Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.24.2019.2.LB
z 1 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 23 stycznia 2019 r. (data wpływu – 28 stycznia 2019 r.), uzupełnionym 24 stycznia 2019 r. oraz 20 lutego 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2019 r. wpłynęło do Organu uzupełnienie wniosku dokonane przez Zainteresowanych. Uzupełnienie to stanowiło odpowiedź na wezwanie Organu z 09 stycznia 2019 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.792.2018.1.KBR. Wniosek pierwotnie dotyczył jedynie zagadnienia z zakresu podatku od towarów i usług.

W ww. uzupełnieniu Zainteresowani rozszerzyli zakres wniosku poprzez wskazanie, że w sprawie znajdują zastosowanie przepisy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nadto w dniu 24 stycznia 2019 r. od wniosku uiszczono dodatkową opłatę.

W związku z powyższym za dzień wpływu wniosku w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje się dzień wpływu do Organu uzupełnienia rozszerzającego zakres wniosku o podatek od czynności cywilnoprawnych, tj. 28 stycznia 2019 r.

Jako że wniosek w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych nie spełniał wymogów formalnych (zawierał braki), w piśmie z 08 lutego 2019 r. znak: 0111-KDIB4.4014.24.2019.1.LB wezwano o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 20 lutego 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Y. sp. z o.o. (Zainteresowany 1, Kupujący, Nabywca);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana R. S. (Zainteresowany 2, Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Nabywca”, ,,Zainteresowany 1”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Polsce.

Przedmiotem działalności Zainteresowanego 1 jest m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, w tym budynków mieszkalnych oraz sprzedaż lokali mieszkalnych i usługowych.

R.S. (dalej: ,,Sprzedający”, ,,Zainteresowany 2”) nie posiada (i nie posiadał) statusu czynnego lub zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług (nie był zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny ani zwolniony) jak również nie prowadzi (i nie prowadził) działalności gospodarczej, w szczególności działalności polegającej na obrocie nieruchomościami.

Sprzedający jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem gospodarczym (,,Budynek”) oraz budowlami (łącznie ,,Budowle”), położonej w W., składającej się z działki gruntu o numerze ewidencyjnym 43/4, o powierzchni 57.984,00 m2 (,,Grunt”), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (Budynek, Budowle i Grunt zwane są dalej łącznie „Nieruchomością”).

Budowlami posadowionymi na gruncie są m.in.:

(i) pozostałość murowanego ogrodzenia,

(ii) drewniana szopa zbita z desek posiadająca dach, ale nieposiadająca fundamentów, wykorzystywana aktualnie do przechowywania rzeczy osobistych Sprzedającego,

(iii) garaż (jest to budowla sąsiadująca z budowlą bramy wskazanej w pkt (iv)),

(iv) budowla bramy wjazdowej, wspartej na ścianach sąsiadującego z nią garażu wskazanego w pkt (iii) oraz Budynku,

(v) budowla wiaty wspartej o pozostałość murowanego ogrodzenia wskazanego w pkt (i) o charakterze magazynowym, wykorzystywana aktualnie do przechowywania przedmiotów wykorzystywanych w produkcji rolnej.

Do Budynku doprowadzone jest przyłącze energetyczne, przy bramie wjazdowej znajduje się studnia głębinowa. W związku z poszerzeniem drogi publicznej i wywłaszczeniem części nieruchomości Sprzedającego zmienione zostało, w ramach budowy tej ulicy, miejsce umieszczenia licznika energii elektrycznej.

Budynek posadowiony na Nieruchomości został wybudowany w 1919 r. przez dziadków Sprzedającego. Budynek nigdy nie był przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, użyczenia bądź innej umowy o podobnym charakterze. Budynek sukcesywnie z upływem czasu przechodził różnego rodzaju remonty, m.in. rok temu wymianę dachu. Dokonując przedmiotowych remontów Sprzedający nie dokonywał odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego.

Budowle znajdujące się na Gruncie zostały wybudowane w latach 50 ubiegłego wieku. Budowle nigdy nie były przedmiotem najmu, dzierżawy bądź innej umowy o podobnym charakterze. Budowle nie były przedmiotem remontu ani ulepszenia.

Budowle i Budynek służyły w przeszłości do celów prowadzenia działalności rolnej. Aktualnie Budynek nie jest wykorzystywany do działalności rolnej, są w nim przechowywane rzeczy osobiste Sprzedającego, natomiast część Budowli nadal służy prowadzeniu działalności rolnej. Natomiast na Gruncie Sprzedający do dnia dzisiejszego prowadzi gospodarstwo rolne uprawiając m.in. ziemniaki i zboże (w przeszłości uprawiana była również m.in. cebula i kalafiory).

Sprzedający jest również właścicielem innych niezabudowanych działek gruntu o numerze 3/5 oraz 2/7, o powierzchni 1,6368 ha położonych w W., dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, dodatkowo Sprzedający jest właścicielem mieszkania w („Pozostałe Nieruchomości Sprzedającego”).

Nieruchomość jak również cała działka 3 zostały nabyte przez Sprzedającego na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego z 28 listopada 1986 r. Następnie, na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej z 25 listopada 1999 r., Nieruchomość stała się przedmiotem współwłasności Sprzedającego oraz jego małżonki, N.S. Po śmierci N.S., na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w W. z 04 sierpnia 2004 r. o stwierdzeniu nabycia spadku po Pani N.S., jedynym właścicielem Nieruchomości oraz pozostałych posiadanych aktualnie nieruchomości ponownie został Sprzedający.

Działka 3 została podzielona w 2012 r. na działki 3/1, 3/2 oraz 3/3, a następnie dokonano podziału działki 3/1 na działki 3/4 oraz 3/5. Aktem notarialnym z 14 czerwca 2012 r. dokonano z właścicielami sąsiedniej nieruchomości zamiany działek – w zamian za działki 3/2 (674m2) oraz 3/4 (96m2) Sprzedający otrzymał działki 2/7 (748 m2) oraz 2/5 (22 m2).

Nieruchomość znajduje się na obszarze objętym postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Ch. uchwalonego Uchwałą Rady Miasta z 16 grudnia 2004 r., zmienionego Uchwałą Rady Miasta z 20 października 2016 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Ch. („MPZP”). Zgodnie z tym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, na terenie Nieruchomości znajdują się obszary oznaczone w MPZP symbolami:

  • 4 MW z przeznaczeniem podstawowym dla lokalizacji budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Jako przeznaczenie uzupełniające uznaje się zabudowę usługową w formie obiektów wolnostojących jak i lokali wbudowanych, z zastrzeżeniem, że oddziaływanie na środowisko nie może wykroczyć poza granice obiektu lub lokalu usługowego;
  • 5 MW z przeznaczeniem podstawowym dla lokalizacji budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Jako przeznaczenie uzupełniające uznaje się zabudowę usługową w formie obiektów wolnostojących jak i lokali wbudowanych, z zastrzeżeniem, że oddziaływanie na środowisko nie może wykroczyć poza granice obiektu lub lokalu usługowego;
  • 14 KL – z przeznaczeniem pod ulicę lokalną;
  • 15 KL – z przeznaczeniem pod ulicę lokalną;
  • 7 MW z przeznaczeniem podstawowym dla lokalizacji budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Jako przeznaczenie uzupełniające uznaje się zabudowę usługową w formie obiektów wolnostojących jak i lokali wbudowanych, z zastrzeżeniem, że oddziaływanie na środowisko nie może wykroczyć poza granice obiektu lub lokalu usługowego;
  • 6 MM z przeznaczeniem podstawowym dla lokalizacji zróżnicowanych form budownictwa mieszkaniowego, z dopuszczeniem zarówno budownictwa wielo – jak i jednorodzinnego. Jako przeznaczenie uzupełniające uznaje się zabudowę usługową w formie obiektów wolnostojących jak i lokali wbudowanych, z zastrzeżeniem, że oddziaływanie na środowisko nie może wykroczyć poza granice obiektu lub lokalu usługowego;
  • 9 MN z przeznaczeniem podstawowym dla lokalizacji budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego. Jako przeznaczenie uzupełniające uznaje się zabudowę usługową w formie obiektów wolnostojących jak i lokali wbudowanych, z zastrzeżeniem, że oddziaływanie na środowisko nie może wykroczyć poza granice działki.

Sprzedający nie brał udziału w procesie uchwalania MPZP (tj. nie zgłaszał żadnych wniosków, nie składał pism zmierzających do uchwalenia MPZP w takim a nie innym kształcie).

W przeszłości części Nieruchomości były przedmiotem następujących umów najmu/dzierżawy:

  • Umowa najmu z 28 sierpnia 2003 r. zawarta z S. sp. z o.o. na czas nieokreślony począwszy od 1 lipca 2003 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część ogrodzenia Nieruchomości celem zamontowania 2 tablic reklamowych o wymiarach 504 x 239 cm (tj. 12 m2), umowa obowiązywała do 31 lipca 2016 r.;
  • Umowy najmu z 15 maja 2008 r. zawartej z T. sp. z o.o. na czas nieokreślony, zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część Gruntu celem posadowienia na niej nośnika reklamowego o wymiarach 2,38 x 5,04 m, umowa ta została rozwiązana za porozumieniem stron 16 stycznia 2017 r.;
  • Umowa najmu z 21 września 2015 r. zawarta z N. sp. z o.o. na czas określony od 26 września 2015 r. do 6 października 2015 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem plac o powierzchni ok. 500 m2 położony na Nieruchomości na potrzeby przeprowadzenia przez najemcę imprez, eventów oraz wszelkich działań reklamujących inwestycję budownictwa mieszkaniowego i użytkowego;
  • Umowy najmu terenu z 6 maja 2014 r. zawartej z ODR na czas oznaczony od 1 czerwca 2014 r. do 31 maja 2015 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część Gruntu w celu zainstalowania na niej jednego wolnostojącego nośnika reklamowego; zgodnie z aneksem z 7 maja 2015 r. umowa najmu została przedłużona do 31 maja 2016 r., zgodnie z aneksem z 23 maja 2016 r. umowa najmu została przedłużona na czas nieokreślony, umowa obowiązywała do 31 grudnia 2017 r.;
  • Umowy najmu z 1 czerwca 2015 r. zawartej z B. sp. z o.o. na czas oznaczony od 1 czerwca 2015 r. do dnia 31 maja 2016 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część Gruntu o powierzchni 122 m2 z dostępem do drogi publicznej do posadowienia na niej tymczasowo kontenera i zagospodarowania tej części Nieruchomości pod biuro sprzedaży dla inwestycji;
  • Umowy najmu terenu z 27 maja 2016 r. zawartej z ODR na czas oznaczony od 1 czerwca 2016 r. do 31 stycznia 2017 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część Gruntu w celu zainstalowania na niej jednego wolnostojącego nośnika reklamowego;
  • Umowy najmu z 1 lutego 2017 r. zawartej z S.S.A. na czas określony do 31 grudnia 2017 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część Gruntu o powierzchni 4.000 m2 celem prowadzenia przez najemcę biura/zaplecza budowy w ramach realizowanej przez najemcę budowy, zgodnie z aneksami do tej umowy, umowa obowiązywała do 31 maja 2015 r.
  • Umowy najmu terenu z 23 stycznia 2017 r. zawartej z ODR na czas oznaczony od 1 lutego 2017 r. do 31 grudnia 2017 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część Gruntu w ODR w celu zainstalowania na niej jednego wolnostojącego nośnika reklamowego;
  • Umowa najmu z 17 listopada 2017 r. zawarta z RPW na czas organizacji eventu od 17 listopada 2017 r. do 6 grudnia 2017 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem plac o powierzchni 350 m2 położony na Gruncie w celu wykorzystania przez najemcę na zorganizowanie dla N. Sp. z o.o. eventu.

Aktualnie, Grunt jest przedmiotem następujących umów najmu/dzierżawy:

  • Umowy dzierżawy z 29 czerwca 2015 r. zawartej z B. sp. z o.o. na czas oznaczony do 30 czerwca 2016 r., zgodnie z która Sprzedający oddał do korzystania najemcy część Gruntu do postawienia tablicy reklamowej o powierzchni 3m x 6m; zgodnie z aneksami do tej umowy dzierżawa została przedłużona do 30 czerwca 2019 r.;
  • Umowy dzierżawy z 23 czerwca 2016 r. zawartej z B. sp. z o.o. na czas oznaczony do 31 sierpnia 2017 r., zgodnie z która Sprzedający oddał do korzystania najemcy część Gruntu do postawienia tablicy reklamowej o powierzchni 3m x 6m; zgodnie z aneksami do tej umowy dzierżawa została przedłużona do 30 września 2019 r.;
  • Umowy najmu z 12 grudnia 2016 r. zawartej z P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. na czas nieokreślony, zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część Gruntu na potrzeby lokalizacji biura sprzedaży prowadzonej na pobliskich działkach inwestycji polegającej na realizacji kompleksu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z obiektami handlowo-usługowymi, garażami, infrastrukturą drogową i towarzyszącą oraz terenami zieleni;
  • Umowy najmu z 1 kwietnia 2017 r. zawartej z A. R. na czas określony do 31 grudnia 2017 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem części Gruntu o powierzchni 15 m2, aneksem z 2 stycznia 2018 r. umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2018 r.

Wskazane powyżej umowy były zawierane z inicjatywy najemców a nie Sprzedającego. W przypadku umów dotyczących postawienia nośników reklamowych agencje reklamowe same zgłaszały się do Sprzedającego celem namówienia go do wynajmu Nieruchomości, która znajduje się w korzystnej lokalizacji.

Również Pozostałe Nieruchomości Sprzedającego były przedmiotem umów najmu, tj.:

  • Umowy najmu z 9 marca 2016 r. zawartej z ZLO na czas określony od 1 sierpnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część działki ewidencyjnej 3/5 i 2/7 (o których mowa była powyżej) o powierzchni 308 m2 do używania z przeznaczeniem na wykorzystanie terenu podczas wykonywania robót budowlanych w celu wykonania fundamentów budynku przychodni;
  • Umowy dzierżawy z 1 kwietnia 2016 r. zawartej z I.S.A. na czas określony do 1 września 2016 r., zgodnie z którą Sprzedający oddał w najem część działki ewidencyjnej 3/5 (o której mowa była powyżej) o powierzchni 200 m2 do używania z przeznaczeniem do składowania materiałów w związku z prowadzonymi przez najemcę pracami w zakresie realizacji inwestycji polegającej na budowie przepompowni ścieków.

Z uwagi na podeszły wiek oraz zły stan zdrowia jak również uciążliwość w wystawianiu każdorazowo upoważnień do konkretnych czynności takich jak np. odbiór poczty, Sprzedający udzielił 14 czerwca 2012 r. pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego swojej siostrze K.K. do następujących czynności:

  • zarządu i administrowania całym majątkiem Sprzedającego bez żadnych ograniczeń w jak najszerszym zakresie, a w szczególności do zarządu i administrowania nieruchomością położoną w W., stanowiącą działki o numerach ewidencyjnych 3/1, 3/2, 3/3 o łącznej powierzchni 1,6851 ha dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą;
  • nabywania i zbywania własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego gruntu i praw związanych, lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości wraz z przynależnymi udziałami oraz innych ograniczonych praw rzeczowych; ruchomości i innych praw majątkowych w formie umów przedwstępnych sprzedaży, umów warunkowych sprzedaży, umów sprzedaży, zamiany i darowizny, zniesienia współwłasności – wszystko na warunkach według uznania pełnomocnika;
  • ustanawiania wszelkiego rodzaju ograniczonych praw rzeczowych do nieruchomości;
  • do zawierania umów ubezpieczeniowych, zmiany tych umów oraz dokonywania cesji praw z polisy ubezpieczeniowej;
  • do odbioru wszelkiego rodzaju dokumentów i pism w instytucjach i urzędach;
  • do otwierania i zamykania rachunków bankowych na imię Sprzedającego, dysponowania środkami zgromadzonymi na tych rachunkach, również istniejących obecnie, a także dysponowania wszelkimi środkami finansowymi Sprzedawcy zgromadzonymi na jakichkolwiek kontach we wszelkich formach oszczędzania i gromadzenia;
  • do zawierania umów ubezpieczeniowych nieruchomości oraz umów ubezpieczeniowych na życie i cesji praw tychże umów na rzecz banku, a także do składania oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe;
  • do poddania Sprzedającego rygorowi egzekucji bezpośredniej z aktu notarialnego z mocy art. 777 par. 1 pkt 4 k.p.c.;
  • do wymeldowania Sprzedającego z dotychczasowego miejsca zameldowania i zameldowania pod nowym adresem;
  • do odbioru korespondencji, przesyłek, w tym przekazów pieniężnych;
  • w związku z tym do reprezentowania Sprzedającego w jak najszerszym zakresie przed wszystkimi sądami, spółdzielniami, bankami, instytucjami i urzędami w tym przed Urzędem Skarbowym i organami administracji rządowej i samorządowej, osobami fizycznymi i prawnymi, instytucjami tu niewymienionymi, we wszystkich sprawach dotyczących jego osoby i majątku;
  • do składania w imieniu Sprzedającego wszelkich oświadczeń woli i wiedzy, podejmowania wszelkich czynności faktycznych i prawnych, które okażą się niezbędne do realizacji niniejszego pełnomocnictwa;
  • do reprezentowania Sprzedającego przed wszystkimi zakładami dostarczającymi media i gaz, wodę, elektryczność, odprowadzenie ścieków, telefony.

Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa K. K., w imieniu Sprzedającego, złożyła 14 kwietnia 2016 r., a następnie w 02 lipca 2018 r. propozycję sprzedaży części Nieruchomości do Burmistrza Dzielnicy z przeznaczeniem pod wybudowanie szkoły, przedszkola, żłobka. Pierwsza propozycja nie doczekała się jednoznacznej odpowiedzi, druga zainteresowała władze dzielnicy co spowodowało, że 20 lipca 2018 r. na podstawie udzielonego pełnomocnictwa K. K., w imieniu Sprzedającego, złożyła do Urzędu Miasta ofertę sprzedaży Nieruchomości z przeznaczeniem pod wybudowanie szkoły, przedszkola, żłobka. Jednocześnie 20 lipca 2018 r. na podstawie udzielonego pełnomocnictwa K. K., w imieniu Sprzedającego, złożyła do Prezydenta Miasta pismo, w którym – w przypadku zainteresowania władz miasta nabyciem części Nieruchomości postulowała wprowadzenie w MPZP zmian umożliwiających prowadzenie na Nieruchomości inwestycji oświatowych. W odpowiedzi na przedmiotowe pismo Urząd wyraził brak zainteresowania nabyciem Nieruchomości.

Sprzedający, ani żadne inne osoby w jego imieniu, nie podejmowały żadnych innych działań poza wskazanymi powyżej, które miały polegać na sprzedaży Nieruchomości. W szczególności Sprzedający nie prowadził żadnych działań marketingowych ani informacyjnych w celu sprzedaży Nieruchomości, w tym polegających na umieszczeniu tablicy informującej o chęci sprzedaży, nie stosował żadnej innej formy ogłoszenia, w tym w urzędzie gminnym lub na portalach internetowych.

Ponadto Sprzedający nie dokonywał żadnych innych nakładów w celu przygotowania Nieruchomości do sprzedaży ani nie dokonywał żadnych działań mających na celu podwyższenie wartości sprzedawanej Nieruchomości.

Ostatecznie, w oparciu o wymienione powyżej pełnomocnictwo, K. K. 23 listopada 2018 r. zawarła w imieniu Sprzedającego umowę cywilną z Nabywcą zobowiązującą do sprzedaży Nieruchomości zgodnie, z którą:

  • Nabywca zobowiązał się wobec Sprzedającego do zachowania posadowionego na Nieruchomości Budynku i wydzielenia wokół niego terenu o obszarze około 950 m2 i ustanowienia na rzecz Sprzedającego dożywotniej służebności osobistej w zakresie prawa do wyłącznego korzystania z Budynku i wydzielonego wokół niego terenu oraz służebności przejścia i przejazdu do Budynku i terenu wokół niego po drogach planowanych na Nieruchomości. Nabywca zobowiązał się do złożenia wniosku i wpis wyżej wymienionego prawa do księgi wieczystej Nieruchomości. Wydzielony wokół Budynku teren zostanie ogrodzony przez i na koszt Nabywcy;
  • Sprzedający zobowiązał się wobec Kupującego, że w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży Nieruchomości, na rzecz Nabywcy, nie zawrze on umowy zobowiązującej do przeniesienia własności Nieruchomości, umowy przedwstępnej sprzedaży Nieruchomości, listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży Nieruchomości z innym podmiotem niż Nabywca ani jakiegokolwiek innego dokumentu, na mocy którego byłby on zobowiązany do zbycia prawa własności Nieruchomości na rzecz takiego podmiotu, jak również, iż w tym okresie nie będzie prowadził negocjacji oraz rozmów z innymi podmiotami w przedmiocie ewentualnej sprzedaży lub zbycia w jakikolwiek inny sposób prawa własności Nieruchomości lub jakiejkolwiek jej części na rzecz takich podmiotów;
  • Sprzedający zobowiązał się do współpracy z Nabywcą w celu przeprowadzenia badania stanu prawnego i podatkowego Nieruchomości, w szczególności do udostępnienia Nabywcy na jego żądanie wszelkich istotnych dokumentów dotyczących stanu prawnego i podatkowego Nieruchomości.

Do zawarcia umowy doszło z inicjatywy Nabywcy, który rozpoczął ze Sprzedającym negocjacje w tym zakresie. Na nabytym Gruncie Nabywca planuje wybudować budynki mieszkalne, a następnie sprzedać poszczególne budynki, ich części lub lokale mieszkalne bądź usługowe na rzecz podmiotów trzecich.

W związku z zawarciem umowy, o której mowa powyżej, 27 listopada 2018 r. Sprzedający udzielił K. K. pełnomocnictwa do dnia 30 kwietnia 2019 r. z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw (w tym adwokatom i radcom prawnym), w zakresie uzyskiwania informacji i dokumentów dotyczących Sprzedającego oraz Nieruchomości, w tym do:

  • przeglądania księgi wieczystej oraz akt załączonych do księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości oraz ksiąg wieczystych i akt załączonych do ksiąg wieczystych prowadzonych dawniej dla Nieruchomości lub jakiejkolwiek jej części, w tym złożonych wniosków o dokonanie wpisu w księgach wieczystych, jak też do uzyskiwania lub sporządzania odpisów, kopii oraz fotokopii (w tym fotografii cyfrowych) wyżej wymienionych ksiąg wieczystych lub dokumentów (akt) dołączonych do wyżej wymienionych ksiąg wieczystych;
  • uzyskiwania informacji o treści studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Nieruchomości, o ile taki istnieje lub zostanie uchwalony;
  • uzyskiwania wypisów z rejestru gruntów i kartotek budynków oraz wyrysów z map ewidencyjnych dla celów prawnych, w tym z adnotacją, iż mogą one być podstawą dokonania wpisów w księgach wieczystych, a także wszelkich informacji i dokumentów dotyczących Nieruchomości objętych ewidencją gruntów i budynków;
  • uzyskiwania wypisów z rejestru zabytków, w tym uzyskiwania wszelkich informacji związanych z Nieruchomością od konserwatora zabytków właściwego ze względu na miejsce położenia Nieruchomości;
  • reprezentowania Sprzedającego przed wszelkimi urzędami administracji publicznej i samorządowej oraz przed sądami wszystkich instancji (w tym sądami administracyjnymi wszystkich instancji) w zakresie ograniczonym wyłącznie do uzyskiwania informacji o wszelkich postępowaniach sądowych lub administracyjnych, w szczególności dotyczących ewentualnych roszczeń reprywatyzacyjnych, decyzji administracyjnych, postanowień i uzgodnieniach związanych z Nieruchomością;
  • przeglądania akt postępowania we wszelkich postępowaniach dotyczących Nieruchomości, zawisłych przed wszystkimi organami administracji publicznej, urzędami oraz sądami wszystkich instancji, a także do uzyskiwania lub sporządzania wszelkich kopii, fotokopii (w tym fotografii cyfrowych), odpisów i wypisów z tych akt;
  • uzyskiwania informacji o Sprzedającym i Nieruchomości dostępnych w rejestrach publicznych;
  • uzyskiwania zaświadczeń o braku zaległości podatkowych Sprzedającego oraz braku zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
  • uzyskiwania z wszelkich urzędów administracji publicznej i samorządowej oraz rejestrów informacji, dotyczących Nieruchomości i Sprzedającego, które okażą się przydatne w celu realizacji niniejszego pełnomocnictwa;
  • dokonywania wszelkich czynności faktycznych lub prawnych, w tym składania oświadczeń woli lub wiedzy, jakie okażą się konieczne lub przydatne w celu realizacji pełnomocnictwa.

W związku z zawarciem umowy, o której mowa powyżej oraz udzieleniem pełnomocnictwa szczególnego, o którym mowa powyżej, K. K. 28 listopada 2018 r. udzieliła adwokatom pełnomocnictwa substytucyjnego w zakresie wskazanym powyżej.

W przeszłości, w odniesieniu do działek będących własnością Sprzedającego, miały miejsce następujące zdarzenia:

  • Decyzją nr LD (…) z 25 września 2008 r. o ustaleniu lokalizacji drogi, Prezydent W. ustalił lokalizację drogi dla inwestycji polegającej na budowie przy ul. B. na odcinku od skrzyżowania z ul. L. do skrzyżowania z projektowaną ulicą oznaczoną jako KL wraz z oświetleniem ulicznym na terenie Dzielnicy w W. Lokalizacją inwestycji objęta została m.in. działka ewidencyjna 43/3 z o powierzchni 316 m2, która powstała w wyniku podziału działki ewidencyjnej 43 o powierzchni 59674 m2. Ww. działka 43/3 stała się własnością Miasta z dniem 24 października 2008 r. Z tytułu przejęcia ww. nieruchomości Sprzedający otrzymał od Miasta odszkodowanie.
  • Decyzją z 31 grudnia 2008 r. o ustaleniu lokalizacji drogi, Wojewoda ustalił lokalizację drogi dla inwestycji polegającej na budowie ul. G. na odcinku od Pętli L. do granic W. wraz z dostosowaniem skrzyżowania z ul. L. do przyszłościowego dwupoziomowego skrzyżowania. Lokalizacją inwestycji objęta została m.in. działka ewidencyjna 43/1 o powierzchni 1374 m2, która powstała w wyniku podziału działki ewidencyjnej 43. Z tytułu przejęcia ww. nieruchomości Sprzedający otrzymał od Miasta odszkodowanie.
  • Zgodnie z umową sprzedaży zawartą 22 lipca 2013 r. w formie aktu notarialnego pomiędzy Sprzedającym a R. Sp. z o.o., Sprzedający sprzedał na rzecz ww. nabywcy działki ewidencyjne o numerze 3/3 oraz o numerze 2/5 o łącznej powierzchni 483m2, dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Jednocześnie na podstawie przedmiotowej umowy Sprzedający wyraził zgodę na wybudowanie na działce ewidencyjnej nr 3/3 w ostrej granicy z działką 3/5 stanowiącej własność Sprzedającego, przepompowni ścieków ogólnospławnych i oświadczył, że w tym zakresie nie będzie wnosił żadnych zastrzeżeń w przyszłości. Jednocześnie Sprzedający wyraził w ww. umowie na czas budowy ww. przepompowni, lecz nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r. zgodę i udostępnił pas gruntu o szerokości 2 metrów z działki 3/5, biegnący wzdłuż granicy działki ewidencyjnej 3/3 i działki 3/5, z prawem do rozkopania tego pasa gruntu na długości projektowanej przepompowni w celu umożliwienia budowy przepompowni. Aktualnie na działce 3/3 zlokalizowana jest przepompownia ścieków, fragment chodnika i ścieżki rowerowej. Działka 2/5 zajęta została w całości pod budowę drogi publicznej. Działka 2/5 i 3/3 są obecnie własnością W. i są w pasie drogowym ul. B.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że dla sprzedawanej Nieruchomości zostanie określona łączna cena sprzedaży (umowa sprzedaży nie będzie określała ceny z podziałem na Grunt, Budynek i Budowle).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy dokonując sprzedaży Nieruchomości Sprzedający będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy w przypadku uznania, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, czy taka sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy będzie zwolniona z podatku od towarów i usług?
  3. Czy w przypadku uznania, że stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 1 jest prawidłowe, tj. w przypadku uznania przez Organ, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości nie będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%?
  4. Czy w przypadku uznania, że stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 1 jest nieprawidłowe oraz że stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 2 jest prawidłowe, tj. w przypadku uznania przez Organ, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i sprzedaż Nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%?
  5. Czy w przypadku uznania przez Organ, że stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 1 oraz stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 2 jest nieprawidłowe, tj. w przypadku uznania przez Organ, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i taka sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i jednocześnie nie będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, Zainteresowanemu 1, jako nabywcy Nieruchomości, przysługiwać będzie prawo do rozliczenia (odliczenia) podatku od towarów i usług, naliczonego w związku z takim nabyciem Nieruchomości?

Zdaniem Zainteresowanych, w razie uznania przez Organ, że:

  • stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 1 jest prawidłowe, tj. w przypadku uznania przez Organ, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości nie będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% (stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 3);
  • stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 1 jest nieprawidłowe oraz, że stanowisko Zainteresowanych w zakresie Pytania nr 2 jest prawidłowe, tj. w przypadku uznania, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i sprzedaż Nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, to sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% (stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 4).

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Jak wynika z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży co do zasady na kupującym.

Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%.

W myśl art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek pobiera się według stawki najwyższej, jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Jak stanowi art. art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.


W opinii Zainteresowanych – w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 – w sytuacji uznania przez Organ, że Sprzedający nie powinien zostać uznany za podatnika podatku od towarów i usług, transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Skoro transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Kupujący obowiązany będzie do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% z tytułu nabycia Nieruchomości.

W konsekwencji, w przypadku uznania przez Organ, że stanowisko w zakresie Pytania nr 1 jest prawidłowe, tj. uznania, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości nie będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%.

Również w sytuacji stwierdzenia przez Organ, że Sprzedający powinien zostać uznany za podatnika podatku od towarów i usług oraz że transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, w ocenie Zainteresowanych – w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 – Kupujący obowiązany będzie do uiszczenia podatku ocz czynności cywilnoprawnych według stawki 2% z tytułu nabycia Nieruchomości.

W konsekwencji, w przypadku uznania przez Organ, że stanowisko w zakresie Pytania nr 1 jest nieprawidłowe oraz w zakresie Pytania nr 2 jest prawidłowe, tj. uznania, że Sprzedający dokonując sprzedaży Nieruchomości będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i sprzedaż Nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, to sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 28 lutego 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.792.2018.2.KBR.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z póżn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że opisana we wniosku transakcja sprzedaży obejmie przeniesienie na Kupującego prawa własności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem gospodarczym oraz budowlami, składającej się z działki gruntu o numerze ewidencyjnym 43/4.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku umowa sprzedaży podlegać będzie tylko w części regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 28 lutego 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.792.2018.2.KBR. W interpretacji tej wskazano, że:

  • sprzedaż niewynajmowanej części Nieruchomości będzie stanowić zwykłe wykonywanie prawa własności, czego skutkiem jest brak uznania Zainteresowanego 2 w stosunku do tej części Nieruchomości za podatnika podatku od towarów i usług w myśl art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i to, że nie będzie to czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług),
  • sprzedaż części Nieruchomości wykorzystywanej przez Zainteresowanego 2 do działalności gospodarczej – świadczonych usług najmu – podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w związku z dostawą tej części Nieruchomości Sprzedający wypełnia przesłankę określoną w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy pozwalającą uznać go za podatnika podatku od towarów i usług dokonującego sprzedaży nieruchomości w ramach działalności gospodarczej,
  • sprzedaż Nieruchomości opisanej w złożonym wniosku, w części w jakiej była, bądź jest objęta umowami najmu/dzierżawy, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem sprzedaż nastąpi po upływie 2 lat od momentu zasiedlenia tej Nieruchomości.

A zatem, skoro przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży niewynajmowanej części nieruchomości będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a sprzedaż wynajmowanej części nieruchomości będzie podlegała uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług – będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku, to transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%. Tym samym, mimo że ocena stanowiska Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług nie jest w całości prawidłowa, to w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stanowisko należało uznać za prawidłowe. W kontekście bowiem ustaleń dotyczących podatku od towarów i usług umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj