Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1047/11-6/AP
z 25 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1047/11-6/AP
Data
2011.11.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
aport
kredyt
przedsiębiorstwa
różnice kursowe
spółka osobowa
zobowiązanie


Istota interpretacji
Sposób ustalania udziału w zysku spółki jawnej.



Wniosek ORD-IN 325 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 16 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalania udziału w zysku spółki jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dla celów podatkowych wartości zobowiązań wniesionych do spółki jawnej, w zakresie sposobu ustalania różnic kursowych oraz w zakresie sposobu ustalania udziału w zysku spółki jawnej.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 14 listopada 2011 r. nr ILPB1/415-1047/11-2/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 14 listopada 2011 r. (skutecznie doręczono w dniu 16 listopada 2011 r.), natomiast w dniu 16 listopada 2011 r. Zainteresowany uzupełnił braki formalne wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z zamiarem włączenia rodziny w proces zarządzania i rozwoju przedsiębiorstwa zamierza utworzyć spółkę jawną, której wspólnikami byliby Zainteresowany, Jego małżonka oraz dzieci

Do spółki jawnej Wnioskodawca zamierza wnieść w formie wkładu prowadzone przez Niego wymienione wyżej przedsiębiorstwo. Udział w zyskach przewidują określić po 44% dla Zainteresowanego i małżonki oraz po 4% dla każdego z dzieci. Proporcje powyższe mogą oczywiście ulec zmianie.

W latach 2002 -2007 Wnioskodawca zaciągnął na rozbudowę prowadzonego przedsiębiorstwa kredyty w walucie obcej - frankach szwajcarskich (CHF), które systematycznie spłaca.

Zainteresowany prowadzi księgi rachunkowe. Sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez podmioty uprawnione do badania. Zadłużenie na koniec roku jest dla celów bilansowych każdorazowo wyceniane po kursie średnim waluty zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości.

Ustalone różnice pomiędzy wyceną kredytów po średnim kursie na dzień bilansowy a wyceną po kursie historycznym - zaciągnięcia kredytu - zaliczane są do przychodów lub kosztów finansowych niestanowiących odpowiednio przychodu lub kosztu uzyskania przychodu dla celów podatkowych. Różnice kursowe dla celów podatkowych Wnioskodawca rozlicza bieżąco zgodnie z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zainteresowany nie stosował zatem dotychczas metody, o której mowa w art. 14b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - to jest nie stosował dla celów podatkowych rozliczeń różnic kursowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki niespłacone na dzień wniesienia wkładu kredyty będą dalej spłacane przez spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie sposobu ustalania udziału w zysku spółki jawnej.

Czy zysk lub strata podatkowa po uwzględnieniu różnic kursowych ustalonych zgodnie z art. 14b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą rozliczane dla celów podatkowych zgodnie z proporcjami wynikającymi z umowy spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Oznacza to, że ustalone różnice kursowe wpływające na wynik podatkowy spółki będą rozliczane zgodnie z proporcjami wynikającymi z umowy spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

W art. 10 ust. 1 ww. ustawy zostały określone źródła przychodów, gdzie w pkt 3 wymienia się pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 8 ust. 1a ww. ustawy).

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zamierza utworzyć spółkę jawną, której wspólnikami byliby Zainteresowany, Jego małżonka oraz dzieci. Do spółki jawnej Wnioskodawca zamierza wnieść w formie wkładu prowadzone przez Niego przedsiębiorstwo. W latach 2002 -2007 Wnioskodawca zaciągnął na rozbudowę prowadzonego przedsiębiorstwa kredyty w walucie obcej - frankach szwajcarskich (CHF), które systematycznie spłaca. Po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki niespłacone na dzień wniesienia wkładu kredyty będą dalej spłacane przez spółkę. Zainteresowany wskazał, iż prowadzi księgi rachunkowe, a sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez podmioty uprawnione do badania.

Zgodnie z art. 14b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 4, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Podatnicy, którzy wybrali metodę, o której mowa w ust. 2, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniony (art. 14b § 3 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 14b ust. 4 ww. ustawy, w przypadku wyboru metody, o której mowa w ust. 2, podatnicy mają obowiązek stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda, z tym że podatnicy mają obowiązek w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność - w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody.

W myśl art. 14b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych, o której mowa w ust. 2, podatnicy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana ta metoda, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego. Od pierwszego dnia roku podatkowego, w którym wybrali tę metodę, stosują zasady, o których mowa w ust. 3.

Podatkowe uregulowania różnic kursowych sprowadzają się do zasady, iż podatnicy, którzy wybrali rachunkową metodę ustalania różnic kursowych, w sposób konsekwentny zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe.

Należy zauważyć, iż rozwiązania wynikające z rachunkowości określają skutek w podatku dochodowym związany z różnicami kursowymi. Zasada ta nie jest modyfikowana innymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu zaciągniętych kredytów w walucie obcej mogą zostać zaliczone odpowiednio do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów, a tym samym wpływać na zysk (stratę) spółki jawnej.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne należy wskazać, że zysk lub strata podatkowa po uwzględnieniu różnic kursowych ustalonych zgodnie z art. 14b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą rozliczane dla celów podatkowych zgodnie z proporcjami wynikającymi z umowy spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z tym, iż wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jedną z osób, które zamierzają utworzyć spółkę jawną, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych wspólników tej spółki.

Jednocześnie należy wskazać, że w zakresie ustalenia dla celów podatkowych wartości zobowiązań wniesionych do spółki jawnej w dniu 25 listopada 2011 r. wydano interpretację indywidualną nr ILPB1/415-1047/11-4/AP, natomiast w zakresie sposobu ustalania różnic kursowych w dniu 25 listopada 2011 r. wydano interpretację indywidualną nr ILPB1/415-1047/11-5/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj