Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-666/11-4/AK
z 8 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-666/11-4/AK
Data
2012.02.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dopłata
spadek
spłata
sprzedaż nieruchomości
ulga meldunkowa
wydatki mieszkaniowe
zniesienie współwłasności
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1.Jeżeli w wyniku sądowego zniesienia współwłasności powyższych nieruchomości poprzez podział nieruchomości w naturze udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości będzie odpowiadał w naturze udziałowi, jaki nabył w drodze spadku po ojcu – bez żadnych spłat i dopłat to czy przy sprzedaży nieruchomości po dokonanym sądowym zniesieniu współwłasności należących do Wnioskodawcy, będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588)?
2.Jeżeli w wyniku sądowego zniesienia współwłasności powyższych nieruchomości poprzez podział nieruchomości w naturze udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości będzie większy niż udział, jaki nabył w drodze spadku po ojcu, to czy przy sprzedaży nieruchomości po dokonanym sądowym zniesieniu współwłasności należących do Wnioskodawcy, będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
3.Jeżeli w wyniku sądowego zniesienia współwłasności powyższych nieruchomości poprzez podział nieruchomości w naturze udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości w naturze będzie mniejszy niż udział, jaki nabył w drodze spadku po ojcu, to czy przy sprzedaży nieruchomości po dokonanym sądowym zniesieniu współwłasności należących do Wnioskodawcy będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 204 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika – radcę prawnego Panią, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2011 r. (data wpływu 31 października 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2012 r. (data wpływu 1 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości po zniesieniu współwłasności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości po zniesieniu współwłasności.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3, uiszczona opłata nie odpowiadała ilości zdarzeń przyszłych przedstawionych we wniosku – art. 14f § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Pismem z dnia 23 stycznia 2012 r. znak IPTPB2/415-666/11-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 ww. ustawy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie wysłano w dniu 23 stycznia 2012 r. W dniu 1 lutego 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie złożona na piśmie z dnia 27 stycznia 2012 r. Brakująca kwota opłaty została uiszczona w dniu 30 stycznia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego I Wydziału Cywilnego z dnia 30 października 2008 r., sygn. Akt I Ns, Wnioskodawca nabył 1/3 (jedną/trzecią) część spadku po ojcu, zmarłym dnia 16 września 2008 r., w skład którego wchodziły między innymi:

  1. niezabudowana działka gruntu, o powierzchni 7.920 m2,
  2. 1/2 część nieruchomości o powierzchni 2 ha 22 ary 09 m2, zabudowanej dwoma budynkami mieszkalnymi, których powierzchnia wynosi 120 m2 i 300 m2,
  3. 18/192 części nieruchomości o powierzchni 571 m2, zabudowanej budynkiem mieszkalnym o powierzchni 155 m2,

Wnioskodawca zamierza dokonać sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości opisanych powyżej, które nabył w drodze dziedziczenia i następnie po sądowym zniesieniu współwłasności zamierza sprzedać nieruchomość, która przypadnie Jemu w wyniku sądowego zniesienia współwłasności.

W zakresie planowanej czynności sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości opisanych powyżej Wnioskodawca wraz z pozostałymi współwłaścicielami rozważa możliwość przeprowadzenia sądowego zniesienia współwłasności w następujących wariantach:

  1. poprzez podział nieruchomości w naturze – udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości będzie odpowiadał w całości w naturze udziałowi, jaki nabył w drodze spadku po ojcu – bez żadnych spłat i dopłat,
  2. poprzez podział nieruchomości w naturze – udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości będzie większy niż udział, jaki nabył On w drodze spadku po ojcu,
  3. poprzez podział nieruchomości w naturze – udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości w naturze będzie mniejszy niż udział, jaki nabył On w drodze spadku po ojcu.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że planowana sprzedaż nieruchomości, po sądowym zniesieniu współwłasności, nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jeżeli w wyniku sądowego zniesienia współwłasności powyższych nieruchomości poprzez podział nieruchomości w naturze udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości będzie odpowiadał w naturze udziałowi, jaki nabył w drodze spadku po ojcu – bez żadnych spłat i dopłat to czy przy sprzedaży nieruchomości po dokonanym sądowym zniesieniu współwłasności należących do Wnioskodawcy, będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588)...
  2. Jeżeli w wyniku sądowego zniesienia współwłasności powyższych nieruchomości poprzez podział nieruchomości w naturze udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości będzie większy niż udział, jaki nabył w drodze spadku po ojcu, to czy przy sprzedaży nieruchomości po dokonanym sądowym zniesieniu współwłasności należących do Wnioskodawcy, będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  3. Jeżeli w wyniku sądowego zniesienia współwłasności powyższych nieruchomości poprzez podział nieruchomości w naturze udział Wnioskodawcy w prawie własności tych nieruchomości w naturze będzie mniejszy niż udział, jaki nabył w drodze spadku po ojcu, to czy przy sprzedaży nieruchomości po dokonanym sądowym zniesieniu współwłasności należących do Wnioskodawcy będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie Nr 1.

W zakresie pytań Nr 2 i Nr 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym współwłasność jest instytucją prawa cywilnego, polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 K.c.). Może być ona współwłasnością łączną bądź też ułamkową, z którą mamy do czynienia w przedmiotowym przypadku. Ten rodzaj współwłasności natomiast charakteryzuje się tym, że jak wynika z treści art. 196 § 2 K.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności.

Samo zniesienie współwłasności w naturze w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi nabycia rzeczy, której współwłasność dotyczy, ale oczywiście tylko w takim zakresie, w jakim mieściłby się planowany podział nieruchomości w naturze w ramach udziału, który przypadałby byłym współwłaścicielom rzeczy wspólnej. Z nabyciem nieruchomości w rozumieniu prawa podatkowego mamy zatem do czynienia tylko wtedy, gdy udział danej osoby ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, udzielając odpowiedzi na pierwsze z postawionych pytań, należałoby uznać, że jeżeli w wyniku dokonania przez Wnioskodawcę sądowego zniesienia współwłasności wyżej wskazanych nieruchomości, pomiędzy Nim i pozostałymi spadkobiercami, udział w prawie własności tych nieruchomości odpowiadać będzie w całości udziałowi jaki nabył Wnioskodawca w drodze spadku, to do sprzedaży nieruchomości będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W tym przypadku należałoby bowiem uznać, że Wnioskodawca nabył udział w prawie własności nieruchomości w dniu otwarcia spadku, a zatem w dniu 16 września 2008 r. Tym samym zbycie nieruchomości powstałej po dokonanym sądowym zniesieniu współwłasności przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), a jeśli Wnioskodawca będzie chciał skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U z 2006 r. Nr 217, Nr 217, poz. 1588) będzie musiał wykazać, że był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia i złożyć w terminie określonym w art. 21 ust. 21 powołanej wyżej ustawy oświadczenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj