Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.21.2019.2.MM
z 29 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2019 r. (data wpływu 15 stycznia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 1 marca 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.21.2019.1.MM, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano za pośrednictwem poczty w dniu 1 marca 2019 r. (data doręczenia 6 marca 2019 r.). Wnioskodawca uzupełnił powyższy wniosek pismem z dnia 11 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.), nadanym za pośrednictwem poczty w dniu 13 marca 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w 1987 r. otrzymał wraz z żoną na zasadzie współwłasności gospodarstwo rolne w zamian za prawo nabycia emerytury rolniczej przez rodziców. Na okoliczność przekazania gospodarstwa rolnego w formie darowizny został sporządzony akt notarialny Rep. A nr X z dnia x lipca 1987 r. W skład gospodarstwa rolnego wchodziła działka Nr Q o pow. 2,00 ha - był to grunt rolniczy. Działka Nr Q została poddana podziałowi na 10 działek budowlanych wraz z drogą i 11 działkę, którą stanowi las. Decyzja o podziale i warunkach zabudowy została wydana w dniu .. czerwca 2011 r. Ostateczna decyzja, a co za tym idzie, zatwierdzenie podziału nieruchomości nastąpiło z dniu 18 września 2017 r. Działki nie posiadają żadnych przyłączy mediów. Wnioskodawca nie będzie podejmował działań, mających na celu uzbrojenie działek w przyłącze wodociągowe oraz nie będzie z tego tytułu ponosił żadnych kosztów. Sieć energetyczna będzie wykonywana przez zakład energetyczny na wniosek ewentualnego nabywcy działek. Wnioskodawca nie będzie utwardzał drogi. Podjął jedynie działania zmierzające do sprzedaży podzielonej nieruchomości w całości (jako inwestycyjnej) na portalu … i …. Wnioskodawca nie korzysta z usług biur pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości.

Z Wnioskodawcą skontaktował się potencjalny nabywca, który zainteresowany jest zakupem wszystkich działek powstałych po podziale, jednak pod warunkiem uzyskania nowych warunków zabudowy pod budynek magazynowy z częścią biurową oraz socjalną i miejscami na parking. Inwestycja nabywcy obejmuje 5 działek. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o nowe warunki zabudowy w dniu 28 listopada 2018 r. W przypadku pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy wydanej przez Wójta Gminy zamierza sprzedać wszystkie działki jednemu nabywcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku):

Czy czynność wspólnej z małżonką sprzedaży w przyszłości działek powstałych w wyniku podziału działki Nr Q, nabytej w drodze darowizny w dniu x lipca 1987 r. wpisuje się w czynności wykonywane w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a w konsekwencji stanowi przychód, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono kilka źródeł w ramach, których podatnik może osiągać przychód. W kontekście przedmiotowej sprawy należy wskazać na treść art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Ponadto istotne jest także brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, gdzie wskazano, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Natomiast, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.

W tym przypadku prawo współwłasności przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca nabył wraz z żoną w dniu x lipca 1987 r., zatem nabycie to nastąpiło 31 lat temu.

Tym samym, w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, że sprzedaż działek powstałych w wyniku podziału działki Nr Q nie będzie stanowić przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji należy przeanalizować, czy przedmiotowa sprzedaż nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, a zatem czy nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Istotne jest zatem, aby wyjaśnić, kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie należy odnieść się do brzmienia art. 5a pkt 6 ww. ustawy, gdzie wskazano, że poprzez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Analizując powyższy przepis stwierdzić należy, że z działalnością gospodarczą mamy do czynienia jedynie w przypadku spełnienia wszystkich opisanych przesłanek. Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona.

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot, i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 919/14: „Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności, podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej, podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.”

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodów należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem wydzielonych działek z działki Q.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wraz z żoną są właścicielami nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej 12 działek gruntu powstałych z podziału działki o Nr Q, razem 10 działek budowlanych i 1 działka, którą stanowi las oraz droga. Opisana powyżej nieruchomość została nabyta w 1987 r. na zasadzie współwłasności na podstawie umowy darowizny do majątku prywatnego, z zamiarem prowadzenia działalności rolniczej. Przedmiotowe działki nie były i nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę oraz Jego żonę w celach działalności gospodarczej - jedynie w działalności rolniczej, lecz nie służą do świadczenia usług rolniczych. W dacie nabycia przedmiotowej nieruchomości dla wskazanych powyżej działek brak było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - obecnie też go nie ma. Działki od momentu ich nabycia nie były przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Jedną czynnością, jaką podjął Wnioskodawca wspólnie z żoną, było złożenie wniosku o podział działki Nr Q, w wyniku, którego decyzją z dnia .. czerwca 2011 r. Wójt Gminy dokonał podziału na 12 działek. Ostateczna decyzja, a co za tym idzie, zatwierdzenie podziału nastąpiło z dniem 18 września 2017 r. Podział działki Q nastąpił z uwagi na fakt, że dało to możliwość zarządzania własnością jako całością, bądź poszczególnymi jej częściami. Po nabyciu przedmiotowych nieruchomości nie zostały podjęte żadne działania mające na celu zwiększenie wartości, czy też atrakcyjności ww. działek (brak ogrodzenia, nie są doprowadzone jakiekolwiek media). Nigdy nie zostały dokonane jakiekolwiek inne ulepszenia lub poczynione nakłady finansowe mające na celu przygotowanie ww. nieruchomości na sprzedaż. Z Wnioskodawcą skontaktował się potencjalny nabywca, który jest zainteresowany zakupem wszystkich działek powstałych po podziale, jednak pod warunkiem uzyskania nowych warunków zabudowy pod budynek magazynowy z częścią biurową oraz socjalną i miejscami na parking. Wnioskodawca wraz z żoną wystąpił z wnioskiem o nowe warunki zabudowy w dniu 28 listopada 2018 r. dla 5 działek. W przypadku pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy Wnioskodawca wraz z małżonką zamierza sprzedać wszystkie działki ww. inwestorowi. W stosunku do powstałych działek nie będą czynione żadne działania mające na celu zwiększenie ich wartości, tj. działki nie będą zbrojone w jakiekolwiek media, utwardzone, wydzielone drogi, ogradzane, czy w jakikolwiek inny sposób ulepszane. Jedynym działaniem, jakie Wnioskodawca podjął wraz z żoną, to wystąpienie o warunki zabudowy. W związku ze zorganizowaniem sprzedaży wydzielonych działek Wnioskodawca zamieścił jedynie ofertę sprzedaży w sieci Internet na portalu … i …. Sprzedaż działek będzie miała charakter okazjonalny, albowiem małżonkowie nie zamierzają sprzedawać innych. Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej sprzedaży innych działek (z wyjątkiem łąki - nieużytki rolne narożnik 300 m2 - działka nabyta również w dniu X lipca 1987 r., tym samym aktem notarialnym). Wnioskodawca wraz z żoną posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 6,30 ha, ale nie zamierzają w chwili obecnej dokonywać podziału posiadanych działek i dokonywać ich sprzedaży. Decyzja Wnioskodawcy o sprzedaży ww. nieruchomości ma na celu rozporządzanie wyłącznie majątkiem prywatnym. Podejmowane przez Nich działania i starania sprzedaży w ramach takiego zarządu nie oznaczają, że sprzedając działki powstałe w wyniku podziału, nie można ich zbyć z zamiarem uzyskania jak najwyższej ceny, gdyż również w obrocie prywatnym dąży się do uzyskania jak najkorzystniejszych warunków sprzedaży. Nie jest więc to żadne kryterium wskazujące na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu nieruchomościami.

Zatem, skoro - jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego:

  • działki nabyte zostały do majątku prywatnego po ½ udziału w drodze darowizny 31 lat temu, to nie występuje zarobkowy charakter ich sprzedaży - działki nie zostały nabyte w celu ich dalszej odsprzedaż z zyskiem, zatem sprzedaż ich ma charakter okazjonalny i nieprofesjonalny,
  • nigdy wcześniej Wnioskodawca wraz z żoną nie dokonywali zakupu, ani sprzedaży żadnych innych działek, brak ciągłości,
  • działki nie były i nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę (i Jego małżonkę) w celach działalności gospodarczej, jak również nie służą świadczeniu usług rolniczych,
  • po ich nabyciu Wnioskodawca (wraz z żoną) nie podejmowali żadnych działań mających na celu zwiększenie ich wartości, czy też atrakcyjności (brak ogrodzenia, nie są doprowadzone jakiekolwiek media); brak zorganizowanego charakteru,
  • jedynym działaniem, jakie Wnioskodawca wraz z żoną podjęli w związku ze zorganizowaniem sprzedaży przyszłych wydzielonych działek jest zamieszczenie oferty sprzedaży w sieci internet; brak zorganizowanego charakteru,
  • Wnioskodawca dokonał wspólnie z żoną jedynie podziału działki Nr Q i dla powstałych w ten sposób działek wystąpił, z uwagi na zastrzeżenie potencjalnego kupującego, o warunki zabudowy,

należy uznać, że odpłatne zbycie tych działek nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zachowanie Wnioskodawcy w odniesieniu do ww. działek wskazuje na czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe i racjonalne gospodarowanie tym majątkiem. Nie są to działania o charakterze inwestycyjnym, ukierunkowane na osiągnięcie zysku, które są typowe dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Tym samym, na skutek sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału działki Nr Q nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ ewentualna sprzedaż nie zostanie wykonana w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ Wnioskodawca wraz z żoną:

  • nie prowadzą działalności handlowej i nie prowadzą działalności handlowej w celach zarobkowych w sposób zorganizowany i ciągły,
  • nie prowadzą żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży działek, powstałych z podziału działki Q, do dnia ich ewentualnego zbycia działki będą wykorzystywane rolniczo,
  • nie korzystają przy sprzedaży działek powstałych z podziału działki Nr Q z usług firm i osób zajmujących się szeroko rozumianym obrotem nieruchomościami i gruntami,
  • nie podjęli żadnych działań marketingowych mających pomóc przy sprzedaży działek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, że w dniu 1 stycznia 2019 r., w związku z opublikowaniem ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193) oraz ustawy z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2126), do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został dodany przepis art. 10 ust. 5, odnoszący się do kwestii odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości nabytej w drodze spadku. I tak, zgodnie z jego treścią, w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Powyższe jednak nie ma istotnego wpływu na zawarte w interpretacji rozstrzygnięcie.

Zauważyć należy również, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem, wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego. Z tych też względów - z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego - zaznacza się, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Wnioskodawcy, nie dotyczy obowiązków podatkowych Jego małżonki.

Końcowo należy zaznaczyć, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić od zdarzenia, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n ww. ustawy, nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj