Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.34.2019.2.AK1
z 15 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2019 r. (data wpływu 15 stycznia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2019 r. (data nadania 4 marca 2019 r., data wpływu 11 marca 2019 r.) na wezwanie z dnia 8 lutego 2019 r. (data doręczenia 25 lutego 2019 r.) Nr 0114-KDIP3-2.4011.34.2019.1AK1 o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych po stronie klientów i związanych z tym faktem obowiązków płatnika i obowiązków informacyjnych ciążących na Wnioskodawcy:

  • - jest prawidłowe – w części dotyczącej ciążących na Wnioskodawcy obowiązków informacyjnych,
  • – jest nieprawidłowe – w części dotyczącej ciążących na Wnioskodawcy obowiązków płatnika (obliczenie, pobranie podatku).


UZASADNIENIE


W dniu 15 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób w zakresie obowiązków informacyjnych związanych z ustaleniem momentu powstania przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych po stronie klientów i związanych z tym faktem obowiązków płatnika i obowiązków informacyjnych ciążących na Wnioskodawcy.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka Akcyjna (Dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Podstawowym zakresem działalności Spółki są usługi maklerskie w zakresie prowadzenia rachunków papierów wartościowych (z wyjątkiem rachunków zbiorczych) i dokonywania rozliczeń transakcji na papierach wartościowych. Swoje usługi Spółka świadczy zarówno na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i nie prowadzących działalności gospodarczej a także osób prawnych - posiadających w Polsce miejsce zamieszkania i siedzibę (tzw. rezydentów) albo nie posiadających w Polsce miejsca zamieszkania/siedziby (tzw. nierezydentów). Spółka Akcyjna oferuje klientom zakup papierów wartościowych notowanych na Polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na giełdach zagranicznych. W przypadku kupna i sprzedaży papierów wartościowych notowanych na giełdach zagranicznych Spółka korzysta z pośrednictwa belgijskiego domu maklerskiego, który prowadzi dla Spółki zbiorczy rachunek papierów wartościowych. Emitentami papierów wartościowych są podmioty z siedzibą w Polsce oraz w krajach innych niż Polska (w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach spoza Unii Europejskiej). Zagraniczne papiery wartościowe emitowane przez emitentów zagranicznych oferowane są na rynku polskim zgodnie z wymogami m.in. ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1639).


Nabywane papiery wartościowe generują dla klientów przychód w postaci odsetek, dywidend lub dochodów będących różnica pomiędzy wartością papieru wartościowego z dnia zakupu oraz dnia sprzedaży.


Przy czym, papiery wartościowe emitowane przez emitentów zagranicznych notowane są wyłącznie na rynkach zagranicznych, co oznacza, że nie będą wprowadzane do obrotu na rynku polskim.


Spółka Akcyjna wykonuje szereg czynności w procesie oferowania i nabywania przez klientów papierów wartościowych oraz obsłudze posprzedażowej. Spółka przechowuje papiery wartościowe na rachunkach maklerskich klientów, dokonuje zakupu/sprzedaży papierów wartościowych, pośredniczy w zakupie/sprzedaży papierów wartościowych notowanych na zagranicznych giełdach oraz dokonuje bezpośrednio lub pośrednio wypłaty ewentualnych pożytków od tych papierów wartościowych. Przy czym, w pewnych przypadkach Spółka pełnić będzie jedynie rolę pomocniczo-techniczną, nie będzie mieć żadnego wpływu na świadczenia związane z papierami wartościowymi notowanymi na giełdach zagranicznych. W związku z powyższym Spółka Akcyjna ma wątpliwości w jakim zakresie i w odniesieniu do jakich sytuacji pełni funkcję płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przychodów/dochodów uzyskiwanych z zysków kapitałowych.


Wniosek zawierał braki formalne, w związku z czym pismem z dnia 8 lutego 2019 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.34.2019.1.AK1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

  1. Wskazanie adresu elektronicznego pełnomocnika w systemie teleinformatycznym wykorzystywanym przez organ podatkowy, tj. w systemie ePUAP.
  2. Wyjaśnienie, czy złożony wniosek dotyczący stanu faktycznego dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., czy też dotyczy przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
  3. Doprecyzowanie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego poprzez:
    • Podanie szczegółowych informacji na temat sytuacji, w której klienci dokonują transakcji sprzedaży papierów wartościowych na przełomie roku, o którym mowa w zadanym we wniosku pytaniu oraz we własnym stanowisku. W opisie stanu faktycznego brak jest jakichkolwiek informacji na ten temat.
    • Czy Wnioskodawca dokonuje sprzedaży papierów wartościowych w swoim imieniu, czy w imieniu klientów?
    • Na czym polega pośredniczenie przez Wnioskodawcę w transakcjach z klientami?
    • Czy z tytułu wypłacanych na rzecz klientów środków pieniężnych Wnioskodawca pełni wyłącznie czynności techniczne, czy wypłaca te środki z własnych środków, czy ze środków Domu Maklerskiego zagranicznego?
    • W jakich przypadkach Wnioskodawca pełni tylko rolę techniczną, na czym to polega?
    • Czy papiery wartościowe notowane na giełdach zagranicznych w analizowanym przypadku, nabywane są przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, są polskimi rezydentami podatkowymi, czy też nie?
    • Czy klienci w analizowanym stanie faktycznym nabywają papiery wartościowe bezpośrednio od Wnioskodawcy, czy istnieją jeszcze pośrednicy?
    • Czy w analizowanym stanie faktycznym każdy klient dokonujący zakupu papierów wartościowych posiada indywidualny rachunek, czy też jego środki lokowane są na rachunkach zbiorczych?
  4. Przeformułowanie pytania zadanego we wniosku w kontekście konkretnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mających być przedmiotem interpretacji indywidualnej w taki sposób, aby odnosiło się do indywidualnej sprawy Wnioskodawcy – tj. kwestii obowiązków Wnioskodawcy, jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, bądź, jako podmiotu, na którym ciążą inne obowiązki wynikające z przepisów ww. ustawy.
  5. Przedstawienie własnego stanowiska w odniesieniu do prawidłowo sformułowanego pytania.



Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, wskazując, że złożony wniosek dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku.


Odnośnie doprecyzowania stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, że:

  1. W działalności prowadzonej przez Spółkę Akcyjną występują sytuacje, gdy zlecenie zbycia papierów wartościowych złożone przez klienta zostaje zrealizowane jeszcze „w starym roku” (np. 30 grudnia), natomiast rozliczenie transakcji (T+2) następuje w „nowym roku”, np. dnia 3 stycznia.
    W takich sytuacjach zapisy na rachunkach (rachunek klienta w Spółce Akcyjnej oraz rachunek zbiorczy Spółki Akcyjnej prowadzony przez zewnętrznego brokera) i przepływy gotówki zawsze mają miejsce w tym samym dniu - dniu realizacji zlecenia (transakcji sprzedaży). Środki ze sprzedaży akcji również dostępne są na rachunku klienta Spółki Akcyjnej po zrealizowaniu zlecenia sprzedaży.
    Przykład: sprzedaż akcji następuje w dniu 31.12.2018 r., transakcja zostaje rozliczona po dwóch dniach roboczych, czyli 3.01.2019 r. i wówczas:

    • klient w systemie Spółki Akcyjnej składa zlecenie sprzedaży, które przekazywane jest do brokera zewnętrznego, który prowadzi rachunek zbiorczy dla Spółki Akcyjnej,
    • broker przekazuje zlecenie na odpowiednią giełdę, po realizacji zlecenia sprzedaży Spółka Akcyjna otrzymuje potwierdzenie transakcji, saldo akcji na rachunku zbiorczym prowadzonym dla Spółki Akcyjnej zostaje dostosowane (uwzględniona sprzedaż akcji), środki gotówkowe na rachunku przyrastają o kwotę równą wartości sprzedanych akcji,
    • Spółka Akcyjna otrzymując potwierdzenie wykonania transakcji sprzedaży przez brokera odzwierciedla sprzedaż na rachunku klienta przez wyksięgowanie akcji i zaksięgowanie środków ze sprzedaży.
    Podsumowując, zaksięgowanie środków ze sprzedaży na rachunku klienta w Spółce Akcyjnej, oraz rachunku zbiorczym Spółki Akcyjnej prowadzonym przez brokera następuje w dniu transakcji.

  2. Wnioskodawca działa w imieniu klienta. Klient składa zlecenie w systemie transakcyjnym Spółka Akcyjna wskazując instrument, rodzaj zlecenia (kupno/sprzedaż), wolumen, itd., a Spółka Akcyjna przekazuje zlecenie do brokera, który posiada dostęp do giełd papierów wartościowych, na których zlecenie może być wykonane.

  3. Wnioskodawca świadczy usługi przyjmowania i przekazywania zleceń w rozumieniu art. 69 ust. 2 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (w tym znaczeniu jest pośrednikiem między klientem a giełdami papierów wartościowych) oraz przechowywania papierów wartościowych w rozumieniu art. 69 ust. 4 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Korzystając z usług Wnioskodawcy klienci mają możliwość zakupu/sprzedaży akcji spółek notowanych na giełdach w Warszawie oraz innych krajach w Europie i USA.

    Salda papierów wartościowych ewidencjonowane są na rachunkach klientów Spółki Akcyjnej w systemie transakcyjnym Spółki Akcyjnej (indywidualne salda rachunków klientów) oraz na rachunku zbiorczym (omnibus) prowadzonym przez brokera dla Spółki Akcyjnej (salda zbiorcze bez rozbicia na indywidualnych klientów Spółki Akcyjnej).

    Wnioskodawca ewidencjonuje każdą operację na papierach wartościowych na indywidualnym rachunku swojego klienta, ale nie kupuje/sprzedaje własnych papierów wartościowych, lecz przekazuje zlecenia na rynek za pośrednictwem brokera. Innymi słowy Wnioskodawca wykonuje dyspozycje klienta w zakresie kupna/sprzedaży.

  4. Ekonomiczny ciężar wypłat pokrywany jest co do zasady z dostępnych środków na rachunku u brokera (sprzedaż papierów wartościowych z rachunku zbiorczego skutkuje uwolnieniem środków). Może zdarzyć się, że Wnioskodawca na jakiś czas podstawi własne środki do dyspozycji klienta (środki ze sprzedaży dostępne do wypłaty lub zawierania transakcji kupna zaraz po realizacji transakcji sprzedaży, bez konieczności oczekiwania na rozliczenie transakcji po dwóch dniach roboczych i transfer środków z rachunku u brokera na rachunki Spółki Akcyjnej), jednakże zawsze są one kompensowane przez środki księgowane na rachunku zbiorczym prowadzonym przez brokera, co skutkuje tym, że to faktycznie ze środków otrzymanych od brokera finansowane są wypłaty klientów.

  5. W ocenie Wnioskodawcy jego rola pomocniczo-techniczna polega na tym, że klient składa zlecenie, a Spółka Akcyjna przyjmuje to zlecenie oraz przekazuje do realizacji zewnętrznemu brokerowi. To klient decyduje, jaki papier wartościowy chce kupić/sprzedać i składa zlecenie w dedykowanym programie Wnioskodawcy, a Spółka Akcyjna w jego imieniu przekazuje brokerowi zlecenie do realizacji.

  6. W analizowanym przypadku papiery wartościowe nabywane są przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (lub poza tą działalnością), przy czym pytanie dotyczy zarówno sytuacji, gdy klienci są polskimi rezydentami podatkowymi, jak i sytuacji, gdy nie są polskimi rezydentami podatkowymi w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.

  7. Pomiędzy klientem, a Wnioskodawcą nie ma pośredników, przy czym należy zwrócić uwagę, że klienci nie nabywają papierów wartościowych od Wnioskodawcy. Spółka Akcyjna jedynie przyjmuje i przekazuje zlecenia klientów do realizacji za pośrednictwem brokera zewnętrznego (tenże prowadzi dla Spółki Akcyjnej rachunek zbiorczy, na którym znajdują się papiery wartościowe przypisane będące własnością klientów Wnioskodawcy). Klient Spółki Akcyjnej decyduje, jaki papier wartościowych chce kupić/sprzedać i składa zlecenie w dedykowanym programie Wnioskodawcy, a Spółka Akcyjna w jego imieniu przekazuje brokerowi zlecenie do realizacji. Tym samym klienci nabywają papiery wartościowe za pośrednictwem Spółki Akcyjnej.

  8. Każdy klient dokonujący transakcji za pośrednictwem Wnioskodawcy posiada indywidualny rachunek w Spółce Akcyjnej. Dzięki temu klienci posiadają na bieżąco informację jakie jest saldo ich środków pieniężnych i stan posiadania papierów wartościowych. Papiery wartościowe wszystkich klientów Spółki Akcyjnej przechowywane są razem na rachunku zbiorczym prowadzonym przez brokera zewnętrznego (indywidualne stany posiadania klientów Spółki Akcyjnej nie są odnotowane na rachunku zbiorczym).


Odnośnie zadanego pytania, Wnioskodawca wskazał, że zależy mu na uzyskaniu informacji o jego obowiązkach jako płatnika. Zgodnie bowiem z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Przedmiotowe pytanie sprowadza się zatem do prawidłowego ustalenia przez płatnika momentu powstania przychodu u klientów i tym samym daty, którą płatnik ma przyjąć za skutkującą powstaniem obowiązków płatnika co do obliczenia i pobrania podatku od dochodów klienta. Odpowiedź na pytanie uzależnia termin, w jakim płatnik ma pobrać podatek od wypłacanych kwot, do kiedy ma przekazać pobrany podatek do właściwego US oraz w deklaracji za który okres ma wykazać kwoty pobranego podatku (w zadanym pytaniu - w deklaracji za jeszcze stary rok, czy już w deklaracji za nowy). W związku z powyższym Wnioskodawca przeformułował pytanie oraz przedstawił własne stanowisko do przeformułowanego pytania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


W sytuacji gdy klienci dokonują transakcji sprzedaży papierów wartościowych na przełomie roku (zgodnie z opisem stanu faktycznego i przedmiotowym uzupełnieniem), Wnioskodawca dla celów wypełnienia obowiązków płatnika (obliczenie, pobranie podatku, wystawienie informacji podsumowującej) powinien uznać, że przychód dla klientów powstał jeszcze w „starym roku” (w którym klient zlecił sprzedaż), czy już w „nowym roku” (w którym zrealizowano transakcję - dokonano zapisów na rachunkach)?


Zdaniem Wnioskodawcy, płatnik jest podmiotem zobowiązanym na mocy przepisów prawa podatkowego do dokonania trzech czynności:

  1. obliczenia podatku przypadającego do zapłaty od podatnika;
  2. pobrania podatku od podatnika;
  3. wpłacenia podatku we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Aby zrealizować swe obowiązki płatnik musi prawidłowo ustalić moment powstania przychodu u podatnika i tego dotyczy wątpliwość Wnioskodawcy. Bez prawidłowego ustalenia momentu przychodu klientów Wnioskodawcy z tytułu zbycia papierów wartościowych na przełomie roku nie będzie możliwe ewentualne pobranie podatku od uzyskanego przez klienta przychodu (a w konsekwencji terminowe wpłacenie go do właściwego US oraz wystawienie prawidłowej informacji podsumowującej).


W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy, jako płatnik powinien on ustalić moment powstania przychodu u klientów w oparciu o normę art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy o PIT.


Przepis ten wskazuje, że przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych. Przepis ten jednoznacznie wskazuje, że do przychodów ze zbycia papierów wartościowych zastosowanie będzie miała memoriałowa metoda rozpoznania przychodu. Takie stanowisko potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 maja 2018 r. Nr 0112-KDIL3-1.4011.138.2018.1.GM.27.

Rozpatrując obowiązki płatnika należy również zwrócić uwagę na odpowiednie przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o publicznym obrocie instrumentami finansowymi (tj. z dnia 15 września 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768)). Art. 7 ust. 2 wskazuje, że umowa zobowiązująca do przeniesienia zdematerializowanych papierów wartościowych przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. W przypadku gdy ustalenie prawa do pożytków ze zdematerializowanych papierów wartościowych nastąpiło w dniu, w którym w depozycie papierów wartościowych powinno zostać przeprowadzone rozliczenie transakcji, lub później, a papiery te są nadal zapisane na rachunku zbywcy, pożytki przypadają nabywcy w chwili dokonania zapisu na jego rachunku papierów wartościowych. Na prawidłowość takiego stanowiska wskazuje również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2014 r. Nr IBPBII/2/415-140/14/NG.28.

W ocenie Wnioskodawcy, mając na względzie powyższe, jeśli zlecenie klienta zostanie złożone jeszcze w „starym roku” (R - np. 2018 r.) ale jego realizacja (odpowiedni zapisy na rachunkach maklerskich) nastąpi już w „nowym roku” (R+l - np. 2019 r.), to Spółka jako płatnik powinna uznać, że przychód u klienta nastąpił w „nowym roku” i wykonać obowiązki płatnika licząc termin na ich realizację od momentu faktycznej realizacji zlecenia na rachunkach maklerski, a nie od daty zlecenia transakcji przez klienta.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej ciążących na Wnioskodawcy obowiązków informacyjnych, natomiast w części dotyczącej ciążących na Wnioskodawcy obowiązków płatnika (obliczenie, pobranie podatku) jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 2a ww. ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających (art. 3 ust. 2b pkt 5).


W świetle art. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ww. przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.


W sytuacji bowiem, gdy osoba fizyczna osiąga dochody w Polsce i posiada ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, wówczas w oparciu o postanowienia stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania należy ustalić, czy przychód ten podlega opodatkowaniu w Polsce.


Zgodnie z art. 5a pkt 11 ww. ustawy – ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768).


W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. z 2018 r., poz. 2286 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - rozumie się przez to:

  1. akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 oraz z 2018 r. poz. 398, 650 i 1544), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych w lit. a, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne);

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.


Natomiast stosownie do zapisu art. 17 ust. 1ab pkt 1 ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.


Zgodnie z art. 17 ust. 2 analizowanej ustawy, przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.


Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy – dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 – osiągnięta w roku podatkowym.

Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 30b ust. 3 ustawy).


Zgodnie z art. 30b ust. 5, dochodów, o których mowa w ust. 1 ww. nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.


W myśl art. 39 ust. 3 ww. ustawy: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT- 8C).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Podstawowym zakresem działalności Spółki są usługi maklerskie w zakresie prowadzenia rachunków papierów wartościowych (z wyjątkiem rachunków zbiorczych) i dokonywania rozliczeń transakcji na papierach wartościowych. Swoje usługi Spółka świadczy zarówno na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i nie prowadzących działalności gospodarczej a także osób prawnych - posiadających w Polsce miejsce zamieszkania i siedzibę (tzw. rezydentów) albo nie posiadających w Polsce miejsca zamieszkania/siedziby (tzw. nierezydentów). Wnioskodawca oferuje klientom zakup papierów wartościowych notowanych na Polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na giełdach zagranicznych. W przypadku kupna i sprzedaży papierów wartościowych notowanych na giełdach zagranicznych Spółka korzysta z pośrednictwa belgijskiego domu maklerskiego, który prowadzi dla Spółki zbiorczy rachunek papierów wartościowych. Emitentami papierów wartościowych są podmioty z siedzibą w Polsce oraz w krajach innych niż Polska (w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach spoza Unii Europejskiej). Zagraniczne papiery wartościowe emitowane przez emitentów zagranicznych oferowane są na rynku polskim zgodnie z wymogami m.in. ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1639). W działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę występują sytuacje, gdy zlecenie zbycia papierów wartościowych złożone przez klienta zostaje zrealizowane jeszcze „w starym roku” (np. 30 grudnia), natomiast rozliczenie transakcji (T+2) następuje w „nowym roku”, np. dnia 3 stycznia. W takich sytuacjach zapisy na rachunkach (rachunek klienta w Spółce Akcyjnej oraz rachunek zbiorczy Spółki Akcyjnej prowadzony przez zewnętrznego brokera) i przepływy gotówki zawsze mają miejsce w tym samym dniu - dniu realizacji zlecenia (transakcji sprzedaży). Środki ze sprzedaży akcji również dostępne są na rachunku klienta Spółki Akcyjnej po zrealizowaniu zlecenia sprzedaży.

Należy wskazać, że w celu określenia momentu, w którym podatnik uzyskuje przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych należy kierować się literalnym brzmieniem art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisem art. 17 ust. 1ab pkt 1 ww. ustawy.

Artykuł 17 ust. 1ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraża memoriałową metodę rozpoznawania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, stanowiącą, że dla opodatkowania podatkiem dochodowym przychód powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności papierów wartościowych. Jednocześnie dla ustalenia wartości ww. przychodów, przepis art. 17 ust. 2 nakazuje odpowiednio stosować przepisy art. 19.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami, umowa zobowiązująca do przeniesienia zdematerializowanych papierów wartościowych przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. W przypadku gdy ustalenie prawa do pożytków ze zdematerializowanych papierów wartościowych nastąpiło w dniu, w którym w depozycie papierów wartościowych powinno zostać przeprowadzone rozliczenie transakcji, lub później, a papiery te są nadal zapisane na rachunku zbywcy, pożytki przypadają nabywcy w chwili dokonania zapisu na jego rachunku papierów wartościowych. Stosownie do treści art. 7 ust. 4 ww. ustawy – dokonanie zapisu na rachunku papierów wartościowych na podstawie umowy, o której mowa w ust. 2, następuje po dokonaniu zarejestrowania przeniesienia papierów wartościowych pomiędzy odpowiednimi kontami depozytowymi, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 1.

Z brzmienia przepisu art. 7 ust. 2 wynika jednoznacznie, że prawo własności papierów wartościowych przechodzi na nabywcę dopiero w momencie dokonania zapisu na rachunku papierów wartościowych. W celu realizacji skutku rozporządzającego, czyli w celu ostatecznego przeniesienia własności papierów wartościowych, konieczne jest zatem dokonanie zapisu na rachunku nabywcy. Dopiero ów zapis na rachunku papierów wartościowych przenosi własność papierów i stanowi wykonanie umowy zobowiązującej do ich przeniesienia. Natomiast składając zlecenie sprzedaży papierów wartościowych, zbywca wyraża wyłącznie wolę zbycia tych papierów wartościowych. Tym samym zbycie prawa do akcji nie następuje w dniu złożenia zlecenia ich sprzedaży a następuje dopiero z chwilą odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych.

W celu realizacji skutku rozporządzającego, czyli, w celu ostatecznego przeniesienia własności, konieczne jest dokonanie zapisu na rachunku nabywcy. Zatem o dacie przeniesienia praw z papieru wartościowego na nabywcę stanowi zapis tego papieru wartościowego na jego rachunku papierów wartościowych. W związku z tym należy stwierdzić, że w obrocie zdematerializowanymi papierami wartościowymi czynność prawna zostaje dopełniona z chwilą zapisu tychże papierów na rachunku papierów wartościowych nabywcy i z tą właśnie chwilą następuje zbycie papierów wartościowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że w sytuacji gdy zlecenie zbycia papierów wartościowych złożone zostanie przez klienta w 2018 roku (np. 30 lub 31 grudnia 2018 r.), natomiast rozliczenie transakcji nastąpi po dwóch dniach roboczych, czyli już w 2019 roku (np. 3 stycznia 2019 r.), klienci uzyskują przychód ze sprzedaży papierów wartościowych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca dla celów wypełnienia obowiązków informacyjnych, związanych ze sprzedażą papierów wartościowych, tj. wystawienia informacji PIT-8C rozpozna przychód ze sprzedaży papierów wartościowych w momencie dokonania zapisów na rachunkach, czyli w 2019 roku.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe w części dotyczącej ciążących na Wnioskodawcy obowiązków informacyjnych.


Natomiast nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu transakcji sprzedaży papierów wartościowych (obliczenie, pobranie podatku). Należy bowiem zauważyć, że rozliczenie uzyskanych przez podatników (klientów Wnioskodawcy) dochodów z tytułu sprzedaży papierów wartościowych następuje w drodze samoopodatkowania, zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 w związku z art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązków płatnika (obliczenie, pobranie podatku).


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj