Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4015.52.2019.4.MZA
z 27 czerwca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 marca 2019 r. (data wpływu 12 marca 2019 r.), uzupełnionym 22 i 27 maja 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej powstałych dla Wnioskodawcy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej powstałych dla Wnioskodawcy.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 8 maja 2019 r., Znak: 0113-KDIPT2-3.4011.168.2019.2.MS, 0111-KDIB2-2.4014.50.2019.3.MZA, 0111-KDIB2-2.4014.86.2019.3.MZA oraz 0111-KDIB2-2.4015.52.2019.3.MZA wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono 22 i 27 maja 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zdarzenie przyszłe będące przedmiotem wniosku dotyczy nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej C. s.c., zwanej dalej: „Spółką” wraz z towarami, na rzecz jednego ze Wspólników – Wnioskodawcy, zwanego dalej: „Wspólnikiem X”.

Pani A. C. zwana jest dalej: „Wspólnikiem Y”. Wspólnicy Spółki, jeśli o nich mowa łącznie – określani są jako: „Wspólnicy Spółki”. Wnioskodawca oraz jego małżonka są jedynymi Wspólnikami Spółki. Udziały obu Małżonków w Spółce wynoszą po 50%. Wnioskodawca wraz ze Wspólnikiem Y pozostają ze sobą w związku małżeńskim. Pomiędzy Małżonkami istnieje od wielu lat rozdzielność majątkowa. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Spółki jest szycie odzieży. W Spółce prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów – metodą uproszczoną (zwaną dawniej: kasową).

Biuro Spółki mieści się w lokalu nr 1. Z kolei Spółka prowadzi działalność w lokalu nr 2, który stanowi odrębną własność Wspólnika X.

W skład majątku stanowiącego współwłasność Wspólników i wykorzystywanego do działalności gospodarczej Spółki wchodzą ruchomości w postaci wyrobów, których sprzedaż jest przedmiotem działalności Spółki, materiały służące do produkcji jak również ruchomości służące prowadzeniu działalności Spółki, tj. maszyny oraz samochody (dostawczy i osobowy), sprzęt komputerowy itp.

W skład tego majątku nie wchodzą natomiast nieruchomości, nie wchodzą również ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomościach.

Wspólnik Y zamierza w przyszłości zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w związku z czym Spółka ulegnie rozwiązaniu.

Wspólnik X zamierza w przyszłości rozpocząć prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej pod swoim imieniem i nazwiskiem w ramach indywidualnego numeru identyfikacji podatkowej – jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Działalność Wspólnika X będzie w przyszłości prowadzona w lokalu nr 2. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej Wspólnik X zamierza kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę. Przedmiot indywidualnej działalności gospodarczej Wspólnika X będzie tożsamy z przedmiotem działalności prowadzonej aktualnie przez Spółkę.

Przed rozwiązaniem Spółki Wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Wspólnika X. Przekazanie przedsiębiorstwa Spółki nastąpi w formie zgodnej z przepisami prawa cywilnego (art. 551, art. 552 i art. 751 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (zwanej dalej: K.c.), tj. w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi i obejmie wszystko, co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności:

  • nazwę,
  • własność rzeczy,
  • wierzytelności,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Po przekazaniu przedsiębiorstwa Spółki Wspólnik X będzie je prowadził pod dotychczasową nazwą, z tym że umieści dodatek wskazujący na jego osobę jako nabywcy przedsiębiorstwa (art. 438 § 3 K.c). Przed przekazaniem przedsiębiorstwa Wspólnik X zarejestruje i rozpocznie działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko.

Na dzień rozwiązania Spółki Spółka nie będzie miała żadnego majątku, bowiem cały majątek przejdzie razem z przedsiębiorstwem do działalności gospodarczej Wspólnika X. Przekazywane przedsiębiorstwo Spółki będzie miało pełną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot, bez konieczności zakupywania dodatkowych składników majątkowych z zewnątrz ani korzystania z usług innych niż obecnie korzysta Spółka. Przekazywane przedsiębiorstwo Spółki będzie stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. W przekazywanym zespole składników majątkowych i niemajątkowych zachowane zostaną funkcjonalne związki pomiędzy jego poszczególnymi składnikami w sposób pozwalający nabywcy czyli Wspólnikowi X (dotychczasowemu Wspólnikowi Spółki) prowadzić działalność gospodarczą nawet wyłącznie w oparciu o te składniki.

W przekazywanym przedsiębiorstwie Spółki są zatrudnieni pracownicy. Zostaną oni przekazani do Firmy Wspólnika X w drodze przejęcia zakładu pracy według procedury wskazanej w art. 231 Kodeksu pracy.

Na dzień nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa Spółki zarówno Spółka jak i Wspólnik X będą czynnymi podatnikami VAT.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z nieodpłatnym przekazaniem całego przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Wspólnika X, w sposób i w sytuacji opisanej powyżej – nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn ani nie wystąpi konieczność zapłaty tego podatku przez Wspólnika X? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nieodpłatnym przekazaniem całego przedsiębiorstwa Spółki na rzecz Wspólnika X w sposób i w sytuacji opisanej powyżej – nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn oraz nie wystąpi konieczność zapłaty tego podatku. Zdaniem Wnioskodawcy, zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku nie jest darowizną a jest transakcją nienazwaną i tak jest określane przez Wnioskodawcę.

Jednakże nawet jeśliby ta przyszła transakcja została uznana za darowiznę – to ponieważ w transakcji uczestniczą małżonkowie – to w związku z przepisem art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – nie wystąpi obowiązek podatkowy w tym podatku – jeżeli warunki określone w tym przepisie zostaną spełnione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie wskazać należy, że niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od spadków i darowizn. Natomiast w pozostałym zakresie wniosku, tj. w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Ponadto Organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 Ordynacja podatkowa – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do pozostałego wspólnika spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 644 ze zm.) – podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci (art. 1 ust. 2 ww. ustawy).

Jak z powyższego wynika, ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wraz z żoną prowadzi działalność w dwuosobowej Spółce cywilnej. Pomiędzy Wnioskodawcą a jego małżonką istnieje od wielu lat rozdzielność majątkowa. Udziały w Spółce cywilnej wynoszą po 50%. Małżonka Wnioskodawcy zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z czym Spółka ta ulegnie rozwiązaniu. Natomiast Wnioskodawca zamierza w przyszłości rozpocząć prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej pod swoim imieniem i nazwiskiem w ramach indywidualnego numeru identyfikacji podatkowej. Przed rozwiązaniem ww. Spółki cywilnej Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej Spółki na rzecz Wnioskodawcy. Przekazanie nastąpi w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi i obejmie wszystko, co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności: nazwę, własność rzeczy, wierzytelności, tajemnice przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na dzień rozwiązania ww. Spółki cywilnej, nie będzie ona miała żadnego majątku, bowiem cały majątek przejdzie razem z przedsiębiorstwem do działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy art. 860-875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1145).

W myśl art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego – przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, szczególności przez wniesienie wkładów.

Na gruncie prawa cywilnego spółka cywilna nie jest podmiotem prawnym odrębnym od wspólników, lecz wielostronnym stosunkiem zobowiązaniowym łączącym tych wspólników.

Stosownie do art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego – wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.

Spółka cywilna nie posiada własnego, odrębnego majątku. Właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej.

Na podstawie art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego – wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku.

Zgodnie z art. 863 § 2 Kodeksu cywilnego – w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.

Wobec powyższego należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż w związku z nieodpłatnym przekazaniem przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Wskazane we wniosku nabycie nie nastąpi bowiem żadnym z tytułów określonych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przy czym należy zastrzec, iż ocena skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn została dokonana w oparciu o zawarte w opisie zdarzenia przyszłego stwierdzenie, iż wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa. Organ nie ocenił zatem stanowiska Wnioskodawcy w części, w której stwierdza on, że planowana czynność nie jest darowizną jak również przedstawia alternatywne stanowisko na wypadek gdyby Organ uznał planowaną transakcję za darowiznę.

Ustalenia związane z kwalifikacją danej czynności na gruncie prawa cywilnego winny wynikać bowiem z opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i w oparciu o te ustalenia oceniane jest stanowisko Wnioskodawcy. Kwalifikacja czynności nie może zatem mieć miejsca w treści stanowiska, które podlega ocenie przez Organ. Innymi słowy Wnioskodawca obowiązany jest w opisie stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego do wskazania jaka umowa (czynność) miała miejsce lub będzie miała miejsce. W oparciu o te ustalenia dokonywana jest ocena stanowiska Wnioskodawcy.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj