Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4013.16.2019.2.MK
z 29 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2019 r. (data wpływu 15 stycznia 2019 r.) uzupełnionym pismem z 25 lutego 2019 r. (data wpływu 1 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie powstania zobowiązania podatkowego w związku z przeładunkiem przemieszczanych wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy jest:

  • nieprawidłowe – w zakresie przeładunku wyrobów akcyzowych, któremu będzie towarzyszyć etykietowanie lub/i nałożenie zagranicznych banderol podatkowych;
  • prawidłowe – w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie powstania zobowiązania podatkowego w związku z przeładunkiem przemieszczanych wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 25 lutego 2019 r. (data wpływu 1 marca 2019 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 14 lutego 2019 r. znak: 0111-KDIB3-3.4013.16.2019.1.MK.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie kompleksowej obsługi logistycznej podmiotów gospodarczych, w ramach której świadczy m.in. usługi w prowadzonym przez siebie składzie podatkowym. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka rozważa świadczenie usług związanych z przeładunkiem przesyłek zawierających wina, napoje fermentowane lub wyroby pośrednie (dalej: wyroby), o których mowa w art. 95-97 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 1114; dalej: ustawa akcyzowa lub ustawa), przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z wykorzystaniem systemu EMCS (dalej: System), a w niektórych przypadkach objętych również dodatkowo procedurą celną wywozu w systemie ECS. Przeładunki będą realizowane przez Spółkę w prowadzonym przez nią składzie podatkowym lub w magazynie Spółki zlokalizowanym poza tym składem.

Przeładunki odbywać się będą w trakcie przemieszczania wyrobów ze składu podatkowego znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska do składu podatkowego na terytorium kraju (innego niż skład podatkowy prowadzony przez Spółkę), do miejsca odbioru zarejestrowanego odbiorcy na terytorium kraju lub do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej (w przypadku objęcia wyrobów procedurą celną wywozu). W wyniku przeładunku przesyłki objęte jednym dokumentem e-AD, na podstawie którego odbywać się będzie ww. przemieszczenie, nie będą rozdzielane pomiędzy różne środki przewozowe.

W większości przypadków przeładunki będą realizowane przez Spółkę na zlecenie właściciela przeładowywanych wyrobów, który nabył je w państwie członkowskim UE, z którego wyroby te zostały wysłane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Właściciel tych wyrobów jako podmiot posiadający kontrolę nad przesyłką w trakcie jej przemieszczania w procedurze zawieszenia poboru akcyzy odpowiedzialny będzie za jej dostarczenie do miejsca przeznaczenia wskazanego w e-AD. W związku z tym, że właściciel wyrobów nie będzie podmiotem wysyłającym (prowadzącym skład podatkowy, z którego wyroby zostały wysłane) nie będzie miał on możliwości przesyłania do Systemu jakichkolwiek komunikatów związanych z tym przemieszczeniem, np. dotyczących przeładunku lub zmiany miejsca przeznaczenia przesyłki wskazanego w e-AD.

Przeładowywane wyroby nie będą przeznaczone do magazynowania przez Spółkę ani w składzie podatkowym Spółki ani poza nim. W związku z przeładunkiem w niektórych przypadkach może jednakże wystąpić potrzeba tymczasowego (maksymalnie do kilku dni) umieszczenia przesyłki w magazynie Spółki do czasu podstawienia nowego środka przewozowego/dostarczenia innych przesyłek w celu konsolidacji/załadowania na nowy środek przewozowy.

Nadzór nad przeładunkiem każdorazowo sprawować będzie właściwy Naczelnik Urzędu Celno- Skarbowego […], z którym Spółka uzgodni wcześniej sposób (formę, terminy) powiadamiania o planowanym przeładunku, a także sposób przekazywania Spółce decyzji Naczelnika o przeprowadzeniu ewentualnej kontroli/przeładunku w obecności wyznaczonego funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego.

Zarówno na środek transportu jak i na samą przesyłkę zawierającą przeładowywane wyroby będą mogły być nałożone zamknięcia urzędowe (plomby celne). W przypadku nałożenia plomb celnych na środek transportu przeładunek wymagać będzie ich zdjęcia i ewentualnego ponownego zaplombowania środka transportu, na który wyroby zostaną przeładowane. Za wyjątkiem sytuacji opisanej poniżej w scenariuszu 9 w trakcie przeładunku zamknięcia urzędowe nałożone na przesyłki pozostaną nienaruszone - Spółka nie będzie ich zdejmować ani w inny sposób w nie ingerować. Spółka posiadać będzie upoważnienie do zdejmowania zamknięć urzędowych podczas odbioru wyrobów akcyzowych wydane przez Naczelnika na podstawie art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. 2018 r., poz. 508, dalej: ustawa o KAS) oraz § 13 ust. 3 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie zamknięć urzędowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 434, ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie zamknięć urzędowych). Ponadto, Spółka wystąpi do Naczelnika o wydanie upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych podczas wysyłki wyrobów akcyzowych oraz wdroży procedurę ewidencjonowania zdjętych i nałożonych zamknięć urzędowych oraz procedurę przekazywania Naczelnikowi informacji o zdjętych i nałożonych zamknięciach urzędowych, zgodnie z wymogami § 13 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zamknięć urzędowych. Spółka spełnia warunki konieczne do uzyskania upoważnienia Naczelnika do zdejmowania oraz nakładania zamknięć urzędowych określone w § 13 ust. 3 pkt 4 lit. a rozporządzenia w sprawie zamknięć urzędowych, ponieważ posiada zatwierdzone akta weryfikacyjne, o których mowa w art. 109 ust. 1 ustawy o KAS, dla prowadzonego przez siebie składu podatkowego, oraz uzyskała zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy akcyzowej.

Poniżej Spółka przedstawia opis planowanego przez nią sposobu postępowania w trakcie realizacji przeładunku w zależności od miejsca przeładunku (skład podatkowy lub poza tym składem), zabezpieczenia środka przewozowego (plomby celne lub ich brak), miejsca przeznaczenia przesyłki (krajowy skład podatkowy/zarejestrowany odbiorca lub urząd celno-skarbowy na terytorium kraju nadzorujący wyprowadzenie wyrobów poza terytorium UE) oraz rodzaju przesyłki (przesyłka drobnicowa/kurierska lub inna).

Scenariusz 1

W przypadku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym (w magazynie niestanowiącym składu podatkowego):

  • przed dokonaniem przeładunku Spółka powiadomi o nim Naczelnika przekazując mu informacje o miejscu usługowego przeładunku wyrobów poza składem podatkowym, dacie i godzinie przeładunku, dokumentach towarzyszących przesyłce, danych środka przewozowego z przesyłką, danych środka przewozowego odbierającego przesyłkę (w przypadku jeśli będą dostępne w momencie powiadomienia) oraz braku nałożenia na środek przewozowy zamknięć urzędowych;
  • jeżeli w odpowiedzi na powiadomienie Naczelnik nie przekaże Spółce informacji o konieczności nadzoru nad przeładunkiem, Spółka przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w prowadzonym przez siebie magazynie;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie, odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskiwania w tej sprawie zgody Naczelnika.

Scenariusz 2

W przypadku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym (w magazynie niestanowiącym składu podatkowego):

  • przed dokonaniem przeładunku Spółka powiadomi o nim Naczelnika przekazując mu informacje o miejscu usługowego przeładunku wyrobów poza składem podatkowym, dacie godzinie przeładunku, dokumentach towarzyszących przesyłce, danych środka przewozowego z przesyłką, danych środka przewozowego odbierającego przesyłkę (w przypadku jeśli będą dostępne w momencie powiadomienia) oraz nałożeniu na środek przewozowy zamknięć urzędowych;
  • jeżeli w odpowiedzi na powiadomienie Naczelnik nie przekaże Spółce informacji o konieczności nadzoru nad przeładunkiem, Spółka przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego, zdejmie zamknięcia urzędowe nałożone na środek przewozowy i odnotuje je w ewidencji zdjętych zamknięć urzędowych;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w prowadzonym przez siebie magazynie;
  • w przypadku posiadania upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych Spółka nałoży je na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka i odnotuje je w ewidencji nałożonych zamknięć urzędowych;
  • Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie przekazując mu jednocześnie informację o zdjętych i ewentualnie nałożonych plombach celnych, odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika;
  • w przypadku jeśli Spółka nie będzie posiadała upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych a Naczelnik poinformuje ją o konieczności nałożenia tych zamknięć na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka, Spółka nie zwolni tego środka przewozowego do czasu nałożenia zamknięć urzędowych przez wyznaczonego funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego.

Scenariusz 3

W przypadku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym:

  • Spółka nie będzie powiadamiać Naczelnika o planowanym przeładunku i przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w magazynie stanowiącym część składu podatkowego, w którym realizowany będzie przeładunek;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie, odnotuje fakt dokonania przeładunku w ewidencji składu podatkowego oraz w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika;
  • podmiot wysyłający (skład podatkowy zlokalizowany na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE) nie będzie dokonywał zmiany miejsca przeznaczenia przesyłki w Systemie na skład podatkowy Spółki (miejscem przeznaczenia pozostanie skład podatkowy wskazany w wystawionym przez podmiot wysyłający dokumencie e-AD), a po dokonaniu przeładunku przemieszczenie będzie kontynuowane na podstawie oryginalnego dokumentu e-AD z uwzględnieniem informacji o przeładunku zamieszczonych w Systemie przez Naczelnika.

Scenariusz 4

W przypadku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym:

  • Spółka nie będzie powiadamiać Naczelnika o planowanym przeładunku i przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • Spółka zdejmie zamknięcia urzędowe nałożone na środek przewozowy i odnotuje je w ewidencji zdjętych zamknięć urzędowych;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w magazynie stanowiącym część składu podatkowego, w którym realizowany będzie przeładunek;
  • w przypadku posiadania upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych Spółka nałoży je na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka i odnotuje je w ewidencji nałożonych zamknięć urzędowych;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie przekazując mu jednocześnie informację o zdjętych i ewentualnie nałożonych plombach celnych, odnotuje fakt dokonania przeładunku w ewidencji składu podatkowego oraz w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika;
  • w przypadku jeśli Spółka nie będzie posiadała upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych powiadomi Naczelnika o tym, że przeładowywane wyroby zostały do niej dostarczone środkiem przewozowym, na który były nałożone plomby celne i jeśli Naczelnik w odpowiedzi poinformuje ją o konieczności nałożenia nowych plomb celnych na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka, Spółka nie zwolni tego środka przewozowego do czasu nałożenia tych zamknięć przez wyznaczonego funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • podmiot wysyłający (skład podatkowy zlokalizowany na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE) nie będzie dokonywał zmiany miejsca przeznaczenia przesyłki w Systemie na skład podatkowy Spółki (miejscem przeznaczenia pozostanie skład podatkowy wskazany w wystawionym przez podmiot wysyłający dokumencie e-AD), a po dokonaniu przeładunku przemieszczenie będzie kontynuowane na podstawie oryginalnego dokumentu e-AD z uwzględnieniem informacji o przeładunku zamieszczonych w Systemie przez Naczelnika.

Scenariusz 5

W przypadku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym (w magazynie niestanowiącym składu podatkowego):

  • przed dokonaniem przeładunku Spółka powiadomi o nim Naczelnika przekazując mu informacje o miejscu usługowego przeładunku wyrobów poza składem podatkowym, dacie i godzinie przeładunku, dokumentach towarzyszących przesyłce, danych środka przewozowego z przesyłką, danych środka przewozowego odbierającego przesyłkę (w przypadku jeśli będą dostępne w momencie powiadomienia) oraz braku nałożenia na środek przewozowy zamknięć urzędowych;
  • jeżeli w odpowiedzi na powiadomienie Naczelnik nie przekaże Spółce informacji o konieczności nadzoru nad przeładunkiem, Spółka przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w prowadzonym przez siebie magazynie;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie, odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika.

Scenariusz 6

W przypadku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym (w magazynie niestanowiącym składu podatkowego):

  • przed dokonaniem przeładunku Spółka powiadomi o nim Naczelnika przekazując mu informacje o miejscu usługowego przeładunku wyrobów poza składem podatkowym, dacie i godzinie przeładunku, dokumentach towarzyszących przesyłce, danych środka przewozowego z przesyłką, danych środka przewozowego odbierającego przesyłkę (w przypadku jeśli będą dostępne w momencie powiadomienia) oraz nałożeniu na środek przewozowy zamknięć urzędowych;
  • jeżeli w odpowiedzi na powiadomienie Naczelnik nie przekaże Spółce informacji o konieczności nadzoru nad przeładunkiem, Spółka przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego, zdejmie zamknięcia urzędowe nałożone na środek przewozowy i odnotuje je w ewidencji zdjętych zamknięć urzędowych;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w prowadzonym przez siebie magazynie;
  • w przypadku posiadania upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych Spółka nałoży je na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka i odnotuje je w ewidencji nałożonych zamknięć urzędowych;
  • Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie przekazując mu jednocześnie informację o zdjętych i ewentualnie nałożonych plombach celnych, odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika;
  • w przypadku jeśli Spółka nie będzie posiadała upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych a Naczelnik poinformuje ją o konieczności nałożenia tych zamknięć na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka, Spółka nie zwolni tego środka przewozowego do czasu nałożenia zamknięć urzędowych przez wyznaczonego funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego.

Scenariusz 7

W przypadku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym:

  • Spółka nie będzie powiadamiać Naczelnika o planowanym przeładunku i przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w magazynie stanowiącym część składu podatkowego, w którym realizowany będzie przeładunek;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie, odnotuje fakt dokonania przeładunku w ewidencji składu podatkowego oraz w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika;
  • podmiot wysyłający (skład podatkowy zlokalizowany na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE) nie będzie dokonywał zmiany miejsca przeznaczenia przesyłki w Systemie na skład podatkowy Spółki (miejscem przeznaczenia pozostanie urząd celno-skarbowy wskazany w wystawionym przez podmiot wysyłający dokumencie e-AD), a po dokonaniu przeładunku przemieszczenie będzie kontynuowane na podstawie oryginalnego dokumentu e-AD z uwzględnieniem informacji o przeładunku zamieszczonych w Systemie przez Naczelnika.

Scenariusz 8

W przypadku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym:

  • Spółka nie będzie powiadamiać Naczelnika o planowanym przeładunku i przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • Spółka zdejmie zamknięcia urzędowe nałożone na środek przewozowy i odnotuje je w ewidencji zdjętych zamknięć urzędowych;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w magazynie stanowiącym część składu podatkowego, w którym realizowany będzie przeładunek;
  • w przypadku posiadania upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych Spółka nałoży je na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka i odnotuje je w ewidencji nałożonych zamknięć urzędowych;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie przekazując mu jednocześnie informację o zdjętych i ewentualnie nałożonych plombach celnych, odnotuje fakt dokonania przeładunku w ewidencji składu podatkowego oraz w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika;
  • w przypadku jeśli Spółka nie będzie posiadała upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych powiadomi Naczelnika o tym, że przeładowywane wyroby zostały do niej dostarczone środkiem przewozowym, na który były nałożone plomby celne i jeśli Naczelnik w odpowiedzi poinformuje ją o konieczności nałożenia nowych plomb celnych na środek przewozowy, na który zostanie przeładowana przesyłka, Spółka nie zwolni tego środka przewozowego do czasu nałożenia tych zamknięć przez wyznaczonego funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • podmiot wysyłający (skład podatkowy zlokalizowany na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE) nie będzie dokonywał zmiany miejsca przeznaczenia przesyłki w Systemie na skład podatkowy Spółki (miejscem przeznaczenia pozostanie urząd celno- skarbowy wskazany w wystawionym przez podmiot wysyłający dokumencie e-AD), a po dokonaniu przeładunku przemieszczenie będzie kontynuowane na podstawie oryginalnego dokumentu e-AD z uwzględnieniem informacji o przeładunku zamieszczonych w Systemie przez Naczelnika.

Scenariusz 9

W przypadku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w przesyłce, na którą zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym w sytuacji gdy przeładunkowi towarzyszyć będzie etykietowanie lub/i nałożenie przez Spółkę na te wyroby zagranicznych banderol podatkowych:

  • Spółka nie będzie powiadamiać Naczelnika o planowanym przeładunku i przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • Spółka zdejmie zamknięcia urzędowe nałożone na przesyłkę i odnotuje je w ewidencji zdjętych zamknięć urzędowych;
  • w celu nałożenia na wyroby etykiet lub/i zagranicznych banderol podatkowych, a także w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w magazynie stanowiącym część składu podatkowego, w którym realizowany będzie przeładunek;
  • w przypadku posiadania upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych Spółka nałoży je na przesyłkę i odnotuje je w ewidencji nałożonych zamknięć urzędowych;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie przekazując mu jednocześnie informację o zdjętych i ewentualnie nałożonych plombach celnych, odnotuje fakt dokonania przeładunku w ewidencji składu podatkowego oraz w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskania w tej sprawie zgody Naczelnika;
  • w przypadku jeśli Spółka nie będzie posiadała upoważnienia do nakładania zamknięć urzędowych powiadomi Naczelnika o tym, że przeładowywane wyroby zostały do niej dostarczone w przesyłce, na którą były nałożone plomby celne i jeśli Naczelnik w odpowiedzi poinformuje ją o konieczności nałożenia nowych plomb celnych na przesyłkę, Spółka nie zwolni środka przewozowego, na który przeładowane zostały wyroby do czasu nałożenia tych zamknięć przez wyznaczonego funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • podmiot wysyłający (skład podatkowy zlokalizowany na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE) nie będzie dokonywał zmiany miejsca przeznaczenia przesyłki w Systemie na skład podatkowy Spółki (miejscem przeznaczenia pozostanie urząd celno- skarbowy wskazany w wystawionym przez podmiot wysyłający dokumencie e-AD), a po dokonaniu przeładunku przemieszczenie będzie kontynuowane na podstawie oryginalnego dokumentu e-AD z uwzględnieniem informacji o przeładunku zamieszczonych w Systemie przez Naczelnika.

Scenariusz 10

Wnioskodawca planuje także zaoferować klientom usługi przeładunkowe polegające na przeładunku tzw. drobnicowych/kurierskich partii wyrobów, wysyłanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy ze składu podatkowego zlokalizowanego w innym niż Polska państwie UE do krajowego składu podatkowego lub do miejsca odbioru zarejestrowanego odbiorcy na terytorium kraju. W wyniku przeładunku dojdzie do dekonsolidacji, tj. rozdzielenia przesyłek dostarczonych zbiorczo jednym środkiem przewozowym do magazynu Spółki, a następnie załadowania ich na nowy środek przewozowy w celu dostarczenia bezpośrednio do poszczególnych odbiorców, do których zostały zaadresowane. Scenariusz ten obejmuje przesyłki, w przypadku których z uwagi na ekonomikę transportu nie ma uzasadnienia aby ich transport i dostawa zostały zorganizowane bezpośrednio z miejsca ich nadania do miejsca przeznaczenia. W rezultacie, ich odbiór, transport oraz doręczenie odbywa się w tzw. systemie drobnicowym, na który składają się zasadniczo odbiór przesyłki przez przewoźnika lokalnego, przyjęcie przesyłki do magazynu konsolidacyjnego, przewóz przesyłki do właściwego magazynu dystrybucyjnego/dekonsolidacyjnego oraz dostarczenie przesyłki do odbiorcy przez przewoźnika lokalnego.

Każda z takich przesyłek będzie stanowić odrębną, niepodzielną, zapakowaną całość, i przemieszczana będzie na podstawie osobnego dokumentu e-AD, wskazującego m.in. odbiorcę oraz miejsce dostarczenia przesyłki (krajowy skład podatkowy lub miejsce odbioru zarejestrowanego odbiorcy na terytorium kraju).

W tych przypadkach przeładunek będzie realizowany przez Spółkę poza składem podatkowym (w magazynie niestanowiącym składu podatkowego), a na środek przewozowy nie będą nałożone zamknięcia urzędowe. Usługę transportową świadczyć będą zarówno firmy specjalizujące się w przesyłkach kurierskich jak i inne profesjonalne firmy przewozowe. Cała trasa przewozu od podmiotu wysyłającego do podmiotu odbierającego (krajowego składu podatkowego lub zarejestrowanego odbiorcy) wskazanego w dokumencie e-AD (w trakcie której nastąpi przeładunek realizowany przez Spółkę) będzie objęta pojedynczym zleceniem transportowym/spedycyjnym. Przeładunek nie będzie wiązał się z naruszeniem zawartości przesyłki, a zamknięcia urzędowe lub inne zabezpieczenia handlowe naniesione na opakowania wyrobów (np. paletę, skrzynkę, karton) nie zostaną w wyniku przeładunku naruszone.

W tym scenariuszu:

  • Spółka nie będzie powiadamiać Naczelnika o planowanym przeładunku i przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w prowadzonym przez siebie magazynie;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie, odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskiwania w tej sprawie zgody Naczelnika.

Scenariusz 11

W ostatnim scenariuszu Spółka planuje zaoferować klientom usługi przeładunkowe polegające na rozładunku tzw. drobnicowych/kurierskich partii wyrobów, objętych jednocześnie procedurą celną wywozu oraz procedurą zawieszenia poboru akcyzy, w celu dokonania ich konsolidacji i załadunku na zbiorczy środek przewozowy. Podobnie jak scenariusz nr 10, scenariusz ten obejmuje przesyłki, w przypadku których z uwagi na ekonomikę transportu nie ma uzasadnienia aby ich transport i dostawa zostały zorganizowane bezpośrednio z miejsca ich nadania do miejsca przeznaczenia. W rezultacie, ich odbiór, transport oraz doręczenie odbywa się w tzw. systemie drobnicowym, na który składają się zasadniczo odbiór przesyłki przez przewoźnika lokalnego, przyjęcie przesyłki do magazynu konsolidacyjnego, przewóz przesyłki do właściwego magazynu dystrybucyjnego/dekonsolidacyjnego oraz dostarczenie przesyłki do odbiorcy przez przewoźnika lokalnego.

Każda z takich przesyłek będzie stanowić odrębną, niepodzielną, zapakowaną całość, przemieszczana będzie na podstawie osobnego dokumentu e-AD oraz osobnego wywozowego dokumentu towarzyszącego (EAD). Miejscem przeznaczenia tych przesyłek będzie urząd celno- skarbowy na terytorium kraju, który będzie nadzorował wyprowadzenie wyrobów poza terytorium UE. W tych przypadkach przeładunek będzie realizowany przez Spółkę poza składem podatkowym (w magazynie niestanowiącym składu podatkowego), a na środek przewozowy nie będą nałożone zamknięcia urzędowe. Usługę transportową świadczyć będą zarówno firmy specjalizujące się w przesyłkach kurierskich jak i inne profesjonalne firmy przewozowe. Cała trasa przewozu od podmiotu wysyłającego do urzędu celno-skarbowego wskazanego w dokumencie e-AD (w trakcie której nastąpi przeładunek realizowany przez Spółkę) będzie objęta pojedynczym zleceniem transportowym/spedycyjnym. Przeładunek nie będzie wiązał się z naruszeniem zawartości przesyłki, a zamknięcia urzędowe lub inne zabezpieczenia handlowe naniesione na opakowania wyrobów (np. paletę, skrzynkę, karton) nie zostaną w wyniku przeładunku naruszone.

W tym scenariuszu:

  • Spółka nie będzie powiadamiać Naczelnika o planowanym przeładunku i przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza urzędu celno-skarbowego;
  • w razie konieczności oczekiwania na podstawienie nowego środka przewozowego lub/i dostarczenie pozostałych przesyłek podlegających konsolidacji Spółka tymczasowo umieści przesyłkę w prowadzonym przez siebie magazynie;
  • po zakończeniu przeładunku Spółka poinformuje Naczelnika o zakończonym przeładunku celem zamieszczenia przez niego odpowiednich informacji w Systemie, odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki i zwolni środek przewozowy bez konieczności uzyskiwania w tej sprawie zgody Naczelnika.

W uzupełnieniu wniosku z 25 lutego 2019 r. (data wpływu 1 marca 2019 r.) Wnioskodawca wskazał:

  • W zakresie opisanych we wniosku scenariuszy związanych z przeładunkiem wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym, Wnioskodawca będzie posiadał zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, które będzie obejmować m.in. działalność polegającą na przeładunku wyrobów akcyzowych;
  • Przeładunek przesyłek drobnicowych/kurierskich będzie stałym elementem działalności Wnioskodawcy, tzn. usługi tego rodzaju będą znajdować się w stałej ofercie Spółki a Spółka będzie gotowa je świadczyć dla każdego klienta, z którym podpisze odpowiednią umowę. Faktyczna częstotliwość wykonywania tych usług uzależniona będzie oczywiście od zapotrzebowania zgłaszanego przez klientów Spółki i rozwoju rynku tego rodzaju usług;
  • Przeładowywane wyroby nie będą przeznaczone do magazynowania przez Spółkę ani w składzie podatkowym Spółki ani poza nim. W związku z przeładunkiem w niektórych przypadkach może jednakże wystąpić potrzeba tymczasowego (maksymalnie do kilku dni) umieszczenia przesyłki w magazynie Spółki do czasu podstawienia nowego środka przewozowego/dostarczenia innych przesyłek w celu konsolidacji/załadowania na nowy środek przewozowy. W takich przypadkach tymczasowe umieszczanie przeładowywanych przez Spółkę przesyłek w jej magazynie podyktowane będzie charakterem prowadzonej działalności przeładunkowej i będzie stanowić nieodzowny element czynności przeładunku wyrobów akcyzowych służący zarówno jak najszybszemu dostarczeniu tych wyrobów do miejsca odbioru jak i usprawnieniu całego procesu logistycznego związanego z przeładunkiem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy opisany w scenariuszu nr 1 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  2. Czy opisany w scenariuszu nr 2 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  3. Czy opisany w scenariuszu nr 3 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  4. Czy opisany w scenariuszu nr 4 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  5. Czy opisany w scenariuszu nr 5 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  6. Czy opisany w scenariuszu nr 6 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę poza składem podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  7. Czy opisany w scenariuszu nr 7 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  8. Czy opisany w scenariuszu nr 8 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w środku przewozowym, na który zostały nałożone zamknięcia urzędowe, przeładowywanych przez Spółkę w składzie podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  9. Czy opisany w scenariuszu nr 9 sposób postępowania Spółki związany z realizacją w składzie podatkowym przeładunku wyrobów objętych procedurą celną wywozu w państwie członkowskim wysyłki, przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE, umieszczonych w przesyłkach, na które zostały nałożone zamknięcia urzędowe, w sytuacji gdy przeładunkowi towarzyszyć będzie etykietowanie lub/i nałożenie przez Spółkę na te wyroby zagranicznych banderol podatkowych, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  10. Czy opisany w scenariuszu nr 10 sposób postępowania Spółki w przypadku realizacji przeładunku związanego z dekonsolidacją przesyłek kurierskich/drobnicowych wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy środkiem przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, dokonanego poza składem podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?
  11. Czy opisany w scenariuszu nr 11 sposób postępowania Spółki w przypadku realizacji przeładunku związanego z konsolidacją przesyłek kurierskich/drobnicowych wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy i jednocześnie procedurze celnej wywozu, środkiem przewozowym, na który nie zostały nałożone zamknięcia urzędowe, dokonanego poza składem podatkowym, zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w tym scenariuszu nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki, opisany w scenariuszach od 1 do 11 sposób postępowania Spółki związany z realizacją przeładunków wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy zapewni ciągłość realizacji tej procedury, dzięki czemu w efekcie przeładunku dokonanego w każdym z tych scenariuszy nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Uwagi ogólne

Zgodnie z art. 40 ust. 2 pkt 2 i 4 ustawy akcyzowej, procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie, jeżeli wyroby akcyzowe są przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do składu podatkowego na terytorium kraju oraz ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

  1. zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
  2. złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.

Art. 42 ustawy akcyzowej wśród okoliczności powodujących zakończenie tej procedury wymienia m.in. naruszenie warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy (art. 42 ust. 1 pkt 5 ustawy). Możliwość dokonania przeładunku wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym została wprost przewidziana w przepisach ustawy akcyzowej. Zgodnie z art. 47 ust. 4 ustawy, przeładunek wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem sytuacji:

  1. losowych, w przypadkach, w których dokonanie przeładunku jest możliwe tylko w miejscu zdarzenia losowego;
  2. w których dochodzi do zmiany środka transportu, a przeładowane wyroby akcyzowe w całości są przemieszczane do jednego miejsca odbioru wskazanego w e-AD albo w dokumencie zastępującym e-AD.

Szczegółowe warunki dokonywania przeładunku wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy poza składem podatkowym reguluje rozdział 3 wydanego na podstawie w art. 55 ust. 3 ustawy, rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 334; dalej: rozporządzenie).

Stosownie do § 7 rozporządzenia, przeładunek wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy poza składem podatkowym odbywa się w obecności lub za wiedzą naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na miejsce dokonywania przeładunku.

W przypadku przeładunku, o którym mowa w § 7 rozporządzenia, gdy przemieszczanie wyrobów akcyzowych odbywa się z zastosowaniem Systemu, naczelnik urzędu celno-skarbowego właściwy ze względu na miejsce dokonywania przeładunku zamieszcza w Systemie informacje dotyczące przeładunku określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 41h ust. 2 ustawy (§ 8 ust. 1 rozporządzenia). W § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie informacji umieszczanych w Systemie oraz w e-AD (Dz.U. z 2017 r., poz. 388 ze zm.) wskazano jedynie, iż do Systemu dostarcza się informacje dotyczące przeładunku wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy poza składem podatkowym.

Gdy przeładunek poza składem podatkowym odbywa się jedynie za wiedzą naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na miejsce dokonywania przeładunku, z wyłączeniem jego obecności, podmiot dokonujący przeładunku niezwłocznie przekazuje naczelnikowi informacje o przeładunku, w celu ich zamieszczenia w Systemie (§ 8 ust. 2 rozporządzenia).

Przy czym zauważyć należy, iż zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia, powyższe obowiązki nie mają zastosowania w przypadku wyrobów akcyzowych przesyłanych w formie przesyłek kurierskich, gdy:

  1. dla każdej przesyłki wyrobów akcyzowych, stanowiącej odrębną, niepodzielną, zapakowaną całość, wystawiany jest oddzielny e-AD;
  2. przeładunek polega wyłącznie na przeniesieniu przesyłki wyrobów akcyzowych z jednego na drugi środek transportu, bez naruszenia zawartości tej przesyłki;
  3. zamknięcia urzędowe lub inne zabezpieczenia stosowane w obrocie handlowym, naniesione na opakowania wyrobów akcyzowych, nie ulegają uszkodzeniu.

W odniesieniu do wymogów związanych z nakładaniem zamknięć urzędowych należy wyjaśnić, iż zamknięcia urzędowe są nakładane w przypadku zaistnienia przesłanek określonych § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zamknięć urzędowych, m.in. gdy jest to niezbędne ze względu na warunki procedury celnej, w celu zapewnienia tożsamości towarów lub ich identyfikacji, a także w przypadku, gdy wysyłka wyrobów akcyzowych, z wyjątkiem wyrobów energetycznych objętych kontrolą celno-skarbową, odbywa się w obecności funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, lub pracownika urzędu celno-skarbowego.

Zamknięcia urzędowe są zdejmowane w przypadku, gdy ustanie przyczyna ich nałożenia oraz w celu przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej (§ 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zamknięć urzędowych).

W przypadku uzyskania przez Spółkę upoważnienia do zdejmowania i nakładania zamknięć urzędowych oraz wdrożenia procedury ewidencjonowania nałożonych i zdjętych zamknięć urzędowych oraz procedury przekazywania Naczelnikowi informacji o nałożeniu lub zdjęciu zamknięć urzędowych (§ 13 ust. 4 rozporządzeniu w sprawie zamknięć urzędowych), Spółka nie będzie zobowiązana odrębnie informować Naczelnika o planowanym zdjęciu lub nałożeniu zamknięć, a także nie będzie musiała uzyskiwać zgody na podjęcie takich czynności.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 1, 2, 5 i 6

Jak wskazano w art. 47 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, przeładunek wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się poza składem podatkowym jeśli dochodzi do zmiany środka transportu, a przeładowane wyroby akcyzowe w całości są przemieszczane do jednego miejsca odbioru wskazanego w e-AD albo w dokumencie zastępującym e-AD.

Dodatkowo, zgodnie z § 7 rozporządzenia, w przypadku przeładunku wyrobów opisywanych w zdarzeniu przyszłym przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy w formie innej niż przesyłki kurierskie, dokonywanego poza składem podatkowym, Spółka będzie zobowiązana do powiadomienia Naczelnika o planowanym przeładunku. Przepisy nie precyzują w jakiej formie i w jakim terminie Spółka powinna dokonać takiego powiadomienia. Gdy przeładunek odbywa się na terytorium kraju a podmiotem wysyłającym jest podmiot krajowy jest on obowiązany do przesłania do Systemu komunikatu PL 812 informującego o przeładunku ze wskazaniem m.in. dokładnego miejsca przeładunku, daty i czasu przeładunku oraz kodu urzędu celnego, na terenie właściwości którego będzie dokonywany przeładunek. W przypadkach opisanych w zdarzeniu przyszłym komunikat PL 812 nie znajdzie jednak zastosowania, gdyż podmiotem wysyłającym będzie podmiot prowadzący skład podatkowy znajdujący się w innym niż Polska państwie członkowskim UE.

Jak wskazano w zdarzeniu przyszłym, przeładowane wyroby akcyzowe w całości będą przemieszczane do jednego miejsca odbioru wskazanego w e-AD albo w dokumencie zastępującym e-AD.

Równocześnie, Spółka dopełni obowiązku poinformowania o przeładunku właściwego organu - zostanie on poinformowany o przeładunku w sposób i w terminie uzgodnionym z Naczelnikiem.

Jeżeli Naczelnik w uzgodnionym terminie nie przekaże informacji o konieczności nadzoru nad przeładunkiem, Spółka przystąpi do przeładunku bez obecności funkcjonariusza służby celno- skarbowej.

Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia, po zakończeniu przeładunku, Spółka drogą mailową poinformuje Naczelnika o zakończeniu przeładunku, celem zamieszczenia przez niego informacji w Systemie.

Dodatkowo, Spółka odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki.

Poprawność zaproponowanego przez Spółkę sposobu poinformowania Naczelnika o przeładunku potwierdza m.in. interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 września 2013 r., sygn. IBPP4/443-296/13/LG, w której organ zaakceptował stanowisko wnioskodawcy wskazujące, iż: „W przypadku przeładunku wyrobów akcyzowych, które przemieszczane są na podstawie dokumentu e-AD, powiadomienie takie następuje co do zasady poprzez wysłanie komunikatu (PL 812) w systemie EMCS. Jednak, w przypadku przemieszczenia Wyrobów, taka forma powiadomienia jest niemożliwa, są one bowiem przemieszczane poza systemem EMCS na podstawie dokumentów handlowych, a nie dokumentów e-AD.

W związku z tym, zdaniem Spółki, przyjęta forma powiadomienia powinna przede wszystkim umożliwiać ewentualną, obecność naczelnika właściwego urzędu celnego przy dokonywanym przeładunku. Warunek ten będzie spełniony w przypadku powiadomień wysyłanych przez Spółkę (jak wskazano w stanie faktycznym, informacja o przeładunku Wyrobów zostanie wysłana do naczelnika właściwego urzędu celnego z odpowiednim wyprzedzeniem). Ponadto, informacja o planowanym przeładunku wysłana zostanie za pomocą ogólnie dostępnych i powszechnie stosowanych w działalności biznesowej środków komunikacji, tj. faksu lub poczty elektronicznej.”

Podsumowując, mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy oraz zaproponowany przez Spółkę sposób dokonania przeładunku wyrobów poza składem podatkowym należy uznać, iż zapewni on ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, gdyż będzie wiązał się z wypełnieniem wszelkich obowiązków nałożonych na Spółkę przepisami prawa, w tym warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 3, 4, 7, 8 i 9

Możliwość dokonania przeładunku wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym została wprost przewidziana w art. 47 ust. 4 ustawy. Na taką możliwość wskazuje również sama definicja składu podatkowego zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy akcyzowej, zgodnie z którą skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Ustawa nie tylko wprost przewiduje możliwość dokonania przeładunku w składzie podatkowym, ale też wyraźnie odróżnia tę czynność od innych czynności dokonywanych w składzie podatkowym - produkcji, magazynowania, wprowadzenia wyrobów akcyzowych do składu podatkowego i wyprowadzenia wyrobów ze składu. Tym samym, przeładunek, magazynowanie, wprowadzenie i wyprowadzenie z/do składu podatkowego stanowią na gruncie przepisów akcyzowych czynności odrębne.

Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy zaznaczyć, że jedyną czynnością wskazaną w art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy akcyzowej, która będzie wykonywana w składzie podatkowym Spółki, będzie przeładunek wyrobów z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Nie zmienia tej konkluzji fakt, iż ze względów technicznych wyroby będą w niektórych przypadkach oczekiwać kilka dni w składzie podatkowym na konsolidację/załadowanie na nowy środek transportu, ponieważ w praktyce realizacji czynności przeładunkowych tego typu sytuacje mają charakter standardowy. Jak Spółka zaznaczyła w opisie zdarzenia przyszłego, żadna z przeładowywanych przesyłek nie będzie przeznaczona do magazynowania w składzie podatkowym Spółki - jej miejscem przeznaczenia zgodnie z dokumentami przewozowymi będzie zawsze inny skład podatkowy lub urząd celno-skarbowy wskazany w e-AD. Powyższe oznacza, że Spółka w związku z przeładunkiem nie będzie dokonywać w składzie podatkowym wprowadzenia wyrobów do składu podatkowego, magazynowania, a następnie wyprowadzenia ich ze składu podatkowego.

W związku z przeładunkiem nie będzie zgłaszana zmiana miejsca przeznaczenia przesyłki w Systemie (na skład podatkowy Spółki), ponieważ skład podatkowy Spółki nie będzie miejscem przeznaczenia przesyłki. Miejscem tym będzie w dalszym ciągu skład podatkowy lub urząd celno-skarbowy wskazany przez podmiot wysyłający w dokumencie e-AD, a po dokonaniu przeładunku przemieszczenie będzie kontynuowane na podstawie tego samego dokumentu e-AD.

Ze względu na dokonywanie przeładunku w składzie podatkowym Spółka nie będzie obowiązana do wypełniania obowiązków wskazanych w § 7-8 rozporządzenia.

Spółka poinformuje jednak Naczelnika o zakończeniu przeładunku, celem zamieszczenia przez niego informacji w Systemie, na podstawie art. 41h ust. 1 ustawy. Spółka odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki.

Spółka odnotuje także przeładunek w ewidencji składu podatkowego. Podstawowe wymogi w zakresie tej ewidencji określone zostały w art. 138a ustawy akcyzowej. Obowiązkowe elementy składowe ewidencji zostały natomiast szczegółowo wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz. U. z 2018 r., poz. 643 ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie ewidencji). Zgodnie z § 23 rozporządzenia w sprawie ewidencji: „Część ewidencji, dotycząca wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, innych niż wyroby energetyczne magazynowane w jednym zbiorniku z wyrobami o innych statusach, składa się z zestawień danych dotyczących wyrobów akcyzowych:

(...)

2) przeładowywanych w składzie podatkowym, które zawiera:

  1. nazwy przeładowywanych wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. daty: wprowadzenia wyrobów akcyzowych do składu podatkowego, dokonania przeładunku oraz wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego,
  4. dane identyfikacyjne środka transportu, z którego wyroby akcyzowe zostały przeładowane, oraz środka transportu, na który wyroby akcyzowe zostały przeładowane,
  5. imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz numer identyfikacyjny, w szczególności numer identyfikacji podatkowej (NIP), właściciela wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy,
  6. numer referencyjny e-AD, a jeżeli System jest niedostępny - lokalny numer referencyjny umieszczony w dokumencie zastępującym e-AD, albo numer identyfikacyjny dokumentu handlowego, w przypadku wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na podstawie którego wyroby akcyzowe zostały wprowadzone do składu podatkowego,
  7. kwotę podatku akcyzowego, której pobór został zawieszony;

(...)

6) wyprowadzonych ze składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy przez podmiot prowadzący skład podatkowy, z wyłączeniem wyprowadzanych po przeładunku, które zawiera: (...)”

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, regulacje dotyczące sposobu prowadzenia ewidencji składu podatkowego bardzo szczegółowo określają zakres informacji, które powinny być w niej wykazane. Ustawodawca wprowadził obowiązek osobnego odnotowywania przeładunku w ewidencji, tym samym wyraźnie oddzielił wyroby magazynowane w składzie podatkowym od tych podlegających wyłącznie przeładunkowi. Związane jest to z tym, że - jak Spółka zaznaczyła powyżej - przeładunek wyrobów akcyzowych stanowi czynność odrębną od ich magazynowania, wprowadzenia i wyprowadzenia z/do składu podatkowego.

Mając na uwadze powyższe, Spółka będzie zobowiązana do zaewidencjonowania przeładunku wyrobów w składzie podatkowym, w zakresie określonym w § 23 pkt 2 rozporządzenia w sprawie ewidencji.

W odniesieniu do scenariusza nr 9 Spółka zwraca dodatkowo uwagę, że banderole podatkowe, które Spółka będzie nakładać na wyroby będą banderolami zagranicznymi, a tym samym nie będą znakami akcyzy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 17 ustawy akcyzowej. Tym samym, w związku z tymi operacjami Spółka nie będzie zobowiązana do stosowania przepisów akcyzowych oraz regulacji w zakresie kontroli celno-skarbowej związanych z nakładaniem polskich znaków akcyzy.

Podsumowując, zaproponowany przez Spółkę sposób dokonania przeładunku wyrobów w składzie podatkowym zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, gdyż będzie wiązał się z wypełnieniem wszelkich obowiązków nałożonych na Spółkę przepisami prawa, w tym warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. W konsekwencji, dokonanie przeładunku nie spowoduje powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 10 i 11

Jak Spółka wskazała powyżej, zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia, obowiązki informacyjne zawarte w § 7 i § 8 rozporządzenia nie mają zastosowania w przypadku wyrobów akcyzowych przesyłanych w formie przesyłek kurierskich, gdy:

  1. dla każdej przesyłki wyrobów akcyzowych, stanowiącej odrębną, niepodzielną, zapakowaną całość, wystawiany jest oddzielny e-AD;
  2. przeładunek polega wyłącznie na przeniesieniu przesyłki wyrobów akcyzowych z jednego na drugi środek transportu, bez naruszenia zawartości tej przesyłki;
  3. zamknięcia urzędowe lub inne zabezpieczenia stosowane w obrocie handlowym, naniesione na opakowania wyrobów akcyzowych, nie ulegają uszkodzeniu.

Wszystkie powyższe warunki zostaną przez Spółkę wypełnione w scenariuszach nr 10 i 11 opisanych w zdarzeniu przyszłym. Jak Spółka wskazała w opisie tych scenariuszy, realizowany przez nią przeładunek będzie dotyczył sytuacji:

  • przeładunku tzw. drobnicowych/kurierskich partii towarów,
  • każda przesyłka będzie stanowić odrębną, niepodzielną, zapakowaną całość, objętą osobnym dokumentem e-AD,
  • przeładunek nie będzie wiązał się z naruszeniem zawartości przesyłki,
  • w niektórych przypadkach konieczne może się okazać tymczasowe przechowanie przesyłki w magazynie Spółki do czasu podstawienia nowego środka przewozowego lub/i dostarczenia pozostałych przesyłek podlegających konsolidacji - w opinii Spółki okoliczność ta nie będzie oznaczała naruszenia warunku, o którym mowa w § 8 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, co potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2016 r., sygn. IBPP4/4513-17/16/MK,
  • zamknięcia urzędowe lub inne zabezpieczenia stosowane w obrocie handlowym, naniesione na opakowania wyrobów akcyzowych (np. paleta, skrzynka, karton) nie zostaną w wyniku przeładunku naruszone.

W związku z powyższym, w omawianych scenariuszach Spółka nie będzie zobowiązana do poinformowania Naczelnika o planowanym przeładunku. Spółka poinformuje jednak Naczelnika o zakończeniu przeładunku, celem zamieszczenia przez niego informacji w Systemie na podstawie art. 41h ust. 1 ustawy. Ponadto, Spółka odnotuje fakt dokonania przeładunku w dokumentach załączonych do przesyłki.

W odniesieniu do zakresu zastosowania § 8 ust. 3 rozporządzenia Spółka pragnie zaznaczyć, iż zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych określenie „przesyłki kurierskie” należy rozumieć szeroko, biorąc pod uwagę zarówno okoliczności transportu wyrobów jak i charakter przewoźnika. Przykładowo, w informacji zamieszczonej na stronach Ministerstwa Finansów „Przeładunek przesyłek kurierskich w trakcie przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy” (informacja opublikowana dnia 26 lutego 2013 r., zaktualizowana dnia 8 czerwca 2017 r.) Minister Finansów wskazuje, iż: „Co prawda przepisy o podatku akcyzowym nie zawierają definicji „przesyłki kurierskiej", jednakże, patrząc na warunki zastosowania uproszczonego przeładunku przesyłek kurierskich, wskazać należy, że przedmiotowe ułatwienie dotyczy przesyłek wyrobów akcyzowych, stanowiących odrębną, niepodzielną, zapakowaną całość, zamkniętych urzędowo lub zabezpieczonych w inny sposób, stosowany w obrocie handlowym. Z kolei patrząc na cechy podmiotu dokonującego przesyłek kurierskich należy zauważyć, że przeładunek wyrobów akcyzowych podyktowany jest charakterem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Działalność ta, której nieodzownym elementem jest czynność przeładunku, wspomagana, m.in. pracą sortowni, służy jak najszybszemu dostarczeniu wyrobów akcyzowych do miejsca odbioru. Oczywiście takiego przeładunku, stosownie do obowiązujących przepisów, można dokonać, o ile mamy gwarancję, że wyroby przeniesione na inny środek transportu są tożsame z tymi, pierwotnie wysłanymi ze składu podatkowego. W przypadku, gdy nie dochodzi do uszkodzenia nałożonych na opakowania zamknięć urzędowych lub innych zabezpieczeń stosowanych w obrocie handlowym, które uniemożliwiają dostęp do wnętrza przesyłki bez uszkodzenia jej stanu zabezpieczenia, można uznać, że przeładowywane wyroby są tymi samymi wyrobami, które zostały wysłane przez nadawcę. Z uwagi na zagwarantowanie w takim przypadku zachowania tożsamości i ilości przewożonych przesyłek, odstąpiono w stosunku do firm przewozowych (kurierskich) od dochowania warunków określonych dla podmiotów dokonujących przeładunku.

Mając na uwadze powyższe, przesyłką kurierską jest każda przesyłka o przyśpieszonym przewozie i doręczeniu wykonana przez podmiot zawodowo się tym trudniący. Przesyłek kurierskich mogą dokonywać podmioty prowadzące działalność w zakresie realizowania usług transportowych, w przypadku których przeładunek stanowi stały element działania, dostarczające przesyłki wyrobów akcyzowych do różnych odbiorców i dokonujące czynności sortowania tych przesyłek.”

Prawidłowość stanowiska Spółki potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2013 r., sygn. IPPP3/443-690/13-2/KB, która odnosiła się do analogicznego przepisu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz. U. 2010 r. Nr 158 poz. 1065, ze zm.). W interpretacji tej Dyrektor wskazał, iż § 8 ust. 3 rozporządzenia ma zastosowanie do przesyłek drobnicowych, tj. przesyłek o małej masie ładunkowej, w przypadku których pojedyncze ładunki wielu nadawców są zbierane i łączone przez spedytora, a następnie wysyłane jako ładunek zbiorowy do poszczególnych odbiorców: „słowa zawarte w § 12 ust. 4 rozporządzenia - „forma przesyłek kurierskich”, mają zastosowanie dla przesyłek drobnicowych obsługiwanych przez Spółkę jako globalnego operatora logistycznego dokonującego przeładunków przesyłek polegających wyłącznie na przeniesieniu przesyłki wyrobów akcyzowych z jednego na drugi środek transportu, bez naruszenia zawartości tej przesyłki w swoich terminalach. W konsekwencji, w przypadku, przeładunku przesyłki (np. zabezpieczonych palet butelkowanego wina w zbiorczych kartonach zabezpieczonych i zafoliowanych na tych paletach) zaopatrzonej w dokument e-AD obejmujący całość towaru, gdy nie dochodzi do uszkodzenia nałożonych na opakowania zamknięć urzędowych lub innych zabezpieczeń stosowanych w obrocie handlowym, które uniemożliwiają dostęp do wnętrza przesyłki bez ich uszkodzenia, na Spółce nie będą ciążyć obowiązki wynikające z § 12 ust. 1-3 rozporządzenia.”

Podsumowując, zaproponowany przez Spółkę sposób dokonania przeładunku przesyłek kurierskich/drobnicowych poza składem podatkowym zapewni ciągłość realizacji procedury zawieszenia poboru akcyzy, gdyż będzie wiązał się z wypełnieniem wszelkich obowiązków nałożonych na Spółkę przepisami prawa, w tym warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. W konsekwencji, dokonanie przeładunku nie spowoduje powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od przeładowywanych wyrobów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • nieprawidłowe – w zakresie przeładunku wyrobów akcyzowych, któremu będzie towarzyszyć etykietowanie lub/i nałożenie zagranicznych banderol podatkowych;
  • prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Na wstępie zaznaczyć należy, że przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie przepisów ustawy o podatku akcyzowym i aktów wykonawczych do tej ustawy, tj. przepisów prawa podatkowego mogących być przedmiotem interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Przedmiotem niniejszej interpretacji nie są natomiast objęte przepisy celne, które nie mieszczą się w pojęciu przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1114, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą” – ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W ww. załączniku nr 1 do ustawy wymieniono:

  • w poz. 14 pod kodem CN 2204 - wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009;
  • w poz. 15 pod kodem CN 2205 - wermut i pozostałe wina ze świeżych winogron aromatyzowane roślinami lub substancjami aromatycznymi;
  • w poz. 16 pod kodem CN 2206 00 - pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.

Z kolei w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.Urz.UE.L 1992 Nr 76, str. 1) wymieniono:

  • w poz. 14 pod kodem CN 2204 - wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009;
  • w poz. 15 pod kodem CN 2205 - wermut i pozostałe wina ze świeżych winogron aromatyzowane roślinami lub substancjami aromatycznymi;
  • w poz. 16 pod kodem CN 2206 00 - pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny) mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.

Winem w rozumieniu art. 95 ust. 1 ustawy jest:

  1. wino niemusujące - wszelkie wyroby objęte pozycjami CN 2204 i 2205, z wyjątkiem wina musującego określonego w pkt 2:
    1. o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającej 15% objętości, pod warunkiem że cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji, albo
    2. o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 15% objętości, lecz nieprzekraczającej 18% objętości, pod warunkiem że nie zawierają żadnych dodatków wzbogacających oraz że cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji;
  2. wino musujące - wszelkie wyroby oznaczone kodami CN 2204 10, 2204 21, 2204 29 10 oraz objęte pozycją 2205, które łącznie spełniają następujące warunki:
    1. znajdują się w butelkach zaopatrzonych w korek w kształcie grzybka, umocowany za pomocą węzłów lub spinek, albo cechują się ciśnieniem wynoszącym co najmniej 3 bary, spowodowanym obecnością dwutlenku węgla w roztworze,
    2. mają rzeczywistą objętościową moc alkoholu przekraczającą 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającą 15% objętości,
    3. cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji.


Napojami fermentowanymi w rozumieniu art. 96 ust. 1 ustawy są:

  1. musujące napoje fermentowane - wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2206 00 oraz wyroby oznaczone kodami CN 2204 10, 2204 21, 2204 29 10 i objęte pozycją 2205, niewymienione w art. 95, które znajdują się w butelkach zaopatrzonych w korek w kształcie grzybka, umocowany za pomocą węzłów lub spinek, albo cechują się ciśnieniem wynoszącym co najmniej 3 bary, spowodowanym obecnością dwutlenku węgla w roztworze, oraz:
    1. mają rzeczywistą objętościową moc alkoholu przekraczającą 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającą 13% objętości, albo
    2. mają rzeczywistą objętościową moc alkoholu przekraczającą 13% objętości, lecz nieprzekraczającą 15% objętości
    -pod warunkiem że cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji;
  2. niemusujące napoje fermentowane - niebędące musującymi napojami fermentowanymi określonymi w pkt 1 - wszelkie wyroby objęte pozycjami CN 2204 i 2205, z wyjątkiem wyrobów określonych w art. 95 ust. 1, oraz wyroby objęte pozycją CN 2206 00, z wyjątkiem wszelkich wyrobów określonych w art. 94 ust. 1:
    1. o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającej 10% objętości, albo
    2. o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 10% objętości, lecz nieprzekraczającej 15% objętości
    -pod warunkiem że cały alkohol etylowy zawarty w gotowym wyrobie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji.

Wyrobami pośrednimi w rozumieniu art. 97 ust. 1 ustawy są wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającej 22% objętości, objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, z wyjątkiem wyrobów określonych w art. 94-96.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 2-6, 9-12, 15, 15a, 17, 26 lit. a, 27-30 i 30a ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:

- terytorium kraju - terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

- terytorium państwa członkowskiego - terytorium państwa, do którego zgodnie z art. 52 Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 349 i 355 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mają zastosowanie te Traktaty, z wyłączeniem terytorium kraju z zastrzeżeniem lit. a i b art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy;

- terytorium Unii Europejskiej - terytorium kraju oraz terytoria państw członkowskich;

- terytorium państwa trzeciego - terytorium inne niż terytorium Unii Europejskiej;

- eksport - wywóz wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej potwierdzony przez organ celny, o którym mowa w art. 221 ust. 2 lub art. 332 ust. 3-4 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 558, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem 2015/2447", na podstawie informacji uzyskanych od właściwego organu celnego stosownie do art. 329 tego rozporządzenia;

- nabycie wewnątrzwspólnotowe - przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju;

- skład podatkowy - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego;

- podmiot prowadzący skład podatkowy - podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego;

- procedura zawieszenia poboru akcyzy - procedurę stosowaną podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe;

- e-AD - elektroniczny administracyjny dokument, na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy;

- dokument zastępujący e-AD - dokument, na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, gdy System jest niedostępny, zawierający takie same dane jak e-AD;

- znaki akcyzy - znaki, określone przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, służące do oznaczania wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania, obejmujące:

  1. podatkowe znaki akcyzy, które są potwierdzeniem wpłaty kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy,
  2. legalizacyjne znaki akcyzy, które są potwierdzeniem prawa podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, do przeznaczenia tych wyrobów do sprzedaży;

- System - krajowy system teleinformatyczny służący do obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w szczególności do przesyłania e-AD, raportu odbioru i raportu wywozu, unieważnienia e-AD, zmiany miejsca przeznaczenia oraz zawiadomienia o zmianie miejsca przeznaczenia, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz. Urz. UE L 197 z 29.07.2009, str. 24, z późn. zm.);

- raport odbioru - raport składany za pośrednictwem Systemu, stanowiący dowód, że zostało zakończone przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy albo przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie;

- dokument zastępujący raport odbioru - dokument zawierający takie same dane jak raport odbioru, stanowiący dowód, że zostało zakończone przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy albo przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, stosowany, gdy System jest niedostępny;

- raport wywozu - raport składany za pośrednictwem Systemu stanowiący dowód, że w przypadku eksportu przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zostało zakończone;

- dokument zastępujący raport wywozu - dokument zawierający takie same dane jak raport wywozu, stanowiący dowód, że w przypadku eksportu przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zostało zakończone, stosowany, gdy System jest niedostępny;

- alternatywny dowód zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy - wydane przez właściwe organy podatkowe na terytorium kraju lub przez właściwe organy państwa członkowskiego potwierdzenie, że wysłane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe zostały odebrane przez odbiorcę albo że zostały wyprowadzone poza terytorium Unii Europejskiej, zawierające w szczególności określenie rodzaju, ilości oraz kodów Nomenklatury Scalonej (CN) tych wyrobów, datę ich odbioru lub wyprowadzenia poza terytorium Unii Europejskiej, a także dane identyfikacyjne podmiotu, który wyroby te odebrał, albo oznaczenie organu celnego, który nadzorował ich wyprowadzenie poza terytorium Unii Europejskiej, wraz z danymi identyfikacyjnymi podmiotu, który dokonał ich eksportu.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1. produkcja wyrobów akcyzowych;

2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;

4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

4a. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;

5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

  1. użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
    1. było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
    2. nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;
  2. dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
  3. sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
  4. nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej – art. 8 ust. 6 ustawy.

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej - art. 10 ust. 1 ustawy.

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą - art. 13 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 40 ustawy

1. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie, jeżeli:

1. wyroby akcyzowe są:

  1. w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu przez podmiot pośredniczący albo podmiot zużywający,
  2. przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium kraju,
  3. przemieszczane, w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
  4. przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;

1a. wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, są w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu lub dostarczenia przez zużywający podmiot gospodarczy, który posiadał te wyroby i nie zużył ich do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;

2. wyroby akcyzowe importowane i dopuszczone do obrotu są przemieszczane przez zarejestrowanego wysyłającego z miejsca importu na terytorium kraju do:

  1. składu podatkowego na terytorium kraju,
  2. urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
  3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;

3. (uchylony).

2. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie, jeżeli wyroby akcyzowe są przemieszczane:

1. ze składu podatkowego na terytorium kraju do składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego;

2. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do składu podatkowego na terytorium kraju;

3. w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju przez terytorium państw członkowskich do organu celnego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;

4. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;

5. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego przez terytorium kraju do organu celnego na terytorium innego państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;

6. ze składu podatkowego na terytorium kraju do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;

7. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca ich odbioru przez zarejestrowanego odbiorcę na terytorium kraju lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;

8. przez terytorium kraju między składami podatkowymi na terytorium państw członkowskich;

9. przez terytorium kraju ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;

10. w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu na terytorium kraju, przez zarejestrowanego wysyłającego do:

  1. składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego,
  2. nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy,
  3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
  4. organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;

11. w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu na terytorium państwa członkowskiego, przez zarejestrowanego wysyłającego do:

  1. składu podatkowego na terytorium kraju,
  2. określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru tych wyrobów przez zarejestrowanego odbiorcę,
  3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
  4. urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
  5. organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej, przez terytorium kraju.

2a. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie, jeżeli w ramach przemieszczania wyrobów akcyzowych, o którym mowa w ust. 2, wyroby te są przemieszczane przez terytorium państwa trzeciego.

3. (uchylony).

4. (uchylony).

5. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1. W przypadku wyrobów akcyzowych oznaczonych kodami CN 2710 12 21, 2710 12 25 oraz 2710 19 29 procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.

6. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5.

7. Procedury zawieszenia poboru akcyzy nie stosuje się do energii elektrycznej, wyrobów gazowych, wyrobów węglowych oraz suszu tytoniowego.

8. Procedury zawieszenia poboru akcyzy nie stosuje się w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych dla sił zbrojnych wymienionych w art. 31 ust. 1 pkt 4, jeżeli do tego przemieszczania znajdzie zastosowanie procedura bezpośrednio oparta na Traktacie Północnoatlantyckim, chyba że inne postanowienia wynikają z porozumienia zawartego z państwem członkowskim Unii Europejskiej.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

  1. zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
  2. złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego.

Stosownie do art. 41 ust. 5 ustawy przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nie powstaje zobowiązanie podatkowe i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez niego:

  1. raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru lub
  2. raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu, lub
  3. alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy

-w części objętej potwierdzeniem.

Zgodnie z art. 41a ustawy:

  1. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy rozpoczyna się z chwilą:
  2. wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego w przypadkach, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1 lit. b i c oraz ust. 2 pkt 1-9;
  3. dopuszczenia wyrobów akcyzowych do obrotu w przypadkach, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 10 i 11, pod warunkiem że dane dotyczące wyrobów akcyzowych zawarte w zgłoszeniu celnym zgadzają się z danymi zawartymi w e-AD, sprawdzonym pod względem kompletności i prawidłowości danych i któremu został nadany numer referencyjny.

1a. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, porównania danych dotyczących wyrobów akcyzowych zawartych w zgłoszeniu celnym z danymi zawartymi w e-AD dokonuje naczelnik urzędu celno-skarbowego, który dopuścił wyroby akcyzowe do obrotu.

  1. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy kończy się z chwilą:
  2. odbioru wyrobów akcyzowych przez podmiot odbierający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 32 lit. a, w przypadkach, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 lit. a i c oraz ust. 2 pkt 1, 2, 6-9, pkt 10 lit. a-c i pkt 11 lit. a-c;
  3. wyprowadzenia wyrobów akcyzowych poza terytorium Unii Europejskiej w przypadkach, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3-5, pkt 10 lit. d i pkt 11 lit. d i e.
  4. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy może być rozpoczęte po:
  5. przesłaniu przez podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a, do Systemu projektu e-AD i uzyskaniu z Systemu e-AD, z nadanym numerem referencyjnym, sprawdzonego pod względem kompletności i prawidłowości danych zawartych w tym dokumencie, albo
  6. sporządzeniu przez podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a, dokumentu zastępującego e-AD oraz przekazaniu kopii tego dokumentu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego.

3a. W przypadku przemieszczania z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, projekt e-AD powinien zawierać informację, że przemieszczane wyroby opodatkowane są zerową stawką akcyzy.

  1. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zarejestrowany wysyłający przesyła do Systemu projekt e-AD przed dopuszczeniem do obrotu wyrobów akcyzowych, których e-AD dotyczy.

4a. W przypadku gdy wyroby energetyczne są przemieszczane, z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, przy użyciu rurociągu:

  1. bezpośrednio po dopuszczeniu do obrotu z zastosowaniem zgłoszenia uproszczonego w rozumieniu przepisów prawa celnego, z miejsca importu bezpośrednio do składu podatkowego na terytorium kraju,
  2. pomiędzy składami podatkowymi na terytorium kraju

-podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a przesyła do Systemu projekt e-AD niezwłocznie po zakończeniu tłoczenia.(84)

  1. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z załączonym:
  2. wydrukiem e-AD z nadanym numerem referencyjnym albo z załączonym innym dokumentem handlowym, w którym umieszczono numer referencyjny nadany w Systemie e-AD związanemu z przemieszczaniem danych wyrobów akcyzowych, albo
  3. dokumentem zastępującym e-AD.
  4. Z chwilą zweryfikowania projektu e-AD, przed przesłaniem e-AD zgodnie z art. 41b ust. 1, następuje automatyczne odnotowanie obciążenia zabezpieczenia generalnego kwotą akcyzy albo kwotą akcyzy i opłaty paliwowej, wynikającymi z ilości i rodzaju przemieszczanych wyrobów akcyzowych, innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy i opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, albo następuje automatyczne odnotowanie objęcia tych wyrobów zabezpieczeniem ryczałtowym.
  5. (uchylony).

Stosownie do art. 42 ustawy:

1. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje:

  1. z dniem wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a; zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa obowiązek podatkowy wobec podmiotu prowadzącego skład podatkowy, jeżeli powstał obowiązek podatkowy z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5;
  2. z dniem zużycia wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym; zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa obowiązek podatkowy, gdy zużyto wyrób akcyzowy do wyprodukowania innego wyrobu akcyzowego, również w ramach procesów służących bezpośrednio produkcji tego wyrobu; jeżeli ilość napoju alkoholowego zużyta do wyprodukowania innego wyrobu akcyzowego przekracza dopuszczalne normy zużycia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. a lub ust. 2 pkt 1 lit. b, w stosunku do ilości przekraczającej te normy obowiązek podatkowy nie wygasa, a zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem wyprowadzenia wyprodukowanego wyrobu akcyzowego ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy;
  3. w przypadku nieotrzymania przez podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a, w terminie 2 miesięcy od dnia wysyłki wyrobów akcyzowych, odpowiednio: raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru, raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu lub alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli przemieszczanie miało miejsce na terytorium kraju - następnego dnia po upływie tego terminu;
  4. w przypadku nieotrzymania przez podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a, w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki wyrobów akcyzowych, odpowiednio: raportu odbioru albo dokumentu zastępującego raport odbioru, raportu wywozu albo dokumentu zastępującego raport wywozu lub alternatywnego dowodu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli przemieszczanie miało miejsce w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu przez terytorium państwa członkowskiego - następnego dnia po upływie tego terminu;
  5. z dniem naruszenia innych niż określone w pkt 3 i 4 warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy, a gdy nie można ustalić dnia ich naruszenia - z dniem stwierdzenia takiego naruszenia przez uprawniony organ;
  6. w przypadku ubytków wyrobów akcyzowych lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 - z dniem powstania ubytków wyrobów akcyzowych lub ich całkowitego zniszczenia, a gdy nie można ustalić tego dnia - z dniem stwierdzenia przez uprawniony organ ubytków wyrobów akcyzowych lub ich całkowitego zniszczenia;
  7. w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 - z dniem otrzymania przez podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tych wyrobów, dokumentu handlowego lub innego dokumentu potwierdzającego dostawę tych wyrobów na terytorium państwa członkowskiego albo wyprowadzenie ich poza terytorium Unii Europejskiej; zobowiązanie podatkowe nie powstaje i wygasa powstały w wyniku dokonania określonej czynności podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, z chwilą otrzymania przez niego tego dokumentu, w części objętej potwierdzeniem;
  8. w przypadku nieotrzymania przez podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a, w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych, dokumentu, o którym mowa w pkt 7, z potwierdzeniem dostawy tych wyrobów akcyzowych na terytorium państwa członkowskiego albo wyprowadzenia ich poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli przemieszczanie miało miejsce w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu przez terytorium państwa członkowskiego - następnego dnia po upływie tego terminu.

1a. W przypadku powrotnego wprowadzenia do składu podatkowego wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, niedostarczonych ze składu podatkowego do podmiotu pośredniczącego albo ze składu podatkowego do podmiotu zużywającego, przemieszczanych na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD, uznaje się, że nie nastąpiło naruszenie warunków zwolnienia oraz że nie nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy w stosunku do tych wyrobów.

1b. W przypadku powrotnego wprowadzenia do składu podatkowego wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, niedostarczonych do zużywającego podmiotu gospodarczego, przemieszczanych na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD, uznaje się, że nie nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy w stosunku do tych wyrobów.

2. W przypadku gdy w stosunku do przemieszczanych przez terytorium Unii Europejskiej wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy:

  1. zostaną naruszone na terytorium kraju warunki tej procedury, co spowoduje jej zakończenie, lub
  2. nie można ustalić miejsca naruszenia warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy, a ich naruszenie zostanie stwierdzone na terytorium kraju

-właściwy naczelnik urzędu skarbowego pobiera akcyzę obliczaną z zastosowaniem stawek akcyzy obowiązujących w dniu, w którym doszło do tego naruszenia, a jeżeli tego dnia nie można ustalić - obowiązujących w dniu, w którym stwierdzono to naruszenie.

3. Właściwy naczelnik urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 2, informuje za pomocą Systemu właściwe władze podatkowe państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z terytorium którego dokonano wysyłki, o naruszeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz o powstaniu zobowiązania podatkowego na terytorium kraju.

4. Podmiotowi wysyłającemu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. a, który otrzymał:

  1. raport odbioru albo dokument zastępujący raport odbioru, raport wywozu albo dokument zastępujący raport wywozu lub alternatywny dowód zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, albo
  2. dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium państwa członkowskiego, w którym doszło do naruszenia lub stwierdzono naruszenie warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy, w kwocie odpowiadającej ilości wyrobów akcyzowych, których dotyczyło to naruszenie, albo
  3. dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, z potwierdzeniem dostawy na terytorium państwa członkowskiego albo wyprowadzenia poza terytorium Unii Europejskiej wyrobów akcyzowych po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 8

-przysługuje zwrot kwoty akcyzy zapłaconej przez ten podmiot od tych wyrobów na terytorium kraju, na jego pisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

5. Wniosek, o którym mowa w ust. 4, może być złożony w terminie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności akcyzy.

6. Jeżeli w wyniku stwierdzenia naruszenia warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy, skutkującego jej zakończeniem, akcyza zostanie pobrana na terytorium państwa członkowskiego, a przed upływem 3 lat od daty rozpoczęcia przemieszczania zostanie ustalone, że naruszenie tych warunków nastąpiło faktycznie na terytorium kraju, właściwy naczelnik urzędu skarbowego pobiera akcyzę obliczaną z zastosowaniem stawek akcyzy obowiązujących w dniu, w którym warunki procedury zawieszenia poboru akcyzy powodujące jej zakończenie zostały naruszone na terytorium kraju.

7. Właściwy naczelnik urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 6, jest obowiązany poinformować właściwe władze podatkowe państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym pobrano akcyzę w związku ze stwierdzeniem naruszenia warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy, skutkującego jej zakończeniem, o fakcie naruszenia tych warunków oraz o pobraniu akcyzy na terytorium kraju.

8. Jeżeli w wyniku stwierdzenia naruszenia warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy, skutkującego jej zakończeniem, powstało zobowiązanie podatkowe na terytorium kraju, a przed upływem 3 lat od daty rozpoczęcia przemieszczania zostanie ustalone, że naruszenie tych warunków nastąpiło faktycznie na terytorium państwa członkowskiego, to w przypadku gdy akcyza:

  1. została pobrana na terytorium kraju - podmiotowi, który zapłacił akcyzę na terytorium kraju, przysługuje zwrot zapłaconej kwoty akcyzy,
  2. nie została pobrana na terytorium kraju w całości lub w części - powstałe zobowiązanie podatkowe podlega umorzeniu w całości lub w części odpowiadającej kwocie niepobranej akcyzy

-pod warunkiem że akcyza została zapłacona na terytorium państwa członkowskiego.

9. W przypadku, o którym mowa w ust. 8, zwrot akcyzy następuje na pisemny wniosek podmiotu, złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium państwa członkowskiego oraz na terytorium kraju, w terminie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności akcyzy na terytorium kraju.

W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej - art. 45 ust. 1 ustawy.

W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy - art. 45 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 47 ust. 2 ustawy magazynowanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.

W myśl natomiast art. 47 ust. 4 ustawy przeładunek wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem sytuacji:

  1. losowych, w przypadkach, w których dokonanie przeładunku jest możliwe tylko w miejscu zdarzenia losowego;
  2. w których dochodzi do zmiany środka transportu, a przeładowane wyroby akcyzowe w całości są przemieszczane do jednego miejsca odbioru wskazanego w e-AD albo w dokumencie zastępującym e-AD, a w przypadku wyrobów akcyzowych innych niż wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, przemieszczanych na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej - do jednego miejsca odbioru wskazanego w dokumencie handlowym.

Na podstawie delegacji wynikającej z art. 55 ust. 3 ustawy Minister Rozwoju i Finansów dnia 15 lutego 2017 r. wydał rozporządzenie w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 334). Zgodnie z § 7 ww. rozporządzenia przeładunek wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy poza składem podatkowym odbywa się w obecności lub za wiedzą naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na miejsce dokonywania przeładunku.

W przypadku przeładunku, o którym mowa w § 7, gdy przemieszczanie wyrobów akcyzowych odbywa się z zastosowaniem Systemu, naczelnik urzędu celno-skarbowego właściwy ze względu na miejsce dokonywania przeładunku zamieszcza w Systemie informacje dotyczące przeładunku określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 41h ust. 2 ustawy - § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia.

W przypadku, o którym mowa w ust. 1, gdy przeładunek odbywa się jedynie za wiedzą naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na miejsce dokonywania przeładunku, z wyłączeniem jego obecności, podmiot dokonujący przeładunku niezwłocznie przekazuje temu organowi informacje, o których mowa w ust. 1, w celu ich zamieszczenia w Systemie - § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia.

W myśl natomiast § 8 ust. 3 rozporządzenia przepisy ust. 1 i 2 oraz § 7 nie mają zastosowania w przypadku wyrobów akcyzowych przesyłanych w formie przesyłek kurierskich, gdy:

  1. dla każdej przesyłki wyrobów akcyzowych, stanowiącej odrębną, niepodzielną, zapakowaną całość, wystawiany jest oddzielny e-AD;
  2. przeładunek polega wyłącznie na przeniesieniu przesyłki wyrobów akcyzowych z jednego na drugi środek transportu, bez naruszenia zawartości tej przesyłki;
  3. zamknięcia urzędowe lub inne zabezpieczenia stosowane w obrocie handlowym, naniesione na opakowania wyrobów akcyzowych, nie ulegają uszkodzeniu.

Podmiot prowadzący skład podatkowy prowadzi ewidencję wyrobów akcyzowych - art. 138a ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 138a ust. 3 ustawy ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna umożliwiać w szczególności:

1. ustalenie ilości, rodzajów oraz miejsca magazynowania w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych:

  1. objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy,
  2. nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, w tym:
    • wyrobów zwolnionych od akcyzy, w tym zwolnionych ze względu na ich przeznaczenie,
    • wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89;

2. ustalenie ilości i rodzajów wyrobów, od których została zapłacona akcyza;

3. ustalenie ilości i rodzajów magazynowanych w jednym zbiorniku wyrobów energetycznych:

  1. objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy,
  2. od których została zapłacona akcyza,
  3. zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie,
  4. opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89;

4. wyodrębnienie kwoty akcyzy, której pobór podlega zawieszeniu w związku z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, oraz kwoty akcyzy, która przypadałaby do zapłaty, gdyby wyroby nie były zwolnione od akcyzy;

5. ustalenie ilości wyrobów akcyzowych wprowadzonych do składu podatkowego i wyprodukowanych w składzie podatkowym;

6. ustalenie ilości wysłanych lub otrzymanych wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, daty wysłania lub odbioru tych wyrobów, a także miejsca odbioru w przypadku ich przemieszczania oraz informacje o e-DD;

7. ustalenie właściciela wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy, oraz posiadania przez tego właściciela wymaganej koncesji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.

Na podstawie delegacji wynikającej z art. 138s ustawy dnia 27 marca 2018 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz.U. z 2018 r., poz. 643 z późn. zm.). Zgodnie z § 23 rozporządzenia część ewidencji, dotycząca wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, innych niż wyroby energetyczne magazynowane w jednym zbiorniku z wyrobami o innych statusach, składa się z zestawień danych dotyczących wyrobów akcyzowych:

1. wprowadzonych do składu podatkowego, z wyłączeniem wprowadzonych wyłącznie w celu dokonania przeładunku, które zawiera:

  1. nazwy wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. datę wprowadzenia wyrobów akcyzowych do składu podatkowego,
  4. imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz numer identyfikacyjny, w szczególności numer identyfikacji podatkowej (NIP), właściciela wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy,
  5. numer referencyjny e-AD, a jeżeli System jest niedostępny - lokalny numer referencyjny umieszczony w dokumencie zastępującym e-AD, albo numer identyfikacyjny dokumentu handlowego, w przypadku wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na podstawie którego wyroby akcyzowe zostały wprowadzone do składu podatkowego,
  6. kwotę podatku akcyzowego, której pobór został zawieszony;

2. przeładowywanych w składzie podatkowym, które zawiera:

  1. nazwy przeładowywanych wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. daty: wprowadzenia wyrobów akcyzowych do składu podatkowego, dokonania przeładunku oraz wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego,
  4. dane identyfikacyjne środka transportu, z którego wyroby akcyzowe zostały przeładowane, oraz środka transportu, na który wyroby akcyzowe zostały przeładowane,
  5. imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz numer identyfikacyjny, w szczególności numer identyfikacji podatkowej (NIP), właściciela wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy,
  6. numer referencyjny e-AD, a jeżeli System jest niedostępny - lokalny numer referencyjny umieszczony w dokumencie zastępującym e-AD, albo numer identyfikacyjny dokumentu handlowego, w przypadku wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na podstawie którego wyroby akcyzowe zostały wprowadzone do składu podatkowego,
  7. kwotę podatku akcyzowego, której pobór został zawieszony;

3. zużytych do wyprodukowania w składzie podatkowym innych wyrobów, które zawiera:

  1. nazwy wyrobów akcyzowych zużytych oraz wyrobów z nich wyprodukowanych wraz z kodami Nomenklatury Scalonej (CN) tych wyrobów oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości wyrobów akcyzowych zużytych do wyprodukowania innych wyrobów w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. datę zużycia wyrobów akcyzowych do wyprodukowania w składzie podatkowym innych wyrobów,
  4. imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz numer identyfikacyjny, w szczególności numer identyfikacji podatkowej (NIP), właściciela wyrobów akcyzowych wyprodukowanych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy,
  5. kwotę podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych zużytych, której pobór został zawieszony;

4. wyprodukowanych w składzie podatkowym, które zawiera:

  1. nazwy wyprodukowanych wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości wyprodukowanych wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. datę wyprodukowania wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym,
  4. imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz numer identyfikacyjny, w szczególności numer identyfikacji podatkowej (NIP), właściciela wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy,
  5. kwotę podatku akcyzowego, której pobór został zawieszony;

5. magazynowanych w składzie podatkowym, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych przeładowywanych w składzie podatkowym, które zawiera:

  1. nazwy magazynowanych wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości magazynowanych wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. (imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz numer identyfikacyjny, w szczególności numer identyfikacji podatkowej (NIP), właściciela wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy,
  4. określenie miejsca w składzie podatkowym, w którym wyroby akcyzowe się znajdują,
  5. kwotę podatku akcyzowego od magazynowanych wyrobów akcyzowych, której pobór został zawieszony;

6. wyprowadzonych ze składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy przez podmiot prowadzący skład podatkowy, z wyłączeniem wyprowadzanych po przeładunku, które zawiera:

  1. nazwy wyprowadzonych wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości wyprowadzonych wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. datę wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego,
  4. numer referencyjny e-AD, a jeżeli System jest niedostępny - lokalny numer referencyjny umieszczony w dokumencie zastępującym e-AD, albo numer identyfikacyjny dokumentu handlowego, w przypadku wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na podstawie którego wyroby akcyzowe zostały wyprowadzone ze składu podatkowego,
  5. imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz numer identyfikacyjny, w szczególności numer identyfikacji podatkowej (NIP), właściciela wyrobów akcyzowych, innego niż podmiot prowadzący skład podatkowy,
  6. kwotę podatku akcyzowego, której pobór został zawieszony;

7. wykorzystanych na własny użytek, które zawiera:

  1. nazwy wykorzystanych na własny użytek wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości wykorzystanych na własny użytek wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. datę wykorzystania wyrobów akcyzowych na własny użytek,
  4. kwotę podatku akcyzowego od wykorzystanych wyrobów akcyzowych;

8. zniszczonych, które zawiera:

  1. nazwy zniszczonych wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej (CN) oraz informacje o naniesionych na te wyroby znakach akcyzy lub ich znakowaniu i barwieniu,
  2. ilości zniszczonych wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania, a w przypadku piwa liczbę hektolitrów gotowego wyrobu,
  3. datę zniszczenia wyrobów akcyzowych,
  4. kwotę podatku akcyzowego, której pobór został zawieszony.

Zaznaczyć także należy, że na podstawie art. 43 ust. 3 oraz art. 46w ust. 2 ustawy w zw. z art. 12 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne (Dz. U. z 2018 r., poz. 1697), Minister Finansów wydał 22 lutego 2019 r. rozporządzenie w sprawie danych umieszczanych w Systemie oraz trybu postępowania w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych przy użyciu Systemu (Dz.U. z 2019 r., poz. 404). Tym samym z dniem 2 marca 2019 r. uchylono rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie informacji umieszczanych w Systemie oraz w e-AD (Dz.U. z 2017 r., poz. 388 ze zm.).

Mając na uwadze powyższe wskazać w pierwszej kolejności należy, że stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy powoduje, że obowiązek podatkowy powstały na skutek zaistnienia określonej czynności podlegającej opodatkowaniu nie przekształca się w zobowiązanie podatkowe. Zatem tak długo, jak stosowana jest ta procedura, możliwe jest dokonywanie transakcji sprzedaży czy też przemieszczania wyrobów akcyzowych bez konieczności zapłaty akcyzy. Ustawodawca zastrzega jednocześnie, że zobowiązanie podatkowe nie powstaje w przypadku, gdy w trakcie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy są spełnione warunki określone w przepisach ustawy oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Zgodnie z przepisami ustawodawca wyodrębnił cztery czynności mieszczące się w pojęciu procedury zawieszenia poboru akcyzy. Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy są dwie z nich: przemieszczanie i przeładunek.

Zapisy ustawy określają przypadki, kiedy rozpoczyna się przemieszczenia wyrobów z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy i kiedy to przemieszczanie ulega zakończeniu. Ustawodawca określił także kiedy i na jakich zasadach możliwe jest przeładowywanie wyrobów akcyzowych przemieszczanych w trakcie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. Co do zasady przeładunek winien odbywać się w składzie podatkowym. Niemniej dopuszczalne jest przeładowywanie przemieszczanych wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy poza składem podatkowym w sytuacjach o których mowa w art. 47 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy w związku z § 7-10 rozporządzenia w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych.

Nadto wskazane są przypadki, kiedy następuje zakończenie procedury zawieszenia poboru. Co istotne obok „powszechnych” czynności powodujących zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy takich jak m.in. zużycie wyrobu akcyzowego, wyprowadzenie wyrobów ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy, otrzymanie raportu odbioru ustawodawca wskazuje również inne przypadki zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 5 ustawy naruszenie warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy powoduje zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w takim przypadku w momencie naruszenia warunków jej stosowania, a gdy nie można ustalić dnia naruszenia warunków, procedurę zawieszenia poboru akcyzy uznaje się za zakończoną z dniem stwierdzenia naruszenia warunków stosowania procedury. Ustawa zatem rozszerza zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy także na przypadki naruszenia warunków jej stosowania.

Zaznaczyć także należy, że ustawodawca nie precyzuje co oznacza pojęcie przeładunek wyrobów akcyzowych. Niemniej z literalnego punku widzenia przeładunek wyrobów akcyzowych oznacza czynność przemieszczenia/przełożenia ładunków (wyrobów akcyzowych) z jednego środka transportu na drugi (por. Słownik języka polskiego PWN sjp.pwn.pl; Wielski słownik języka polskiego wsjp.pl; logistyka.net.pl/slownik-logistyczny).

Mając na uwadze powyższe można odnieść się do poszczególnych pytań (scenariuszy przedstawionych przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego) w kontekście przeładunku wyrobów akcyzowych przemieszczanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy i ewentualnego powstania zobowiązania podatkowego na skutek naruszenia warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Ad. 1, 2, 5 i 6

Odnosząc się sytuacji objętych pytaniami (scenariuszami) 1, 2, 5 i 6, dotyczących przeładunku wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym stwierdzić należy, że analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że w ww. zakresie Wnioskodawca wypełniać będzie warunki do zachowania ciągłości procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku wyrobów akcyzowych (zmiany środka transportu) poza składem podatkowym nie powstanie zobowiązanie podatkowe.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań 1, 2, 5 i 6 uznać należy zatem za prawidłowe.

Ad. 3, 4, 7 i 8

W zakresie sytuacji objętych pytaniami (scenariuszami) 3, 4, 7 i 8, dotyczących przeładunku wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym stwierdzić należy, że analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że w ww. zakresie Wnioskodawca wypełniać będzie warunki do zachowania ciągłości procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku wyrobów akcyzowych (zmiany środka transportu) w składzie podatkowym nie powstanie zobowiązanie podatkowe.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań 3, 4, 7 i 8 uznać należy za prawidłowe.

Ad. 9

W kwestii przeładowywanych przez Spółkę wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym w sytuacji gdy przeładunkowi tych wyrobów, przemieszczanych na jednym dokumencie e-AD, towarzyszyć będzie etykietowanie lub/i nałożenie przez Spółkę na te wyroby zagranicznych banderol podatkowych stwierdzić należy, że przedstawiony sposób postępowania Wnioskodawcy spowoduje przerwanie ciągłości procedury zawieszenia poboru akcyzy i w konsekwencji powstanie zobowiązania podatkowego.

Jak wskazano wyżej przeładunek wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oznacza czynność przemieszczenia/przełożenia ładunków (wyrobów akcyzowych) z jednego środka transportu na drugi. Analiza przepisów dotyczących przeładunku wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy prowadzi równocześnie do wniosku, że przeładunek nie może powodować naruszenia zawartości przeładowywanej przesyłki. Innymi słowy przeładunek nie może powodować jakiejkolwiek ingerencji w przesyłkę i nie może wiązać się z dokonaniem innych czynności aniżeli przeniesienie wyrobów akcyzowych z jednego środka transportu na drugi. Każda zatem dodatkowa czynność ponad przeniesienie wyrobów akcyzowych z jednego środka transportu na drugi, oznacza przerwanie ciągłości procedury zawieszenia poboru akcyzy.

W ocenie Organu etykietowanie lub/i nałożenie przez Spółkę na wyroby akcyzowe zagranicznych banderol podatkowych powodować będzie ingerencje w zawartość przesyłek wysłanych ze składu podatkowego państwa członkowskiego. Czynność te są zdaniem Organu czynnościami o odrębnym znaczeniu aniżeli przeładunek oznaczający wyłącznie przeniesienie wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy z jednego środka transportu na drugi.

Sposób postępowania Wnioskodawcy w scenariuszu 9 opisu zdarzenia przyszłego, dotyczący etykietowania lub/i nałożenia na wyroby akcyzowe zagranicznych banderol podatkowych będzie zatem prowadzić do naruszenia warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy względem przemieszczanych na dokumencie e-AD wyrobów akcyzowych tj. art. 42 ust. 1 pkt 5 ustawy i w konsekwencji będzie powodować powstanie zobowiązania podatkowego na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy.

Zdaniem Organu aby móc bez ewentualnych konsekwencji związanych z naruszeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy względem przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokonywać etykietowania lub/i nałożenia zagranicznych banderol podatkowych na wyroby akcyzowe przywożone innego państwa członkowskiego, które maja być finalnie wyeksportowane, wyroby te nie powinny być przewożone na podstawie jednego e-AD lecz na podstawie dwóch. Pierwszy miałby zastosowanie podczas przemieszczania wyrobów ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do składu podatkowego Wnioskodawcy. Drugi natomiast podczas przemieszczania ze składu podatkowego Wnioskodawcy (po etykietowaniu lub/i nałożeniu na wyroby akcyzowe zagranicznych banderol podatkowych oraz po załadowaniu na nowy środek transportu) do urzędu celno-skarbowego który nadzorować będzie faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium UE.

Reasumując, sposób postępowania Wnioskodawcy w scenariuszu 9 opisu zdarzenia przyszłego, dotyczący etykietowania lub/i nałożenia na wyroby akcyzowe zagranicznych banderol podatkowych będzie prowadzić do naruszenia warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy i tym samym do powstania zobowiązania podatkowego.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 9 uznać należy tym samym za nieprawidłowe.

Organ w tym miejscu powtórnie zaznacza, że powyższe stanowisko odnosi się wyłącznie do uregulowań ustawy o podatku akcyzowym i aktów wykonawczych do tej ustawy, tj. przepisów prawa podatkowego mogących być przedmiotem interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Przedmiotem powyższej analizy nie są natomiast objęte przepisy celne, które nie mieszczą się w pojęciu przepisów prawa podatkowego.

Ad. 10 i 11

Odnosząc się sytuacji objętych pytaniami (scenariuszami) 10 i 11 dotyczących przeładunku tzw. drobnicowych/kurierskich partii wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy poza składem podatkowym stwierdzić należy, że analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że w ww. zakresie Wnioskodawca wypełniać będzie warunki do zachowania ciągłości procedury zawieszenia poboru akcyzy, dzięki czemu w efekcie przeładunku tzw. drobnicowych/kurierskich partii wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym nie powstanie zobowiązanie podatkowe.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 10 i 11 uznać należy zatem za prawidłowe.

Oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za:

  • nieprawidłowe – w zakresie przeładunku wyrobów akcyzowych, któremu będzie towarzyszyć etykietowanie lub/i nałożenie zagranicznych banderol podatkowych;
  • prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidulanych wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj