Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.492.2018.1.DS
z 2 listopada 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanego i Zainteresowanych niebędących stroną postępowania przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 14 września 2018 r. (data wpływu 17 września 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałą w wyniku przekształcenia spółki komandytowej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej tej spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałą w wyniku przekształcenia spółki komandytowej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej tej spółki.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Pana A.
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania: Panią B., Pana C., Panią D., Panią E.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Pan A., Pani B., Pan C., Pani D., Pani E. (dalej razem jako „Zainteresowani”, „Komandytariusze”; pojedynczo jako: „Komandytariusz”) są osobami fizycznymi podlegającymi w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej także jako: „podatek PIT”) od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (każdy z Zainteresowanych podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT).

Zainteresowani są komandytariuszami X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w K. (dalej: „Spółka Komandytowa”). Jedynym komplementariuszem Spółki Komandytowej jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegająca w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej także jako: „podatek CIT”) od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania (spółka ta podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu; dalej także jako: „Spółka”).

Spółka Komandytowa prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwoleń, w związku z czym część uzyskiwanych przez nią dochodów (rozliczanych na potrzeby podatków dochodowych przez wspólników będących podatnikami) jest wolna od podatku dochodowego na zasadzie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) oraz art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Aktualnie rozważane jest przekształcenie Spółki Komandytowej w spółkę kapitałową – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka Przekształcona”), w trybie art. 551 § 1 w związku z art. 571 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”).

Udziały w zysku Spółki Komandytowej Komandytariuszy oraz Spółki różnią się od siebie i na moment przekształcenia będą odpowiadały proporcjonalnie wartości wkładów wniesionych przez Komandytariuszy i Spółkę do Spółki Komandytowej. Komandytariusze i Spółka wnieśli do Spółki Komandytowej wkłady pieniężne. W wyniku przekształcenia struktura właścicielska w Spółce Przekształconej pozostanie niezmieniona – Komandytariusze i Spółka otrzymają udziały w proporcji odpowiadającej posiadanym udziałom w zyskach Spółki Komandytowej/wartościom wkładów pieniężnych wniesionych do Spółki Komandytowej (przy czym na obecną chwilę Zainteresowani nie są w stanie wykluczyć, że konieczne może być w tym zakresie dokonanie pewnych zaokrągleń – mając na względzie zamiar utworzenia w Spółce Przekształconej udziałów o jednolitej wartości nominalnej).

Nie jest przy tym wykluczone, że na dzień przekształcenia Spółki Komandytowej w Spółkę Przekształconą spółka nie wypłaci Zainteresowanym i Spółce wszystkich zysków wypracowanych przez okres działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej (w tym w szczególności bieżących zysków z roku obrotowego, w którym będzie miało miejsce przekształcenie). Zainteresowani – stosownie do art. 8 ustawy o PIT – podlegali (i będą podlegać nadal do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia) opodatkowaniu na bieżąco z tytułu osiąganych przez Spółkę Komandytową przychodów odpowiednio pomniejszonych o koszty ich uzyskania, przy czym część rozliczanych przez nich dochodów Spółki Komandytowej korzysta (i będzie korzystać do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia) ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT.

Planowane jest zasadniczo, że w zakresie ww. niewypłaconego zysku, osiągniętego przez Spółkę Komandytową przed dniem przekształcenia, wspólnicy Spółki Komandytowej podejmą przed wspomnianym dniem uchwałę w zakresie podziału przedmiotowego zysku i przeznaczenia go na potrzeby wypłaty na rzecz wspólników tejże spółki.

Uchwała ta może dotyczyć całości bądź części ww. niewypłaconego zysku, a wskutek jej podjęcia po stronie Spółki Komandytowej powstanie zobowiązanie do wypłaty zysku na rzecz jej wspólników, co będzie jednak miało miejsce dopiero po przekształceniu wspomnianego podmiotu (innymi słowy, wypłaty środków pieniężnych tytułem zysku w Spółce Komandytowej dokona Spółka Przekształcona).

Zainteresowani nie mogą jednak wykluczyć, że przed dniem przekształcenia wspólnicy Spółki Komandytowej nie podejmą uchwały w zakresie podziału całości ww. zysku wypracowanego przez Spółkę Komandytową (w roku przekształcenia oraz we wcześniejszych okresach) – tj. że uchwała taka nie zostanie podjęta bądź co prawda zapadnie, ale nie obejmie całego zysku wypracowanego do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia. W takiej sytuacji, w zakresie pozostającego w Spółce Komandytowej zysku osiągniętego przez tę spółkę przed dniem przekształcenia (w stosunku do którego nie zapadnie uchwała o podziale zysku ani zysk ten nie zostanie wypłacony wspólnikom), zysk ten zostanie ujęty na moment przekształcenia na specjalnie utworzonej w tym celu pozycji kapitałów własnych (kapitał rezerwowy) Spółki Przekształconej (spółki z o.o.), oznaczonej wprost jako kapitał pochodzący z zysków Spółki Komandytowej. Następnie, już po przekształceniu, wraz z podejmowaniem stosownych uchwał, następowałoby wypłacenie środków pieniężnych z utworzonego kapitału rezerwowego Spółki Przekształconej na rzecz jej wspólników (Zainteresowanych i Spółki).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową, dokonana już po przekształceniu tejże spółki w Spółkę Przekształconą (spółkę kapitałową) będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli wypłata ta będzie stanowić wyłącznie realizację zobowiązania wynikającego z uchwały wspólników Spółki Komandytowej ws. podziału zysku osiągniętego przez tę spółkę, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych?
  2. Czy wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową, dokonana już po przekształceniu spółki w Spółkę Przekształconą (spółkę kapitałową) będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli wypłata ta będzie pochodzić wyłącznie z kapitału rezerwowego Spółki Przekształconej, utworzonego na dzień przekształcenia wyłącznie z zysku osiągniętego przez Spółkę Komandytową, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych (w stosunku do którego do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia nie zapadnie uchwała o podziale zysku)?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad.1

Wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową, dokonana już po przekształceniu spółki w Spółkę Przekształconą (spółkę kapitałową) nie będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli wypłata ta będzie stanowić wyłącznie realizację zobowiązania wynikającego z uchwały wspólników Spółki Komandytowej ws. podziału zysku osiągniętego przez tę spółkę, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych.

Ad.2

Wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową, dokonana już po przekształceniu spółki w Spółkę Przekształconą – spółkę kapitałową – nie będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli wypłata ta będzie pochodzić wyłącznie z kapitału rezerwowego Spółki Przekształconej, utworzonego na dzień przekształcenia wyłącznie z zysku osiągniętego przez Spółkę Komandytową, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych (w stosunku do którego do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia nie zapadnie uchwała o podziale zysku).

Zainteresowani na wstępie wskazują, że wniosek dotyczy skutków podatkowych planowanej wypłaty przez Spółkę Przekształconą – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami będą m.in. Zainteresowani (będący osobami fizycznymi) – zysku wypracowanego przez Spółkę Komandytową, której wspólnikami (komandytariuszami) aktualnie są (i do przekształcenia pozostaną) Zainteresowani.

Zasadniczo planowane jest, że w zakresie ww. niewypłaconego zysku, osiągniętego przez Spółkę Komandytową przed dniem przekształcenia, wspólnicy Spółki Komandytowej podejmą przed wspomnianym dniem uchwałę w zakresie podziału przedmiotowego zysku i przeznaczenia go na potrzeby wypłaty na rzecz wspólników tejże spółki, jednak jego wypłata będzie mieć miejsce dopiero po przekształceniu (tj. wypłaty środków pieniężnych tytułem zysku w Spółce Komandytowej dokona Spółka Przekształcona).

Zainteresowani nie mogą jednak wykluczyć, że przed dniem przekształcenia wspólnicy Spółki Komandytowej nie podejmą uchwały w zakresie podziału całości ww. zysku wypracowanego przez Spółkę Komandytową (tj. że uchwała taka nie zostanie podjęta bądź co prawda zapadnie, ale nie obejmie całego zysku wypracowanego do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia). W takiej sytuacji, w zakresie pozostającego w Spółce Komandytowej zysku osiągniętego przez tę spółkę przed dniem przekształcenia (w stosunku do którego nie zapadnie uchwała o podziale zysku ani zysk ten nie zostanie wypłacony wspólnikom), zysk ten zostanie ujęty na moment przekształcenia na specjalnie utworzonej w tym celu pozycji kapitałów własnych (kapitał rezerwowy) Spółki Przekształconej (spółki z o.o.), oznaczonej wprost, jako kapitał pochodzący z zysków Spółki Komandytowej.

Następnie, już po przekształceniu, wraz z podejmowaniem stosownych uchwał, następowałoby wypłacenie środków pieniężnych z utworzonego kapitału rezerwowego Spółki Przekształconej na rzecz jej wspólników (Zainteresowanych i Spółki).

W związku z powyższym, wniosek dotyczy dwóch odrębnych zdarzeń przyszłych, których odpowiednio dotyczą pytania nr 1 oraz nr 2 (przy czym Zainteresowani nie są w stanie wykluczyć, że w przyszłości dojdzie do realizacji obydwóch opisanych zdarzeń przyszłych).

Stan prawny – opodatkowanie dochodów Spółki Komandytowej

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (tj. również spółka komandytowa), przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 wskazanej ustawy – to jest pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. la, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o PIT, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  • rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  • ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z powołanymi powyżej regulacjami, wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika w spółce komandytowej) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę stosuje się przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków i strat takiego podatnika. W konsekwencji każdy ze wspólników spółki komandytowej oblicza odrębnie podatek dochodowy. Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowej stanowi dla jej wspólnika (osoby fizycznej) dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający, co do zasady, opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z art. 44 i art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, wspólnik spółki komandytowej będący osobą fizyczną ma obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w tej ustawie. Po zakończeniu roku podatkowego jest zaś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, w którym wykazać powinien dochody z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną, jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stan prawny – przekształcenie Spółki Komandytowej (uwagi ogólne)

Z powyższego wynika zatem, że dochód każdego ze wspólników spółki komandytowej będącego osobą fizyczną, obliczany w oparciu o regulacje zawarte w art. 8 ustawy o PIT, winien być systematycznie rozliczany na potrzeby podatku dochodowego w ciągu roku. Bez znaczenia dla powyższego pozostaje natomiast to, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową jest wspólnikom wypłacany, czy też podejmują oni decyzję o (czasowym) pozostawieniu tegoż zysku w spółce komandytowej.

W myśl art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 KSH). Z kolei w myśl art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH).

Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje natomiast ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: „OP”).

Stosownie do art. 93a § 1 tej ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W konsekwencji powyższych regulacji, w wyniku przekształcenia Spółki Komandytowej w Spółkę Przekształconą w oparciu o przepisy KSH, Spółka Przekształcona wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej Spółki Komandytowej.

Wpływ przekształcenia na opodatkowanie podatkiem dochodowym wypłaty zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w przyszłości ma dojść do przekształcenia Spółki Komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przekształcona). W związku z powyższym, w wyniku przekształcenia Zainteresowani staną się wspólnikami spółki będącej odrębnym podatnikiem podatku dochodowego.

Spółka Komandytowa wypracowała w przeszłości oraz wypracuje do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia zysk, którego część na wspomniany dzień nie zostanie wypłacona jej wspólnikom – w tym Zainteresowanym. Ci ostatni jednak (stosowanie do art. 8 ustawy o PIT), na bieżąco rozliczali na potrzeby podatku dochodowego przychody oraz koszty Spółki Komandytowej, proporcjonalnie do posiadanych praw do udziału w zysku.

W związku z powyższym, wypłata wspomnianego zysku na rzecz Zainteresowanych po przekształceniu nie będzie podlegać z ich perspektywy opodatkowaniu podatkiem dochodowym – mając na względzie, że zysk ten podlegał (będzie podlegał do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia) rozliczeniu podatkowemu przez te osoby na bieżąco.

Dokonanie wypłaty takiego zysku przez Spółkę Przekształconą nie będzie bowiem świadczeniem należnym Zainteresowanym z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnionym na ich rzecz w związku z wcześniejszą działalnością Spółki Komandytowej (spółki podlegającej przekształceniu), której wynik został już opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane zatem przez Zainteresowanych świadczenia nie będą w majątku któregokolwiek z nich dochodem, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zmiana formy prawnej działania Spółki Komandytowej nie zmieni bowiem natury prawnej samego zysku, którego wypłata po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie miała jedynie charakter „odebrania” dochodu, który był już rozliczany na potrzeby podatku dochodowego – na bieżąco przez Zainteresowanych jako wspólników Spółki Komandytowej.

Powyższa konkluzja, zgodnie z którą wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia, dokonana już po przekształceniu tejże spółki w Spółkę Przekształconą (spółkę kapitałową) nie będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym, będzie tożsama niezależnie od tego, czy:

  1. wspólnicy Spółki Komandytowej podejmą przed dniem przekształcenia uchwałę w zakresie podziału przedmiotowego zysku (jego całości bądź części) i przeznaczenia go na potrzeby wypłaty na rzecz wspólników tejże spółki; natomiast do wypłaty zysku na rzecz wspólników Spółki Komandytowej – w tym Zainteresowanych – dojdzie dopiero po przekształceniu wspomnianej spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (zdarzenie przyszłe, którego dotyczy pytanie nr 1);
  2. wspomniany zysk (jego całość bądź część) zostanie ujęty na moment przekształcenia na specjalnie utworzonej w tym celu pozycji kapitałów własnych (kapitał rezerwowy) Spółki Przekształconej (spółki z o.o.), oznaczonej wprost, jako kapitał pochodzący z zysków Spółki Komandytowej; natomiast do wypłaty tej kwoty na rzecz wspólników Spółki Komandytowej – w tym Zainteresowanych – dojdzie dopiero po przekształceniu Spółki Komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (zdarzenie przyszłe, którego dotyczy pytanie nr 2).

Zgodnie bowiem z generalną zasadą jednokrotnego opodatkowania zysków wspólników spółki osobowej (zasada transparentności spółki osobowej – spółka nie jest podatnikiem – są nimi tylko wspólnicy) zyski wypracowane w spółce osobowej przekształconej w spółkę kapitałową nie powinny być już opodatkowywane – inaczej bowiem doszłoby do złamania wspomnianej zasady.

Mając na względzie powyższe, Zainteresowani stoją na stanowisku, że dokonanie przez Spółkę Przekształconą (spółkę z o.o.) wypłaty zysku wypracowanego przez Spółkę Komandytową (spółkę podlegającą przekształceniu) na rzecz Zainteresowanych – wspólników tej spółki – nie będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania tego dochodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wypłata zysku Spółki Komandytowej przez Spółkę Przekształconą na podstawie uchwały wspólników Spółki Komandytowej podjętej przed dniem przekształcenia (w zakresie pytania nr 1)

W odniesieniu do pierwszego zdarzenia przyszłego (którego dotyczy pytanie nr 1) należy zauważyć, że w wyniku podjęcia uchwały o przeznaczeniu zysku Spółki Komandytowej do wypłaty na rzecz jej wspólników po stronie wspomnianej spółki dojdzie do powstania zobowiązania do wypłaty środków pieniężnych tytułem udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną. Dokonanie takiej wypłaty nie rodzi natomiast – w świetle powołanych powyżej rozważań dot. bieżącego opodatkowania dochodów spółek niebędących osobami prawnymi po stronie ich wspólników – konsekwencji w podatkach dochodowych.

Na powyższą konkluzję bez wpływu pozostanie również fakt przekształcenia Spółki Komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W konsekwencji wspomnianego zdarzenia, na zasadzie art. 553 § 1 KSH, Spółce Przekształconej przysługiwać będzie ogół praw i obowiązków Spółki Komandytowej – w tym ww. zobowiązanie do wypłaty środków pieniężnych tytułem zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową, którego źródłem prawnym będzie uchwała wspólników Spółki Komandytowej. W wyniku przekształcenia nie dojdzie do zmiany charakteru prawnego wspomnianego zobowiązania, w szczególności nie będzie mogło ono podlegać kwalifikacji jako zobowiązanie do wypłaty zysków osoby prawnej.

W konsekwencji zatem, realizacja ww. zobowiązania nie będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wypłata zysku Spółki Komandytowej przez Spółkę Przekształconą z kapitału rezerwowego utworzonego wyłącznie z zysku osiągniętego przed dniem przekształcenia (w zakresie pytania nr 2)

W odniesieniu do drugiego zdarzenia przyszłego (którego dotyczy pytanie nr 2), Zainteresowani podkreślają, że w sytuacji wypłaty przez Spółkę Przekształconą środków z kapitału rezerwowego utworzonego wyłącznie z zysku osiągniętego przez Spółkę Komandytową przed dniem przekształcenia, Spółka Przekształcona będzie pełnić wyłącznie rolę podmiotu wypłacającego na rzecz wspólników Spółki Komandytowej (w tym Zainteresowanych) na zasadzie następstwa prawnego.

Spółka Przekształcona nie będzie natomiast, w opisanej sytuacji, podmiotem, który zysk ten wypracował. Tym samym, nie może być mowy o opodatkowaniu tego typu wypłaty na zasadach przewidzianych dla zysków z tytułu udziału w osobach prawnych (dywidenda ze spółki z o.o.). Źródłem takiej wypłaty będą zyski wynikające z udziału w spółce osobowej, opodatkowane na zasadach opisanych wyżej.

Zainteresowani wskazują, że Spółka Przekształcona będzie w stanie precyzyjnie określić, że wypłata nastąpi wyłącznie z kapitału, którego źródłem są wyłącznie zyski wypracowane przez poprzednika prawnego. Wynika to z faktu, że kwota zysku Spółki Komandytowej zostanie wraz z przekształceniem przekazana (w drodze odpowiedniej uchwały) na specjalnie utworzoną w tym celu pozycję kapitałów własnych (kapitały rezerwowe) – kapitał z zysków Spółki Komandytowej. Takie rozwiązanie zapewnia, że w momencie wypłaty nie powstanie wątpliwość, co do tego jaki charakter ma wypłacana kwota.

W konsekwencji zatem, opisana powyżej wypłata środków z kapitału rezerwowego utworzonego wyłącznie z zysku osiągniętego przez Spółkę Komandytową przed dniem przekształcenia dokonana przez Spółkę Przekształconą nie będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W konsekwencji, Zainteresowani są zdania, że wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową, dokonana już po przekształceniu spółki w Spółkę Przekształconą (spółkę kapitałową) nie będzie podlegać po stronie Zainteresowanych opodatkowaniu podatkiem dochodowym zarówno:

  • jeżeli wypłata ta będzie stanowić wyłącznie realizację zobowiązania wynikającego z uchwały wspólników Spółki Komandytowej ws. podziału zysku osiągniętego przez tę spółkę, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych (zdarzenie przyszłe objęte zakresem pytania nr 1);
  • jeżeli wypłata ta będzie pochodzić wyłącznie z kapitału rezerwowego Spółki Przekształconej, utworzonego na dzień przekształcenia wyłącznie z zysku osiągniętego przez Spółkę Komandytową, podlegającego bieżącemu rozliczeniu podatkowemu po stronie Zainteresowanych, w stosunku do którego do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia nie zapadnie uchwała o podziale zysku (zdarzenie przyszłe objęte zakresem pytania nr 2).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanego i Zainteresowanych niebędących stroną postępowania w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i Zainteresowanych niebędących stroną postępowania i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanego i Zainteresowanych niebędących stroną postępowania w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17,43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj