Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-114/11-5/ALN
z 14 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-114/11-5/ALN
Data
2012.03.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
obsługa księgowa


Istota interpretacji
Czy obowiązek podatkowy powstanie po wykonaniu usługi (wysłanie deklaracji do Urzędu Podatkowego innego kraju czy w momencie wpływu zwrotu (wraz z prowizją) na konto zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 4?



Wniosek ORD-IN 243 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2011 r. (data wpływu 6 grudnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lutego 2012 (data wpływu 2 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem dnia 29 lutego 2012 (data wpływu 2 marca 2012 r.) w zakresie doprecyzowania zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, opodatkowaną VAT i KPIR - zasady ogólne (PKD 69.20 Z) polegającą na usługowym obliczaniu podatku dochodowego za pracę w innych krajach (Niemcy, Belgia, Holandia Australia ). Celem jest obliczenie wartości podatku i jego ewentualnego zwrotu jeśli został nadpłacony. Klienci za usługę płacą prowizję w procentowej wartości od ewentualnego zwrotu podatku. W obecnej chwili płacą za usługę z góry na konto bankowe Wnioskodawczyni. Zainteresowana prowadzi odpowiednią ewidencję, która koresponduje z wpłatami na konto. W związku z tym korzysta ze zwolnienia w stosowaniu kasy fiskalnej na podstawie poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.07.2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Obowiązek podatkowy Wnioskodawczyni realizuje na zasadach ogólnych po wykonaniu usługi z jednoczesną wpłatą prowizji na konto. W obecnej chwili Wnioskodawczyni pragnie uelastycznić formę zapłat za usługi i zamierza wprowadzić nową formę zapłaty prowizji polegającą na pobieraniu prowizji ze zwrotu jaki by został przelany na konto Wnioskodawczyni z zagranicznego Urzędu Podatkowego.

Transakcja odbywałaby się w następujący sposób:

  1. Podpisanie umowy z klientem na sporządzenie w jego imieniu deklaracji podatkowej innego kraju i wystąpienie o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego na konto bankowe Wnioskodawczyni.
  2. Zwrot całego podatku wpłynąłby na konto bankowe Wnioskodawczyni.
  3. Po odliczeniu prowizji Wnioskodawczyni, resztę zwrotu przelałaby na konto KLIENTA.
  4. Zakończenie transakcji.

Wnioskodawczyni prowadzi usługi sklasyfikowane według PKWiU jako 69.20.32.0 – przygotowanie deklaracji podatkowych dla osób indywidualnych.

Przed dniem 1 stycznia 2011 r. Wnioskodawczyni nie rozpoczęła ewidencjonowania wykonywanych czynności (świadczonych usług) przy użyciu kasy rejestrującej.

U Zainteresowanej nie wystąpił wcześniej obowiązek ewidencjonowania wykonywanych czynności (świadczonych usług) przy użyciu kasy rejestrującej.

Łączna kwota z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054) tj. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, przekroczyła w 2010 roku działalności gospodarczej kwotę 40 000 zł.

Od momentu przekroczenia obrotów uprawniających do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej za świadczone usługi zapłata w całości następuje i będzie następowała za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy Wnioskodawczyni lub rachunek Wnioskodawczyni w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem). Jednocześnie z ewidencji i dowodów dokumentujących sprzedaż świadczonych usług jednoznacznie wynika i będzie wynikać, jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy obowiązek podatkowy powstanie po wykonaniu usługi (wysłanie deklaracji do Urzędu Podatkowego innego kraju czy w momencie wpływu zwrotu (wraz z prowizją) na konto zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4...

Zdaniem Wnioskodawczyni, obowiązek podatkowy zarówno w podatku dochodowym jak i w VAT powstanie w momencie uregulowania należności to jest po wpłacie zwrotu podatku na konto Wnioskodawczyni z zagranicznego Urzędu Podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 4 ustawy.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje zatem, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, wykonania usługi lub wystawienia faktury VAT (pod warunkiem, że została wystawiona do 7. dnia od wykonania usługi). Jednakże, od tej zasady ustawodawca określił szereg wyjątków, ustalających w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

I tak, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, opodatkowaną VAT i KPIR - zasady ogólne (PKD 69.20 Z), polegającą na usługowym obliczaniu podatku dochodowego za pracę w innych krajach (Niemcy, Belgia, Holandia Australia ). Celem usługi jest obliczenie wartości podatku i jego ewentualnego zwrotu jeśli został nadpłacony. Klienci za usługę płacą prowizję w procentowej wartości od ewentualnego zwrotu podatku. W obecnej chwili płacą za usługę z góry na konto bankowe Wnioskodawczyni. Zainteresowana prowadzi odpowiednią ewidencję, która koresponduje z wpłatami na konto.

Obowiązek podatkowy Wnioskodawczyni realizuje na zasadach ogólnych po wykonaniu usługi z jednoczesną wpłatą prowizji na konto. W obecnej chwili Wnioskodawczyni pragnie uelastycznić formę zapłat za usługi i zamierza wprowadzić nową formę zapłaty prowizji polegającą na pobieraniu prowizji ze zwrotu jaki by został przelany na konto Wnioskodawczyni z zagranicznego Urzędu Podatkowego.

Mając na względzie przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie kwestia późniejszej zapłaty za wykonywaną usługę pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego. Wnioskodawczyni wykonuje bowiem usługi polegające na obliczaniu podatku dochodowego za pracę w innych krajach czyli usługi rachunkowo księgowe. Przepis art. 19 ust. 13 pkt 4 nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług rachunkowo – księgowych. Tym samym obowiązek podatkowy dla świadczonych przez Wnioskodawczynię usług powstaje na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wykonania usługi, a jeżeli Wnioskodawczyni wystawi fakturę to zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT – z chwilą wystawienia faktury jednak nie później niż w 7 dniu licząc od dnia wykonania usługi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług. Kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji nr IPTPP4/443-114/11-4/ALN.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj