Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.422.2018.3.AT
z 28 grudnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 października 2018 r. (data wpływu: 22 października 2018 r.), uzupełnionym 21 listopada 2018 r. i 19 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją imprezy jubileuszowej poniesionych na catering dla pracowników i emerytowanych pracowników Wnioskodawcy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2018 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją imprezy jubileuszowej, poniesionych na catering dla pracowników i emerytowanych pracowników Wnioskodawcy.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 13 grudnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.422.2018.2.AT 0115-KDIT2.2.4011.412.2018.2.BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 19 grudnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: „Przedsiębiorstwo” lub „Spółka”) jest spółką akcyjną zajmującą się wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii cieplnej (PKD 3530Z).

W dniu 1 sierpnia 2018 r. minęło ... lat od założenia i funkcjonowania Spółki. W ramach obchodów wspomnianej rocznicy, Zarząd Spółki zaplanował zorganizowanie uroczystego spotkania jubileuszowego oraz wręczenie upominków jubileuszowych dla pracowników. Każdy pracownik otrzyma portfel skórzany z logo Spółki, a pracownicy wskazani przez powołaną kapitułę otrzymają pamiątkowe statuetki z logo Spółki i napisem okolicznościowym. Spotkanie odbędzie się ... 2018 r. Na spotkanie jubileuszowe zaproszeni są wszyscy pracownicy Przedsiębiorstwa. Ponadto zaproszenie otrzymali przedstawiciele byłych pracowników (emeryci), przedstawiciele największych odbiorców, przedstawiciele kontrahentów, przedstawiciele władz miasta oraz przedstawiciele Izby X, której członkiem jest Spółka. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17, godzina zakończenia nie jest określona. Przebieg spotkania jubileuszowego zorganizowano z podziałem na dwie niezależne od siebie części tj. część oficjalną i część nieformalno-integracyjną. Udział w spotkaniu jubileuszowym jest dobrowolny. W ramach części oficjalnej, Prezes Zarządu Spółki przedstawi historię jej funkcjonowania na przestrzeni ... lat, omówi bieżącą sytuację finansową oraz oficjalnie podziękuje pracownikom wręczając im upominki jubileuszowe. Zarówno statuetki jak i portfele nie będą stanowiły dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za pracę. Otrzymanie ich przez pracowników nie wynika ani z zawartych umów o pracę ani z żadnych regulaminów Spółki. Otrzymanie ich nie jest uzależnione od efektów pracy danego pracownika ani od jego zaangażowania w wykonywanie pracy. Pracownicy nie oczekują od Spółki tego rodzaju świadczeń, a Spółka nie ma obowiązku ich spełnienia. Intencją Spółki jest obdarowanie każdego pracownika. Otrzymanie upominku nie jest zależne od uczestniczenia w spotkaniu jubileuszowym. Podstawą przyznania statuetek i portfeli jest jednostronna decyzja Zarządu Spółki, podjęta z tytułu uczczenia jubileuszu ... jej istnienia.

Część oficjalna uroczystości ma na celu docenienie wkładu pracy każdego pracownika dla funkcjonowania i rozwoju Spółki. Efektem dodatkowym, którego można się spodziewać, będzie wzmocnienie więzi Spółki z pracownikami.

Część nieformalna obchodów jubileuszu Spółki to spotkanie w gronie zaproszonych, w trakcie którego zapewniony zostanie catering i oprawa muzyczna. Część ta ma na celu zintegrowanie załogi, zacieśnienie więzi pomiędzy pracownikami i poprawę relacji między nimi. Efektem spodziewanym jest poprawa atmosfery pracy i komunikacji personalnej pomiędzy pracownikami, a poprzez to poprawa efektywności pracy. Spółka ocenia, że organizacja obchodów jubileuszu w przedstawionej formule będzie mieć dodatkowy pozytywny wpływ na jej działalność.

Wszystkie koszty związane z kompleksową organizacją jubileuszu tj. koszty:

  1. zakupu statuetek z logo Spółki i napisem okolicznościowym,
  2. zakupu portfeli skórzanych z logo Spółki,
  3. usługi cateringowej,
  4. wynajmu dwóch sal,
  5. prowadzenia spotkania jubileuszowego,
  6. oprawy muzycznej,
  7. dokumentacji fotograficznej,
  8. usługi noclegowej dla gości zamiejscowych,

Spółka sfinansuje ze środków obrotowych.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszty wymienione w punkcie 3 dotyczące usługi cateringowej w części dotyczącej pracowników i emerytów, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty wymienione w punkcie 3, tj. koszty usługi cateringowej poniesione na rzecz pracowników i emerytów będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o pdop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy. Kosztami podatkowymi są między innymi koszty pracownicze obejmujące w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, premie nagrody, diety. Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem organów podatkowych do kosztów tych można zaliczyć również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji.

Przesłanką do zorganizowania spotkania jubileuszowego jest niepowtarzalna rocznica tj. jubileusz ... istnienia Spółki. Chcąc odpowiednio uczcić tę rocznicę, Spółka organizuje uroczyste spotkanie, na które zaprasza wszystkich pracowników, przedstawicieli emerytów i osoby z zewnątrz.

W trakcie części nieformalnej-integracyjnej, mającej na celu zacieśnienie wzajemnych relacji pomiędzy pracownikami, budowanie zespołu i w efekcie poprawę efektywności pracy zapewniona zostanie uczestnikom usługa cateringowa. W części dotyczącej pracowników i emerytów koszty usługi cateringowej spełniają warunki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów Potwierdzeniem tego stanowiska są również interpretacje indywidualne np.: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 lutego 2014 r. Znak: ITPB3/423-559/13/PST, z 30 czerwca 2015 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Znak: IBPBI/2/4510-377/15/PC - „Podobny skutek w procesie integracyjnym załogi Wnioskodawca osiągnie dzięki udziałowi w pikniku byłych pracowników. Dbałość o emerytów będzie bowiem motywująco wpływać na pracę osób zatrudnionych, którzy mogą spodziewać się podobnego traktowania w przyszłości”.

Reasumując, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie gospodarczo uzasadnione i racjonalne wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

W związku z powyższym Spółka uważa, że koszty wymienione w punkcie 3, tj. koszty usługi cateringowej w trakcie nieformalnej-integracyjnej części spotkania jubileuszowego Spółki, w części dotyczącej pracowników i emerytów będą stanowiły dla niej koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, że stosownie do zadanego pytania i własnego stanowiska Wnioskodawcy w sprawie wyznaczających granice rozpatrzenia wniosku przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wskazanych we wniosku wydatków związanych z organizacją imprezy jubileuszowej poniesionych na catering dla pracowników i emerytowanych pracowników Wnioskodawcy.

O możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., dalej: „updop”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Kosztami podatkowymi są – co do zasady – tzw. „koszty pracownicze”. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji, np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń itp. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy.

Zauważyć także należy, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wyjaśnić należy, że celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy rozpatrywać zasadność ich poniesienia przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie wizerunku podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny. Wymienienie jako przykładowych kosztów reprezentacyjnych wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki te zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nie są one kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny. Kwalifikacja każdego przypadku powinna być odrębna, uzależniona od jego okoliczności.

Jednocześnie należy zauważyć, że w związku z brakiem legalnej definicji pojęcia „reprezentacja”, organy podatkowe oraz sądy administracyjne podejmowały próby nadania właściwego sensu terminowi „reprezentacja” w odniesieniu do konkretnych sytuacji występujących w praktyce gospodarczej, wskazując przy tym, że każda sprawa powinna być przedmiotem odrębnej oceny ze względu na rodzaj konkretnych wydatków kwalifikowanych jako koszty reprezentacji wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop.

Podzielając argumentację wyrażoną w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydanym w składzie siedmiu sędziów, w dniu 17 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 702/11, skoro ustawodawca nie zdefiniował w sposób jednoznaczny pojęcia „reprezentacja”, należy odwołać się do etymologii tego terminu. Wyraz „reprezentacja” pochodzi od łacińskiego „representatio” oznaczającego wizerunek. Zatem ,,reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu. Jednocześnie, jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyżej przytoczonym wyroku kwalifikacja danego wydatku jako reprezentacji nie może być uzależniona od przypisywania mu cechy „wystawności”, „przepychu” czy też „okazałości”.

Oznacza to odejście od kryterium uznawania za koszty reprezentacji wydatków ponoszonych na wykreowanie lub umocnienie pozytywnego wizerunku, w przypadkach, gdy kreacja ta ma charakter ponadstandardowy.

Podkreślić należy, że dla oceny, czy dana działalność stanowi reprezentację, czy też innego rodzaju działalność, konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Ze względu na konieczność indywidualnej oceny każdego przypadku ponoszenia przez podatnika tego rodzaju wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów reprezentacji na podatniku spoczywa obowiązek szczególnej dbałości o ich udokumentowanie oraz wskazanie okoliczności im towarzyszących.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika m.in., że zarząd Spółki zaplanował zorganizowanie uroczystego spotkania jubileuszowego oraz wręczenie upominków jubileuszowych dla pracowników. Każdy pracownik otrzyma portfel skórzany z logo Spółki, a pracownicy wskazani przez powołaną kapitułę otrzymają pamiątkowe statuetki z logo Spółki i napisem okolicznościowym. Na spotkanie jubileuszowe zaproszeni są wszyscy pracownicy Przedsiębiorstwa. Ponadto zaproszenie otrzymali przedstawiciele byłych pracowników (emeryci), przedstawiciele największych odbiorców, przedstawiciele kontrahentów, przedstawiciele władz miasta oraz przedstawiciele Izby X, której członkiem jest Spółka. Przebieg spotkania jubileuszowego zorganizowano z podziałem na dwie niezależne od siebie części tj. część oficjalną i część nieformalno-integracyjną. Udział w spotkaniu jubileuszowym jest dobrowolny. W ramach części oficjalnej, Prezes Zarządu Spółki przedstawi historię jej funkcjonowania na przestrzeni ... lat, omówi bieżącą sytuację finansową oraz oficjalnie podziękuje pracownikom wręczając im upominki jubileuszowe. Część oficjalna uroczystości ma na celu docenienie wkładu pracy każdego pracownika dla funkcjonowania i rozwoju Spółki. Efektem dodatkowym, którego można się spodziewać, będzie wzmocnienie więzi Spółki z pracownikami. Część nieformalna obchodów jubileuszu Spółki to spotkanie w gronie zaproszonych, w trakcie którego zapewniony zostanie catering i oprawa muzyczna. Część ta ma na celu zintegrowanie załogi, zacieśnienie więzi pomiędzy pracownikami i poprawę relacji między nimi. Efektem spodziewanym jest poprawa atmosfery pracy i komunikacji personalnej pomiędzy pracownikami, a poprzez to poprawa efektywności pracy. Spółka ocenia, że organizacja obchodów jubileuszu w przedstawionej formule będzie mieć dodatkowy pozytywny wpływ na jej działalność. Wszystkie koszty związane z kompleksową organizacją jubileuszu tj. koszty zakupu statuetek z logo Spółki i napisem okolicznościowym, zakupu portfeli skórzanych z logo Spółki, usługi cateringowej, wynajmu dwóch sal, prowadzenia spotkania jubileuszowego, oprawy muzycznej, dokumentacji fotograficznej, usługi noclegowej dla gości zamiejscowych, Spółka sfinansuje ze środków obrotowych.

Odnosząc się do wydatków ponoszonych w związku z uczestnictwem pracowników oraz przedstawicieli byłych pracowników Wnioskodawcy, w opisanym w zdarzeniu przyszłym spotkaniu jubileuszowym, należy zauważyć, że jakkolwiek „reprezentacja” stanowi działanie skierowane do innych podmiotów, to nie oznacza to, że każdy wydatek na pracownika musi zawsze stanowić koszt uzyskania przychodów.

Wykluczenie tego rodzaju wydatków z zakresu normy art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, oznacza tylko tyle, że wydatek taki podlegać będzie ocenie na podstawie art. 15 ust. 1 tej updop. Jeśli charakter spotkania uwzględnia budowanie pozytywnych relacji między samymi pracownikami lub między pracodawcą a pracownikami w sposób mogący faktycznie przyczynić się do zwiększenia przychodów podatnika, bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła jego przychodów to wydatek taki można uznać za koszt uzyskania przychodów. Podkreślenia jednak wymaga, że sam fakt przypisania spotkaniu, o którym mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nazwy „spotkanie jubileuszowe” nie przesądza o automatycznym zaliczeniu kosztów takiego spotkania do kosztów podatkowych.

W świetle powyższego, na gruncie niniejszej sprawy zauważyć należy, że wydatki sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, poniesione na catering podczas imprezy jubileuszowej firmy, w części przypadającej na pracowników oraz byłych pracowników Wnioskodawcy, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ww. wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu zintegrowanie załogi, co przyczyni się do efektywniejszej pracy i ostatecznie przełoży się na wielkość osiągniętych przez Wnioskodawcę przychodów. Podobny skutek w procesie integracyjnym załogi Wnioskodawca osiągnie dzięki udziałowi w imprezie jubileuszowej przedstawicieli byłych pracowników. Dbałość o emerytów będzie bowiem motywująco wpływać na prace osób zatrudnionych, którzy mogą spodziewać się podobnego traktowania w przyszłości.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją imprezy jubileuszowej firmy poniesionych na catering dla pracowników i emerytowanych pracowników Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj