Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-967/10/ICz
z 28 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-967/10/ICz
Data
2011.02.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
składki
stowarzyszenia
usługa nieodpłatna


Istota interpretacji
Opodatkowanie wpłat pieniężnych w formie darowizny na rzecz Stowarzyszenia.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2010r. (data wpływu 19 listopada 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lutego 2011r. (data wpływu 14 lutego 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat pieniężnych w formie darowizny na rzecz Stowarzyszenia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat pieniężnych w formie darowizny na rzecz Stowarzyszenia.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 lutego 2011r. (data wpływu 14 lutego 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 3 lutego 2011r. znak: IBPP2/443-967/10/ICz, IBPBI/2/423-1669/10/CzP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Stowarzyszenie Kierowców jest organizacją zawodową mającą na celu pomoc w organizacji pracy zawodowej kierowcom taksówek - członkom Stowarzyszenia. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną, jest zarejestrowane w KRS. Członkostwo w Stowarzyszeniu jest dobrowolne, członkowie wnoszą z racji swojej przynależności do Stowarzyszenia comiesięczną składkę członkowską. Zgodnie ze swoim Statutem Stowarzyszenie może osiągać przychody pochodzące ze składek członkowskich, z działalności gospodarczej oraz z zapisów, dotacji, spadków i darowizn.

  1. Zadaniem Stowarzyszenia jest pomoc w organizacji pracy zawodowej kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia (art. 7 Statutu Stowarzyszenia). W celu wykonania tego zadania Stowarzyszenie zapewnia (art. 8 Statutu Stowarzyszenia):
    • przekazywanie informacji o zapotrzebowaniu na usługę,
    • gromadzenie funduszy uzyskiwanych w szczególności ze składek członkowskich do finansowania tego zadania,
    • wszelką inną działalność mającą na celu pomoc w wykonaniu zadania Stowarzyszenia zgodną z przepisami prawa,
    • propagowanie działalności Stowarzyszenia w środkach masowego przekazu i innej reklamie,
    • prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu, usług i reklamy w celu pozyskania środków na cele statutowe.
  2. Pomiędzy Stowarzyszeniem a jego członkami (taksówkarzami) nie są zawierane umowy, członkowie, przystępując do Stowarzyszenia, składają pisemną deklarację przystąpienia.
  3. Wpłaty w formie dobrowolnej darowizny byłyby uiszczane dodatkowo, niezależnie od comiesięcznych wpłat składek członkowskich.
  4. Otrzymane od członków darowizny przekazywane byłyby na wyżej wymienione cele statutowe, w szczególności na propagowanie działalności Stowarzyszenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dobrowolna darowizna przekazana przez członka na rzecz Stowarzyszenia podlega w Stowarzyszeniu opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, dobrowolna darowizna przekazana przez członka na rzecz Stowarzyszenia nie podlega w Stowarzyszeniu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 i ust. 3 oraz w art. 8 ust. 2).

W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1 ze zm.).

Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów i tym samym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Przez pojęcie świadczenia, zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Świadczenie, o którym mowa powyżej zakłada istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą, konsumentem). Zatem w pojęciu świadczenia na rzecz, mieszczą się świadczenia na rzecz podmiotów i osób trzecich. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie C-16/93 R.J. Tolsma v. Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden orzekł, iż usługi są świadczone „za wynagrodzeniem” w rozumieniu art. 2 (1) VI Dyrektywy, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu, wyłącznie jeżeli istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, na mocy którego występuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez świadczącego usługę stanowi wartość przekazywaną w istocie w zamian za usługę wyświadczoną jej odbiorcy.

Reasumując, dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są wykonane odpłatnie oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich beneficjentem (odbiorcą) istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny, w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług - ale także czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Podatnikami – stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 cyt. ustawy).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest organizacją zawodową mającą na celu pomoc w organizacji pracy zawodowej kierowcom taksówek - członkom Stowarzyszenia. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Członkostwo w Stowarzyszeniu jest dobrowolne, członkowie wnoszą z racji swojej przynależności do Stowarzyszenia comiesięczną składkę członkowską. Zgodnie ze swoim Statutem Stowarzyszenie może osiągać przychody pochodzące ze składek członkowskich, z działalności gospodarczej oraz z zapisów, dotacji, spadków i darowizn.

  1. Zadaniem Stowarzyszenia jest pomoc w organizacji pracy zawodowej kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia (art. 7 Statutu Stowarzyszenia). W celu wykonania tego zadania Stowarzyszenie zapewnia:
    • przekazywanie informacji o zapotrzebowaniu na usługę,
    • gromadzenie funduszy uzyskiwanych w szczególności ze składek członkowskich do finansowania tego zadania,
    • wszelką inną działalność mającą na celu pomoc w wykonaniu zadania Stowarzyszenia zgodną z przepisami prawa,
    • propagowanie działalności Stowarzyszenia w środkach masowego przekazu i innej reklamie,
    • prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu, usług i reklamy w celu pozyskania środków na cele statutowe.
  2. Pomiędzy Stowarzyszeniem a jego członkami (taksówkarzami) nie są zawierane umowy, członkowie, przystępując do Stowarzyszenia, składają pisemną deklarację przystąpienia.
  3. Wpłaty w formie dobrowolnej darowizny byłyby uiszczane dodatkowo, niezależnie od comiesięcznych wpłat składek członkowskich,
  4. Otrzymane od członków darowizny przekazywane byłyby na wyżej wymienione cele statutowe, w szczególności na propagowanie działalności Stowarzyszenia.

Czynności w zakresie pomocy w organizacji pracy zawodowej kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia polegające m.in. na przekazywaniu informacji o zapotrzebowaniu na usługę, stanowią świadczenie usług i podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże wyłącznie w warunkach odpłatności.

Z wniosku wynika, iż finansowanie działalności statutowej Stowarzyszenia pokrywane jest zarówno ze składek członkowskich, jak również m. in. z darowizn.

Skoro zatem składki członkowskie oraz darowizny, przekazane przez członków na rzecz Stowarzyszania, przeznaczane są na pokrycie kosztów realizacji czynności przekazywania informacji o zapotrzebowaniu na usługę to zostaje spełniona przesłanka odpłatności.

W związku z powyższym w przedmiotowej sytuacji darowizny wpłacone przez kierowców (taksówkarzy) będących członkami Stowarzyszenia, na jego rzecz na rzecz Stowarzyszenia należy potraktować jako zapłatę za określone świadczenie (usługę). Istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy przekazywaną darowizną a otrzymywanym świadczeniem (informacja o zapotrzebowaniu na usługę), które przynosi bezpośrednie korzyści otrzymującemu je członkowi (taksówkarzowi).

Zatem darowizny dotyczące wydatków, przeznaczonych na realizację działań w zakresie pomocy w organizacji pracy zawodowej kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia polegające m.in. na przekazywaniu informacji o zapotrzebowaniu na usługę podlegają opodatkowaniu, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Jeżeli natomiast nie będzie istniał bezpośredni związek pomiędzy wpłatą darowizny a świadczeniem czynności polegających na przekazywaniu informacji o zapotrzebowaniu na usługę, i wpłaty te przeznaczone będą na potrzeby związane z utrzymaniem samego Stowarzyszenia – wówczas darowizna taka nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując należy stwierdzić, iż przekazane przez taksówkarzy wpłaty pieniężne w formie darowizny, w części która będzie dotyczyć pomocy w organizacji pracy zawodowej kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia polegające m.in. na przekazywaniu informacji o zapotrzebowaniu na usługę, będzie stanowić zapłatę za świadczenie usługi i ta część wpłat będzie podlegać opodatkowaniu przez Wnioskodawcę.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj