Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.108.2019.4.MM
z 30 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 15 maja 2019 r. (data wpływu – 20 maja 2019 r.), uzupełnionym 25 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynku i budowli – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynku i budowli.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 15 lipca 2019 r. Znak: 0112-KDIL4.4012.245.2019.2.HW, 0111-KDIB2-2.4014.108.2019.3.MM wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 25 lipca 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

- X Spółka z ograniczona odpowiedzialnością spółka komandytowa

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

- Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania tj. X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (Sprzedający) jest utworzoną w 2014 r. spółką prawa handlowego mającą siedzibę oraz miejsce zarządu na terenie Polski oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług („podatek VAT”). Sprzedający jest spółką celową realizującą projekty budowlane grupy X, działającą w branży deweloperskiej od 2007 r.

W ramach działalności deweloperskiej Sprzedający w 2015 r. na podstawie umowy sprzedaży objętej aktem notarialnym sporządzonej 1 października 2015 r. nabył Grunt (jak zdefiniowano poniżej) wraz z naniesieniami. Zgodnie z umową z 1 października 2015 r., zakup Gruntu wraz z naniesieniami podlegał opodatkowaniu VAT. Na podstawie oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT złożonego 30 września 2015 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego, strony zrezygnowały ze zwolnienia opodatkowania nabycia Gruntu wraz z naniesieniami podatkiem VAT. W konsekwencji transakcja została opodatkowana stawką podstawową VAT w wysokości 23%.

Na Gruncie w latach 2015-2017 został wybudowany Budynek oraz Budowle, w tym Stacja Transformatorowa oraz urządzenia: drogi i place wewnętrzne (parkingi) (jak zdefiniowano poniżej). W dniu 24 maja 2017 r. Budynek oraz Budowle, w tym Stacja Transformatorowa oraz urządzenia: drogi i place wewnętrzne (parkingi) zostały oddane do użytkowania (uzyskano pozwolenie na ich użytkowanie).

Nabycie to nastąpiło ze środków własnych Sprzedającego, natomiast budowa Budynku przez Sprzedającego została sfinansowana na podstawie umowy kredytu z 8 września 2016 r. („Dokumenty Istniejącego Finansowania”), zawartej przez Sprzedającego z bankiem z siedzibą w Polsce („Istniejący Kredytodawca”). Z Dokumentów Istniejącego Finansowania wynika również, iż Sprzedający nie mógł prowadzić innej działalności niż działalność polegająca na budowie Budynku i jego wynajmie (wolne środki Sprzedającego istniejące na dzień zawarcia umowy kredytu zostały zgodnie z instrukcjami banku kredytodawcy przeniesione na inne spółki).

Sprzedający nie wyodrębnił organizacyjnie żadnej części Nieruchomości ani nie sporządził odrębnego bilansu dotyczącego działalności prowadzonej na jakiejkolwiek części Nieruchomości, przy czym Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży była i jest nadal głównym aktywem Sprzedającego.

Poza przychodem z wynajmu lokali użytkowych (biurowych) znajdujących się w Budynku albo wynajmu części Nieruchomości, w 2019 r. Sprzedający nie ma innych istotnych źródeł przychodów. Sprzedający począwszy od 2016 r. sukcesywnie wynajmuje lokale znajdujące się w Nieruchomości, przy czym nie wszystkie lokale w Budynku zostały wynajęte przez Wynajmującego na dzień sporządzenia niniejszego wniosku.

Po dniu oddania Budynku do używania, Sprzedający dokonał wydatków – większych niż 30% wartości początkowej Budynku znajdującego się na Nieruchomości – na ulepszenie Budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego (Sprzedający dokonał ostatniego wydatku na ulepszenie Budynku w 2019 r.). Inaczej natomiast wygląda sytuacja w stosunku do każdej z Budowli znajdujących się na Nieruchomości; tutaj po ich wybudowaniu, nakłady nie przekroczyły 30% wartości początkowej każdej z tych Budowli.

Sprzedający nie był zobowiązany do sporządzenia, ani nie sporządzał żadnych korekt podatku VAT zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Na dzień zawarcia Przedwstępnej Umowy Sprzedaży (jak zdefiniowano poniżej), Sprzedający nie zatrudnia już żadnych pracowników, dla których Nieruchomość stanowiłaby „zakład pracy” i którzy po nabyciu Nieruchomości przez Kupującego, automatycznie przeszliby do Kupującego na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Sprzedający podjął decyzję o rozpoczęciu kolejnego projektu deweloperskiego (25 kwietnia 2019 r. została zawarta przez Sprzedającego z innym podmiotem z grupy X umowa przedwstępna sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz własności budynku położonego na terenie Polski przy ul. A.; umowa ostateczna zostanie zawarta po sprzedaży Nieruchomości – jak opisano wyżej oraz po spłaceniu przez Sprzedającego kredytu zaciągniętego na podstawie umowy kredytu z 8 września 2016 r.

Sprzedający zawarł również 29 kwietnia 2019 r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości (jak zdefiniowano poniżej) na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącą Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (Kupujący).

Kupujący – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest powstałą w 2018 r. spółką prawa handlowego mającą siedzibę i miejsce zarządu na terenie Polski i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Kupujący zamierza wykorzystywać Nieruchomość na cele prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości komercyjnych, opodatkowanej podatkiem VAT.

Sprzedający oraz Kupujący łącznie nazywani będą „Wnioskodawcami”.

W dniu 29 kwietnia 2019 r., Sprzedający zawarł z Kupującym – w formie aktu notarialnego – przedwstępną umowę sprzedaży („Przedwstępna Umowa Sprzedaży”):

  1. gruntu – rozumianego jako prawa użytkowania wieczystego:
    1. działki ewidencyjnej nr 45/1 („Działka 45/1”) o pow. 1.490 m2, położonej na terenie Polski przy ul. Z., oznaczonej jako działka nr 45/1 oznaczonej w Rejestrze Gruntów symbolem Bi - inne tereny zabudowane, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr …/4;
    2. działki ewidencyjnej nr 45/3 („Działka 45/3”) o pow. 482 m2, położonej na terenie Polski przy ul. Z., oznaczonej jako działka nr 45/3 oznaczonej w Rejestrze Gruntów symbolem Bi - inne tereny zabudowane dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr …/8;
    3. działki ewidencyjnej nr 45/10 („Działka 45/10”) o pow. 1.561 m2, położonej na terenie Polski przy ul. Z., oznaczonej jako działka nr 45/10 oznaczonej w Rejestrze Gruntów symbolem Bi - inne tereny zabudowane, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr …/2;
    4. działki ewidencyjnej nr 45/20 („Działka 45/20”) o pow. 757 m2, położonej na terenie Polski przy ul. Z., oznaczonej jako działka nr 45/20 oznaczonej w Rejestrze Gruntów symbolem Bi - inne tereny zabudowane, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr …/0.
    (łącznie zwane „Działkami”); (dalej w tym wniosku – Działki są zwane również jako „Grunt”) oraz
  2. prawa własności budynku biurowego („Budynek”) położonego na Działkach, posiadającego 7 (siedem) kondygnacji naziemnych i 2 (dwie) kondygnacje podziemne, o powierzchni zabudowy 1.833 m2, Budynek znajduje się na Działce 45/1, Działce 45/3 i Działce 45/10. jednak podziemna część Budynku jest dodatkowo położona na Działce 45/20; Działka 45/20 jest zabudowana wewnętrzną drogą i utwardzonym placem; żadna część Budynku nie znajduje się poza granicami Działek;
  3. prawa własności wszystkich budowli stanowiących części składowe Działek („Budowle”), w tym (i) urządzeń, tj. dróg i płacy wewnętrznych (parkingów) znajdujących się na Działkach oraz (ii) stacji transformatorowej położonej na Działce 45/10 („Stacja Transformatorowa”);
  4. prawa własności aktywów stanowiące własność Sprzedającego wydzielonych w Budynku (ruchomości) niezbędnych do eksploatacji Budynku („Wyposażenie”).

Działki (Grunt), Budynek i Budowle, w tym: (i) urządzenia, tj. drogi i place wewnętrzne (parkingi) znajdujące się na Działkach oraz (ii) Stacja Transformatorowa stanowią łącznie nieruchomość („Nieruchomość”).

Nieruchomość jest położna na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Z” przyjętym uchwałą Rady Miasta z 28 czerwca 2006 r. i oznaczona jako usługi komercyjne (B10.U) z podstawowym przeznaczeniem pod usługi komercyjne: centrum targowo-konferencyjne, obiekty biurowe, obiekty hotelowe, gastronomia, inkubator przedsiębiorczości, handel detaliczny, usługi magazynowe i usługi nieuciążliwe z zastrzeżeniem § 57 ust. 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Z”, zgodnie z którym przeznaczenie podstawowe pod usługi magazynowe dotyczy wyłącznie istniejących obiektów, będących w dobrym stanie technicznym, nie przewidzianych do wyburzeń z możliwością kontynuacji dotychczasowej funkcji obiektów.

Przy zawarciu Przedwstępnej Umowy Sprzedaży okazano odpowiednie wypisy z rejestru gruntów, aktów notarialnych i kartoteki budynków, wyrysy z mapy ewidencyjnej oraz zaświadczenia potwierdzające, że Działki są położone na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Dodatkowo, z Przedwstępnej Umowy Sprzedaży wynika, że w przyrzeczonej umowie sprzedaży Nieruchomości („Przyrzeczona Umowa Sprzedaży”) – oprócz sprzedaży Działki (Gruntu), Budynku, Budowli i Wyposażenia – Sprzedający przeniesie również na Kupującego, a Kupujący nabędzie:

  1. prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z umów najmu dotyczących Nieruchomości, w tym umów najmu, które nie zostaną przeniesione zgodnie z art. 678 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, jeśli znajdzie to zastosowanie;
  2. prawa Sprzedającego wynikające z zabezpieczeń umów najmu dotyczących Nieruchomości, w tym depozyty pieniężne wraz z obowiązkiem zwrotu depozytów pieniężnych najemcom lub ich rozliczenia z najemcami, w zależności od przypadku, zgodnie z umowami najmu;
  3. prawa Sprzedającego wynikające z Gwarancji Projektowej (tj. rękojmi i gwarancji jakości na projekt wykonawczy Budynku wydanej przez projektanta Budynku zgodnie z umową na prace projektowe zawartą 17 grudnia 2015 r. między Sprzedającym a projektantem Budynku);
  4. Prawa Autorskie (tj. autorskie prawa majątkowe do utworów, prawa do wykonywania oraz do zezwalania innym na wykonywanie praw zależnych do opracowań takich utworów, wraz z wszelkimi powiązanymi zezwoleniami i uprawnieniami dotyczącymi autorskich praw osobistych lub praw zależnych, a także zbywalne zgody na zmianę takich utworów, wynikające z umów wymienionych w Załączniku 1.22 do Przedwstępnej Umowa Sprzedaży i tam szczegółowo określonych), jakie posiada Sprzedający na polach eksploatacji, posiadanych przez Sprzedającego;
  5. licencję na używanie systemu BMS (tj. systemu zarządzania systemami automatycznego sterowania w Budynku, używanego przez Sprzedającego w zakresie obsługi Budynku) w zakresie i na polach eksploatacji posiadanych przez Sprzedającego;
  6. prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z Umów Udostępnienia Nieruchomości – tj. wszelkich umów na podstawie, których dostawcy usług telekomunikacyjnych są upoważnieni do korzystania z Nieruchomości w określonym w nich zakresie;
  7. prawa przysługujące Sprzedającemu na podstawie Gwarancji Budowlanych (tj. rękojmi oraz gwarancji jakości udzielonych Sprzedającemu przez wykonawców Budynku, w tym wykończenia w Budynku, oraz przez producentów przedmiotów stanowiących części Budynku),
  8. prawa i obowiązki Sprzedającego do otrzymywania wypłat z ubezpieczenia z wszelkich roszczeń ubezpieczeniowych wynikających z istniejących umów ubezpieczenia.

W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości, w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży Wnioskodawcy postanowili również, że na podstawie Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży Sprzedający nie przeniesie na Kupującego, a Kupujący nie nabędzie żadnych praw z tytułu rękojmi za wady (art. 556 i n Kodeksu Cywilnego) oraz z tytułu gwarancji jakości w zakresie objętym Gwarancją Budowlaną Sprzedającego.

Ponadto, Wnioskodawcy ustalili w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży, iż w ramach ceny, w Przyrzeczonej Umowie Sprzedaży, Sprzedający: (1) udzieli Kupującemu niewyłącznej licencji obejmującej: (i) Logotyp, (ii) stronę internetową Budynku, oraz (iii) prawa do Znaku Towarowego, wszystkie na określony okres, na określonych polach eksploatacji: oraz (2) wynajmie Kupującemu (zezwoli Kupującemu na korzystanie z) Domeny Internetowej na określony umownie okres.

Wnioskodawcy ustalili w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży, iż w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży (a także przed tym dniem i potem), Kupujący nie przejmie od Sprzedającego żadnych praw i obowiązków wynikających z: (i) umowy o zarządzanie Nieruchomością, (ii) umów na dostawę mediów i świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawartych w odniesieniu do Nieruchomości.

Wnioskodawcy ustalili jednocześnie, że Sprzedający będzie natomiast współpracował w dobrej wierze z Kupującym i dołoży wszelkich starań w celu osiągnięcia, w zależności od sytuacji i wymagań Kupującego, w zakresie, w jakim nie będzie to skutkować nadmiernymi utrudnieniami w prowadzeniu przez Sprzedającego normalnej działalności gospodarczej oraz obciążeniem go dodatkowymi nadmiernymi kosztami (przy czym umowa o zarządzanie musi zostać rozwiązana przez Sprzedającego w każdym wypadku);

  1. rozwiązania przed zawarciem Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży ze skutkiem na dzień zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub bezpośrednio po dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży - umowy o zarządzanie, umów serwisowych (Sprzedający nie był jednak stroną tych umów, gdyż strona tych umów był podmiot, z którym Sprzedający miał zawartą umowę o zarządzanie Nieruchomością) oraz umów na dostawę mediów;
  2. zawarcia przez Kupującego przed zawarciem Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży ze skutkiem na dzień zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub bezpośrednio po dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży wszelkich nowych umów (w szczególności nowej umowy o zarządzanie, nowych umów serwisowych oraz nowych umów na dostawę mediów); oraz
  3. cesji praw lub przeniesienia obowiązków wynikających z innych umów zgodnie z wymaganiami Kupującego, jeśli będzie to możliwe do wykonania.

Wnioskodawcy ustalili jednak, iż w przypadku, gdy powyższe nie zostanie osiągnięte z powodu okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, Wnioskodawcy będą współpracować w dobrej wierze po Dniu Zamknięcia, aby zapewnić, że nie dojdzie do przerwy w świadczeniu usług i dostawę mediów do Nieruchomości.

W dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży (a także przed tym dniem i potem), Kupujący nie przejmie żadnych praw i obowiązków wynikających z jakiegokolwiek stosunku ubezpieczenia utrzymywanego przez Sprzedającego w odniesieniu do Nieruchomości na podstawie jakichkolwiek umów zawartych w tym zakresie przez Sprzedającego z wszelkimi osobami („Istniejące Umowy Ubezpieczenia”) i nie będzie zobowiązany do dokonywania jakichkolwiek płatności związanych z tym stosunkiem ubezpieczenia. Sprzedający jest uprawniony do rozwiązania wszystkich stosunków ubezpieczenia związanych z Nieruchomością ze skutkiem na dzień zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży (włącznie).

Jednak, w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, Sprzedający przeleje na Kupującego swoje prawa do otrzymania wszelkich środków z ubezpieczenia (z wyłączeniem, w celu uniknięcia wątpliwości, wszelkich środków związanych z utratą czynszu za okresy sprzed dniem zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży) z tytułu jakiegokolwiek roszczenia ubezpieczeniowego w ramach Istniejących Umów Ubezpieczeniowych nieuregulowanych (nierozliczonych) w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub które mogą powstać w ramach którejkolwiek z Istniejących Umów Ubezpieczeniowych z tytułu zniszczeń lub szkód mających wpływ na Nieruchomość do dnia zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, ale tylko w zakresie, w jakim takie środki nie odnoszą się do już dokonanych płatności bądź kosztów lub szkód już poniesionych przez Sprzedającego. Jeśli jakakolwiek część takich środków zostanie odebrana przed dniem zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży. Sprzedający przeniesie na Kupującego kwotę takich środków w ramach Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży.

W związku ze sprzedażą Nieruchomości na podstawie Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży. Kupujący nie przejmie od Sprzedającego praw i obowiązków wynikających z umowy kredytu z 8 września 2016 r. udzielonego Sprzedającemu przez Istniejącego Kredytodawcę. Umowa kredytu z dnia 8 września 2016 r. zostanie spłacona w całości ze środków należnych Sprzedającemu od Kupującego z tytułu ceny, a Istniejący Kredytodawca zwolni wszystkie istniejące zabezpieczenia ww. kredytu.

Ze względu na możliwość podwyższenia ceny sprzedaży po zawarciu Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, Wnioskodawcy ustalili również, iż za zgodą Kupującego – do dnia zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, a także po tym dniu, nie dłużej jednak niż do dnia 15 grudnia 2019 roku (włącznie) – mogą zostać zawarte Nowe Umowy Najmu przez Sprzedającego, a po zawarciu Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży – przez Kupującego) i Nowych Najemców zgodnie z ustalonymi wzorami. 

Żadna z działalności Sprzedającego, włączając w to przedmiot transakcji opisany w niniejszym wniosku, nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach jego działalności. Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do żadnej z nieruchomości (włączając w to przedmiot transakcji opisany w niniejszym wniosku) odrębnych ksiąg rachunkowych.

Po nabyciu Nieruchomości Kupujący zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie najmu komercyjnego Nieruchomości. Nabycie Nieruchomości nastąpiłoby zatem wyłącznie w celu prowadzenia przez Kupującego działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości komercyjnych. Na dzień transakcji, Kupujący będzie zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny. Intencją Wnioskodawców jest opodatkowanie dostawy przedmiotu transakcji podatkiem VAT według stawki 23%. W związku z powyższym, Wnioskodawcy zamierzają złożyć przed dniem transakcji, naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Kupującego, zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca nie wyodrębnił organizacyjnie żadnej części Nieruchomości ani nie sporządził odrębnego bilansu dotyczącego działalności prowadzonej na jakiejkolwiek części Nieruchomości, przy czym Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży była od 8 września 2016 r. i jest ze względu na warunki zawartej umowy kredytu inwestycyjnego nadal głównym aktywem Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że nie została wyodrębniona żadna cześć Nieruchomości na płaszczyźnie finansowej oraz funkcjonalnej. Oznacza to, że Nieruchomość mająca być przedmiotem sprzedaży, na moment zbycia, nie będzie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na płaszczyźnie (i) organizacyjnej, (ii) finansowej oraz (iii) funkcjonalnej.

Przedmiotem zbycia na moment sprzedaży Nieruchomości nie będą składniki majątku (materialne i niematerialne) związane z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa, w tym zobowiązania w całości. Wynika to z faktu, że Nieruchomość mająca być przedmiotem sprzedaży, na moment zbycia, nie będzie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na płaszczyźnie: (i) organizacyjnej, (ii) finansowej oraz (iii) funkcjonalnej.

Jak wskazano we wniosku, składniki materialne i niematerialne przenoszone w ramach transakcji przez Wnioskodawcę na Kupującego nie będą mogły stanowić niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze ze względu na brak transferu kluczowych składników (tj. umowy o zarządzanie Nieruchomością, umów serwisowych czy umów o dostawę mediów). Przenoszony majątek nie będzie zatem umożliwiał samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, wyłącznie w oparciu o nabywane składniki. W planowanej transakcji nie dojdzie do przeniesienia minimum środków, wystarczających do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, a w celu jej prowadzenia Kupujący będzie musiał podjąć dalsze działania, aby zapewnić brakujące składniki majątku, tj. zawrzeć umowę o zarządzanie Nieruchomością oraz umowy z dostawcami usług (umowy serwisowe), umowy o dostawę mediów.

Kupujący nie ma zamiaru kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Sprzedającego. Przede wszystkim, jak wskazano we wniosku, Sprzedający jest spółką celową realizującą projekty budowlane grupy X, działającą w branży deweloperskiej. Jak wskazano w złożonym wniosku. Kupujący zamierza wykorzystywać Nieruchomość na cele prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości komercyjnych, opodatkowanej podatkiem VAT.

W ocenie Zainteresowanych, Kupujący nie ma faktycznej możliwości kontynuowania działalności wyłącznie w oparciu o składniki będące przedmiotem Transakcji ze względu na fakt, że zbywane składniki majątkowe nie są wystarczające do kontynuowania tej działalności. Przeniesieniu na Kupującego nie będą podlegały bowiem kluczowe umowy związane z Nieruchomością, tj. umowa o zarządzanie nieruchomością, umowy serwisowe, umowy o dostawę mediów. Ponadto, nie dojdzie do przeniesienia żadnych praw i obowiązków wynikających z umowy kredytu zawartej przez Sprzedającego. Kupujący nie posiada również zaplecza pozwalającego na prowadzenie działalności deweloperskiej, które to „zaplecze” nie zostanie przejęte od Sprzedającego. Zatem zdaniem Zainteresowanych w ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia minimum majątku umożliwiającego kontynuowanie działalności Sprzedającego a sprzedaży Nieruchomości nie będzie można uznać za sprzedaż całej „struktury” służącej realizacji celu gospodarczego Sprzedającego.

Działalność gospodarcza polegająca na budowie i wynajmie powierzchni komercyjnych w dużych kompleksach biurowych wymaga zapewnienia realizacji całego szeregu funkcji związanych z wynajęciem budynku, utrzymaniem i obsługą najemców, zarządzaniem budynkiem, jego obsługą techniczną, dostawami mediów oraz różnorakich usług (np. sprzątanie, wywóz nieczystości). W ramach Transakcji Kupujący nie przejmie praw i obowiązków wynikających z najważniejszych z tych umów. Stąd, aby Kupujący mógł w oparciu o nabytą Nieruchomość prowadzić działalność obejmującą najem powierzchni, konieczne będzie samodzielne zapewnienie przez niego realizacji istotnych funkcji związanych z Nieruchomością, których „obsługa” nie zostanie przejęta od Zbywcy. Kupujący będzie zatem musiał samodzielnie zawrzeć między innymi umowę o zarządzanie Nieruchomością, umowy o dostawę mediów, umowy serwisowe.

W dalszej części uzupełnienia przedstawiono w formie tabeli wykaz zawartych przez Wnioskodawcę umów najmu nieruchomości.

W ramach działalności deweloperskiej, Wnioskodawca w 2015 r. na podstawie umowy sprzedaży objętej aktem notarialnym sporządzonej 1 października 2015 r. nabył Grunt (jak zdefiniowano poniżej) wraz z naniesieniami. Zgodnie z umową z 1 października 2015 r., zakup Gruntu wraz z naniesieniami podlegał opodatkowaniu VAT. Na podstawie oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem VAT złożonego 30 września 2015 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego strony zrezygnowały ze zwolnienia opodatkowania nabycia Gruntu wraz z naniesieniami podatkiem VAT. W konsekwencji transakcja została opodatkowana stawką podstawową VAT w wysokości 23%.

W związku z wybudowaniem Budynków, Budowli i Stacji Transformatorowej przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości.

Poza przychodem z wynajmu lokali użytkowych (biurowych) znajdujących się w Budynku albo wynajmu części Nieruchomości, w 2019 r. Wnioskodawca nie ma innych istotnych źródeł przychodów tytułu wynajmu. Wnioskodawca począwszy od 2016 r. sukcesywnie wynajmuje lokale znajdujące się w Nieruchomości, przy czym nie wszystkie lokale w Budynku zostały wynajęte przez Wnioskodawcę na dzień sporządzenia wniosku. Niemniej jednak, od 2016 r. Wnioskodawca sukcesywnie poszukiwał najemców.

Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy.

Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności opodatkowanej podatkiem VAT według stawki 23%.

W odpowiedzi na pytanie czy stacja Transformatorowa stanowi budynek czy budowlę czy też może urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r.; poz. 1186, z późn.zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane Wnioskodawca wskazał, że w związku z brakiem definicji „budowli” w ustawie o VAT należy w pierwszej kolejności się odwołać się do definicji „budowli” znajdującej się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.), („ustawa o podatkach i opłatach lokalnych”). Zgodnie z art. la ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych „użyte w ustawie określenia oznaczają: budowla - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem malej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.”

Definicja „budowli” zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych odsyła zatem do definicji „budowli” zawartej w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.), rozszerzając ją jednak o pojęcie urządzenia budowlanego w rozumieniu ustawy prawo budowlane przy czym dodatkowo nakłada warunek aby urządzenie budowlane było związane z obiektem budowlanym, zapewniając możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Jak wynika z art. 3 pkt 3) Prawa Budowlanego „ilekroć w ustawie [Prawo Budowlane] jest mowa o: (,..) 3) budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem malej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Przy czym przez „obiekt budowlany” na gruncie Prawa Budowlanego należy rozumieć „budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych”.

Zgodnie z art. 3 pkt 3a ustawy Prawo Budowlane „ilekroć w ustawie jest mowa o: obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga w raz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.” „Obiekt liniowy”, co do zasady, stanowi budowlę na gruncie ustawy Prawo Budowlane. Dodatkowo w art. 3 pkt 9 ustawy Prawo Budowlane znajduje się definicja pojęcia „urządzenia budowlanego”, zgodnie z którą „ilekroć w ustawie jest mowa o: urządzeniach budowlanych - należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.”

Analiza art. 3 pkt 3 w zw. z art. 3 pkt 3a ustawy Prawo Budowlane prowadzi do wniosku, iż Stacja Transformatorowa wypełnia definicję „budowli” lub „jej części”. Nie ulega wątpliwości, iż Stacja Transformatorowa nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury.

Od dnia nabycia/wybudowania Sprzedający nie ponosił na Stację Transformatorową wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej Stacji Transformatorowej.

Dwie kondygnacje podziemne Budynku położone m.in. na odrębnej Działce (nr 45/20) zostały oddane do użytkowania wraz z całym Budynkiem, tj. 24 maja 2017 r. Dwie kondygnacje podziemne Budynku stanowią hale garażową, która jednocześnie nie stanowi osobnego budynku.

Dwie kondygnacje podziemne Budynku stanowiące całość wraz z Budynkiem były wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT według stawki 23 %.

Ww. część Budynku była udostępniana najemcom wraz z podpisanymi umowami najmu.

Od dnia wybudowania Budynku Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie podziemnej części Budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej tego konkretnego obiektu.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC?

Zdaniem Zainteresowanych, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Jak wskazano powyżej – zdaniem Zainteresowanych – transakcja będzie opodatkowana VAT. Nawet jeśli zwolnienie od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT znajdzie zastosowanie do sprzedaży Nieruchomości, Zainteresowani będą uprawnieni do wyboru opodatkowania VAT i w tym celu złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem VAT transakcji. W związku z tym, transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem transakcja będzie opodatkowana VAT wg 23% stawki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie wskazać należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 30 lipca 2019 r. Znak: 0112-KDIL4.4012.245.2019.3.HW.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ww. ustawy wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego (lit. b). Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza sprzedać Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania prawo użytkowania wieczystego działek wraz z prawem własności znajdującego się na działkach budynku oraz budowli. Ponadto, w ramach Transakcji na Kupującego zostaną przeniesione inne składniki majątkowe szczegółowo wskazane w opisie zdarzenia przyszłego. Zainteresowani zamierzają przed dokonaniem transakcji złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, ponieważ ich intencją jest opodatkowanie dostawy przedmiotu transakcji podatkiem VAT według stawki 23%.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek będące przedmiotem niniejszej interpretacji zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności faktycznym opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 30 lipca 2019 r. Znak: 0112-KDIL4.4012.245.2019.3.HW w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „Planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości w zakresie dotyczącym Działek zabudowanych wyłącznie Budynkiem będzie w części obligatoryjnie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej 23% VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy (tj. nie będzie korzystała ze zwolnienia VAT). Obligatoryjnie opodatkowana będzie wyłącznie dostawa nadziemnej części Budynku. Z kolei dostawa Nieruchomości w zakresie dotyczącym Działek zabudowanych podziemną częścią Budynku, która została już zasiedlona (wykorzystywana w działalności gospodarczej lub oddana w najem), a od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu planowanej dostawy tej części Budynku minie okres powyżej 2 lat, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy.

Planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości w zakresie dotyczącym pozostałych Działek zabudowanych Budowlami – będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy. Wnioskodawcy będą mogli zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla dostawy części Działek zabudowanych podziemną częścią Budynku oraz Budowlami na podstawie złożonego przez Wnioskodawców oświadczenia o wyborze opodatkowania transakcji VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy.

W takim przypadku (rezygnacji ze zwolnienia) dostawa Budynku oraz wszystkich Budowli wraz ze sprzedażą prawa użytkowania wieczystego Działek, na których usytuowane są ww. obiekty będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.”

A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (według stawki 23%) i nie będzie z tego podatku zwolniona gdyż zgodnie z wolą Zainteresowanych nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana we wniosku transakcja sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku

z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj