Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-83/13-4/AP
z 8 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu 1 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 kwietnia 2013 r. (data wpływu 12 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 2 kwietnia 2013 r., Nr IPTPB2/415-83/13-2/AP, na podstawie art. 169 § 1 i § 2, w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 2 kwietnia 2013 r. wysłano w dniu 3 kwietnia 2013 r., skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 5 kwietnia 2013 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem z dnia 8 kwietnia 2013 r. (data wpływu 12 kwietnia 2013 r.), nadanym w dniu 10 kwietnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni od 2 stycznia 1995 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji dzianin. Początkowo Wnioskodawczyni prowadziła działalność wspólnie z małżonkiem bez zawartej formalnie umowy spółki cywilnej, tzw. spółka małżeńska. Prowadząc wspólnie działalność gospodarczą, Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem posiadali jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który został w 2001 r. zastąpiony dwoma wpisami na imię i nazwisko każdego z małżonków.

Z dniem 31 grudnia 2005 r. Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej, a Jej małżonek kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna.

Wnioskodawczyni 9 maja 2002 r. wspólnie z małżonkiem zakupili do celów prowadzonej działalności gospodarczej zabudowaną nieruchomość, która składa się z działki gruntu o obszarze 1 hektara 34 arów 789 metrów kwadratowych oraz kilku budynków, budowli i ogrodzenia. Nabycie zostało dokonane we wspólności ustawowej, która trwa nadal.

Po zakończeniu działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię nieruchomość pozostała w ewidencji środków trwałych kontynuowanej przez Jej małżonka działalności gospodarczej. Budynki i grunty są wykorzystywane w działalności gospodarczej w całości i maja charakter użytkowy.

Wnioskodawczyni podała, że w tej sprawie wypowiedział się Naczelnik Urzędu Skarbowego Postanowieniem z dnia 14 listopada 2005 r., cyt.: „Jak wynika z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego dotychczasowa działalność małżonków będzie kontynuowana przez małżonka. Ponadto jak wynika ze złożonego pisma posiadane towary, wyposażenie oraz środki trwałe pozostaną w działalności prowadzonej przez małżonka.”

Obecnie Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem chcą sprzedać opisywaną nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy przychód ze sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości jest przychodem, który dla Wnioskodawczyni nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8, ani na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)?

Zdaniem Wnioskodawczyni, 50% wartości przychodu przypadającego na Nią będzie zwolnione z opodatkowania, ponieważ sprzedaż nieruchomości nie następuje przez Wnioskodawczynię w wykonaniu działalności gospodarczej, a od czasu zakończenia działalności gospodarczej przez Nią do czasu odpłatnego zbycia upłynęło ponad 6 lat.

Natomiast 50% wartości przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowane w działalności gospodarczej małżonka. Przychód będzie mógł pomniejszyć o połowę ceny za zakup gruntu oraz połowę wartości odpisów amortyzacyjnych niezaliczonych do tej pory do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 8 kwietnia 2013 r. Wnioskodawczyni wskazała, iż zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w Jej przypadku, odpłatne zbycie nieruchomości nie rodzi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutków podatkowych, ponieważ spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Przychód ze sprzedaż powstaje zawsze u zbywcy, tj. właściciela rzeczy. W przypadku wspólności majątkowej małżeńskiej właścicielami są małżonkowie i każde z nich jest osobno opodatkowane z tego tytułu. Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Każdy z małżonków pozostaje zatem samodzielnym, niezależnym od współmałżonka podatnikiem. W tej sytuacji połowa przychodu ze sprzedaży nieruchomości przypadająca na Wnioskodawczynię nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jak zatem wynika z powyższego przepisu, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości.

Należy podkreślić, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli więc, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z powyższego wynika zatem, że aby przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w wyżej wskazanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, spełnione winny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

  • nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w tej działalności.

W przypadku zatem, gdy co najmniej jedna z ww. przesłanek nie zostanie spełniona wówczas odpłatne zbycie nieruchomości stanowi podstawę do zaliczenia tego przychodu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza - art. 10 ust. 1 pkt 3.

Nadmienić należy, iż w myśl art. 22g ust. 11 ww. ustawy, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku odrębnie.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, iż niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa) oraz żaden z małżonków w czasie jej trwania nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

W świetle art. 43 § 1 ww. Kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Natomiast zgodnie z art. 47 powołanego Kodeksu małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni od 2 stycznia 1995 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji dzianin. Początkowo Wnioskodawczyni prowadziła działalność wspólnie z małżonkiem bez zawartej formalnie umowy spółki cywilnej, tzw. spółka małżeńska. Prowadząc wspólnie działalność gospodarczą, Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem posiadali jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który został w 2001 r. zastąpiony dwoma wpisami na imię i nazwisko każdego z małżonków. Z dniem 31 grudnia 2005 r. Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej, a Jej małżonek kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Wnioskodawczyni 9 maja 2002 r. wspólnie z małżonkiem zakupili do celów prowadzonej działalności gospodarczej zabudowaną nieruchomość, która składa się z działki gruntu o obszarze 1 hektara 34 arów 789 metrów kwadratowych oraz kilku budynków, budowli i ogrodzenia. Nabycie zostało dokonane we wspólności ustawowej, która trwa nadal. Po zakończeniu działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię nieruchomość pozostała w ewidencji środków trwałych kontynuowanej przez Jej małżonka działalności gospodarczej. Budynki i grunty są wykorzystywane w działalności gospodarczej w całości i maja charakter użytkowy. Obecnie Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem chcą sprzedać opisywaną nieruchomość.

Wskazać należy, że odpłatne zbycie składnika majątkowego stanowiącego przedmiot majątku wspólnego małżonków, wykorzystywanego w działalności gospodarczej przez jednego z małżonków, stanowi w całości przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, jedynie tego podmiotu, który faktycznie przedmiotowy składnik wykorzystywał dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości, wykorzystywanej w prowadzonej przez męża Wnioskodawczyni działalności gospodarczej, nie spowoduje po Jej stronie powstania przychodu do opodatkowania.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, uznać należy, iż dochód uzyskany z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości (działki gruntu wraz z budynkami, budowlami i ogrodzeniem) nie będzie stanowił dla Wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął odpowiednio z końcem 2007 r.

Jednakże, nie można zgodzić się ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku i jego uzupełnieniu. Jak bowiem wskazano powyżej, w sytuacji, gdy przedmiotem odpłatnego zbycia jest składnik majątku wspólnego małżonków, wykorzystywany przez jednego z nich w działalności gospodarczej, podstawą określenia przychodu jest art. 14 ustawy i przychód ten powstaje wyłącznie u tego z małżonków, który składnik ten wykorzystywał w działalności gospodarczej. Zatem, skoro przedmiotowa nieruchomość – po zaprzestaniu prowadzenia działalności przez Wnioskodawczynię – w całości wykorzystywana była do celów działalności Jej małżonka, to cała kwota uzyskana ze sprzedaży stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku uznano za nieprawidłowe.

Końcowo wskazać należy, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej (t. j. z. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) – niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawczyni jako występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla męża Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj