Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1442/11-4/MPe
z 6 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1442/11-4/MPe
Data
2012.02.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa towarów
miejsce świadczenia


Istota interpretacji
W zakresie rozliczania podatku VAT przez nabywców towarów



Wniosek ORD-IN 296 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2011 r. (data wpływu 03.11.2011 r.) uzupełnionym w dniu 20.01.2012 r. (data wpływu 23.01.2012 r.) na wezwanie z dnia 12.01.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 16.01.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania podatku VAT przez nabywców towarów:

  • jest prawidłowe – w zakresie sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce i posiadającej stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju,
  • jest nieprawidłowe - w zakresie sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce i nieposiadającej stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

UZASADNIENIE

W dniu 03.11.2011 r. wpłynął przedmiotowy wniosek uzupełniony w dniu 20.01.2012 r. (data wpływu 23.01.2012 r.) na wezwanie z dnia 12.01.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 16.01.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania podatku VAT przez nabywców towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka L .z siedzibą w Danii jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce. Spałka nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności. Przedmiotem działalności duńskiej firmy jest sprzedaż innowacyjnych urządzeń medycznych do przeprowadzania operacji chirurgicznych.Spółka L .podjęła współpracę i dokonała sprzedaży towarów na terytorium Polski na rzecz spółki zarejestrowanej jako podatnik podatku VAT w Polsce, nieposiadającej siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju. Towar podlegający sprzedaży nie opuścił terytorium kraju.Jednocześnie L. zarejestrowana jako podatnik VAT w Polsce nieposiadająca na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności podjęła współpracę i dokonała sprzedaży towarów na terytorium Polski na rzecz spółki zarejestrowanej jako podatnik podatku VAT w Polsce, która posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski. Towar podlegający sprzedaży również nie opuścił terytorium kraju.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek naliczenia podatku VAT, w przypadku sprzedaży towarów przez podatnika zarejestrowanego dla celów podatku VAT i nieposiadającego stałego miejsca prowadzenia działalności na rzecz:

  1. podatnika zarejestrowanego dla celów podatku VAT i nieposiadającego stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju oraz
  2. podatnika zarejestrowanego dla celów podatku VAT i posiadającego stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju,

spoczywać będzie w obu przypadkach na nabywcy towaru...

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług powołując się na przepisy wynikające z artykułu 17 ustęp 1 punkt 5 oraz artykułu 106 ustęp 1a wyżej wymienionej ustawy przy dostawach towarów dokonywanych na terytorium kraju przez podatników nieposiadających w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności podatnikami z tego tytułu są ich nabywcy.

Z tego też względu powołując się na przepisy artykułu 17 ustęp 1 punkt 5 ustawy o VAT Wnioskodawca uważa, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeśli dokonujący dostawy towarów na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

W myśl powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku kiedy spółka L. nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów na terytorium kraju będzie nabywca towarów zarówno w przypadku kiedy:

  1. nabywcą towarów będzie spółka zarejestrowana dla celów podatku VAT w Polsce i nieposiadająca stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju oraz kiedy
  2. nabywcą towarów będzie spółka zarejestrowana dla celów podatku VAT w Polsce i posiadająca stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za

  • prawidłowe – w zakresie sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce i posiadającej stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju,
  • nieprawidłowe - w zakresie sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce i nieposiadającej stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Co do zasady, podatnikami VAT z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych są zatem podmioty realizujące te czynności w ramach swojej działalności. Od powyższej ogólnej reguły przepisy ustawy o VAT przewidują jednak pewne wyjątki.

W szczególności, z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju. Stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011r. – w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Z literalnego brzmienia przepisu wynika, że podatnikiem w szczególnym przypadku, jakim jest dostawa towarów realizowana przez podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, staje się nabywca.

Jednakże w myśl art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy, przepis ust. 1 pkt 5 stosuje się, jeżeli nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 6.

W związku z powyższym, należy uznać, iż w każdym przypadku, gdy dana transakcja spełnia przesłanki art. 17 ust. 1 pkt 5 oraz art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, tj. jeśli:

  1. dostawy towarów dokonuje podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, oraz
  2. nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT (podatnikiem VAT) z tytułu takiej transakcji będzie nabywca.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca posiadający siedzibę w Danii, nieposiadający na terytorium kraju stałego miejsca prowadzenia działalności, zarejestrowany jako podatnik VAT, dokonuje na terytorium Polski sprzedaży towarów na rzecz:

  1. spółki zarejestrowanej jako podatnik podatku VAT w Polsce, nieposiadającej siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, oraz
  2. na rzecz spółki zarejestrowanej jako podatnik podatku VAT w Polsce, która posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy w obu wskazanych w stanie faktycznym przypadkach podatnikiem z tytułu nabycia towarów od Spółki będzie ich nabywca.Zdaniem Wnioskodawcy w obu wskazanych przypadkach zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego jest nabywca towarów.Co do zasady, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT należnego jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, tj. podmiot, który samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, np. dokonuje odpłatnej dostawy towarów. Jednakże, zgodnie z ww. art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju. Zapis ten wskazuje na sytuację, w której podatnikiem staje się nabywca towaru, jeśli dokonał on nabycia od dostawcy spoza terenu kraju. Równocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy, ww. przepis ma zastosowanie, jeżeli nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju.

Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej we wniosku stwierdzić należy, iż dokonując sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce i posiadającej stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju przez Wnioskodawcę nieposiadającego na terytorium kraju stałego miejsca prowadzenia działalności, zarejestrowanego jako podatnik VAT, podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie nabywca towarów gdyż zostaje spełniony warunek wynikający z art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy tj. nabywca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadający stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Natomiast w sytuacji kiedy Wnioskodawca dokonuje sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce jednakże nieposiadającej stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, nie zostaje spełniony warunek wynikający z art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy tj. nabywca mimo tego że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15, nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Zatem w tej sytuacji obowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów na terytorium kraju będzie Wnioskodawca.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe w zakresie sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce i posiadającej stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, za nieprawidłowe w zakresie sprzedaży towarów na rzecz spółki zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce i nieposiadającej stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj