Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4013.189.2019.2.MK
z 18 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 sierpnia 2019 r. (data wpływu 20 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z 26 września 2019 r. (data wpływu 30 września 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie nabycia wyrobu energetycznego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy oraz z zastosowaniem zwolnienia z opodatkowania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie nabycia wyrobu energetycznego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy oraz z zastosowaniem zwolnienia z opodatkowania. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 26 września 2019 r. (data wpływu 30 września 2019 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 17 września 2019 r. znak: 0111-KDIB3-3.4013.189.2019.1.MK.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe (ostatecznie sprecyzowane po uzupełnieniu wniosku):

[…] opierającego się o spalanie węgla kamiennego i oleju opałowego lekkiego w kotle […]. […]. Ukończenie prac budowlanych, testów rozruchowych urządzeń i czynności związanych z przygotowaniem bloku do eksploatacji planowane jest […]. W ramach zobowiązań wynikających z kontraktu, którego przedmiotem jest budowa bloku, Wnioskodawca zobowiązany jest do zakupu i dostarczenia odpowiedniej ilości paliw o odpowiedniej jakości, niezbędnych do testowania i uruchomienia układów wytwórczych.

Zastosowane przez Spółkę rozwiązania techniczne do wytwarzania energii elektrycznej to klasyczny układ wzorowany na tzw. Elektrowni konwencjonalnej (cieplnej) z zamkniętym układem chłodzenia. Elektrownia taka stanowi zespół urządzeń produkujących energię elektryczną wykorzystujących do tego celu szereg przemian energetycznych, wśród których najważniejsze znaczenie mają przepływ ciepła i energia chemiczna paliw.

O złożoności układu przetwarzania energii chemicznej paliw w końcowy produkt, czyli energię elektryczną zastosowanych w nowym bloku energetycznym […] Wnioskodawcy świadczyć może między innymi ilość niezbędnych układów głównych. Należą do nich:

  • kocioł […];
  • nawęglanie i układ młynowy;
  • układ powietrza kotłowego;
  • układ wyprowadzania spalin z kotła do powietrza przez chłodnię kominową;
  • chłodnia kominowa […];
  • układ odprowadzania wypadów paleniskowych;
  • instalacja odsiarczania spalin (IOS);
  • instalacja odpylania - elektrofiltr;
  • instalacja odazotowania spalin (SRC);
  • maszynownia z turbozespołem;
  • zespół pomp wody zasilającej;
  • ciąg podgrzewaczy regeneracyjnych;
  • zespół skraplaczy;
  • układ olejowy turbozespołu;
  • system doszczelniania;
  • układ wyprowadzenia mocy elektrycznej z generatora;
  • układ do oczyszczania kondensatu z ciągiem wymienników jonitowych i wyposażeniem do ich regeneracji;
  • system instalacji do uzupełniania strat wody w obiegu;
  • systemy automatyki do zarządzania, nadzoru i sterowania instalacjami technologicznymi, elektrycznymi bloku oraz instalacjami pomocniczymi, systemy elektryczne do sterowania, zabezpieczeń i oświetlenia, systemy powietrza sprężonego do sterowania siłownikami napędów, systemy elektroniczne automatyki, wyposażenie serwisowe (głównym punktem prowadzenia ruchu bloku i instalacji pomocniczych będzie Nastawnia Blokowa);
  • obiekty związane z gospodarką odpadami;
  • obiekty związane z doprowadzaniem paliwa podstawowego (węgla);
  • obiekty związane z doprowadzaniem materiałów eksploatacyjnych, wody, chemikaliów, gazów technicznych;
  • urządzenia gospodarki olejowej, obejmujące instalację magazynowania i podawania oleju opałowego do rozpalania i stabilizowania pracy kotła pyłowego;
  • urządzenia gospodarki wodnej;
  • urządzenia gospodarki ściekowej.

Podstawowym paliwem wykorzystywanym w nowym bloku energetycznym Wnioskodawcy […] w trakcie normalnej eksploatacji będzie węgiel kamienny o kodzie CN 2701. Natomiast jako paliwo rozpałkowe w fazie rozruchu (w celu podnoszenia temperatury) i paliwo stabilizujące do bloku stosowany jest olej do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47.

Proces technologiczny produkcji energii elektrycznej przewidziany dla nowobudowanego bloku energetycznego […] kształtuje się następująco:

Energia chemiczna z paliw uwolniona podczas spalania w komorze spalania kotła energetycznego […] zostaje zamieniona na ciepło spalin. Spaliny z kolei oddają ciepło przez powierzchnię wymiany ciepła tzw. czynnikowi roboczemu. Czynnikiem roboczym w budowanym układzie jest woda, która podczas ogrzewania (przejmowania ciepła od spalin) przemienia się w parę, a w kolejnym etapie zwiększania swojej energii przemienia się w tzw. parę przegrzaną. Za pomocą układu rurowego para przegrzana i zwarta w niej energia cieplna zostaje przetransportowana z kotła do turbiny. W turbinie następuje zamiana energii cieplnej pary na energię mechaniczną. Energia mechaniczna zostaje odprowadzona wałem z turbiny i zostanie przekazana do generatora elektrycznego. W generatorze nastąpi zamiana energii mechanicznej na energię elektryczną.

W trwającej pierwszej fazie rozruchu bloku oraz podczas testów urządzeń para przegrzana i zwarta w niej energia cieplna jest kierowana z kotła poprzez układ rurowy do kondensatora z pominięciem przemiany w turbinie i generatorze. Energia cieplna na tym etapie jest wykorzystywana do celów opałowych tj. do suszenia obmurza kotła oraz nagrzewania urządzeń wytwórczych w celu podnoszenia ich temperatury wewnętrznej do temperatury nominalnej w której mają pracować. Po osiągnięciu wymaganej temperatury wykonywane są czynności sprawdzenia urządzeń i oczyszczanie układu rurowego (wewnętrzna powierzchnia wymiany ciepła w kotle) poprzez przedmuchanie kotła wraz z rurociągami parowymi w celu doczyszczenia układu parowo-wodnego przy użyciu pary wodnej powstałej w wyniku spalania przedmiotowego oleju.

Nabywany przez Spółkę olej jest zatem zużywany poprzez jego spalanie do celów grzewczych tj. do uzyskania ciepła, wykorzystanego następnie w celu uzyskania skonkretyzowanego efektu - podczas uruchamiania kotła do podgrzania i suszenia obmurza, a następnie do ogrzania całej komory paleniskowej kotła do temperatury umożliwiającej spalanie paliw stałych oraz do stabilizacji płomienia przy niestabilnej pracy kotła. Wnioskodawca pragnie w tym miejscu zaznaczyć, że na tym etapie tj. instalowania i legalizowania przyrządów pomiarowych oraz wstępnych rozruchów kotła i prób eksploatacyjnych nie jest produkowana jeszcze energia elektryczna.

Po uruchomieniu bloku energetycznego nabywany przez Spółkę olej opałowy lekki będzie wykorzystywany już bezpośrednio do wytwarzania energii elektrycznej. Niemniej, olej opałowy lekki będzie wykorzystywany na dwóch etapach eksploatacji bloku energetycznego:

  • rozruchu po każdorazowym wyłączeniu bloku oraz optymalizacji pracy, w którym będzie wytwarzana energia elektryczna;
  • rozruchu po każdorazowym wyłączeniu bloku, w którym będzie wytwarzana energia elektryczna.

W trakcie rozruchu próbnego bloku powstaje energia elektryczna, jako efekt spalania oleju w procesach przygotowań do rozpoczęcia pełnej produkcji. Uzyskanie energii elektrycznej jest uzależnione od przeprowadzenia procesów poprzedzających (tj. testów pracy bloku), w wyniku których dochodzi do spalenia oleju dla wykorzenia niezbędnej energii cieplnej. Tym samym nabywany przez Spółkę olej opałowy lekki będzie spalany w procesach, których realizacja w ciągu jednolitego procesu technologicznego, prowadzi końcowo do wykorzenia energii elektrycznej. Podkreślić należy, że bez przeprowadzenia rozruchu próbnego, nie jest możliwe aby doszło do wytworzenia energii elektrycznej.

Wnioskodawca pragnie w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że produkcja energii elektrycznej w elektrowni konwencjonalnej jest procesem wielostopniowym. Samo spalenie nośnika energii chemicznej nie prowadzi jeszcze do bezpośredniego wytworzenia energii elektrycznej, ale do wytworzenia medium (w postaci pary wodnej), którego zasadnicza funkcja będzie polegać na napędzaniu turbiny generatora produkującego bezpośrednio energię elektryczną. Co więcej, na pewnych etapach procesu produkcji energii eklektycznej paliwa takie jak przedmiotowy olej opałowy mają służyć wytworzeniu odpowiednich warunków do działania całego zespołu urządzeń składających się na elektrownię. Konieczne jest chociażby wstępne rozgrzanie kotła, aby następnie mogło przebiegać spalanie paliw stałych. Mając powyższe na uwadze, w przedmiotowej sprawne nabywane przez Spółkę oleje opałowe lekkie będą wykorzystywane do rozgrzania kotła i instalacji bloku energetycznego do poziomu pozwalającego na wykorzystanie paliw stałych zarówno na etapie próbnego rozruchu jak i dla potrzeb rozruchu po każdorazowym wyłączeniu bloku.

Podsumowując, realizowane w związku z powyższymi potrzebami nabywanie przez Wnioskodawcę wyrobów akcyzowych w postaci oleju opałowego lekkiego o kodzie CN 2710 19 47 jest realizowane na terytorium kraju i ma miejsce bezpośrednio dla potrzeb bloku energetycznego. Zużycie oleju odbywa się w czterech etapach:

  1. w okresie budowy instalacji i podpinania infrastruktury w szczególności napełniania instalacji olejowej (rurociągów, pomp, dna zbiornika), instalowania, legalizowania przyrządów pomiarowych służących do rozliczeń oraz testów palników olejowych (prób rozpalenia i wstępnej regulacji palników);
  2. w okresie wykonania wstępnych rozruchów kotła i prób eksploatacyjnych bloku w celu ogrzewania jego wewnętrznych elementów oraz w celu regulacji bez wytwarzania energii elektrycznej;
  3. w okresie poprzedzającym oddanie bloku do eksploatacji dla potrzeb rozruchu po każdorazowym wyłączeniu bloku oraz optymalizacji pracy w którym będzie wytwarzana energia elektryczna;
  4. po oddaniu bloku do eksploatacji - dla potrzeb rozruchu po każdorazowym wyłączeniu bloku.

Pismem z 17 września 2019 r. Organ wezwał wnioskodawcę m.in. do uzupełnienia przedstawionego opisy sprawy poprzez wskazanie:

  1. Czy nabywany wyrób akcyzowy w postaci oleju napędowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47, przeznaczony do celów opałowych, jest oznaczony i zabarwiony zgodnie z przepisami szczególnymi;
  2. Na jakich zasadach następuje nabycie przedmiotowego wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47. Proszę wskazać:
    • czy nabycie następuje ze składu podatkowego na terytorium kraju czy też w drodze innego nabycia;
    • czy nabycie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 864 z późn. zm.) w zakresie treści oświadczenia oraz sposobu jego dokumentowania wypełnia warunki określone art. 89 ust. 5-10 ustawy w stanie prawnym obowiązującym do 31 sierpnia 2019 r., a w stanie prawnym obowiązującym od 1 września 2019 r. (z uwzględnieniem przepisów przejściowych obowiązujących do 31 marca 2020 r., na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2019 r., poz. 1556), warunki o których mowa w art. 89 ust. 5-5f ustawy;
    • czy nabycie wyrobów akcyzowych w ramach zwolnienia o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy będzie wypełniać warunki określone w art. 32 ust. 5-6b, 12 i 13 ustawy (z uwzględnieniem okresu przejściowego obowiązującego do 31 grudnia 2019 r., wynikającego z ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne, Dz. U. z 2018 r., poz. 2511);
  3. Czy podmiotem, który dokonuje zużycia wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 (w tym do testowania i uruchomienia układów wytwórczych), jest wyłącznie Wnioskodawca czy też inny podmiot. Proszę wskazać, kto dokonuje zakupu przedmiotowego wyrobu akcyzowego, kto składa oświadczenie o przeznaczeniu wyrobów do celów opałowych oraz kto, na jakich zasadach i do jakich czynności dokonuje zużycia tego wyrobu;
  4. Czy na etapie dokonywania sprawdzenia funkcjonowania całego układu olejowego oraz testów i wstępnego uruchamiania palników olejowych (etapu objętego zakresem pytania nr 1) nastąpiło/nastąpi zużycie wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 w celu wytworzenia energii cieplnej;
  5. Uszczegółowienie opisu etapu dokonywania procesów związanych z przemianą energii chemicznej paliw w energię elektryczną (etapu objętego zakresem pytania nr 3), w taki sposób aby wynikał z tego opisu jednoznaczny sposób zużycia wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 do konkretnych czynności.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała:

  1. Wszystkie dostawy zgodnie z art. 90 ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej są znakowane i barwione w składzie podatkowym […]. Dostawy są oznakowane nieusuwalnym znacznikiem (Solvent Yellow 124) natomiast do barwienia zastosowano Solvent Red 19.
  2. Nabycie wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 następuje od Podmiotu Pośredniczącego […], który nabywa je ze Składu Podatkowego na terytorium kraju […].

Treść oświadczenia oraz sposobu jego dokumentowania będzie zawierać wszelkie elementy przewidziane przepisami ustawy o podatku akcyzowym, a w szczególności będzie zawierać oświadczenie nabywcy, że wyroby te zostaną przeznaczone (bądź, że będą sprzedane) do celów opałowych, uprawniających do stosowania tych stawek.

Spółka nabywając przedmiotowe wyroby akcyzowe wypełnia warunki określone przepisami ustawy o podatku akcyzowym, w szczególności w art. 32 ust. 5-6b, 12 i 13 ustawy o podatku akcyzowym.

  1. Podmiotem, który inicjuje rozpoczęcie zużycia wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 27101947 jest wynajęta przez Wnioskodawcę specjalistyczna firma rozruchowa, która pozostaje pod ciągłym nadzorem Wnioskodawcy. Wyrób będący przedmiotem niniejszego wniosku zostaje zużyty poprzez spalenie w kotle w nadzorowanym automatycznie procesie.
    Zakupu i przyjęcia do zbiornika przedmiotowego wyrobu akcyzowego dokonuje Wnioskodawca.
    Oświadczenie o przeznaczeniu wyrobów do celów opałowych w imieniu Wnioskodawcy i pod jego kontrolą składają upoważnieni przez Wnioskodawcę pracownicy.
    Wyrób akcyzowy klasyfikowany do kodu CN 2710 19 47 krąży w obiegu zamkniętym pomiędzy zbiornikami wyrobu akcyzowego i palnikami olejowymi kotła energetycznego […]. W przypadku potrzeby rozpalenia palnika olejowego, pracownik Wnioskodawcy lub pracownik firmy zewnętrznej pozostającej pod nadzorem wnioskodawcy inicjuje w systemie komputerowym rozpoczęcie procedury rozruchu (rozpalenia) palnika olejowego. Palnik wraz z dedykowanymi urządzeniami nadzorującymi i sterującymi automatycznie rozpoczyna realizację zaprogramowanej procedury rozpalenia palnika. Urządzenia automatycznie rozpoczynają pobieranie oleju z rurociągu zasilającego i go spalają.
    Wyrób akcyzowy zostaje zużyty poprzez spalenie w palnikach olejowych zainstalowanych wewnątrz kotła […] w celu uzyskania energii cieplnej w kotle.
  2. Na tym etapie wystąpią dwa stany:
    1. Nastąpi zalanie układu rurociągów, zbiorników, pomp itp. w celu zalegalizowania układów pomiarowych, uruchomienia automatycznego nadzoru i sterowania palnikami olejowymi. Proces ten rozpoczyna fazę rozpalenia palników olejowych i pierwotnego rozruchu całej instalacji;
    2. Podczas prób uruchomienia automatycznego systemu sterowania nad rozpaleniem palników olejowych w tym i ich wstępnej regulacji produkowane ciepło służyło do wstępnego suszenia obmurza kotła (rozpoczęcie procesu).
  3. Zużycie wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 będzie następować w pierwszej fazie rozpalania kotła w celu podniesienia temperatury w komorze paleniskowej do uzyskania odpowiednich parametrów umożliwiających podanie do kotła paliwa podstawowego jakim jest węgiel. Po zakończeniu procesu rozpalenia kotła i uruchomieniu wszystkich niezbędnych urządzeń produkowana będzie para wodna napędzająca turbinę i generator. Produktem końcowym tej przemiany będzie energia elektryczna, która następnie zostanie sprzedana do […].


Zużycie wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 27101947 nastąpi również przez spalenie w celu stabilizacji i podtrzymania płomienia kotła, umożliwiającego niezakłóconą produkcję energii elektrycznej podczas optymalizacji pracy wszystkich urządzeń.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka była uprawniona do zastosowania obniżonej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystanego na etapie dokonywania sprawdzania funkcjonowania całego układu olejowego oraz testów i wstępnego uruchamiania palników olejowych?
  2. Czy Spółka była uprawniona do zastosowania obniżonej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystanego na etapie suszenia obmurza kotła oraz wytwarzania pary, służącej do nagrzania układu i przedmuchiwania kotła wraz z rurociągami parowymi w celu doczyszczenia układu parowo-wodnego (tzw. przedmuchiwanie kotła i układu parowo- wodnego bloku)?
  3. Czy Spółka będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z akcyzy zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystywanego na etapie dokonywania procesów związanych z przemianą energii chemicznej paliw w energię elektryczną?
  4. Czy Spółka będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z akcyzy zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystywanego na etapie docelowej pracy wszystkich układów, tj. na etapie produkcji energii elektrycznej?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Spółka była uprawniona do zastosowania obniżonej stawki akcyzy w wysokości 232 zł/1000 l, zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystanego na etapie dokonywania sprawdzania funkcjonowania całego układu olejowego oraz testów i wstępnego uruchamiania palników olejowych.
  2. Spółka była uprawniona do zastosowania obniżonej stawki akcyzy w wysokości 232 zł/1000 l, zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystanego na etapie suszenia obmurza kotła oraz wytwarzania pary, służącej do nagrzania układu i przedmuchiwania kotła wraz z rurociągami parowymi w celu doczyszczenia układu parowo-wodnego (tzw. przedmuchiwanie kotła i układu parowo-wodnego bloku).
  3. Spółka będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z akcyzy zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystywanego na etapie dokonywania procesów związanych z przemianą energii chemicznej paliw w energię elektryczną.
  4. Spółka będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z akcyzy zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej do zakupu oleju do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47 wykorzystywanego na etapie docelowej pracy wszystkich układów, tj. na etapie produkcji energii elektrycznej.

Uzasadnienie stanowiska Podatnika

Przedstawienie obowiązujących przepisów:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy akcyzowej określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, użyte w ustawie określenie "wyroby akcyzowe" oznacza - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 1 zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie wyroby energetyczne zużywane w procesie produkcji energii elektrycznej - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-6b, 12 i 13.

Jednocześnie w myśl art. 32 ust. 3 pkt 1 zwolnienie od akcyzy wyrobów, o których mowa w ust. 1, stosuje się wyłącznie w przypadku ich dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego.

Natomiast zgodnie z art. 32 i ustępami 5-6b warunkiem zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych jest również:

  • objęcie wyrobów akcyzowych będących przedmiotem zwolnienia zabezpieczeniem akcyzowym (patrz: art. 32 ust. 5 pkt 1 ustawy akcyzowej);
  • przemieszczanie wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego do Spółki na podstawie e-DD bądź dokumentu zastępującego e-DD oraz zamknięcie przemieszczenia w odpowiedni sposób i w określonym terminie (patrz: art. 32 ust. 5 pkt 2 ustawy akcyzowej);
  • złożenie przez Spółkę jako podmiot zużywający zgłoszenia rejestracyjnego jako podatnik akcyzy (patrz: art. 32 ust. 6 ustawy akcyzowej).

Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 9 stawka akcyzy na wyroby energetyczne wynosi dla olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych o kodach CN 2710 19 47, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi - 232,00 zł/1000 litrów.

Jednocześnie, w myśl art. 89 ust. 5 pkt 1 sprzedawca wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, jest obowiązany w przypadku sprzedaży osobom prawnym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a.

Uzasadnienie stanowiska podatnika do pytań nr 1 i 2:

Dwa pierwsze etapy zużycia oleju, będące przedmiotem pytania nr 1 oraz nr 2 dotyczą zaistniałego już stanu faktycznego, w którym nie jest produkowana jeszcze energia elektryczna i z tego względu zdaniem Wnioskodawcy nie są spełnione warunki do zastosowanie pełnego zwolnienia z akcyzy. Natomiast ze względu na fakt, że olej zużyty został do celów opałowych, a nie napędowych, zastosowanie znajdzie obniżona stawka akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy akcyzowej (tj. 232 zł/1000 l).

W ocenie Wnioskodawcy nie ma wątpliwości, że opisane w treści pytań nr 1 i 2 konkretne zastosowania tego oleju, takie jak sprawdzanie funkcjonowania całego układu olejowego oraz testów i wstępnego uruchamiania palników olejowych, suszenie obmurza kotła oraz wytwarzania pary, służącej do nagrzania układu i przedmuchiwania kotła wraz z rurociągami parowymi w celu doczyszczenia układu parowo-wodnego wiązało się ze spaleniem przedmiotowego oleju. Zużycia te były ukierunkowane na wytworzenie ciepła, a następnie wykorzystanie tego ciepła celem uzyskania konkretnego efektu. Nie wydaje się zatem, aby przeznaczenie tego oleju można było kwalifikować dla potrzeb akcyzy inaczej niż grzewcze/opałowe. Tym samym przesłanka określona w art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy akcyzowej, a związana z przeznaczeniem oleju na ww. cele, została spełniona.

Dodatkowym wymogiem, który zachodzi w tej sytuacji jest, obowiązek barwienia lekkiego oleju opałowego i oznaczanie go znacznikiem fiskalnym. Spółka zakupiła odpowiednio zabarwiony i oznaczony olej od profesjonalnych dostawców mających odpowiednie doświadczenie w dostawach takiego oleju grzewczego, należy więc przyjąć, że po ich stronie było zapewnienie właściwych parametrów oleju w odniesieniu do wymogów oznaczania fiskalnego takiego oleju.

Takie stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23 lipca 2014 r. o sygn. akt 1 GSK 495/14 orzekł, że: „Z całokształtu przytoczonych regulacji przede wszystkim wywieść należy zatem, że o zastosowaniu prawidłowej stawki podatku akcyzowego w przypadku wyrobów, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9 u.o.p.a. - co było istotą sporu - decyduje ich przeznaczenie do celów opałowych. Bezsprzecznie zwrot - przeznaczenie do celów opałowych - nie został ustawowo zdefiniowane. W orzecznictwie ukształtował się pogląd - aprobowany przez skład orzekający - że dla przyjęcia, że ma miejsce sprzedaż z przeznaczeniem do celów opałowych, konieczne jest dochowanie warunków uprawniających do zastosowania stawki preferencyjnej, w tym uzyskanie oświadczeń - co do formy i treści określonych w powołanym art. 89 ust. 6 i 8 u.o.p.a. Za trafny uznać należy wywód (por. np. wyrok z dnia 22 czerwca 2011 r., sygn. akt I GSK 301/10), że oświadczenia - o których mowa w powołanej regulacji - pozwalają na przyjęcie swoistego domniemania faktycznego, że będący przedmiotem sprzedaży olej opałowy zostanie przeznaczony na cel opałowy. Zgodzić należy się też z poglądem, że skoro ustawodawca uzależnił zastosowanie przez podatnika obniżonej stawki podatku akcyzowego od posiadania złożonych przez nabywcę oświadczeń, to znaczy, że oświadczeniom tym nadano szczególne znaczenie dowodowe (por. wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2010 r. sygn. I FSK 1352/10). Oświadczenia te - będąc deklaracją co do przeznaczenia wyrobu - muszą zatem spełniać określone prawem wymogi, zarówno pod względem formalnym jak i materialnym”.

Uzasadnienie stanowiska podatnika do pytań nr 3 i 4:

W odniesieniu do zdarzeń przyszłych stanowiących odpowiednio trzeci i czwarty etap prowadzonej inwestycji, w których Wnioskodawca będzie zużywać nabyty olej opałowy lekki bezpośrednio do wytwarzania energii elektrycznej i w toku jednego procesu produkcyjnego, Spółka uprawniona jest do nabywania oleju do celów zwolnionych (bez akcyzy) na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej. W tym miejscu należy zaznaczyć, że spełniony będzie także warunek formalny o którym mowa w art. 32 ust. 3 tj. przedmiotowy olej opałowy będzie dostarczony ze składu podatkowego kontrahenta na terytorium kraju do podmiotu zużywającego (tj. Spółki).

Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do zastosowania zwolnienia na obu tych etapach (będących przedmiotem pytania nr 3 i nr 4), ponieważ w trakcie rozruchu próbnego bloku powstaje energia elektryczna, co będzie efektem spalania oleju w procesach przygotowań do rozpoczęcia pełnej produkcji. Uzyskanie energii elektrycznej jest uzależnione od przeprowadzenia procesów poprzedzających (tj. testów pracy bloku), w wyniku których dochodzi do spalenia oleju dla wytworzenia niezbędnej energii cieplnej. Dlatego też nabyty przez Spółkę olej będzie mógł być zwolniony od akcyzy z uwagi na spalanie go w procesach, których realizacja w ciągu jednolitego procesu technologicznego, prowadzi końcowo do wytworzenia energii elektrycznej. Podkreślić należy że bez przeprowadzenia rozruchu próbnego, nie doszłoby do wytworzenia energii elektrycznej. Spółka wskazuje przy tym, że na omawianym etapie olej zużywany będzie w procesie, który prowadzi do produkcji energii elektrycznej. Konieczne jest jednak uwzględnienie, że produkcja energii elektrycznej w elektrowni konwencjonalnej jest procesem wielostopniowym. Samo spalenie nośnika energii chemicznej nie prowadzi jeszcze do bezpośredniego wytworzenia energii elektrycznej, gdyż w wielkim uproszczeniu służy on do wytworzenia medium (pary wodnej), które dopiero wykona pracę polegającą na napędzaniu turbiny generatora produkującego bezpośrednio energię elektryczną. Co więcej, na pewnych etapach procesu produkcji energii elektrycznej paliwa takie jak przedmiotowy olej opałowy mają służyć wytworzeniu odpowiednich warunków do działania całego zespołu urządzeń składających się elektrownię. Konieczne jest chociażby wstępne rozgrzanie kotła, aby następnie mogło przebiegać spalanie paliw stałych.

W ocenie Spółki z przepisu art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej nie wynika, aby omawiane zwolnienie było warunkowane bezpośrednim zużyciem do produkcji energii elektrycznej. Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że zużycie ma następować „w procesie produkcji energii elektrycznej. Omawiane w tej części sposoby wykorzystania oleju opałowego spełniają ten warunek, bowiem olej ten ma być zużywany w tym konkretnie celu, aby energia elektryczna mogła być i faktycznie była produkowana, aczkolwiek uwzględnić należy wieloetapowość i ogólną złożoność procesu produkcji energii elektrycznej w konwencjonalnej elektrowni wykorzystującej głównie paliwa stałe.

W tym kontekście, w podobnym stanie faktycznym wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 20 czerwca 2017 r. o sygn. akt. III SA/Gl 419/17: „[...] po wybudowaniu kotła następuje jego uruchomienie przez spalenie w nim oleju opałowego, co pozwala na uruchomienie wszystkich jego funkcji, podgrzanie złoża fluidalnego, jak i całej komory spalania do temperatury umożliwiającej spalania paliw stałych. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, jest to jeden ciąg złożonego procesu produkcyjnego, stanowiącego jedną całość. Wszystkie procesy, jakie zachodzą w tym czasie w kotle są niezbędne do produkcji energii elektrycznej, bez nich nie jest możliwe wyprodukowanie energii i, co ważne, przebiegają w jednym ciągu w urządzeniu, w którym energia elektryczna będzie produkowana. [...] Wprowadzenie oleju opałowego do kotła i jego podpalenie rozpoczyna bezpośredni proces produkcji energii elektrycznej, temu służy i ten cel urzeczywistnia. Dzielenie procesu spalania tego oleju w kotle na takie podetapy, w których jeszcze nie następuje produkcja energii i takie, w których do tego dochodzi nie uwzględnia kompleksowego charakteru tych czynności, ma charakter sztuczny, ponieważ pomija ten wzgląd, że wszystkie one, od chwili zapalenia oleju, rozpoczynają proces produkcji energii elektrycznej i to proces bezpośredni”.

Dodatkowo, zważywszy na pozostałe wymogi zwolnienia określone w art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy akcyzowej, Spółka pragnie wskazać, że jest już zarejestrowana jako podatnik akcyzy oraz że przedmiotowy olej będzie dostarczany z krajowego składu podatkowego (względnie za pośrednictwem podmiotu pośredniczącego), dostawca złoży odpowiednie zabezpieczenie akcyzowe, dostawie towarzyszyć będzie odpowiednia dokumentacja towarzysząca (od przyszłego roku obowiązkowo w formie elektronicznej w postaci dokumentu e-DD w systemie EMCS), Spółka potwierdzi odbiór przedmiotowego oleju w odpowiedni sposób (od przyszłego roku poprzez raport odbioru wysłany w systemie EMCS), jak również będzie prowadzić ewidencję wykorzystywanych wyrobów zwolnionych z akcyzy.

Mając powyższe na uwadze Spółka wnosi jak na wstępie tj. o potwierdzenie prawidłowości stanowisk przedstawionych we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
(t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 864 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą” – ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W załączniku nr 1 do ustawy w poz. 27 pod kodem CN 2710 wymieniono oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów; oleje odpadowe.

Z kolei w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.Urz.UE.L 1992 Nr 76, str. 1), w poz. 20 ujęto wyroby z kodu CN: od ex 2710 12 do ex 2710 19 68 i od ex 2710 20 11 do ex 2710 20 90 - oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów.

Natomiast w załączniku nr 3 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów podlegających obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, w poz. 7, pod kodem CN 2710 wymieniono oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów; oleje odpadowe.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 10, 22 lit. a i 23 ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:

  • skład podatkowy - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
  • podmiot zużywający - podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia;
  • podmiot pośredniczący - podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie działalności polegającej na dostarczaniu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego, a w przypadku wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 32 ust. 1, pochodzących również bezpośrednio z importu.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 18a i 26 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r. z uwzględnieniem okresu przejściowego obowiązującego do 31 grudnia 2019 r. (na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne Dz. U. z 2018 r., poz. 1697 oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne Dz. U. z 2018 r., poz. 2511), użyte w ustawie określenia oznaczają:

  • dokument dostawy - dokument, na podstawie którego przemieszcza się na terytorium kraju wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie;
  • System - krajowy system teleinformatyczny służący do obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w szczególności do przesyłania e-AD, raportu odbioru i raportu wywozu, unieważnienia e-AD, zmiany miejsca przeznaczenia oraz zawiadomienia o zmianie miejsca przeznaczenia, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz. Urz. UE L 197 z 29.07.2009, str. 24, z późn. zm.).

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 18b, 18c, 26, 27, 28, 31 i 32 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. (na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne):

  • e-DD to elektroniczny dokument, na podstawie którego przemieszcza się na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie;
  • dokument zastępujący e-DD to dokument, na podstawie którego przemieszcza się na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, zawierający takie same dane jak e-DD, stosowany, gdy System jest niedostępny;
  • System to krajowy system teleinformatyczny służący do obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych:
    1. z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w szczególności do przesyłania e-AD, raportu odbioru i raportu wywozu, unieważnienia e-AD, zmiany miejsca przeznaczenia oraz zawiadomienia o zmianie miejsca przeznaczenia, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz. Urz. UE L 197 z 29.07.2009, str. 24, z późn. zm.),
    2. poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, w szczególności do przesyłania e-DD, raportu odbioru i raportu wywozu, unieważnienia e-DD, zmiany miejsca przeznaczenia oraz zawiadomienia o zmianie miejsca przeznaczenia;
  • raport odbioru to raport składany za pośrednictwem Systemu, stanowiący dowód, że zostało zakończone przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy albo przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie;
  • dokument zastępujący raport odbioru - dokument zawierający takie same dane jak raport odbioru, stanowiący dowód, że zostało zakończone przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy albo przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, stosowany, gdy System jest niedostępny;
  • podmiot wysyłający:
    1. podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowanego wysyłającego, którzy wysyłają wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy,
    2. podmiot prowadzący skład podatkowy lub podmiot pośredniczący, którzy wysyłają wyroby akcyzowe przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z użyciem Systemu, przy czym za podmiot wysyłający uznaje się podmiot prowadzący skład podatkowy lub podmiot pośredniczący również w przypadku, gdy wyroby takie są zwracane do składu podatkowego lub podmiotu pośredniczącego przez podmiot zużywający albo przemieszczane do składu podatkowego przez zużywający podmiot gospodarczy,
    3. zarejestrowanego odbiorcę, który wysyła z użyciem Systemu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe, które nabył wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, do podmiotu zużywającego lub zużywającego podmiotu gospodarczego;
  • podmiot odbierający:
    1. podmiot prowadzący skład podatkowy, zarejestrowanego odbiorcę, nabywcę na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub podmiot objęty zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1, do których są wysyłane wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy,
    2. podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący, podmiot zużywający lub zużywający podmiot gospodarczy, do których są wysyłane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.



Z kolei w myśl art. 2 ust. 1 pkt 22b i 23e ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r. (na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2019 r. poz. 1556):

  • zużywający podmiot olejowy - podmiot mający miejsce zamieszkania, miejsce pobytu, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub przedsiębiorcę zagranicznego prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium kraju na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zużywają do celów opałowych wyroby akcyzowe nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określone w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, i którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1;
  • pośredniczący podmiot olejowy - podmiot mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium kraju lub przedsiębiorcę zagranicznego posiadającego oddział z siedzibą na terytorium kraju, utworzony na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują sprzedaży poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, i którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. produkcja wyrobów akcyzowych;
  2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
  3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
  4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
    4a. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;
  5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

  1. użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
    1. było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
    2. nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;
  2. dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
  3. sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
  4. nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej – art. 8 ust. 6 ustawy.

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej – art. 10 ust. 1 ustawy.

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą – art. 13 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. (z uwzględnieniem okresu przejściowego obowiązującego do 31 grudnia 2019 r., wynikającego z ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne, Dz. U. z 2018 r., poz. 2511), zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie wyroby energetyczne zużywane w procesie produkcji energii elektrycznej - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-13.

Zgodnie natomiast z art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie wyroby energetyczne zużywane w procesie produkcji energii elektrycznej - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-6b, 12 i 13.

W myśl art. 32 ust. 3 ustawy zwolnienie od akcyzy wyrobów, o których mowa w ust. 1, stosuje się wyłącznie w przypadku ich:

  1. dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub
  2. dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu pośredniczącego, lub
  3. dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego, lub
  4. nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w celu zużycia przez niego jako podmiot zużywający, lub
  5. nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w celu dostarczenia do podmiotu zużywającego, lub
  6. importu przez podmiot pośredniczący, lub
  7. importu przez podmiot zużywający, lub
  8. zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający, lub
  9. zużycia przez podmiot pośredniczący występujący jako podmiot zużywający.

Stosownie do art. 32 ust. 5 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. (z uwzględnieniem okresu przejściowego) warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie jest również:

  1. objęcie wyrobów akcyzowych będących przedmiotem zwolnienia zabezpieczeniem akcyzowym lub w przypadku importu - zabezpieczeniem złożonym w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych na podstawie przepisów prawa celnego, złożonym przez, odpowiednio: podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący lub zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku użycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia - do czasu potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych przez, odpowiednio: podmiot zużywający lub podmiot pośredniczący; warunek ten nie dotyczy sytuacji, o której mowa w ust. 3 pkt 4 lub 8;
  2. dołączenie do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy;
  3. (uchylony).

Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 3 i 5, jest ponadto przedstawienie przez mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju podmiot zużywający prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie podmiotowi dostarczającemu te wyroby akcyzowe, pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 3 - art. 32 ust. 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. (z uwzględnieniem okresu przejściowego).

Dokument dostawy, na podstawie którego przemieszczane są wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, może być zastąpiony przez inny dokument, w przypadku gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla dokumentu dostawy i znajduje swoją podstawę w porozumieniach międzynarodowych lub w przepisach prawa Unii Europejskiej. Do dokumentu zastępującego dokument dostawy, stosuje się odpowiednio przepisy o dokumencie dostawy - art. 32 ust. 10 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. (z uwzględnieniem okresu przejściowego).

Odbierający wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie jest obowiązany do potwierdzenia odbioru tych wyrobów na dokumencie dostawy art. 32 ust. 11 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. (z uwzględnieniem okresu przejściowego).

W myśl natomiast art. 32 ust. 5 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie jest również:

  1. objęcie wyrobów akcyzowych będących przedmiotem zwolnienia zabezpieczeniem akcyzowym lub w przypadku importu - zabezpieczeniem złożonym w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych na podstawie przepisów prawa celnego, złożonym przez, odpowiednio: podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący lub zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku użycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia - do czasu potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych przez, odpowiednio: podmiot zużywający lub podmiot pośredniczący; warunek ten nie dotyczy sytuacji, o której mowa w ust. 3 pkt 4 lub 8;
  2. przemieszczanie wyrobów akcyzowych na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD oraz zakończenie przemieszczania w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2, oraz w terminie, o którym mowa w art. 46b ust. 3;
    2a. w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 6 i 7 - sporządzenie e-DD lub dokumentu zastępującego e-DD przez podmiot pośredniczący lub podmiot zużywający w terminie 15 dni od dnia dopuszczenia do obrotu importowanych wyrobów akcyzowych.
  3. (uchylony).

Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1-3 i 5, jest złożenie przez podmiot pośredniczący lub podmiot zużywający mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 - art. 32 ust. 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie, w sytuacji gdy System jest niedostępny, a wyroby akcyzowe są przemieszczane na podstawie dokumentu zastępującego e-DD, w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1-3 i 5, jest przedstawienie przez podmiot pośredniczący lub podmiot zużywający mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju podmiotowi wysyłającemu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit. b, pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 3 - art. 32 ust. 6a ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 46a pkt 1 ustawy (obowiązującego od 1 stycznia 2019 r.) przemieszczanie wyrobów akcyzowych na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z użyciem Systemu na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD, jeżeli wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie są przemieszczane:

  • ze składu podatkowego do podmiotu pośredniczącego,
  • od podmiotu pośredniczącego do składu podatkowego, w celu zwrotu,
  • ze składu podatkowego do podmiotu zużywającego,
  • od podmiotu zużywającego do składu podatkowego, w celu zwrotu,
  • od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego,
  • od podmiotu zużywającego do podmiotu pośredniczącego, w celu zwrotu,
  • od zarejestrowanego odbiorcy, o którym mowa w art. 32 ust. 3 pkt 5, do podmiotu zużywającego.

W myśl art. 46b ustawy (obowiązującego od 1 stycznia 2019 r.):

  1. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy rozpoczyna się z chwilą wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego lub innego miejsca wysyłki.
  2. Zakończenie przemieszczania wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wymaga odbioru wyrobów akcyzowych przez podmiot odbierający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 32 lit. b, i następuje z chwilą przesłania do Systemu raportu odbioru zawierającego kompletne i prawidłowe dane.
  3. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy powinno zostać zakończone w terminie 30 dni od dnia wysłania wyrobów akcyzowych wskazanego w e-DD albo dokumencie zastępującym e-DD.

W przypadku odmowy przyjęcia całości albo części wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 46t ust. 2 pkt 1, podmiot odbierający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 32 lit. b, będący użytkownikiem Systemu sporządza raport odbioru w Systemie, wskazujący odmowę przyjęcia całości albo części wyrobów akcyzowych - art. 46h ust. 1 ustawy obowiązujący od 1 stycznia 2019 r.

W przypadku gdy podmiotem odbierającym, o którym mowa w ust. 1, jest podmiot niebędący użytkownikiem Systemu, raport odbioru wskazujący odmowę przyjęcia całości albo części wyrobów akcyzowych sporządza w Systemie podmiot wysyłający, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 31 lit, b i c. - art. 46h ust. 2 ustawy obowiązujący od 1 stycznia 2019 r.

Do wyrobów energetycznych, w rozumieniu art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych – art. 86 ust. 2 ustawy.

Paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem wyrobów, o których mowa w ust. 2 – art. 86 ust. 3 ustawy.

Stawka akcyzy na wyroby energetyczne - oleje napędowe przeznaczone do celów opałowych o kodach CN od 2710 19 43 do 2710 19 48 i od 2710 20 11 do 2710 20 19, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi wynosi 232,00 zł/1000 litrów – art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W przypadku użycia wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, do napędu silników spalinowych, użycia ich, gdy nie spełniają warunków określonych w szczególnych przepisach w zakresie prawidłowego znakowania i barwienia, a także ich posiadania w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw lub sprzedaży z takiego zbiornika, stosuje się odpowiednio stawkę 1822,00 zł/1000 litrów, a w przypadku gdy ich gęstość w temperaturze 15°C jest równa lub wyższa od 890 kilogramów/metr sześcienny - 2047,00 zł/1000 kilogramów – art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Sprzedawca wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, jest obowiązany w przypadku sprzedaży osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a – art. 89 ust. 5 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2019 r. (z uwzględnieniem przepisów przejściowych obowiązujących do 31 marca 2020 r., na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2019 r. poz. 1556).

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 7, powinno być dołączone do faktury oraz powinno zawierać:

  1. dane dotyczące nabywcy, w tym nazwę oraz adres siedziby lub zamieszkania, a także NIP;
  2. określenie ilości i rodzaju oraz przeznaczenia nabywanych wyrobów;
  3. wskazanie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia;
  4. datę i miejsce złożenia oświadczenia;
  5. czytelny podpis składającego oświadczenie (art. 89 ust. 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2019 r. z uwzględnieniem przepisów przejściowych obowiązujących do 31 marca 2020 r.).

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, jeżeli jest czytelnie podpisane, może być również złożone na wystawianej fakturze, ze wskazaniem rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia - art. 89 ust. 7 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2019 r. z uwzględnieniem przepisów przejściowych obowiązujących do 31 marca 2020 r.).

Zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2019 r. z uwzględnieniem przepisów przejściowych obowiązujących do 31 marca 2020 r.) oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, zawierającym dane określone w ust. 6 lub 8, pod warunkiem:

  1. przekazania kopii tej umowy właściwemu dla sprzedawcy naczelnikowi urzędu skarbowego przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów;
  2. potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą.

Natomiast w myśl art. 89 ust. 5 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r., w przypadku sprzedaży wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, stawki akcyzy określone w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a stosuje się, pod warunkiem że:

  1. nabywcą tych wyrobów jest pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy;
  2. sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem olejowym dokona zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 albo art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2332 oraz z 2019 r. poz. 730, 1123 i 1556);
  3. nabywca oświadczy, że nabywane wyroby:
    1. zostaną przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania tych stawek; oświadczenie ma następującą teść:
      "Oświadczam, że nabywane wyroby zużyję do celów opałowych. Za zmianę przeznaczenia nabywanych wyrobów i przez to narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego grozi odpowiedzialność przewidziana w art. 73a Kodeksu karnego skarbowego." Lub
    2. będą sprzedane do celów opałowych, uprawniających do stosowania tych stawek; oświadczenie ma następującą treść:
      "Oświadczam, że nabywane wyroby sprzedam do celów opałowych. Za zmianę przeznaczenia nabywanych wyrobów i przez to narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego grozi odpowiedzialność przewidziana w art. 73a Kodeksu karnego skarbowego.";
  4. nabywca uzupełni zgłoszenie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 albo art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, zgodnie z art. 5 ust. 6 lub art. 6a ust. 3 tej ustawy oraz uzupełni to zgłoszenie o oświadczenie, o którym mowa w pkt 3.

Zgodnie z art. 89 ust. 5e ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r., w przypadku sprzedaży paliw opałowych będących przedmiotem przewozu towarów w rozumieniu ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi pośredniczącemu podmiotowi olejowemu lub zużywającemu podmiotowi olejowemu innemu niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, warunki stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, mogą być zastąpione oświadczeniem nabywcy o treści określonej w ust. 5 pkt 3 lit. a lub b złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, jeżeli:

  1. każda sprzedaż tych wyrobów została potwierdzona fakturą;
  2. nabywca poinformuje sprzedawcę, że ilość odebranych wyrobów jest zgodna z ilością wykazaną w fakturze, o której mowa w pkt 1;
  3. dokonano zgłoszenia do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, danych zawartych w umowie, o których mowa w art. 6c ust. 2 tej ustawy, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów.

Stosownie natomiast do art. 89 ust. 5f ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r., w przypadku sprzedaży paliw opałowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy niebędących przedmiotem przewozu w rozumieniu ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi pośredniczącemu podmiotowi olejowemu lub zużywającemu podmiotowi olejowemu innemu niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, warunki stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, o których mowa w ust. 5 pkt 2-4, mogą być zastąpione oświadczeniem nabywcy o treści określonej w ust. 5 pkt 3 lit. a lub b złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, jeżeli:

  1. każda sprzedaż tych wyrobów została potwierdzona fakturą;
  2. nabywca poinformuje sprzedawcę, że ilość odebranych wyrobów jest zgodna z ilością wykazaną w fakturze, o której mowa w pkt 1;
  3. dokonano zgłoszenia do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, danych zawartych w umowie, o których mowa w art. 6c ust. 2 tej ustawy, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów.

W przypadkach, o których mowa w ust. 5e i 5f, sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem olejowym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, sporządza i przesyła do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, miesięczne zestawienie informacji, o których mowa w art. 6c ust. 4 tej ustawy – art. 89 ust. 5g ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r.

Sprzedawca wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a zużywającym podmiotom olejowym jest obowiązany odmówić sprzedaży tych wyrobów w przypadku gdy adres, pod który sprzedawca dostarczył wyroby akcyzowe, jest inny niż wskazane w potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego miejsce (adres), gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, z wyłączeniem miejsc, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze niestacjonarne – art. 89 ust. 10 pkt 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r.

W przypadku gdy warunki, o których mowa w ust. 5-5f i ust. 10 pkt 3, nie zostały spełnione, stosuje się stawkę akcyzy określoną w ust. 4 pkt 1 – art. 89 ust. 16 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r.

W przypadku gdy nabywca uzupełni zgłoszenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 4, po upływie terminu, o którym mowa w art. 5 ust. 6 lub art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ale przed upływem terminu, o którym mowa w art. 11 ust. 1 tej ustawy, zobowiązanie podatkowe nie powstaje i z chwilą uzupełnienia przez nabywcę tego zgłoszenia, w części objętej potwierdzeniem, wygasa obowiązek podatkowy z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 3, ciążący na pośredniczącym podmiocie olejowym – art. 89 ust. 17 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r.

W przypadku naruszenia warunków sprzedaży, o których mowa w ust. 5e i 5f, obowiązek podatkowy z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 3, ciążący na pośredniczącym podmiocie olejowym, wygasa w zakresie ilości odebranego towaru potwierdzonej przez nabywcę w zgłoszeniu w sposób, o którym mowa w art. 5 ust. 6 lub art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi – art. 89 ust. 19 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r.

Zgodnie z art. 89 ust. 20 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r., w przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia, o którym mowa w ust. 5 pkt 4, ust. 5c pkt 4 i ust. 5d, albo naruszenia warunków sprzedaży, o których mowa w ust. 5a, 5e, 5f i ust. 10 pkt 3:


  1. pośredniczącemu podmiotowi olejowemu lub zużywającemu podmiotowi olejowemu, na jego wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie roku, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności akcyzy, przysługuje zwrot akcyzy zapłaconej przez ten podmiot, jeżeli w wyniku postępowania podatkowego zostanie ustalone, że wyroby akcyzowe, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zostały zużyte do celów opałowych albo
  2. jeżeli pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy nie złożył deklaracji podatkowej lub deklaracji uproszczonej w zakresie wyrobów akcyzowych, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, z zastosowaniem stawki akcyzy określonej w ust. 4 pkt 1:
    1. nie wszczyna się postępowań podatkowych, jeżeli w wyniku kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej ustalono, że wyroby akcyzowe, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zostały zużyte do celów opałowych albo
    2. wszczęte postępowanie umarza się, jeżeli w tym postępowaniu ustalono, że wyroby akcyzowe, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, zostały zużyte do celów opałowych.


Obowiązkowi znakowania i barwienia podlegają oleje napędowe o kodach CN od 2710 19 43 do 2710 19 48 i od 2710 20 11 do 2710 20 19 - przeznaczone na cele opałowe – art. 90 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Nadto zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne (Dz. U. z 2018 r., poz. 2511) w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne (Dz. U. poz. 1697) wprowadza się następujące zmiany: po art. 3 dodaje się art. 3a w brzmieniu:

  1. Art. 3a. 1. W okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. podmiot dokonujący na terytorium kraju przemieszczania poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy zmienianej w art. 1, opodatkowanych zerową stawką podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie, może do tego przemieszczania stosować przepisy dotychczasowe.
  2. Do przemieszczeń poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy zmienianej w art. 1, opodatkowanych zerową stawką podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie, rozpoczętych w okresie, o którym mowa w ust. 1, na podstawie przepisów dotychczasowych i niezakończonych w tym okresie, stosuje się przepisy dotychczasowe.
  3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do przemieszczeń poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych, o których mowa w art. 31a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1

W myśl natomiast art. 15 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1556):

  1. Jeżeli obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym w stosunku do wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a ustawy zmienianej w art. 11, powstał przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, do opodatkowania tych wyrobów podatkiem akcyzowym stosuje się przepisy dotychczasowe.
  2. W przypadku przewozu wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a ustawy zmienianej w art. 11, rozpoczętego i niezakończonego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, oraz gdy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy w stosunku do tych wyrobów nie powstał obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, do opodatkowania tych wyrobów podatkiem akcyzowym stosuje się przepisy dotychczasowe.
  3. Umowy okresowe, o których mowa w art. 89 ust. 8a ustawy zmienianej w art. 11, w brzmieniu dotychczasowym, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, należy zgłosić do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, najpóźniej przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży wyrobów określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a ustawy zmienianej w art. 11, po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy. Dokonując zgłoszenia umów okresowych, podaje się dane, o których mowa w art. 6c ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, ze wskazaniem ilości lub objętości towaru pozostałej do sprzedaży w ramach tej umowy według stanu na dzień 1 września 2019 r. Przepisy art. 89 ust. 5e pkt 1 i 2 oraz ust. 5f pkt 1 i 2 ustawy zmienianej w art. 11, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się.
  4. Miesięczne zestawienia oświadczeń, o których mowa w art. 89 ust. 13 i 14 ustawy zmienianej w art. 11, w brzmieniu dotychczasowym, za sierpień 2019 r., sporządza się i przekazuje do właściwego organu na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych.

Z kolei w myśl art. 16 ww. ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw:

  1. Do dnia 31 marca 2020 r. do wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a ustawy zmienianej w art. 11, do warunków stosowania stawek określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a tej ustawy mogą być stosowane przepisy dotychczasowe. Miesięczne zestawienia oświadczeń, o których mowa w art. 89 ust. 13 i 14 ustawy zmienianej w art. 11, w brzmieniu dotychczasowym, sporządza się i przekazuje do właściwego organu na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych.
  2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, nie składa się zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w art. 16b ust. 1 ustawy zmienianej w art. 11.
  3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, w razie przewozu wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a ustawy zmienianej w art. 11, rozpoczętego i niezakończonego przed dniem 1 kwietnia 2020 r., oraz gdy do tego dnia w stosunku do tych wyrobów nie powstał obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, do opodatkowania tych wyrobów podatkiem akcyzowym stosuje się przepisy dotychczasowe.
  4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, umowy okresowe, o których mowa w art. 89 ust. 8a ustawy zmienianej w art. 11, w brzmieniu dotychczasowym, należy zgłosić do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, najpóźniej przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży wyrobów określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a ustawy zmienianej w art. 11, po dniu 31 marca 2020 r. Dokonując zgłoszenia umów okresowych, podaje się dane, o których mowa w art. 6c ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, ze wskazaniem ilości lub objętości towaru pozostałej do sprzedaży w ramach tej umowy według stanu na dzień 1 kwietnia 2020 r. Przepisy art. 89 ust. 5e pkt 1 i 2 oraz ust. 5f pkt 1 i 2 ustawy zmienianej w art. 11, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony opis sprawy, w pierwszej kolejności zauważyć należy, że wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wykorzystania wyrobów energetycznych – olejów napędowych (wyrobów klasyfikowanych do kodu CN 2710 19 47) podlegających szczególnemu nadzorowi. Z tego względu objecie tych wyrobów obniżoną stawką akcyzy lub zwolnieniem z opodatkowania jest ściśle uwarunkowane spełnieniem szeregu ustawowych warunków. Warunki te dotyczą zarówno ściśle określonego przeznaczenia wyrobów jak również, dotyczą kwestii formalnych związanych z przemieszczeniem, dokumentowaniem na poszczególnych etapach obrotu, a w przypadku zastosowania obniżonej stawki akcyzy, także z odpowiednim oznaczeniem i zabarwieniem tych wyrobów oraz złożeniem oświadczenia o przeznaczeniu wyrobów do celów opałowych.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika, że warunki formalne związane w przemieszczeniem, dokumentowaniem (ze szczególnym uwzględnieniem oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów do celów opałowych) czy też barwieniem i znakowaniem wyrobów były, są i będą spełnione. Kluczowe zatem dla rozstrzygnięcia sprawy zostaje stwierdzenie czy nabywane przez Wnioskodawcę wyroby energetyczne były, są i będą wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zastosowania obniżonej stawki akcyzy oraz do zastosowania zwolnienia.

Ustawodawca umożliwiając zastosowanie wobec oleju napędowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 obniżonej stawki akcyzy (pytanie nr 1 i 2) wymaga, oprócz warunków formalnych, aby nabyty olej był wykorzystany do celów opałowych, przy czym w przepisach akcyzowych nie zawarł definicji legalnej tego pojęcia.

Niemniej zwrot - „zużycie w celach opałowych” był rozpatrywany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-240/01, gdzie orzeczono, że pomimo braku w przepisach wspólnotowych takiej definicji, to i tak państwa członkowskie nie mają prawa do formułowania własnych definicji, gdyż mogłoby to doprowadzić do rozbieżności pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi w definiowaniu celu opałowego, a to z kolei mogłoby sprzeciwić się zasadzie równości i uczciwości konkurencji.

Jednocześnie TSUE w rozpatrywanym stanie faktycznym, dotyczącym wykorzystania w celach opałowych olejów stwierdził, iż zużycie w celach opałowych odnosi się do sytuacji, w których energia cieplna uzyskiwana w następstwie spalania olejów jest używana w celach grzewczych niezależnie od ostatecznego celu procesu ogrzewania. Ponadto TSUE w tym wyroku stwierdził, że „cel nakładania na oleje mineralne podatku akcyzowego jako podatku konsumpcyjnego przemawia za interpretowaniem wyrażenia użycie jako paliwo opałowe (...), jako wyrażenia odnoszącego się do wszystkich przypadków, w których oleje mineralne ulegają spalaniu i wytworzona w ten sposób energia cieplna jest używana do ogrzewania, niezależnie od ostatecznego celu procesu ogrzewania, w tym przekształcenia lub rozpadu substancji absorbującej energię cieplną w trakcie procesu chemicznego lub przemysłowego. We wszystkich tych przypadkach oleje mineralne ulegają zużyciu i muszą być opodatkowane akcyzą”.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, stwierdzić należy, że przeznaczenie nabywanego przez Wnioskodawcę oleju klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 do celów opałowych będzie spełnione w przypadku, w którym zużywany wyrób energetyczny służyć będzie otrzymywaniu energii cieplnej wykorzystanej do ogrzewania, niezależnie od ostatecznego celu procesu ogrzewania.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że na etapie dokonywania sprawdzania funkcjonowania całego układu olejowego oraz testów i wstępnego uruchamiania palników olejowych, jak również na etapie suszenia obmurza kotła oraz wytwarzania pary, służącej do nagrzania układu i przedmuchiwania kotła wraz z rurociągami parowymi w celu doczyszczenia układu parowo-wodnego (tzw. przedmuchiwanie kotła i układu parowo-wodnego bloku), nabywany przez Spółkę olej jest zużywany poprzez jego spalenie do celów grzewczych. Zużycie to zatem wypełnia przesłanki do uznania prawa Wnioskodawcy do nabycia przedmiotowego oleju klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego i drugiego uznać należy za prawidłowe.

W kwestii możliwości nabywania przez Wnioskodawcę oleju klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 z zastosowaniem zwolnienia z akcyzy, zwrócić należy uwagę, że ustawodawca warunkuje możliwość zastosowania tego zwolnienia wykorzystaniem wyrobów energetycznych w procesie produkcji energii elektrycznej.

Jak wskazuje orzecznictwo, proces produkcji energii elektrycznej sprowadza się do określonych przemian energii i ma na celu bezpośrednie wykonanie produktu - energii elektrycznej. Zakres zatem zwolnienia obejmuje jedynie zużycie wyrobów energetycznych w bezpośrednim procesie wytwarzania energii elektrycznej, a początkiem procesu produkcji energii elektrycznej jest moment spalenia nośnika, czyli uwolnienia zawartej w nim energii. W tym bowiem zakresie zachowana zostaje, wynikająca z Dyrektywy Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. U. WE L Nr 283, s. 51 z późn. zm.; Dz. U. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, s. 405), zasada ścisłej interpretacji oraz zasada „bezpośredniości” i „natychmiastowości” wykorzystania produktu energetycznego do określonego procesu podlegającemu zwolnieniu (por. wyrok WSA w Łodzi z 18 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 812/11, wyroki NSA z 21 maja 2013 r. sygn. akt I FSK 428/13 i I FSK 425/13, wyrok WSA w Gliwicach z 19 września 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 2477/10, wyrok WSA w Warszawie z 1 sierpnia 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 79/18).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu sprawy wynika, że podstawowym paliwem wykorzystywanym w nowym bloku energetycznym Wnioskodawcy […] w trakcie normalnej eksploatacji będzie węgiel kamienny o kodzie CN 2701. Natomiast jako paliwo rozpałkowe w fazie rozruchu (w celu podnoszenia temperatury) i paliwo stabilizujące do bloku stosowany jest olej do celów opałowych o kodzie CN 2710 19 47.

Energia chemiczna z paliw uwolniona podczas spalania w komorze spalania kotła energetycznego […] zostaje zamieniona na ciepło spalin. Spaliny z kolei oddają ciepło przez powierzchnię wymiany ciepła tzw. czynnikowi roboczemu. Czynnikiem roboczym w budowanym układzie jest woda, która podczas ogrzewania (przejmowania ciepła od spalin) przemienia się w parę, a w kolejnym etapie zwiększania swojej energii przemienia się w tzw. parę przegrzaną. Za pomocą układu rurowego para przegrzana i zwarta w niej energia cieplna zostaje przetransportowana z kotła do turbiny. W turbinie następuje zamiana energii cieplnej pary na energię mechaniczną. Energia mechaniczna zostaje odprowadzona wałem z turbiny i zostanie przekazana do generatora elektrycznego. W generatorze nastąpi zamiana energii mechanicznej na energię elektryczną.

Zużycie wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 będzie następować w pierwszej fazie rozpalania kotła w celu podniesienia temperatury w komorze paleniskowej do uzyskania odpowiednich parametrów umożliwiających podanie do kotła paliwa podstawowego jakim jest węgiel. Po zakończeniu procesu rozpalenia kotła i uruchomieniu wszystkich niezbędnych urządzeń produkowana będzie para wodna napędzająca turbinę i generator. Produktem końcowym tej przemiany będzie energia elektryczna, która następnie zostanie sprzedana.

Zużycie wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 27101947 nastąpi również przez spalenie w celu stabilizacji i podtrzymania płomienia kotła, umożliwiającego niezakłóconą produkcję energii elektrycznej podczas optymalizacji pracy wszystkich urządzeń.

Jak zaznaczył także Wnioskodawca, produkcja energii elektrycznej w elektrowni konwencjonalnej jest procesem wielostopniowym. Samo spalenie nośnika energii chemicznej nie prowadzi jeszcze do bezpośredniego wytworzenia energii elektrycznej, ale do wytworzenia medium (w postaci pary wodnej), którego zasadnicza funkcja będzie polegać na napędzaniu turbiny generatora produkującego bezpośrednio energię elektryczną. Co więcej, na pewnych etapach procesu produkcji energii eklektycznej paliwa takie jak przedmiotowy olej opałowy mają służyć wytworzeniu odpowiednich warunków do działania całego zespołu urządzeń składających się na elektrownię. Konieczne jest chociażby wstępne rozgrzanie kotła, aby następnie mogło przebiegać spalanie paliw stałych.

Z powyższego opisu sprawy wynika zatem, że na etapie objętym pytaniem nr 3 i etapie objętym pytaniem nr 4, nabywany przez Spółkę olej jest i będzie zużywany w bezpośrednim procesie przemiany energii uzyskanej ze spalenia oleju klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47, w energię elektryczną.

Tym samym na obu tych etapach następuje proces produkcji energii elektrycznej w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. Zużycie to zatem wypełnia przesłanki do uznania prawa Wnioskodawcy do nabycia przedmiotowego oleju klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 z zastosowaniem zwolnienia o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Odpowiadając zatem wprost na pytania Wnioskodawcy oznaczone nr 3 i 4, stanowisko Spółki w tym zakresie uznać należy za prawidłowe.

Organ w tym miejscu zaznacza, że nie podziela argumentu Spółki odnośnie zastosowania w sprawie nieprawomocnego orzeczenia WSA w Gliwicach z 20 czerwca 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 419/17. Orzeczenie to odnosi się bowiem do innego stanu faktycznego i nie uwzględnia ugruntowanej w orzecznictwie wykładni przepisów dotyczących zakresu zwolnienia wyrobów energetycznych w procesie produkcji energii elektrycznej. Niemniej nie ma to wpływu na prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w zakresie wyznaczonym przez poszczególne pytania.

Końcowo Organ wskazuje także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację.

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj