Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-1.4011.440.2018.1.KF
z 18 grudnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2018 r. (data wpływu 11 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca lub Wspólnik A, jest Wspólnikiem Spółki jawnej (dalej jako: Spółka).

Spółka została zawiązana w dniu 7 listopada 2001 r. i powstała z przekształcenia Spółki cywilnej, której Wnioskodawca również był wspólnikiem.

Spółka ma siedzibę na terytorium Polski i liczy 3 wspólników, którymi oprócz Wnioskodawcy są Wspólnik B oraz Wspólnik C.

Prawo poszczególnych Wspólników do udziału w zyskach Spółki przedstawia się następująco:

  • Wspólnik A – 50 % prawa do udziału w zyskach,
  • Wspólnik B – 49 % prawa do udziału w zyskach,
  • Wspólnik C – 1 % prawa do udziału w zyskach.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie produkcji mebli, opakowań drewnianych i materaców oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego.

W niedalekiej przyszłości, planowane jest wystąpienie ze Spółki Wspólnika A. Spółka w ramach rozliczenia z Wnioskodawcą przekaże na jego rzecz środki pieniężne wynikające z prawa Wspólnika A do udziału w zyskach, które nie zostały dotychczas wypłacone.

Generowany przez Spółkę zysk, był na bieżąco opodatkowywany przez Wspólników, w każdym roku podatkowym, zgodnie z przyjętymi zasadami – jako przychód z działalności gospodarczej.

Wypłacone środki pieniężne nie będą przewyższały kwot odpowiadających przysługującemu Wnioskodawcy prawu do udziału w zyskach Spółki.

W związku z nabyciem przez Wspólnika A prawa do udziału w zyskach spółki, Wnioskodawca wniósł do Spółki wkład gotówkowy w wysokości 10.000 zł.

Z tytułu wystąpienia ze Spółki, Wnioskodawcy, w ramach wypłaconych środków pieniężnych, zostanie zwrócona także kwota odpowiadająca wysokości wniesionego wkładu, tj. równowartość 10.000 zł.

Podsumowując, Wnioskodawcy zostaną wypłacone jedynie środki pieniężne wynikające z jego prawa do udziału w zyskach Spółki, a także środki stanowiące zwrot wkładu. Poza wskazanymi sposobami rozliczenia Wspólnika A występującego ze Spółki, nie zostaną mu wypłacone inne kwoty.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z planowanym wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki, przy jednoczesnym rozliczeniu za pomocą środków pieniężnych zysku odpowiadającego jego udziałom w Spółce oraz zwrotu wkładu, dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.) – dalej jako: ustawa o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym wystąpieniem Wspólnika A ze Spółki, przy jednoczesnym rozliczeniu za pomocą środków pieniężnych zysku odpowiadającego jego udziałom w Spółce oraz zwrotu równowartości wkładu, nie dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577, z późn. zm. – dalej jako: k.s.h.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 22 § 1 k.s.h., spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Stosownie do art. 8 § 1 k.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia (art. 28 k.s.h.). Ponadto w myśl art. 51 § 1 k.s.h., każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach (art. 51 § 2 k.s.h.). Zgodnie z art. 65 § 1 k.s.h., w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Udział kapitałowy obliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 § 3 k.s.h.).

Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, poprzez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (wartość, jaką można uzyskać za spółkę). Bilans ten winien zawierać wszystkie składniki materialne i niematerialne (wg cen rynkowych), które mają wartość wymierną w pieniądzu. Zatem wartość udziału kapitałowego należnego występującemu ze spółki wspólnikowi jest ustalana na podstawie bilansu sporządzonego według cen rynkowych. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze.

Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej; nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem takiej spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. la, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza). Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki.

Wnioskodawca jest Wspólnikiem Spółki jawnej. Spółka powstała z przekształcenia spółki cywilnej, której Wnioskodawca również był wspólnikiem. Wnioskodawca posiada 50 % prawa do udziału w zysku Spółki. Wspólnik A zamierza wystąpić ze Spółki. Spółka w ramach spłaty Wnioskodawcy przekaże na jego rzecz środki pieniężne obejmujące kwoty wynikające z prawa do udziału w zysku, które nie zostały dotychczas wypłacone oraz równowartość wniesionego wkładu (tj. 10.000 zł).

Co do zasady, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się całą kwotę wypłaconą wspólnikowi. Należy jednak mieć na uwadze, iż art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT wyłącza z przychodów tę część kwoty wypłaconej przy wystąpieniu ze spółki, która odpowiada udziałowi wspólnika w zyskach spółki, a która dotychczas nie została mu wypłacona.

Odnosząc się do art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT, należy stwierdzić, że środki pieniężne otrzymane przez Wspólnika A w związku z wystąpieniem ze Spółki – niebędącej osobą prawną, nie będą stanowiły przychodu w części w jakiej odpowiadają one uzyskanej przed wystąpieniem Wspólnika A nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, czyli nad dochodem.

W związku z wyjściem ze Spółki, Wnioskodawca uzyska jedynie środki pieniężne w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w zyskach Spółki (pieniądze te zostały wcześniej opodatkowane podatkiem dochodowym jako dochody z działalności gospodarczej), nie powstanie zatem dochód podlegający opodatkowaniu.

W momencie wystąpienia ze Spółki, Wspólnikowi A zostanie zwrócony także wniesiony wkład pieniężny. Planowana do wypłaty na rzecz Wnioskodawcy kwota z tytułu zwrotu wniesionego wkładu (tj. 10.000 zł), będzie odpowiadała wydatkom faktycznie poniesionym przez Wspólnika A na nabycie prawa do udziału w Spółce.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku, gdy prawo do udziału w spółce nabywane jest w zamian za środki pieniężne, wydatkiem na nabycie tego prawa jest kwota faktycznie zapłacona za ten udział.

Podsumowując, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu. Wnioskodawcy nie zostaną bowiem wypłacone środki pieniężne w wysokości przekraczającej opodatkowany już dochód, ponieważ dojdzie do wypłaty jedynie kwot (które nie zostały dotychczas wypłacone) odpowiadających udziałowi Wspólnika A w zyskach Spółki oraz kwot stanowiących równowartość wniesionego wkładu.

Biorąc pod uwagę przedstawione przepisy prawa podatkowego uznać należy, że środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wystąpieniem ze Spółki jawnej, w części stanowiącej nadwyżkę ponad kwotę odpowiadającą uzyskanej przed wystąpieniem przez Wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej Spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, stanowiłyby przychód z działalności gospodarczej.

Inaczej mówiąc z otrzymanej kwoty należy wyłączyć tę część otrzymanych przez Wnioskodawcę kwot, która została już opodatkowana podatkiem dochodowym, a nie została wcześniej otrzymana przez Wnioskodawcę. Tak ustalona kwota stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 24 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, w przypadku otrzymania środków pieniężnych, jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

W związku z powyższym, za wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziału w spółce niebędącej osobą prawną, należy uznać faktycznie poniesione przez podatnika wydatki (fizycznie wydatkowane środki) w związku z objęciem tego prawa.

Ustalony w powyższy sposób dochód podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sposób właściwy dla źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, że otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wystąpieniem ze Spółki jawnej środki pieniężne, odpowiadałyby tej części otrzymanych środków pieniężnych, które stanowią równowartość uzyskanej przed wystąpieniem przez Wspólnika nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustalonymi w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

Dlatego też, w związku z planowanym wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki, przy jednoczesnym rozliczeniu za pomocą środków pieniężnych zysku odpowiadającego jego udziałom w Spółce oraz zwrotu równowartości wkładu, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj