Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-68/11-6/JM
z 27 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-68/11-6/JM
Data
2012.02.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek
budynek niemieszkalny
nieruchomości
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż zwolniona
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Zainteresowana ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT w związku ze sprzedażą nieruchomości, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 29 ust. 5 ustawy, pod warunkiem, że strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy.



Wniosek ORD-IN 445 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2011 r. (data wpływu 10 listopada 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 stycznia 2012 r. (data wpływu 2 lutego 2012 r.) oraz pismem z dnia 20 lutego 2012 r. (data wpływu 22 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 stycznia 2012 r. (data wpływu 2 lutego 2012 r.) oraz pismem z dnia 20 lutego 2012 r. (data wpływu 22 lutego 2012 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 2001 r. Zainteresowana prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawczyni rozlicza na podstawie zaprowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W 2004 r. na potrzeby prowadzonej działalności Zainteresowana zakupiła budynek magazynowy stojący na działce o pow. 0,3249 ha oraz lokal użytkowy o pow. 47,00 m2, wraz z udziałem w gruncie. W budynku tym nie ma lokali mieszkalnych. Ww. nieruchomości zostały zakupione od syndyka masy upadłościowej na podstawie zawartej umowy notarialnej i ujęte w ewidencji środków trwałych. Przy zakupie nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ nie była wystawiona faktura VAT przez syndyka. W trakcie użytkowania ww. nieruchomości do września 2011 r. nie były ponoszone żadne nakłady inwestycyjne na nieruchomości. Dokonywane były jedynie drobne remonty i naprawy mające na celu utrzymanie nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym. Nakłady te były niższe niż 30% wartości początkowej nieruchomości.

W październiku 2010 roku zmarł małżonek Zainteresowanej. W wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego sąd wydał orzeczenie o podziale spadku, w którym przyznał po 1/6 udziałów w ww. nieruchomościach dwóm córkom Wnioskodawczyni i 1/6 Zainteresowanej z tytułu nabycia spadku po zmarłym mężu.

We wrześniu 2011 r. nieruchomości zostały sprzedane na podstawie aktu notarialnego i wystawionej faktury VAT ze stawką VAT ZW (zwolniona).

Przedmiotem działalności jest produkcja wyrobów tartacznych i opakowań drewnianych PKD 20.10.A.

Pierwsze zasiedlenie nieruchomości zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług miało miejsce w grudniu 2004 r.

Od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Nieruchomości opisane we wniosku nie były wynajmowane ani wydzierżawiane innym podmiotom.

Nieruchomości opisane we wniosku są trwale związane z gruntem.

Nieruchomości zostały nabyte w grudniu 2004 r. z masy upadłościowej Spółdzielni. Sprzedaży dokonał syndyk masy upadłościowej. W akcie notarialnym jest zapis, że Spółdzielnia Pracy jest podatnikiem podatku VAT, a sprzedaż nieruchomości jest zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT z dnia 1.03.2004 r.

Z tego wynika, że nieruchomości zostały nabyte od płatnika podatku VAT w ramach czynności opodatkowanych przy zastosowaniu stawki ZW dla tej transakcji, a to oznacza, że nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Nieruchomości zostały nabyte jako współwłasność małżeńska.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do sprzedaży ww. nieruchomości Zainteresowana mogła zastosować stawkę zwolnioną w podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, do sprzedaży nieruchomości Zainteresowana mogła zastosować stawkę ZW w podatku VAT, ponieważ spełnione zostały warunki określone w art. 43 ust. 1 i sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat do zakupu nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2004 r., Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Według art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych do ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wynika, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawodawca określił co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlanie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z treści powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt bądź go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlanie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, dzierżawa, czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W świetle art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Z ww. art. 29 ust. 5 ustawy wynika, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki i budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowana prowadzi od 2001 r. pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Przedmiotem działalności jest produkcja wyrobów tartacznych i opakowań drewnianych. W 2004 r. na potrzeby prowadzonej działalności Zainteresowana zakupiła budynek magazynowy oraz lokal użytkowy. W budynku tym nie ma lokali mieszkalnych. Ww. nieruchomości zostały zakupione od syndyka masy upadłościowej na podstawie zawartej umowy notarialnej i ujęte w ewidencji środków trwałych. Przy zakupie nieruchomości nie była wystawiona faktura VAT przez syndyka. W trakcie użytkowania ww. nieruchomości do września 2011 r. nie były ponoszone żadne nakłady inwestycyjne na nieruchomości. Dokonywane były jedynie drobne remonty i naprawy mające na celu utrzymanie nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym Nakłady te były niższe niż 30% wartości początkowej nieruchomości. We wrześniu 2011 r. nieruchomości zostały sprzedane na podstawie aktu notarialnego i wystawionej faktury VAT ze stawką zwolnioną. Nieruchomości opisane we wniosku nie były wynajmowane ani wydzierżawiane innym podmiotom. Nieruchomości opisane we wniosku są trwale związane z gruntem. Wnioskodawczyni wskazała, iż nabycie przedmiotowych nieruchomości nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu z zastosowaniem stawki ZW wobec tego miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Nieruchomości zostały nabyte w grudniu 2004 r. z masy upadłościowej Spółdzielni. Sprzedaży dokonał syndyk masy upadłościowej. W akcie notarialnym jest zapis, że Spółdzielnia jest podatnikiem podatku VAT, a sprzedaż nieruchomości jest zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponieważ pierwsze zasiedlenie miało miejsce w grudniu 2004 r., to od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

W związku z powyższym, Zainteresowana ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT w związku ze sprzedażą nieruchomości, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 29 ust. 5 ustawy, pod warunkiem, że strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj