Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-105/13-8/KR
z 8 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-105/13-8/KR
Data
2013.05.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
aport
Cypr
koszty uzyskania przychodów
przychód
spółka kapitałowa
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wartość nominalna
wkłady niepieniężne
znak towarowy


Istota interpretacji
Czy kosztem podatkowym w momencie wniesienia aportu będzie wartość wydatków poniesionych na nabycie przedmiotu aportu tj. znaku towarowego (art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o pdof)?



Wniosek ORD-IN 593 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku, z dnia 8 lutego 2013 r. (data wpływu 12 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), pismem z dnia 22 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.), oraz pismem z dnia 24 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do cypryjskiej spółki kapitałowej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w cypryjskiej spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny,
  • ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do cypryjskiej spółki kapitałowej.


Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 21 marca 2013 r., Nr IPTPB2/415-105/13-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 21 marca 2013 r. (skutecznie doręczono dnia 25 marca 2013 r.), zaś w dniu 2 kwietnia 2013 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania – 28 marca 2013 r.).

Z uwagi na to, że złożony wniosek i jego uzupełnienie nie spełniało wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 10 kwietnia 2013 r., Nr IPTPB2/415-105/13-4/KR, ponownie wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Ponowne wezwanie wysłano w dniu 11 kwietnia 2013 r., (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 15 kwietnia 2013 r.). Pismem z dnia 22 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.) Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek (data nadania – 22 kwietnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą stałe miejsce zamieszkania w Polsce (dalej jako „Wnioskodawca”) i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (jest polskim rezydentem podatkowym).

Wnioskodawca rozważa inwestycję w cypryjską spółkę kapitałową założoną zgodnie z prawem cypryjskim (rozdziałem 113 Ustawy o Spółkach) i funkcjonującą w formie limited liability company (LLC) (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki LLC będzie działalność inwestycyjna, w tym w aktywa stanowiące wartości niematerialne i prawne zarejestrowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jako pokrycie wkładów w cypryjskiej spółce kapitałowej Wnioskodawca planuje wnieść wkład pieniężny lub wkład niepieniężny w postaci znaku słowno-graficznego (dalej jako: „znak słowno-graficzny”, „znak towarowy”).

Na znak towarowy będący przedmiotem aportu zostanie udzielone prawo ochronne do znaku towarowego (w drodze decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy wydanej przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej) lub zostanie złożone zgłoszenie do Urzędu Patentowego celem uzyskania prawa ochronnego do znaku towarowego i tym samym Wnioskodawca będzie posiadał jedynie prawo ze zgłoszenia znaku towarowego.

Znak słowno-graficzny zostanie wniesiony do spółki cypryjskiej według jego wartości rynkowej, według wyceny dokonanej przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego.

Nie można wykluczyć, iż na dzień dokonania aportu w gronie dotychczasowych wspólników spółki cypryjskiej będą wspólnicy, którzy objęli udziały w wartości niższej niż wartość wniesionego przez nich wkładu (tj. którzy dokonali wkładu z tzw. agio emisyjnym).

W konsekwencji, celem utrzymania istniejącej struktury właścicielskiej oraz ochrony praw dotychczasowych wspólników, wartość aportu może zostać przekazana na kapitał zapasowy spółki cypryjskiej.

Przy objęciu udziałów w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w formie znaku towarowego, wartość rynkowa przedmiotu aportu (tj. wartość rynkowa znaku towarowego) może być wyższa niż wartość nominalna obejmowanych w zamian za ten aport udziałów spółki cypryjskiej (tzw. agio), która to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy/rezerwowy spółki cypryjskiej.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), oraz z dnia 22 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.), Wnioskodawca wskazał, iż zamierza objąć udziały w kapitałowej spółce cypryjskiej. Udziały zostaną objęte w zamian za wniesiony do spółki znak słowno-graficzny (znak towarowy stanowiący wartość niematerialną i prawną). Znak został wytworzony przez Niego we własnym zakresie w trakcie prowadzenia wieloletniej działalności gospodarczej. Ponadto wyjaśnił, iż przedmiotowego znaku towarowego nie amortyzował, tj. nie wpisał go do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ znak ten wytworzył we własnym zakresie, a nie nabył. Zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wytworzony znak towarowy nie może być amortyzowany dla celów podatkowych. Przedmiotowy znak zostanie aportowany do Spółki cypryjskiej i tam rozpoznany, na gruncie prawa cypryjskiego, jako wartość niematerialna i prawna. Wnioskodawca wskazał, iż zdanie: „Udziały zostaną objęte w zamian za wniesiony do spółki znak słowno-graficzny (znak towarowy stanowiący wartość niematerialną i prawną).”, należy rozumieć w ten sposób, iż w momencie wniesienia znaku towarowego do kapitałowej spółki cypryjskiej w zamian za objęcie udziałów, stanowi on dla spółki cypryjskiej nabytą wartość niematerialną i prawną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

  1. Czy przychodem Wnioskodawcy z tytułu objęcia udziałów w Spółce cypryjskiej w zamian za aport do spółki cypryjskiej znaku towarowego będzie, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361; dalej jako: „ustawa o pdof”, „updof”), wartość nominalna udziałów w Spółce cypryjskiej, również w sytuacji, gdy wartość nominalna udziałów będzie odbiegać od wartości rynkowej przedmiotu aportu (znaku towarowego)...
  2. Czy kosztem podatkowym w momencie wniesienia aportu będzie wartość wydatków poniesionych na nabycie przedmiotu aportu tj. znaku towarowego (art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o pdof)...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2, natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania nr 2, kosztem uzyskania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do cypryjskiej spółki kapitałowej (odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), będzie historyczna wartość nabycia/wytworzenia przedmiotu aportu.

Ponieważ aportowany do Spółki cypryjskiej znak towarowy nie został przez Wnioskodawcę nabyty, a został wytworzony nie ustala się dla celów podatkowych wartości początkowej przedmiotowego znaku towarowego.

Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „updof”) w przypadku objęcia udziałów/akcji w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 (z tytułu kapitałów – pieniężnych), w wysokości wartości początkowej wniesionego wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych (...).

W związku z powyższym, ponieważ Wnioskodawca nie amortyzował wcześniej znaku słowno-graficznego (nie mógł tego zrobić, gdyż znak towarowy wytworzył, a nie nabył), na moment aportu nie ustala się kosztu uzyskania przychodu (tj. koszt ten jest równy „0”).

W związku z powyższym w momencie wniesienia aportem znaku towarowego do kapitałowej spółki cypryjskiej w zamian, za objęcie udziałów w tej spółce, powstanie po stronie Wnioskodawcy dochód do opodatkowania, równy wartości nominalnej objętych udziałów w spółce cypryjskiej.

Stanowisko Wnioskodawcy oparte jest na brzmieniu art. 22 ust. 1e updof i nie było kwestionowane przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Pojęcie „aport” oznacza wkład niepieniężny wniesiony do spółki w celu pokrycia udziałów/akcji (w całości lub części). Przedmiotem aportu mogą być wszelkie przedmioty majątkowe (prawa i rzeczy), o ile są zbywalne i mogą jako aktywa wejść do bilansu spółki, przy czym muszą one być wymienione w umowie ze wskazaniem osoby wnoszącej i przeznaczonych za ten aport udziałów/akcji. W myśl art. 14 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a tej ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca rozważa inwestycję w cypryjską spółkę kapitałową założoną zgodnie z prawem cypryjskim (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Jako pokrycie wkładów w cypryjskiej spółce kapitałowej Wnioskodawca planuje wnieść wkład pieniężny lub wkład niepieniężny w postaci znaku słowno-graficznego (dalej jako: „znak słowno-graficzny”, „znak towarowy”). Znak został wytworzony przez Wnioskodawcę we własnym zakresie w trakcie prowadzenia wieloletniej działalności gospodarczej. Przedmiotowego znaku towarowego Wnioskodawca nie amortyzował, tj. nie wpisał go do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ znak ten wytworzył we własnym zakresie, a nie nabył. Znak słowno-graficzny zostanie wniesiony do spółki cypryjskiej według jego wartości rynkowej, według wyceny dokonanej przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego i tam rozpoznany, na gruncie prawa cypryjskiego, jako wartość niematerialna i prawna. Przy objęciu udziałów w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w formie znaku towarowego, może wystąpić nadwyżka wartości aportu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów spółki cypryjskiej (tzw. agio), która to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy/rezerwowy spółki cypryjskiej.

Stosownie do przepisu art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Ponadto należy wskazać, że prawa ochronne na znaki towarowe udzielane są na warunkach określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zm.) - art. 6 ust. 1 tej ustawy. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa - w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy (art. 120 ust. 1 i 2 ww. ustawy).

W myśl art. 121 powołanej ustawy, na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne. Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Czas trwania prawa ochronnego na znak towarowy wynosi 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym (art. 153 ust. 1 i 2 tej ustawy).

Z uwagi na to, iż w przedmiotowym wniosku Wnioskodawca zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci znaku słowno-graficznego do spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze, w przedmiotowej sprawie należy odwołać się do Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523 ze zm.).

W sytuacji uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 4 ww. umowy zatytułowany „Zyski z przeniesienia własności majątku”, z treści którego wynika, że zyski z przeniesienia tytułu własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

W konsekwencji osiągnięty przychód w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych przez spółkę cypryjską w zamian za aport podlegać będzie opodatkowaniu w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, a więc w Polsce i należy skutki podatkowe przedmiotowej transakcji ocenić w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na równi z przychodem wynikającym z tytułu objęcia udziałów w polskiej spółce kapitałowej.

Na tle analizy przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do treści art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e – osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania, przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:

  1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;
  2. wartości:
    1. nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć,
    2. określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
    3. określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni;

  1. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki;
  2. wydatków na nabycie lub wytworzenie składnika majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie lub wartości początkowej takiego składnika majątku pomniejszonej o sumę dokonanych od tego składnika odpisów amortyzacyjnych - jeżeli składnik ten został otrzymany przez podatnika w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki;
  3. przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg, ewidencji i wykazu, o których mowa w art. 24 ust. 3a i art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia - w przypadku gdy te udziały (akcje) wnoszone w formie wkładu niepieniężnego zostały objęte w następstwie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową.

Jednakże w przedmiotowej sprawie nie można powiedzieć, że wnoszony znak towarowy – wytworzony przez Wnioskodawcę we własnym zakresie - na dzień objęcia udziałów w cypryjskiej spółce kapitałowej jest wartością niematerialną i prawną (stanie się wartością niematerialną i prawną w momencie ujęcia tego składnika majątku w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych).

W konsekwencji uznać należy, iż ustawodawca nie przewidział przy szczególnym trybie ustalania kosztów uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej przypadku, kiedy przedmiotem wkładu jest składnik majątku wytworzony przez podatnika.

Zatem, w tej sytuacji należy odwołać się do ogólnych zasad określenia kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

  1. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a;
  2. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Tutejszy organ podatkowy nie ma kompetencji do interpretacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy prawo własności przemysłowej, gdyż nie są to przepisy prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, a tylko takie przepisy mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Mając powyższe na uwadze, o ile do znaku towarowego zastosowanie znajdą wyżej cytowane przepisy ustawy o prawie własności przemysłowej należy zastosować regulację zawartą w art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ewentualnie w przypadku uznania znaku towarowego za przedmiot prawa autorskiego określonego w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastosowanie znajdzie regulacja zawarta w art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy.

Zatem, koszty uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w cypryjskiej spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego wynoszą 50% uzyskanego przychodu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj