spółki wkładów niepieniężnych (dalej „Rzeczy”). Celem wywiązania się z obowiązku wniesienia Rzeczy tytułem wkładów niepieniężnych Wnioskodawca zawiera umowy z zewnętrznymi podmiotami, które faktycznie wykonują czynności niezbędne do stworzenia Rzeczy (dalej „Faktyczny Wykonawca”). Wnioskodawca samodzielnie nie zajmuje się wytworzeniem Rzeczy, gdyż są to z reguły skomplikowane urządzenia lub innego rodzaju elementy niezbędne do stworzenia Obiektu.

W praktyce zasady współpracy między A, Uczelnią i Faktycznym Wykonawcą mogą być różnie regulowane prawnie:

  • zawierana jest umowa trójstronna Uczelnia – A – Faktyczny Wykonawca, w której Uczelnia występuje jako udziałowiec, a przedmiot wkładu (Rzecz) wykonywany jest przez Faktycznego Wykonawcę. W takich sytuacjach oprócz umów trójstronnych jest zawierana umowa dwustronna doprecyzowująca relacje Uczelnia – Faktyczny Wykonawca

albo

  • zawierana jest tylko umowa dwustronna A – Uczelnia, wówczas Wnioskodawca pełni „dwojaką” rolę – jest zarówno wymieniany jako Udziałowiec, jak też wykonawca. W takich przypadkach Uczelnia korzysta z Faktycznych Wykonawców zlecając im wykonanie Rzeczy i zawierając z nimi umowę dwustronną w tym zakresie.

Przykładowo Uniwersytet jako Udziałowiec został zobowiązany np. do wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci … (dalej zwany „Urządzeniem” lub „Konstrukcją”).

Wykonawcami Rzeczy są podmioty działające na terytorium Polski (np. wykonanie Urządzenia U… zlecił polskiej firmie posiadającej doświadczenie w zakresie projektowania, wykonawstwa i modernizacji urządzeń oraz kompletnych obiektów technologicznych – dalej „Firma Z”).

W zawieranych przez U… umowach z Faktycznymi Wykonawcami przewiduje się nie tylko wykonanie Rzeczy, ale również ich montaż w Obiekcie, na terenie Niemiec.

Wnioskodawca wyjaśnił, że prace niezbędne do stworzenia poszczególnych Rzeczy są zazwyczaj długoterminowe, zdarza się, że trwają kilka lat. Faktyczny Wykonawca raportuje wykonanie prac w ramach ustalonych etapów.

Protokoły odbioru poszczególnych elementów wkładu niepieniężnego (Rzeczy) Spółka podpisuje po dokonaniu montażu Rzeczy na terenie Niemiec. Po dokonaniu montażu są również przeprowadzane odpowiednie testy zlecane przez Spółkę. Dopiero po przetestowaniu Rzeczy możliwe jest ustalenie, czy poszczególne elementy Rzeczy zostały wykonane i zamontowane we właściwy sposób.

Co do zasady, prawo do rozporządzania jak właściciel Rzeczami przechodzi na Wnioskodawcę na terenie Niemiec. Uczelnia wyjaśniła, że zazwyczaj nie odbiera na terytorium Polski wyprodukowanych elementów Rzeczy od Faktycznego Wykonawcy. Z uwagi na specyfikę Rzeczy Faktyczny Wykonawca zajmuje się bowiem nie tylko wyprodukowaniem określonych elementów, które mają być przedmiotem aportu, ale również zamontowaniem tych elementów w Obiekcie. Innymi słowy Uczelnia nie ma faktycznego kontaktu z Rzeczą wykonaną przez Faktycznego Wykonawcę na terenie Polski.

Dodatkowo Wnioskodawca wyjaśnił, że niezależnie od rodzaju umowy (czy umowa ma charakter trójstronny Uczelnia – A – Faktyczny Wykonawca, czy wyłącznie dwustronny Uczelnia – Faktyczny Wykonawca) za wyprodukowanie / stworzenie Rzeczy odpowiada Faktyczny Wykonawca, który – co do zasady – ma za zadanie również dokonanie transportu Rzeczy do Niemiec i zamontowanie wykonanych elementów w Obiekcie, gdyż wymaga to odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie sytuacji, w której Faktyczny Wykonawca ma obowiązek wykonać Rzecz i zamontować Rzecz w Obiekcie, gdyż zamontowanie Rzeczy wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy posiadanej przez Faktycznego Wykonawcę.

Aby zobrazować Organowi podatkowemu charakter czynności wykonywanych przez Faktycznych Wykonawców Wnioskodawca opisał sposób wykonania umowy przez Firmę Z. Jak była o tym mowa Firma Z zobowiązała się do wykonania i zamontowania szkieletu głównego …. Prace związane z produkcją oraz montażem Konstrukcji zostały podzielone na dwa etapy.

  • Etap I – zakup materiałów spełniających wymogi wynikające z dokumentacji projektowej wykonania szkieletu głównego Konstrukcji, w tym wyprodukowanie wszystkich sektorów Konstrukcji, następnie całościowy montaż w hali Faktycznego Wykonawcy oraz przetestowanie Konstrukcji.
  • Etap II – transport i instalacja w Obiekcie na co zawiera się:
    • demontaż Konstrukcji w hali Firmy Z, przygotowanie do transportu i wywiezienie do Obiektu oraz
    • montaż i instalacja dostarczonych elementów Konstrukcji w Obiekcie,

  • zakończone podpisaniem końcowego protokołu odbioru wraz z przeszkoleniem upoważnionego personelu Spółki.

Zgodnie z Umową, przeniesienie praw do Konstrukcji miało nastąpić na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego podpisanego przez umocowanych przedstawicieli stron tej Umowy oraz Spółki.

Podpisanie ww. protokołów nie jest równoznaczne z wniesieniem przez Wnioskodawcę Rzeczy jako aportu do Spółki. Czynność wniesienia aportu następuje po formalnych odbiorach Rzeczy oraz innych elementów składających się na Obiekt (np. wkładów niepieniężnych wykonywanych przez inne podmioty będące udziałowcami Spółki). Moment wniesienia przez Spółkę Rzeczy jako aportu do Spółki następuje zatem po zamontowaniu i odbiorze Rzeczy na terenie Niemiec (dalej „Dzień Aportu”).

Uczelnia jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce. Wnioskodawca został też zarejestrowany jako podatnik VAT na terenie Niemiec (dalej zwany „U… DE”). Spółka podlegać ma ogólnym przepisom w zakresie opłacania podatku od towarów i usług według przepisów prawa niemieckiego. Z uwagi na specyfikę Spółki istnieją obecnie wątpliwości, czy – i ewentualnie w jakim zakresie – Spółka powinna być uznawana za podatnika VAT czynnego na terenie Niemiec.

Wnioskodawca zaznaczył, że wartość wkładów, jakie Uniwersytet ma wnieść do Spółki jest wysoka (ok. … mln EUR) w związku z tym Uczelni bardzo zależy na tym, aby w wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy dokładnie wyjaśnił skutki podatkowe opisanego wyżej stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, bo mają one istotne znaczenie dla Uczelni.

Zdarza się, że Faktyczni Wykonawcy chcą wystawić na Uczelni fakturę doliczając polski podatek VAT. W konsekwencji Wnioskodawca może otrzymać od Faktycznych Wykonawców faktury z polskim podatkiem VAT (dalej „Faktura Zakupowa”).

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał następujące informacje:

Wnioskodawca (tak jak zostało wskazane w treści wniosku) jest zobowiązany do wniesienia do Spółki F… wkładów niepieniężnych – zwanych „Rzeczami”. W skład „Rzeczy” objętych zakresem postawionych we wniosku pytań wchodzą:

    1. przedmiot umowy: …
    2. zakres przedmiotu umowy:
    obejmuje wszelkie czynności związane z wytworzeniem i wykonaniem następujących elementów:
    • bocznikową linię kriogeniczną, krótki moduł z barierą próżniową (bez szyn prądowych) – 6 sztuk,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł (bez szyn prądowych) – 10 sztuk,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł z interfejsem do skrzynki zasilającej (bez szyn prądowych) – 3 sztuki,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł z interfejsem do skrzynki końcowej (bez szyn prądowych) – 3 sztuki,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł do mostkowania nisko aktywnych kwadrupoli (bez szyn prądowych) – 3 sztuki,
    • skrzynka rozdzielcza Arc end upstream – 6 sztuk,
    • skrzynka rozdzielcza Arc end downstream – 6 sztuk,
    • skrzynka rozdzielcza do QP w nisko aktywnej części – 17 sztuk,
    • skrzynka końcowa dla magnesów pierścieniowych – 3 sztuki,
    • części zamienne: 2 systemy mieszków (w tym wymagane jest spawanie kołnierzy) dla każdej geometrii/średnicy, 2 płaszcze dla miejsca połączenia, 2 wewnętrzne konstrukcje nośne, szyny prądowe dla każdego elementu oraz geometrii po 1 parze, czujniki temperaturowe każdego typu – 8 sztuk, czujniki ciśnienia każdego typu – 4 sztuki.


Zakres dostawy obejmuje opracowanie i realizację projektu technicznego i produkcyjnego, konstrukcji, produkcji, produkcji elementów przed rozpoczęciem produkcji seryjnej obejmującej bocznikową linię kriogeniczną – długi prosty moduł z interfejsem do skrzynki zasilającej oraz skrzynkę rozdzielczą Arc end upstream, produkcji seryjnej elementów, harmonogramu zapewnienia jakości obejmującego FAT (fabryczne odbiory techniczne) oraz SAT (odbiory techniczne na miejscu), opakowania, wysyłki, montażu w siedzibie Spółki A GmbH, systemu końcowego oraz testów integracyjnych (OT, badań eksploatacyjnych), przygotowania i dostarczania dokumentacji dla ww. podzespołów.

    1. przedmiot umowy: …
    2. zakres przedmiotu umowy:
    obejmuje wszelkie czynności związane z wytworzeniem i wykonaniem następujących elementów:
    • modelu 3D i rysunków technicznych,
    • sześciu skrzynek kablowych (CLB), zawierających przekładnik napięciowy, czujniki oraz niezbędne okablowanie i przewody,
    • jedno źródło połączenia bezpośredniego dla wnęki 5,
    • instalacja obejmuje lutowanie szyny w siedzibie Spółki,
    • części zamienne: jeden dodatkowy zawór dla ekranowanego obwodu, jeden dodatkowy zawór dla kontroli przepływu przez główne przewody elektryczne (MCL), wymagana liczba zacisków na szynie, wymagana liczba elementów wspornych szyny.


W celu wykonania połączeń elektrycznych dla 4 rodzajów magnesów konieczne jest podłączenie 24 przewodów dla realizacji przejścia z normalnego stanu przewodzenia do stanu nadprzewodzącego, obejmującego ….. Urządzeniami pełniącymi tę funkcję są skrzynki kablowe (CLB). Każda CLB zawiera cztery przełączenia elektryczne (przewody zasilające).

… 100 dzieli się na 6 sektorów. CLB zostaną umieszczone we wnękach sektorów 1, 3 i 5. Wnęki sektorów 1 i 3 będą zawierały po jednej CLB. Wnęka sektora 5 będzie zawierała 4 CLB i bezpośrednie połączenie z zasobem znajdującym się w tej samej wnęce. Łącznie utworzonych zostanie 6 CLB i jedno połączenie bezpośrednie. Faktyczny Wykonawca będzie uczestniczył w projektowaniu i tworzeniu wszystkich 6 CLB i połączenia bezpośredniego.

Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, że „Rzeczy” zgodnie z zawieranymi w przyszłości umowami, mogą obejmować również wytworzenie elementu konstrukcyjnego, komponentu lub aparatury potrzebnej dla funkcjonowania akceleratora lub urządzeń pomiarowych, urządzeń technicznych i in. oraz elementów i czynności z nimi związanych.

Przykładowo, zakres przedmiotu umowy może obejmować część lub wszystkie następujące elementy: czynności związane z wytworzeniem i wykonaniem projektu, modelu, dokumentacji i rysunków technicznych, doradztwo i nadzór ekspercki, elementy konstrukcyjne, komponenty lub aparaturę, dostawę, montaż, części zamienne.

Dotychczas Faktyczni Wykonawcy Rzeczy to podmioty posiadające siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Natomiast Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości Faktyczni Wykonawcy mogą być też podmiotami, które nie będą posiadały siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Dotychczas Faktyczni Wykonawcy Rzeczy to zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (VAT). Natomiast Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości Faktyczni Wykonawcy (dot. to zwłaszcza podatników, którzy nie będą posiadali siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski) mogą nie być zarejestrowanymi jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (VAT).

Spółka A posiada siedzibę działalności w Niemczech.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

(oznaczone jako pytanie nr 2 wniosku) Czy wniesienie przez Uczelnię Rzeczy jako aportu do Spółki powinno być uznane za czynność dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu VAT w Polsce?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Wnioskodawcę Rzeczy jako aportu do Spółki nie powinno być uznane za czynność dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Czynność ta powinna być uznana za całkowicie neutralną dla rozliczeń VAT Uniwersytetu dokonywanych w Polsce.

Co do zasady, wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 Ustawy VAT.

Zdaniem Uczelni wniesienie Rzeczy jako aportu do Spółki nie będzie jednak wywoływać skutków podatkowych na terenie Polski. Skutki podatkowe tej czynności powinny być oceniane przy uwzględnieniu przepisów odnoszących się do podatku od wartości dodanej, które obowiązują w Niemczech. W momencie dokonywania aportu Rzecz będzie już znajdować się na terenie Niemiec. Zastosowanie znajdzie zatem art. 22 ust. 1 pkt 3 Ustawy VAT, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Czynność wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki powinna być zatem uznana za całkowicie neutralną dla rozliczeń VAT Wnioskodawcy dokonywanych w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że mając na uwadze okoliczności sprawy, z których wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść do Spółki wkłady niepieniężne (Rzeczy), tut. Organ uznał, iż wniosek – w części dotyczącej pytania nr 2 w zakresie nieuznania wniesienia aportu do Spółki za dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT w Polsce – dotyczy wyłącznie zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a. (art. 2 pkt 1 ustawy).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy ‒ przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ustawy obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

W tym miejscu wskazać należy, że podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną wykonane w danym państwie, a ściślej te czynności, które zostaną uznane za wykonane w danym miejscu. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania. Określenie miejsca świadczenia jest szczególnie istotne w przypadku dostawy towarów, która odbywa się pomiędzy podmiotami z różnych państw. Miejsce świadczenia wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.

W myśl zasady, wyrażonej w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Miejscem dostawy towarów, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Miejscem dostawy towarów, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Stosownie do powyższego zauważyć należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów na terytorium kraju. Należy tym samym mieć na uwadze terytorialny charakter podatku VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności, których miejscem świadczenia było terytorium Polski. W przypadku, gdy wykonanie danej czynności opodatkowanej będzie miało miejsce poza terytorium kraju, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce. Wnioskodawca został też zarejestrowany jako podatnik VAT na terenie Niemiec. Uczelnia została mianowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Udziałowca w międzynarodowej Spółce A, która powstała w celu budowy nowego ośrodka akceleratorowego przeznaczonego do badań w dziedzinie fizyki przy użyciu antyprotonów i jonów. Uczelnia zobowiązana jest do wniesienia do Spółki wkładów niepieniężnych – Rzeczy. Spółka A posiada siedzibę działalności w Niemczech.

Celem wywiązania się z obowiązku wniesienia Rzeczy tytułem wkładów niepieniężnych, Wnioskodawca zawiera umowy z zewnętrznymi podmiotami, które faktycznie wykonują czynności niezbędne do stworzenia Rzeczy, tj. Faktycznymi Wykonawcami. W zawieranych przez Uczelnię umowach z Faktycznymi Wykonawcami przewiduje się nie tylko wykonanie Rzeczy, ale również ich montaż w Obiekcie, na terenie Niemiec. Zainteresowany wskazał, że w skład Rzeczy, mających być przedmiotem aportu do Spółki A wchodzą:

  • …, system bocznikowy do … (Lokalne elementy …. Zakres przedmiotu umowy obejmuje wszelkie czynności związane z wytworzeniem i wykonaniem następujących elementów:
    • bocznikową linię kriogeniczną, krótki moduł z barierą próżniową (bez szyn prądowych) – 6 sztuk,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł (bez szyn prądowych) – 10 sztuk,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł z interfejsem do skrzynki zasilającej (bez szyn prądowych) – 3 sztuki,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł z interfejsem do skrzynki końcowej (bez szyn prądowych) – 3 sztuki,
    • bocznikową linię kriogeniczną, długi prosty moduł do mostkowania nisko aktywnych kwadrupoli (bez szyn prądowych) – 3 sztuki,
    • skrzynka rozdzielcza Arc end upstream – 6 sztuk,
    • skrzynka rozdzielcza Arc end downstream – 6 sztuk,
    • skrzynka rozdzielcza do QP w nisko aktywnej części – 17 sztuk,
    • skrzynka końcowa dla magnesów pierścieniowych – 3 sztuki,
    • części zamienne: 2 systemy mieszków (w tym wymagane jest spawanie kołnierzy) dla każdej geometrii/średnicy, 2 płaszcze dla miejsca połączenia, 2 wewnętrzne konstrukcje nośne, szyny prądowe dla każdego elementu oraz geometrii po 1 parze, czujniki temperaturowe każdego typu – 8 sztuk, czujniki ciśnienia każdego typu – 4 sztuki;
  • …, Skrzynki kablowe do … (Lokalne elementy …). Zakres przedmiotu umowy obejmuje wszelkie czynności związane z wytworzeniem i wykonaniem następujących elementów:
    • modelu 3D i rysunków technicznych,
    • sześciu skrzynek kablowych (CLB), zawierających przekładnik napięciowy, czujniki oraz niezbędne okablowanie i przewody,
    • jedno źródło połączenia bezpośredniego dla wnęki 5,
    • instalacja obejmuje lutowanie szyny w siedzibie Spółki,
    • części zamienne: jeden dodatkowy zawór dla ekranowanego obwodu, jeden dodatkowy zawór dla kontroli przepływu przez główne przewody elektryczne (MCL), wymagana liczba zacisków na szynie, wymagana liczba elementów wspornych szyny.


Wykonawcami Rzeczy są podmioty działające na terytorium Polski. Dotychczas Faktyczni Wykonawcy Rzeczy to podmioty posiadające siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Natomiast Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości Faktyczni Wykonawcy mogą być też podmiotami, które nie będą posiadały siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski. Dotychczas Faktyczni Wykonawcy Rzeczy to zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Natomiast Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości Faktyczni Wykonawcy (dot. to zwłaszcza podatników, którzy nie będą posiadali siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski) mogą nie być zarejestrowanymi jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Prawo do rozporządzania jak właściciel Rzeczami przechodzi na Wnioskodawcę na terenie Niemiec. Wnioskodawca zazwyczaj nie odbiera na terytorium Polski wyprodukowanych elementów Rzeczy od Faktycznego Wykonawcy. Z uwagi na specyfikę Rzeczy Faktyczny Wykonawca zajmuje się bowiem nie tylko wyprodukowaniem określonych elementów, które mają być przedmiotem aportu, ale również zamontowaniem tych elementów w Obiekcie. Za wyprodukowanie / stworzenie Rzeczy odpowiada Faktyczny Wykonawca, który – co do zasady – ma za zadanie również dokonanie transportu Rzeczy do Niemiec i zamontowanie wykonanych elementów w Obiekcie, gdyż wymaga to odpowiedniej wiedzy i umiejętności Wykonawcy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie dojdzie do wniesienia aportem Rzeczy (dostawy towarów), znajdujących się w momencie dostawy na terytorium Niemiec. Powyższa transakcja wniesienia aportem Rzeczy (dostawy towarów) przez Wnioskodawcę do Spółki z siedzibą w Niemczech będzie stanowiła dostawę towarów niewysyłanych ani nietransportowanych. W świetle art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy miejscem opodatkowania ww. dostawy towarów, nie będzie terytorium Polski, lecz miejsce w którym towary te znajdą się w momencie dostawy – tj. terytorium Niemiec.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2 wniosku uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Końcowo wskazać należy, że niniejszą interpretacją załatwiono wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego w zakresie nieuznania wniesienia aportu do Spółki za dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT w Polsce. Natomiast odnośnie wniosku w części dotyczącej braku opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia prawa do rozporządzania Rzeczą jak właściciel w przypadku, gdy zamontowanie Rzeczy wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy oraz braku prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego na Fakturze Zakupowej wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Należy wyjaśnić, iż skoro wniosek dotyczy wyłącznie jednego zdarzenia przyszłego, a Wnioskodawca dokonał wpłaty 80,00 zł tytułem opłaty od ww. wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie nieuznania wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do Spółki za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, to kwota 40,00 zł stanowi nadpłatę podlegającą zwrotowi zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj