Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.394.2019.1.JKT
z 30 września 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 lipca 2019 r. (data wpływu 30 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie ustalenia, czy na możliwość zaliczenia do wydatków kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, opisanych w stanie faktycznym kosztów prac rozwojowych wpływa fakt, że koszty te są podstawą kalkulacji wynagrodzenia za wykonane usługi fakturowanego na klientów Spółki (pytanie oznaczone we wniosku nr 4) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2019 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie ustalenia, na możliwość zaliczenia do wydatków kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, opisanych w stanie faktycznym kosztów prac rozwojowych wpływa fakt, że koszty te są podstawą kalkulacji wynagrodzenia za wykonane usługi fakturowanego na klientów Spółki.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Bieżące prace rozwojowe prowadzone w Spółce.

Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę są zaawansowane procesy produkcji i obróbki odlewów wysokociśnieniowych ze stopów aluminium. Działalność Wnioskodawcy obejmuje również projektowanie i wykonawstwo form i narzędzi, świadczenie usług w zakresie obróbki mechanicznej (CNC), obróbki powierzchniowej, lakierowania malowania i montażu oraz usług doradztwa technicznego.

W znaczącej części, klientami Spółki są podmioty z branży motoryzacyjnej. Działalność w tym zakresie skoncentrowana jest na produkcji indywidualnie projektowanych na zamówienie części, indywidualnie projektowanych oraz wykorzystywanych jako komponenty w procesie produkcyjnym klienta.

Oferowanie klientom usług w wymienionym wyżej zakresie wymaga od Wnioskodawcy bieżącego i systematycznego prowadzenia prac badawczo - rozwojowych (dalej: „działalność B+R”), nakierowanych na projektowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych narzędzi produkcyjnych oraz opracowanie procesu produkcji części wg przekazanych wymagań klientów, a także na ulepszenie technologii produkcji, a w konsekwencji jakości dostarczanych odlewów.

W celu prowadzenia działalności B+R, w ramach Spółki nie został wyodrębniony organizacyjnie specjalny pion/dział zajmujący się działalnością B+R. Działalność w tym zakresie jest jednak realizowana przez Dział Technologiczny Wnioskodawcy z wydzielonymi zespołami zajmującymi się badaniem najkorzystniejszych rozwiązań w zakresie przepływu metalu, rozkładu temperatur i potencjalnych wad odlewów w projektowanej formie odlewniczej, projektowaniem i usprawnianiem procesów produkcji.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis przebiegu standardowego procesu technicznego opracowania procesu technologicznego i przygotowania do produkcji nowych wyrobów, począwszy od wpłynięcia zapytania ofertowego do uruchomienia i prowadzenia produkcji seryjnej odlewów.

W tym względzie, w celu zaoferowania swoim klientom kompleksowych rozwiązań służących dostarczeniu wyrobów odlewanych ciśnieniowo z metali nieżelaznych, Spółka w pierwszej kolejności, bazując na wytycznych zamawiającego (klienta), prowadzi prace badawcze w zakresie konstrukcji układów wlewowych, rozkładu temperatur, wypełnienia gniazd formujących formy, wad odlewów, badania i prace projektowe, nakierowane na wytworzenie tzw. narzędzi (tj. w szczególności opracowanie konstrukcji formy do produkcji odlewów wraz z procesem symulacji komputerowej procesu odlewania, okrojnika i uchwytów obróbczych i pomiarowych) oraz opracowanie technologii produkcji odlewów uzależnionej od specyfikacji, w tym wymagań technicznych, wymiarowych i wytrzymałościowych odlewu zgłoszonych przez klienta.

Badania w zakresie najkorzystniejszych warunków odlewania wymagają dużego zaangażowania zespołu technicznego. Przed przystąpieniem do konstrukcji narzędzi wykonywana jest symulacja nawet kilkudziesięciu wariantów procesu odlewania jak i geometrycznych wymagań układu wlewowego. Konstruktorzy wg wcześniej przyjętych założeń przygotowują kolejne warianty geometrii układu wlewowego, układu przelewowego, systemu odpowietrzenia, parametrów procesu odlewania i następnie wariant po wariancie wykonują symulację procesu z użyciem zaawansowanych programów komputerowych. Uzyskiwane wyniki są analizowane i wcześniejsze założenia poddawane są kolejnym modyfikacjom. Finalnym etapem badań i analiz jest zaawansowana i najbardziej odpowiednia (idealna) geometria układu wlewowego, przelewowego, odpowietrzającego, systemu chłodzenia oraz parametrów procesu odlewania wg, której przystępuje się do wykonania konstrukcji formy. Każdy nowy projekt wiąże się z nowym procesem badania najkorzystniejszych dla niego rozwiązań.

Proces realizacji zamówienia rozpoczyna się na podstawie informacji o wpłynięciu zamówienia od klienta. Zespół pracowników działu technologicznego ds. nowych projektów opracowuje harmonogram czasowy wdrożenia nowego wyrobu i uruchamia proces realizacji zlecenia otwierając w tym celu nowy projekt w systemie SAP.

W oparciu o otwarty projekt, dokumentację dostarczoną przez klienta, konstruktorzy zatrudnieni w Spółce przystępują do analiz oraz założeń do przeprowadzenia badań (stworzenie najdogodniejszych parametrów odlewania, kształtu układu wlewowego i innych), następnie do projektu narzędzi (forma, okrojnik, uchwyty obróbkowe i inne niezbędne w realizacji projektu) służących do produkcji nowego wyrobu i tworzą ich dokumentację konstrukcyjną. Dla zapewnienia optymalnego rozwiązania, wyeliminowania potencjalnych błędów oraz spełnienia wymagań jakościowych klienta, konstrukcję narzędzia konstruktor na bieżąco uzgadnia z inżynierami zajmującymi się danymi procesami, którzy przygotowują założenia do realizowanych badań oraz konstrukcji narzędzi. W tym celu, prowadzone są na bieżąco prace mające na celu wypracowanie rozwiązań i technologii spełniających wymagania w zakresie kształtu i jakości finalnego produktu, uwzględniające komputerową symulację procesu odlewania.

W kolejnym kroku, kierownik zespołu konstruktorów lub inna wyznaczona osoba zatwierdza dokumentację konstrukcyjną narzędzia, na podstawie której jest następnie wykonywane narzędzie. Sposób postępowania przy konstrukcji i wykonawstwie narzędzi określa specjalna procedura. Walidacja konstrukcji i wykonawstwa narzędzi następuje przez szczegółowy pomiar i zatwierdzenie wykonanego próbnego detalu.

Prace rozwojowe podejmowane przez inżynierów zatrudnionych w Spółce obejmują ponadto badania z zakresu żywotności narzędzi skrawających oraz ich idealnych warunków pracy. W tym celu, wykonuje się założenia do usprawnienia procesu a następnie poprzez wielokrotne wykonywanie testów dokonuje się wyboru najlepszych narzędzi skrawających oraz najlepszych parametrów obróbki. Badania te są prowadzone do momentu uzyskania największej wydajności jak i wymaganej jakości wyrobów. Po realizacji prac R&D tworzona jest dokumentacja procesowa. Dokumentację procesu zatwierdza kierownik technologów procesów lub wyznaczona przez niego osoba. Dla wyrobów przemysłu motoryzacyjnego wykonywana jest ponadto dokumentacja APQP wg TPP-04 (z ang. Zaawansowane Planowanie Jakości Wyrobów).

Potwierdzeniem poprawności prac są wykonywane wzory detali lub produkcyjna partia próbna.

Wyroby opatrzone protokołem pomiaru oraz certyfikatem są następnie wysyłane do klienta. Ostateczna walidacja, a tym samym zwolnienie do produkcji seryjnej następuje po uzyskaniu od klienta jego pisemnej akceptacji. W ostatnim kroku następuje uruchomienie produkcji seryjnej detali (odlewów) wg wcześniej zaprojektowanych procesów.

Po wdrożeniu produkcji seryjnej, nadzór nad procesem przejmują działy produkcyjne Spółki. W trakcie produkcji seryjnej, inżynierowie Spółki w porozumieniu z klientem, kierownikiem działów, kierownikiem technologów procesów podejmują systematyczne działania mające na celu optymalizację procesów wytwórczych pod względem jakościowym, technicznym i wydajnościowym.

W związku z realizacją opisanych wyżej projektów Spółka szczegółowo ewidencjonuje w systemie ewidencyjno-księgowym Spółki (SAP) zarówno koszty pracownicze pracowników Działu Technicznego Spółki (tj. godzin czasu pracy pracowników zatrudnionych w tym dziale) na każdym z projektów jak i koszty nabywanych materiałów i usług zewnętrznych, ściśle związanych z konkretnym projektem. Pomimo, że działalność w ww. zakresie była prowadzona przez Spółkę od dłuższego czasu, Spółka dysponuje szczegółową ewidencją kosztów (w szczególności czasu pracy) za okres od 1 stycznia 2016 r.

W zależności od zawieranych w tym zakresie umów, Spółka obciąża (w całości lub w części) kosztami projektu rozwojowego obejmującego kompleksowe opracowanie produktu i procesu, swoich klientów. W przypadku części usług wynagrodzenie Spółki za ten etap prac może być ujmowane w ramach kalkulacji wynagrodzenia (ceny) za ustaloną ilość wyprodukowanych, po zatwierdzeniu projektu i wdrożeniu do produkcji seryjnej, detali (wyrobów).

W celu opracowania projektu i przeprowadzenia testów nowych odlewów a także weryfikacji opracowanej technologii produkcji, Spółka przeprowadza także testy na liniach produkcyjnych, które w normalnym toku działalności Spółki są wykorzystywane w bieżącej produkcji, a na czas testów wyłączane są ze standardowej działalności produkcyjnej. Spółka dysponuje stosowną ewidencją czasu pracy (godzinową) linii produkcyjnych, w którym urządzenia te są wykorzystywane z przeznaczeniem na testy w ramach opracowywanych nowych projektów.

Dodatkowe projekty rozwojowe.

Dla potrzeb usprawnienia prowadzonych procesów technologicznych na etapie produkcji seryjnych odlewów, Spółka, obok prowadzonych na bieżąco prac rozwojowych na poszczególnych projektach, wdraża obecnie następujące dwa projekty rozwojowe, które są zorientowane na wypracowanie nowych sprawniejszych i efektywniejszych kosztowo metod produkcji i obróbki odlewów ciśnieniowych:

Projekt 1 - Mikrospraying (mikrooprysk).

Projekt mikrosprayingu (dalej „Projekt mikrosprayingu”) jest innowacyjną technologią wdrażaną przez Spółkę, która zakłada zraszanie powierzchni formy odlewniczej wykorzystywanej przez Spółkę w produkcji, specjalnym środkiem (sporządzonym na bazie oleju), celem zmniejszenia siły przylegania odlewu do formy, w której został dokonany odlew.

Opracowanie założeń do wdrożenia tej technologii przez pracowników Spółki technologii było powiązane z szeregiem badań, analiz oraz prób, których efektem było wypracowanie modelu zraszania/smarowania (mikrosprayingu) form odlewniczych w celu osiągnięcia możliwie najkorzystniejszego efektu odlewu i łatwego uwalniania odlewów z form.

Celem wdrożenia tego projektu było z jednej strony podniesienie efektywności procesu odlewania ciśnieniowego a z drugiej strony, zmniejszenie kosztów procesu smarowania form służących do odlewu detali, która dotychczas była realizowana przy zastosowaniu znaczących ilości środków wodorozcieńczalnych, co wiązało się ze znaczącymi kosztami.

Projekt 2 - Robot do czyszczenia odlewów.

Projekt ten (dalej: „Projekt robota do czyszczenia odlewów”) obejmuje nabycie od podmiotu zewnętrznego, a także samodzielne dostosowanie i zainstalowanie przez Spółkę specjalistycznego robota, służącego do podejmowania odlewów z magazynu części, czyszczenia odlewów, następnie ich odkładania wraz z pełną zabudową i wyposażeniem w zestaw narzędzi skrawających z napędami.

Celem nabycia i wdrożenia technologii pracy robota jest uzyskanie przez Spółkę powtarzalności produkcji wpływającej na poprawę jakości odlewów (wyczyszczonych w sposób pełniejszy i mniej wadliwy, niż w przypadku ręcznego czyszczenia odlewów przez pracowników Spółki), a ponadto wdrożenie tego projektu miało na celu poprawę ergonomii uciążliwej pracy oraz ograniczenie kosztów pracowników wykonujących prace w tym zakresie.

Koszty wymienionych wyżej dodatkowych projektów rozwojowych, podobnie jak koszty pozostałych projektów (klienckich) są szczegółowo ewidencjonowane przez Spółkę w posiadanym systemie ewidencyjno-księgowym SAP.

Dla potrzeb prowadzenia opisanej powyżej działalności B+R, Spółka ponosi następujące rodzaje kosztów:

  • wynagrodzenia zasadnicze pracowników Spółki wykonujących prace B+R;
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;
  • premie, bonusy, dodatki, nagrody;
  • finansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe pracowników oraz ubezpieczenie wypadkowe;
  • koszty materiałów zużywanych w trakcie przeprowadzanych testów nowych wyrobów;
  • amortyzacja sprzętu oraz oprogramowania wykorzystywanego dla potrzeb prowadzonych działań badawczo - rozwojowych.

W Spółce prowadzona jest szczegółowa ewidencja czasu pracy pracowników, z której wprost wynika, jaka część czasu pracy pracowników była poświęcona na wykonywanie obowiązków związanych z uczestniczeniem w pracach badawczo - rozwojowych.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie.

Czy na możliwość zaliczenia do wydatków kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, opisanych w stanie faktycznym kosztów prac rozwojowych wpływa fakt, że koszty te są podstawą kalkulacji wynagrodzenia za wykonane usługi fakturowanego na klientów Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, na możliwość zaliczenia do wydatków kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, opisanych w stanie faktycznym kosztów prac rozwojowych nie wpływa fakt, że koszty te są podstawą kalkulacji wynagrodzenia za wykonane usługi fakturowanego na klientów Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, na możliwość uznania wydatków związanych z prowadzoną w opisanym wyżej zakresie działalnością gospodarczą, jako wydatków kwalifikowanych (w myśl art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP) nie ma wpływu fakt, że wydatki te są w ostatecznym rozrachunku ponoszone przez klientów Spółki (w formie wynagrodzenia za świadczenie przez Spółkę usług projektowania i przygotowania produkcji dokumentowanych fakturami VAT).

W tym zakresie zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o PDOP, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższa regulacja nie znajduje zastosowania do sytuacji przedstawionej w opisie stanu faktycznego.

Ratio legis powyższej regulacji, w ocenie Wnioskodawcy, odnosi się wyłącznie do dofinansować ze środków publicznych (np. ze środków pochodzących z Unii Europejskiej) i w zamierzeniu jej celem było ograniczenie sytuacji uzyskania podwójnej korzyści przez podatnika - tj. przykładowo sytuacji, w której środki zwrócone podatnikowi przez podmiot publiczny stanowiłyby ponownie koszty kwalifikowane pomniejszające dodatkowo dochód podatnika do opodatkowania.

W przypadku Spółki takiego ryzyka nie ma, a fakt, że koszty wykonanych prac rozwojowych są następnie Spółce zwracane przez jej klientów (w postaci wynagrodzenia za świadczone usługi), nie zmienia charakteru tych prac i w konsekwencji nie powinien wykluczać możliwości potraktowania kosztów tych prac jako wydatków kwalifikowanych.

Prawidłowość powyższego stanowiska znajduje szerokie potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 listopada 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.381.2018.2.MR), interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2018 r. (nr: 0111-KDIB1-3.4010.14.2018.1.APO) czy interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2018 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.508.2017.1.MST).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej: „uCIT”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 uCIT.

Ponadto, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).

W myśl art. 18d ust. 5a cyt. ustawy, w razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 27, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone, a w razie poniesienia straty – do jej zmniejszenia o tę kwotę.

W myśl art. 18d ust. 6 uCIT, podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 uCIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 9 ust. 1b uCIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

Przenosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 18d ust. 5 uCIT. Z treści przepisu wynika, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zatem, w przypadku, gdy koszty wykonanych prac rozwojowych będą Spółce zwracane przez jej klientów (w postaci wynagrodzenia za świadczone usługi), nie dochodzi do zwrotu kosztów na rzecz Wnioskodawcy w rozumieniu art. 18d ust. 5 uCIT.

Jeszcze raz podkreślić należy, że koszty w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca ponosi ze środków własnych, za które nie otrzymuje zwrotu w jakiejkolwiek formie, a koszty te stanowią, co do zasady, podstawę do ustalenia wynagrodzenia jakie Spółka otrzymuje od klienta. Tym samym dla Wnioskodawcy są to koszty, które ponosi za wykonane usługi realizowanej na rzecz klienta.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym na możliwość zaliczenia do wydatków kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 1 uCIT, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym kosztów prac rozwojowych nie wpływa fakt, że koszty te są podstawą kalkulacji wynagrodzenia za wykonane usługi fakturowanego na klientów Spółki - jest prawidłowe.

Dodatkowo, wskazać należy że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 3 i 5 wydano/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj