Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.101.2019.4.PB
z 1 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 maja 2019 r. (data wpływu 20 maja 2019 r.), uzupełnionym 18 i 24 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa własności nieruchomości do majątku osobistego wspólników spółki jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa własności nieruchomości do majątku osobistego wspólników spółki jawnej.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 12 lipca 2019 r. Znak: 0113-KDIPT1-1.4012.282.2019.2.WL, 0111-KDIB2-2.4014.101.2019.3.PB wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 18 lipca 2019 r. (poprzez wniesienie brakującej opłaty) oraz 24 lipca 2019 r. (wpływ pisma).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą jest spółka jawna z siedzibą w K., wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy. Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną na podstawie umowy zawartej 7 listopada 2001 r. Wspólnikami w spółce są dwie osoby fizyczne: Pan L. T. K. i Pani I. N. K. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

W skład majątku Wnioskodawcy wchodzi nieruchomość gruntowa zabudowana położona na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi 1410 i 1416 o łącznej powierzchni 0,0826 ha, dla której Sąd Rejonowy w K. VIII Wydział Gospodarczy prowadzi księgę wieczystą. Nieruchomość ta została nabyta na podstawie umowy z 18 kwietnia 2000 r. zawartej przez wspólników spółki cywilnej. Wspólnikom Spółki jawnej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia nieruchomości. Wnioskodawca stał się właścicielem ww. nieruchomości wskutek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Opisana wyżej nieruchomość jest w całości zamortyzowana i obecnie mieści się na jej terenie siedziba Wnioskodawcy.

W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza dokonać wyłączenia nieruchomości z majątku Spółki i przeniesienia jej własności na rzecz wspólników Spółki – Pana L. T. K. i Pani I. N. K. Spółka ma tylko dwóch wspólników. Wspólnicy Spółki są małżeństwem. Małżonkowie nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Pozostają w ustawowym ustroju wspólności majątkowej. Wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w równych częściach – po 50%.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał m.in., że przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników będzie miało charakter nieodpłatnego przeniesienia własności rzeczy pomiędzy Spółką i jej wspólnikami. Ta czynność prawna nie przyjmie żadnej z form prawnych czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Planowana czynność prawna nie będzie zawierać postanowień dotyczących przejęcia przez wspólników długów i ciężarów lub zobowiązań Spółki. W ocenie Wnioskodawcy planowana czynność prawna stanowi umowę nienazwaną w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z nieodpłatnym przeniesieniem prawa własności nieruchomości stanowiącej majątek Spółki jawnej do wspólnego majątku jedynych wspólników, po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawy o PCC) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Ponadto podatkowi podlegają także zmiany wymienionych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak wymienione wyżej czynności cywilnoprawne.

Powyższy katalog jest katalogiem zamkniętym, wobec czego czynności niewskazane wprost w tym przepisie nie mogą być obciążone PCC.

Przeniesienie własności nieruchomości z majątku Wnioskodawcy do majątku wspólników skutkuje utratą przez Wnioskodawcę własności nieruchomości na rzecz majątku osobistego wspólników – nie ma jednak w takim wypadku miejsca sprzedaż ani jakakolwiek inna czynność prawna wskazana w przedmiotowym przepisie podlegająca PCC. W opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym nie występuje odpłatność takiego przeniesienia.

Mając powyższe na uwadze w ocenie Wnioskodawcy zdarzenie przyszłe w postaci nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Wnioskodawcy na rzecz wspólników w wyniku wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę, nie należy do katalogu czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku dotyczącym podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1150 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Szczegółowe ustalenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawcą jest spółka jawna z siedzibą w K., wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy. Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną na podstawie umowy zawartej 7 listopada 2001 r. Wspólnikami w spółce są dwie osoby fizyczne: Pan L. T. K. i Pani I. N. K. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.W skład majątku Wnioskodawcy wchodzi nieruchomość gruntowa zabudowana położona na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi 1410 i 1416 o łącznej powierzchni 0,0826 ha, dla której Sąd Rejonowy w K. VIII Wydział Gospodarczy prowadzi księgę wieczystą. Nieruchomość ta została nabyta na podstawie umowy z 18 kwietnia 2000 r. zawartej przez wspólników spółki cywilnej. Wspólnikom Spółki jawnej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia nieruchomości. Wnioskodawca stał się właścicielem ww. nieruchomości wskutek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Opisana wyżej nieruchomość jest w całości zamortyzowana i obecnie mieści się na jej terenie siedziba Wnioskodawcy. W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza dokonać wyłączenia nieruchomości z majątku Spółki i przeniesienia jej własności na rzecz wspólników Spółki – Pana L. T. K. i Pani I. N. K. Spółka ma tylko dwóch wspólników. Wspólnicy Spółki są małżeństwem. Małżonkowie nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Pozostają w ustawowym ustroju wspólności majątkowej. Wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w równych częściach – po 50%.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał m.in., że przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników będzie miało charakter nieodpłatnego przeniesienia własności rzeczy pomiędzy Spółką i jej wspólnikami. Ta czynność prawna nie przyjmie żadnej z form prawnych czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Planowana czynność prawna nie będzie zawierać postanowień dotyczących przejęcia przez wspólników długów i ciężarów lub zobowiązań Spółki. W ocenie Wnioskodawcy planowana czynność prawna stanowi umowę nienazwaną w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Mając na uwadze powyżej przytoczone przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że przeniesienie prawa własności nieruchomości do majątku osobistego wspólników spółki jawnej nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym przeniesienie prawa własności nieruchomości nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie Wnioskodawcy, bowiem czynność ta nie mieści się w katalogu czynności ściśle wymienionych we wskazanym przepisie.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj