Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.18.2019.4.SK
z 19 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 4 lutego 2019 r. (data wpływu 4 lutego 2019 r.), uzupełnionym 1 kwietnia 2019 r. (data wpływu 8 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 22 marca 2019 r., Znak: 0112-KDIL1-2.4012.60.2019.2.DC oraz 0111-KDIB2-2.4014.18.2019.3.SK wezwano Zainteresowanego do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono 8 kwietnia 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: X Spółka komandytowo-akcyjna,

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Nabywca jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność deweloperską, którego głównym przedmiotem działalności zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD: 41.10.Z).

Zbywca jest czynnym podatnikiem VAT, którego głównym przedmiotem działalności zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD: 41.10.Z).

Zbywca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej położonej w W. przy ulicy N., (dalej: „Grunt”). Dla Gruntu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: „MPZP”), na podstawie którego przeznaczenie terenu to teren usług i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

Aktualnie jedynymi naniesieniami (dalej: Naniesienia) znajdującymi się w gruncie są:

  • ciepłociąg, którego właścicielem jest spółka ciepłownicza;
  • fragmenty przyłączy wodnego, kanalizacyjnego, energetycznego oraz gazowego;
  • kabel elektroenergetyczny;
  • wodociąg;
  • ogrodzenie:
    • mur, będący własnością sąsiadującego z działką Cmentarza i stanowiący jego ogrodzenie;
    • ogrodzenie, o charakterze tymczasowym (niezwiązane z sposób trwały z gruntem) oddzielające działkę od działek sąsiadujących ze strony wschodniej i zachodniej;
    • ogrodzenie trwale związane z gruntem, oddzielające działkę od działek sąsiadujących ze strony północnej – niebędące własnością Zbywcy;
    • część ogrodzenia stanowiąca wjazd na działkę wyłożony kostką betonową wraz ze słupkami ogrodzeniowymi z cegły klinkierowej wypełnionych przęsłami stalowymi, furtką oraz bramą 2 skrzydłową;
    • droga utwardzona tłuczniem (dalej: Droga).


Dla potrzeb podatku od nieruchomości Zbywca traktuje część z Naniesień (ogrodzenie będące własnością Zbywcy w części stale związanej z gruntem, przyłącze sieci energetycznej, przyłącze sieci kanalizacyjnej oraz przyłącze sieci wodnej) jako budowle w myśl ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm).

Zbywca został powołany jako deweloperska spółka celowa, której zadaniem miała być realizacja inwestycji w postaci budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami na parterze i garażem podziemnym (dalej: „Inwestycja”) – na gruncie opisanym powyżej a następnie sprzedaż wydzielonych w ramach Inwestycji lokali. Z uwagi na zmianę planów, Zbywca zamierza sprzedać za wynagrodzeniem na rzecz Nabywcy prawo użytkowania wieczystego Gruntu, wraz z Naniesieniami (dalej łącznie: „Nieruchomość”).

Nieruchomość została nabyta przez Zbywcę w 2014 r. Przedmiotem nabycia w 2014 r. było prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z istniejącym na moment nabycia: budynkiem, który następnie został przez Zbywcę wyburzony oraz wraz z Naniesieniami, z wyjątkiem:

  • drogi, która została wyłożona już po nabyciu Nieruchomości przez Zbywcę (na moment nabycia droga składała się z płyt betonowych);
  • fragmentów przyłączy wodnego, kanalizacyjnego, energetycznego oraz gazowego;
  • ciepłociągu, którego właścicielem jest spółka ciepłownicza.

Transakcja nabycia Nieruchomości w 2014 r. była opodatkowana VAT. Od momentu nabycia znajdujące się na działce Naniesienia nie były przedmiotem żadnych prac, w tym w szczególności ulepszeń – Zbywca dokonał wyłącznie wyburzeń części zabudowań znajdujących się na Gruncie, wyłożył Drogę oraz wybudował przyłącza wodne, kanalizacyjne, energetyczne i gazowe (na Nieruchomości po nabyciu wybudowany został również ciepłociąg, którego właścicielem jest spółka ciepłownicza).

Jak wskazano powyżej głównym przedmiotem działalności Zbywcy zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Prowadzona przez Zbywcę działalność opodatkowana jest VAT i Zbywcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku od nabywanych towarów i usług.

W ramach planowanej transakcji zbycia (dalej: Transakcja) na Nabywcę przejdzie Nieruchomość, tj. prawo wieczystego użytkowania Gruntu wraz z Naniesieniami.

Obecnie Nieruchomość nie jest wynajmowana przez Zbywcę, który wykorzystuje ją na własne cele jako teren inwestycyjny położony w atrakcyjnej lokalizacji, przeznaczony do zbycia.

Nieruchomość jest obecnie jedynym istotnym składnikiem aktywów Zbywcy, co jednak wynika z charakteru branży budowlano-deweloperskiej, w której to budowlano-deweloperskie spółki celowe powoływane są do realizacji konkretnej inwestycji opartej na konkretnej nieruchomości (w celu ograniczenia ryzyka).

Po dokonaniu Transakcji, Nabywca planuje wykorzystać grunt do budowy nowego budynku.


W ramach Transakcji zostaną przeniesione następujące decyzje, prawa, pozwolenia:


  1. Zbywca wyrazi zgodę na przeniesienie na Nabywcę następujących Decyzji:
    • decyzja Prezydenta zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z infrastrukturą drogową, techniczną, podziemną stacją trafo, miejscami postojowymi i zagospodarowaniem wraz z wszelką dokumentacją, w tym projektem budowlanym tą decyzją zatwierdzonym, wszelkimi dokumentami, opracowaniami, ekspertyzami;
    • decyzja o Środowiskowych Uwarunkowaniach.
  2. Zbywca przeniesie na Nabywcę prawa autorskie do projektu budowalnego (przeniesienie nastąpi zgodnie z wolą stron).
  3. Zbywca przeniesie na Nabywcę prawa i zobowiązania z umowy zawartej z Miastem W. dotyczącej budowy drogi publicznej gminnej, o ile taka umowa zostanie zawarta (w przypadku gdy przeniesienie zobowiązań z umowy wymagać będzie zgody osoby trzeciej, przeniesienie takie zostanie dokonane pod warunkiem udzielenia takiej zgody).
  4. Zgodnie z wolą stron, Nabywca przejmie zobowiązania związane z terminowym rozpoczęciem zabudowy Nieruchomości i terminowym zakończeniem zabudowy Nieruchomości, a także terminowym uiszczaniem opłat z tytułu użytkowania wieczystego Nieruchomości.


Przedmiotem Transakcji nie będą w szczególności żadne (inne niż wyżej wymienione) prawa i obowiązki, w tym wynikające z innych umów (np. umowy najmu, gdyż Nieruchomość na moment Transakcji nie będzie przedmiotem najmu, czy też z innych umów związanych z bieżącą obsługą Nieruchomości, które zawarł Zbywca, ani inne niż Nieruchomość składniki majątku Zbywcy.

Umowy, których stroną na moment sporządzania niniejszego wniosku jest Zbywca (i które nie zostaną przeniesione na Nabywcę w związku z Transakcją) to:

  • umowy z architektem,
  • umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków,
  • umowy o dostarczenie energii elektrycznej,
  • umowy monitoringu (ochrony),
  • umowy usług brokerskich dotyczących ubezpieczenia Nieruchomości,
  • umowy w zakresie świadczenia usług doradztwa prawnego,
  • umowy świadczenia usług doradztwa podatkowego,
  • umowy świadczenia usług doradztwa związanego z Transakcją,
  • umowy świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego,
  • umowy na obsługę administracyjną i księgową,
  • umowa o doradztwo w procesach inwestycyjnych,
  • umowa ubezpieczeniowa,
  • umowa sporządzenia koncepcji drogowej.

Ani obecnie ani na moment zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości:

  • nieruchomość nie jest ani nie będzie organizacyjnie wyodrębniona w strukturze Zbywcy jako zakład, oddział itp.;
  • nie będzie przyporządkowanych wyłącznie do obsługi Nieruchomości pracowników, ani innych składników majątku;
  • nie ma i nie będzie odrębnego rachunku (subrachunku) bankowego Zbywcy, na który wpływają należności i są spłacane zobowiązania związane wyłącznie z wykorzystywaniem Nieruchomości (Zbywca posiada wyłącznie jeden rachunek bankowy).

W związku z nabyciem Nieruchomości przez Nabywcę:

  • nie dojdzie do przeniesienia zakładu pracy Zbywcy w trybie art. 231 Kodeksu pracy (Zbywca nie zatrudnia i na moment Transakcji nie będzie zatrudniał pracowników);
  • nie przejdą umowy zarządzania Nieruchomością (takie umowy nie zostały przez Zbywcę zawarte);
  • nie przejdą umowy rachunków bankowych Zbywcy (w tym związane z Nieruchomością), a także nie zostaną przeniesione na Nabywcę środki pieniężne Zbywcy (które obecnie wchodzą w skład majątku Zbywcy);
  • nie przejdą zobowiązania lub należności związane z Nieruchomością lub całym przedsiębiorstwem Zbywcy, które obecnie wchodzą w skład aktywów/pasywów Spółki) – w szczególności, zobowiązania pożyczkowe, finansujące nabycie Nieruchomości;
  • nie dojdzie po przeniesienia nazwy, umów technicznych np. umowy na obsługę administracyjną, czy księgową – szczegółowy wykaz umów wskazany został powyżej.

Obecnie tj. na moment sporządzenia niniejszego wniosku (przed sprzedażą Nieruchomości) w bilansie Zbywcy wykazywane są następujące składniki:

  • aktywa: środki pieniężne, Nieruchomość wraz z Naniesieniami, należności, aktywa z tytułu podatku odroczonego,
  • pasywa: kapitały własne, zobowiązania (w tym pożyczkowe), rezerwy z tytułu podatku odroczonego.

Po sprzedaży Nieruchomości w przedsiębiorstwie Zbywcy pozostaną wyłącznie środki pieniężne, należności oraz zobowiązania (oczywiście w bilansie Spółka wykazywać będzie również aktywa/rezerwy z tytułu podatku odroczonego, czy też kapitały własne).

Obecnie, jak i na moment dokonania Transakcji, Nabywca i Zbywca będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Zawierając Transakcję Nabywca działać będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nabytą Nieruchomość będzie wykorzystywał do swojej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.

Zainteresowani planują złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w odniesieniu do całej Transakcji, zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, w związku z opodatkowaniem Transakcji VAT, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu PCC.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC nie podlegają opodatkowaniu PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany w zakresie, w jakim są opodatkowanie VAT.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że zbycie Nieruchomości będzie podlegało przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowane podstawową stawką VAT (szczegółowe uzasadnienie tej kwestii Zainteresowani przedstawili we wcześniejszej części niniejszego wniosku), Transakcja obejmująca sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie wskazać należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 18 kwietnia 2019 r. Znak: 0112-KDIL1-2.4012.60.2019.3.DC.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1150 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl natomiast art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Zbywca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej, na której znajdują się następujące naniesienia: ciepłociąg, którego właścicielem jest spółka ciepłownicza, fragmenty przyłączy wodnego, kanalizacyjnego, energetycznego oraz gazowego, kabel elektroenergetyczny, wodociąg, ogrodzenie, droga utwardzona tłuczniem. W ramach planowanej transakcji na Nabywcę przejdzie Nieruchomość, tj. prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z ww. naniesieniami. W ramach transakcji zostaną również przeniesione wskazane we wniosku decyzje, prawa oraz pozwolenia.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2019 r. Znak: 0112-KDIL1-2.4012.60.2019.3.DC, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, wskazano, że: „(…) sprzedaż nieruchomości zabudowanej Naniesieniami (…) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy, gdyż spełnione zostaną warunki wymienione w tym przepisie.

(…) Tym samym – zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy – również w przypadku przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są przedmiotowe budowle, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy.

(…) dokonując dostawy całej Nieruchomości zabudowanej ww. budowlami Zbywca oraz Nabywca będą mogli zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i wybrać opodatkowanie planowanej dostawy, mając jednakże na uwadze uregulowania wskazane w art. 43 ust. 10 oraz art. 43 ust. 11 ustawy.

Ponadto, należy również wskazać, że w przypadku decyzji, praw i pozwoleń, które również przejdą na Nabywcę w ramach Transakcji, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca nie przewidział stawki preferencyjnej oraz zwolnienia od podatku, w związku z tym ich zbycie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, tj. 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy.

Reasumując, planowana Transakcja w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego będzie opodatkowana w całości VAT”.

A zatem, skoro opisana we wniosku Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli w sytuacji gdy Transakcja będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to nie będzie ona równocześnie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym na Nabywcy – Zainteresowanym będącym stroną postępowania – nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postepowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj