Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-3.4012.172.2019.2.AK
z 13 czerwca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2019 r. (data wpływu 11 kwietnia 2019 r.) uzupełnionym pismem sygnowanym datą 9 kwietnia 2019 r. (data wpływu 27 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”. Wniosek został uzupełniony pismem sygnowanym datą 9 kwietnia 2019 r. (data wpływu 27 maja 2019 r.) o przedstawienie opisu stanu faktycznego, pytanie i stanowisko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Nazwa projektu realizowanego przez Wnioskodawcę „…”.

Wnioskodawca działa na terenie Gminy.

Gmina położona jest w atrakcyjnym regionie o dużym potencjalne turystyczno-rekreacyjnym.

W ramach zadania „…” Wnioskodawca zorganizował i wykonał jedno szkolenie składające się z trzech spotkań dotyczących kwestii marketingowo-wizerunkowych, które skierowane są do mieszkańców Gminy (ok. 25 osób) i były odpowiedzią na pojawiający się problem braku odpowiedniej wiedzy na kluczowe zagadnienia związane z turystyką. Szkolenie odbyło się w trzech miejscach posiadających niezbędną infrastrukturę do przeprowadzenia tego typu szkolenia. Pozwoliło to szkolenie podnieść mieszkańcom swoje kwalifikacje, a w konsekwencji zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Informacja o szkoleniu pojawiła się na stronie internetowej Gminy, Wnioskodawcy oraz w mediach społecznościowych. Rekrutacja odbywała się mailowo i telefonicznie. Szkolenie poprowadził trener posiadający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zagadnieniach związanych z kwestiami marketingowo-wizerunkowymi dotyczącymi promocji Gminy oraz współpracy opartej na podmiotach i zasobach lokalnych.

Spotkania realizowane w ramach szkolenia odbyły się w styczniu 2019 r. i objęły trzy zagadnienia tematyczne:

I spotkanie: Odkrywanie wartości miejsca,

II spotkanie: Produkt lokalny/marka lustrem oczekiwań klientów,

III spotkanie: Sieciowanie produktów lokalnych.

Zadanie wpisuje się w zakres operacji wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych poprzez organizację szkolenia, które pozwoli mieszkańcom podnieść swoje kwalifikacje, a w konsekwencji zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Dzięki przeprowadzeniu tego typu zajęć podniesiono kompetencje uczestników w kontekście szeroko pojętej działalności turystycznej. Uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi wykorzystania potencjału turystycznego do budowania oferty turystycznej. Poznali znaczenie zagadnień typu: produkty lokalne, sieciowanie, szczególne miejsca, pozwoliło na zdobycie przez uczestników wiedzy na temat wykorzystania ich w prowadzonych działalnościach, a przez to wzmocniło się ich zaangażowanie i wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Gminy. Udział w przedsięwzięciu przedstawicieli grup defaworyzowanych pozwolił na zwiększenie zaangażowania takich osób w życie społeczne. Wzmocnienie kapitału społecznego w zakresie działalności turystycznej będzie miało też swoje odzwierciedlenie w podniesieniu jakości ich życia na obszarze LGD.

Do projektu zostali zaproszenie wszyscy mieszkańcy Gminy. Projekt był skierowany do dorosłych mieszkańców. Mieszkańcy zostali poinformowani o szkoleniach za pomocą strony internetowej oraz portali społecznościowych – zarówno Beneficjenta jak i partnerów.

W operacji uwzględniono koszty niekwalifikowalne dotyczące wykonania tablicy dotyczącej realizowanego przedsięwzięcia pełniącej funkcję informacyjno-promocyjną.

Wnioskodawca od wielu lat działa w sferze wspierania inicjatyw kulturalnych, turystycznych i rekreacyjnych. Zauważa się, że istnieje potrzeba wsparcia działań samorządowych jednostek kultury, poprzez stworzenie dodatkowej oferty kulturalnej, turystycznej oraz rekreacyjnej.

Dlatego też Wnioskodawca złożył wniosek o dofinasowanie na zorganizowanie seansów filmowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” poddziałanie „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach projektu grantowego pt. „…”.

W pobliżu budynku znajduje się bezpłatny parking i przystanek. Realizacja projektu: 1 stycznia – 30 czerwca 2019 r. Projekt nie przewiduje udziału wolontariuszy w projekcie.

W ramach projektu dokonano zakupu następujących usług:

  • usługa cateringowa dla uczestników szkolenia – 3 usługi,
  • koszt przeprowadzenia trzech szkoleń 6 – godzinnych w dniach 9 stycznia 2019 r., 14 stycznia 2019 r., 21 stycznia 2019 r.

Czynności jakie Wnioskodawca wykonuje w ramach wskazanego projektu:

  • rozpoznanie cenowe (wysłanie ofert),
  • promocja projektu na zewnątrz (opracowanie treści artykułu na stronę internetową),
  • opracowywanie zgłoszeń jakie wpłynęły do Wnioskodawcy,
  • opracowanie graficzne tablicy informacyjno-promocyjnej.

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Nazwa operacji: „…”. Cel operacji: „Celem zadania jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego poprzez organizację szkoleń marketingowo-wizerunkowych podnoszących kompetencje mieszkańców gminy, w tym przedstawicieli grup defaworyzowanych do dnia złożenia wniosku o rozliczenie grantu”.

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Towaru i/lub usługi nabywane w celu realizacji przez Wnioskodawcę wskazanego jw. projektu nie służą mu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Faktury z tytułu nabywanych towarów i/lub usług związanych ze wskazanym projektem wystawiane są na Wnioskodawcę.

Wnioskodawca w związku ze zorganizowanymi szkoleniami nie wykonuje czynności opodatkowanych podatkiem VAT i nie planuje w przyszłości prowadzenia takich czynności.

Realizatorem operacji jest Wnioskodawca i wszystkie usługi, a następnie faktury są wystawiane na niego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wydatkami poniesionymi na realizację jw. projektu Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy i usługi?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma on możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy i usługi związane z realizacją wskazanego zadania, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym jako podatnik od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy – działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

I tak, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Natomiast na mocy art. 88 ust. 4 ustawy ‒ obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zatem generalna zasada stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca w ramach projektu „…” zorganizował i wykonał jedno szkolenie składające się z trzech spotkań dotyczących kwestii marketingowo-wizerunkowych, które skierowane są do mieszkańców Gminy (ok. 25 osób) i były odpowiedzią na pojawiający się problem braku odpowiedniej wiedzy na kluczowe zagadnienia związane z turystyką. Szkolenie odbyło się w trzech miejscach posiadających niezbędną infrastrukturę do przeprowadzenia tego typu szkoleń. Pozwoliło to szkolenie mieszkańcom podnieść swoje kwalifikacje, a w konsekwencji zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Informacja o szkoleniu pojawiła się na stronie internetowej Gminy, Wnioskodawcy oraz w mediach społecznościowych. Rekrutacja odbywała się mailowo i telefonicznie. Szkolenie poprowadził trener posiadający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zagadnieniach związanych z kwestiami marketingowo-wizerunkowymi dotyczącymi promocji Gminy oraz współpracy opartej na podmiotach i zasobach lokalnych.

Spotkania realizowane w ramach szkolenia odbyły się w styczniu 2019 r. i objęły trzy zagadnienia tematyczne:

I spotkanie: Odkrywanie wartości miejsca,

II spotkanie: Produkt lokalny/marka lustrem oczekiwań klientów,

III spotkanie: Sieciowanie produktów lokalnych.

Dzięki przeprowadzeniu tego typu zajęć podniesiono kompetencje uczestników w kontekście szeroko pojętej działalności turystycznej. Uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi wykorzystania potencjału turystycznego do budowania oferty turystycznej. Poznali znaczenie zagadnień typu: produkty lokalne, sieciowanie, szczególne miejsca, pozwoliło na zdobycie przez uczestników wiedzy na temat wykorzystania ich w prowadzonych działalnościach, a przez to wzmocniło się ich zaangażowanie i wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Gminy.

Do projektu zostali zaproszenie wszyscy mieszkańcy Gminy. Projekt był skierowany do dorosłych mieszkańców. Mieszkańcy zostali poinformowani o szkoleniach za pomocą strony internetowej oraz portali społecznościowych – zarówno Beneficjenta jak i partnerów. W operacji uwzględniono koszty niekwalifikowalne dotyczące wykonania tablicy dotyczącej realizowanego przedsięwzięcia pełniącej funkcję informacyjno-promocyjną. W ramach projektu dokonano zakupu następujących usług: usługa cateringowa dla uczestników szkolenia – 3 usługi, koszt przeprowadzenia trzech szkoleń 6 – godzinnych w dniach 9 stycznia 2019 r., 14 stycznia 2019 r., 21 stycznia 2019 r. Czynności jakie Wnioskodawca wykonuje w ramach wskazanego projektu: rozpoznanie cenowe (wysłanie ofert), promocja projektu na zewnątrz (opracowanie treści artykułu na stronę internetową), opracowywanie zgłoszeń jakie wpłynęły do Wnioskodawcy, opracowanie graficzne tablicy informacyjno-promocyjnej.

Towary i/lub usługi nabywane w celu realizacji przez Wnioskodawcę wskazanego projektu nie służą mu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury z tytułu nabywanych towarów i/lub usług związanych ze wskazanym projektem wystawiane są na Wnioskodawcę.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że odliczenie podatku naliczonego uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego nie są spełnione, gdyż Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, a nabyte towary i usługi nie są wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Podsumowując, w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu pn. „…” Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy i usługi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Tutejszy organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy, tj. prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności projektu pt. „…”.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj