Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.218.2018.4.MZ
z 16 stycznia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 17 października 2018 r. (data wpływu 23 października 2018 r.), uzupełnionym 20 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 11 grudnia 2018 r. Znak: 0114-KDIP1-3.4012.626.2018.3.MT, 0111-KDIB2-2.4014.218.2018.3.MZ wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 20 grudnia 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: T. B.;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: S. B.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Nabywca”), zamierza nabyć za wynagrodzeniem od T. B. i S. B. (Zainteresowani niebędący stroną postępowania, dalej łącznie: „Zbywcy”), na mocy umowy sprzedaży prawo własności gruntu położonego w M., składającego się z działki ewidencyjnej nr 413 o powierzchni 1,6500 ha, dla której Sąd prowadzi księgę wieczystą (dalej „Nieruchomość”).

Zbywcy nabyli prawo własności Nieruchomości od Skarbu Państwa – Agencji Własności Rolnej na podstawie umowy sprzedaży z 8 października 1998 r. Nieruchomość weszła do majątku prywatnego Zbywców, objętego małżeńską wspólnością majątkową. Wspólność majątkowa nie była nigdy w żaden sposób wyłączona lub ograniczona.

Nieruchomość jest niezabudowana. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą Rady Gminy z 2005 r. działka nr 413 pierwotnie ujęta była w terenach rolnych (symbol planu: R). W latach 2010-2011 w Gminie przystąpiono do prac nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, w trakcie których mieszkańcy mogli wnioskować o zmianę przeznaczenia gruntów pozostających ich własnością. Na skutek wniosku Zbywców w planie uchwalonym ostatecznie w 2012 r. działka nr 413 oznaczona została jako tereny przeznaczone pod zabudowę usługową (symbol planu: U). Kolejna zmiana planu zagospodarowania przestrzennego nastąpiła na skutek starań Zainteresowanego będącego stroną postępowania. W efekcie złożonego wniosku, działka nr 413 wraz z innymi działkami położonymi w Gminie w maju 2018 r. zmieniła przeznaczenie z usługowej na usługowo-produkcyjną (symbol planu: 7. PU (5.m.u)). Ta ostatnia zmiana dokonała się bez jakiejkolwiek aktywności Zbywców w tym zakresie.

Nieruchomość nigdy nie była przedmiotem dzierżawy ani też nie była oddana do odpłatnego używania pod innym tytułem prawnym. Nieruchomość nie była i nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej. Stanowi ona część gospodarstwa rolnego Zbywców, a w chwili obecnej na Nieruchomości znajdują się łąki. W celu sprzedaży Nieruchomości Zbywcy nie podejmowali jakichkolwiek działań marketingowych lub promocyjnych, typowych dla działalności związanej z obrotem nieruchomościami. Zbywcy nie ponieśli żadnych nakładów na ulepszenie Nieruchomości i przygotowanie jej do sprzedaży, takich jak uzbrojenie jej w media, budowę infrastruktury i podobnych. Za wyjątkiem opisanych powyżej działań zmierzających do zmiany przeznaczenia Nieruchomości podjętych w latach 2010 i 2011, Zbywcy nie podejmowali innych działań zmierzających do zmiany przeznaczenia Nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego.

Planowana sprzedaż Nieruchomości jest efektem działalności Zainteresowanego będącego stroną postępowania i zaproponowania Zbywcom nabycia Nieruchomości celem realizacji przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania inwestycji polegającej na budowie obiektów magazynowo-produkcyjnych.

S. B. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) w okresie od 1989 r. do 30 września 2018 r. prowadził jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w branży handlowo-usługowej (działalność spożywcza). Działalność ta została wyrejestrowana z ewidencji działalności, natomiast S. B. pozostaje jeszcze zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w odniesieniu do tej działalności z uwagi na fakt, iż konieczne jest końcowe rozliczenie działalności dla potrzeb tego podatku. Przed dniem sprzedaży Nieruchomości S. B. złoży wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wykreślenie z rejestru czynnych podatników VAT.

W latach 2008-2013 S. B. wraz z synem M. B. prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której przedmiotem była budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych i która działała w tym zakresie jako czynny podatnik VAT. Domy wznoszone były na działkach będących własnością S. B., które zostały przez niego nabyte w drodze darowizny otrzymanej od rodziców. W ramach tej działalności wybudowane zostały łącznie jedynie cztery budynki mieszkalne, obejmujące osiem domów w zabudowie bliźniaczej. Wszystkie domy zostały sprzedane. Oprócz wyżej wskazanej działalności, zakończonej w 2013 r., S. B. nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Po zakończeniu prowadzenia działalności w powyższym zakresie, S. B. na własnych gruntach wybudował trzy domy jednorodzinne, z czego dwa zostały darowane córkom Zbywców.

Ponadto, S. B. i T. B. są rolnikami i prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 20 ha, w którego skład wchodzi Nieruchomość. Zbywcy nie mają statusu podatników VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej.

Większość gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego stanowią ugory koszone dwa razy do roku. Pozostałe grunty są obsiewane zbożami. Ani przedmiotowa Nieruchomość, ani też inne grunty posiadane przez Zbywców nie były przedmiotem dzierżawy lub też innej umowy, na podstawie której inne podmioty korzystałyby z tych gruntów lub czerpały z nich pożytki.

Zbywcy osiągają niewielkie dochody ze sprzedaży płodów rolnych, wyłącznie przez 2 do 3 miesięcy w roku. Z tytułu sprzedaży płodów rolnych Zbywcy nie podlegają opodatkowaniu VAT.

W ostatnich pięciu latach S. B. zbył (sprzedając lub zamieniając) następujące nieruchomości:

  1. Działka nr 756/14 o pow. 0,0596 ha zbyta na podstawie umowy sprzedaży z 15 października 2015, która to nieruchomość została nabyta na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego w dniu 28 października 1987 r. W umowie sprzedaży tej nieruchomości, jako sprzedający, występował jedynie S. B.
  2. Działka nr 756/14 powstała z podziału działki 756/11, co zostało zatwierdzone decyzją wójta Gminy z 17 października 2003 r. Działka 756/14 została zabudowana domem wolnostojącym jednorodzinnym, z zamiarem podarowania go jednemu z synów S. B. Jednak plany życiowe syna uległy zmianie i nie mógł on zamieszkać w tym domu, a S. B. podjął decyzję o sprzedaży działki wraz z budynkiem oraz z udziałem w wysokości ½ części w drodze dojazdowej, tj. działkach 760/2 o pow. 0,0204 ha i 756/15 o pow. 0,0039 ha (udział w drodze dojazdowej został nabyty przez S. B. na podstawie umowy sprzedaży z 19 kwietnia 2012 r.).
  3. Działka nr 756/16 o pow. 0,1860 ha, sklasyfikowana jako grunty orne – symbol R II, objęta księgą wieczystą, zbyta przez S. B. na podstawie umowy zamiany oraz umowy darowizny z 19 grudnia 2017 r. Nieruchomość ta została nabyta na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego w dniu 28 października 1987 r.
  4. S. B. zamienił działkę nr 756/16 za działkę nr 729 o pow. 0,19 ha zabudowaną budynkiem mieszkalnym za dopłatą na rzecz właściciela działki nr 729 z tytułu różnicy wartości pomiędzy przedmiotami zamiany. Następnie, tym samym aktem notarialnym, S. B. podarował działkę nr 729 o pow. 0,19 ha w M. zabudowaną domem jednorodzinnym do majątku wspólnego swojego i swojej żony.
    Powodem nabycia zabudowanej działki nr 729 było jej położenie bezpośrednio przy domu, w którym obecnie mieszkają S. B. i T. B. oraz chęć zapobieżenia jej nabyciu przez osobę trzecią. W braku wystarczających środków na zakup zabudowanej działki nr 729, S. B. postanowił zamienić ją za działkę 756/16 wraz z dopłatą, jaką musiał uiścić z tytułu różnicy wartości działek.
  5. Działka nr 19/1 o pow. 0,0721 ha położona w M., sklasyfikowana jako grunty orne, która to działka powstała z podziału działki nr 19, co zostało potwierdzone decyzją wójta Gminy z 16 marca 2018 r., która to decyzja zatwierdzona była pod warunkiem, iż działka 19/1 zostaje wydzielona na powiększenie nieruchomości sąsiedniej tj. działki 18/22. Powyższa nieruchomość została nabyta na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego. Została ona sprzedana przez S. B. umową z 14 kwietnia 2018 r. Jest to działka o szerokości 6 metrów i została zbyta na wyraźną prośbę sąsiada S. B. i T. B. Nie była ona wydzielana z myślą o jej sprzedaży na wolnym rynku, nie była utwardzana ani w jakikolwiek inny sposób przygotowywana do sprzedaży. Za namową sąsiada, w celu utrzymania dobrych relacji sąsiedzkich została mu wydzielona na powiększenie ogrodu i sprzedana bez jakichkolwiek działań marketingowych. Działka 19/1 została wydzielona jedynie w celu poprawy użyteczności działki sąsiedniej (nie w celach zarobkowych).

Poza powyższymi transakcjami, Zbywcy zakupili w dniu 26 kwietnia 2018 r. lokal mieszkalny w K. z przeznaczeniem na podarowanie go swojemu synowi. Darowizna nastąpiła 28 kwietnia 2018 r. W tym samym akcie notarialnym Zbywcy darowali swojemu synowi dwie niezabudowane działki w M. nr 18/1 i 18/4.

Obecnie planowana jest sprzedaż Nieruchomości przez Zbywców na rzecz Nabywcy. W tym celu, 12 lipca 2017 r. zawarta została przedwstępna umowa sprzedaży Nieruchomości, na podstawie której Zbywcy zobowiązali się do przeniesienia własności Nieruchomości na rzecz Nabywcy, w zamian za należne wynagrodzenie.

Nabywca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podmiotem prowadzącym, w szczególności, działalność w zakresie wznoszenia budynków magazynowych i produkcyjnych na nabywanych przez siebie gruntach. Po zakupie Nieruchomości Nabywca realizował będzie na niej inwestycję polegającą na wzniesieniu budynków magazynowo-produkcyjnych. Nabywca będzie wynajmował powierzchnię użytkową w budynkach zbudowanych na nieruchomości, ewentualnie dokona sprzedaży Nieruchomości wraz z wybudowanymi budynkami. Nie jest również wykluczona sytuacja, w której Nieruchomość nabyta przez Nabywcę zostanie, w stanie niezabudowanym, zbyta do innego podmiotu. Działalność prowadzona przez Nabywcę jest działalnością gospodarczą, opodatkowaną VAT. Budynki wzniesione na Nieruchomości będą w całości związane z opodatkowaną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Nabywcę. Nieruchomość będzie więc wykorzystywana do wykonywania przez Nabywcę czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku ze sprzedażą Nieruchomości Zbywcy będą działali jako podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT i czy w związku z tym planowana sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
  2. Czy, w przypadku gdy stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, Zainteresowany będący stroną postępowania – jako kupujący – zobowiązany będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych należnego od umowy sprzedaży Nieruchomości?
  3. Czy, w przypadku gdy stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe i sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT, Zainteresowany będący stroną postępowania będzie miał prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego w związku z zakupem Nieruchomości lub też zwrotu nadwyżki kwoty podatku naliczonego wykazanego w związku z zakupem Nieruchomości nad podatkiem należnym wykazanym w danym okresie rozliczeniowym?

Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku gdy ich stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, to Zainteresowany będący stroną postępowania – jako kupujący – zobowiązany będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych należnego od umowy sprzedaży Nieruchomości.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Niemniej jednak, jak wynika z art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o PCC nie podlegają tej daninie czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wyłączenie z opodatkowania PCC czynności zwolnionych z VAT nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość i w takim przypadku nabywca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze fakt, że, w ocenie Zainteresowanych, sprzedaż Nieruchomości będzie dokonana przez Zbywców niedziałających w charakterze podatników podatku od towarów i usług, a więc nie będzie podlegała temu podatkowi, stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) i art. 2 pkt 4 lit. a) a contrario ustawy o PCC, sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC, podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy sprzedaży jest kupujący, a więc Zainteresowany będący stroną postępowania.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 28 grudnia 2018 r. Znak: 0114-KDIP1-3.4012.626.2018.4.MT.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1150 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl natomiast art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania, (Nabywca), będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza nabyć od dwojga Zainteresowanych niebędących stroną postępowania (Zbywców), na mocy umowy sprzedaży prawo własności gruntu, składającego się z działki ewidencyjnej nr 413 o powierzchni 1,6500 ha (Nieruchomość). Nieruchomość stanowi część gospodarstwa rolnego Zbywców, a w chwili obecnej na Nieruchomości znajdują się łąki. Zbywcy są rolnikami prowadzącymi gospodarstwo rolne i nie mają statusu podatników podatku od towarów i usług w zakresie prowadzonej działalności rolniczej. W dniu 12 lipca 2017 r. zawarta została przedwstępna umowa sprzedaży Nieruchomości, na podstawie której Zbywcy zobowiązali się do przeniesienia własności Nieruchomości na rzecz Nabywcy, w zamian za należne wynagrodzenie. Nabywca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podmiotem prowadzącym, w szczególności, działalność w zakresie wznoszenia budynków magazynowych i produkcyjnych na nabywanych przez siebie gruntach. Po zakupie Nieruchomości Nabywca realizował będzie na niej inwestycję polegającą na wzniesieniu budynków magazynowo-produkcyjnych. Nabywca będzie wynajmował powierzchnię użytkową w budynkach zbudowanych na Nieruchomości, ewentualnie dokona sprzedaży Nieruchomości wraz z wybudowanymi budynkami. Nie jest również wykluczona sytuacja, w której Nieruchomość nabyta przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania zostanie, w stanie niezabudowanym, zbyta na rzecz innego podmiotu.

W związku z opisaną sytuacją należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.), bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ww. umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 28 grudnia 2018 r. Znak: 0114-KDIP1-3.4012.626.2018.4.MT, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) sprzedaż Nieruchomości nie będzie stanowiła zwykłego wykonywania prawa własności, a Zbywcy będą działali w tym zakresie jak handlowcy. Zbywcy z tytułu tej transakcji, będą podatnikami podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT wykonującym działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji należy stwierdzić, że opisane we wniosku zdarzenie przyszłe, tj. sprzedaż przez Zbywców przedmiotowej Nieruchomości stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a Zbywcy są zobowiązani do naliczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży tej Nieruchomości. (…) dla dostawy działek nie znajdzie zastosowania również zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, gdyż z wniosku nie wynika, aby działka ta była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Tak więc nie zostaną spełnione warunki przedstawione w powołanym wyżej przepisie. Tym samym, dostawa działki, nie może korzystać również ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Skoro zatem dostawa Nieruchomości należącej do Zbywców, nie korzysta ani ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9, ani ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, to tę dostawę należy opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 23% jako dostawę terenu przeznaczonego pod zabudowę. ”

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym Zainteresowany będący stroną postępowania – jako kupujący – zobowiązany będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych należnego od umowy sprzedaży Nieruchomości, należało zatem uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj